PDA

Επιστροφή στο Forum : Αύξηση του έυρους σήματος σε pll fm;



PANOS_333
07-03-09, 17:02
Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν το λέω σωστά και ας με διορθώσει κάποιος αν χρειάζεται, το θέμα είναι αν γνωρίζει κανείς να μου πει, πως μπορώ να αυξήσω το εύρος της συχνότητας εκπομπής σε ένα pll που έχω. Αυτή την στιγμή που το σήμα εκπέμπεται στους 102,00 , ακούγεται ελάχιστα στους 101,95 και καθόλου στους 102,05 . Θα ήθελα το κάνω να εκπέμπει από 101,90 ως 102,10 περίπου.(Oδηγεί ένα broadband linear 45W (BLY87, BLW60) και κατα τα άλλα λειτουργεί σωστά). (Η φωτογραφία είναι από το internet και δείχνει ένα pll ίδιο σχεδόν με το δικό μου, εκτός από την θωράκιση στο πηνίο).
Δεν ξέρω αν γίνεται, όμως έφτιαξα πριν λίγες μέρες ένα αυτοταλάντωτο με την PL504 και εκπέμπει από 101,85 ως 102,15 και μου έκανε εντύπωση.

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε, τι χρησιμεύει ο μεταβλητός πυκνωτής δίπλα στον κρύσταλο; η μεταβλητή αντίσταση (που έχω παρακάμψει επειδή έχει καεί) δίπλα στο 2Ν 4427 τι ρυθμίζει; Τα 6Α (13V) που καταναλώνουν το BLW690 και BLY87 είναι λίγα;
Ευχαριστώ.

tzitzikas
07-03-09, 17:16
τα 6Α (13V) ειναι καλά.
ο μεταβλητός πυκνωτής δίπλα απο τον κρύσταλλο είναι για να φέρεις την συχνότητα (με συχνόμετρο βέβαια) ακριβώς 102,00 Μhz, 102,10 Μhz κτλ να το κεντράρεις δηλαδή ακριβώς στην συχνότητα. Λογικα το έχουν ρυθμίσει απο εκεί που το έφτιαξαν οπότε μην το πειράζεις.
Η μεταβλητή αντίσταση δίπλα στο 2Ν 4427 είναι για να ρυθμίζεις την ισχύ εξόδου του pll. έιναι σε σειρά με την αντίσταση (νομίζω 22Ω ειναι η αντίσταση) μεταξύ εκπομπού του τρανζιστορ και γείωσης. συνηθως είναι 470Ω αλλα μπορεί να ειναι και 630Ω. Το pll ειναι του cdm. πλέον βάζει και θωράκιση στην ταλάντωση απο ότι βλέπω.παλια δεν έβαζε. τώρα για το εύρος που λες δεν ξέρω.λογικά και με μόνο το pll θα έπρεπε να είχες αρκετό εύρος. μήπως δεν βγάζει 0,5 βαττ στην έξοδο? δέστο με μια γέφυρα.αν δεν έχεις γεφυρα δες αν ζεστένεται το τρανζίστορ.

jeik
07-03-09, 17:21
[quote=PANOS_333;297570]Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν το λέω σωστά και ας με διορθώσει κάποιος αν χρειάζεται, το θέμα είναι αν γνωρίζει κανείς να μου πει, πως μπορώ να αυξήσω το εύρος της συχνότητας εκπομπής σε ένα pll που έχω. Αυτή την στιγμή που το σήμα εκπέμπεται στους 102,00 , ακούγεται ελάχιστα στους 101,95 και καθόλου στους 102,05 . Θα ήθελα το κάνω να εκπέμπει από 101,90 ως 102,10 περίπου.(Oδηγεί ένα broadband linear 45W (BLY87, BLW60) και κατα τα άλλα λειτουργεί σωστά). (Η φωτογραφία είναι από το internet και δείχνει ένα pll ίδιο σχεδόν με το δικό μου, εκτός από την θωράκιση στο πηνίο).
Δεν ξέρω αν γίνεται, όμως έφτιαξα πριν λίγες μέρες ένα αυτοταλάντωτο με την PL504 και εκπέμπει από 101,85 ως 102,15 και μου έκανε εντύπωση.

Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε, τι χρησιμεύει ο μεταβλητός πυκνωτής δίπλα στον κρύσταλο; η μεταβλητή αντίσταση (που έχω παρακάμψει επειδή έχει καεί) δίπλα στο 2Ν 4427 τι ρυθμίζει;την ισχυ εξοδου του πλλ

Τα 6Α (13V) που καταναλώνουν το BLW690 και BLY87 είναι λίγα;
Αν βγαζει 45 βαττ ειναι μια χαρα , περιπου τοσα δινει ο κατασκευαστης.

Αυτο το πλλ λειτουργει σωστα οπως λειτουργει , το αυτοταλαντωτο που λες εχει απο φυσικου του πιο ''απλωμενη'' ταλαντωση.

το τριμερ διπλα στον κρυσταλλο θα σου μεταφερει ελαφρως την ταλαντωση κατα καποια ΗΖ.

tzitzikas
07-03-09, 19:48
jeik εγω παντος θυμάμε με 2 pll 0,5w του cdm είχα πολύ μεγάλο έυρος εντος περιμέτρου μερικών δεκάδων μέτρων. τώρα το αυτοταλάντωτο όντως έχει φοβερό εύρος σε κοντινές αποστάσεις.

jeik
07-03-09, 20:31
jeik εγω παντος θυμάμε με 2 pll 0,5w του cdm είχα πολύ μεγάλο έυρος εντος περιμέτρου μερικών δεκάδων μέτρων. τώρα το αυτοταλάντωτο όντως έχει φοβερό εύρος σε κοντινές αποστάσεις.

Κοιτα , το θεμα τωρα ειναι λιγο υποκειμενικο γιατι βλεπω οτι ο φιλος εχει καποιον δεκτη που παει ανα 0,05 ΜΗΖ , κατι συμβαινει με τον δεκτη του .
Οι δεκτες αυτοκινητου που ειχα επιαναν εξισου καθαρα και στους 0,05 ΜΗΖ , 2 σταθμους που ξερω οτι δουλευουν το συγκεκριμενο πλλ , και συμπεριφερονται το ιδιο και σε ολους τους αλλους σταθμους.

PANOS_333
08-03-09, 13:33
τα 6Α (13V) ειναι καλά.
ο μεταβλητός πυκνωτής δίπλα απο τον κρύσταλλο είναι για να φέρεις την συχνότητα (με συχνόμετρο βέβαια) ακριβώς 102,00 Μhz, 102,10 Μhz κτλ να το κεντράρεις δηλαδή ακριβώς στην συχνότητα. Λογικα το έχουν ρυθμίσει απο εκεί που το έφτιαξαν οπότε μην το πειράζεις.
Η μεταβλητή αντίσταση δίπλα στο 2Ν 4427 είναι για να ρυθμίζεις την ισχύ εξόδου του pll. έιναι σε σειρά με την αντίσταση (νομίζω 22Ω ειναι η αντίσταση) μεταξύ εκπομπού του τρανζιστορ και γείωσης. συνηθως είναι 470Ω αλλα μπορεί να ειναι και 630Ω. Το pll ειναι του cdm. πλέον βάζει και θωράκιση στην ταλάντωση απο ότι βλέπω.παλια δεν έβαζε. τώρα για το εύρος που λες δεν ξέρω.λογικά και με μόνο το pll θα έπρεπε να είχες αρκετό εύρος. μήπως δεν βγάζει 0,5 βαττ στην έξοδο? δέστο με μια γέφυρα.αν δεν έχεις γεφυρα δες αν ζεστένεται το τρανζίστορ.

