PDA

Επιστροφή στο Forum : Lazer ισχύος - Lazer κοπής



PsychotIC_N4n0b0t
17-03-09, 20:30
Καλησπέρα,

θα ήθελα την βοήθειά σας πάνω σε θέματα ακτίνων Lazer. Τελευταία μου μπήκε στο μυαλό η ιδέα να κατασκευάσω έναν πάγκο κοπής πλαστικού συνδεόμενο με υπολογιστή, όπου με το συγκεκριμένο σύστημα θα μπορώ να κόβω αντικείμενα σε σχέδια τα οποία θα υλοποιώ στον υπολογιστή.

Την κεντρική ιδέα την έχω στο μυαλό μου αλλά δεν έχω ιδέα για το που μπορώ να βρω Lazer κοπής ή έστω κεφαλές Lazer ισχύος οι οποίες θα είναι ικανές να παράγουν ακτινοβολία που θα μπορεί να τρυπήσει πχ πλαστικό 1 cm χαμηλής πυκνότητας. Απ' ότι έχω δει στο internet, μπορώ και με απλές κεφαλές από pointer στων οποίον τα κυκλώματα αν καταστρέψεις τον σταθεροποιητή τάσης μπορούν δώσουν ισχύ από 50 μέχρι 200mW. Δεν θέλω όμως να μπω στην λογική να αρχίσω να διαλύω παλιά DVD player ή pointers.

Μήπως ξέρει κανείς αν εδώ στην Ελλάδα υπάρχει καμιά καλή εταιρία που να εισάγει τέτοιου είδους κεφαλές - μικροκυκλώματα; Επίσης, ότι άλλες πληροφορίες έχετε πχ για βιβλία - σημειώσεις πάνω σε θέματα Lazer ισχύος ή περί εξοπλισμού προστασίας (γυαλιά, γάντια κλπ), όλες ευπρόσδεκτες! Ευχαριστώ.

chip
17-03-09, 21:19
ρώτα στην www.optronics.gr (http://www.optronics.gr) και θυμήσου να χρησιμοποιείς ΠΑΝΤΑ τα κατάλληλα μέτρα προστασίας.... Ακόμα και η αντανάκλαση του laser σε τέτοια ισχύ είναι πάρα πολύ επικύνδινη

Nemmesis
17-03-09, 22:02
κανε μια ολη την αλλη κατασκευη και αντι για λαζερ βαλε κανα dremmel... cnc θελεις να φτιαξεις... για lazer απλα μην την ψαχνεις ακομα αν δεν εχεις ασχολιθει καν με cnc... και μην νομιζεις οτι υπαρχει περιπτωση ποτε να κοψεις πλαστικο εστω και 1mm με lazer απο κεφαλη dvd...

valis
17-03-09, 22:20
Για κοπή πλαστικού 1cm ξέχασε εντελώς τα mW. Χρειάζεται laser CO2 τουλάχιστον 20 Watt.
http://www.trotec.net/020+Products/_en-US/005+CO2+Laser+Systems.htm

SV1EDG
17-03-09, 22:25
Φίλε Αλέξανδρε,πριν να τηλεφωνήσεις στον Γιώργο και στον Ηλία (optronics) θα ήθελα να σου πω δυο τρία πράματα για τα laser.Kαταρχήν laser pointer με 50-200mW δύσκολα θα βρεις σε τιμή λογική.Δεν ξέρω βέβαια πόσα μπορείς να διαθέσεις για ένα τέτοιο project αλλά γενικά θα σου πάνε πολλά.Τα laser δεν δουλεύουν με σταθεροποίηση τάσης αλλά απαιτούν οδήγηση ρεύματος.Σκέψου ότι είναι μια διόδος led.Εκεί έχεις μια σταθερή περιοχή τάσης (πχ 1,8-2,2V) και μετά παίζεις με το ρεύμα.Με 10mA τόσες καντέλες (ισχύ),με 20 mA άλλες τόσες κτλπ.Αντίστοιχα ισχύουν με τα laser.Για τις ισχύς που αναφέρεις μάλλον θα πρέπει να πας σε λύση HeNe αλλά εκεί αυξάνεται ο όγκος και το κόστος.Σίγουρα δεν πρόκειται να κάνεις δουλειά με τα laser τον CD/DVD.Εχουν πολύ μικρή ισχύ και επιπλέον δεν ξέρεις και τον τύπο προκειμένου να τα οδηγήσεις σωστά.Αν παρόλα αυτά επιμένεις τότε μίλα με την optronics και είμαι σίγουρος ότι θα σε εξυπηρετήσουν.Επίσης μην αμελήσεις να πάρεις απαραίτητα μέτρα ασφαλείας με χρήση κατάλληλων γυαλιών.Η ισχυς που αναφέρεις είναι επικίνδυνη για τα μάτια.Επίσης να ξέρεις ότι τα διοδικά laser είναι πάρα πολύ ευαίσθητα στον στατικό ηλεκτρισμό.Γι αυτό πρέπει να δουλεύονται σε αντιστατικό χώρο με όλα τα παρελκώμενα (βραχιολάκι,γειωμένη επιφάνεια κτλπ.)

