PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για εργασία Ηλεκτρονικής



spyhak
06-03-09, 17:23
Έχω ανάγκη τη βοήθειά σας λιγάκι...
Έχω το παρακάτω κύκλωμα και θα πρέπει να κάνω μια ανάλυση του κυκλώματος αυτού! Εχω ήδη τρέξει αρκετές προσομοιώσεις στο Spice (ως προς τη συχνότητα τις τάσεις εισόδου τον τύπο εισόδου κλπ...) αλλά δεν μπορώ να φτάσω σε κάποιο συμπέρασμα! Δεν έχω καταλάβει δηλαδή τι κάνει γενικά αυτό το κύκλωμα...

Το πρώτο πράγμα που είδα (πέρα απο το τροφοδοτικό πάνω πάνω) είναι ότι το πρώτο τρανζίστορ που είναι στην είσοδο ουσιαστικά λειτουργεί ως διακόπτης με αποτέλεσμα στην έξοδο να παίρνω ένα είδος τετραγωνικής μορφής αλλά πραγματικά πιστεύω ότι δεν έχει κανένα νόημα αυτό το πράγμα.... Ειδικά αυτή η γέφυρα στη μέση τι ρόλο βαράει;; Δεν πιστεύω ότι ανορθώνει κάτι αλλά τότε τι κάνει;;

Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα ρε παιδιά;; Για πείτε τίποτα να με βοηθήσετε!
Ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας!!

GR_KYROS
07-03-09, 00:28
Πες στον καθηγητή ότι είναι πολύ έξυπνος εντάξει…. :001_smile:
Δεν μπορούσε να βάλει κάτι ποιο δύσκολο…
Έχω την εντύπωση ότι έχει κάνει και εσκεμμένο λάθος υλικού.
Πάντως έτσι όπως είναι δημιουργεί τροφοδοσία κυκλώματος 24v
Με είσοδο ημίτονο 10hz η έξοδος βγάζει τετράγωνο από κορυφή σε κορυφή ημιτόνου.
Με είσοδο τρίγωνο 10hz η έξοδος βγάζει τετράγωνο από κορυφή σε κορυφή τριγώνου.
Σε μεγαλύτερη συχνότητα δεν ανταποκρίνεται.
Η τεχνοτροπία της γέφυρας είναι σωστή , δεν είναι ανόρθωση είναι για άλλη δουλειά.
Θα το ξαναδούμε το θέμα, όποιος έχει καμιά ιδέα ας μας την πη.

gsmaster
07-03-09, 02:48
spyhak (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32833) , σε ποια σχολή είσαι?

Μήπως σας το έβαλε απλά για να δεί την προσπάθειά σας να εξηγήσετε ένα κύκλωμα? Να δεί μέχρι που φτάνει η φαντασία σας?

Εγώ πάντως με την πρώτη ματιά δεν βγάζω άκρη. Αν σας το εξηγήσει πες μας και μας τι κάνει και πως δουλεύει, να μας φύγει η απορία.

chip
07-03-09, 10:33
Μια σκέψη....
Μου φαίνεται για ταλαντωτή ελεγχώμενο που τίθεται σε λειτουργεία μέσω της είσόδου Vin.
Τα Q2 και Q4 είναι ο ταλαντωτής.
οι D1, D2, D3, D4 είναι ένας διακόπτης που θέτει εντός και εκτός λειτουργίας τον ταλαντωτή.
Το Q3 ελέγχει τον διακόπτη που σχηματίζουν οι δίοδοι.
Το Q1 απομονώνει την είσοδο και οδηγεί το Q3.

Επίσης ενδέχεται ο σκοπός να μην είναι να μπει εντός και εκτός το κύκλωμα αλλά να εκτελέσει κάποιο είδος διαμόρφωσης στο σήμα που παράγουν τα Q2 και Q4

για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις το κύκλωμα κόψε τις D7, D8 και C1 που σκοπό έχουν να πάρουν τάση από τό δίκτυο της ΔΕΗ και εφάρμωσε απευθείας 24V.
επίσης μην βάλεις το κύκλωμα του διακόπτη (που σχηματίζουν οι δίοδοι) και βαχυκύκλωσε τον C4 με την R5 στα σημεία που ενώνονται με τον διακόπτη.
πάρε παλμογράφημα εξόδου να δείς αν έχεις στην έξοδο σήμα ταλάντωσης.
Αν ναι δουλεύει έτσι σαν ταλαντωτή.
Στη συνέχεια δοκίμασε να κόψεις το βραχυκύκλωμα οπότε πρέπει να σταματήσει η ταλάντωση ή αν πρίν δεν υπήρχε να αρχίσει τώρα.
Αν τελικά φανεί οτι ήταν ταλαντωτής ολόκλήρωσε όλο το σχέδιο όπως το έδωσε ο καθηγητής και δώσε στην Vin DC Ταση (διάφορες τιμές) να δεις πότε ανηγει και πότε κλήνει ο ταλαντωτής.
Επίσης δοκίμασε με κάποιο σήμα (τετραγωνικό θα έλεγα σε πρώτη φάση) στην είσοδο και δες πως διαμορφώνεται το σήμα. (μήπως κάνει κάποια αλλαγή συχνότητας ή φάσης τελικά και όχι ανοιγμα κλήσιμο του ταλαντωτή.

