PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχεδιαση πλακετας με "σιδερωμα"



tomhel
15-04-09, 19:23
Θα ηθελα να σας παρουσιασω εναν ευκολο και ανεξοδο τροπο κατασκευης πλακετων...
Θα χρειαστείτε εναν εκτυπωτη laser , ενα περιοδικό με illoustrasion χαρτι , ενα σιδερο και λιγο υπομονη...
Καταρχας εκτυπωνουμε πανω στο χαρτι ( απο ενα περιοδικο του περιπτερου , και διαλεγουμε μια σελιδα που δεν εχει πολλα μαυρα σημεια οπως π.χ γραμματα η σκουρες φωτογραφιες )

http://i136.photobucket.com/albums/q178/tomhel/3-4.jpg

Τωρα περναμε στην πλακετα ...
Αφου την κοψουμε στις διαστασεις που χρειαζομαστε , την τριβουμε καλα με σιρμα κατσαρολας ( το ψιλο ) ωστε να γυαλισει καλα

http://i136.photobucket.com/albums/q178/tomhel/1-5.jpg



http://i136.photobucket.com/albums/q178/tomhel/2-4.jpg


Η επομενη κινηση ειναι να εφαρμοσουμε το εκτυπωμενο χαρτι πανω στην πλακετα . Το κολλαμε με δυο κομματια ζιλοτειπ...
Εδω φενετε και ο εκτυπωτης που χρισημοποιω...

http://i136.photobucket.com/albums/q178/tomhel/4-4.jpg

tomhel
15-04-09, 19:34
Τωρα περναμε στην πιο σημαντική ενέργεια...
Το σιδέρωμα..
Κατρχας ΔΕΝ βαζουμε πολυ ζεστη...
Ξεκιναμε το σιδέρωμα με χαμηλη ( περιπου 40% ) θερμοκρασια , πιεζοντας το σιδερο πανω στην πλακετα ομοιομορφα...

http://i136.photobucket.com/albums/q178/tomhel/6-3.jpg

Σταδιακα αυξανουμε την θερμοκρασια του σιδερου και πιεζουμε ακομα πιο πολυ πανω στην πλακετα...

http://i136.photobucket.com/albums/q178/tomhel/7-3.jpg

Προσοχη , δεν θέλουμε καθόλου ατμο...το σιδερο πρεπει να ειναι εντελος στεγνό....
Το σιδέρωμα θα διαρκέσει περιπου κανα 5λεπτο
Φυσικα ο καθενας θα πρεπει να πειραματιστεί μεχρι να βρει τον κατάλληλο χρονο και θερμοκρασία για την κατασκευη του , αλλα σε γενικες γραμμες η διαδικασία ειναι οπως την περιγράφω...
Αφου τελειώσουμε το σιδέρωμα , βυθιζουμε την πλακέτα σε μια λεκανη με νερο , και την αφηνουμε εκει αρκετη ωρίτσα μεχρι να μουλιασει καλα το χαρτι που εχει απομείνει....
Στο τελος με τα δάχτυλα μας 'τριβουμε' το μουλιασμένο απο το νερο χαρτι , ωστε να φυγει τελειως απο την πλακετα μας...
Αυτο που θα εχει απομείνει , ειναι το τονερ απο τον laser εκτυπωτή...
Το αποτέλεσμα ( ιδετερα σε χοντροκομμένα τυπωμένα ) ειναι απλα τελειο...

http://i136.photobucket.com/albums/q178/tomhel/8-1.jpg


Καλη επιτυχια...!!!!

gsmaster
15-04-09, 20:57
Αυτή την μέθοδο χρησιμοποιώ εγώ γιατί είναι γρήγορη. Το κακό είναι ότι πρέπει να προσέξεις πολύ με το σίδερο για να βγάλεις λεπτές γραμμές. Ένα θετικό που μου αρέσει είναι μόλις μείνει το τονερ πάνω πάνω στον χαλκό βλέπεις καθαρά οποιοδήποτε τυχόν κόψιμο ή βρακυκύκλωμα, και μπορείς εκεί να επέμβεις με μαρκαδοράκι. Έτσι μπορείς να έχεις σίγουρα μια πλακέτα με την πρώτη φορά.

Η μέθοδος δεν είναι νέα έχει συζητηθεί πάμπολλες φορές πχ
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44167
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40757
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35393

Σε ευχαριστούμε για τις αναλυτικές φωτογραφίες, σίγουρα θα βοηθήσουν όποιον θέλει να δοκιμάσει αυτή την μέθοδο :)

Hatrick
01-08-09, 18:30
παιδια με inkjet γινεται η μονο με laser?και μετα χρησιμοποιειται καυστικά??

tasosmos
01-08-09, 19:25
Οχι, μονο με λειζερ. Μετα χρειαζεται αποχαλκωση μονο, οχι εμφανιση με καυστικο νατριο.

Διαβασε παλαιοτερα θεματα, θα βρεις απαντησεις για ολες σου τις αποριες.

Nemmesis
01-08-09, 20:41
και εγω με αυτο τον τροπο φτιαχνω πλακετες γρηγορα και ωραια.. μαλιστα εχω και τον ιδιο εκτυπωτη lazer με τον tomhel... (ηταν ο ποιο φτηνος λαζερ που ειχα βρει τοτε:001_tt2: αλλα σκυλη βγηκε)
και αποχαλκωση κανω με χλωριουχο νατριο + λιγο καθαρο οξυζενε (περιτρολ) θελει να εχεις κονε με φαρμακειο για να μπορεσεις να βρεις...
σε 20λεπτα απο την ωρα τις εκπτυπωσης εχω ετοιμη την πλακετα για τρυπημα

dalai
01-08-09, 22:53
εχω κανει πολλες αποχαλκωσεις με αυτο το τροπο και μαλιστα με φουρνο απο φωτοτυπικο (που εχει πολυ καλυτερο πατημα απο το σιδερο) αλλα ολο και πιο πολυ τεινω προσ την αποψη οτι δεν αξιζει η φασαρια.
Φιλος ηλεκτρονικος που τυπωνει πολλες καθε βδομαδα μου προτεινε ανεπιφυλακτα το ριζοχαρτο και ενα απλο εκτυπωτη, λαμπα UV , και φωτοευαισθητη πλακετα.
Το σιδερωμα εχει αποτελεσματα καλα και αν ειναι να τυπωσετε 1-2 πλακετες σας το προτεινω, αλλα με το καιρο θα καταλαβετε την φασαρια που εχει.
Το μεγαλο πλεονεκτημα ειναι οτι μπορειτε να τυποσετε με απλα οικιακα υλικα (χωρις λαμπες κλπ κλπ)

Hatrick
01-08-09, 23:04
οταν το σιδερωνεις μενει το μελανι του laser πανω?αν κανεις αποχαλκωση ξερω πως φευγει..

dikos
02-08-09, 00:13
οταν το σιδερωνεις μενει το μελανι του laser πανω?αν κανεις αποχαλκωση ξερω πως φευγει..
Το τόνερ με την θερμότητα μεταφέρετε επάνω στην πλακέτα και δεν φεύγει με την αποχάλκωση.

