PDA

Επιστροφή στο Forum : λογικο κυκλωμα.



ΓΙΑΝΝΗΣ 456
26-03-09, 19:26
καλησπερα σε ολους θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει με ποιο τροπο μπορω να πετυχω αυτο που φαινετε στο παρακατω σχεδιο.
δηλ. το Vin προερχετε απο την εξοδο μια πυλης and και ειναι η εισοδος του κυκλωματος Β και το Vout ειναι η εξοδος του κυκλωματος Β που δεν γνωριζω πως θα το κατασκευασω.
Το κυκλωμα B αυτο που θα κανει ειναι οταν στην εισοδο του δωσω λογικο 1 να βγαζει στην εξοδο του λογικο 1 ( το 1 οπως και το 0 στην εισοδο θα δινετε για διαφορετικη χρονικη διαρκεια καθε φορα) στην συνεχεια οταν στην εισοδο δωσω λογικο 0 στην εξοδο να παραμεινει το λογικο 1 εως οτου η εισοδος να ξαναγινει 1. και τοτε η εξοδος θα γινετε 0 και θα παραμεινει 0 μεχρις ωστε η εισοδος να γινει 0 και μετα ξανα 1 αυτη η ακολουθια θα συνεχιζεται συνεχεια.

:confused1::confused1::confused1:

Κρεμμύδας Δημήτρης
26-03-09, 19:56
πολύ βιαστικά .. και ίσως λάθος

Θέλεις μάλλον κύκλωμα με μνήμη

κοίτα για Flip - Flop

Εαν λέω βλακείες εας με διορθώσουν οι άλλοι

lastid
26-03-09, 20:19
Δημήτρη αυτό νομίζω κι εγώ, ότι χρειάζεται ένας διαιρέτης δια δύο.
Υλοποιείται με ένα flip-flop, π.χ. ένα toggle flip-flop.
Γιάννη ψάξε στο google για "divide by two flip flop" ή για "toggle flip flop".

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
26-03-09, 20:39
το toggle flip flop ειναι το T flip - flop :confused1:

ventouza6969
26-03-09, 20:52
δες τον πινακα αληθειασ αν σε βολευει

Αυτο ειναι μαλλον που πειγραφεις...

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
26-03-09, 21:32
θα σας περιγραψω ολοκληρω το κυκλωμα που θελω να κατασκευασω. για να μου πειτε αν το Τ κανει για αυτη την εφαρμογη ( καλο ειναι αν γινετε να αποφυγω το ρολοι του flip flop).
Εχω μια 8bit εξοδο (π.χ. παραλληλη) και θελω να ελενξω απο 0 εως 255 διαφορετικα κυκλωματα (π.χ. led ή ρελε)(το κυκλωμα ειναι μαλλον οικονομικα ασυμφορο) τα 8bit ta "ριχνω" σε 255 πυλες 8bit and (που προκυπτουν απο συνδιασμo πυλων and) αναλογα με την λεξη που θα στελνω καθε φορα θα βγαζει λογικο 1 στη εξοδο της μονο μια πυλη and ( αυτο θα γινετε με πυλες not τοποθετιμενες στα καταληλα bits της καθε μιας and) και αυτο το λογικο 1 θα πηγενει στην εισοδο του Τ f-f και θα το ενεργοποιει, στην συνεχεια οταν η λεξη αλαξει το Τ f-f θα εχει στην εισοδο του 0 και στην εξοδο του το 1 . Το 1 στην εξοδο του T f-f θα μπορει να αλλαξει μονο οταν στην εισοδο του ξαναερθει η λεξη που αναγκαζει την πυλη and να βγαλει 1 .

Κανει το Τf-f για αυτο που περιγραφω παραπανω?
μπορει να λειτουργησει χωρις την χρηση παλμου δηλ. ασυχρονα.:confused1:

bxenos
27-03-09, 00:55
Μπορείς να το κάνεις με τα περισσότερα f-f, αλλά θα φτιάξεις με πύλες 255 εξόδους; Μήπως να βάλεις κανένα I2C expander π.χ MCP23016; Να στέλνεις δηλαδή παλμούς και να του προγραμματίζεις τις εξόδους;

ventouza6969
27-03-09, 01:24
Εσυ θελεις ενα μανδαλωτη στην ουσια :
α)με λογικο 1 στην εισοδο εχεισ λογικο 1 στην εξοδο
β)με λογικο 0 στην εισοδο παραμενει στην εξοδο η προηγουμενη κατασταση.

Το flip flip T πραγματοποιει τα παραπανω..

Τωρα οσον αφορα το clock μπορεισ εσυ απλα να του παρεχεισ λογικο 1
και ετσι να δουλευει χωρισ να υπηρχε το clock ή καλλιστα θα μπορουσεσ να το χρησιμοποιησεις σαν ελεγχο του κυκλωματος δηλαδη οταν θα δινεισ στο clock λογικο 1 οι τιμεσ στισ εξοδουσ που περνεις θα ειναι αναλογεσ των εισοδων , εαν ομωσ του δωσεισ λογικο 0 οτι και αν εχει η εισοδος ,η εξοδος ειναι μηδεν..

Πιστευω το παρακατω κυκλωμα θα σε βοηθησει να καταλαβεισ περισσοτερο...