PsychotIC_N4n0b0t
17-03-09, 23:41
Κατ' αρχήν ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια. Όπως θα καταλάβατε είμαι σχεδόν άσχετος σε ότι αφορά τα Lazer. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι έχω δει βιντεάκια πχ στο youtube όπου έχουν οδηγίες για το πως μπορείς να κάνεις ένα pointer, cutting lazer. Τα lazer στα οποία κάνουν το mod μετά μπορούν να σπάνε μπαλόνια κτλ και με σχετικά λίγα mW (μερικές δεκάδες - εκατοντάδες). Απ' ότι κατάλαβα τις ερωτήσεις που μου γεννήθηκαν θα μου τις απαντήσει το site και κατ' επέκταση η εταιρία. Ευχαριστώ και πάλι!

leosedf
18-03-09, 00:01
Ναι οκ είναι πολλά τα βίντεο στο γιου-τούμπ αλλα όλα είναι απλά για να ανεβάζουν rates. Δεν ισχύει τίποτα απο αυτά.
Ισχύει ότι λέει ο valis χρειάζεσαι CO2 laser. Το βρίσκεις εύκολα αλλα ο ζόρι σου είναι ο x-y άξονας. Δεν είναι ούτε απλοί καθρέφτες ούτε βηματικοί. Ψάξε για galvomotors και laser mirrors.

Σημείωση το CO2 laser δεν φαίνεται στο μάτι αλλα απο κάποια διάθλαση κλπ μπορεί να καταστρέψεις τα μάτια σου τελείως μέσα σε microsecond. Σε αυτή την ισχύ ΜΟΝΟ αν ξέρεις τι κάνεις προχωράς.

Nemmesis
18-03-09, 01:21
PsychotIC μιας και το lazer ειναι απαγορευτηκο εγω θα ελεγα να ψαχτει λιγο το θεμα με το dremmel που σου ειπα... δες και videakia στο "εσυσωληνα"

JOHNY+
18-03-09, 02:32
Αυτο με τα μπαλονια εχω ακουσει οτι ισχυει , και να αναψεις σπιρτο μπορεις . Αλλα να κοψεις πλαστικο η κατι αλλο μαλλον χρειαζεσαι κατι πιο ισχυρο σαν το Co2 laser , αλλα και εκει αν θες να φτιαξεις κατι σαν cnc θα χρειαζεσαι καθρεφτες για να εκτρεπουν την δεσμη , πρεπει να το ψαξεις . Δεν ξερω αν κανουν δουλια και τα solid state laser , σαν αυτο http://global.ebay.com/Laser_Diode_2W_808nm_YAG_DPSS_Pump_SDL-2372-P1_Coherent/110358712865/item .

electrifier
18-03-09, 08:18
Απλά ξεχασέ το σαν ιδέα.

Τελείως άκυρο για κατασκευή "home alone" και φυσικά χρειάζεται ειδικά πανάκριβα LASERS που - ακόμα κι αν μπορούσες να βρεις για πριβέ παραγγελία - είναι τρελής επικινδυνότητας για να τα χειριστείς "έτσι απλά". Εξάλλου είναι προφανές πως δεν έχεις ιδέα περί LASERs οπότε απλά ξέχασέ το. :)

Stefanos_LASERMARK
04-07-09, 13:30
Καλησπέρα,

θα ήθελα την βοήθειά σας πάνω σε θέματα ακτίνων Lazer. Τελευταία μου μπήκε στο μυαλό η ιδέα να κατασκευάσω έναν πάγκο κοπής πλαστικού συνδεόμενο με υπολογιστή, όπου με το συγκεκριμένο σύστημα θα μπορώ να κόβω αντικείμενα σε σχέδια τα οποία θα υλοποιώ στον υπολογιστή.

Την κεντρική ιδέα την έχω στο μυαλό μου αλλά δεν έχω ιδέα για το που μπορώ να βρω Lazer κοπής ή έστω κεφαλές Lazer ισχύος οι οποίες θα είναι ικανές να παράγουν ακτινοβολία που θα μπορεί να τρυπήσει πχ πλαστικό 1 cm χαμηλής πυκνότητας. Απ' ότι έχω δει στο internet, μπορώ και με απλές κεφαλές από pointer στων οποίον τα κυκλώματα αν καταστρέψεις τον σταθεροποιητή τάσης μπορούν δώσουν ισχύ από 50 μέχρι 200mW. Δεν θέλω όμως να μπω στην λογική να αρχίσω να διαλύω παλιά DVD player ή pointers.

Μήπως ξέρει κανείς αν εδώ στην Ελλάδα υπάρχει καμιά καλή εταιρία που να εισάγει τέτοιου είδους κεφαλές - μικροκυκλώματα; Επίσης, ότι άλλες πληροφορίες έχετε πχ για βιβλία - σημειώσεις πάνω σε θέματα Lazer ισχύος ή περί εξοπλισμού προστασίας (γυαλιά, γάντια κλπ), όλες ευπρόσδεκτες! Ευχαριστώ.

Αγαπητέ φίλε γεια σου,

θα σε συμβούλευα και εγώ να μην επιχειρήσεις τέτοιου είδους κατασκευή διότι πρώτον είναι σίγουρο ότι θα έχεις αποτυχία και δεύτερον δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τον κόπο να μπεις σε αυτή τη διαδικασία από την στιγμή που με ελάχιστο κόστος μπορείς να κάνεις τα κοπτικά σου σε ένα εργαστήριο. Στο λέω από προσωπική επαγγελματική εμπειρία.