PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΙΤΗΡΗΤΗΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΝΕΡΟΥ



ΙΑΚΩΒΟΣ
06-03-09, 22:38
Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να κατασκευάσω ένα κύκλωμα το οποίο να οπλίζει ένα ρελαί όταν δύο ηλεκτρόδια που βρίσκονται μέσα σε δεξαμενή νερου έρθουν σε επαφή με το νερό .

Θέλω να μπορώ να ρυθμίζω την ευαισθησία ενεργοποίησης .

Επίσης θέλω να είναι μικρό το ρεύμα ανόδου ώστε να μήν μαζευουν άλατα τα ηλεκτρόδια.

Η ταση λειτουργίας θέλω να είναι 12 volt .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

KOKAR
06-03-09, 22:51
δες αυτο...
http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=23&theid=23&open1=1&open2=6&open3=&thepid=71

toykaki
06-03-09, 23:16
http://www.fivosv.com/photos/scubadive/moisture_alarm/fivos_moisture_sensor_01.jpg
http://www.fivosv.com/photos/scubadive/moisture_alarm/fivos_moisture_sensor_02.jpg


Η λειτουργία του είναι εξαιρετικά απλή: Το LED ανάβει και παραμένει αναμένο όσο μια σταγόνα νερού παρεμβάλεται μεταξύ των 2 ακροδεκτών που βρίσκονται στο δεξί τμήμα της φωτογραφίας.

Τα υλικά αν και φαίνονται και στη φωτογραφία, είναι:

=> R1: αντίσταση 10ΚΩ 1/4 ή 1/8 watt (x1)

=> R2: αντίσταση 75Ω 1/4 ή 1/8 watt (x1)
Μπορείτε να μειώσετε την R2 στα 50Ω ή στα 33Ω για μεγαλύτερη φωτεινότητα, απλά προσέξτε μην κάψετε το LED ή το transistor.

=> T1: Transistor BC338 (x1)
ή οποιοδήποτε NPN Transistor που μπορεί να χειριστεί 30-50mA
To BC338 είναι λίγο overkill μια που μπορεί να χειριστεί μέχρι 800mΑ

=> Ένα κόκκινο LED 8mm
Χρησιμοποίησα ένα LED μεγάλης διαμέτρου για να είναι πιο ευδιάκριτο.
Μπορείτε εναλλακτικά να χρησιμοποιήσετε LED 3mm που αναβοσβήνουν μόνα τους ή LED 3mm έντονης ακτινοβολίας (φαίνονται διάφανα πριν ανάψουν και είναι πολύ πιο έντονα).

=> Μια οποιαδήποτε φτηνή, μπαταρία ρολογιού 3V σε σχήμα δίσκου





Κατανάλωση - Διάρκεια ζωής μπαταρίας
Σε κανονικές συνθήκες (όταν δεν ανάβει το LED) το transistor βρίσκεται σε αποκοπή και η κατανάλωση του πρέπει να είναι σχεδόν τίποτα (μερικά μΑ) οπότε θεωρητικά το κύκλωμα δεν χρειάζεται διακόπτη: Μπορεί να λειτουργεί με την ίδια μπαταρία για μήνες ή ακόμη και χρόνια.
Μπορείτε πάντα να δοκιμάσετε τη μπαταρία σαλιώνοντας το δάχτυλό σας και ακουμπώντας το πάνω στα γυμνά καλώδια του αισθητήρα: Το LED θα πρέπει να ανάψει http://www.scubadive.gr/forum/images/smilies_new/wink.gif

Πηγη :http://www.scubadive.gr

KOKAR
06-03-09, 23:40
το BC338 είναι ΝΡΝ , αρα στον συλλέκτη θελει το + της
τροφοδοσίας ,τωρα στο σχέδιο που έδωσες έχεις βάλει ανάποδα τον συλλέκτη με τον εκπομπο

h@ris
14-04-09, 12:13
Παιδιά υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο οποίο όμως να συνδέεται ηλεκτροβάνα 12V; Ωστε όταν πχ φτάσει το νερό σε αυτή τη στάθμη να παίρνει μπρος η ηλεκτροβάνα και να κατεβαίνει η στάθμη στα επιθυμητά όρια...

