PDA

Επιστροφή στο Forum : cnc κυκλωμα



kasmix
24-03-09, 15:35
παιδια ενα πιστευς δυσκολο θεμα.
το cnc ειναι κατι σαν παντογραφος.
δουλευει με σερβομιχανισμουσ και θελω να κατασκευασω ενα τετοιο κσερει κανεις τα κυκλωματα που χρειαζεται και με ποιο προγραμμα θα καταφερω να το ελενξω?

:confused1::confused1::confused1:

gsmaster
24-03-09, 15:55
Κι εγώ ψάχνομαι για κάτι παρόμοιο.
Προγραμμα προτείνω το kcam είναι απλό σχετικά απ ότι είδα, υπάρχει και το mach3 που έχει 236215 ρυθμίσεις.
Το κύκλωμα μπορεί να είναι και απο την παράλληλη με step και direction για κάθε άξονα, αν βάλεις βηματικά μοτέρ. Απλό είναι σχετικά.

Μερικά λινκ
www.cnchobby.gr
www.cnczone.com
http://www.majosoft.com/engraving/html/choice.html
http://www.instructables.com/id/Easy-to-Build-Desk-Top-3-Axis-CNC-Milling-Machine/ ψάξε στην αναζήτηση έχει πολλούς οδηγούς. κανε εγγραφή, δωρεάν είναι, και κατεβάζεις τα άρθα σε pdf.

Για το κύκλωμα δες εδώ ενα παράδειγμα http://www.instructables.com/id/Easy-to-build-CNC-Mill-Stepper-Motor-and-Driver-ci/


Προσωπικά κολλάω περισσότερο στο μηχανικό κομμάτι της κατασκευής, πως θα γίνει να το κάνω σταθερό και να μην έχει μπόσικα.


Πάντως απ ότι βλέπω ασχολείται πολύς κόσμος και με σπιτικά μηχανήματα και υπάρχουν φόρουμ και e-shop για το θέμα. Στο πρώτο λινκ είναι ελληνικό φόρουμ με αρκετό υλικό για διάβασμα.

kasmix
28-03-09, 16:53
παιδια δειτε μια ιδεα του c n c πιστευω να παρετε μια αποψη. μολισ τελειωσει 8α το ανεβασς και ολοκληρο

kasmix
13-04-09, 09:44
αντε παιδια και τελειςμενο να παρετε καμια ιδεα :biggrin::biggrin:
και φυσικα να πειτε την γνωμη σας

Nemmesis
13-04-09, 14:21
το μοτορακι που εβαλες ελπιζω να το εβαλες μονο για να βγαλεις φοτογραφιες... γιατι δουλεια με αυτο δεν προκειται να κανεις... καλητερα βαλε ενα dremmel (το αυθεντικο οχι τπτ μουφες απο το alex pak)...

το υλικο θες να δουλευεις με το cnc?

fireball
13-04-09, 15:44
Εδώ (http://buildyourcnc.com/default.aspx) έχει έναν πολύ καλό αναλυτικό οδηγό για cnc, με βίντεο για το κάθε βήμα.

kasmix
13-04-09, 21:28
prexyclass θελω να δουλευω
οσο για το μοτερ ειναι πολυστροφο και αρκετα ισχυρο πριν το βαλς επανω το δοκιμασα

Nemmesis
13-04-09, 21:34
αυτο ουτε 50watt δεν ειναι και για τετοιες δουλειες δεν κανει γιατι ειναι αργο... το πολυ να εχει 2000rpm το οποιο ειναι λιγο για cnc... δεν θελω να ειμαι αρνητικος απλα να ειναι κρημα τοση δουλεια και να βασιζεσε σε αυτο το πραγματακι...

Nemmesis
21-04-09, 20:09
νεωτερα απο το μετοπο?

kasmix
30-04-09, 19:55
εχει τελειωσει σαν κατασκευη το μονο που δεν μπορς να βρς ειναι ενα τσοκ να βαλω στο μοτερ (στισ διαστασεισ που το 8ελω ετσι) :-)
ψαχνω αλλα πολυ δυσκολα βρικα ενα αλλα μου ειπε ο τυποσ 80 ευρω

Nemmesis
01-05-09, 00:07
καλα που δεν το αγορασες.... τσαμπα θα πηγαιναν τα 80ευρω... παντος πραγματικα πρεπει να το ψαξεις καλητερα το θεμα με τα κοπτηκα των cnc... δλδ ποσες στροφες δουλευουν για ποιο λογο ειναι τοσο πολυστροφα και για ποιο λογο ειναι αρκετα watt κλπ κλπ... τσαμπα χανεις τον καιρο σου ψαχνωντας τσοκ για αυτην την μπουρδιτσα...
φιλικα παντα
Παναγιωτης

kasmix
17-08-09, 16:55
λοιπον παιδια πςσ ειστε καιρο εχω να μπω στο site λογο του οτι μου βγαλατε το cnc που εφτιαξα σκαρτο :-) (πλακα κανω)
εκαστα και εφτιαξα ενα νεο λιγο καλυτερο
για δειτε και πειτε μου την γνωμη σας.....
ευχαριστς

lastid
17-08-09, 18:49
Καλό...
Πρέπει να βάλεις και πατέντα για να συγκρατείται το πλεξιγκλας στην πλατφόρμα.
Ηλεκτρονικά δεν βλέπω. Τα έχεις κρύψει καλά ή δεν έχουν γίνει ακόμη?

kasmix
18-08-09, 18:55
θα στο πω με μια λεξη μονο και 8α καταλαβεισ "χρημα" :saad::saad::saad: σωστος?????

Zak
18-08-09, 19:02
θελω να ρωτησο
για να φτιαξω cnc router χρειαζομαι 3 βηματικους ,την πλακετα driver
3 Axis CNC Driver Board for Stepper Motor Mill Router

50euro

ebay , και το drimer ? θελει asseble προγραμα η τα σηνδεω ολα στην πλακετα και ανοιγο το προγραμμα mach 3 και δουλεω
κοστος ολα 200ευρο
Επισης αξηζει να δοσω τα λεφτα να το φτιαξω γιατι το οκτοβρη μπαινο στρατο?

kasmix
20-08-09, 16:35
παιδια μια ερωτηση
το dremel μου se ποσες στροφεσ περεπει να δουλειει ?????
πολεσ η λιγεσ για να δουλεψω plexyglass????

P@s@ris!
20-08-09, 16:42
λογικά αυτό θα το βρείς με δοκιμή....μιας και το plexyglass λιώνει στις πολλές στροφές.....

kasmix
20-08-09, 16:44
απο αποψη κατασκευησ τι σου λεει?

P@s@ris!
20-08-09, 17:36
εμένα μ΄αρέσει...και σκέφτομαι να τα επιχειρήσω μετά την εξεταστική......είναι καλό το ΧΥΖ για να τρυπάω τις πλακέτες....