PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδίαση φαναριού LED



patridas595
18-03-09, 19:00
Θέλω να κατασκευάσω ένα φωτιστικό σώμα LED για μηχανή.Θέλω να το υλοποιήσω πάνω σε στρόγγυλη επιφάνεια PCB διαμέτρου 12 cm και να το κατασκευάσω με τη τεχνοτροπία τον ομόκεντρων tracks σαν κι αυτά που έχουν οι φακοί με LED. Σκέφτομαι τα εξής.Σύνολο 72 LEDS ultra bright.
32 απο αυτά με γωνία 15-20 μοίρες για μεγάλη σκάλα.32 με γωνία 60 μοίρες για μικρή.Και 8 των 60 μοιρών για θέσεως.Σκέφτομαι όπως θα είναι στρόγγυλο το PCB το ένα ημικύκλιο μεγάλη (πάνω) το άλλο μικρή (κάτω) και τέρμα κάτω τα θέσεως.Δε με πειράζει να χρησιμοποιήσω βραχυκυκλωτήρες σε PCB μονής στρώσης για να διαχωρίσω τις σκάλες.Εννοείται πως θα μπούν αντιστάσεις περιορισμού.Δεν ξέρω με ποιό πρόγραμμα και πως θα το σχεδιάσω :crying:. Ξέρω μόνο να κάνω απλά τετράγωνα pcb μέχρι το layout.Ούτε drill charτs ούτε τίποτα.Help pls

xifis
18-03-09, 20:28
χωρις να θελω να σε θιξω η οτιδηποτε,εμπιστευεσαι μια ιδιοκατασκευη να αντικαταστησει κατι τοσο σημαντικο οπως το φαναρι της μηχανης?εγω προσωπικα δεν θα το εκανα.επισης ενας αλλος λογος ειναι κ η ποιοτητα των led που μετα απο μερικες ωρες-μερες-μηνες λειτουργειας την ακουνε κανονικα κ αρχιζουν να τρεμοπαιζουν,να σβηνουν κλπ.

μια κατασκευη για διασκεδαση το ανεχεται κατι τετοιο αλλα κατι τοσο ζωτικο οσο το φως για να βλεπεις που πας κ να σε βλεπουν,οχι.

patridas595
18-03-09, 22:12
χωρις να θελω να σε θιξω η οτιδηποτε,εμπιστευεσαι μια ιδιοκατασκευη να αντικαταστησει κατι τοσο σημαντικο οπως το φαναρι της μηχανης?εγω προσωπικα δεν θα το εκανα.επισης ενας αλλος λογος ειναι κ η ποιοτητα των led που μετα απο μερικες ωρες-μερες-μηνες λειτουργειας την ακουνε κανονικα κ αρχιζουν να τρεμοπαιζουν,να σβηνουν κλπ.

μια κατασκευη για διασκεδαση το ανεχεται κατι τετοιο αλλα κατι τοσο ζωτικο οσο το φως για να βλεπεις που πας κ να σε βλεπουν,οχι.

Το φανάρι δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε μηχανή που κυκλοφορεί καθημερινά και βράδυ ούτε καν σε πόλη.Θα γίνει καθαρά για πειραματικούς σκοπούς.Καταλαβαίνω αυτό που λές απόλυτα γιατί αν δεις σε άλλες απαντήσεις μου πόσο κατά είμαι στα aftermarket xenon κτλ.Δε ξέρω αν με καταλαβαίνεις απλά θέλω να πειραματιστώ και το συγκεκριμένο φανάρι μπορεί να μη μονταριστεί καν σε "μηχανή" :biggrin:

mariosm
19-03-09, 00:41
Ξέρω μόνο να κάνω απλά τετράγωνα pcb μέχρι το layout.Ούτε drill charτs ούτε τίποτα.Help pls

Εχεις το θεωρητικο σχεδιο σε χαρτι και θελεις να το κανεις πλακετα;
Μπορεις να εξηγησεις λιγο ποιο αναλυτικα την προταση σου που παραθετω στην αρχη για να καταλαβω τι ακριβως εννοεις;

Nemmesis
19-03-09, 00:59
χωρις να θελω να σε θιξω η οτιδηποτε,εμπιστευεσαι μια ιδιοκατασκευη να αντικαταστησει κατι τοσο σημαντικο οπως το φαναρι της μηχανης?εγω προσωπικα δεν θα το εκανα.επισης ενας αλλος λογος ειναι κ η ποιοτητα των led που μετα απο μερικες ωρες-μερες-μηνες λειτουργειας την ακουνε κανονικα κ αρχιζουν να τρεμοπαιζουν,να σβηνουν κλπ.