h@ris
15-04-09, 11:34
Κανείς καμιά ιδέα;

lastid
15-04-09, 12:27
Χρειάζεσαι και δεύτερο αισθητήριο στο κύκλωμα που να διακόπτει τη βάνα όταν η στάθμη φτάσει στο ελάχιστο. Γλυτώνεις έτσι και τα απότομα on-off της εξόδου που μπορεί να σου κάνουν ζημιά, αν η είσοδος δίνει συνεχώς μεταβαλλόμενο σήμα.
To Smartkit του KOKAR αν δέχεται δύο αισθητήρια, ένα για start και ένα για stop, δεν σου κάνει?

sakis-st
15-04-09, 13:05
Δες αυτο
http://www.aaroncake.net/Circuits/pumpcon.asp

h@ris
15-04-09, 16:18
Βασικά δεν είναι για μένα αλλά για έναν φίλο. Απ' ότι μου έχει πει έχει τα αισθητήρια και την ηλεκτροβάνα και θέλει να το κάνει να δουλέψει. Με το κύκλωμα της smartkit θα γίνει δουλειά;

FM1
15-04-09, 22:14
Ένα απλό και δοκιμασμένο είναι αυτό: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44701

h@ris
17-04-09, 18:14
Ευχαριστώ! θα το κοιτάξω!

h@ris
03-06-09, 11:04
Ένα απλό και δοκιμασμένο είναι αυτό: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44701

Θέλω να ρωτήσω για αυτό το κύκλωμα μερικά πραγματάκια.

1) Η ηλεκτροβάνα που έχω είναι 12V. Πρέπει να μπει ρελέ 12V; Αν ναι πως θα προσαρμοστεί; Θα χρειαστεί κάποια αλλαγή στο υπόλοιπο κύκλωμα;

2) Η τάση 9V για την λειτουργία του κυκλώματος μπορούμε να την πάρουμε από μια μπαταρία; Αν θέλω να το συνδέσω με σταθερή τάση από τροφοδοτικό 12V μπορώ να το κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :001_smile:

KOKAR
03-06-09, 13:05
Θέλω να ρωτήσω για αυτό το κύκλωμα μερικά πραγματάκια.

1) Η ηλεκτροβάνα που έχω είναι 12V. Πρέπει να μπει ρελέ 12V; Αν ναι πως θα προσαρμοστεί; Θα χρειαστεί κάποια αλλαγή στο υπόλοιπο κύκλωμα;

2) Η τάση 9V για την λειτουργία του κυκλώματος μπορούμε να την πάρουμε από μια μπαταρία; Αν θέλω να το συνδέσω με σταθερή τάση από τροφοδοτικό 12V μπορώ να το κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :001_smile:

Η τάση του ρελε εξαρτάτε από την τάση V1 που στην προκειμένη
Περίπτωση είναι 9ν
Οι επαφές του ρελε θα πρέπει να μπορούν να αντέχουν το ρεύμα
Που θα τραβάει η ηλεκτροβανα
Μπορείς όμως να αντικαταστήσεις την τάση V1 από 9ν σε 12ν ( αλλάζοντας
Και το ρελε βέβαια )
Να δίνεις δηλαδή τάση στο κύκλωμα από αυτή που θα
Τροφοδοτείται η ηλεκτροβανα


http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9477&stc=1&d=1244023266

h@ris
03-06-09, 14:41
Ευχαριστώ πολύ!

Έτσι όπως είναι το σχέδιο είναι σαν να έχω δυο πηγές. Προφανώς αντικαθιστώ την 9 με 12 και από στην έξοδο του ρελέ συνδέω την ηλεκτροβάνα, σωστά;

KOKAR
03-06-09, 14:57
για να εχεις μια μονο ταση...