Η γέφυρα που έχω δεν λειτουργεί ως βατόμετρο (η φτηνή με τα δύο όργανα για εκπεμπόμενο και επιστρεφόμενο σήμα) και τα βατ μπορώ να τα μετρήσω μόνο κατ εκτίμηση, (σύγκριση με pl 504 ,smartikit 4w και smartkit25w(κατασκευή 1983!!) , φαίνεται να δίνει όλα τα watt και όλα τα τρανζίστορ ζεσταίνονται φυσιολογικά (το 4427 λίγο παραπάνω).Θωράκιση στην ταλάντωση εχω βάλει και εγώ και έχει αποτέλεσμα. Το μεταβλητό το έχω πειράξει πολλές φορές αφού πρακτικά δεν έβλεπα κάποια διαφορά.Απλά ήθελα να μάθω τι ρόλο παίζει.
Οι δέκτες είναι: ψηφιακό ραδιόφωνο αυτοκινήτου με βήμα 0,05, κάρτα tv με βήμα 0,05 και εξωτερική κεραία δίπολο σε απόσταση 50m από την κεραία του πομπού, ψηφιακός δέκτης teac με βήμα 0,05 χωρίς κεραία, αναλογικό ραδιόφωνο με βελόνα. Σε όλα έχει παρατηρηθεί το σχετικά μικρό εύρος του σήματος, όμως το θέμα μου αναφέρεται στην ένδειξη σε αυτό του αυτοκινήτου, λέτε να είναι θέμα δέκτη; Παρ όλα αυτά το θέμα παραμένει: Υπάρχει τρόπος να αυξήσω λίγο το εύρος του σήματος;(έστω και αν τώρα μπορεί να είναι φυσιολογικό). Μηπως αν αλλάξω το πηνίο της ταλάντωσης ή κάποιον πυκνωτή;
Μήπως γίνει κάτι αν βάλω το 7815 αντι του 7812 για το 4427;
Και κάτι άλλο: Μπορεί το blw60 να ξεπεράσει τα 45w ή θα κόψει την επιπλέον τάση που θα του δώσω αφού σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του μεταβάλει την αντίσταση στο C; (Τα 45 watt άλλωστε αναφέρονται στους 144MHz που σύμφωνα με την θεωρία η ισχύς που μπορεί να δώσει ένα τρανζίστορ μειώνεται όσο ανεβαίνει η συχνότητα).
Συγνώμη για τα πολλά λόγια, αλλά βρέχει αυτές τις μέρες και με έπιασε αυτή η περίεργη διάθεση να αρχίσω τα σκαλίσματα (μετά από διάλειμμα αρκετών ετών).

jeik
09-03-09, 00:22
Λοιπον , κοιτα τι θα κανεις , βγαλε το μεταλικο καπακι του σταδιου ταλαντωσης (μη φοβασαι δεν παθαινει τιποτα η ταλαντωση ξεσκουφωτη ),
μεσα θα δεις 2 ιδιες βαρικαπ να κοιτιωνται ξεκόλα τες απο το κυκλωμα (απο το ενα ποδαρακι τους) και κολησε μια ΒΒ204 , (εκει που ενωνονταν οι 2 βαλε το μεσαιο ποδαρακι της ΒΒ) και κανε ακροαση να δεις αποτελεσματα , και επισης παιξε με το 1 απο τα δυο τριμερ που εχει για την ενταση του ηχου , καποιο απο τα δυο δεν ειναι ακριβως για την ενταση , κανει κατι που εχει σχεση με το βάθος της διαμορφωσης .Πιστευω οτι θα πετυχουμε μεγαλυτερο ευρος.
Μια ερωτηση μονο πρωτου το πειραξεις , η διαμορφωση οπως ειναι τωρα ?, ειναι γεματη ? τα σπαει ?
Περιμενω αποτελεσματα.

electron
09-03-09, 06:25
Αυτό που αναφέρει ο Δημήτρης με τις βάρικαπ έχει βάση. Όπως μας περιγράφεις το πρόβλημα αυτό που έχει επιρεαστεί για κάποιο λόγο είναι ο συντελεστής Q (ποιότητας), της ταλάντωσης.
Το έυρος ζώνης ενός συντονισμένου κυκλώματος εξαρτάται καθαρά από το Q σύμφωνα με τον τύπο Δf= fo/Q όπου fo η συχνότητα συντονισμού.
Ο Q προκύπτει από τον παρακάτω τύπο που φαίνεται καθαρά ότι εξαρτάται και από την χωρητικότητα του συντονισμένου κυκλώματος.
Q= 1/ωοCR
Προσωπικά όμως πριν προβείς σε οποιαδήποτε επέμβαση στο Pll θα έλεγα να τσεκάρεις ξανά το ενδεχόμενο να σε παραπλανά ο ψηφιακός δέκτης που εκεί γίνεται πιο αντιληπτό το φαινόμενο.
Σχετικά με το 2ο τριμερ δίπλα από εκείνο της έντασης του ήχου, έχει να κάνει με την μεταβολή της προέμφασης.