μια κατασκευη για διασκεδαση το ανεχεται κατι τετοιο αλλα κατι τοσο ζωτικο οσο το φως για να βλεπεις που πας κ να σε βλεπουν,οχι.

περιμενε λιγο και θα σου δειξω εγω αν φενωνται τα λεντ το την μερα... εξαλου ηδη υπαρχουν μανισια φαναρια με λεντ... αν την ακουν τα λεντ μετα απο ωρες-μερες-μηνες ειναι λογο κακη συνδεσης τους... οδηγησετα με pwm 30% on ακομα και λιγο πανο απο τα ορια τους δεν εχεις προβλημα...

xifis
19-03-09, 01:31
περιμενε λιγο και θα σου δειξω εγω αν φενωνται τα λεντ το την μερα... εξαλου ηδη υπαρχουν μανισια φαναρια με λεντ... αν την ακουν τα λεντ μετα απο ωρες-μερες-μηνες ειναι λογο κακη συνδεσης τους... οδηγησετα με pwm 30% on ακομα και λιγο πανο απο τα ορια τους δεν εχεις προβλημα...


καλα ο φιλος λεει οτι ξερει τα βασικα κ μιλαμε για PWM διαμορφωση τροφοδοσιας?δεν ειπα αν φαινονται την μερα,αλλα οτι μια τετοια μετατροπη δεν αφηνεται στην τυχη κ στην "μαστορια".

patridas595
19-03-09, 18:23
καλα ο φιλος λεει οτι ξερει τα βασικα κ μιλαμε για PWM διαμορφωση τροφοδοσιας?δεν ειπα αν φαινονται την μερα,αλλα οτι μια τετοια μετατροπη δεν αφηνεται στην τυχη κ στην "μαστορια".


Pwm τροφοδοσία ειναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ για λευκά LEDς γιατί εξασθενεί το φώσφορο που έχουν για να μετασχηματίζουν το μπλέ χρώμα σε "λευκό" το καλύτερο είναι συνεχής τροφοδία.Με σταθεροποιημένη τροφοδοσία έχω μια συστοιχία 16 LED 2 χρόνια δοκιμαστικά σε συνεχή λειτουργία και ακόμα λειτουργούν άψογα.Είμαστε εκτός θέματος όμως.

Mariosm έχω το σχηματικό στο χέρι και στο μυαλό μου έχω και ήδη παρόμοια σχηματικά αρκετά στο OrCad. Το θέμα είναι το PCB. Δεν ξέρω ούτε πως να βάζω σωστές διαστάσεις αγωγών ούτε τρύπες και είμαι αδαής με τα footprints. To layoyt είναι το πρόβλημα όχι το σχηματικό.Δεκτές συμβουλές για προγράμματα,τεχνικές, κτλ.

mariosm
19-03-09, 20:22
Αν εχεις ενα προγραμμα σχεδιασμου πλακετων δεν νομιζω να χρειαζεται να γνωριζεις λεπτομερειες τρυπων κλπ. γιατι αυτα καθοριζονται μονα τους απο τις βιβλιοθηκες των υλικων που εχει το προγραμμα. Εγω σχεδιαζω τα παντα με EAGLE 5.4 για πλακετες επαγγελματικου επιπεδου χωρις κανενα προβλημα.
Μια λεπτομερεια αρκετα σημαντικη στη σχεδιαση πλακετων με led ειναι να ζητησεις κατα την εκτυπωση το solder mask της πλευρας που ειναι τα led να ειναι λευκο. Υπαρχει σημαντικη διαφορα στην ανακλαση του φωτος και στην συνολικη φωτιστικη αποδοση.

Nemmesis
19-03-09, 20:37
καλα ο φιλος λεει οτι ξερει τα βασικα κ μιλαμε για PWM διαμορφωση τροφοδοσιας?δεν ειπα αν φαινονται την μερα,αλλα οτι μια τετοια μετατροπη δεν αφηνεται στην τυχη κ στην "μαστορια".