spyhak
07-03-09, 11:03
spyhak (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32833) , σε ποια σχολή είσαι?

Μήπως σας το έβαλε απλά για να δεί την προσπάθειά σας να εξηγήσετε ένα κύκλωμα? Να δεί μέχρι που φτάνει η φαντασία σας?

Εγώ πάντως με την πρώτη ματιά δεν βγάζω άκρη. Αν σας το εξηγήσει πες μας και μας τι κάνει και πως δουλεύει, να μας φύγει η απορία.

Στο ΕΜΠ είμαι στους ηλεκτρολόγους μηχανικούς και μηχανικούς ηλεκτρονικών υπολογιστών...
Γενικά στο συγκεκριμένο μάθημα ο καθηγητής θυμίζει τον Indiana Jοnes, μόνο το σχοινί του λείπει ο οποίος γενικά θέλει πολύ φαντασία! Αλλά αυτό το κύκλωμα πραγματικά μου την έχει δώσει στα νεύρα! Μάλιστα πήγα να τον ρωτήσω για να με βοηθήσει λιγάκι και η απάντηση που πήρα είναι ότι μάλλον αυτό το κύκλωμα λειτουργεί ως τροφοδοτικό........ :confused1:


Με είσοδο ημίτονο 10hz η έξοδος βγάζει τετράγωνο από κορυφή σε κορυφή ημιτόνου.
Με είσοδο τρίγωνο 10hz η έξοδος βγάζει τετράγωνο από κορυφή σε κορυφή τριγώνου.



Όταν λες με είσοδο τάδε πόσο πλάτος βάζεις;;

Γιατί αν μετά τον καταμεριστή στην βάση του πρώτου τρανζίστορ έχεις κάτω από 0,7V ας πούμε το τρανζίστορ είναι OFF αλλά αν του βάλεις παραπάνω τότε λειτουργεί αλλά σου ψαλιδίζει ότι είναι από πάνω! Επίσης μπορεί να υπάρχει κυμάτωση στην έξοδο αλλά αυτή είναι πολύ χαμηλής τάξης (μέχρι και μV έχω δεί...).



Με ποιό πρόγραμμα έκανες τις προσομοιώσεις;;


Μια σκέψη....
Μου φαίνεται για ταλαντωτή ελεγχώμενο που τίθεται σε λειτουργεία μέσω της είσόδου Vin.
Τα Q2 και Q4 είναι ο ταλαντωτής.
οι D1, D2, D3, D4 είναι ένας διακόπτης που θέτει εντός και εκτός λειτουργίας τον ταλαντωτή.
Το Q3 ελέγχει τον διακόπτη που σχηματίζουν οι δίοδοι.
Το Q1 απομονώνει την είσοδο και οδηγεί το Q3.

Επίσης ενδέχεται ο σκοπός να μην είναι να μπει εντός και εκτός το κύκλωμα αλλά να εκτελέσει κάποιο είδος διαμόρφωσης στο σήμα που παράγουν τα Q2 και Q4

για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις το κύκλωμα κόψε τις D7, D8 και C1 που σκοπό έχουν να πάρουν τάση από τό δίκτυο της ΔΕΗ και εφάρμωσε απευθείας 24V.
επίσης μην βάλεις το κύκλωμα του διακόπτη (που σχηματίζουν οι δίοδοι) και βαχυκύκλωσε τον C4 με την R5 στα σημεία που ενώνονται με τον διακόπτη.
πάρε παλμογράφημα εξόδου να δείς αν έχεις στην έξοδο σήμα ταλάντωσης.
Αν ναι δουλεύει έτσι σαν ταλαντωτή.
Στη συνέχεια δοκίμασε να κόψεις το βραχυκύκλωμα οπότε πρέπει να σταματήσει η ταλάντωση ή αν πρίν δεν υπήρχε να αρχίσει τώρα.
Αν τελικά φανεί οτι ήταν ταλαντωτής ολόκλήρωσε όλο το σχέδιο όπως το έδωσε ο καθηγητής και δώσε στην Vin DC Ταση (διάφορες τιμές) να δεις πότε ανηγει και πότε κλήνει ο ταλαντωτής.
Επίσης δοκίμασε με κάποιο σήμα (τετραγωνικό θα έλεγα σε πρώτη φάση) στην είσοδο και δες πως διαμορφώνεται το σήμα. (μήπως κάνει κάποια αλλαγή συχνότητας ή φάσης τελικά και όχι ανοιγμα κλήσιμο του ταλαντωτή.

