PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχεις διακοπες λειτουργειας του ανεμιστηρα στο τροφοδοτικο....



The Professor
01-04-09, 19:57
Χαιρεται σε ολους!!!
Εδω και 5 εβδομαδες εχω παρατηρησει αυτο : πατω το κουμπι για εκκινηση του Η/Υ και Α)θα ξεκινησει το ανεμιστηρακι του τροφοδοτικου ή Β) δεν θα ξεκινησει , μπορει να το παρω χαμπαρι γρηγορα και να το κανω να λειτουργησει με ενα στηλο αλλιως το παιρνω χαμπαρι απο την μοιρωδια πλαστικου...
Τη συμβαινει ? εχω καβατζα αλλα 5 τροφοδοτικα υπολογιστη πειτε μου παρακαλω τη πρεπει να αλλαξω ωστε να λειτουργησει σωστα.

Τρελός Επιστήμονας
01-04-09, 20:43
Φίλε Αλέξανδρε, μάλλον χάλασε το ανεμιστηράκι. Άλλαξε τροφοδοτικά ή, αν τα τροφοδοτικά που έχεις είναι μικρής ισχύος και δεν αντέχουν, πάρε ένα γερό ανεμιστηράκι από ένα άλλο τροφοδοτικό και τοποθέτησέ το σε αυτό που έχεις.

georgees
01-04-09, 20:45
:001_smile:αλλαξε ανεμιστηρακι.

The Professor
01-04-09, 21:09
Eυχαριστω πολυ !!! για να καταλαβετε ποσο φτηνο ειναι , τα καλωδια τροφοδοσιας (κοκκινο-μαυρο)απο το ανεμιστηρακι πανε κατευθειαν και χονονται μεσα στην πλακετα....:lool:

KOKAR
01-04-09, 21:44
κανονικά θέλεις αλλαγή ανεμιστήρα ,αλλά αν το ανοίξεις μπορεί να βρεθείς
μπροστά σε φουσκωμένους πυκνωτές και όχι μόνο!!!!!

sakis
01-04-09, 21:58
kokare τι κανεις ????? θα κανουμε κανα προτζεκτ παρεουλα ????

KOKAR
01-04-09, 22:38
kokare τι κανεις ????? θα κανουμε κανα προτζεκτ παρεουλα ????

why not ?? :001_cool:
για πες καμιά ιδέα

The Professor
02-04-09, 19:27
Το επισκευασα τελικα!!! 15 λεπτα μου πηρε η ολη διαδικασια , επισης προσεξα το ανεμιστηρακι που ειναι για τον χωρο της μητρικης καρτας προς τα που διωχνει τον αερα ετσι ωστε να ρυθμισω καταλληλα το ανεμηστηρακη του τροφοδοτικου και τα εκανα ως εξυς: του τροφοδοτικου ρουφαει αερα και το ανεμιστηρακι που ειναι για τον χωρο της μητρικης καρτας στελνει εξω τον αερα και ετσι κυκλοφορει αερας μεσα στον Η/Υ.Αυτα!!!:biggrin:

PCMan
03-04-09, 01:44
Όταν λες ότι του τροφοδοτικού ρουφάει αέρα, τι εννοείς? Τον στέλνει μέσα?
Στην πίσω μεριά του κουτιού, όλοι οι ανεμιστήρες πρέπει να βγάζουν έξω απ'το κουτί τον αέρα οπότε αν βάζει μέσα αέρα, πρέπει να τον γυρίσεις ανάποδα.

The Professor
03-04-09, 01:54
Ωχ ναι για αυτο <<αναψε >> το πσ παλι ... εβαλα το ανεμιστηρακι του τροφοδοτικου να στελνει προς τα μεσσα τον αερα ,απο εξω προς τα μεσα, αυτο το εκανα συμφωνα με το αλλο ανεμιστηρακι που εχω ... αλλα απο τι παρατηρησα θα ξανανοιξω το τροφοδοτικο και θα βαλω αντιθετα το ανεμιστητρακι να στελνει προς την ατμοσφαιρα τον αερα...ευτηχως που δεν καηκε τιποτα!!