PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετασχηματιστής 220/42V 1,5KVA



babisko
08-04-09, 19:33
Είμαι κάτοχος ενός Μ/Σ με πρωτεύον 220V, δευτερεύον 42V και ισχύ 1500VA. Η διατομή του πυρήνα του είναι 8,5Χ9 εκατοστά.
Ακούω προτάσεις για αξιοποίησή του.

Να σημειώσω ότι για να αλλάξει το δευτερεύον του είναι μάλλον αρκετά δύσκολο, γιατί το σύρμα του λυγίζει μόνο με σφυρί (35Α δεν είναι και λίγα). Πρέπει να είναι τουλάχιστον 6άρι.

tzitzikas
08-04-09, 19:46
μπορεις να φωτίσεις με ασφάλεια τον κήπο σου (αλλα πάνε τζάπα τα va), ή δοκίμασε να βάλεις τα 220v στο δευτερεύον. Ισως πάρεις κάτι παραπάνω απο 1kv αν δεν τα κάψεις όλα. :lool::lool::w00t:

nikkos
08-04-09, 20:16
ο χαλκός ξέρεις πόσο έχει το κιλό? :biggrin: τον πουλάς σε ανακύκλωση, και τσοντάρεις λίγα ακόμα και παίρνεις αρνί για Πάσχα

JOHNY+
08-04-09, 22:10
φτιαξε μια ηλέκτροποντα

moutoulos
08-04-09, 22:34
Γειά σου Μπάμπη !!!!!
Λοιπόν αυτός με ανόρθωση πάει 58 - 59 VDC.
Το πιο λογικό είναι να φτιάξεις ένα τροφοδοτικό adj έως 30VDC, 25-30 Α.
Ένα περίπου αντίστοιχο έχω επισυνάψει στην ενότητα τροφοδοτικά. Πέρα
απο αυτό όμως, υπάρχουν και άλλα σχέδια αρκετά καλά και αξιόπιστα.
Ακόμα μπορεί να γίνει και adj έως 50VDC.

Όπως και να'χει, δεν βλέπω κάποια άλλη χρήση που να μπορείς να τον
εκμεταλευτείς.

Αν γινόταν split το δευτερεύων του 2x21VAC δηλαδή, θα μπορούσες
να τροφοδοτούσες, έναν τεράστιο σε ισχύ ενισχυτή audio, stereo πάντα,
που θα ήθελε συμμετρική τροφοδοσία +/- 30VDC.


φτιαξε μια ηλέκτροποντα
:lool::lool:. Φτιάξε τον μικρή ηλεκτροκόλυση :lool::lool:.

sakis
08-04-09, 23:12
παιζει να μπορει να γινει ενας ενισχυτης 100-150΅βαττ αλλα καθαρη ταξη Α ...δεν θα ειναι ευκολο και θα καιει της πουτ**νας το ρευμα αλλα μπορει να αξιζει κατι ηχητικα

JOHNY+
08-04-09, 23:23
:lool::lool:. Φτιάξε τον μικρή ηλεκτροκόλυση :lool::lool:.

Περα απο την πλακα πρεπει να γινεται , αν βγαλεις το δευτερευων και βαλεις χοντρο καλωδιο με λιγες σπειρες για χαμηλη ταση και μεγαλο ρευμα .

Εχω δει στο ιντερνετ ηλεκτροποντες που εχουν φτιαξει με μετασχηματιστες απο φουρνους μικροκιματων , οπως το παρακατω .


http://www.instructables.com/id/Homemade-Spot-Welder/

IOANNIS
09-04-09, 18:44
γιατι δεν φτιαχνεις ενα ενισχυτη ηχου??? π.χ τον AV400????
εαν θελεις εχω και τα PCB!

moutoulos
09-04-09, 22:50
Γιάννη απ'οτι είδα θέλει +/-70Vdc. Απο αυτόν τον M/T, δεν μπορούμε να τα
πάρουμε, εκτός αν γίνει αλλαγή τυλίγματος ...