GSA-ELECTRONIC
20-08-09, 22:33
Ρε παιδια ποιος ξερει να μου πει, γιατι σε μενα μετα το σιδερωμα δεν βγαινει
το χαρτι? ενω τυπωνετε καλα πανω στην πλακετα, το βαζω στο νερο αρκετη ωρα
βγαινει καμποσο χαρτι αλλα το υπολοιπο τιποτα!
αφηνει πανω κατι σαν ζελατινα λεπτη και οταν στεγνωση γινεται σα λευκο
το χαρτι που χρησιμοποιω ειναι clossy φοτογραφικο γυαλιστερο, επισεις εχω
δοκιμασει και με ριζοχαρτο αλλα τιποτα! τι κανω λαθος? ας βοηθησει καποιος....

KOKAR
21-08-09, 00:38
Ρε παιδια ποιος ξερει να μου πει, γιατι σε μενα μετα το σιδερωμα δεν βγαινει
το χαρτι? ενω τυπωνετε καλα πανω στην πλακετα, το βαζω στο νερο αρκετη ωρα
βγαινει καμποσο χαρτι αλλα το υπολοιπο τιποτα!
αφηνει πανω κατι σαν ζελατινα λεπτη και οταν στεγνωση γινεται σα λευκο
το χαρτι που χρησιμοποιω ειναι clossy φοτογραφικο γυαλιστερο, επισεις εχω
δοκιμασει και με ριζοχαρτο αλλα τιποτα! τι κανω λαθος? ας βοηθησει καποιος....

βάλε απλό χαρτί Α4.

GSA-ELECTRONIC
21-08-09, 00:42
εχω δοκιμαση και απλο δεν γινετε τιποτα!!!
ισως καποια αλλη λεπτομερια θελει που δεν ξερω.
αν ξερει κανεις ας μας πει.

KOKAR
21-08-09, 13:23
φαντάζομαι να τυπώνεις σε laser και ΟΧΙ σε inkjet εεε ?

GSA-ELECTRONIC
21-08-09, 13:46
Ναι παντα σε laser εκτυπωνω, αλλα το αποτελεσμα ειναι τζιφος!
το κυκλωμα τυπωνετε ωραια πανω στην πλακετα με glossy χαρτι,
αλλα οταν την βαλω στο νερο μετα δεν φευγει με τιποτα το χαρτι
οση ωρα κι αν μεινει, επισης με απλο Α4 χαρτι δεν τυπωνετε καλα
το τονερ πανω στην πλακετα και πρεπει να επεμβεις μετα με μαρκαδορακι
πραγμα δυσκολο γιατι οι γραμμες του κυκλωματος ειναι λεπτες.
δεν ξερω εχω κανει αρκετα πειραματα αυτες τις μερες αλλα το αποτελεσμα
χαλια!....:saad: καμια αλλη γνωμη???

P@s@ris!
22-08-09, 12:43
πάντα glossy χαρτί......όπως αυτό των περιοδικών....και πάντα τόνερ....
εγώ έτσι το κάνω....με επιτυχία 90-95%....και καλό σιδέρωμα...κάποια στιγμή θέλω να φτιάξω ένα τουτόριαλ...:001_rolleyes::001_rolleyes::001_rolle yes:

KOKAR
23-08-09, 00:27
μα υπάρχει εδώ !!! http://img17.imageshack.us/img17/9705/grandpaw.gif
(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45202)

GSA-ELECTRONIC
23-08-09, 01:16
Μα το glossy χαρτι μετα το σιδερομα δεν βγαινει με τιποτα!!! αφηνει κατι
σαν ασπρη ζελατινα πανω στην πλακετα, αυτο το γυαλιστερο που εχει
με τη θερμοκρασια κολαει ολο πανω στην πλακετα.... μα πως το βγαζετε αυτο εσεις?
ασε που δυσκολα σιδερονεται γιατι κολαει το σιδερο πανω, μηπως θελει
κατι ιδιετερο?

gsmaster
23-08-09, 12:20
Tα περισσοτερα glossy φωτογραφικά χαρτιά δεν κάνουν γιατί αφήνουν υπολλείματα όπως λέει ο Γιώργος. Του περιοδικού το χαρτί δεν αφήνει τίποτα.

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ διαφάνεια για laser, ούτε σκίζεται ούτε αφήνει υπολλείματα. Η το τονερ θα μείνει όλο πάνω στην πλακέτα ή θα μείνει στην διαφάνεια. Θέλει λίγο προσοχή γιατί αμα ζεσταθεί πολύ, η διαφάνεια παραμορφώνεται.

GSA-ELECTRONIC
23-08-09, 12:34
Χρησιμοποιω το glossy της HP εχω κανει πολλα πειραματα αλλα τελικα
δεν καταφερα να γβαλω ουτε μια πλακετα μ' αυτο.
Καλυτερα ειναι με απλο χαρτι A4 αλλα και μ' αυτο δεν ειμαι ικανοποιημενος
απο το αποτελεσμα γιατι δεν μενει ολο το τονερ πανω στην πλακετα
και μετα πρεπει να παρεμβης με το μαρκαδορακι.
επισεις και με ριζοχαρτο που δοκιμασα καθολου καλο αποτελεσμα.
αν το κυκλωμα ειναι με λεπτες γραμμες νομιζω πως ειναι δυσκολο να πετυχει.
αυτο που θελω να δοκιμασω τωρα οπως ειπε και ο φιλος ο γιαννης ειναι
η διαφανεια για lazer, να δουμε και τι παιζει μ' αυτο..... :001_smile:

(γιαννη τη διαφανεια την βρεχεις πριν τη σιδερωσεις?
και ποση ωρα περιπου τη σιδερωνεις? και σε τι θερμοκρασια?
full to sidero?)

gsmaster
23-08-09, 13:01
Όχι δεν την βρέχω. Είναι πολύ σημαντικό να μην έχει σκόνες ή πλακέτα και η διαφάνεια, γιατι το παραμικρό αφήνει αρκετή επιφάνεια γύρω του που δεν μεταφέρεται το τονερ.
πάνω απο την διαφάνεια βάζω μια λευκή κόλλα Α4 για να μην κολλήσει η διαφάνεια στο σίδερο και σιδερώνω σε μεγάλη θερμοκρασία για μισό με ένα λεπτό. Δεν το έχω μετρήσει ποτέ. Με ομοιόμορφη πίεση σε όλη την πλακέτα.