καλα εσυ που ειδες οτι ο φιλος μας ξερει μονο τα βασικα? το γραφει πουθενα?ξερει να σχεδιαζει πλακετες και αν του δωσουμε ενα κυκλωμα δεν θα μπορεσει να το φτιαξει μας λες? τεσπα οφ-τοπικ παω

Nemmesis
19-03-09, 20:46
Pwm τροφοδοσία ειναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ για λευκά LED
μπορεις να δωσεις παραπανο info plz η κανα site να διαβασουμε? γιατι το εχω ακουσει και απο αλλο ατομο δεν μπορεσα ομως να βρω τπτ εγω... επισης εχω κατι κανει κατι σαν φωτιστικο που ειναι στο συρταρι απο το πληκτρολογιο για να βλεπω να γραφω με κλειστα τα φωτα και ειναι με pwm εδω και κανα χρονο πλεον σχεδον δουλευουν αψογα ακομα να γινουν μπλε...

επισης για το θεμα μας τωρα εγω για καποιο αγνωστο λογο ειχα το πισω φαναρι στο μυαλο μου οπου θελει κοκκινα λεντ.

patridas595
21-03-09, 13:17
μπορεις να δωσεις παραπανο info plz η κανα site να διαβασουμε? γιατι το εχω ακουσει και απο αλλο ατομο δεν μπορεσα ομως να βρω τπτ εγω... επισης εχω κατι κανει κατι σαν φωτιστικο που ειναι στο συρταρι απο το πληκτρολογιο για να βλεπω να γραφω με κλειστα τα φωτα και ειναι με pwm εδω και κανα χρονο πλεον σχεδον δουλευουν αψογα ακομα να γινουν μπλε...

επισης για το θεμα μας τωρα εγω για καποιο αγνωστο λογο ειχα το πισω φαναρι στο μυαλο μου οπου θελει κοκκινα λεντ.


Βασικά δε θυμάμαι που το είχα διαβάσει αλλά από προσωπική εμπειρία ότι led έχω συνδέσει με το τροφοδοτικό του υπολογιστής (pwm) στα 2 χρόνια περίπου έχει χάσει τη μισή φωτεινότητα περίπου.Και χαλάει τόσο ομαλά που δε το καταλαβαίνεις εκτός κι αν έχεις ίδιο led συνδεμένο σε κανονική τροφοδοσία.Ας αφήσουμε πάντως το pwm κατα μέρους δεν είναι το θέμα μας.Στρόγγυλο pcb πώς κάνουμε στο Orcad?

Nemmesis
21-03-09, 13:35
Βασικά δε θυμάμαι που το είχα διαβάσει αλλά από προσωπική εμπειρία ότι led έχω συνδέσει με το τροφοδοτικό του υπολογιστής (pwm) στα 2 χρόνια περίπου έχει χάσει τη μισή φωτεινότητα περίπου.Και χαλάει τόσο ομαλά που δε το καταλαβαίνεις εκτός κι αν έχεις ίδιο led συνδεμένο σε κανονική τροφοδοσία.Ας αφήσουμε πάντως το pwm κατα μέρους δεν είναι το θέμα μας.Στρόγγυλο pcb πώς κάνουμε στο Orcad?

lol? το τροφοδοτικό του υπολογιστή δουλευει μεν με pwm (βλεπε παλμοτροφοδοτικο) αλλα η εξοδος του ειναι σταθεροποιημενη... τεσπα... δυστηχως απο Orcad δεν ξερω για να σε βοηθεισω... αν ξερεις καθολου απο ealge κατι μπορω να κανω :001_smile:

gsmaster
21-03-09, 14:18
Στο Orcad για να κάνεις στρόγγυλο το board outline, αφού επιλέψεις το obstacle tool:

- δεξί κλικ -> new
- δεξί κλίκ -> arc
- Πας στο σημείο που θα είναι το κέντρο του κύκλου σου και κάνεις αριστερό κλικ, και ανοίγεις τον κύκλο όσο θες.

sakiselectronics
22-03-09, 11:11
patridas595 φίλε μου καλέ
Εάν δεν κατασκευάσεις μόνος σου κάτι μην περιμένεις να στο φτιάξουν οι άλλοι .
Διότι πάντοτε αγοράζουμε σε προϊόντα τις σκέψεις των άλλων .
Sakis electronics
Επομένως πάρε σχέδια και φτιάχνε .!!!

patridas595
22-03-09, 12:21
patridas595 φίλε μου καλέ
Εάν δεν κατασκευάσεις μόνος σου κάτι μην περιμένεις να στο φτιάξουν οι άλλοι .
Διότι πάντοτε αγοράζουμε σε προϊόντα τις σκέψεις των άλλων .
Sakiselectronics
Επομένως πάρε σχέδια και φτιάχνε .!!!


