PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι πηγε στραβα; (κύκλωμα σε breadboard)



ΓΙΑΝΝΗΣ 456
06-03-09, 17:34
Σημερα μου ηρθε το πρωτο μου breadboard και το πρωτο κυκλωμα που προσπαθησα να κανω (το οποιο το ειχα ξανακανει ως φοιτητης) είναι μια πυλη and HD74LS08P η οποια θα αναβει ένα led συνδεσα στον ακροδεκτη 7 το μαυρο καλωδιο από το τροφοδοτικο (του pc) οποιο είναι η γη, στον ακροδεκτη 14 που είναι το Vcc και θελει 5V συνδεσα το κοκκινο καλωδιο του τροφοδοικου το οποιο δινει 5V. Στην συνεχεια συνδεσα το led μεταξυ της γης και του ακροδεκτη 3 το led αναβε χωρις να εχω δωσει λογικο “1” στις εισοδους της πυλης and δηλαδη την 1 και την 2. πραγμα παραλογο για την πυλη and.

Υ.Γ. το ολοκλυρομενο δεν εγραφε κατασκευαστη.
Αυτά που εγραφε ηταν ο κωδικος που εγραψα παραπανω χωρα κατασκευης Μαλεσια και ένα κωδικο 8Ε 46

Zener_
06-03-09, 18:10
Έδινες 0 στις εισόδους τις and? Γιατί στα φηφιακά δεν είναι σωστό να αφήνουμε ακροδέκτες στον αέρα καθώς το κύκλωμα μπορεί να βρεθεί σε απροσδιόριστη κατάσταση ή ακόμη και να ταλαντώσει.

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
06-03-09, 18:13
Τις ειχα στον "αερα" δεν ειχα συνδεσει τιποτα θεωροντας οτι αυτο ειναι το λογικο "0".
τι πρεπει να κανω για το λογικο μηδεν;
να τους δωσω απο την γη;

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
06-03-09, 18:19
Το δοκιμασα και εχεις δικιο.
Πανω που ειχα απογοητευτει. Νομιζα οτι τιποτα δεν θα δουλευε.:lool:

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
06-03-09, 19:32
το ολοκλυρωμενο 74ls05 το οποιο ειναι η πυλη not συνδεω κανονικα την τροφοδοσια και δινοντας στον ακροδεκτη 5 την γη περιμενω στο 6 το λογικο 1 να μου αναψει ενα led το led ομως δεν αναβει. :confused1:

Zener_
07-03-09, 00:10
Το led πώς το συνδέεις? Το μακρύ ποδαράκι στο 6 και με μια αντίσταση περίπου 300Ω το κοντό ποδαράκι στη γείωση, σωστά;

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
07-03-09, 10:54
επειδη τα εχω κοψει τα ποδαρακια.
αυτο που εχω συνδεσει ειναι στην γη το ποδαρακι που καταληγει μεσα στο led στην πλατια πλακα και το 6 στο ποδαρακι που καταληγει στην στενη πλακα.

her
07-03-09, 11:21
Σωστά το έχεις συνδέσει αλλά αν δεν έχεις βάλει αντίσταση μεταξύ του ledκαι του ολοκληρωμένου τότε πολύ πιθανόν να έχει χαλάσει το led. Δοκίμασε πρώτα να δεις αν το ledπράγματι λειτουργεί σε μια μπαταρία ή από εκεί που παίρνει τάση το ολοκληρωμένο (φυσικά με αντίσταση).

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
07-03-09, 14:23
το δοκιμασα χωρις αντισταση σε μια μπαταρια και δουλευει μια χαρα.
οποτε ειναι ενταξυ το led και χωρις αντισταση.

stom
07-03-09, 14:55
Ναι αλλα ΔΕΝ συνδεουμε Led χωρις αντισταση φορτιου... εκτος αν η πηγη μας εχει περιοριστη ρευματος, (κατι που ειναι ειδικη και οχι γενικη περιπτωση).
Οι πυλες υπεροδηγουνται, και οτι υπεροδηγειται κατι, ειτε καιγεται ειτε κανει κουλα..

gsmaster
07-03-09, 14:58
το δοκιμασα χωρις αντισταση σε μια μπαταρια και δουλευει μια χαρα.
οποτε ειναι ενταξυ το led και χωρις αντισταση.