Triton
03-06-09, 14:59
Ένα κύκλωμα που έφτιαξα μόνος μου,εμπνευσμένο από ένα κυκλωματάκι του ελεκτορ "διπλό κουδούνι εξόπορτας" πριν πολλά χρόνια.

Το παρόν δούλεψε για 12 χρόνια απροβλημάτιστα.
Έχει ως εξής:
Υπήρχε μια γεώτρηση 42 μέτρα και μια υποβ.αντλία συνδεδεμένη στο ρελε του κυκλώματας.
Επίσης μια 2τονη δεξαμενη που δεχόταν το νερό.
Στο πάνω μέρος της δεξαμενής προσάρμωσα τα τρια ηλεκτρόδια που κατασκεύασα απο τις ατσάλινες μπανέλες που πήρα απο χαλασμένους υαλοκαθαριστήρες αυτοκηνήτου.

Πώς δουλεύει:
Όταν και τα τρια ηλεκ.είναι έξω απο το νερό δουλεύει η αντλία
Όταν η στάθμη του νερού φτάσει στο ηλεκτ.(5) ,ακόμα και αν είναι στο μεταίχμιο ,επειδή ειναι flip flop σταματά η αντλία και έτσι δεν έχεις το ξεκίνα σταμάτα όταν υπάρχει κυμματισμός στη στάθμη (Με λίγα λόγια δεν καίς μοτέρ).
Όταν η στάθμη πέσει κάτω απο το ηλεκ.(6)και (4) αντλεί.
Έτσι έχουμε πάντα γεμάτη δεξαμενή.
Τα τρανζ ειναι npn bcxxx εκτός το τελευταιο bd139 ή αντιστ.
Ο μετ/τής τροφοδ ετυχε να υπάρχει 18 βολτ.
τα ηλεκτρόδια (τα μεγάλα) ήταν περίπου 30 πόντους.
Την κατασκευούλα μου την συνηστώ ανεπιφύλακτα δούλευε για πολλά χρόνια.

h@ris
03-06-09, 15:32
για να εχεις μια μονο ταση...


Ευχαριστώ πολύ KOKAR!! Έτσι το είχα καταλάβει... :wiink: Δοκιμή σε λίγες μέρες...

@Triton: Πολύ ωραίο φαίνεται σαν λειτουργία, αλλά επειδή είναι μικρή κατασκευή, ψάχνω κάτι απλό! Θα δοκιμάσω το παραπάνω σχέδιο να δω πως πάει και βλέπουμε. Δεν είναι να μπει σε δεξαμενή αλλά σε κάποιο μικρό δοχείο, οπότε νομίζω δεν θα έχει πρόβλημα...

KOKAR
03-06-09, 16:41
Όπως σου είπα να προσέξεις το ρεύμα εκκίνησης της ηλεκτροβανας
και να πάρεις ρελε που να μπορεί να «σηκώσει» αυτό το ρεύμα
Ανάλογα με το ρελε που θα πάρεις είναι πιθανόν να χρειαστεί
Να αντικαταστήσεις το 2N2222 με το BD139
Αυτό θα το δεις από το ρεύμα που τραβάει το πηνίο του ρελε

sakis18
03-06-09, 16:54
Όπως σου είπα να προσέξεις το ρεύμα εκκίνησης της ηλεκτροβανας
και να πάρεις ρελε που να μπορεί να «σηκώσει» αυτό το ρεύμα
Ανάλογα με το ρελε που θα πάρεις είναι πιθανόν να χρειαστεί
Να αντικαταστήσεις το 2N2222 με το BD139
Αυτό θα το δεις από το ρεύμα που τραβάει το πηνίο του ρελε

Οι ηλεκτροβάνες δουλεύουν σηνήθως σέ 24 VAC καί τραβάνε ρεύμα κάπου στό 0,5 Α
Τώρα τού φίλου στά 12 volt ισως τραβάει λίγο παραπάνω ρεύμα

KOKAR
03-06-09, 19:51
Ευχαριστώ πολύ KOKAR!! Έτσι το είχα καταλάβει... :wiink: Δοκιμή σε λίγες μέρες...

