Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : PIC16C745: Δεν προγραμματίζεται!



lastid
21-03-09, 22:33
Γεια χαρά,
Έχω το εξής πρόβλημα:

Αγόρασα πρόσφατα μερικά κομμάτια PIC16C745 για μία κατασκευή και δοκίμασα να τα προγραμματίσω στον ICD-U40 USB programmer που έχω πάρει εδώ και αρκετά χρόνια από την CCS (αυτή που βγάζει και τους γνωστούς C compilers). Όμως ο PIC δεν ανταποκρίνεται καθόλου! Είτε τον βάλω πάνω είτε δεν τον βάλω, διαβάζω πάντα logic 1 σε κάθε bit που θα του ζητήσω.
Με τον ίδιο programmer και με το ίδιο socket που έχω φτιάξει (για SOIC300 28-pin), άλλοι PIC που έχω στο εργαστήριό μου διαβάζονται και γράφονται κανονικά - όμως είναι όλοι τους 16Fxxx ή 18Fxxx (flash). Μέχρι τώρα δεν είχε τύχει να γράψω σε 16Cxxx.
Δοκίμασα σε 3 κομμάτια και το πρόβλημα υπήρχε και στα 3.
Έψαξα στις προδιαγραφές του PIC για κάτι ιδιαίτερο αλλά δεν βρήκα τίποτε. Είναι ένας συνηθισμένος PIC (ο πρώτος νομίζω που είχε USB).
Έλεγξα τις τάσεις του programmer μου στους τελικούς ακροδέκτες και τα βρήκα όλα Ok.

Έχει κανείς μήπως ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?
Είχε κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα παλιότερα?

Thanos10
21-03-09, 22:44
Ποιο προγραμμα δουλευεις για να γραψεις τους pic.

lastid
21-03-09, 22:56
1. To ICD control program 2.47 που είχε έρθει με τον programmer,
2. το ICD 2.102 που βρήκα στο Ιντερνετ,
3. το ccsload που κατέβασα προχθές από το site της CCS (free αλλά δυνατό!)

Και τα 3 παραπάνω κάνουν ακριβώς τα ίδια..:saad:

kopla
21-03-09, 23:07
- Είναι "C" δλδ OTP (one time programmable) ή εχει παραθυράκι για να σβηστεί με UV φως ?

- Τον υποστηρίζει ο programmer σου? (θεμα αρχιτεκτονικής του PIC και ρουτίνας προγραμματισμού)

ΥΓ: το "1" είναι απο την αρχική τιμή των κελιων (3FFF - αδειος PIC)

lastid
21-03-09, 23:26
Ναι, είναι C, δηλαδή OTP, χωρίς παραθυράκι.
Ναι, υπάρχει στην λίστα των PIC που λέει ο programmer μου ότι υποστηρίζει.
Τα "1" είναι λογικό και πρέπει να υπάρχουν στη μνήμη προγράμματος στον άδειο PIC. Όχι όμως και αφού τον έχω γραψει.
Ξαναλέω ότι: είτε τον βάλω πάνω είτε δεν τον βάλω, παίρνω τα ίδια αποτελέσματα.

kopla
22-03-09, 00:27
Αρα αν δεν τον εχεις προγραμματισει ποτε, τοτε ναι το read επιστρεφει 3FFF.

Για τον γραμμένο τώρα, μηπως εχει προστασία? (για να μην μπορεις να διαβασεις την μνημη του)

vaggelis_m
22-03-09, 14:36
Γεια χαρα!

Δεν ξέρω εαν βοηθήσει αυτό, αλλά αφού είναι ΟΤΡ (και όχι με παραθυράκι) τότε όντως προγραμματίζεται μόνο μια φορά (όπως λέει και ο συνάδελφος kopla).
Αυτοί οι microcontrollers χρησιμοποιούνται με έτοιμους κώδικες σε γραμμή παραγωγής (όχι για ανάπτυξη κ σβήσε-γράψε).