Δεν θα δουλεύει για πολύ αμα το βάζεις χωρίς αντίσταση :001_huh:

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
07-03-09, 15:08
το led δεν θα δουλευει ή το ολοκληρωμενο;

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
07-03-09, 15:33
εβαλα μια αντισταση 330 Ω και το δοκιμασα δεν λειτουργησε. αλλαξα και το ολοκληρωμενο και παλι τιποτα

her
07-03-09, 17:03
Το led αργά ή γρήγορα θα σου καεί (αν δεν έχει καεί Ίδη). Θα σου πρωτινά να χαλάσεις το κύκλωμα και να το φτιάξεις από την αρχή γιατί κάτι θα σου έχει ξεφύγει.

Το 7 πόδι το βάζεις στο μαύρο καλώδιο του τροφοδοτικού.
Το 14 πόδι το βάζεις στο κόκκινο καλώδιο του τροφοδοτικού
Το 5 ποδαράκι που είναι η είσοδος της πύλης το βάζεις στο μαύρο καλώδιο
Το πόδι 6 θα πάει σε μια αντίσταση περίπου 330 Ω και μετά στο θετικό άκρο του led και το άλλο ποδαράκι θα πάει στο μαύρο καλώδιο του τροφοδοτικού σου.

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
07-03-09, 17:16
το δοκιμασα και δεν λειτουργει.
το ολοκληρωμενο που χρησιμοποιω γραφει στο πανω μερος (3470l2k sn74ls05n)
το οποιο εχει εξι πυλες not με εξοδους ανοιχτου συλλεκτη.
η εξοδος ανοικτου συλλεκτη δεν ξερω τι ειναι.

her
07-03-09, 17:58
Για δοκίμασε κάποια άλλα πόδια. Δηλαδή βαλε είσοδο στο πόδι 1 και έξοδο στο πόδι 2 και δοκίμασε. Είσαι σίγουρος ότι το led λειτουργεί ?
Αν αντί 0v βάλεις 5v τι θα πάρεις στην έξοδο σου ?

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
07-03-09, 18:19
τα εχω δοκιμασει ολα τα παραπανω και το led αναβει.
δοκιμαζω το led απλα τροφοδοτοντας το και αναβει, αρα το led δεν εχει καει.
η εξοδος ανοιχτου συλλεκτη ξερεις τι ειναι:confused1:

BOOMER
08-03-09, 08:05
Αν είναι η έξοδος ανοιχτού συλλέκτη τότε δε θα σου ανάψει το led όπως το έχετε συνδεδεμένο.

τώρα τι σημαίνει έξοδος ανοιχτού συλλέκτη , διάβασε εδώ
http://en.wikipedia.org/wiki/Open_collector

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
08-03-09, 10:50
και πως πρεπει να το συνδεσω?

BOOMER
08-03-09, 11:26
Αν προσέξεις το σχήμα που υπάρχει στη διευθυνση που σου έδειξα, θα καταλάβεις πως πρέπει να συνδέσεις το led και την αντίσταση.

Πάντα συνδέουμε αντίσταση σε σειρά με led , αν η τροφοδοσία είναι πάνω από την επιτρεπτή τάση λειτουργίας του led.
Αν πάλι δεν τα καταφέρεις , εδώ είμαστε να σου πούμε.

Δε σε παιδεύω , απλά προσπαθώ να σε βοηθήσω να το καταφέρεις από μονο σου.

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
08-03-09, 12:04
το ειδα το σχημα αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη.

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
08-03-09, 12:18
Θα σκεφτεσαι τωρα τι ασχετος που ειναι αυτος .
Αλλα τι να κανω εχω τελειωσει ΤΕΙ ηλεκτρολογιας και απο των μαγικο κοσμο των ηλεκτρονικων κυκλωματων δεν εχω πολλες γνωσεις.
αναγκαστικα διαβαζω βιβλια και ρωταω για να μαθω.:lool::lool::lool::lool:

BOOMER
08-03-09, 13:05
Καταρχήν δε σκέφτομαι τίποτα, για μένα όλες οι απορίες είναι δεκτές.

Λοιπόν να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Έχουμε μία αντίσταση και ένα led συνδεδεμένα σε σειρά , για να ανάψει το led θα πρέπει από τη μιά μεριά να συνδέσουμε το - του τροφοδοτικού και από την άλλη μεριά το + του τροφοδοτικού.

Αν ανάψει το led αυτό σημαίνει ότι το έχουμε τοτποθετήσει σωστά το led.
Αν δεν ανάψει σημαίνει ότι το έχουμε τοποθετήσει ανάποδα, το τοποθετούμε σωστά και ανάβει.

Συνεχίζουμε τώρα με την πύλη, αν είχες χρησιμοποιήσει μιά πύλη με κανονική έξοδο δε θα είχες κανένα πρόβλημα, το led θα άναβε αν το σύνδεες όπως σου είπαν οι προηγόύμενοι.

Επειδή στη δικιά σου πρίπτωση έχεις έξοδο ανοικτού συλλέκτη, αυτό σημαίνει ότι με απλά λόγια και χονδρικά δεν εμφανίζεται στην έξοδο 5 volt. Οπότε λογικό είναι να μην ανάβει το led.

Αντίθετα σύμφωνα με το σχήμα γειώνει μέσω του εσωτερικού τρανζίστορ την έξοδο.

Οπότε για να ανάψει το led θα πρέπει να αποσυνδέσεις το άκρο (αντίσταση σε σειρά με το led) που είναι συνδεδεμένο στο - του τροφοδοτικου (αυτό που είχαμε συνδέσει πριν) και να το συνδέσεις στην έξοδο της πύλης.

Αν το κάνεις αυτό, λογικά αλλάζοντας την είσοδο της πύλης θα ανάβει ή θα σβήνει αντίστοιχα το led.

Ελπίζω να βοήθησα και να τα είπα σωστά

sakis-st
08-03-09, 13:53
Φίλε Γιάννη
Κατέβασε αυτό το demo που σου έφτιαξα http://rapidshare.com/files/206765522/giannhs_demo.rar
183 KB μόλις τρέξεις το giannhs demo.exe
Θα δεις πως λειτούργει το κύκλωμα

frix199
08-03-09, 14:11
Βασικά Σάκη δεν είναι έτσι όπως το έδειξες το κύκλωμα, επειδή η πύλη του Γιάννη είναι
ανοιχτού συλλέκτη.
Για την αναπαράστασή του, βάλε ένα npn τρανζίστορ στην έξοδο της πύλης να χρησιμοποιείται σαν διακόπτης
που ενεργοποιείται και αφήνει το led να πάρει ρεύμα.

Άρα όπως είπε και ο boomer, αφού η πύλη σου είναι ανοικτού συλλέκτη
θα συνδέσεις το - απο το led στην πύλη και το + του σε μια αντίσταση και μετα στο ρεύμα.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/f0/Opencollector.jpg

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
08-03-09, 15:08
Η συνδεσμολογια που εκανα αν καταλαβα καλα απο αυτα που μου ειπες ειναι: αυτη που φαινεται στο σχεδιο.
κατα την λειτουργια του κυκλωματος αυτο που γινετε ειναι οταν ο διακοπτης ειναι στην θεση 1 το led να ειναι on και οταν ο διακοπτης ειναι στην θεση 2 το led να ειναι off.
Η κανονικη λειτουργια που εγω περιμενα ειναι διακοπτης θεση 1 led off και διακοπτης θεση 2 led on.:confused1:

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
08-03-09, 20:09
Με την γεφυρωση του 2 με το 3 και την εξοδο στο 4 εχω την σωστη λειτουργια.
Το προβλημα ειναι ο καταναλωνω 2 πυλες.

BOOMER
09-03-09, 15:18
Υπάρχει μια φράση που λέει
Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός

Στη παραφράζω και λέω ότι στα φηφιακά
Ότι ανάβει δεν σημαίνει ότι είναι και λογικό 1

Αν έχεις πολύμμετρο και μετρήσεις θα δεις ότι όταν βάζεις στην είσοδο 5 βολτ στην έξοδο θα έχεις 0 βολτ και το led ανναμένο.

Επίσης όταν στην είσοδο βάζεις 0 βολτ , στην έξοδο θα μετράς 5 βολτ και το led θα είναι σβηστο.

Ελπίζω τώρα να σου έγιναν κατανοητά.