Για να βγάλω την διαφάνεια την βρέχω απο την πλευρά της διαφάνειας και προσεκτικά απο μια γωνία ξεκολλάει άνετα. Αν θες μπορείς και να περιμένεις να κρυώσει μόνη της αλλά εγώ δεν είμαι του περίμενε. Αν βγάλεις την διαφάνεια όσο είναι ζεστή θα κάνεις μια τρύπα στο νερό.

GSA-ELECTRONIC
23-08-09, 15:35
ok φιλε γιαννη σ' ευχαριστω για τις πληροφοριες σου,
θα δοκιμασω και με διαφανειες και πιστευω να πετυχω
το επιθυμητο αποτελεσμα. :001_smile:

dikos
23-08-09, 17:51
Αν δεν τρίψεις πολύ καλά την πλακέτα πρίν το σηδέρωμα και δεν χρησημοποιήσεις χαρτί γυαλιστερό απο περιοδικό, πλακέτα δεν βγαίνει.
Ξεχάστε το A4 απλό χαρτί, ξεχάστε και το φωτογραφικό, μόνο γυαλιστερό χαρτί απο περιοδικό και πολύ ζεστό σηδέρωμα.
Η διαφάνεια καλή είναι αλλά θέλει ποιο πολύ προσοχή, αν είστε αρχάριοι χρησημοποιήστε γυαλιστερό χαρτί απο περιοδικό, δοκιμασμένη μέθοδος απο εμένα με 100% αποτελέσματα.:wiink:

GSA-ELECTRONIC
23-08-09, 23:17
οκ φιλε δημο θα δοκιμασω και με γυαλιστερο χαρτι απο περιοδικο
σ' ευχαριστω κι εσενα για την συμβουλη σου :wiink:

GSA-ELECTRONIC
26-08-09, 23:18
Μετα απο πολλες δοκιμες ειδου το αποτελεσμα!
και με απλο χαρτι Α4.
Την εχω και τρυπημενη οπως βλεπετε
και ειναι ετοιμη για μονταρισμα.
Δεν ξερω πως την βλεπετε στην φοτο αλλα
απο κοντα αν την δειτε ειναι τελεια!!! :wiink::biggrin:

(Ευχαριστω ολους σας για τις πληροφοριες)



http://img440.imageshack.us/img440/2339/picdtw.jpg

dikos
26-08-09, 23:25
Μπράβο σου, πάρα πολύ ωραία βγήκε :wiink:

kopla
27-08-09, 01:15
Ας βάλω και εγώ μια δικιά μου να δείτε τη δουλειά μου. Είναι φωτοευαίσθητη.
Οι λεπτοί αγωγοί είναι 0.35mm και το ελάχιστο κενό που βλέπετε είναι 0.20mm. Η πλακέτα είναι 2 χρονών και έχει σκουριάσει λίγο.
Το αρχείο είναι 1.7MB με ανάλυση 2560 x 1920. Δείτε την από κοντά την πλακέτα.


http://img217.imageshack.us/img217/9760/pict0600a.th.jpg (http://img217.imageshack.us/i/pict0600a.jpg/)

Zak
14-09-09, 11:28
Μια αλλη λυση ειναι που μου προτηνε ο καθηγητης μου γιατι το σιδερωμα δε τα εβγαζε περα : βγαζεις φωτοτυπια το σχεδιο σε χαρτι A4 απλο και μετα περνεις το Α4 με το κυκλωμα απο κατω βαζεις karbon και απο κατο την πλακετα και γραφεις με στιλο το κυκλωμα ,,,,
μετα αφου εχει σχηματιστει λιγο το κυκλωμα εκει που δεν εχει σχεδιαστει το περνας με ανεξητιλο μαρκαδορω
και τελος ριχνεις σε ενα μπολ καυστικη σοδα και 500ml νερο και την πλακετα και σε 5 λεπτα εχει γινει αποχαλκωσει και απο δεν εχει ανεξητηλο φαιγη ο χαλκος και η πλακετα ειναι ετοιμη για τριπημα
χρονος 5 λεπτα για την αποχαλκοση και κανα 10-20 λεπτα για το σχεδιασμα

Thanos10
14-09-09, 11:45
Δειτε ενα τυπωμενο φιαγμενο με τον τροπο σιδερωματος και με χαρτι CPM 6.1.

dikos
14-09-09, 13:45
Δειτε ενα τυπωμενο φιαγμενο με τον τροπο σιδερωματος και με χαρτι CPM 6.1.
Τέλειο :001_smile:

Nemmesis
14-09-09, 14:09
Μια αλλη λυση ειναι που μου προτηνε ο καθηγητης μου γιατι το σιδερωμα δε τα εβγαζε περα : βγαζεις φωτοτυπια το σχεδιο σε χαρτι A4 απλο και μετα περνεις το Α4 με το κυκλωμα απο κατω βαζεις karbon και απο κατο την πλακετα και γραφεις με στιλο το κυκλωμα ,,,,
μετα αφου εχει σχηματιστει λιγο το κυκλωμα εκει που δεν εχει σχεδιαστει το περνας με ανεξητιλο μαρκαδορω
και τελος ριχνεις σε ενα μπολ καυστικη σοδα και 500ml νερο και την πλακετα και σε 5 λεπτα εχει γινει αποχαλκωσει και απο δεν εχει ανεξητηλο φαιγη ο χαλκος και η πλακετα ειναι ετοιμη για τριπημα
χρονος 5 λεπτα για την αποχαλκοση και κανα 10-20 λεπτα για το σχεδιασμα


ΦΕΞΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΛΙΣΤΡΗΣΑ πες του καθηγητη σου... καθηγητης και να μην μπορει να βγαλει πλακετα τι σκατα ειναι? δεν λεω οτι εινια λαθος αυτο που κανει αλλα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για καθηγητη... αντη να δουλευει με φοτοευαιστητες παιζει με carbon...
σορρυ για το τροπο που μιλαω αλλα στο τει κοζανης ειχα και εγω μια τετοια εμπειρια που προσπαθουσε ενα καθηγητης να βγαλει φοτοευαιστητη πλακετα και στο τελος το γυρισε στο μαρκαδορο και φυσικη εγω μονο γελουσα με αυτα που εβλεπα...

babisko
14-09-09, 18:37
Μια αλλη λυση ειναι που μου προτηνε ο καθηγητης μου γιατι το σιδερωμα δε τα εβγαζε περα : βγαζεις φωτοτυπια το σχεδιο σε χαρτι A4 απλο και μετα περνεις το Α4 με το κυκλωμα απο κατω βαζεις karbon και απο κατο την πλακετα και γραφεις με στιλο το κυκλωμα ,,,,
μετα αφου εχει σχηματιστει λιγο το κυκλωμα εκει που δεν εχει σχεδιαστει το περνας με ανεξητιλο μαρκαδορω


Την μέθοδο αυτή (καρμπόν - μαρκαδόρο) χρησιμοποιούσαμε την δεκαετία του 70, αλλά τότε δεν υπήρχαν υπολογιστές, ούτε εκτυπωτές laser κ.λ.π., αλλά σήμερα... :001_tt2::001_tt2::001_tt2:

luhe98922
14-09-09, 21:37
Ρε παιδιά εγώ με φωτογραφικόι χαρτί δουλεύω και κάνει τέλεια δουλειά. Το θέμα είναι οτι υπάρχουν πολλά είδη φωτογραφ. χαρτιού και η ποιότητα μετράει από ότι φαίνεται. Όσο πιό φτηνό τόσο το καλύτερο:001_smile:.
Σοβαρά πάντως ειχα πάρει ένα πάκο φωτ. χαρτί που είχε φέρει κάποτε το LIDL και έκανα την τύχη μου. δλδ για παράδειγμα έφτιαξα πλακέτα που περνούσε ο αγωγός ανάμεσα από τα πόδια IC. και βγήκε τέλεια ναι με σιδέρωμα

pet
14-09-09, 23:41
Ρε παιδιά εγώ με φωτογραφικόι χαρτί δουλεύω και κάνει τέλεια δουλειά. Το θέμα είναι οτι υπάρχουν πολλά είδη φωτογραφ. χαρτιού και η ποιότητα μετράει από ότι φαίνεται. Όσο πιό φτηνό τόσο το καλύτερο:001_smile:.
Σοβαρά πάντως ειχα πάρει ένα πάκο φωτ. χαρτί που είχε φέρει κάποτε το LIDL και έκανα την τύχη μου. δλδ για παράδειγμα έφτιαξα πλακέτα που περνούσε ο αγωγός ανάμεσα από τα πόδια IC. και βγήκε τέλεια ναι με σιδέρωμα

Φίλε με λάμπες αυτή η ακρίβεια είναι δεδομένη (μιλάμε για 0,25mm tracks με 0,1 clear)!!!

luhe98922
15-09-09, 01:26
ναι πράγματι, αλλά εγώ έλεγα για το τι μπορεις να κάνεις με το σιδέρωμα... δν συνεκρινα...

jim.ni
15-09-09, 03:45
Μια αλλη λυση ειναι που μου προτηνε ο καθηγητης μου γιατι το σιδερωμα δε τα εβγαζε περα : βγαζεις φωτοτυπια το σχεδιο σε χαρτι A4 απλο και μετα περνεις το Α4 με το κυκλωμα απο κατω βαζεις karbon και απο κατο την πλακετα και γραφεις με στιλο το κυκλωμα ,,,,
μετα αφου εχει σχηματιστει λιγο το κυκλωμα εκει που δεν εχει σχεδιαστει το περνας με ανεξητιλο μαρκαδορω
και τελος ριχνεις σε ενα μπολ καυστικη σοδα και 500ml νερο και την πλακετα και σε 5 λεπτα εχει γινει αποχαλκωσει και απο δεν εχει ανεξητηλο φαιγη ο χαλκος και η πλακετα ειναι ετοιμη για τριπημα
χρονος 5 λεπτα για την αποχαλκοση και κανα 10-20 λεπτα για το σχεδιασμα

οι πρώτες μου και μοναδικές πλακέτες που έφτιαξα ήταν με αυτή τη μέθοδο, δεν είχα pc τότε :001_unsure: (κάπου έχω και μια έτυμη την οποία δεν αποχαλκωσα πότε, αν την βρω αύριο θα σας την δείξω :001_tongue:)

papalevies
20-09-09, 20:01
@Thanos10
Γιατί είναι η πλακέτα σου ασημί; Μήπως βάζεις τίποτα επάνω για προστασία (πχ επικασιτέρωση); Αν ναί πώς λέγεται το προϊόν και πού το αγοράζεις;

kopla
20-09-09, 20:03
Πρέπει να είναι "liquid tin".
Προστατεύει από σκουριά, και βοηθάει στις κολλήσεις.

Thanos10
20-09-09, 20:30
@Thanos10
Γιατί είναι η πλακέτα σου ασημί; Μήπως βάζεις τίποτα επάνω για προστασία (πχ επικασιτέρωση); Αν ναί πώς λέγεται το προϊόν και πού το αγοράζεις;
Επικασιτερωση οπως το ειπες τις βαζω το ROSOL 3 μετα στον φουρνο για 10 λεπτα περιπου ισως και παραπανω αναλογα ποση ωρα θα ζεσταθει καλα και μετα την πλενω με νερο για να φυγουν αυτα που δεν κολλησαν στο χαλκο με αυτον τον τροπο δεν οξυδωνεται το τυπωμενο.

kopla
20-09-09, 20:45
Είχα δοκιμάσει και με το heatgun να ζεστανω την κατασταση (την πλακετα) αλλα τελικά εγινε μπαρμπεκιου.. Ειχα βαλει "profl", αγορασμενο απο practiker. Εκανε δουλεια αλλά η πλακετα καηκε λίγο

Thanos10
20-09-09, 20:56
Ειχα δοκιμασει και εγω διαφορα αλλα το ROSOL ειναι το καλυτερο απλα θα βλεπεις το τυπωμενο στον φουρνο.

GSA-ELECTRONIC
02-10-09, 00:27
Αυτα τα ειδικα σπρευ βαφης χρωματος πρασινο
δεν κανουν τιποτα? τα εχει δοκιμασει κανεις?
καπου ακουσα πως δεν ειναι οτι καλυτερο
για κατασκευες RF, καλυτερα λενε η επικασιτερωση
ισχυει αυτο?

Nemmesis
03-10-09, 03:01
Αυτα τα ειδικα σπρευ βαφης χρωματος πρασινο
δεν κανουν τιποτα? τα εχει δοκιμασει κανεις?
καπου ακουσα πως δεν ειναι οτι καλυτερο
για κατασκευες RF, καλυτερα λενε η επικασιτερωση
ισχυει αυτο?

ποια ειναι αυτα τα "ειδικα" σπρευ???

sv6hmn
20-11-09, 01:07
Χαιρετώ την παρέα .που μπορούμε να βρούμε υλικά για αποχαλκωση (χλωριούχο νάτριο) τα βρίσκεις στην αγορά η σε καταστήματα ηλεκτρονικών

billtech
20-11-09, 01:16
στο σουπερ μαρκετ υδροχλορικο οξυ.(αποχαλκωση)
στο φαρμακειο Περυδρολ(αποχαλκωση)
σε μαγαζια που διορθωνουν μηχανες καυστηκη σοδα.(εμφανιση)

lynx
20-11-09, 01:29
Χαιρετώ την παρέα .που μπορούμε να βρούμε υλικά για αποχαλκωση (χλωριούχο νάτριο) τα βρίσκεις στην αγορά η σε καταστήματα ηλεκτρονικών

φιλε sv6hmn πριν παρεις χλωριουχο νατριο δηλαδη αλατι!! το οποιο δεν σου ειναι χρησιμο...θα σου προτεινα να ψαξεις το φορουμ για να βρεις πληροφοριες σχετικα με την διαδικασια εμφανισης μιας πλακετας προκειμενου να ξερεις λιγο καλυτερα τι κανεις και να αποφυγεις πιθανους
κινδυνους μιας και τα χημικα που χρησιμοποιουνται δεν ειναι καθολου φιλικα.

sv6hmn
20-11-09, 15:51
σας ευχαριστώ πολύ κατάλαβα:ok:

Cantfindname
04-02-10, 23:44
Να ρωτησω και γω, την πλακετα την βρισκουμε σε μαγαζια με ηλεκτρονικα? και πως την ζηταμε?

babisko
05-02-10, 07:40
Να ρωτησω και γω, την πλακετα την βρισκουμε σε μαγαζια με ηλεκτρονικα? και πως την ζηταμε?

Ναι, στα καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών και την ζητάμε με το όνομά της, δηλαδή πλακέτα διάτρηση, παλκέτα μιας ή δυο όψεων, πλακέτα φωτοευαίσθητη κ.λ.π.

verbatim
03-05-10, 00:24
Να ρωτήσω κάτι εδώ όσο αφορά την μεταφορά σχεδίου. Με φωτοτυπικό μηχάνημα που έχει toner δεν είναι το ίδιο με την χρήση εκτυπωτή laser; Κάνεις εκτύπωση το pcb σου απλά σε inkjet και μετά με φωτοτυπία σε χαρτί γυαλιστερό. Σωστά ή έχει διαφορά το φωτοτυπικό toner με τον laser εκτυπωτή;

gsmaster
03-05-10, 00:58
Το ίδιο πράγμα είναι verbatim. Τονερ χρησιμοποιούν και τα δύο (υπάρχουν όμως και φωτοτυπικά Inkjet σαν πολυμηχανήματα για οικιακή χρήση)

dal_kos
03-05-10, 01:00
verbatim, καλό είναι το χαρτί που θα χρησιμοποιήσεις να είναι λεπτό από περιοδικό ή διαφημιστικά, καθώς βγαίνει πιο εύκολα και το αποτέλεσμα είναι καλύτερο.

verbatim
03-05-10, 01:34
Ναι λεπτό χαρτί, έχω από τα γνωστά καταστήματα ηλεκτρικών συσκευών τα διαφημιστικά μηνιαία περιοδικά. Τα ανέφερα γιατί τα παλαιά φωτοτυπικά απεικονίζουν το έγγραφο με φως επάνω στην επιφάνεια του φωτοαγώγιμου τυμπάνου σε σχέση με τα laser που το σαρώνουν για την μεταφορά του στη φωτοαγώγιμη επιφάνεια. Αν έχω κατανοήσει σωστά την διαδικασία. Το τελικό στάδιο που παίρνει το χαρτί το toner είναι το ίδιο έτσι; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

jim.ni
03-05-10, 03:24
Τα ανέφερα γιατί τα παλαιά φωτοτυπικά απεικονίζουν το έγγραφο με φως επάνω στην επιφάνεια του φωτοαγώγιμου τυμπάνου σε σχέση με τα laser που το σαρώνουν για την μεταφορά του στη φωτοαγώγιμη επιφάνειατο ίδιο πράγμα είναι και τα 2 που λες. εκτός αν μιλάς για καμιά αρχαία τεχνολογία και έχω χάσει επεισόδια

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1a/Laser_printer-Writing.svg/300px-Laser_printer-Writing.svg.png

http://en.wikipedia.org/wiki/Laser_printer

verbatim
03-05-10, 04:09
εκτός αν μιλάς για καμιά αρχαία τεχνολογία και έχω χάσει επεισόδια
χαχα! λες να βρω καμία νέα τεχνολογία από τα αρχαία. Ναι το κατάλαβα είναι η ίδια διαδικασία μόνο που το ένα χρησιμοποιεί το laser και το άλλο μια μεγάλη φορτισμένη αρνητικά τάση. Thanks

aris285
06-09-10, 08:58
για φωτοευεσθητες βρηκα στο ιντερνετ εναν τυπο που αντι για φουρνο τις εβγαζε τισ πλακετες στον ηλιο για 30 λεπτα.
ΚΑΛΟ??? :w00t::laugh::lool:

aris285
24-09-10, 10:36
Καλημερα σε ολους.
προσπαθησα εχθες να κανω την πρωτη μου αποχαλκωση αλλα τζιφος...
δοκιμασα 2 φορες την μια εκυπωσα με κινη Α4 και μια με ρυζοχαρτο.
Η αποχαλκωση εγινε με ακουαφορτε και πενιτρολ και πηρε περιπου μιαμιση με δυο ωρες και στις 2 πλακετες μεχρι να φιγει ολος ο χαλκος.
το αποτελεσμα ομως μολις εβγαλα το τονερ ειδα οτι ειχε φαει και τον χαλκο απο κατω ειδικα στις λεπτες γραμες ακομα και σε μεγαλες επιφανειες ειχε κανει τρυπες.
Αυτη με το ριζοχαρτο βγηκε λιγο καλητερη.

Τι μπορει να κανω λαθος??? :001_huh:

GeorgeVita
24-09-10, 19:01
... Η αποχάλκωση έγινε με άκουα-φόρτε και περιντρόλ και πήρε περίπου μιάμιση με δυο ώρες ...
Γειά σου Αρη, η χρήση των χημικών θέλει προσοχή, να φοράς γάντια και γυαλιά τουλάχιστον και να μην αναπνέεις τις αναθυμιάσεις!

Η αναλογία: 2x aqua-forte και 1x peridrol
Το δοχείο: μικρό παραλληλόγραμμο ή οβάλ πλαστικό δοχείο με επίπεδο πάτο.

- ελέγχεις ότι χωρά μέσα η πλακέτα
- ρίχνεις το aqua-forte (1-2 ποτήρια του κρασιού)
- ρίχνεις το peridrol (μισή ποσότητα με το aqua-forte)
- τοποθετείς αργά την πλακέτα χωρίς να πιτσιλάς
- κουνάς ελαφρά το δοχείο για να δημιουργείς μικρό κυματισμό
- παρατηρείς την πρόοδο

>>> προσοχή: μπορεί να αφρίσει ή να βγουν υδρατμοί ή να ζεσταθεί πολύ! Αν ζεσταθεί ρίχνεις λίγο καθαρό νερό, μπορεί όμως να χαλάσει η διαδικασία (προέχει η ασφάλειά σου και των ρούχων σου)
>>> διάβασε και το επόμενο σχόλιο για την αναλογία!

- σε 3, 5 άντε 7 λεπτά πρέπει να έχει αποχαλκωθεί (χρόνος ανάλογα με την καθαρότητα των υγρών)
- γέρνεις το δοχείο (προσοχή να μη χυθεί) και παρατηρείς την πλακέτα αν έχει φτιαχτεί
- στο τέλος εξουδετερώνεις το διάλυμα με νερό και πλένεις καλά τα πάντα

Η μονή όψη είναι ευκολότερη γιατί θα βάλεις επάνω την όψη των αγωγών και ο κυματισμός αφαιρεί τον επιπλέον χαλκό. Στη διπλή όψη πιο πρακτικό είναι να κάνεις μιά τρύπα σε σημείο που δεν υπάρχει κύκλωμα και να περνάς ένα πλαστικό δεματικό. Μετά αντί να κουνάς το δοχείο, κουνάς ελαφρά το δεματικό άρα και την πλακέτα με αποτέλεσμα κυματισμό και στις δύο όψεις.

Στην περίπτωσή σου μήπως είχε δημιουργηθεί διαφανές film στα κενά σημεία άρα υπήρχε υλικό που δυσκόλευε την αποχάλκωση;

Κάνε δοκιμές με μικρές ποσότητες υγρών αλλά με κανονικές αναλογίες. Θα βρεις μόνο σου το ιδανικό.

Φιλικά,
Γιώργος

Υ.Γ. εντός του forum υπάρχουν πολλές περιγραφές της διαδικασίας αποχάλκωσης
και ένα link για δοκιμές εμφάνισης σε φωτοευαίσθητη πλακέτα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=49550&p=352562&viewfull=1#post352562)

tasosmos
24-09-10, 19:43
Βασικα με την αναλογια που αναφερεις το διαλυμα παραειναι ισχυρο αν χρησιμοποιεις περιδρολ με 35% περιεκτικοτητα που ειναι το κλασικο που κυκλοφορει.

Εγω χρησιμοποιω 1:4:2 ( περιδρολ 35% : υδροχλωρικο 16% : νερο ) αναλογια κατα ογκο μετρωντας με εναν μικρο ογκομετρικο κυλινδρο και βγαινει σε 5-10'.

Αν σου αφριζει και ζεσταινεται πολυ κατα την αποχαλκωση χανεις σε ποιοτητα στην πλακετα. Βεβαια σε χοντροκομμενα σχεδια δεν παιζει μεγαλο ρολο αλλα οταν θελεις μεγαλη αναλυση εχει μεγαλη διαφορα.


Για αναδευση καλο ειναι να χρησιμοποιεις ενα πλαστικο κουταλακι ή κατι αντιστοιχο, αν κουνας το δοχειο πρεπει να εισαι πιο κοντα και ειναι πιο ευκολο να πεταχτει καμια σταγονα αν ξεχαστεις λιγο.

kwstas92
10-02-11, 14:17
Γεια σας παιδια επειδη θελω να ασχοληθω με την κατασκευη του δικου μου τυπομενου εχω μια απορια.Την πλακετα αυτη χωρις το φωτοεθαισθητο πως τη ζηταμε και περιπου ποσο κοστιζει???
Ευχαριστω πολυ.

kwstas92
10-02-11, 15:53
Παιδια κανεις?????

GiwrgosTH
10-02-11, 16:06
Παιδια κανεις?????
Απλή πλακέτα χαλκού.
Φθηνή είναι, η τιμή της εξαρτάτε από τις διαστάσεις.
Σε καταστήματα ηλεκτρονικών.

kwstas92
10-02-11, 16:16
Ευχαριστω πολυ φιλε για τη βοηθεια....

Jimakos_Sn
19-05-11, 21:47
Έχει κατά νού κανείς κανά φθηνό laser printer για να τυπώνω? Δε λέω κοντά είναι και "φθηνά" στο βιβλιοπωλειο της γειτονιάς αλλά βαριέμαι πηγαινέλα :biggrin:

kostas19951
23-05-11, 22:35
Παιδιά ,μπορεί να σας φανεί χαζή η ερώτηση αλλά όταν κάνουμε την εκτύπωση για εμφανιση με το σίδερο το εκτυπώνουμε κανονικά ή mirror print?

ks78
23-05-11, 23:19
Παιδιά ,μπορεί να σας φανεί χαζή η ερώτηση αλλά όταν κάνουμε την εκτύπωση για εμφανιση με το σίδερο το εκτυπώνουμε κανονικά ή mirror print?

Ανάλογα... Εγώ στο Eagle βάζω το κύκλωμα στο bottom layer και έτσι δε χρειάζεται να κάνω τίποτα, το τυπώνω όπως έχει. Αν ήταν στο top layer, τότε θα χρειάζονταν.

mpex2006km
24-05-11, 22:21
Εγώ έβαλα ρυζόχαρτο αλλά τπτ. Κάηκε το ρυζόχαρτο και τυπώθηκε πολύ λίγο στον χαλκό. Τι να πω μάλλον είχα πολύ δυνατά το σίδερο

mpex2006km
24-05-11, 22:33
please help

Jimakos_Sn
25-05-11, 01:18
Γιατί να βάλεις ρυζόχαρτο?

mpex2006km
25-05-11, 09:35
Γιατί δεν είχα άλλο . Αυτό δεν κάνει

AlexSm
28-05-11, 18:04
Σκοπεύω να κάνω την πρώτη μου πλακέτα και έχοντας διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα ώστε να προχωρήσω.

1) Κατ' αρχάς για την τεχνική με το σιδέρωμα χρειαζόμαστε τί είδους πλακέτα;
Αν έχω καταλάβει σωστά, πλακέτα χαλκού η οποία είναι διαφορετική απο την φωτοευαίσθητη;

2) Στην φάση της εκτύπωσης τώρα, το χαρτί που μας βολεύει είναι χαρτί περιοδικού, γυαλιστερό ας πούμε δλδ πάνω στο οποίο εκτυπώνουμε το pcb, αλλά μόνο με laser εκτυπωτή. Εγώ λοιπόν που δεν έχω τέτοιον, εκτός απο το να τον αγοράσω, αν πάω σε ενα μαγαζί με φωτοτυπικά κλπ, τί χαρτί πρέπει να τους ζητήσω για να μου το τυπώσουν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

tiger135
28-05-11, 19:17
Αλέξη να ζητησεις να σου το τυπώσουν σε γυαλιστερο χαρτί (glossy) 80- 100 γραμμαρίων. Επίσης αν το τυπώσεις ασπρομαυρο αλλά τετραχρωμία, σε εγχρωμο μηχάνημα τα αποτελέσματα θα ειναι καλύτερα γιατί πέφτουν τέσσερα χρώματα και το στρώμα του τόνερ πάνω στο χαρτί θα ειναι πιο παχύ. Επάνω σε χαρτί περιοδικού δεν νομίζω να στο εκτυπώσει κανένας επαγγελματίας, γιατί ειναι ρίσκο να κολλησει στον φούρνο, επειδη ειναι πολύ ελαφρύ. Η πλακέττα ειναι απλή χαλκοβακελίτη ή epoxy. Eπίσης να προσέξεις το τυπωμένο να ειναι mirror (αρνητικό)

TheKostis
08-06-11, 18:25
θέλω παρακαλώ πολύ να απαντήσετε στα εξείς
1) ποσο κάνει ενας εκτυπωτής λέιζερ μόνο και μόνο για αυτή τη δουλειά
2) τελικά ποιο υλικό είναι το κατάληλο για την αποχάλκωση;
3) το κύκλωμα που το φτιάχνεις για να το τυπώσεις στο χαρτί, στον υπολογιστή ή στο χέρι; Το χρώμα του κυκλώματος στο χαρτί πρέπει να είναι μόνο μαύρο;
4) Για την προστασία του τυπωμένου, έπιτα, τι είναι προτημότερο, η επικασυτέρωση ή τα σπρέιτ πράσινου χρώματος που αναφέρθικαν προηγουμένος;

Silas
08-06-11, 18:43
Καλησπέρα σε όλους.

1. Εχω τον Samsung ml1660. Ο ποιο φθηνος b&w laser στο eshop. Κανει πολυ καλη δουλεια. Ο εκτυπωτης κανει 70 ευρω. 5 ευρω παραπανω απ οτι κανει το τονερ μονο του.
2. Περιδρολ και ακουαφορτε ή τριχλωριουχος σιδηρος.
3. Εαν χρησιμοποιησεις σχεδιαστικο προγραμμα στον υπολογιστη για να φτιαξεις το κυκλωμα τοτε αναγκαστικα μετα εκτυπωνεις σε χαρτι και σιδερωνεις πανω στην πλακετα. Εαν θες να κανεις το κυκλωμα στο χερι δεν χρειαζεται χαρτι. Το σχεδιαζεις με μαυρο ανεξητιλο ( permanent ) μαρκαδορο κατευθειαν πανω στην πλακετα. Δεν ξερω αν θα μπορουσε να ειναι και αλλο χρωμα αλλα δεν βλεπω λογο να μην ειναι.
4. Με την επικασσιτερωση, εχεις ευκολοτερες κολλησεις, ενισχυση διαδρομων και προστασια τους απο διαβρωση. Με το σπρει εχεις μονωση της πλακετας και ισως ποιο ωραιο αποτελεσμα. Προσωπικα χρησιμοποιω και τα δυο.

TheKostis
08-06-11, 18:49
Επίσεις έχω βρει και αυτό κάπου στο site
Πως να φτιάξετε μόνοι σας τυπωμένα κυκλώματα



Πριν ξεκινήσετε την διαδικασία για μια πλακέτα θα πρέπει να έχετε ολοκληρώσει την απαραίτητη προεργασία.

Τυπωμενο

* Το πρώτο και κυριότερο είναι να έχετε επιλέξει ένα κύκλωμα που θέλετε να τυπώσετε και να "βγάλετε" το τυπωμένο του φωτοτυπία πάνω σε 2 διαφάνειες (σε διαφανές πλαστική ζελατίνα και όχι σε ριζόχαρτο). Μετά θα πρέπει να κόψετε το τυπωμένο σχέδιο από τις δύο διαφάνειες και να τις τοποθετήσετε την μία πάνω στην άλλη ακριβώς. Θα πρέπει όλοι οι δρόμοι του τυπωμένου σχεδίου να "πέφτουν" ο ένας πάνω στον άλλον και τότε κολλάμε προσεκτικά τις άκρες των διαφανειών με σελοτέϊπ χωρίς να καλύψουμε μέρος του σχεδίου. (Αυτό το κάνουμε ώστε να μην περνάει εύκολα το φως της λάμπας από τα μαύρα κομμάτια του σχεδίου της διαφάνειας, γιατί αρκετά φωτοτυπικά δεν τυπώνουν πολύ έντονα το μαύρο χρώμα σε διαφάνειες, λόγω εξοικονόμησης μελανιού).
* Καταρχήν θα πρέπει να έχετε αγοράσει μία φωτοευαίσθητη πλακέτα στις διαστάσεις που επιθυμείτε.
Αυτή η πλακέτα είναι μία απλή πλακέτα επίστρωσης χαλκού με μία ιδιομορφία. Πάνω από τον χαλκό έχει μία ακόμη στρώση υλικού η οποία μόλις εκτεθεί στο φως καταστρέφεται. Την πλακέτα θα την αναγνωρίσετε από την αυτοκόλλητη ταινία, χρώματος μπλε ή μαύρο η οποία την προστατεύει από το φως.
* Επίσης θα πρέπει να έχετε αγοράσει ένα σακουλάκι νιτρική σόδα, την οποία, όπως αναγράφεται στο σακουλάκι, θα πρέπει να την αραιώσετε σε 1 λίτρο νερό μέσα σε ένα μπουκάλι.
* Ακόμα θα χρειαστείτε και ένα σακουλάκι τριχλωριούχου σιδήρου, ο οποίος συσκευάζεται σε ξηρά μπαλάκια. Αυτά θα πρέπει με ένα χωνί (από χαρτί ή χαρτόνι) να τα βάλετε μέσα σε ένα μπουκάλι με 1 λίτρο νερό και θα πρέπει να το ανακινήσετε πολύ καλά ώστε να διαλυθούν εντελώς όλες οι μπάλες.
* Τέλος θα χρειαστείτε ένα πλαστικό κουτί (από τα οικογενειακά παγωτά είναι μια χαρά), ένα πλαστικό κουταλάκι και ένα ζευγάρι γάντια μιας χρήσης.

Λαμπα αναμμενηΑφού έχετε φτιάξει τον θάλαμο υπεριώδους ακτινοβολίας, κλείνετε το πορτάκι και τον συνδέετε στην πρίζα για να ετοιμαστεί η λάμπα (θέλει μερικά λεπτά). Μόλις την ανάψετε το φως της λάμπας θα είναι κάπως κόκκινο και χαμηλό. Αφήνετε την λάμπα 4-5 λεπτά ώστε το φως της να γίνει πολύ έντονο λευκό!!