Οπότε αφού ο programmer σου δουλεύει κανονικά, τότε ρίξε μια ματιά εαν τους έχει ήδη προγραμματίσει (ίσως πάνω στις δοκιμές που έχεις ήδη κάνει).
Λογικά, εαν έχει ενεργοποιηθεί το bit προστασίας, δεν θα σου επιτρέπεται να τους διαβάσεις (επιβεβαιώνω τον kopla, αφού την έχω πατήσει και εγώ έτσι πολλές φορές. Μιλάμε για πολλές ώρες αναζήτησης).

Πάντως και εγώ έχω πάρει τύπου C, αλλά τελικά δεν τους χρησιμοποίησα και πήρα τους 18F2550 που γράφονται και σβήνονται (όπως όλοι οι F).
Εξάλλου δεν είναι πολύ πιο ακριβοί.

Ελπίζω να βρεις μια άκρη σύντομα.

Φιλικά,
Βαγγέλης

gsmaster
22-03-09, 18:33
Αμα είναι γραμμένος κανονικά αλλά κλειδωμένος, τότε θα έπρεπε να διαβάζει όλο το πρόγραμμα με μηδενικά (NOP)

lastid
22-03-09, 21:02
Το σκέφτηκα να τον δοκιμάσω για να δώ αν γράφτηκε. Βέβαια είναι SMD και δεν σηκώνει πολλά κολλήματα-ξεκολλήματα. Εκτός αυτού, συμφωνώ με τους φίλους kopla, Βαγγέλη και gsmaster ότι μετά θα διάβαζα κάτι άλλο αντί για 3FF.
Σήμερα βρήκα σε μία σελίδα στο Internet κάποιον τύπο να λέει ότι οι PIC σειρά C δεν προγραμματίζονται με USB programmers γιατί θέλουν περισσότερη ισχύ. Αν και μου φαίνεται περίεργο να μην αναφέρει κάτι σχετικό η Microchip, είναι η μόνη λογική εξήγηση που έχω ως τώρα.
Βαγγέλη, εσύ κατόρθωσες τελικά να γράψεις κάποιον από τους C που αναφέρεις? Ο programmer σου έχει δικό του τροφοδοτικό?

kopla
22-03-09, 22:35
:thumbdown: ICD-U40 USB
Δεν υποστηρίζει αυτό τον PIC (http://microcontrollershop.com/product_info.php?cPath=112_152&products_id=367&osCsid=485e39d0d17ba505168194ba6f7ff182)

ΥΓ: ουτε ο MPLAB ICD2 δεν μπορεί να προγραμματίσει αυτό τον PIC16C745

gsmaster
22-03-09, 22:38
Δοκίμασε με κανέναν πιο συμβατικό programmer. Κανα jdm (λέμε τώρα) η κανέναν απο την παράλληλη (τύπου p16pro, ozipic) ή ακόμα καλύτερα κάνε καναν κλώνο ICD2.

Aλήθεια το ICD-U40 δεν έχει κοννέκτορα εξωτερικής τροφοδοσίας όπως το ICD2?
Κάνε έναν κόπο και ρώτα και εδώ: http://www.ccsinfo.com/forum/viewforum.php?f=3


ΥΓ. κι εγώ της CCS είμαι....

lastid
22-03-09, 22:51
Μάλλον αυτό είναι... Δύο πράγματα με είχαν μπερδέψει:
1. Η λίστα με τους supported PICs της CCS η οποία είχε μέσα της τον λεγάμενο. Mετά από μια δεύτερη ματιά, είδα ότι αναφέρεται μάλλον μόνο στο software!!
2. Τρέχοντας το software (ccsload) μου λέει ξεκάθαρα και με πράσινα γράμματα για τον 16C745:
Status: Good
CCS support: Good

Άρα ψάχνω να βρώ άλλον programmer, επιβεβαιώνω και τέλος..