@Triton: Πολύ ωραίο φαίνεται σαν λειτουργία, αλλά επειδή είναι μικρή κατασκευή, ψάχνω κάτι απλό! Θα δοκιμάσω το παραπάνω σχέδιο να δω πως πάει και βλέπουμε. Δεν είναι να μπει σε δεξαμενή αλλά σε κάποιο μικρό δοχείο, οπότε νομίζω δεν θα έχει πρόβλημα...

πιστεύω η ηλεκτροβανα των 12ν που έχεις να είναι DC .......
αλλιώς πρέπει να αλλάξουν ορισμένα πράγματα στο κύκλωμα

h@ris
03-06-09, 20:19
πιστεύω η ηλεκτροβανα των 12ν που έχεις να είναι DC .......
αλλιώς πρέπει να αλλάξουν ορισμένα πράγματα στο κύκλωμα

Ναι DC είναι. Για ρεύμα δεν λέει κάτι. Είναι 18W. Να υποθέσω ότι υπολογίζεται από τον τύπο P=V/I ή όχι;

KOKAR
03-06-09, 20:23
Ναι DC είναι. Για ρεύμα δεν λέει κάτι. Είναι 18W. Να υποθέσω ότι υπολογίζεται από τον τύπο P=V/I ή όχι;

και ποιο εύκολα με ένα αμπερόμετρο για να δεις και το ρεύμα εκκίνησης !

dalai
03-06-09, 20:27
Δες αυτο
http://www.aaroncake.net/Circuits/pumpcon.asp

Εγω παντος ψηφιζω αυτο γιατι εχει AC ρευμα στα probes.

KOKAR
03-06-09, 20:35
σαφώς και είναι καλύτερο για τον παρακάτω λόγο
"An AC signal avoids electroplating and corrosion problems that are common when DC is used"

απλά εγώ στο ποστ 13 απάντησα στην ερώτηση του h@ri.

dalai
03-06-09, 20:50
σαφώς και είναι καλύτερο για τον παρακάτω λόγο
"An AC signal avoids electroplating and corrosion problems that are common when DC is used"

απλά εγώ στο ποστ 13 απάντησα στην ερώτηση του h@ri.

Βρε KOKAR δεν το ειπα για να αμφισβητησω τους προλαλισαντες . Απλα για τον λογο που τονισαμε το θεωρω καλυτερο και ειπα να το εκφρασω .
Βεβαιως καμοια φορα το απλουστερο ειναι και καλυτερο....

KOKAR
03-06-09, 20:57
Βρε KOKAR δεν το ειπα για να αμφισβητησω τους προλαλισαντες . Απλα για τον λογο που τονισαμε το θεωρω καλυτερο και ειπα να το εκφρασω .
Βεβαιως καμοια φορα το απλουστερο ειναι και καλυτερο....

μα και εγώ ψηφίζω αυτό που ψήφισες και εσύ !

briko
03-06-09, 21:07
Βεβαιως καμοια φορα το απλουστερο ειναι και καλυτερο....


ειναι δεδωμενο οτι το απλουστερο εναι και καλυτερο ειδικα αν δουμε και τις γνωσεις του ανθρωπου που το ζητησε
οσες ευκολιες και δυνατοτητες να εχει το δευτερο κυκλωμα ειναι συγουρο οτι αν θελησει να φτιαξει κατι αυτο θα ειναι το κυκλωμα του kokar

KOKAR
03-06-09, 21:20
ειναι δεδωμενο οτι το απλουστερο εναι και καλυτερο ειδικα αν δουμε και τις γνωσεις του ανθρωπου που το ζητησε
οσες ευκολιες και δυνατοτητες να εχει το δευτερο κυκλωμα ειναι συγουρο οτι αν θελησει να φτιαξει κατι αυτο θα ειναι το κυκλωμα του kokar

