PDA

Επιστροφή στο Forum : τηλεχειρισμος



Σελίδες : [1] 2

stavroskaloxrist
12-04-09, 02:07
παιδια θελω να φτιαξω ενα τηλεχειρισμο 3-4 καναλιων για να ανοιγοκλεινω μια γκαραζοπορτα ο τηλεχειρισμος αυτος θελω οι εξοδει του(τα ρελε δηλαδη του καθε καναλιου) να ειναι puse on δηλαδη οσο πατας το κουμπι του τηλεχειριστιριου να οπλιζει το ρελε του αντιστιχου καναλιου και οταν το αφησεις να ξεοπλιζει το ρελε δηλαδη να επιστρεφει στην προηγουμενη κατασταση του.επισεις θελω να δουλευει στα 433 με 434 mhz για να μπορο να του βαλω επανω ενα οπιοδηποτε τηλεχειριστιριο απο αυτα που πουλανε.επισεις λογικο ειναι οτι πρεπει να εχει κυλιομενο κωδικο για να ειναι και ασφαλες και με καπιο τροπο πρεπει ο δεκτης να αποθηκευση το τηλεκοντρολ με ενα κωδικο. αν εχει κανεις υποψη του καπιο κυκλωμα δεκτη που να μπορει να κανει τα παραπανω,θα με βοηθουσε πολυ...

gsmaster
12-04-09, 15:46
Με 16 dollars +5 μεταφορικά είσαι έτοιμος, με δεκτη και πομπό-μπρελόκ.
http://cgi.ebay.com/RF-Wireless-Superregenerative-Rolling-RX-Module-Remote_W0QQitemZ290308466152QQihZ019QQcategoryZ337 23QQcmdZViewItem
Στείλτου μαιλ πρώτα, να διευκρινήσεις ότι θέλεις να είναι momentary και 433Mhz να σου πεί και ακριβώς την τιμή μαζί με τα μεταφορικά.

Το έχω δοκιμάσει παίζει μια χαρά.
Δυο αρνητικά βρήκα αλλά δεν παίζουν και κανα σπουδαίο ρόλο:
- Ποιότητα κατασκευής όχι τόσο καλή, μερικές κολλήσεις φαινόταν ότι γίναν στο χέρι και μάλιστα μετά δεν καθαρίστηκε η πλακέτα απο τα υπολλέιματα
- Όταν πατας το κουμπί απο το χειριστήριο η έξοδος αργεί να ανοίξει (λογικό) και όταν ανοίγει και αφήσεις το κουμπί, αργεί ~0,3" να κλείσει αφού έχεις αφήσει το κουμπί. Αν το κρατήσεις πατημένο δεν έχει πρόβλημα μετά κλείνει αμέσως.

Δεν ξέρω αν παίζει με άλλα τηλεχειρηστήρια του εμπορίου αλλά μπορείς να πάρεις όσα θες απο αυτόν. Πληροφοριακά το τηλεχειρηστήριο του δουλεύει με το HCS301 της microchip που είναι KEELOQ® Code Hopping Encoder που σημαίνει κυλιόμενοι κωδικοί κτλ. Πόσο εύκολα σπάει δεν το ξέρω.

Ο δέκτης έχει ενα κουμπί που είναι για να προγραμματίζεις τα χειριστήρια

JOHNY+
12-04-09, 15:54
δεν πρεπει να παιζει με αλλα τηλεχηριστηρια του εμποριου , εχει rolling code για μεγαλυτερη ασφαλεια , αυτα με rolling code δεν πρεπει να αντιγραφονται ευκολα .

stavroskaloxrist
12-04-09, 21:16
καλο φαινετε αλλα ποσα καναλια εχει?και στο κυκλωμα απανω απο που βγαζει τις εξωδους,γιατι δεν ειδα απανω ουτε ρελε ουτε τιποτα...Α!! υπαρχει και ενα μικρο προβληματακι...δεν εχω ξαναπαρει κατι απο το e-bay και δεν ξερω πως να το παραγγηλω..ξερει κανεις????και που να το στειλω αυτο το e-mail??

lastid
12-04-09, 21:24
Για να παραγγείλεις από ebay χρειάζεσαι πιστωτική και βασικά Αγγλικά. Πρέπει να φας λίγη ώρα εκεί μέσα για να μάθεις τί παίζει. Δεν ξέρω αν μπορούμε να επεκταθούμε σε αυτό το topic αρκετά. Καλύτερα να το μελετήσεις λίγο. Το χρησιμοποιούν αρκετοί και υπάρχουν κάποιοι τρόποι για να ελέγξεις την αξιοπιστία του εκάστοτε πωλητή. Για περιστασιακές αγορές είναι ότι πρέπει. Μην το φοβάσαι. Ότι μάθεις καλό είναι.

gsmaster
13-04-09, 00:49
Το συγκεκριμένο δεν έχει ρελέ, αλλά σου δίνει τις εντολές για να οδηγήσεις μέσω τρανζίστορ, ότι ρελέ θες. Έχει 4 κανάλια.
Πρέπει να έχει δέκτη με ρελέ, έχει πάρα πολλές κατασκευές αυτός. Στείλε του ένα μαιλ τι ακριβώς ψάχνεις για να σου προτείνει αυτός.

stavroskaloxrist
13-04-09, 01:20
σε πιο e-mail να του στειλω??

gsmaster
13-04-09, 01:30
Γίνε μελος στο e-bay και μετά μπορείς να του στείλεις μήνυμα μέσω της σελίδας, κάτι σαν προσωπικό μύνημα.

stavroskaloxrist
13-04-09, 01:55
ΟΚ! το βρηκα το μαιλ του και του εστειλα αυτο που ηθελα,το θεμα ειναι ομως οτι το εγραψα στα ελληνικα ενωειτε και θα το καταλαβει?επιδη η σελιδα ειναι ξενοι μηπωσ και αυτοι ειναι ξενοι και δεν ξερουν ελληνικα?τι κανουμε τοτε???????????:001_unsure: :confused1:

stavroskaloxrist
13-04-09, 01:59
μακαρι να ηξερα πως να γινω μελος του e-bay......:saad::saad: εγω βρηκα ενα μειλ εκει στη σελιδα και το εστειλα, λεσ να μην πιασει??

lastid
13-04-09, 15:00
Το email που έστειλες δεν θα πιάσει.
Όπως λέει στη σελίδα του προιόντος, κατά την πληρωμή διευκρινείστε τη συχνότητα που θέλετε (315 ή 433 MHz) καθώς και τον τύπο του διακόπτη (στιγμιαίος ή όχι, momentary ή latch).
Δεν χρειάζεται να στείλεις email.
Ουσιαστικά είναι δημοπρασία. Προτείνεις ελάχιστη τιμή 19.50 δολλάρια Αυστραλίας. Αν δεν το χτυπήσει κανένας άλλος, θα σου κοστίσει μαζί με τα μεταφορικά (που έχουν 8 δολλάρια), σύνολο 27.50 δολλάρια Αυστραλίας, δηλαδή περίπου 15 Ευρώ.
Βρες κάποιον που ξέρει Αγγλικά και παρακάλεσέ τον να σε γράψει στο ebay και να σε βοηθήσει στην αγορά.
Πληρώνεις με έμβασμα (να ελέγξεις το κόστος) ή με Paypal.
Για να πληρώσεις μέσω Paypal, γράφεσαι στο Paypal.
Για να γραφτείς στο Paypal, χρειάζεσαι μία πιστωτική. Βρες κάποιον που ξέρει Αγγλικά ΚΑΙ γνωρίζει από Paypal και παρακάλεσέ τον να σε βοηθήσει.

stavroskaloxrist
13-04-09, 15:48
οταν λες 'στιγμιαιος' τι ενωεις? και το momentary δεν ειναι ο διακοπτης που θελω?δηλαδη οσο το πατας οπλιζει και αμα το αφησεις ξεοπλιζει.. και κατι αλλο η πληρωμη με εμβασμα που λες πωσ γινετε??τι ειναι?? σορυ αλλα ειμαι ασχετος απο το e-bay, pay-pal και τετια... και γενικα απο αγορες απο το εξωτερικο... εγω μονο απο ελλαδα ξερω να παραγγελνω....

lastid
13-04-09, 16:39
Εννοώ ότι θέλεις ακριβώς αυτό, δηλαδή στιγμιαίος (momentary). Όσο πατάς, η έξοδος είναι ενεργή. Αφήνεις, η έξοδος απενεργοποιείται.

Η πληρωμή με έμβασμα (bank transfer) δεν απαιτεί πιστωτική. Ο πωλητής σου στέλνει με email έναν αριθμό τραπεζικού λογαριασμού. Εσύ πηγαίνεις στην τράπεζα που έχεις το λογαριασμό σου και τους ζητάς να στείλουν εκεί το ποσό. Η τράπεζα σου λέει πόσο θα κοστίσει (κάθε τράπεζα χρεώνει διαφορετικά, να ρωτήσεις). Δίνεις την εντολή και περιμένεις. Όταν ο πωλητής λάβει ειδοποίηση από την τράπεζά του ότι μπήκαν τα λεφτά, σου στέλνει το προιόν.
Προσωπικά προτιμώ το Paypal γιατί είναι πιο γρήγορο, πιο απλό και πιο φτηνό.

Αν δεν θέλεις να προχωρήσεις με Paypal ή έμβασμα, προτείνω εναλλακτική: Ζητάς από κάποιον γνωστό σου που παραγγέλνει μέσω ebay να σου το φέρει αυτός.
Αν δεν έχεις γνωστό, μπορώ κι εγώ να σου το παραγγείλω. Μου βάζεις τα λεφτά σε λογαριασμό, το παραγγέλνω και βρίσκουμε τρόπο να σου το στείλω στην Κρήτη.
Οι επιλογές είναι δικές σου.

stavroskaloxrist
14-04-09, 00:21
θα προτιμουσα να το παραγγηλεις εσυ γιατι δεν εχω κανενα γνωστο που να ξερει απο e-bay.. στειλε μου ενα μειλ να σηνενοηθουμε απο εκει και θα τα βρουμε... stavroskaloxrist@yahoo.gr

stavroskaloxrist
16-04-09, 02:13
αν το πραγγηλεις αυτο απο το e-bay ποσεσ μερες κανει να ερθει? και το paypal σου χρεωνει την πιστοτικη αμεσως μετα την παραγγελεια η οταν το παραλαβεις? για να ερθει με αντικαταβολη αποκλειετε ε???

lastid
17-04-09, 00:21
Στη σελίδα του λέει: "Για USA φτάνει σε 8-15 εργάσιμες μέρες με κανονικό ταχυδρομείο. Για Ευρώπη ίσως και περισσότερο. Με express, θέλει 2-7 μέρες σε όλες τις χώρες." Αυτό θα κανονιστεί κατά την αγορά.
Η πιστωτική χρεώνεται τη μέρα της αγοράς.
Ξέχασα να σου πώ ότι το έχω ήδη χτυπήσει (έχω κάνει προσφορά) και περιμένω να λήξει η δημοπρασία στις 22 Απριλίου, οπότε και θα γίνει η αγορά. Μέχρι τότε θα έχουμε συνεννοηθεί.

gsmaster
17-04-09, 01:21
Ερχονται σχετικά γρήγορα. Σε 8-10 μέρες εμενα ήρθαν. Βασικά μπορούσες να του στείλεις ένα μαιλ και να τα πάρεις κατευθείαν, χτυπάς κάτι άλλο για να είσαι καλυμμένος και σου στέλνει εκεί revised invoice και πληρώνεις κανονικά με το paypal. Τσάκ μπάμ δουλειά.

lastid
17-04-09, 11:26
Συνήθως κάνω τσακ μπαμ όταν η σελίδα του πωλητή μου δίνει αυτή τη δυνατότητα με "Buy now" κουμπί.
Τον συγκεκριμένο τρόπο δεν τον είχα υπ' όψη. Ίσως και να βιάστηκα να πατήσω το "Make an offer", γιατί μόλις είχε λήξει η προηγούμενη σελίδα του προιόντος και δεν ήθελα να το καθυστερήσω άλλο.
Όσον αφορά το χρόνο, μακάρι να μην πέσουμε σε κίνηση αυτές τις μέρες στο ταχυδρομείο και να έρθουν σε 8 μέρες.

stavroskaloxrist
18-04-09, 02:24
οκ ρε Δημητρη,σ'ευχαριστω....

astanapane
18-04-09, 14:47
http://www.sixca.com/eng/articles/remote/

στην παραπανω σελιδα εχει ενα τηλεχειρισμο αλλα με IR. Ειναι για 3 καναλια. Τον εχω φτιαξει και λειτουργει αψογα. Χρησημοποιει τον pic12f629 για τον πομπο και τον δεκτη και ετσι κραταει την κατασκευη σε μικρο μεγεθος.

Το θεμα ειναι οτι αν υπαρχει κανενα καλο παιδακι που μπορει να παρει τον κωδικα και να τον μετατρεψει για αυτο που θελεις εσυ δηλαδη για RF στα 433Mhz θα ηταν καλο για ολους.

Τo παρον κυκλωμα οπως ειναι χρησημοποιει ενα IR module που λογικα οπως λεει ο κατασκευαστης δεχετε 38Κhz σημα απο τον πομπο.

Το θεμα ειναι οτι τα RF modules στα 433 στο datasheet γραφει οτι max data rate ειναι στα 2Khz.Τρεχα γυρευε δηλαδη....

Αν αλλαξω τον κρυσταλλο που εχει 4 Mhz σε ενα 100 ή 200 Khz λετε να δουλεψει ή θα πρεπει να αλλαξουμε τον κωδικα.

Παρακαλω οποιος μπορει ας κοιταξει τι μπορουμε να κανουμε.


Τον κωδικα τον εχει στο τελος της σελιδας που εχω δωσει. http://www.sixca.com/eng/articles/remote/3ch_remote.zip

lastid
18-04-09, 15:54
Τα 38 KHz είναι λόγω υπερύθρων. Φυσικά και μπορούν να βγουν, γίνεται και πιο εύκολο το πρόγραμμα.
Το θέμα είναι όπως λες να βρει κάποιος το χρόνο και να το κάνει.
Το να αλλάξει ο κρύσταλλος μάλλον δεν εξυπηρετεί. Καλό όμως είναι να ξηλωθεί εντελώς και να χρησιμοποιηθεί ο εσωτερικός του. Έτσι έχουμε περισσότερα κανάλια, λιγότερα υλικά, μικρότερη πλακέτα.

astanapane
18-04-09, 16:13
Ναι Δημητρη πρεπει να κινηθει :D καποιος και να πειραξει λιγο τον κωδικα για καλο ολων.

Θα μπορουσαμε να εχουμε 5 καναλια on/off.

To καλο με αυτο τον κωδικα ειναι οτι καθε switch απο τον πομπο μπορει να ανοιγει και να κλεινει την αντιστοιχη εξοδο στον δεκτη, χωρις να πειραζει τις υπολοιπες.

Δηλαδη αν πατησουμε το διακοπτη στο πιν 4 στον πομπο τοτε ενεργοποιει μια εξοδο στον δεκτη. Ο ιδιος διακοπτης την απενεργοποιει.

Μπορεις να ενεργοποιεις ολες τις εξοδους και να τις απενεργοποιεις χωρις να ενοχλεις τις υπολοιπες που ειναι ενεργες η μη.