IOANNIS
10-04-09, 09:08
φιλε γρηγορη εχεις δικιο, οντως θελει +/-70Vdc, αλλα οταν τον ειχα φτιαξει καποτε, δεν ειχα μ/σ 2Χ50Vac οπως θελει κανονικα, αλλα ειχα εναν 2Χ42Vac στα 1200VA. εβαλα λοιπον αυτον που ειχα, και μπορω να σου πω οτι ειχαμε κανει καποια παρτυ με αυτον, και επαιζε παρα πολυ καλα (τελικα τον χαρισα σε ενα φιλο).
εγω προτεινα να φτιαξει αυτον τον ενισχυτη, γιατι με την ταση που δινει στο δευτερευον, μπορουν να βρεθουν πολλες εφαρμογες, αλλα δεν αξιοποιουνται ομως τα watt του ενισχυτη.......
ισως αλλη μια καλη ιδεα οπως ειπε και ο φιλος σακης, ειναι ενας ενισχυτης σε classA..... :wiink:

IOANNIS
10-04-09, 12:35
επισεις δες και αυτο!
DC-AC 10W-1KW (http://w1.859.telia.com/~u85920178/power/invert1_00.htm)

sakis
10-04-09, 12:55
υπαρχει και αλλος τροπος ...δλδ να κανεις virtual ground αλλα μαλλον δεν ειναι και ιδιαιτερα ασφαλης ....για τοσο μεγαλο μηχανημα

babisko
23-04-09, 17:45
Μόλις τώρα το πρόσεξα. Τρέχοντας το πρόγραμμα υπολογισμού Μ/Σ και δίνοντας διαστάσεις πυρήνα 85Χ95 χιλιοστά που είναι και ο δικός μου, μου δίνει ότι η ισχύς του είναι περίπου 6500 W και όχι 1500 ,όπως έγραψα. Ίσως δεν διάβασα καλά το καρτελάκι που είχε πάνω, το οποίο λόγω παλαιότητας δεν διακρινόταν καλά (και δικής μου παλαιότητας βέβαια λόγω ηλικίας :lool: ).

babisko
23-04-09, 21:21
Επανέρχομαι. Πήγα στην αποθήκη που βρίσκεται κρυμμένο το τέρας και μέτρησα τις διαμέτρους των τυλιγμάτων του με παχύμετρο.

Το πρωτεύον των 220V έχει χαλκό με διάμετρο 1,8+ χιλ δηλαδή περίπου 2,5+ τ.χ., ενώ το δευτερεύον των 42V έχει χαλκό διαμέτρου 4χιλ δηλαδή περίπου 12,5+ τ.χ.

Σε αυτήν την ισχύ (περίπου 6500 VA) μου είναι μάλλον άχρηστος, εκτός αν τον χρησιμοποιήσω σαν μικρή ηλεκτροκόλληση ή ηλεκτροπόντα, όπως πρότειναν πιο πάνω κάποιοι φίλοι :001_tt2:

Μια σκέψη που έκανα είναι να τον λύσω, αχρηστεύοντας βέβαια τα τυλίγματα και να χρησιμοποιήσω τον πυρήνα, όχι όλον μαζί όμως, αλλά π.χ. το 1/4 ή το 1/5. Έτσι θα έχω μικρότερη ισχύ, αλλά το πηνίο δεν θα έχει τετράγωνη διατομή, αλλά παραλληλόγραμμη (π.χ. 8Χ2,5 εκατοστά). Θα λειτουργήσει σωστά άραγε ή τσάμπα ο κόπος και τα λεφτά για την αγορά του χαλκού;
Έτσι και αλλιώς μου είναι άχρηστος έτσι όπως είναι. Αυτός που μου τον έδωσε μου φαίνεται ότι ήθελε να με παιδεύει :laugh:

Μια άλλη λύση είναι να τον δώσω και εγώ με την σειρά μου σε κάποιον άλλον για να παιδεύεται αυτός ή να τον δώσω σε κανέναν παλιατζή για παλιοσίδερα. Κρίμα και φαίνεται προσεγμένη και καλή κατασκευή.

:confused1::confused1::confused1:

WIZARD
23-04-09, 21:27
Κρατα τον ....ποτε δεν ξερεις

nikoskourtis
23-04-09, 23:52
Ρε συ μηπως ειναι μετασχηματιστης απο ηλεκτροκολληση;

Η αληθεια ειναι οτι τετοια ισχυς δεν εχει πολλες εφαρμογες.