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
27-03-09, 16:27
Αυτο που θελω ειναι το πρωτο λογικο 1 ( ανεξαρτητα απο την χρονικη διαρκια του παλμου) να μου δινει στην εξοδο λογικο 1.
Το επομενο λογικο 1 (ενοειτε πως θα εχει προηγηθει λογικο μηδεν στην εισοδο) θα μου κανει την εξοδο λογικο 0.
Το επομενο λογικο 1 (ενοειτε πως θα εχει προηγηθει λογικο μηδεν στην εισοδο) θα μου κανει την εξοδο λογικο 1.
..............
.........
......
..
.
(προσπαθω να σκεφτω την κατασκευη με T και δεν μου φαινεται σωστη.
πιστευω πως το παρακατω χρονικο διαγραμμα δεν μπορει να γινει με T.
αν μπορεις να μου το εξιγησεις καλυτερα γιατι με τον πινακα που μου εδωσες δεν πιστευω πως λειτουργει ( διοτι ο παλμος 1 δεν θα εχει σταθερο πλατος και με το ρολοι παντα στο on θα μπει σε ταλαντωση η εξοδος).

Thansavv
27-03-09, 18:36
Γιάννη αν κατάλαβα καλά χρειάζεσαι D flip-flop του οποίου λειτουργία μπορείς να δεις σ΄αυτήν τη σελίδα
http://www.doctronics.co.uk/4013.htm#about

lastid
01-04-09, 01:07
Γίνεται και με Τ, γίνεται και με D. Μη σε αγχώνει η ύπαρξη clock. Τα flip-flops είναι πολυεργαλεία.

Συνοψίζω το ζητούμενο:
- Θέλεις 256 ίδια κυκλώματα. Το κάθε κύκλωμα έχει δύο μέρη.
- Το A' μέρος είναι μία AND 8 εισόδων όπου αναστρέφουμε με 0 έως 8 NOT (επιλεκτικά) κάποιες από τις εισόδους αυτές.
- Το B' μέρος έχει μία είσοδο και μία έξοδο. Η είσοδός του συνδέεται με την έξοδο του Α'. Όταν η είσοδος γίνεται 1 από 0, η έξοδος αλλάζει (από 1 γίνεται 0 και από 0 γίνεται 1).

Συζητάμε (και ζητάμε) μόνο το B' μέρος του κυκλώματος.
Το κύκλωμα που θέλουμε λέγεται και διαιρέτης δια δύο. Αν του στείλεις Ν παλμούς στην είσοδο, θα πάρεις Ν/2 παλμούς στην έξοδο.

Πρώτη υλοποίηση (με D flip-flop):
Συνδέουμε την ανάστροφη έξοδο Q\ ενός D flip-flop με την D είσοδο. Το clock είναι η είσοδός μας. Το Q είναι η έξοδός μας. Μέθοδος απλή, εύκολη και δοκιμασμένη.
Αυτήν ακριβώς την υλοποίηση περιγράφει και το link του Thansavv στη σελίδα της Doctronics.co.uk.

Δεύτερη υλοποίηση (με T flip-flop):
Συνδέουμε μόνιμα την Τ είσοδο ενός Τ flip-flop με 1. Το clock είναι η είσοδός μας. Το Q είναι η έξοδός μας. Μέθοδος εξίσου απλή, εύκολη και δοκιμασμένη.

1η παρατήρηση: Αν σε ενδιαφέρει ποια θα η αρχική κατάσταση της εξόδου (που θα σε ενδιαφέρει), μην παραλείψεις να το φροντίσεις. Αυτό εξαρτάται από την τεχνολογία και τα ολοκληρωμένα που θα χρησιμοποιήσεις. Μπορεί να χρειαστεί να βάλεις κανέναν πυκνωτή, μπορεί καμία αντίσταση, μπορεί και τίποτε..

2η παρατήρηση: Όπως βλέπεις, το clock δεν το "αποφεύγουμε", όμως τονίζω ότι δεν χρειάζεται να το αποφύγουμε. Δεν είναι μία δεύτερη είσοδος στο κύκλωμά μας. Είναι Η είσοδος. Το κάνεις 1 και 0 από την AND κυριολεκτικά όποτε σου γουστάρει. Αν το κατάλαβες αυτό, κατάλαβες και γιατί χρησιμοποιούμε τα flip-flops.

3η παρατήρηση: Δεν σχολιάζω την αναγκαιότητα ύπαρξης των AND. Όπως λέει και ο bxenos θα μπορούσες ίσως να βάλεις κανένα Ι/Ο expander. Αυτό αν θές το συζητάμε χώρια...

ΓΙΑΝΝΗΣ 456
04-04-09, 00:42
τι ειναι ο Ι/Ο expander?
(αν γινετε με απλα λογια γιατι με τα datasheet δεν βγαζω ακρη.)

kopla
04-04-09, 01:21
τι ειναι ο Ι/Ο expander?
(αν γινετε με απλα λογια γιατι με τα datasheet δεν βγαζω ακρη.)

Ενα πιν μπορεί να είναι είτε είσοδος (Input) είτε έξοδος (Output) δλδ IO. Αν δεν σου φτάνουν τα πινς, ή τα διαθέσιμα πινς, τότε τι κάνεις? Βαζεις ενα τσιπάκι IO expander. Συνηθως συνδέεται με ενα μικροελεγκτή με καποιο σειριακό πρωτοκολλο (Tx και Rx στυλ rs232, IIC, SPI κτλ). Οπότε με λίγα πινς μπορείς να ελεγχεις περισσότερα πινς.

http://www.maxim-ic.com/products/interface/io_expanders.cfm