Οκ θα τα δοκιμάσω αυτά και θα επανέλθω με αποτλέσματα!


Όποιος άλλος έχει καμιά ιδέα ας την πει ρε παιδιά γιατί έχω τρελαθεί!!
Ευχαριστώ πολύ!

GR_KYROS
07-03-09, 13:25
Εάν παραβλέψουμε το κύκλωμα τροφοδοσίας το οποίο γονατίζει, και βάλουμε μια σταθερή τροφοδοσία το κύκλωμα φαίνετε να ανταποκρίνεται με 10v είσοδο.
Για όποιο θέλει να δοκιμάσει και έχει το Multisim επισυνάπτω το σχετικό αρχείο.

spyhak
07-03-09, 14:41
Εάν παραβλέψουμε το κύκλωμα τροφοδοσίας το οποίο γονατίζει, και βάλουμε μια σταθερή τροφοδοσία το κύκλωμα φαίνετε να ανταποκρίνεται με 10v είσοδο.
Για όποιο θέλει να δοκιμάσει και έχει το Multisim επισυνάπτω το σχετικό αρχείο.


Αυτό που λέω εγώ είναι ότι το γεγονός ότι σου βγάζει έξοδο τετραγωνικό παλμό οφείλεται μόνο στο 1ο τρανζίστορ επειδή είτε θα είναι OFF είται ON στα διάφορα τμήματα της τριγωνικής ή ημιτονικής ή τετραγωνικής εισόδου αρκεί να έχει ξεπεράσει κάποια Volt. Επίσης αν βάλεις ημίτονο με μεγαλύτερο πλάτος αυτό που καταφέρνεις είναι να αλλάξεις το duty cycle του παλμού εξόδου και να το φτάσεις μέχρι 50%... Αλλά όλα αυτά οφείλονται στο 1ο μόνο τρανζίστορ!!
Όλα τα υπόλοιπα τότε τι ρόλο βαράνε;;
Επίσης αυτό το κύκλωμα που θα μπορούσε να χρησιμοποιθεί;; Δεν βλέπω κάποια προφανή εφαρμογή του...

GR_KYROS
07-03-09, 20:02
Φαίνετε για κύκλωμα χρονισμού, και δεν δέχεται περισσότερο από clock 10hz

spyhak
07-03-09, 21:21
Φαίνετε για κύκλωμα χρονισμού, και δεν δέχεται περισσότερο από clock 10hz

Δεν συμφωνώ με αυτό... Χε χε..
Εγώ τρέχω τις προσομοιώσεις στο OrCAD και για παραπάνω από 10Hz μου βγάζει πράγματάκια στην έξοδο. (πρώτη εικόνα)

Επίσης στα 10Hz δεν μου βγάζει την ίδια προσομοίωση με την δικιά σου δηλαδή ενώ εσύ παίρνεις τετραγωνικό παλμό από 0 έως 24 volt εγώ παίρνω από 12 έως 24!! (δεύτερη εικόνα)

Τι σκατά γίνεται ρε? Αν είναι δυνατόν! Τι σόι εργασία είναι αυτή που μου έβαλε??

Επίσης τι εννοείς εδώ;;

Έχω την εντύπωση ότι έχει κάνει και εσκεμμένο λάθος υλικού.

GR_KYROS
07-03-09, 22:33
Στην προσομοίωση με10v 10hz συμφωνούμε οι διαφορές είναι θέμα ρυθμίσεων dc offset
Για την περίπτωση με είσοδο 400hz για ξανά έλεγξε μήπως είναι τυχαίο.
Πάντως στην ουσία είναι ίδιες κυματομορφές με μεγαλύτερη συχνότητα αρχίζει να παραμορφώνει μέχρι να φτάσει σε κορεσμό.
Γενικά επιμένω πως η περιοχή λειτουργίας του είναι 10hz +/-
Αναζητείτε η πρακτική αξία του κυκλώματος