jeik
09-03-09, 12:45
Ναι , δεν διευκρινησα οτι το τριμερ συνηθως οταν ειναι ρυθμισμενο στο κεντρο περιπου της διαδρομης του τα ''δινει ολα'' σε εντασεις και μπορει να εχει σαν αποτελεσμα υπερδιαμορφωση που σε ψηφιακο δεκτη μπορει στα 0,05 ΜΗΖ διπλα απ την κεντρικη να μην ''τραβαει'' ο ηχος , ειναι θεμα δεκτη , δηλ στην κεντρικη ολα καλα και ακριβως διπλα -αναλογα τη φυση του δεκτη- να ακουγεται παραμορφωμενα-χαμηλα ή οτι αλλο , ψιλα γραμματα βεβαια.
Ολα εξαρτωνται απο το ποσο καλα γνωριζουμε τον δεκτη , τους πομπους που συγκρινουμε , τον ογκο διαμορφωσης που μπορει να ''σηκωσει'' το καθε πλλ και παει λεγοντας.
Εχω κανει μεγάλη , έστω εμπειρικη τριβη με το αντικειμενο , και εβγαλα φανταστικα αποτελεσμαατα , παιξε οσο μπορεις στο πλλ με βαρικαπ διαφορετικων τυπων , τα αποτελεσματα θα σε καταπληξουν.
Ειναι το πλλ τυπου ''οτι βρηκαν προχειρο το κολησαν'' εγω αυτο καταλαβα , εβαλα χερι σε 5 τετοια και το καθενα ειχε πανω απ τον κατασκευαστη διαφορετικα υλικα και διαφορετικη λογικη .Ενδεικτικα αναφερω μερικα :
Ολα ειχαν διαφορετικες βαρικαπ , τα 2 ειχαν θωρακιση στην ταλαντωση , πυκνωτες φιλτρων - συζευξης κλπ διαφορετικης ανοχης και τυπου και μπλα μλπα μπλα ψιψιψινια και κοκοψοψαρα.

ακομη , στο πρωτοτυπο σχεδιο δεν υπαρχει το τριμερ προεμφασης !!!!

savnik
09-03-09, 14:29
Το εύρος διαμορφώσεως (deviation) της συχνότητας εξαρτάται:

1. Απο την varicap (Πόσο την μεταβάλει η τάση)
2. Απο το φιλτρο του PLL (Αν είναι αργο η γρηγορο στο κλείδωμα)
3. Η τάση κλειδώματος να είναι η μιση της τάσης του PLL

jeik
09-03-09, 15:35
προσοχη ομως γιατι το να διαμορφωνουμε περα απο καποια ορια ειναι εκτος προδιαγραφων , καθοτι στα ΦΜ ανα 200 ΚΗΖ επιτρεπεται η εκπομπη οποτε δεν μπορουμε να τα ''σπαμε'' με ''μουστακιασματα'' και πλατυ ευρος που θα ενοχλει τον διπλανο , αλλά σιγουρα πρειπει να υπαρχει καθαρος ηχος και στους 102,00 και στους 102,05.

PANOS_333
09-03-09, 23:41
Το αποσυναρμολόγησα το απόγευμα και είδα τα βάρικαπ. δεν έχω κάποιο πρόχειρο να αλλάξω και ασχολήθηκα με τα υπόλοιπα. (Η διαμόρφωση ήταν και είναι μέτρια: ποτέ δεν είχε τέλεια μπάσα και πρίμα και δεν δέχεται ένταση παραπάνω από το 85% σε σύγκριση με των άλλων σταθμών διότι αρχίζει να "ξύνει" ).(Με την ευκαιρία άλλαξα και την καμμένη μετ. αντίσταση του 4427.Είχε 2,2Κ!!!, έβαλα ίδια και λειτουργούσε on- off, την άλλαξα με 270 Ω και είναι μια χαρά. άλλαξα και το πηνίο της ταλάντωσης διότι δεν κλείδωνε πάνω από τους 107 ενώ είχα ανοίξει όσο έπαιρνε τις σπείρες. Τώρα κλειδώνει από 86 ως 113) Τελικά έχετε δίκιο θέλει πολύ σκάλισμα για να γίνει σωστό.
Με το τρίμερ της προέμφασης άλλαξε μόνο η ποιότητα του ήχου. Σε ψηφιακό δέκτη στον ίδιο χώρο με τον πομπό έπιασε καθαρά μεταξύ 101,90 - 102,10 (πολύ καλά). Στο αυτοκίνητο όμως (βόλτα σε περιοχή χωρίς οπτική επαφή με την κεραία) εξακολουθεί να πιάνει μόνο στο 102,00 και κάπως χειρότερα στο 101,95, όπως και πρίν και λίγο χειρότερα. Πράγματι ο συγκεκριμένος δέκτης συμπεριφέρεται με παρόμοιο τρόπο και σε άλλους σταθμούς , όμως κανένας τους δεν έχει τόσο περιορισμένο πλάτος όσο το δικό μου και υπάρχουν και μερικοί που έχουν περισσότερο από 0,20ΜΗz . Είναι προφανές λοιπόν ότι το δικό μου μηχάνημα έχει ελάτωμα. και πιθανότατα θα διορθωθεί με την αλλαγή των βάρικαπ που θα πάρω όταν επιστρέψω.(Ποιός τα έχει στην Αθήνα; Τα κεντρικά στα οποία έπαιρνα, δεν φέρνουν πλέον σχεδόν τίποτα).

jeik
10-03-09, 00:36
Δεν ξερω απο ανταλακτικα Αθηνα , το γυρισανε ολοι στα ετοιματζιδικα , βρες απο κανα παλιο tuner tv , ή σε καναν μαστορα που φτιαχνει tv , εγω ειχα την τυχη να μου δωσουν καμια 10 ρια διαφορετικων κατασκευαστων για επισκευες και ξηλωνα απο κει , ετσι βρηκα και τα κολπα με την διαμορφωση , αλλιώς αγγουρια θα επιανα :001_smile:.
Επισης πειραξε λιγο το τριμερακι που εχεις διπλα στον κρυσταλο , κανει μετατοπιση , δεν πρεπει να ακουγεται στους 101,95 , μονο λιγο το μπασο σου και τιποτα αλλο , πρεπει 102 και 102,05 καθαρη διαμορφωση διπλα στον πομπο και εως 1000 μετρα , μετα απο αυτην την αποσταση μην περιμενεις 102,05 να ακουσεις καθαρη διαμορφωση , μην μπερδευεσαι με τους αλλους που εχουν παραπανω ευρος διοτι μολις φυγεις λιγο απο τον πομπο χανεται αυτο το ευρος.
Εχε σαν μετρο οτι ο 50 βαττ εχει το ιδιο ακουσμα μεχρι τα 1-2 χιλιομετρα με τον 1000 βαττ με κολινεαρ στα 20-25+ μην πω και παραπανω.

electron
10-03-09, 06:16
Πιστεύω ότι πρόβλημα εύρους δεν υφίσταται. Το να απομακρύνεσαι και το εύρος να μικραίνει είναι φυσικό και δεν μπορείς να το συγκρίνεις με τους άλλους που παίζουν από το βουνό με μεγαλύτερη ισχύς.
Δημήτρη για να καταφέρει να κάνει την μικρομετρική ρύθμιση σωστά, θα πρέπει κανονικά ο φίλος μας να έχει spectum analiser, διαφορετικά δεν θα μπορέσει να έχει την ακρίβεια που χρειάζεται. Για να το πετύχει αυτό πρακτικά θα πρέπει να έχει έναν δέκτη αρκετά μακριά από το σημείο εκπομπής. Γνώμη μου είναι να μην πειράξει το τριμερ δίπλα από το κρύσταλλο και το κάνει χειρότερο. Από την στιγμή που με τον δέκτη πλησίον του χώρου εκπομπής έχει πάτημα από 101.90 ως 102.10 δεν τίθεται ζήτημα. Το μόνο που θέλεις Πάνο για αυξηθεί το πάτημα σου πιο μακριά, είναι ισχύς.

chip
10-03-09, 11:25
Και να θυμάται οτι σε όσο πιο μεγάλο εύρος εκπομπής έχει (πέρα από παράνομο-επικύνδινο να τον κυνηγήσουν) χάνει σε ισχύ εκπομπής!!! Το τρανζίστορ (εξόδου) εκπέμπει μία συγκεκριμένη (μέγιστη) ενέργεια και όταν εμπέμπει σε μεγαλύτερο εύρος αυτή την (ενέργεια) την στέλνει σε περισσότερες συχνότητες. (αυτό εκμεταλεύονται με τις τεχνικές ευρέως φάσματος στις στρατιωτικές επικοινωνίες για να μην μπορούν να τους παρεμβαλουν)
Συνεπώς διπλάσιο εύρως συχνότητας θα δώσει και μισή ισχύ εξόδου (για δεδομένη συχνότητα).

Γιώργος 231
10-03-09, 13:56
Και να θυμάται οτι σε όσο πιο μεγάλο εύρος εκπομπής έχει (πέρα από παράνομο-επικύνδινο να τον κυνηγήσουν) χάνει σε ισχύ εκπομπής!!! Το τρανζίστορ (εξόδου) εκπέμπει μία συγκεκριμένη (μέγιστη) ενέργεια και όταν εμπέμπει σε μεγαλύτερο εύρος αυτή την (ενέργεια) την στέλνει σε περισσότερες συχνότητες. (αυτό εκμεταλεύονται με τις τεχνικές ευρέως φάσματος στις στρατιωτικές επικοινωνίες για να μην μπορούν να τους παρεμβαλουν)
Συνεπώς διπλάσιο εύρως συχνότητας θα δώσει και μισή ισχύ εξόδου (για δεδομένη συχνότητα).

ακριβως ετσι.

PANOS_333
11-03-09, 16:18
Πιστεύω ότι πρόβλημα εύρους δεν υφίσταται. Το να απομακρύνεσαι και το εύρος να μικραίνει είναι φυσικό και δεν μπορείς να το συγκρίνεις με τους άλλους που παίζουν από το βουνό με μεγαλύτερη ισχύς.
Δημήτρη για να καταφέρει να κάνει την μικρομετρική ρύθμιση σωστά, θα πρέπει κανονικά ο φίλος μας να έχει spectum analiser, διαφορετικά δεν θα μπορέσει να έχει την ακρίβεια που χρειάζεται. Για να το πετύχει αυτό πρακτικά θα πρέπει να έχει έναν δέκτη αρκετά μακριά από το σημείο εκπομπής. Γνώμη μου είναι να μην πειράξει το τριμερ δίπλα από το κρύσταλλο και το κάνει χειρότερο. Από την στιγμή που με τον δέκτη πλησίον του χώρου εκπομπής έχει πάτημα από 101.90 ως 102.10 δεν τίθεται ζήτημα. Το μόνο που θέλεις Πάνο για αυξηθεί το πάτημα σου πιο μακριά, είναι ισχύς.

Από 101.90 ως 102.10 έχω σε άλλον δέκτη. Σε αυτόν του αυτοκινήτου ισχύει το 101,95 102,00 και κοντά και μακριά.

PANOS_333
11-03-09, 16:59
Αναφορικά με τον πυκνωτή για την μικρομετρική ρύθμιση της συχνότητας (που τον έχω πειράξει πολλές φορές ) δεν γίνεται δυστυχώς τίποτα. Ρυθμίζοντας στο ένα από τα άκρα του (μέγιστο ή ελάχιστο δεν έδωσα σημασία, η συχνότητα ανεβαίνει ελάχιστα. ίσως να είναι και αυτός λάθος μεγέθους (6 - 45) όπως και η μεταβλητή αντίσταση 2,2Κ που ανέφερα σε προηγούνενο μήνυμα. Παλαιότερα , επειδή είχα διαπιστώσει το πρόβλημα είχα προσθέσει παράλληλα επιπλέον 30 pf , όμως τον αφαίρεσα στην τελευταία ανακατασκευή (είχα ξεχάσει εν τω μεταξύ τον λόγο που τον είχα βάλει!!).
Αν κάποιος έχει το σχέδιο του pll ας το ανεβάσει.
Επίσης πρείπει να αναφέρω πως το ενδιαφέρον μου εστιάζεται κυρίως στην κατασκευή του και πολύ λιγότερο στην εκπομπή. Κι αυτό μετά την ολοκλήρωσή του θα καταλήξει στο ράφι , ώσπου να το "ξανα-ανακαλύψω" μετά από μερικά χρόνια.
Νομίζω πως τελικά θα εγκαταλείψω την προσπάθεια να μεγαλώσω το εύρος του σήματος διότι προφανέστατα έχετε δίκιο σχετικά με το μοίρασμα της ισχύος, -και ποιος θέλει να χάσει ισχύ;

electron
11-03-09, 16:59
Πάνο αφού μόνο με το συγκεκριμένο δέκτη έχεις πρόβλημα και όχι με κάποιον άλλο ακόμα και ψηφιακό τότε δεν βλέπω το πρόβλημα να εστιάζεται στο pll.