Διοτι στο κυκλωμα με τα ΗΤ που υπαρχουν στο φορουμ οταν ενεργοποιεις μια εξοδο απενεργοποιουνται οι υπολοιπες.Αυτο δεν ειναι καλο αν θελουμε να εχουμε ελεγχο διαφορον συσκευων χωρις να επιρρεαζονται η μια απο την αλλη.

Το κυκλωμα λοιπον που ειναι αυτη τη στιγμη σε IR ειναι ιδανικο για οσους θελουν να εχουν ελεγχο 3ων συσκευων, να ανοιγουν ολες τις συσκευες μαζι η να ελεγχουν ποια θελουν ανοιχτη η κλειστη.

Αντε ρε παιδια καποιος να το κανει για RF.

sakis-st
18-04-09, 16:28
Φιλε astanapane (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37284) αν κατάλαβα καλά ψάχνεις τηλεχειρισμό 433Mhz
Με PIC αν ναι ποσά κανάλια
Σου έστειλα το σχέδιο
Έως 8 κανάλια με επιλογή εξόδου normal ηflip flop
Για δες σου κάνει

astanapane
18-04-09, 19:26
ναι μολις το ειδα στο proteus. μια χαρα ειναι ευχαριστω πολυ.
Με εχεις σωσει.

Θα δω αν μπορω να κανω κατι τετοιο και με ενα πιο μικρο pic σαν το 12f629.

Αν και εχω εφεδρικα καποια 16f84a.

Και παλι ευχαριστω.

θα σου στειλω γλυκά. :D


Το κυκλωμα το εφτιαξα σε testboard λειτουργει αλλα δεν ξερω γιατι μονο για 10 μερτα. Το σημα του ειναι πολυ ασθενες και πολυ αργο.
Ισως φταιει το bandrate. Δεν ξερω τι να πω. Πως γινεται να ενισχυσουμε το σημα? Ολα τα υπολοιπα δουλευουν αριστα.

stavroskaloxrist
19-04-09, 02:34
ρε ΣΑΚΙ που ειναι αυτο το κυκλωμα που λες? βαλε το εδω στη σελιδα να σωθουμε και μεις!!!και γω αυτο ψαχνω.....

sakis-st
19-04-09, 08:59
Φίλε Σταυρο το Proteus το έχεις
Το κύκλωμα είναι εδώ http://rapidshare.com/files/222853578/8.RAR
Περιέχει και το sourse σε Picbasic για οποιαδήποτε αλλαγή θέλεις να
Κάνεις
Σταυρο αν δεν έχεις το Proteus η την Picbasic στείλε PM

astanapane
19-04-09, 10:37
sakis-st ξερεις πως μπορουμε να ενισχυσουμε το σημα? Παντως οπως ειναι απο πλευρας κυκλωματος και γιαυτο που θελω ειναι μια χαρα...

στο μονο που υστερει ειναι η αποσταση.

Μηπως εχω κανει εγω κανενα λαθος? Το εχεις φτιαξει εσυ? Σου δουλευει κανονικα και σε ποση αποσταση?

stavroskaloxrist
19-04-09, 17:07
Σακι το αρχειακι αυτο το κατεβασα αλλα δεν μου ανηγει τιποτα,κατι γραμματα μου βγαζει!! αυτο το Proteus και το Picbasic τι ειναι προγραμμα για το αρχειο αυτο?παντος δεν το εχω! αν μπορεις να το στειλεις καλο θα ηταν...

sakis-st
19-04-09, 17:45
astanapane (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37284) τι module tx rx δουλεύεις
εγώ όταν το έφτιαξα χρησιμοποίησα αυτά http://robokits.co.in/shop/index.php?main_page=product_info&products_id=75
η εμβέλεια ήταν 30μ ίσως και περισσότερο δεν θυμάμαι

astanapane
19-04-09, 18:07
1 RF Module Telecontrolli RT4433
1 RF Module Telecontrolli RR3433

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=41162&highlight=%F4%E7%EB%E5%F7%E5%E9%F1%E9%F3%EC%EF%F2&page=7

Στην παραπανω σελιδα τα βρηκα και ειχα φτιαξει το κυκλωμα αλλα δεν βολευε.
Παντως εκεινο το κυκλωμα δουλευε με τα RR&TR για πανω απο 100μ.

stavroskaloxrist
19-04-09, 18:29
και σ'αυτο το κυκλωμα μπορεις να ριθμισεις ενα τηλεχειριστιριο του εμποριου?απο αυτα τα μικρα που αντιγραφοντε λεω..το δεχετε??

astanapane
19-04-09, 18:47
σταυρο δεν καταλαβα τι εννοεις. Λες για το κυκλωμα που εδωσε ο sakis-st?

O sakis-st εδωσε ενα δεκτη και ενα πομπο βασισμενο στα pic16f84a και στα RR & TR modules.

Τωρα αν εννοεις οτι μπορεις να χρησημοποιησεις με τον πομπο η τον δεκτη σε ενα του εμποριου πομπο η δεκτη αντιστοιχα δεν το γνωριζω.

Haridimos
19-04-09, 22:28
Ένας τέτοιος αυτοματισμός με ενδιαφέρει για φώτα εξωτερικού χώρου. Υπάρχει κάτι με εμβέλεια 10 μέτρων;

astanapane
19-04-09, 23:22
Ναι αυτο που εχει δωσει ο sakis-st.

Το εχω φτιαξει το κυκλωμα αλλα το σημα ειναι πολυ ασθενες. Προσπαθω τωρα να βρω τροπο να βαλω σε διαταξη darlington transistor για ενισχυση σηματος.

Δουλεψε αλλα μαλλον πρεπει να αλλαξει το bandrate στον προγραμματισμο για να εχει καλυτερο σημα.

astanapane
20-04-09, 12:06
Μπορει να μου πει καποιος στο κυκλωμα που εχει δωσει ο NUKE

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=41162&highlight=%F4%E7%EB%E5%F7%E5%E9%F1%E9%F3%EC%EF%F2&page=7

με τα HT12D & HT12E και τα RF modules δουλευει σε μεγαλη αποσταση και το κυκλωμα που ειναι πολυ καλυτερο και πιο λειτουργικο εδω που εχει δωσει ο sakis-st το σημα ειναι ασθενες και η εμβελεια του δεν ειναι πανω απο 10 μετρα. Τουλαχιστον σε μενα ετσι ειναι.

Αυτο σημαινει οτι τα HT12D & HT12E ειναι προγραμματισμενα ασφαλως πιο σωστα ή χρησημοποιουν καποιους εσωτερικους ενισχυτες.

Εχω φαει 3 μερες τωρα και κανω διαφορες μετατροπες και στον κωδικα που εδωσε ο sakis-st, οσο μπορω και με παιρνει βεβαια, και διαφορες μετατροπες στο hardware με διαταξη darlington για ενισχυση σηματος αλλα τιποτα.

Ενα κυκλωμα βρηκαμε και εμεις(δηλαδη ο sakis-st το βρηκε) που μας κανει και δεν εχει εμβελεια...γαμωτο!!!

stavroskaloxrist
20-04-09, 16:35
astanapane ενωο μονο τον πομπο να αλαξω για να βαλω ενα του εμποριου(τηλεχειριστιριο) που ειναι μικρο σαν μπρελοκ, καταλαβες? γιατι απλα δεν με βολευει τον πομπο που θα φτιαξω εγω που θα ειναι σαν πακετο τσιγαρα(μορει και πιο μεγαλο) να το κουβαλαω παντα μαζι μου με τα κλειδια του αυτοκινητου!!!(με τα κλειδια λεω γιατι θελω να ανοιγοκλεινω την γκαραζοπορτα)

stavroskaloxrist
20-04-09, 18:00
saki ευχαριστο για το προγραμμα,ανοιξα το σχεδιο και σου εχω ακομα μια ερωτιση! το Χ1 και Χ2 στα 4mhz τι ακριβος ειναι? και τα module που ακριβος συνδεοντε? γιατι ειδα και εχουν πολλα ποδια.. δεν εχω ξαναφτιαξει παρομιο κυκλωμα τηλεχειρισμου με module και τετια και δεν ξερω τι πεζει...

astanapane
21-04-09, 09:00
Τα Χ ειναι κρυσταλοι. τα Modules συνδεονται οπως στην σελιδα εδω.
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=41162&highlight=%F4%E7%EB%E5%F7%E5%E9%F1%E9%F3%EC%EF%F2&page=7

μπορεις να διαβασεις και το datasheet.

Προσεχε τις συνδεσεις ενα λαθος και φυσικα δεν θα δουλεψει τιποτα.

astanapane
21-04-09, 11:08
να πω εδω για τους κρυσταλους. Στο σχεδιο που εχει δωσει ο sakis-st οι κρυσταλλοι συνδεονται μονο στο πιν 16 και μετα μεσω 2 πυκνωτων στη γη.

Αυτο δουλευει οπως ειναι στο proteus δεν ξερω γιατι αλλα στην πραγματικοτητα πρεπει να συνδεθει στο 16 και στο 15 δηλαδη clockin clockout.

Διορθωστε με αν κανω λαθος.

stavroskaloxrist
21-04-09, 18:26
ΣΗΜΕΡΑ ΡΩΤΗΣΑ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ ΜΑΓΑΖΙ ΗΛΕΚΤΡΝΙΚΩΝ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟΜΕΝΟ pic16f84a ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ, Η ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΗΤΑΝ 9€ ΤΟ ΕΝΑ... ΑΡΑ ΓΙΑ ΤΑ 2 ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ =18€ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΑ MODULE ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ 15-20€ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΗΠΑ ΨΙΛΩΛΟΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΕΙ Ο ΚΟΥΚΟΣ ΑΗΔΟΝΙ....... ΣΕ ΕΣΑΣ ΠΟΣΟ ΕΠΙΑΣΕ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΤΕ??????

astanapane
21-04-09, 19:07
εγω παρεγγηλα τα pic απο το εξωτερικο. Και ετσι τα πηρα 2ευρω το ενα. Δεν ηξερα οτι στην Ελλαδα εχει τοσο ακριβα. Λυπαμαι που το ακουω.

lastid
22-04-09, 01:00
Είσαι σίγουρος ότι πήρες pic16F84A προς 2 E? Γιατί η ίδια η Microchip δεν τα δίνει φτηνότερα από 259 Ε τα εκατό.
Από εξωτερικό η νορμάλ τιμή τους είναι 4-5 Ε, ενώ στην Ελλάδα η "νορμάλ" τιμή τους είναι 6-10 Ε.
Ο 16F84A είναι σήμερα ο πιο ακριβός PIC γι αυτά που κάνει (τα ελάχιστα). Προτιμάτε πιο καινούριους - τα προγράμματα δουλεύουν 100%.
Σχετικά με το θέμα μας, νομίζω ότι έχω 2-3 από αυτά τα RF modules. Θα κοιτάξω να τα παντρέψω με PIC και θα σας πω τί θα πετύχω. Νομίζω ότι χαμηλή εμβέλεια έχουμε σε αργά μεταβαλλόμενα σήματα, άρα μία μικρή διαμόρφωση μπορεί και να την αυξήσει.
Θα μου πάρει όμως λίγο καιρό, γιατί τις επόμενες εβδομάδες θα είμαι συχνά εκτός έδρας.

astanapane
22-04-09, 08:43
lastid ισως εχεις δικιο. Εχω λαθος και ζητω συγνωμη. 2 βρετανικες λιρες τα πηρα. Δηλαδη καπου στα 3 ευρω. Αλλα και παλι οχι και 9 ευρω. Γιατι τοσο ακριβα ρε παιδια.

Lastid αν εχεις χρονο κοιτα το κυκλωμα που εχει δωσει ο sakis-st και τον κωδικα να δεις πως μπορεις να τον διαμορφωσεις ως προς την εμβελια.

Ή και παλι με οτι PIC θελεις εσυ. Αντε να δουμε.

Και παλι ζητω συγνωμη για την παραπληροφοριση ως προς την τιμη του pic16F84a.

sakis-st
22-04-09, 10:08
Παιδιά η έξοδος του 16F84 προς το TX module είναι RS232 5V
Ρίξτε μια ματιά στο TX.pbp
serout2 PORTA.0,813,[REP$AA\5,REP$00\5,REP$FF\5]
με τροφοδοσία 12v στο tx module σε ανοιχτό χώρο η εμβέλεια ήταν 70 μετρά
astanapane (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37284) σωστός οι κρύσταλλοι συνδέονται στο pin15
Και pin 16 το κύκλωμα το έχω φτιάξει με τον 16F628
http://i279.photobucket.com/albums/kk141/sakisst/Snap2-2.jpg

astanapane
22-04-09, 10:59
ναι sakis-st. θα το κοιταξω την Παρασκευη και θα σας πω. Αν ειναι οπως τα λες τοτε με εχεις σωσει.

Για να καταλαβεις το κυκλωμα που εφταξα με τα ΗΤ12Ε & ΗΤ12D σαν λειτουργια δεν με βολευει γιατι δεν μπορεις να εχεις αυτονομια στις εξοδους χωρις να επιρρεαζεις τις υπολοιπες.

Ενω το δικο σου κανει αυτο που καθε ενας θα ηθελε να εχει για να διαχειριζεται πολλες συσκευες.

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι γιατι το κυκλωμα με τα HT εχει καταπληκτικο σημα και μεγαλη εμβελεια ενω το δικο σου μου κανει νερα. Δηλαδη το σημα καθηστερει και η εμβελεια του ειναι μικρη. Και κυριως οταν παρεμβαλεται εμποδιο,τοιχος το σημα ειναι ελιπεστατο εως και ανυπαρκτο.

Ενω με τα HT δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα. Εχω φαει το κυκλωμα απο πλευρας hardware και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.

Απο κωδικα ακομα δεν μπορω να κανω πολλα πραγματα αλλα εκει νομιζω πως ειναι η διαφορα στο σημα με τα HT.

Παντως το κυκλωμα που μας εδωσες ειναι ιδανικο αν μπορεσουμε να εχουμε μεγαλυτερη εμβελεια πιο γρηγορο και σταθερο σημα. Αν οχι πιο γρηγορο γιατι πρεπει να κανει το on/off, τοτε πιο σταθερο σιγουρα.

Σε ευχαριστω πατνως.

Ο last_id ειπε οτι θα προσπαθησει να κανει κατι με αυτο το κυκλωμα ή με κατι δικο του αντιστοιχο με αυτο.

Περιμενουμε με ανυπομμονησια.

:D

sakis-st
22-04-09, 11:18
astanapane (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37284) το pcb του δεκτη
http://i279.photobucket.com/albums/kk141/sakisst/pcb.jpg

astanapane
22-04-09, 11:25
sakis εισαι απιστευτος...καλο. Ακομα δεν θα το δοκιμασω με τα relay.Και βλεπω οτι χρησημοποιεις και διαφορετικο rf module. δεν ξερω ποιας εταιριας χρησημοποιεις. αυτο που εχω ειναι της Telecontrolli. αν και απο οτι βλεπω στο datasheet και εσυ tramsitter τις telecontrolli χρησημοποιεις.

astanapane
23-04-09, 14:46
παρηγγηλα 10 κομματια pic16f84a με 3ευρω ο καθε ενας. stavroskaloxrist αν θελεις μπορω να σου στειλω 2 κομματια να κανεις την δουλεια σου. Δεν εχω προβλημα χωρις αντιτιμο.

Για τα rf modules εδω στην Αθηνα τα εχει ο φανος σε πολυ καλη τιμη 5 ευρω το ενα νομιζω δηλαδη το σετακι 10 ευρω.

Το θεμα ειναι να φτιαξουν λιγο καλυτερα το προγραμμα τα παιδια εδω για να εχει και καλυτερη εμβελεια.

Ειναι κριμα να δωσεις 20 ευρω για 2 κομματια pic16f84a. Προτιμω να σου τα στειλω δωρεαν παρα να κανουμε πλουσιους τους απατεωνες εδω στην Ελλαδα.

Με 20 ευρω παιρνω 7 κομματια PIC16F84a.

Οταν θες πες μου σε πμ διευθυνση να σου στειλω.

Μια εναλλακτικη παντως σε αυτο που θελεις να κανεις ειναι και το
http://www.sixca.com/eng/articles/remote/ εχει και το κωδικα κατω κατω.
Χρησημοποιει pic12f629

εχει και τον κωδικα μονο που ειναι IR 3 channel control και θελει διαταξη Darligton στον πομπο στην εξοδο για το IR.
http://www.rentron.com/remote_control/tinyir.pdf (εδω εχει την διαταξη με τα τρανσιστορ στο κυκλωμα που μπορεις να φτιαξεις)

sakis-st
23-04-09, 16:57
Αρχικό μήνυμα από astanapane
Είναι κρίμα να δώσεις 20 ευρώ για 2 κομμάτια pic16f84a.
Προτιμώ να σου τα στείλω δωρεάν παρά να κάνουμε πλούσιους τους απατεώνες εδω στην Ελλάδα
(http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37284)
astanapane Μπράβο
είναι ώρα πια να σταματήσουμε να κάνουμε πλούσιους τους απατεώνες για να
καταλάβουν ότι υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές

stavroskaloxrist
23-04-09, 17:55
οκ.θα σου στειλω τη διευθηνση μου και μου τα στελνεις και να μου πεις και ενα αριθμο λογαριασμου σου να σου τα πληρωσω βεβεα..τωρα για τα rf module βλεπουμε, να δω ποσο τα εχουν εδω και αμα ειναι και μπορεις να μου τα στειλεις και αυτα..

stavroskaloxrist
23-04-09, 17:57
βεβεα SAKIS υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που κανουν μανταρινια...χιχιχιχιχιχι!!!!!

astanapane
23-04-09, 20:57
οχι ρε τι ειναι αυτα που λες να μου βαλεις χρηματα. Σου ειπα θα σου στειλω 2 pic16f84a και αν βρεις πανω απο 5 ευρω τα rf modules πες να να κανονισουμε να σου τα στειλω και αυτα.

Δεν θα μου λειψουν. Εχω τωρα καμια 20αρια pic16f84a και 8 ζευγαρια rf modules.

Κοιτα στο φορουμ αλλοι βοηθανε με το να δινουν κωδικα και σχεδια.Και αυτα κοστιζουν παρα πολυ. Εμενα με εχουν βοηθησει 2-3 παλικαρια απο εδω μεσα αφιλοκερδως, οπως ο σακης που εδωσε σχεδιο κωδικα, στην αρχη βιβλια, και προγραμματα.

Εγω βοηθαω εσενα τωρα...εσυ καποιον αλλο αυριο μεθαυριο. Ετσι πανε αυτα.

Να'στε καλα.

stavroskaloxrist
23-04-09, 21:16
ASTANAPANE ΣΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΜΗΝΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΗΝΣΗ..ΤΟ ΠΗΡΕΣ??

astanapane
23-04-09, 21:53
ναι σου απαντησα...θα σου στειλω και τα rf modules.

Να σε ρωτησω Σταυρο...


προγραμματιστη εχεις η να σου τα προγραμματισω και να στα στειλω?

stavroskaloxrist
24-04-09, 18:23
οχι δεν εχω και δεν ξερω κιολας πως το κανουν.προγραμματισε τα εσυ..τι ειναι αυτο το προγραμμα που βαζεις??μεσο Η/Υ μπενει?

astanapane
24-04-09, 19:05
ειναι hex αρχεια που αποθηκευονται στην μνημη του pic. Μην σε νοιαζει προς το παρον πως γινεται αυτο. Θα σου τα στειλω ετοιμα. Τα σχεδια τα εχεις απο τον sakis-st. Να το συναρμολογισεις πρωτα σε testboard για να μην κανεις καποιο λαθος. Και οταν θα δουλεψει κοιτα να το φτιαξεις προσεκτικα σε πλακετα. εγω συνηθως τα ολοκληρομενα τα βαζω στο τελος και μαλιστα βαζω μια βαση και τα τοποθετω πανω στις βασεις τους.

Πριν κανεις οτιδηποτε πρωτα να ρωτησεις εδω αν ξερεις. Θελει λιγο προσοχη με τα PIC.

Οταν λαβεις τα ξαναλεμε.

stavroskaloxrist
24-04-09, 19:14
ok.και γω ετσι το κανω στα κυκλωματα που φτιαχνω..

δε μου λες μια φορα εχα βρει ενα σχεδιο για να φτιαξω ενα κυκλωμα με ενα κινιτο το οπιο μολις του εδινες ενα σημα (απο καπιο σηναγερμο ασπουμε) αυτο επερνε τηλεφονο σε ενα νουμερο που του ειχεσ βαλει.. αυτο χρησημοπιουσε ενα ολοκληρομενο (νομιζω οτι ητανε της amtel ) εγω το αγορασα αυτο και το εβαλα πανω οπως ηταν.το κυκλωμα δεν δουλεψε ποτε ενω ηταν σωστα ολα τα κυκλωματα.λεσ να ηθελε προγραματισμο για να δουλεψει???

astanapane
24-04-09, 19:31
λογικα ναι...

Κοιτα εδω το αρχειο που θα σε καθοδηγησει οταν λαβεις τα πραγματα.

Οτι ερωτηση θες κανε για να εχεις μια εικονα να μην κανεις λαθος.

stavroskaloxrist
24-04-09, 19:40
κατι αλλο τωρα για το παρον κυκλωμα με τα pic εγω τον τηλεχειρισμο αυτο τον θελω οι επαφεσ του να ειναι flip flop δηλαδη οσο πατασ το αντιστιχο μπουτον του πομπου να ειναι ενεργοπιημενη η αντιστιχη εξωδος και μολις το αφησεις να απενεργοπηειτε.αυτο τωρα γινετε απο το κυκλωμα πανω η προγραματιζεισ ετσι το pic για να το κανει αυτο??

astanapane
24-04-09, 19:58
αυτο θα πρεπει να το κοιταξουν τα παιδια εδω στο φορουμ. Αν ανοιξες στο Proteus το κυκλωμα που εχει δωσει ο sakis θα δεις οτι εχει επιλογη σε ενα διακοπτη του δεκτη. Δηλαδη πατας μια φορα στον πομπο ενα button και ενεργοποιει μια επαφη στον δεκτη.Ξαναπατας το ιδιο button και την απενεργοποιει.

Η αλλη επιλογη ειναι να πατας το button στον πομπο να ενεργοποιει την επαφη στον δεκτη και οταν αφησεις το button απο τον πομπο απενεργοποιειτε και στον δεκτη η επαφη.

Αυτο που παρατηρησα ομως ειναι οτι στην δευτερη επιλογη που σου λεω ειναι οτι οταν πατας το button στον δεκτη δεν στελει συνεχομενο σημα αλλα διακοπτομενο.

Αν το φτιαξουν τα παιδια που ξερουν απο προγραμματισμο και αυτο καλο θα ειναι.

astanapane
24-04-09, 22:53
Εδω ειναι και ενας τηλεχειρισμος με IR 3 channel remote control. Ειναι γνωστος στο ιντερνετ και χρησημοποιει τα pic12f629. To εχω αναφερει ξανα στο τοπικ εδω αλλα μπορειτε να δειτε και καποιες φωτογραφιες.

Το τριτο κυκλωμα που φαινεται στην φωτο ειναι ο ταπεινος μου προγραμματιστης.

stavroskaloxrist
27-04-09, 11:03
ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΠΙΗΤΗΣ ΣΤΑ 5V ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣΗ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ??

astanapane
27-04-09, 11:26
ναι ειναι η τροφοδοσια για το κυκλωμα...θα πρεπει να φτιαξεις ενα για το reciecer και ενα για το transmitter.

Σημερα σου τα εστειλα, οταν τα λαβεις μην κανεις κατι που δεν ξερεις...ρωτα πρωτα. Σου εστειλα και resonators. δηλαδη εκει που βαζει ο sakis-st τους κρυσταλλους και τους πυκνωτες δεν χρειαζονται τωρα εσυ θα βαλεις μονο το resonator που σου στελνω.

Εχω προγραμματισει και τα 2 pic και εχω βαλει label 16f84a TX και 16f84a RX.

Οτι αλλο θες ρωτα.

Οπου το κυκλωμα λεει να συνδεσεις στα 5 V θα συνδεεις στην εξοδο που θα βγαζει τα 5 V ο σταθεροποιητης και οπου ground στο 0V

stavroskaloxrist
27-04-09, 11:37
ΟΚ.THENKSS...οταν τα παρω θα σου πω..σου ειπανε σε ποσες μερες περιπου θα ειναι εδω??

astanapane
27-04-09, 11:46
μην συζηταμε εκτος θεματος στο τοπικ...αν θες στειλε πμ για τετοιες ερωτησεις. Φιλικα το λεω.

Λογικα εκτος απροοπτου θα ειναι Πεμπτη με Παρασκευη εκτος και αν πεσει Παρασκευη και μετα παει για την αλλη εβδομαδα.

astanapane
30-04-09, 21:33
Φιλε Σταυρο, μου ειπες οτι ελαβες το δεμα.

Εφτιαξες το κυκλωμα και δεν δουλεψε. Λοιπον απο οτι καταλαβα εχεις προβλημα με την τροφοδοσια.

Θα φτιαξω ενα κυκλωμα τροφοδισιας και θα παραθεσω τις εικονες πιο μετα. Παντως δεν ειναι κατι δυσκολο. Αν οπως μου ειπες ζεσταθηκαν πολυ τοτε υπαρχει πιθανοτητα να εκαψες τους σταθεροποιητες.

Καλο ειναι να τεσταρεις το κυκλωμα του σταθεροποιητη πριν το ενσωματωσεις στο κυκλωμα.

Κοιτα και τις φωτο που βαζω τωρα για να δεις πως εχω συνδεσει το reciever στο testboard.


Στην πρωτη φωτο απλα ειναι ενα παραδειγμα γενικο απο παλιο κυκλωμα που εχω φτιαξει , να παρεις μια ιδεα για πιο μαζεμενο κυκλωμα.

Οι αλλες δυο ειναι για τον reciever.

stavroskaloxrist
30-04-09, 22:01
οι σταθεροποιητες δουλευου μια χαρα ,οπως τα εχεις στη φοτο ετσι τα εκανα. μονο που για κερεα εβαλα σκετο συρμα 1mm

astanapane
30-04-09, 22:04
κοιτα και αυτο θα σε βοηθησει αν και μου ειπες οτι ειναι οκ ...


δεν πειραζει που εβαλες συρμα....κατι εχεις κανει λαθος....

μηπως εχεις μπερδεψει τα ολοκληρωμενα??? τα εχεις βαλει σωστα???

stavroskaloxrist
30-04-09, 22:12
ναι, τι αλλο?

stavroskaloxrist
30-04-09, 22:14
α! στον δεκτη στις εξωδους εκει που θελει αντισταση 220ωμ δεν ειχα και εβαλα 230ωμ και πανε στα λεντακια.. πειραζει αυτο?

astanapane
30-04-09, 22:29
οχι αλλα δες την πολυκοτητα στα LED...και οπως σου ειπα στο RX βαλε το 18 στο 0V

stavroskaloxrist
30-04-09, 22:33
η πολικοτητα ειναι οκ. στο rx οπος δειχνει το σχεδιο παει το πιν 18 στο - μεσο του διακοπτη

astanapane
30-04-09, 22:42
ναι το εχει για να επιλεξεις αν θες να εχεις normal η flip flop. αν μπορεις στειλε μια φωτο να δω τι εχεις κανει.

Να εχω μια εικονα γιατι διαφορετικα αν εχεις κανει καποιο λαθος μπορει να μην το βλεπεις εσυ.

Και παλι σου λεω αν ειναι πολυ κοντα το κυκλωμα μπορει να μην βλεπεις αν λειτουργει η οχι.

Αν το προβλημα ειναι στην συνδεση τοτε δεν θα μπορεσει να λειτουργησει ποτε.

stavroskaloxrist
30-04-09, 22:44
φοτο θα σου ανεβασω αλλα δεν θα βγαλεις ακρη γιατι τα καλωδια στης γεφηρες ειναι 5cm το ενα!!!!

astanapane
30-04-09, 22:46
στειλε και βλεπουμε :D

stavroskaloxrist
30-04-09, 22:52
πως θα τις ανεβασω???????

astanapane
30-04-09, 22:57
θα πατησεις πανω που λεει απαντηση οχι quick reply και θα δεις εχει ενα μενου με ενα συνδετηρα που εκει μπορεις να ανεβασεις jpeg απο τον υπολογιστη σου....περιπου 400ΚΒ αρχειο.

stavroskaloxrist
30-04-09, 23:10
το βρηκα αλλα το αρχειο ειναι 3++ mb πως θα το κανω μικροτερο για να ανεβει?

lastid
30-04-09, 23:55
Κάνε resize το JPEG σε μικρότερες διαστάσεις. Αν έχεις Photoshop ή Paintshop γίνεται εύκολα. Υπάρχουν και άλλα προγράμματα.
Χρειάζεσαι οδηγίες?

astanapane
01-05-09, 00:04
μου τις εστειλε τελικα με email...αλλα ειναι χαος το κυκλωμα λιγο...το προβλημα εστιαζεται στους σταθεροποιητες .... ζεστενονται λεει...αρα δεν τους εχει συνδεσει σωστα...μπορει και να καηκαν αν και δεν νομιζω αντεχουν αυτοι!!! :D

astanapane
01-05-09, 10:03
Σταυρο εχθες ελπιζω να πηγαν ολα καλα. Για τους φιλους του φορουμ να πω οτι ειχα δωσει μια λαθος πληροφορια στο Σταυρο απο βιασινη μου εχθες. Το λαθος ηταν οτι του ειχα δωσει λαθος πολικοτητα στο pic. Τελικα το καταλαβα αργα αλλα ευτυχως το PIC δουλευει μια χαρα χωρις προβλημα.

Ευχαριστουμε το saki-st για το σχεδιο και το software. Το μονο που μενει και περιμενουμε τωρα ειναι να φτιαξουμε λιγο το σημα μεταδοσης και το range.

1) Σημα μεταδοσης. Να γινει συνεχομενο και οχι διακοπτόμενο.
2) Να γινει πιο ισχυρο-σταθερο σε μεγαλυτερη αποσταση

Βεβαια τα 2 παραπανω τα ζηταμε και τα αναμένουμε παντα με σεβασμο και εβλαβεια χωρις να απαιτουμε κατι.

Ζητω λοιπον με σεβασμο απο ολη την κοινωτητα του φορουμ αν καποιος μπορει και γνωριζει να βελτιωσουμε και να ολοκληρωσουμε αυτο το κυκλωμα απο πλευρας software ή ακόμα και hardware αν καποιος νομιζει οτι μπορει να αλλαξει κατι.

Παντα ταπεινα και με εκτίμηση

Ασταναπανε.

savnik
01-05-09, 15:20
Για δοκιμασε το με τα αρχεια που ανεβασα.

astanapane
01-05-09, 15:48
θα τα δω σε καμια ωρα και θα σου πω...
Ευχαριστω :D


To ειδα. Εχω να επισημανω τα εξης:

Κατα αρχας ευχαριστω που καθησες και ειδες τον κωδικα.

1) Δεν εχει επιλογη latch να πατας το κουμπι στον πομπο και να μενει σταθερο στον δεκτη..και μετα να το ξαναπατας και να απενεργοποιει την εντολη που δωσαμε πριν. Δηλαδη ON/OFF.

Κατι σαν αυτο που εχει δωσει ο sakis-st ή κατι σαν αυτό

http://jap.hu/electronic/codec.html o τυπος ομως το εχει φτιάξει με pic16f630 που Ελλαδα δεν εχω βρει.

2) Παλι αργει πολυ η μεταδωση. Απο οτι ειδα εχεις κανει να πατας το κουμπι και για οση ωρα το πατας να μενει η επιλογη στον δεκτη ενω αν αφησεις το κουμπι απο τον πομπο να απενεργοποιει την εντολη.Καλο αυτο αλλα θελει και NORMAL επιλογη.

3) Το range παρέμεινε το ιδιο. Δεν ξερω τι φταιει.

Να Ξαναπώ οτι οταν χρησημοποιω τα RF modules με τα HT12E & D πιανει καμπανα στα 200 μετρα. Αλλα με τα HT δεν εχεις επιλογη να κοντρολάρεις 4 relay ανεξαρτητα.

Τα HT απο οτι ειδα οταν δινεις απο τον πομπο την εντολη ενεργοποιεις στον δεκτη για παραδειγμα ενα relay. Ομως οταν θες να ενεργοποιησεις ενα δευτερο relay απενεργοποιειτε το πρωτο. Αυτο ειναι σπαστικο!!!

Δεν υπαρχει σχεδιο με τα HT να μπορεις να εχεις αυτονομο ελεγχο καθε relay για να μην σας πριζω συνεχεια.

Μου φαινεται δεν θα βγαλουμε ακρη με το συστημα αυτο με τα pic16f84a. Και μου αρεσει πολυ και σαν σχεδιο και σαν operation.

Ευχαριστω και παλι για την προσπαθεια.


Το αλλο που θα μπορουσε να γινει ειναι να παρει καποιος τον κωδικα απο το 16f630 του τυπου που εχει φτιαξει αυτο http://jap.hu/electronic/codec.html (http://jap.hu/electronic/codec.html)
και να τον μεταφερει για το pic16f84a....να γινουμε Πετρουλα και να τελειωσουμε.

stavroskaloxrist
01-05-09, 18:44
το θεμα ειναι οτι εμεις το θελουμε να κανει οn/off απο το ιδιο κουμπι, γιατι φαντασου να ειναι 8καναλος ο δεκτης και να εχει 8+8=16 κουμπια ο πομπος.... επισεις να εχει και την επιλογη του flip-flop. αυτο που εχει κανει ο τυπος απο κατω το βρησκεις και το αγοραζεις πολυ ευκολα και φτηνα απο την TELE.gr εμεις θελουμε κατι πιο εξιδικευμενο οπως αυτο που εδωσε ο σακις..

stavroskaloxrist
01-05-09, 18:59
λυπον, εφτιαξα το κυκλωμα που εδωσε ο σακις, πανω στο testboard και με την λεπτομερη βοηθεια και υποστηρικση του φιλου μας astanapane δουλευει τελεια.τωρα μου μενει να φτιαξω τον πομπο(για αρχη) πανω στην πλακετα για να δοκημασω την εμβελια,το μονο ελατομα του κυκλωματος εκτος της αποστασης ειναι το διακοπτομενο σημα του που πιστευω οτι θα βρουμε καμια ευκολη λυση με κανενα πηκνωτη η καμια διοδο στην εξωδο του για να το κραταει σταθερο.
επισεις θελω να ευχαριστησω θερμα τον φιλο μας astanapane που μου εστειλε δωρεαν τα pic rx + tx (προγραματισμενα) και τα modules και κρυσταλους καθος και λεπτομερις οδηγιες για να βτιαξω το κυκλωμα..

θα σας πω νεωτερα μολις τελιωσω το κυκλωμα στις πλακετες..

lastid
01-05-09, 19:09
Παιδιά για καμιά δεκαριά μέρες τουλάχιστο θα βρίσκομαι μακριά από το εργαστήριό μου. PC και programmer έχω μαζί μου, όχι όμως και breadboard, RF modules κλπ. Μόλις επιστρέψω θα παίξω μαζί τους.

stavroskaloxrist
01-05-09, 19:10
να και οι φωτο του κυκλωματος (με την αναποδη τροφοδοσια ομως)

astanapane
01-05-09, 19:24
lastid τα εχουμε πει και απο πμ, δεν θελω να σε πιεσουμε κανε οτι μπορεις και οποτε προλαβαινεις.

Σταυρο, αυτο το λινκ που εδωσα με τον τυπο που εχει φιαξει το κυκλωμα με pic16f630 ειναι το ιδιο περιπου που εχει κανει και ο sakis-st. Δεν χρειαζονται 8+8 κουμπια μονο για το κυκλωμα με τα 4 καναλια...αυτο με τα 8 ειναι on/off. Εχω μιλησει πολλες φορες μαζι του μεσω email τον εχω πριξει λιγο οπως και εσας εδω. Ο τυπος εχει ορεξη να κανει πολλα πραγματα. Σημερα τον ρωτησα αν μπορει να μεταφερει τον κωδικα που εχει γραψει στο pic16f630 στο pic16f84a.

Καλο ειναι να εχουμε μια εικονα για τα rf που κυκλωφορουν στο διαδυκτιο. Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω τα pic16f630.

savnik
01-05-09, 20:42
Για κάνε ακόμα μια δοκιμή.
Το δοκιμάζω μόνο στο Proteus.
Διακόπτη στην Porta.1 έχεις βάλει για να αλλάζεις την λειτουργία;

astanapane
01-05-09, 22:01
sorry που αργησα να απαντησω ναι ειναι πολυ καλυτερος αυτος ο κωδικας. Εχει καλυτερη εμβελεια, ως προς τη λειτουργια του ειναι καλος. Σε ευχαριστω πολυ. Γινεται καλυτερος ως προς την εμβελεια????

Τι αλλαξες???

Παντως και ετσι ειναι καλυτερος. Θα το κοιταξω και αργοτερα σε μεγαλυτερη αποσταση και θα σου πω....το ηλενξα στα 20 μετρα και ειναι μια χαρα.

stavroskaloxrist
01-05-09, 22:23
να σου πω..αν εχω δυο τηλεχειρησμους τους ιδιους με με τα συγκεκριμενα module rf και τους εχω στον ιδιο χωρο, θα μπερδευοντε οι εντολες του ενα με του αλλου?? δηλαδη θα παταω το ενα μπουτον στον ενα πομπο και θα οπλιζουν και οι δυο δεκτες??

astanapane
01-05-09, 22:25
αναλογα με τον προγραμματισμο. Και φυσικα τους κρυσταλλους.

stavroskaloxrist
01-05-09, 22:34
με τον ιδιο προγραματισμο που εχουμε κανει σε αυτα,τι κρησταλο πρεπει να βαλουμε στο αλλο η στα αλλα για να μην εχουνε παρεμβολες μεταξυ τους?

astanapane
01-05-09, 22:37
κοιτα δεν ειμαι σιγουρος θα πρεπει να το τεσταρω. Το πιο σημαντικο παντος ειναι ο προγραμματισμος που εχει γινει να ειναι με rolecode αν το λεω σωστα.

stavroskaloxrist
01-05-09, 22:42
το συγκεκριμενο εχει κυλιομενο κωδικο?? αν φτιαξουμε 2 ακριβος τα ιδια..αντιγραφη θα εχουνε παρεμβολες ε?

astanapane
01-05-09, 22:48
πιστευω πως ναι. Για αυτο που θες χρειαζεται rolecode, δεν ξερω αν το συγκεκριμενο εχει. Το εφτιαξες τον πομπο σε πλακετα να δεις σε ποση αποσταση πιανει?

stavroskaloxrist
01-05-09, 22:51
οχι ακομα γιατι δεν προλαβα..μαλον πιο βραδι θα το φτιαξω και θα σου πω!

stavroskaloxrist
02-05-09, 03:42
τελειοσα με τον πομπο και δεν κρυβω οτι απογοητευτηκα και λιγο με την αποσταση..:confused1:μεσα στο σπιτι σε ανοιχτο χωρο και πιανει το πολυ 10μετρα:blink: και αυτα με το ζορι και με 6 ποντους καιρεα ο πομπος:w00t:...αν βαλω μικροτερη πιανει 5-6 μετρα.. παντος κατα τα αλλα το κυκλωμα ειναι τελιο..:thumbup1::thumbup: το μονο ψιλοελατομα ειναι η διακοπτομενη εντολη του........

lastid
02-05-09, 10:36
Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποίησες για πομπό και ποιο για δέκτη? Μπορείς να τα ανεβάσεις εδώ να τους ρίξω μια ματιά?

sakis-st
02-05-09, 10:48
http://i279.photobucket.com/albums/kk141/sakisst/358.png (http://i279.photobucket.com/albums/kk141/sakisst/358.png%5b/IMG)


Φιλέ astanapane
Χρησιμοποίησε το παραπάνω κύκλωμα για την ενίσχυση του σήματος του
Δέκτη και το πρόβλημα της εμβέλειας πρέπει να λήθη αν χρειαστείς κάτι στείλε πμ
Σου στέλνω τα HEX με βελτιωμένους τους χρόνους εξόδου

astanapane
02-05-09, 14:55
μολις ειδα τα μυνηματα γιατι ειχα μια δουλεια το πρωι.

θα το κοιταξω σημερα...Ευχαριστω για αλλη μια φορα.

lastid τα hex τα εχει δωσει ο sakis-st σε αυτο το τοπικ και εχθες εδωσε και ο savnik ενα νεοτερο version.


Σταυρο τωρα χρειαζεσαι και ενα προγραμματιστη για να προγραμματιζεις τα pic και να κανεις καποια τεστ.

stavroskaloxrist
02-05-09, 16:32
και που να τον βρω τον προγραματιστη?και δεν ξερω να προγραματισω τα πικ!:hammer::head:

astanapane
02-05-09, 16:38
Δεν ειναι τιποτα και εγω ακομα στην αρχη ειμαι. Αγορασα ενα προγραμματιστη με 50ευρω. Μπορεις να φτιαξεις ενα....εχει πολλα σχεδια εδω μεσα στο φορουμ. Αρκει να καταληξεις σε καποιον που ειναι πιο ευκολος για σενα.

Το να μαθεις να προγραμματιζεις δηλαδη να φτιαχνεις δικα σου προγραμματα-κωδικες θελει χρονο και ορεξη...αλλα μαθαινεται...

ομως μπορεις να παρεις ετοιμο ενα ΗΕΧ αρχειο οπως μας εδωσαν τα παιδια εδω και να το περασεις σε δευτερολεπτα μεσω του προγραμματιστη στο PIC και να κανεις την δουλεια σου.

stavroskaloxrist
02-05-09, 16:42
ποσο θα μου πιασει για να φτιαξω ενα?και ειναι δυσκολο?παντος για να δωσω 50ε ειναι παλο για να τον χρησιμοπιησω 1-2 φορες

astanapane
02-05-09, 17:09
κοιτα αναλογος πιο θα ειναι...δεν νομιζω πανω απο 20 ευρω. Αλλα αν κολησεις με τον προγραμματιστη θα σου λυσει τα χερια...δεν νομιζω να τον χρησημοποιησεις μονο 2 φορες...

Εγω τον χρησημοποιω καθε μερα...απο χομπι.Πειραματιζομαι με ετοιμα προγραμματα αλλα και με 1-2 δικα μου που εχω φτιαξει για αρχη.

stavroskaloxrist
02-05-09, 17:34
βρηκα αυτο το σχεδιο για προγραματιστη πικ. λενε οτι ειναι καλο και οτι δουλευει. μιας και ειναι ευκολο να το φτιαξω τι λες? θα κανω δουλια? ο adaptor προσαρμογεας ομως τι ειναι?

astanapane
02-05-09, 17:45
τιποτα μπορεις να βαλεις και θυλικα πινς. ψαξου λιγο με τον προγραμματιστη στο νετ να δεις τι παιζει...δεν ειναι δυσκολο οταν εχεις ενα προγραμμα ετοιμο να το περασεις στο pic με τον προγραμματιστη.

Ενα προγραμματιστης καινουργιος συνδεεται μεσω USB

κοιτα και εδω.

http://www.embeddedview.com/shop/product_info.php?products_id=133&osCsid=1363ff6cbeaa683a62556a36ab85e205

stavroskaloxrist
02-05-09, 17:49
ακριβος...ειναι και χωρις φπα. με αυτον που ειναι και ευκολος δεν θα κανω δουλεια?

astanapane
02-05-09, 17:59
θα κανεις , το θεμα ειναι να δουλεψει.Αυτος που λες μεσα απο το φορουμ εδω ειναι μεσω serial com. Δεν νομιζω να εχει προβλημα αλλα πρεπει να ψαχτεις λιγο.

stavroskaloxrist
02-05-09, 23:20
δεν βρισκω ακρη μ'αυτον τον προγραματιστη.. ψαχνω και οσο ψαχνω μπερδευομε.. τι να κανω??

lastid
02-05-09, 23:33
Είδα αυτόν σήμερα
PIC Programmer (http://www.easytechnology.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=3_14&products_id=679)
Για έτοιμος, μου φαίνεται αρκετά φτηνός.
Αλλά δεν τον έχω ψάξει και πολύ... Τον ξέρει κανείς?

stavroskaloxrist
02-05-09, 23:40
φιλε lastid εσυ που ξερεις απο προγραμματιστες και προγραμματισμους μπορεις να μου βρεις ενα απλο και ευκολο κυκλωμα για να φτιαξω ενα απλο προγραμματιστη για pic γιατι ψαχνω και οσο ψαχνω μπερδευομε και ειμαι και ασχετος απο προγραμματιστες και εχω φαει τα κοματια μου προτιμο να το φτιαξω εγω για να ειναι και πιο φτηνο

Thanos10
02-05-09, 23:58
Φιλε δημητρη αυτον δουλευω με το Laptop πολυ καλος και πολυ καλο προγραμμα προγραμματιζει παρα πολλους pic.

Thanos10
03-05-09, 00:01
βρηκα αυτο το σχεδιο για προγραματιστη πικ. λενε οτι ειναι καλο και οτι δουλευει. μιας και ειναι ευκολο να το φτιαξω τι λες? θα κανω δουλια? ο adaptor προσαρμογεας ομως τι ειναι?
Και αυτον τον εχω δουλευει πολυ καλα εχω προγραμματισει πολλα pic για πολλες κατασκευες μερικες τις εχω ανεβασει, ο προσαρμογεας ειναι και για αλλα pic.

stavroskaloxrist
03-05-09, 00:48
δηλαδη ειναι κανονικος προγραματιστης?να τον φτιαξω? γιατι ομως ειναι ''λιγος''? βλεπω κατι αλλους προγραμματιστες και εχουν απανω πολλα μπιχλιμπιδια! τι διαφορα εχουν?ξερεις?

stavroskaloxrist
03-05-09, 01:03
astanapane εφτιαξες το κυκλωμα για την ενησχηση του σηματος να δεις τι γινετε? μα σε ποσει αποσταση σου πιανει εσενα?

lastid
03-05-09, 01:22
Είναι "λίγος", διότι βγάζει στο περίπου την τάση Vpp για το MCLR. Την τάση αυτή την παίρνει από την σειριακή του PC σου και θα υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να μή σου δουλεύει, ανάλογα με τη σειριακή. Και ανάλογα με τον τύπο του PIC.
Έχει το πλεονέκτημα ότι είναι πολύ φτηνός και πολύ εύκολος να φτιαχτεί. Φτιάξτον. Αν δουλέψει, δούλεψε. Αν δεν δουλέψει, δεν δούλεψε.
Τα μπιχλιμπίδια που έχουν οι άλλοι είναι για να βγάζουν σωστή Vpp, για debugging, για επιλογή πολλών τύπων PIC στο ίδιο socket (χωρίς adaptor δηλαδή).

stavroskaloxrist
03-05-09, 01:27
και που εχει εξωτερικη τροφοδοσια δεν πεζει ρολο?? γιατι ομως να μην δουλεψει??

astanapane
03-05-09, 01:28
Ναι το εφτιαξα και ειδα μια μικρη βελτιωση. Δεν ξερω πια τι αλλο μπορει να φταιει. Αν και δεν ξερω απο κωδικα επιμενω οτι ειναι το bandrate.

Γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι καλυτερο εχουν τα HT12E & ΗΤ12D και οταν τα χρησημοποιω μαζι με τα RF πιανουν καμπανα σε μεγαλη αποσταση.

stavroskaloxrist
03-05-09, 01:31
τον καινουριο κωδικα τον εβαλες? τωρα με ολα αυτα σε ποση αποσταση πιανει?εμενα παντος ειναι σκατα η εμβελια!!

astanapane
03-05-09, 01:34
ναι τον εβαλα εχει μια μικρη βελτιωση οπως ειπα. δεν ξερω τι να πω. Ας αφησουμε τα παιδια να τον δουνε λιγο.

stavroskaloxrist
03-05-09, 01:35
πανω απο 20-25μετρα πιανει καλα?? αν ναι τοτε μια χαρα θα ειναι....

astanapane
03-05-09, 01:40
οχι δεν νομιζω γυρω στα 15 μετρα. και γυρω στα 10 μεσα απο τοιχους.

stavroskaloxrist
03-05-09, 01:54
εμενα μεσα απο τοιχους δεν πιανει καθολου...κατσε να φτιαξω αυτον τον προγραματιστη και μετα θα μου πεις πως θα το βαλω μεσα.. και αυτα τα 2 λμ358 που εχει το αλλο κυκλωμα τι ειναι και ολο το κυκλωμα που συνδεετε?για να το φτιαξω και αυτο....

lastid
03-05-09, 02:13
Απάντηση σε ερώτηση αρκετά πιο πάνω:
O PIC όταν προγραμματίζεται θέλει δύο τάσεις: 5V και 12-14V.
Στο κύκλωμα, τα 5V τα παίρνει από την εξωτερική τροφοδοσία και όλα καλά.
Τα 13V όμως τα παίρνει στο "περίπου" από την σειριακή. Κι επειδή υπάρχουν μερικές σειριακές που βγάζουν τάση αρκετά χαμηλότερη από 12V, αν έχεις τύχει σε τέτοια σειριακή δεν θα σου δουλέψει.

astanapane
03-05-09, 10:56
σταυρο αστο αυτο το κυκλωμα με το LM358 μην σε μπερδευει αν θες να το δεις ειναι ενα ολοκληρωμενο με 2 op amps

http://www.national.com/images/pf/LM358/00778702.pdf

Δεν χρειαζεται τωρα, ασε πρωτα να δουμε το προγραμμα και μετα εμπλεκεσε και με αυτο αν χρειαστει.

savnik
03-05-09, 12:37
Δεν ξέρω αν θα δουλέψει με κρύσταλο 4 mhz.(Απο 2400 το Baud Rate τώρα είναι στα 9600).Το αρχικό πρόγραμμα ήταν στα 1200 και το είχα κάνει στα 2400 και είδες την βελτίωση.
Αν οχι πες μου να τον αλλάξω

astanapane
03-05-09, 14:24
Ναι ως προς τους χρονους ειναι πολυ καλυτερο. Ως προς την εμβελεια εχω σηκωσει τα χερια ψηλα.

Εχουμε μεινει στα 15 μετρα. Δεν μπορω να καταλαβω τα HT12E & D τι εχουν κανει και ο πομπος με μια απλη μικρη μπαταρια 3V η εμβελεια ειναι στα 50-100 μετρα μεσα απο τοιχους χωρις να χανει ουτε μια φορα το σημα.
Αν τροφοδοτισω δε το RR4 με 9V η εμβελεια εκτινασεται.

Ειληκρινα σας εχω πριξει αλλα συγνωμη και για την εκφραση δεν ξερω τι σκατα εχουν κανει στον ΗΤ.

Και παλι ενα μεγαλο ευχαριστω στα παιδια που εχουν χασει πολυ χρονο για να ασχολουνται με το παρον ζητημα.

stavroskaloxrist
03-05-09, 17:03
παντος ενας τετιος τηλεχειρισμος 8καναλος πιστευω οτι χρειαζετε σε ολους που ασχολιουντε με τετια οχι μονο σε εμας, οποτε αν βρεθει μια ληση με την εμβελια θα μας σημφερει ολους γιατι το κυκλωμα ειναι ευκολο και πολυ χρησιμο σε πολες εφαρμογες..

lastid
03-05-09, 17:29
Θέλουμε κάποιον να καταγράψει με λογικό αναλυτή ή άλλο κύκλωμα τί στέλνει το HT μόλις πατάμε κουμπί.
Ή το datasheet του. Το είχα ψάξει παλιότερα αλλά δεν το είχα βρει. Το έχει κανείς?

astanapane
03-05-09, 17:56
Εγω βλεπω οτι παιδευουμε τα παιδια εδω στο φορουμ και αισθανομαι και ασχημα.

Σταυρο οτι ειναι για ολους καλο να γινει τελειο αυτο το κυκλωμα δεν συζητητε. Ο κωδικας που διαμώρφωσε ο savnik με βαση τον κωδικα του sakis-st ειναι καλυτερος γιατι το σημα ειναι σταθερο και οχι διακοπτομενο.

Αν μπορουσαμε να παντρεψουμε κατι που εχουν κανει στην ΗΟLTEK με τα ολοκληρωμενα τους για να εχουμε λειτουργια on/off θα ηταν το καλυτερο για να μην πριζουμε τα παιδια εδω.

Αλλα η holtek εχει ενα πραγμα σαν flip flop 4 εξοδων. Πολυ σπαστικο να μην μπορεις να κρατησεις την εξοδο σταθερη στον δεκτη και να μπορεις ανεξαρτητα να παιξεις On/off με οποια αλλη θες, οπως γινεται και με το κυκλωμα του σακη.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το εκαναν αυτο στη HOLTEK. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εφαρμογες φτιαχτηκαν. Σου εχει 4 εξοδους για να παιξεις αλλα δεν μπορεις να εχεις αυτονομια. Ανοιγεις τη μια πορτα- πατας την αλλη και απενεργοποιητε η πρωτη. Ειναι δυνατον? Δεν εχει επιλογη on/off.


Να προσθεσω οτι αυτο το κυκλωμα πιανει ανετα μεσα απο τοιχους στα 100 μετρα.

last-id
http://www.rentron.com/Files/ht-12e.pdf[/URL]
[URL]http://www.rentron.com/Files/ht-12d.pdf (http://www.rentron.com/Files/ht-12a.pdf)

Εχω ενα βιντεο με ενα κυκλωμα που εχω φτιαξει με τα HT ολοκληρωμενα. Το βαζω για να δεις Σταυρο την λειτουργια των HT και να καταλαβεις και εσυ (γιατι δεν τα εχεις δει) τι κανουν και για αυτο που θελουμε ειναι αχρηστα. Εχουν βεβαια και επιλογη του οσο πατας το μπουτον στον πομπο μενει στον δεκτη και οταν το αφηνεις απενεργοποιειτε στον δεκτη αλλα τρωει πολυ μπαταρια και δεν αξιζει.

Αυτο που εχω στο βιντεο ειναι το απλο δηλαδη το TE ειναι απενεργοποιημενο και το ενεργοποιω με ενα διακοπτη-μπουτον για να απενεργοποιησω την μοναδικη(δεν με αφηνει να εχω και αλλη) ενεργοποιημενη επιλογη.

stavroskaloxrist
03-05-09, 18:11
το βιντεακι δεν ανοιγει....
με τον καινουριο κωδικα λες οτι ειναι σταθερο το σημα ε? η επιλογη ομος φλιπ-φλοπ και ον/οφ δουλευει κανονικα οπος και πριν??

astanapane
03-05-09, 18:16
για το βιντεο ειναι .mp4 θες ενα VLC player(εδω μιλαμε για HT12E& HT12D).

Τωρα ο κωδικας που λες ναι εχεις ολες τις επιλογες(εδω για pic12f684a).

stavroskaloxrist
03-05-09, 18:21
το βιντεακι το ανοιγω με το winamp και δεν παιζει... εχω ανοιξει και αλλα mp4

astanapane
03-05-09, 18:30
Εχετε ολοι το προβλημα με το βιντεο? Εμενα παιζει κανονικα και με το κ lite codec pack.

http://www.codecguide.com/download_kl.htm

stavroskaloxrist
03-05-09, 18:35
ok. το ανοιξα με αλλο προγραμμα.. ωραια μαλακια ειναι !!!!!! καλα το λες τι θα το κανεις αυτο?

astanapane
03-05-09, 18:38
το θεμα ειναι ομως οτι αυτο το κυκλωμα που χρησημοποιει τα ολοκληρωμενα της HT πιανει ανετα τα 100 μετρα.

Η μονη εφαρμογη που βλεπω ειναι να χρησημοποιησεις με το transmission enable και να φτιαξεις τηλεχειρισμο για τηλεκατευθηνομενο.

stavroskaloxrist
03-05-09, 19:04
και παλι για το τηλεκατευ... θες να ειναι 2 καναλια ανοιχτα ταυτοχρονα.. γκαζι-στροφη παλι δεν κανει.. πιανει 100μετρα με τα ιδια rf modules? μορε μπρε!!!!!

astanapane
03-05-09, 19:17
ναι αν παρατηρησεις στο πανω μερος του κυκλωματος εχω τοποθετησει το reciever το ιδιο με αυτο που χρησημοποιουμε και για το κυκλωμα με τα 8 καναλια.

savnik
03-05-09, 19:30
Για να καταλάβω , όταν αντί των PIC16F84Α στο κύκλωμα που έχεις βάλεις τα HT12E & D η απόσταση απο 15 μέτρα γίνεται 100 μέτρα (με τα ίδια modules);

astanapane
03-05-09, 19:32
αλλη συνδεσμολογια το ενα και αλλη το αλλο. Αλλα χρησημοποιουν τα ιδια RF modules.

savnik
03-05-09, 20:52
Κάνε ακόμα μια δοκιμή

astanapane
03-05-09, 21:10
με 4mhz resonator που χρησημοποιω η αποσταση ανεβηκε αισθητα στα 20 μετρα μεσα απο τοιχους.

Με 10mhz κρυσταλλο και πυκνωτες 22p η αποσταση ειναι στα 10 μετρα.

Μπορει να βελτιωθει κιαλο?

savnik
03-05-09, 21:16
Δοκιμασε το με 10 ΜΗΖ κρύσταλο.
Το PIC όμως που έχεις δουλεύει με 10 ΜΗΖ

savnik
03-05-09, 21:20
Δοκιμασε και αυτο με 4 ΜΗΖ κρύσταλο

astanapane
03-05-09, 21:31
να σου πω την αληθεια ο κωδικας με 4mhz παει πολυ καλυτερα και η αποσταση ειναι 20 μετρα.

με 10Mhz δεν ξεπερναει τα 10 μετρα.

αλλαξα και κρυσταλλους αναλογως τον κωδικα

savnik
03-05-09, 21:33
να σου πω την αληθεια ο κωδικας με 4mhz παει πολυ καλυτερα και η αποσταση ειναι 20 μετρα.

με 10Mhz δεν ξεπερναει τα 10 μετρα.

αλλαξα και κρυσταλλους αναλογως τον κωδικα
Αυτά που λες είναι με τα καινούργια αρχεία;

astanapane
03-05-09, 21:36
ναι με τα καινουργια. Παντως να επισημανω εδω οτι ο χρονος εχει καλυτερευσει στο 100% μπορω να πω και η αποσταση στο διπλαδιο αλλα με καποια χαμενες εντολες του δεκτη δεν φτανουν στον πομπο. Παντως ειναι αισθητα καλυτερο.

stavroskaloxrist
03-05-09, 22:44
για να καταλαβω και γω ετσι που το εχεις κανει τωρα με τον καινουριο κωδικα και αλους κρυσταλους 4mhz εχουμε καλητερο σημα και εμβελεια 20μετρα μεσα απο τοιχους??

astanapane
03-05-09, 23:05
ναι ετσι ειναι αλλα χανονται στο δρομο μερικα bits. παντως ειναι καλυτερος ο κωδικας τωρα. Αν παιρνει και αλλη βελτιωση που θα παιρνει αναμενουμε.

stavroskaloxrist
04-05-09, 00:05
αυτος ο κρησταλος που εχω εγω ποσα mhz ειναι??

astanapane
04-05-09, 09:16
resonator ειναι, και ειναι στα 4Mhz. Ο resonator εχει τους πυκνωτες ενσωματωμενους. Αν εχεις μονο κρυσταλλο θα πρεπει να βαλεις εσυ πυκνωτες 22p.

savnik
04-05-09, 09:29
Δυστυχώς δεν έχω τα modules να τα δοκιμάσω.
Κάνε ακόμα μια δοκιμή.

astanapane
04-05-09, 14:53
θα το δω το απογευματακι γιατι ειμαι στην δουλεια..

Να'σαι καλα Νικο.

savnik
04-05-09, 15:00
Για δοκιμασε και αυτό.
Απλώς σε αυτο θα ανοιγοκλείνουν τα ρελέ.
Θέλω να δω αν αλλάζει η εμβέλεια.

lastid
04-05-09, 15:19
Καλά νέα: Βρήκα τα datasheets των ΗΤ - και είναι πλήρη.
Τώρα μπορεί να γίνει πιστεύω εξομοίωσή τους με τους PIC.
Θέλω μόνο να ξαναρωτήσω: Το software που είναι? Τα links παραπάνω είτε δεν λειτουργούν είτε έχουν μόνο .HEX.

astanapane
04-05-09, 15:51
εννοεις ο προγραμματισμος σε .asm η basic η οτιδηποτε? Κοιτα πιο προηγουμενα ποστ πρεπει να εχει δωσει στην αρχη αρχη ο sakis-st καποια files πρεπει να τα εχει και savnik. αν ειναι να τα ξανα αναιβασει καποιος για να τα δεις.

lastid
04-05-09, 18:25
Ναι, σε .asm η basic η οτιδήποτε.
To link που έδωσε ο sakis στην αρχή δεν ισχύει πλέον.
Μόνο το IR πρόγραμμα κατέβασα, αλλά αυτό νομίζω είναι αρκετά διαφορετικό.

astanapane
04-05-09, 19:42
θα ψαξω να βρω τα αρχεια και θα τα αναιβασω σε zip...αν μπορει και ο savnik να ανεβασει τα αρχεια καλως.

astanapane
04-05-09, 19:51
εδω ειναι τα αρχεια...οτι μπορεις κανε ...για να δουμε...θα τεσταρω τωρα και τα new version που ανεβασε ο νικος.

astanapane
04-05-09, 20:04
savnik το δευτερο που ετσειλες που λες οτι θες να δεις την εμβελεια οντως ειναι πολυ καλυτερο. Πιανει τουλαχιστον 20 μετρα μεσα απο τοιχους. αλλα με καποια χαμενα bits. παντως το καλυτερο μεχρι στιγμης.

stavroskaloxrist
04-05-09, 20:25
σημερα μου ηρθε ο τηλεχειρισμος που μου ειχε παραγγηλει ο lastid απο το e-bay.ειναι 4καναλος flip-flop και αν και κανει 15ε και ειναι και κινεζικος μπορω να πω οτι ειναι και γαμο...το δοκιμασα μεσα απο τοιχους στα 25μ και πιανει μια χαρα χωρις να χανει καθολου,σε ανοιχτο χωρο πιστευω οτι τα 60-70 μετρα τα εχει σηγουρα.αν το εχει κανεις ας μας πει εντηπωσεις.... http://cgi.ebay.com/RF-Wireless-Supe...QQcmdZViewItem (http://cgi.ebay.com/RF-Wireless-Supe...QQcmdZViewItem)

savnik
04-05-09, 20:51
Κάνε μια τελευταία δοκιμή.

astanapane
04-05-09, 21:04
:( τιποτα αυτο δεν αποκρινεται καθολου μην παιδευεσε αλλο... εχεις χασει πολυ χρονο αυτες τις μερες.

αυτο που κανει ειναι οταν δινω ταση στα κυκλωματα αναβει ενα led που εχω σε μια εξοδο.

Το καλυτερο που ειχες φτιαξει ηταν αυτο που ειχες κανει για τα 4mhz. Πιανει στα 20 μετρα και οι χρονοι ειναι πολυ καλοι.

savnik
04-05-09, 21:22
Δηλαδή αυτό;
Για δοκιμασε το για να το κρατήσω.

astanapane
04-05-09, 21:33
ναι αυτο...ειναι το καλυτερο που εχω δοκιμασει μεχρι τωρα.Αλλα Δεν ξεπερναει τα 20 μετρα line of sight.

stavroskaloxrist
04-05-09, 22:50
τι ειναι το line of sight?? λιπον εφτιαξα τον προγραμματιστη,πες μου τωρα τι θα κανω και πως θα δω οτι δουλευει..εχω αυτο το προγραμμα icprog106β κανει? και να κανει ομως ξερω μονο να το ανοιγω και να το κλεινω....:001_tt2:

astanapane
04-05-09, 23:04
Σταυρο δεν τον εχω δουλεψει καθολου αυτο τον προγραμματιστη. Λογικα θα πρεπει να εχεις ενα σηριακο καλωδιο ωστε να κανεις την συνδεση με τον υπολογιστη. Μετα να ανοιξεις το προγραμμα. Να επιλεξεις καπου σε μια λιστα πανω δεξια τον PIC16f84a , να βαλεις στο oscillator XT να βρεις απο το open browse το αρχειο ΤΧ ή RX εχουν δωσει τα παιδια τα αρχεια σε αυτο το τοπικ και να πατησεις program all. Φυσικα θα πρεπει να εχεις βαλει το pic16f84a πανω στον προγραμματιστη για να παρει τον κωδικα.

Δεν ξερω ποιον εφτιαξες αλλα θα θελει και μια τροφοδιοσια νομιζω εκτος απο την σηριακη συνδεση...

Το line of sight σημαινει οτι εχεις οπτικη επαφη χωρις εμποδια.

stavroskaloxrist
04-05-09, 23:07
εξωτερ.τροφοδ. εχει. το oscillator XT τι ειναι? ανεβασε εδω το καλητερο κωδηκα που εχεις μεχρι τωρα (με σταθερο σημα και με τη μεγαλητερη εμβελια) να δω αν κανω τιποτα.. πως θα καταλαβω οτι δουλευει ο προγρ...? και φοβαμε μην χαλασω το πικ

astanapane
04-05-09, 23:13
στο XT βαζεις κρυσταλλο ή resonator οπως εχεις βαλει και εσυ στο κυκλωμα αν επιλεξεις HS high speed μπορει να μην λειτουργησει με το παρον resonator 4mhz. Ειναι για 10mhz και πανω νομιζω η επιλογη του HS.


Δεν ξερω αυτον τον programmer και δεν μπορω να σου πω. Τον τελευταιο κωδικα τον εχει δωσει πριν μερικα ποστ ο savnik σε .zip αρχειο. Κατεβασε το αποσυμπιεσε το και θα δεις 2 hex files ενα tx και ενα rx.

stavroskaloxrist
04-05-09, 23:25
εγω τι να επιλεξω? και πιο απ'ολα αρχειο να βαλω?εχει πολλα εδω...

stavroskaloxrist
05-05-09, 01:35
λιπον ανοιξα το προγραμμα, εκανα οτι μου ειπες και πριν βαλω τον προγραμματιστη πανω πατησα δοκιμαστικα το ''προγραμματισμος ολων'' το προγραμμα δεν εκανε τιποτα και σαν να κολησε... αυτο το εκανα 2-3φορες.. μετα ληπον εβαλα τον προγραμματιστη πανω ,εκανα τα ιδια και πατησα ''προγραμματισμος ολων'' ...ξεκινησε και μου εδειχνε οτι προγραμματιζετε το πικ, μετα απο 2'' που εκανε και επαλίθευσε μου πεταει ενα σφαλμα και μου λεει ''verify failed at address 0000h! και στα ελληνηκα αποτηχεια επαληθευσης στην διευθηνσν 0000h! το εκανα αυτο 2-3 φορες και στα 2 πικ και με διαφορετικους κωδηκες. (καθε φορα τα δοκιμαζα στον πομπο και στο δεκτη και δεν ειχε αλλαξει τιποτα) σαν να μην τα ειχα προγραμματισει.. μετα εκανα την ιδια διαδηκασια προγραμματισμου χωρις να εχω βαλει στον η/υ τον προγραμματιστη για να δω αν οντως τον βλεπει και μου ελεγε παλι τα ιδια και επισεις μου εδηχνε οτι προγραμματιζετε το πικ ενω δεν ηταν σηνδεμενος ο προγραμματιστης... μπορειτε να μου πειτε τι γινετε και τι να κανω??

lastid
05-05-09, 02:01
Με Ultrex (http://users.ntua.gr/dpiperid/MyWebPage/Contructions/Programmers/PICProg.htm) λούστηκες?

stavroskaloxrist
05-05-09, 02:07
που κολαει αυτο τωρα????????:confused1::drool:[-X[-X

lastid
05-05-09, 02:23
Παραπομπή σε παλιά γνωστή διαφήμιση.
Κάνε κλικ στη λέξη Ultrex πιο πάνω.... Έκανες?

stavroskaloxrist
05-05-09, 02:43
οτι ρηθμισεις εχει εκει εχω κανει και γω μονο που δεν ειχα επιλεγμενη την ασφάλεια MCLR... τι αλλο να κανω?

lastid
05-05-09, 02:58
Χωρίς PIC επάνω στον programmer, πήγαινε:
Menu -> Settings -> Hardware check
Εκεί, κάνοντας check/uncheck τα κουτάκια και μετρώντας τάσεις με ένα βολτόμετρο, ελέγχεις τον programmer.
Αν δεν ανταποκρίνεται, έλεγξε την πλακέτα και την σειριακή.
Αν ανταποκρίνεται και είναι όλα Οκ, έλεγξε ξανά τις ρυθμίσεις του icprog.

astanapane
05-05-09, 10:28
επειδη στην αρχη που δεν εχεις γνωσεις περι του θεματος οπως και εγω πηγα και πηρα ενα προγραμματιστη για να κανω την δουλεια μου χωρις να παιδευομαι, θα προτεινα να κανεις το ιδιο.

Ουτε και εγω γνωριζω ακομα απο προγραμματιστες και τετοια. Τον πηρα για να κανω την ζωη μου πιο ευκολη, και πηρα εναν που ειναι usb οχι serial.

Μια χαρα ειναι και δεν μου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα. Αργοτερα θα φτιαξω και εγω ενα δικο μου οταν εχω την γνωση και την εμπειρια.

744
05-05-09, 11:07
Γεια σας παιδιά! Παρακολουθώ το νήμα μέρες αλλά μόλις ενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός μου. Για προγραμματιστή θα έλεγα ο αρχάριος να φτιάξει κάτι μόνος του από τα διάφορα που υπάρχουν στο δίκτυο. Αν έχει όρεξη για προγραμματισμό μετά να πάρει κάτι καλό όπως της www.elnec.com (http://www.elnec.com) που έχω δοκιμάσει και είναι κορυφαίοι.

Σχετικά με τα modules και την εμβέλεια, μεγάλη σημασία έχει στα ASK μοντούλια να χρησιμοποιεί κανείς Manchester κωδικοποίηση.

Τι είναι αυτό τώρα, ε? Λοιπόν δεν μπορείς να στέλνεις με σειριακό τρόπο όπως στο RS232 δεδομένα από τέτοια modules. Πρέπει να κωδικοποιείς τα 0 και 1 σε 01 ή 10 ζευγάρια.

Με τον τρόπο αυτό ο δέκτης κρατάει μια ισορροπία γύρω από την μέση τάση πόλωσης του αποκωδικοποιητή του (εκείνο το κύκλωμα με το LM358 ). Αν στέλνεις συνέχεια 1 ή 0 τότε πάει περίπατο η ισορροπία (και γίνεται ανισόρροπο ούτως ειπείν...) με αποτέλεσμα να φαίνεται ότι ο δέκτης είναι αναίσθητος.

Επίσης το μήκος της κεραίας από το module πρέπει να είναι ακριβώς 16,5 εκ. Ούτε παραπάνω ούτε παρακάτω για τους 433,25ΜHz.

lastid
05-05-09, 11:45
Γεια σου και σένα 744.
Επειδή κι εγώ πίστευα ότι χρειάζεται διαμόρφωση (Manchester ή οτιδήποτε άλλο) το σήμα (όπως είπα πει αρκετά πιο πάνω), ηθελα να ρίξω μια ματιά στο πρόγραμμα.
Εχτές λοιπόν που μπόρεσα να το πάρω στα χέρια μου, είδα ότι όντως δεν είχε διαμόρφωση και φταίει αυτό. Πρέπει να αντικατασταθούν τα SEROUT με ρουτίνα που να κάνει κάποια τέτοια διαμόρφωση, μετά απλά θα πετάει.
Το ΗΤ έχει ένα ρολόι με συχνότητα 300 ΚΗZ. Κωδικοποιεί το 0 σε 011 και το 1 σε 001 με βάση την παραπάνω συχνότητα. Μπορεί να γίνει κι έτσι αντί για Manchester. Νομίζω ότι έτσι ο δέκτης PIC μπορεί να κάνει εύκολα ανάκτηση clock και να ξεχωρίζει τα bits.

astanapane
05-05-09, 13:25
αντε να δουμε, καντε το να πεταει να δουμε φως. Ειναι κριμα να εχουμε το σχεδιο και να λειπει ενα κομματι του κωδικα.

Παιδια οποιος μπορει οσο και αν χρειαστει περιμενουμε. :D

744
05-05-09, 14:35
Όποιος έχει χρόνο μπορεί να πάρει τον κώδικα που είχα δημοσιεύσει στο http://www.picbasic.co.uk/forum/showpost.php?p=679&postcount=6 πριν καιρό.

Είμαι φορτωμένος με πολλά gigabytε και δεν πολαβαίνω να γράψω όλο τον κώδικα.

Οποιος επίσης θέλει κάτι έτοιμο στα γρήγορα ας δει και την υπογραφή μου.

savnik
05-05-09, 15:40
Για δοκιμασε αυτο.Ειναι με manchester.
Γεια σου γιάννη.

astanapane
05-05-09, 16:07
θα το δοκιμασω το απογευμα. Αν δουλεψει θα κανουμε παρτυ αν και εχω απογοητευτει.

Μεσα σε ολα αυτο που σκεφτομαι πιο πολυ ειναι οτι παιδευεστε ρε γαμωτο και αισθανομαι ασχημα.

Να'στε καλα.

lastid
05-05-09, 16:59
Γιάννη, ο κώδικας που δημοσιεύεις είναι για manchester encoding (πομπός), αλλά στο decoding (δέκτης) βρίσκεται όλη η δυσκολία.
Οπότε αν δεν βρεθεί κάτι έτοιμο για PIC, δεν το αποφεύγουμε...:001_unsure:
Νίκο, αυτό με manchester που δίνεις είναι συμβατό pin προς pin με το hardware?

astanapane
05-05-09, 19:02
Δεν δουλευει δεν κανει τιποτα...γενικα δεχετε καποιο σημα ο δεκτης αλλα δεν λειτουργει σωστα καθολου.

:( Αχχχχχχχχχχχχχ

savnik
05-05-09, 19:13
Για δες το ξανά.
Απλώς θα οπλίσουν όλα τα ρελέ , δεν κάνει τίποτα αλλο.
Δες το μόνο ως προς την εμβέλεια.

astanapane
05-05-09, 19:26
ετσι πες μου λεω και εγω...στα 20 μετρα ειναι ακριβως. και το σημα καθυστερει 2 δευτερολεπτα.

savnik
05-05-09, 19:28
Αρα δεν έχει διαφορά με το manchester encoding

astanapane
05-05-09, 19:45
οχι εγω δεν ειδα...εκτος και αν το θεμα ειναι αλλο. Τι να πω. Αν υπηρχε ενα ολοκληρωμενο σαν της HOLTEK 12 E & D που να εχει την επιλογη που θελουμε δηλαδη on/off latch & momentary option τοτε δεν θα σας παιδευα. Αλλα να πω και κατι τωρα.

Ειστε 2-3 παιδια που προσπαθουν πολυ και το αναγνωριζουμε ολοι. Ειναι ομως και καποιοι που εχουν κατι τετοιο ευκαιρο και διαθεσιμο αλλα δεν το δινουν για δικους τους λογους, οπως για παραδειγμα εχουν ενα μαγαζι και πουλανε.

Εγω δεν προκειτε να παρω κατι απο μαγαζι ουτε καποιος που παει να παρει θα ασχοληθει βαθεια με αυτο. το να παρεις ενα demo οπως πηρε μεσω του lastid ο σταυρος δεν ειναι τιποτα(εννοω οτι ο lastid βοηθησε μεσω ebay τον σταυρο να παρει κατι).

Τελος παντων.

Ευχαριστω πολυ με ολη μου την καρδια τα παιδια που ασχολουνται. Κριμα με τοσο κοπο να μην καταληξουμε σε κατι πολυ αποτελεσματικο.

savnik
05-05-09, 20:14
Αυτό πρέπει να είναι καλύτερο.

astanapane
05-05-09, 20:58
ναι εχω να πω οτι αυτο ειναι καλυτερο. Αναιβηκαμε 10 μετρα μεσα απο τοιχους αν γινεται και καλυτερο αναμενουμε. Και μετα ομως θα πρεπει να φτιαχτει για τα καναλια on/off.

Γιουπι!!!

savnik
05-05-09, 21:25
Ολοκληρωμένο το πρόγραμμα με manchester encoding .

astanapane
05-05-09, 21:42
ναι πολυ καλυτερο οντως. Δεν θελω να σας κουρασω αλλο πιανει στα 30 μετρα μεσα απο τοιχους. Με καποια χαμενα μπιτ αλλα δεν θελω να ειμαι αχαριστος. Ολα καλα. Συγχαρητηρια πρωτα απο ολα στον sakis-st που εδωσε το κυκλωμα και τον αρχικο κωδικα και στον savnik που εδω και 1 εβδομαδα μπορει και περισσοτερο καθοταν με τις ωρες να βελτιωσει τον κωδικα.

744
05-05-09, 22:07
Λοιπόν παιδιά εδώ είναι και το κομμάτι του δέκτη. Νόμιζα πως είναι εύκολο.

Η μεταβλητή i έχει το αποτέλεσμα και είναι byte.
H μεταβλητή encoded είναι word και έχει τα data που έρχονται από το module του δέκτη.

For j=0 TO 7
IF encoded.0[j*2]=0 Then
IF encoded.0[j*2+1]=1 Then
i.0[j]=0
EndIF
Else
i.0[j]=1
EndIF
Next

Νίκο με τι ταχύτητα τα στέλνει το πρόγραμμά σου? Αν είναι πάνω από 2400, κάνε ένα κόπο στα 1200 ή και στα 600.

Επίσης μεγάλη σημασία έχει στο κύκλωμα η καθαρή τροφοδοσία του module (πομπού και δέκτη) οπότε όχι τσιγκουνιές σε πυκνωτές αλλά και η κεραία, η θέση της και αν έχει γείωση. Πολλά παίζουν ρόλο. Σε αυτά που έχω σε παραγωγή φτάνει μέχρι και τα 200 μέτρα με καλή μπαταρία στο Τ/Χ. Αλλά μέσα σε εσ. χώρους δεν μπορείς να προβλέψεις.
Βέβαια όλα τα παραπάνω για πομποδέκτες ASK. Oχι FSK ή FM, OK?

savnik
05-05-09, 22:14
Τα τελευταία αρχεία είναι στα 2400.
Απ'ότι μου λεει ο astanapane στα 1200 είναι χειρότερα

744
05-05-09, 22:24
Ε, θα με τρελάνετε εσείς εδώ? Δεν μπορεί να πάει πιο μακρυά στα 2400...

Κάτι δεν γίνται σωστά.

Ποιο module χρησιμοποιεί, ξέρεις?

astanapane
05-05-09, 22:26
να σου πω την αληθεια τα εβαλα με ενα 4MHZ και μετα με ενα 10MHz και ηταν καλυτερα οσο αφορα τους χρονους αλλα και την αποσταση στα 10mhz.

Αν κατεβαζεις την μπαντα στα 1200 με το καινουργιο προγραμμα δεν ξερω τι θα γινει. Λογικα οσο χαμηλοτερα ειναι δεν ειναι μεγαλυτερη η αποσταση?

Της telecontrolli RT4 RR3

744
05-05-09, 22:31
Μα φυσικά! Για να στείλεις στα 2400 πρέπει το banwidth να είναι κοντά ή πάνω από τα 5ΚHz. Θα έλεγα 6 για πιο σίγουρα.

Τα περισσότερα που κυκλοφορούν όπως και το δικό μου είναι στα 4,5 με 4,8. Αρα ξέχνα τα 2400 για μεγάλες αποστάσεις. Μετά θέλεις ποιο ακριβά modules που πάνε στα 19200 ή και ποιο ψηλά. (βλ. radiometrix, aurel, rf solutions κλπ).

Τα δοκίμασα παλιά και θα έλεγα ότι είναι μάλλον .... αχ χμμ!

savnik
05-05-09, 22:37
Μια δοκιμή θα μας δείξει ποιο είναι το καλύτερο.

astanapane
05-05-09, 22:40
σε λιγο θα εχω απαντηση

744
05-05-09, 22:41
Τώρα που είδα και τα Data του, λέει Max Data Rate 2KHz... Αρα θέλει σίγουρα 1200 μή πω και 600 για να φτάσεις το μέγιστο της εμβέλειας.

Πάντως αν μπορείς βγάλε μια φωτο τα δύο κυκλώματα Tx - Rx για να δω τι έκανες. Με κεραίες...

astanapane
05-05-09, 22:49
στα 600 δεν με εντυπωσιασε. σε λιγο τα 1200


Λοιπον στα 1200 το σημα καθυστερει σε σχεση με τα 2400, αυτο βεβαια ειναι φυσιολογικο. Αλλα η αποσταση παραμενει η ιδια.αλλα τωρα πιστευω οτι ειμαστε σε καλο επιπεδο. Σας μιλαω παντα 30 μετρα τωρα εμβελεια μεσα απο 6 τοιχους και 2 απο αυτους 40cm πλατος.

θα ανεβασω φωτο αυριο. Κεραια εχω βαλει ενα ισιο καλωδιο 16.5cm και στα δυο και εχω τροφοδοτισει το TX module με 9V.

744
05-05-09, 22:51
Νίκο δε μου στέλνειςτον κώδικα να του ρίξω μια ματιά?

savnik
05-05-09, 23:11
Νίκο δε μου στέλνειςτον κώδικα να του ρίξω μια ματιά?
Δες στο email σου.

744
05-05-09, 23:11
Πάντως 30 μέτρα με τους τοίχους που λες νομίζω πως είναι πολύ καλά. Σε ανοιχτό χώρο θα πιάσει τα 100.

Από τέτοια κυκλώματα μη περιμένεις και πολύ μεγαλύτερη απόσταση...

astanapane
05-05-09, 23:15
Ναι δεν θελω να σας κουρασω αλλο, ειδη ο savnic εχει λιωσει οπως δεν ξεχνω και τον sakis-st που βοηθησε απο την αρχη. Μην κουραζεσε και εσυ.

Κοιταξα τα RF modules απο την radiometrix. Θα σε ενοχλησω οταν αποφασισω να παρω 2 κομματια απο αυτα για να δω τι λενε.

Και παλι ευχαριστω παιδια.

744
05-05-09, 23:21
Περιμένω φωτό αύριο και πες μας και τι εμβέλεια θέλεις σε κλειστό χώρο. Μήπως δε γίνεται τελικά

744
05-05-09, 23:23
Νίκο κώδικα δεν έλαβα ακόμα...:crying:

savnik
05-05-09, 23:24
Νίκο κώδικα δεν έλαβα ακόμα...:crying:
Στον έστειλα στο email που έχεις στη σελίδα σου.

astanapane
05-05-09, 23:26
οκ θα την βαλω αυριο το απογεματακι. Οσο για την εμβελεια θελω να ειναι απο 30 με 50 μετρα...ειμαστε μεσα σε αυτο δεν υπαρχει προβλημα.

Να προσθεσω οτι λειτουργει καλυτερα οσο αφορα τους χρονους με το κωδικα στα 2400 και 10Mhz κρυσταλλο με 2x 22p πυκνωτες.

744
05-05-09, 23:41
Το πρόγραμμα ΟΚ φαίνεται. Είναι για 4ΜΗζ.

Κρύσταλλο δεν μπορείς να βάζεις αυθαίρετα! Πρέπει να συμβαδίζει με τον κώδικα. Αλλιώς θα υπολογίζει ο Νίκος χ χρόνο με 4ΜΗζ και θα βγαίνει πολύ μικρότερος με 10ΜΗζ, προσοχή!

Πάντως αν όλα είναι καλά με το RF μέρος (κεραίες, αποσύζευξη κλπ) παραπάνω δεν νομίζω να βγάλεις με αυτά τα modules.

stavroskaloxrist
06-05-09, 00:34
με το θεμα του προγραμματιστη τωρα.. τον σηνδεσα με τον η/υ χωρις το πικ να ειναι πανω και εκανα τις μετρισεις που μου ειπες και βγαζει πολες και διαφορες τασεις σε πολλα σημεια. αναλογος με πιο κουτακι θα εχω τσεκαρισμενο βγαζει και τις αναλογες τασεις(και στην σειριακη και πανω στη βαση του ολοκληρομενου) οποτε ο προγραμματιστης δουλευει!!:thumbup: ξαναεβαλα το πικ να του κανω προγραμματισμο και μου εβγαζε παλι το ιδιο σφαλμα στο τελος ''verify failed at address 0000h!'' επισεις κατι εκανα τωρα στα πικ (με τον προγραμματισμο) και δεν δουλευουν..:saad: αν ξερει καπιος, να μου πει τι να κανω με τον προγραμματιστη η τι ριθμησεις να κανω για να δω μηπος και κανω δουλεια... ο προγραμματιστης ειναι αυτος παρακατω,τον βρηκα εδω στο forum και το προγραμμα ειναι το icprog

744
06-05-09, 09:45
Aν και δεν έχω ασχοληθεί με ιδιοκατασκευές προγραμματιστών, μου φαίνεται ίσως προβληματικός. Στο pin MCLR πηγαίνει το 3 από το βύσμα της σειριακής. Η τάση εκεί μπορεί να είναι από -12 έως +12. Το -12 λίγο με προβληματίζει...

Βέβαια τα PIC έχουν διόδους στις εισόδους τους και μάλλον η 10Κ κάτι κάνει με τις διόδους...

Αν το έχει φτιάξει κάποιος άλλος ας πει...

astanapane
06-05-09, 10:19
ανεβασα ενα zip αρχειο εχω μεσα φωτογραφιες απο το testboard που εχω φτιαξει το ΤΧ & RX.

Δεν ξερω αν βοηθησει σε κατι.

Δεν εχω βαλει ολα τα outputs και τα inputs. Αλλα τα υπολοιπα που εχουν να κανουν με το κυκλωμα του rf module ειναι σωστο.


744 Μπορεις να μου προτινεις απο την radiometrix ενα RF module pair? Για αποσταση 200-500μ?

744
06-05-09, 13:08
Λόγω του raster πιστεύω ότι έχεις λίγο χειρότερη εμβέλεια από ότι θα έχεις αν κάνεις καλή πλακέτα με μπόλικη γείωση.

Κατά τα άλλα νομίζω είσαι ΟΚ. Παραπάνω σε κλειστό χώρο δεν θα βγάλεις.

Για καλύτερα module δες τα:

http://www.radiometrix.co.uk/products/ntx2nrx2.htm για 500μ

http://www.radiometrix.co.uk/products/tx2rx2.htm για 300μ

http://www.radiometrix.co.uk/products/tx2arx2a.htm

Προσοχή στις εισόδους των πομπών γιατί δεν δέχονται όλοι 5 Volt παλμούς!

Άλλη καλή λύση είναι τα Zigbee που σε βάζουν σε άλλο επίπεδο με δυνατότητες που ούτε τις φαντάζεσαι:

www.telegesis.com (http://www.telegesis.com) και http://www.digi.com/products/wireless/zigbee-mesh/

Αυτά...

stavroskaloxrist
06-05-09, 14:28
μετρησα την ταση στο pin MCLR και βγαζει κανονικα 12v και σε αλλα πιν βγαζει και αλλες τασεις διαφορετικες... απο τη σελιδα που το ειδα λενε οτι δουλευει και ειναι καλο επισεις το εχουνε πολλοι.. αν καπιος ξερει κατι για τον σηγκεκριμενο προγραμματιστη ας το πει!(ρηθμισεις και οτι αλλο θελει για να δουλεψει).επισεις αν γνωριζει καπιος αν περναει τον κωδικα στο πικ με το σφαλμα που βγαζει στο τελος του προγραμματισμου...''verify failed at address 0000h!''

astanapane
06-05-09, 14:31
αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι μαλλον δεν εβγαλες την εντολη CP και κλειδωσες τον μικροελεγκτη. Μπορει να κανω και λαθος. Παντως περνα του ενα κωδικα και στον RX & TX και βαλτα πανω να δεις τι κανουν.

stavroskaloxrist
06-05-09, 14:36
το cp οντος δεν ηταν τσεκαρισμενο... κωδικα τους περασα μεσα(λεω τωρα) και στα 2 και μαλιστα 2-3 διαφορετικους...αλλα δεν δουλευουν....:saad::saad:λες να τα κληδωσα??τι κανω τωρα??

astanapane
06-05-09, 15:06
οοοοοοοχι μην το επιλεξεις το CP ειναι οκ.

Το CP οταν ειναι επιλεγμενο κλειδωνει τον κωδικα στο PIC.

stavroskaloxrist
06-05-09, 15:09
τε τοτε ρε γαμοτο τι διαολο γινετε? το προγραματιζει το πικ η με δουλευει?? δειχνει κανονικα οτι κανει τον προγραμματισμο και στο τελος που κανει λεει μια επαληθευση μου πεταει αυτο ''verify failed at address 0000h!'' ξερεις τι γινετε??το προγραμματιζει η οχι?

astanapane
06-05-09, 15:20
αυτο δεν μπορω να στο πω με αφαλεια. Νομιζω πως μπορεις τα το βαλεις πανω στο κυκλωμα και να δεις αν ανταποκρινεται το κυκλωμα στις εντολες. Πατα ενα κουμπι απο τον πομπο και δες τι κανει ο δεκτης. Αν δουλευει τοτε τον προγραμματιζει.Αν οχι
εγω σε παω παλι στην περιπτωση να παρεις ενα ετοιμο προγραμματιστη να σου λυσει τα χερια.

Καλο ειναι να ασχολεισε να φτιαχνεις κατι απο μονος σου αλλα αν ειναι να σε παιδευει 1 εβδομαδα αστο.

Ενας καθηγητης μου στο πανεπιστημιο μου ειχε πει κατι. Οταν βρισκεις κατι φτηνο στην αγορα και σου κανει την δουλεια σου μην μπεις στην διαδικασια να το φτιαξεις και στο τελος να φας τα μουτρα σου. παντα ειναι καλο να ψαχνεσε αλλα και ο χρονος ειναι συναρτηση του χρηματος και του κοπου.

stavroskaloxrist
06-05-09, 15:26
αφου σου λεω...τωρα δεν δουλευει...δεν κανει τιποτα..παντος ο προγραμματιστης απο τις μετρησεις που εκανα δουλευει και ανταπικρηνετε..το θεμα ειναι να μασ πει καπιως που τον ξερει τι γινετε..παντος δεν εχω τωρα την οικονομηκη δηνατοτητα να δωσω 50ε για προγραμματιστη ετοιμο γιατι εχω ξεμηνει απο δουλεια...σκατα...:(

astanapane
06-05-09, 16:29
κριμα, ειναι δυσκολα αυτο τον καιρο με τις δουλειες.

Παντως μπες στο τοπικ που αναφερονται σε αυτο τον προγραμματιστη και ρωτα εκει.Γιατι εδω μπορει να μην το βλεπουν.

Σταυρο,

αν ημουν κατω Κρητη θα σε βοηθουσα. Τωρα δεν ξερω πως υπαρχει τροπος για να κανεις την δουλεια σου να προγραμματιστουν τα pic με τον καινουργιο κωδικα του Νικου.

Ενας τροπος υπαρχει. Η μου στελνεις τα pic (που θα παρει χρονο περιπου 2 εβδομαδες πήγαινε-έλα) ή προσπαθείς να φτιάξεις με το να σε βοηθήσει καποιος που ξερει τον προγραμματιστη.

744
07-05-09, 10:06
Αν και δεν ξέρω τον συγκεκριμένο προγραμματιστή ούτε και το πρόγραμμα που το ελέγχει, το μήνυμα κάτι μου λέει. Μήπως έχεις λάθος τσιπάκι? Ο κώδικας πρέπει να συμβαδίζει με το τσιπάκι και τις επιλογές στο interface του προγράμματος.

Επίσης, αν υπάρχει επιλογή για διαγραφή του τσιπ πριν τον προγραμματισμό, τσέκαρέ το.

Καλή τύχη.

Υ.Γ. Τα 12 βολτάκια που μέτρησες είναι στην κατάσταση προγραμματισμού του PIC. Οταν τελειώσει ο προγραμματισμός πρέπει να είναι +5. Σε καμιά περίπτωση κάτω από -0,7! Εχεις παλμογράφο?

astanapane
07-05-09, 10:26
μηπως δεν δηλωνει στο προγραμμα το 16F84a για να καταλαβει και το προγραμμα ποιο θα προγραμματισει?

stavroskaloxrist
07-05-09, 16:40
το δηλωνω το πικ.
παλογραφο δεν εχω αλλα η τασεις μου φενοντε οκ.

astanapane
07-05-09, 20:50
εχω ξαναδωσει την σελιδα αυτη. http://jap.hu/electronic/codec.html

Ο τυπος εχει κανει κατι αναλογο με το κυκλωμα που εδωσε ο sakis-st αλλα χρησημοποιει τον 16f630 για μπομπο και 16f628 για δεκτη. Το εχει γραψει και αυτος με manchester τον κωδικα αλλα με assembly.

Για οποιον ενδιαφερεται θα το φτιαξω και μεσα στο σαββατοκυριακο θα δωσω αποτελεσματα ενα καλυτερο σχεδιο και PCB και ασφαλως φωτο - video κτλ.

______________________________
http://www.telemastoras.gr/forum/
(http://www.telemastoras.gr/forum/)

lastid
07-05-09, 21:04
Σταύρο, τα τσιπάκια που έχεις εσύ είναι 16F84 ή 16F84A? Γιατί πρέπει μέσα στον Icprog να δηλώσεις ακριβώς αυτό που έχεις.
(Άσχετο εδώ, αλλά θα το ξαναπώ: Πλέον κάθε άλλος PIC είναι καλύτερος για τέτοια δουλειά από τον παλιό καλό 16F84. Εγώ για νέα σχεδίαση θα έβαζα έναν PIC με εσωτερικό κρύσταλλο, ΝanoWatt και συσκευασία επιφανειακής στήριξης - τουλάχιστο στον πομπό).

stavroskaloxrist
07-05-09, 23:40
16F84A ειναι και το δηλωνο.. εκανα οτι μου ειπες και παλι τα ιδια...
οταν παταω αναγνωριση κωδικα του πικ μου βγαζει μιδενικα και ειναι τσεκαρισμενη η επιλογη cp γιατι?? παιζει ρολο αυτο??

lastid
08-05-09, 00:08
Κοίτα, είμαι ακόμη εκτός εργαστηρίου μου και μάλλον θα επιστρέψω στο τέλος της επόμενης εβδομάδας. Όταν θα είμαι εκεί, θα μπορώ να σου πώ σε 5 λεπτά ποιο είναι το πρόβλημα.
Νομίζω όμως από παλιά που δούλευα με 16F84 και ICprog, ότι to CP στον icprog ήταν ανάποδο. Δηλαδή:
Στον PIC όταν το CP είναι 1, σημαίνει code protection=off, δηλαδή όχι protection.
Άρα ένα check στην επιλογή cp μπορεί να σημαίνει CP.bit=1 (δηλαδή code protection off) και όχι code protection=on.
Αυτό όμως δεν το θυμάμαι με σιγουριά. Μόλις επιστρέψω, θα μπορώ να το επιβεβαιώσω. Αν το ξέρει ή θυμάται με σιγουριά κανένας άλλος, ας το πει.

astanapane
08-05-09, 21:16
πρωτο τεστ που εκανα στο κυκλωμα http://jap.hu/electronic/codec.html (http://jap.hu/electronic/codec.html) με το 16f630 και δεν λειτουργει...βλεπω να ξενυχταω για να δω τι φταιει.

Δεν εχω καταφερει να δω τι φταιει. θα το αφησω για λιγο καιρο. Συνηθως οταν εχεις πιο καθαρο μυαλο βρισκεις τι φταιει,αυτο τον καιρο δεν εχω χρονο πολυ. Αλλα μολις το τελειωσω θα σας πω. Αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι στον πομπο δεν εχει βαλει καποιο κρυσταλλο αλλα χρησημοποιει τον εσωτερικο και επισης οτι στον πομπο παλι εχει κατι junctions που εγω δεν τα χρησημοποιησα. Οπως εχει μεχρι τωρα δεν το εχω κανει να δουλεψει.

savnik
11-05-09, 22:18
Δοκίμασε το και τα λέμε.

astanapane
11-05-09, 22:48
νικο μπορεις να βαλεις και τα αρχεια του προτεους? κατι δεν μου παει καλα δεν δουλευει...οταν το συνδεω δουλευει μονο μια εξοδος και δεν μπορω να κανω κατι αλλο ενοοω οτι οταν συνδεω την μπαταρια αναβει μια εξοδος στο πιν 6 αλλα δεν μπορω να παιξω μετα on/off...θα το κοιταξω καλυτερα.

savnik
11-05-09, 23:06
Το αρχειο για το proteus

savnik
11-05-09, 23:08
Εδώ είναι για 5 κανάλια και χωρίς κρύσταλο.

astanapane
11-05-09, 23:10
στο προτεους μια χαρα παει αρα θα πρεπει να παει μια χαρα και εδω...τι εχω παθει αυτες τις μερες δεν μου βγαινει τιποτα...θα το κοιταξω Νικο thanks

stavroskaloxrist
12-05-09, 02:02
ρε παιδια τι να κανω με τον προγραμματιστη? ειναι δοκιμασμενος και δουλευει σε αλλες λητουργιες του πικ οπως αναγνωριση κωδηκα,μηδενισμος,σε καπιες λητουργιες οταν κανει επαληθευση μου βγαζει το οκ. επισεις ανταποκρινετε στις διαφορες τασεις και οταν παω να κανω τον γ*****ο προγραματισμο μου βγαζει σφαλμα στην επαληθευση και επισεις οταν παταω αναγνωριση κωδικα μου ειναι τσεκαρισμενη η επιλογη cp.. τι σκατα να κανω ρε παιδια... αρχιζω να πιστευω οτι φτενε τα πικ. μηπος εχουν καπιο ειδος κληδωματος και δεν με αφηνει να του περασω κωδικα?? τι αλλο να φταιει? αφου ο προγραμματιστης δουλευει.....:angry::head:

lastid
12-05-09, 02:59
1. Δοκίμασε αυτά:
Ρυθμίσεις->επιλογές->Διάφορα->Προτεραιότητα->Πραγματικού χρόνου
Ρυθμίσεις->επιλογές->Διάφορα->Ενεργοποίηση οδηγού για ΝΤ/2000/XP
Ρυθμίσεις->επιλογές->Διάφορα->Ενεργοποίηση ελέγχου Vcc για το JDM
Αρχικά: Εντολή->Ρύθμιση Προγράμματος (με CP off). Κατόπιν: Εντολή->Προγραμματισμός όλων

2. Δοκίμασε άλλο πρόγραμμα αντί για το ICprog, π.χ. το WinPic800 (http://www.winpic800.com//index.php?lang=en)

astanapane
12-05-09, 09:06
σταυρο δεν εχω χρηχημοποιησει το προγραμμα αυτο ουτε τον προγραμματιστη. Καταλαβαινω 2 πραγματα ομως απο αυτα που λες. Ή εχεις κλειδωσει κατα λαθος τα PIC ή ο προγραμματιστης δεν δουλευει σωστα.

Τωρα για να τα κλειδωσες θα επρεπε να τα εχεις κλειδωσει σε ενα προγραμμα. Δηλαδη αυτο που εβαλες τελευταιο. Αν Εχεις βαλει καποιο προγραμμα δηλαδη απο οτι φανταζομαι ενα για το rf τοτε θα επρεπε οταν το βαζεις στο κυκλωμα να κανει κατι.
Αν τα εσβησες και δεν μπορεις να τα προγραμματισεις τοτε κατι φταιει στον προγραμματιστη.

744
12-05-09, 10:48
σταυρο δεν εχω χρηχημοποιησει το προγραμμα αυτο ουτε τον προγραμματιστη. Καταλαβαινω 2 πραγματα ομως απο αυτα που λες. Ή εχεις κλειδωσει κατα λαθος τα PIC ή ο προγραμματιστης δεν δουλευει σωστα.

Τωρα για να τα κλειδωσες θα επρεπε να τα εχεις κλειδωσει σε ενα προγραμμα. Δηλαδη αυτο που εβαλες τελευταιο. Αν Εχεις βαλει καποιο προγραμμα δηλαδη απο οτι φανταζομαι ενα για το rf τοτε θα επρεπε οταν το βαζεις στο κυκλωμα να κανει κατι.
Αν τα εσβησες και δεν μπορεις να τα προγραμματισεις τοτε κατι φταιει στον προγραμματιστη.

Συμφωνώ και επαυξάνω. Κλειδωμένο ξεκλειδωμένο, αν του πεις να το σβήσει κατ' ἀρχήν, πρέπει να το σβήσει. Αν όχι κάτι παίζει με το hardware και απλά δεν το βλέπεις.

Στη διάθεσή σου να τα ελέγξω και να τα σβύσω/γράψω. Απλά στείλτα μου Θεσ/νίκη.

Ο elnec που έχω τα μασάει όλα!

astanapane
12-05-09, 11:49
Σταυρο μπορει να σε βοηθησει και ο Γιαννης αλλα το θεμα ειναι να δεις τι συμβαινει με τον προγραμματιστη.

Για να μην κουραζουμε τους ανθρωπους την διευθηνση μου την εχεις μου τα στελνεις και στα ξανα προγραμματιζω. Δεν οφελει ομως γιατι αν τωρα ειχες ενα λειτουργικο προγραμματιστη θα τεσταρες καθε δευτερολεπτο τα pic πανω στα κυκλωματα.

Αν θελεις να περιμενεις λιγο καιρο να φτιαξω ενα προγραμματιστη και να στον στειλω. Το σκεφτηκα ετσι γιατι για να στειλεις σε καποιον τα pic και να ερθουν πισω θα παρει λογικα πανω κατω 2 εβδομαδες.

Ο Σακης, ο Νικος και ο Γιαννης εχουν βοηθησει παρα πολυ και προσωπικα τους εχω πριξει. Δεν ξεχνω τον Δημητρη που και αυτος εχει βοηθησει.

astanapane
12-05-09, 19:43
Τεσταρα με περισσοτερη ηρεμια σημερα το κυκλωμα και τον κωδικα που εφτιαξε ο Νικος για το 12f629. Λειτουργει μονο που στο προτεους δειχνει οτι λειτουργουν και τα 5 κουμπια και εγω εδω που το τεσταρα το κουμπι στο πιν 4 δεν δειχνει να δινει εντολη.

αλλα και με 4 κανναλια ειναι παρα πολυ καλο...μονο που δεν ειναι latch on/off αλλα momentary.

Νικο αν δεις το μυνημα και εχεις χρονο κανε το στο ιδιο κυκλωμα με latch on/off

thanks και παλι.

savnik
12-05-09, 20:11
Τεσταρα με περισσοτερη ηρεμια σημερα το κυκλωμα και τον κωδικα που εφτιαξε ο Νικος για το 12f629. Λειτουργει μονο που στο προτεους δειχνει οτι λειτουργουν και τα 5 κουμπια και εγω εδω που το τεσταρα το κουμπι στο πιν 4 δεν δειχνει να δινει εντολη.

αλλα και με 4 κανναλια ειναι παρα πολυ καλο...μονο που δεν ειναι latch on/off αλλα momentary.

Νικο αν δεις το μυνημα και εχεις χρονο κανε το στο ιδιο κυκλωμα με latch on/off

thanks και παλι.
έπρεπε να λειτουργεί

stavroskaloxrist
12-05-09, 20:37
οκ παιδια, σας ευχαριστω πολυ..θα δωκιμασω αυτα που μου ειπε ο lastid και θα δουμε αν δουλεψει, μετα βλεπουμε τι θα κανουμε..!

παντος οταν παταω σβησιμο το σβηνει, τωρα δεν εχει μεσα κανενα κωδικα και στο κυκλωμα δεν κανει τιποτα.αν τα εχω κληδωσει πως ξεκλειδωνουνε??

astanapane
12-05-09, 20:38
ναι με αυτον τον κωδικα λειτουργουν και τα 5 κανναλια αλλα με καποια χαμενα bits και πολυ καθυστεριση δεν πειραζει καλο ειναι.


Παντως ο κωδικας που εγραψες που ειναι σε momentary και οχι σε latch ανταποκρινεται αμεσως. Ο latch on/off εχει προβλημα καποια bugs.

stavroskaloxrist
14-05-09, 23:25
savnik (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29025) ο κωδικας που εφτιαξες για το pic12f629 γινετε να αντιγραφει στο pic12f675 ? στο λεω επιδει το 12f629 ειναι λιγο δυσευρετο εδω(εγω παντως δεν το βρηκα πουθενα) και γενικα στην ελλαδα ενω το αλλο βρισκετε. και κατι αλλο αν γινετε το ιδιο κυκλωμα να εχει την επιλογη momentary και latch on/off τουλαχιστον και με 3-4 καναλια.ειναι ευκολο να γινει αυτο?

savnik
15-05-09, 00:17
savnik (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29025) ο κωδικας που εφτιαξες για το pic12f629 γινετε να αντιγραφει στο pic12f675 ? στο λεω επιδει το 12f629 ειναι λιγο δυσευρετο εδω(εγω παντως δεν το βρηκα πουθενα) και γενικα στην ελλαδα ενω το αλλο βρισκετε. και κατι αλλο αν γινετε το ιδιο κυκλωμα να εχει την επιλογη momentary και latch on/off τουλαχιστον και με 3-4 καναλια.ειναι ευκολο να γινει αυτο?
Όλα γίνονται , δες όμως πρώτα να φτιάξεις τον προγραμματιστη.

stavroskaloxrist
15-05-09, 01:25
με τον προγραμματιστη γ@@@ε τα :saad:,εκανα και αυτα που μου ειπε ο lastid και παλι τα ιδια.. με βλεπω να αγοραζω καινουριο..](*,)

ειναι ευκολο να το κανεις αυτο??αν μπορεις και εχεις χρονο βεβεα..:biggrin:

astanapane
15-05-09, 11:54
Εγω σημερα θα προσπαθησω παλι να κανω το κυκλωμα με τα pic16f630(http://jap.hu/electronic/codec.html), αν και δεν καταλαβαινω το λογο που εχει βαλει αυτα τα συρματακια - junctions στον πομπο. Καταλαβαινω γιατι εχει βαλει τις διοδους. Αλλα οχι τα J1-J4.