Πάλι δε με καταλάβατε.Ζητάω βοήθεια πώς να το κατασκευάσω και δε ζητάω να μου το κατασκευάσουν άλλοι.Κυκλώματα σαν κι αυτά που δείχνεις έχω κάνει και μόνος μου με δική μου μελέτη.Τα σχηματικά δεν είναι το πρόβλημα,ξαναλέω στο layout είμαι άσχετος.Ο gsmaster με κατάλαβε!! :w00t::w00t::w00t:

Thanks man!!!:drool:

Κάτι ακόμα χεχε.Ωραία το κύκλο τον έκανα τις διαστάσεις πως τις βλέπω;Υπάρχει κάποιο κουτάκι να βάλω πχ diameter 120mm και να το κάνει;

Στο layout είμαι στο library cylindrical. Ποιό θα ήταν το κατάλληλο footprint για LED 5mm? Το CYL/D.500/LS.200/.034 καλό είναι;
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαίνουν οι διαστάσεις;Το D φαντάζομαι είναι η διάμετρος;Σε τι μονάδες είναι;

gsmaster
22-03-09, 18:20
Για τα footprint, ή φτιάχνεις τα δικά σου, ή απο αυτά που έχει μέσα κάθε νούμερο είναι διαστάσεις σε mil, βλεπεις ποιο σου κάνεις και για να σιγουρευτείς το εκτπώνεις σε φυσικό μέγεθος για να το έχεις χειροπιαστό αυτό που έχεις απ ότι βλέπω είναι D.500 που είναι 500mil διάμετρος, δέν σου κάνει αφού τα 500mil = μιση ιντσα =127mm Ψάξε για διάμετρο 150-200mil , Μπορεί να κάνω και λάθος γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ με τις βιβλιοθήκες που έχει μέσα, φτιάχνω δικές μου σε mm :P

Για τις διαστάσεις, γύρνα το σε mm (Ctrl+G) και με το dimension tool κάνε μια απόσταση όσο θες να είναι η διάμετρος σου. Μετά με βάση αυτό κάνε τον κύκλο σου.

Κάπου έχει και Χ-Υ συντεταγμένες δεν θυμάμαι που τις βγάζει.

patridas595
23-03-09, 22:33
Για τα footprint, ή φτιάχνεις τα δικά σου, ή απο αυτά που έχει μέσα κάθε νούμερο είναι διαστάσεις σε mil, βλεπεις ποιο σου κάνεις και για να σιγουρευτείς το εκτπώνεις σε φυσικό μέγεθος για να το έχεις χειροπιαστό αυτό που έχεις απ ότι βλέπω είναι D.500 που είναι 500mil διάμετρος, δέν σου κάνει αφού τα 500mil = μιση ιντσα =127mm Ψάξε για διάμετρο 150-200mil , Μπορεί να κάνω και λάθος γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ με τις βιβλιοθήκες που έχει μέσα, φτιάχνω δικές μου σε mm :P

Για τις διαστάσεις, γύρνα το σε mm (Ctrl+G) και με το dimension tool κάνε μια απόσταση όσο θες να είναι η διάμετρος σου. Μετά με βάση αυτό κάνε τον κύκλο σου.

Κάπου έχει και Χ-Υ συντεταγμένες δεν θυμάμαι που τις βγάζει.
:001_smile::wiink:Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Τις βγάζει πάνω αριστέρα (έκδοση 9,2).Θέλει χρόνο το ζήτημα.Μόλις ξελασκάρω λίγο από τα εργαστήρια και βρώ χρόνο θα καθήσω να ασχοληθώ με το layout γιατί όλο το ζουμί εκεί είναι.:blink: