PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με καινουργιο router και adapter



dbsjro
13-03-09, 03:34
Καλησπερα στα παιδια :biggrin:
Μια ερωτηση εχω να κανω που λογικα εσεις θα μπορειτε να βοηθησετε.
Προσφατα μετακομισα και χρειαστηκε να αγορασω ασυρματο router και adapter (netgear g54 και netgear g usb 2.0 αντιστοιχα) για να ξεφορτωθω το καλωδιο.
Το θεμα ειναι οτι πριν ειχα ενα modem που η ταχυτητα του τερματιζε στα 8mbps και "τρεχει" πιο γρηγορα απο τον ασυρματο εξοπλισμο στα 54mbps.
Σημα πιανω περιπου 80%


Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη.
Θανασης

jtb
13-03-09, 13:17
54 είναι ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων ανάμεσα στο pc σου και το router. Δεν έχει καμία σχέση με ADSL ταχύτητα.

π.χ. αν βάλεις ένα ethernet καλώδιο θα δεις 100 αντί για 54.

dbsjro
13-03-09, 13:35
Ναι αλλα οταν πηγα να βαλω συνδεση μου ειπαν οτι η γραμμη μου θα ειναι 24mbps αλλα λογω modem θα συνδεομαι στα 8.
Τωρα με τα ασυρματα θα επρεπε να ειμαι καλυτερα οχι χειροτερα

jtb
13-03-09, 14:12
Ναι αλλα οταν πηγα να βαλω συνδεση μου ειπαν οτι η γραμμη μου θα ειναι 24mbps
Η γραμμη σου δεν μπορει να ειναι 24. Ειναι ΕΩΣ 24 και οσο πιασεις(αναλογα με την αποσταση απο το DSLAM, θορυβο στην γραμμη σου και πολλα αλλα.)


Τωρα με τα ασυρματα θα επρεπε να ειμαι καλυτερα οχι χειροτερα
Τα απλα modem σηκονουν εως 8, οποτε αν η γραμμη σου μπορουσε να συγχρωνισει παραπανω το modem δεν την αφηνε.

Τωρα με το router μπορεις να αξιοπησεις την γραμμη σου στο full.

Μπες στο interface του router (π.χ. 192.168.1.1 αναλογα το router) σου και δες την ταχυτητα συγχρονισμου.
Αν δεν ξερεις την IP σου τοτε πατα εναρξη --> Εκτελεση --> γραψε cmd --> στο παραθηρο που τα ανοιξει γραψε ipconfig /all .Διπλα στη προεπιλεγμενη πυλη γραφει την IP.

dbsjro
13-03-09, 17:02
Η γραμμη σου δεν μπορει να ειναι 24. Ειναι ΕΩΣ 24 και οσο πιασεις(αναλογα με την αποσταση απο το DSLAM, θορυβο στην γραμμη σου και πολλα αλλα.)

καλα το ξερω αυτο αλλα περιμενα μια καλυτερευση.Οπως θα ηταν λογικο


Τα απλα modem σηκονουν εως 8, οποτε αν η γραμμη σου μπορουσε να συγχρωνισει παραπανω το modem δεν την αφηνε.

Για αυτο πηρα και modem-router μεχρι και 54


Τωρα με το router μπορεις να αξιοπησεις την γραμμη σου στο full.

Μπες στο interface του router (π.χ. 192.168.1.1 αναλογα το router) σου και δες την ταχυτητα συγχρονισμου.

Το εχω κανει ηδη και μου λεει περιπου 8 με 9 mbps
Ηλπιζα να δω καμια 12 για να πω αξιζε αλλα σκ@τ@..

by the way ευχαριστω που ασχολεισαι