PDA

Επιστροφή στο Forum : αύξηση mA σε USB



sakis222
24-03-09, 00:12
Αν και παλιό μέλος στο site είναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζω ένα άλυτο για μένα πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας. Έχω ένα laptop ΗΡ7020ΕV και έναν εξωτερικό σκληρό WD 3200 ME gb essential. Το πρόβλημα που έχω εντοπίσει είναι στα mlA στις USB του laptop. Η WD σαν λύση στο πρόβλημα δίνει ένα καλώδιο το οποίο παίρνει ρεύμα από δύο USB του laptop για να ενισχύσει τα mlA. Το συγκεκριμένο καλώδιο δεν το βρήκα στην Ελλάδα και παρήγγειλα ένα κινέζικο αλλά δεν είχα αποτέλεσμα. Να διευκρινίσω ότι ο δίσκος δουλεύει κανονικά ακόμα και με το μονό καλώδιο σε δύο desktop υπολογιστές που το έχω δοκιμάσει. Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι αν γνωρίζετε για κάποιο κύκλωμα το οποίο, χωρίς εξωτερική τροφοδοσία, να παίρνει τα 5V της USB και να ενισχύει τα mlA, γιατί απ'ότι ανακάλυψα το laptop (χωρίς να το έχω μετρήσει) είναι εντός των ορίων και προδιαγραφών του κατασκευαστή για τα mlA της USB, τα οποία είναι στα 500 mlA και μάλλον δεν είναι αρκετά για την τροφοδοσία του δίσκου. Σας παρακαλώ πολύ ασχοληθείτε λίγο με το θέμα γιατί εδώ και τρεις μήνες προσπαθώ αλλά δεν βγάζω άκρη. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

gsmaster
24-03-09, 00:21
Σε έναν δίσκο που έχω πάλι WD είναι 320G είχε μαζί ένα καλώδιο USB κοντό (μισό μέτρο περίπου) και χοντρό, προφανώς για να μην έχει μεγάλη πτώση τάσης όταν δουλεύει ο δίσκος. Δουλεύει απροβλημάτιστα σε 2 λαπτοπ και ένα desktop που το έχω δοκιμάσει

Ξέρω δεν σου δίνω λύση, αλλά άν είχε τέτοιο καλώδιο μαζί ο δίσκος όταν τον πήρες χρησιμοποίησε το, μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση. Επίσης δοκίμασε να βγάλεις ότι άλλο USB έχεις βάλει στον υπολογιστή.

sakis222
24-03-09, 01:07
Ναι ειχε τετοιο καλωδιο και το εχω δοκιμασει σε ολες τις USB.Κανα 2 φορες δουλεψε ο δισκος κρατωντας τον καθετα-ισως ετσι τραβαει λιγοτερο ρευμα. Κανενα κυκλωματακι να μου δωσει παραπανω αμπερ μηπως υπαρχει?

leosedf
24-03-09, 01:40
Παραπάνω αμπέρ το ξεχνάς. Μπορείς να κονταίνεις το καλώδιο Η να βάλεις εξωτερική τροφοδόσία με τροφοδοτικό μπρίζας.
http://www.maplin.co.uk/Module.aspx?ModuleNo=49095&doy=23m3&C=SO&U=strat15
http://hackedgadgets.com/2007/08/22/diy-wall-wart-usb-power-supply/
http://cgi.ebay.com/Universal-USB-AC-Main-Power-Supply-Adapter-Charger-Plug_W0QQitemZ370174745045QQcmdZViewItemQQptZLH_De faultDomain_0?hash=item370174745045&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1234%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318%7C301%3A0%7C293%3A1%7C294%3A50

Xarry
24-03-09, 12:40
Κοντο καλωδιο ειναι η λυση. Ο δικος μου εχει ενα καλωδιακι 20 ποντους και οταν τον βαλω σε μεγαλυτερο δουλευει μεν αλλα οχι σε ολους τους υπολογιστες που το δοκιμασα. Εκτος πια αν ο δισκος σου θελει τοσο ρευμα που να μην μπορει να δωσει το λαπτοπ προσεξε το λαπτοπ οχι η USB

nikkos
24-03-09, 16:49
ναι, πολύ πιθανό να μην μπορείς να κάνεις τίποτα...παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ σε λαπτοπ της Toshiba (αρκετά παλιότερο βέβαια) όπου απ τη USB μονο flash memory δουλεύει. Σκληρός με τίποτα :( ... το να καταφύγεις σε πατέντες με ξαντεριασμένα usb καλώδια δεν ξέρω κατα πόσο είναι ασφαλές, να δώσεις δλδ τάση από εξωτερικό τροφοδοτικό στο σκληρό (στα 2 pin των 5V) και να συνδέσεις μόνο τα 2 pin των data στο λαπτοπ

KOKAR
25-03-09, 21:29
υπάρχουν 2 λύσεις...
η πρώτη είναι να πάρεις τάση από τον connector του πληκτρολογίου που δίνει 5ν, και η δεύτερη λύση είναι να κάνεις μια μικρή ΕΠΕΜΒΑΣΗ στο κουτί
του δίσκου.Η επέμβαση είναι να ακυρώσεις μια δίοδο προστασίας που έχει σε
σειρά με την τροφοδοσία που παίρνει ο δίσκος από την USB και να μεγαλώσεις
λίγο τον ηλεκτρολυτικό που έχει μετά την δίοδο
εγώ έχω εφαρμόσει την δεύτερη λύση με 100% επιτυχία

sakis222
26-03-09, 01:51
Ευχαριστω πολυ ολους σας για το ενδιαφερον και την αμεσοτητα.Προς το παρων λεω να δοκιμασω με εναν ανταπτορα απο usb A αρσ. σε mini B αρσενικο.Ειναι χωρις καλωδιο,ολο κι ολο 3εκ. και αν δεν πετυχη προχοραω στην εγχειρηση που αναφερει ο KOKAR.Απλα ηθελα να ξερω αν οι φωτο ειναι απο τον δισκο που αναφερω ή απο αλλο δισκο.Επισης,πως θα καταλαβω για πια διοδο μιλαμε?ειναι το πρωτο εξαρτιμα που υπαρχει στο +5? ο πυκνωτης τι αυξηση τιμης μπορει να παρει? Ξερω απο κολησεις αλλα απο θεωρια μονο τα πολυ πολυ βασικα.

KOKAR
26-03-09, 09:11
Οι Φώτο είναι από τον δικό μου δίσκο ο οποίος δεν είναι WD αλλά
Τουλάχιστον όσους έχω ανοίξει ( έχω φτιάξει σε μερικούς φίλους)
Είχε την ίδια λογική
Ο πυκνωτής που έβαλα είναι 1800μF χαμηλού προφίλ ( Γιαλουσης )
Αν όμως θες να αποφύγεις την «εγχείρηση» κάνε την λύση με το
Βύσμα του πληκτρολόγιου

http://www.wirelesskeylogger.com/wysiwyg_images/pinout.jpg

johnkanello
26-03-09, 15:59
Παρε ενα σκληρο με δυο εξοδους USB και χρησιμοποιησε τον WD σε πιο καινουριο pc.


*Δεν θα χασεις την εγγυηση απο τον WD(αφου δεν θα τον χειρουργησεις)
*Ο καινουριος σκληρος δεν θα παει χαμενος αφου τα GB ολο και καπου θα χρειαστουν..!

[σχεδον ολοι οι 2,5" σκληροι εκτος WD,... εχουν καλωδιο διπλου USB]