μα δεν είναι δικό μου το κύκλωμα.....ο Ηλίας (FM1) το ανέβασε και ο
h@ris ζήτησε μια τροποποίηση, την τροποποίηση έκανα εγώ! :wiink:

briko
03-06-09, 21:31
ελπίζω ο Ηλίας fm1 να με συγχωρέσει για το λάθος μου

h@ris
05-06-09, 19:22
Τα ρελέ που πήρα είναι τα JW1FSN-DC 12V. Αντέχει μέχρι 10Α. Θα πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή στο σχέδιο; Επίσης δεν έχω ιδέα ποια πινς είναι τα αντίστοιχα με αυτά του σχεδίου και από ένα datasheet δεν έβγαλα άκρη. Καμιά ιδέα;

FM1
06-06-09, 01:13
ελπίζω ο Ηλίας fm1 να με συγχωρέσει για το λάθος μου


Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα φίλε briko:001_smile:

KOKAR
06-06-09, 20:07
Τα ρελέ που πήρα είναι τα JW1FSN-DC 12V. Αντέχει μέχρι 10Α. Θα πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή στο σχέδιο; Επίσης δεν έχω ιδέα ποια πινς είναι τα αντίστοιχα με αυτά του σχεδίου και από ένα datasheet δεν έβγαλα άκρη. Καμιά ιδέα;

οι επαφές του πηνίου του ρελε είναι οι δυο που είναι μακρύτερα από
τις άλλες και αν το μετρήσεις με ένα πολυμετρο θα πρέπει να ειναι
περίπου 270 Ωμ
τώρα τις επαφές του μπορείς να τις βρεις με πολυμετρο (στο buzzer) για το
πια είναι η N.O και η N.C

h@ris
07-06-09, 12:56
Σε ευχαριστώ Κώστα! Αυτό που με μπερδεύει είναι ότι έχει πέντε ποδαράκια. Λογικά τα 3 από αυτά παίζουν το ρόλο του διακόπτη;

h@ris
07-06-09, 14:17
Οκ τα βρήκα! Όλα μια χαρά! Έκανα δοκιμή χωρίς ηλεκτροβάνα βέβαια πάνω και όλα δουλεύουν ρολόι!!

Από βδομάδα θα δοκιμάσω και με ηλεκτροβάνα πάνω να δούμε τι λέει...

Ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια!! :)

beligekas
13-05-14, 09:39
φιλε μου γεια σου
Ειναι αρκετα παληο το θεμα σου αλλα ψαχνωντας το ειδα και το εφηρμοσα για τον ελεγχο ενος δοχειου νερου μικρου γυρω στο ενα λιτρο
Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα
Αν τα ηλεκτροδια ειναι λεπτα τηλεφωνικα συρματα το συστημα δουλευει και ενεργοποιει μια αντλια 12 βολτ 2 αμπερ
Αν ομως τα ηλεκτροδια ειναι ανοξειδωτες βιδες διαμετρου τριων χιλιοστων το συστημα δουλευει μονο με τα 2 κατω ηλεκτροδια και δεν φτανει ποτε στη
πανω σταθμη
Η διαφορα υψους πανω κατω σταθμης ειναι 30 χιλιοστα
Το συστημα το εχω προσαρμοσει σε κλωσομηχανη για αυτοματη αναπληρωση δοχειου νερου
Βασικα η αντλια λειτουργει οταν τα 2 κατω ηλεκτροδια ειναι εκτος και σταματαει μολις ερθει η σταθμη σε επαφη μαζι τους
Ουδεποτε φτανει στο πανω ηλεκτροδιο
Επαναλαμβανω οτι με τηλεφωνικα καλωδια για ηλεκτροδια δουλευει
Ευχαριστω