Αυτοκολλητη προστασια πλακεταςΌσο θα περιμένετε να ετοιμαστεί η λάμπα σβήνετε ή χαμηλώνετε τα φώτα του δωματίου (πρέπει να υπάρχει χαμηλός φωτισμός) και ετοιμάζετε την πλακέτα σας, την οποία την έχετε κόψει λίγο μεγαλύτερη από τις διαστάσεις του τυπωμένου κυκλώματος. Βγάζετε το προστατευτικό αυτοκόλλητο της πλακέτας αλλά δεν το πετάτε!!
Ανοίγετε το πορτάκι του θαλάμου και έχοντας το κεφάλι σας ψηλότερα απο την λάμπα για να μην σας "χτυπάει" το φως σηκώνετε ή βγάζετε το τζάμι. Τότε αφού έχετε βγάλει το αυτοκόλλητο από την πλακέτα βάζετε το "πακέτο των διαφανειών" πάνω της. Τώρα πλακέτα και διαφάνεια είναι ένα "σάντουιτς" και τα τοποθετείτε πάνω στο ενδιάμεσο ξύλο και από πάνω βάζουμε το τζάμι. Το τζάμι βοηθάει ώστε να "πατήσει" την διαφάνεια και να έχει πλήρη εφαρμογή πάνω στην πλακέτα. Όλη η παραπάνω διαδικασία θα πρέπει να γίνει κάπως γρήγορα γιατί όσο η πλακέτα είναι άδικα εκτεθειμένη στο φως καταστρέφεται.
Σηκωνουμε το τζαμι και βαζουμε την πλακετα με την διαφανεια

Το αφηνουμε να "ψηθει"
Αφού κλείσετε το πορτάκι του θαλάμου αφήνετε την πλακέτα μέσα για 4 λεπτά. Ύστερα ανοίγετε το πορτάκι, κλείνετε τον διακόπτη ώστε να σβήσει η λάμπα και σηκώνετε το τζάμι για να βγάλετε έξω την πλακέτα και την διαφάνεια. Ο φωτισμός του χώρου θα πρέπει να είναι χαμηλός. Αφού βγάλετε την πλακέτα δεν θα δείτε κανένα σημάδι πάνω της. Μην πανικοβληθείτε!! Όλα είναι φυσιολογικά. Σκεπάστε την πάλι με την αυτοκόλλητη προστατευτική ταινία.

ΝΙτρικη σοδαΓια να συνεχίσετε βεβαιωθείτε οτι στην επιφάνεια που θα εργαστείτε δεν σας ενδιαφέρει αν θα λερώσετε. Το διάλυμα του τριχλωριούχου σιδήρου λερώνει και δεν καθαρίζεται από οποιαδήποτε επιφάνεια, ακόμα και από μάρμαρα. Απαραίτητο είναι να φορέσετε γάντια για την υπόλοιπη διαδικασία.
ΠΡΟΣΟΧΗ: ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση μην ακουμπήσετε το διάλυμα με τα χέρια, ούτε και την πλακέτα αν πρώτα δεν την ξεπλύνετε με άφθονο νερό!!!
Ξεκινήστε ρίχνοντας στο πλαστικό κουτί λίγο νερό (ελάχιστο) και στην συνέχεια ρίξτε από το μπουκάλι με το διάλυμα της νιτρικής σόδας. Ρίξτε περίπου ένα εκατοστό ίσα ίσα για να σκεπάσει την πλακέτα και λίγο παραπάνω.Ριχνουμε σοδα

Βουτήξτε την πλακέτα μέσα και αφήστε την για περίπου 20 δευτερόλεπτα. Μετά τα 20 δευτερόλεπτα αρχίστε να την ανακετεύετε με ένα πλαστικό κουταλάκι πολύ αργά! Πρέπει να ανακατεύετε το διάλυμα γύρω από την πλακέτα και με το κουτάλι να το ρίχνετε ελαφρά πάνω της. Τότε θα δείτε σιγά σιγά να εμφανίζεται το σχέδιο του τυπωμένου κυκλώματος. Η πλακέτα θα πρέπει να μείνει μέσα στο διάλυμα της σόδας για 3 λεπτά περίπου. Αυτό εξαρτάται από το αν φανούν όλοι οι δρόμοι της πλακέτας. Σημαντικός παράγοντας είναι η αραίωση που θα έχει το διάλυμα. Γι'αυτό τον λόγο ρίξατε λίγο νερό επιπλέον στο κουτί, ώστε να αραιώσετε το διάλυμα περισσότερο και να δρα πιο αργά. Το μυστικό σε αυτή τη διαδικασία είναι να εμφανιστεί η πλακέτα πολύ αργά! Γι'αυτό μην την ανακατέβετε συνεχώς. Ανακατέψτε ελαφρά κάθε 15 -20 δευτερόλεπτα, για 3-4 δευτερολεπτα.
Τριχλοριουχος σιδηρος
Αφού βγάλετε την πλακέτα από το διάλυμα της νιτρικής σόδας σειρά έχει το επόμενο διάλυμα. Αδειάστε το υγρό από το κουτί σε κάποιο κήπο ή υπόνομο. Ξεπλύντε ελαφρά το κουτί και ρίξτε μέσα το διάλυμα από τον τριχλωριούχο σίδηρο αφού ανακινήσετε πρώτα το μπουκάλι. Αν έχετε και δεύτερο πλαστικό κουτί ακόμα καλύτερα. Ρίξτε υγρό περίπου 3 πόντους ώστε να καλυφθεί η πλακέτα και με το παραπάνω, και τώρα ξεκινάτε δουλειά...

Τώρα αρχίζει η χρονοβόρα διαδικασία. Συνήθως διαρκεί 30-90 λεπτά ανάλογα με την αραίωση του διαλύματος. Θα πρέπει να ανακατέβετε την πλακέτα πολύ συχνά εώς διαρκώς. Θα πρέπει να ανακατέβετε περιμετρικά από την πλακέτα για να μην "κάθεται" γύρω από την πλακέτα το διάλυμα αλλά να βρίσκεται διαρκώς σε επίδραση πάνω στην πλακέτα.
Οι κινήσεις που θα πρέπει να κάνετε:
-να ανακατέβετε περιμετρικά,
-να σηκώνετε την πλακέτα ώστε να "αναπνέει" (πολύ σημαντικό),
-να ρίχνετε πάνω της υγρό με το κουτάλι από την γύρω περιοχή του κουτιού και
-που και που να την τουμπάρετε μέσα στο κουτί για λίγο χρόνο.
Με αυτό τον τρόπο η πλακέτα θα αρχίσει να αποχαλκώνεται ομοιόμορφα και αρκετά γρήγορα. Όταν η διαδικασία της αποχάλκωσης ολοκληρωθεί βγάλτε την πλακέτα με κάποιο τρόπο ώστε να μην έρθετε σε επαφή και πλύντε την με άφθονο νερό. Βρέξτε την και σκουπίστε την πολλές φορές μέχρι να καθαρίσει εντελώς και να φύγει κάθε ίχνος διαλύματος. Στην συνέχεια ρίξτε τις οινόπνευμα και τρίψτε την καλά για να φύγει το υπόλοιπο φωτοευαίσθητο στρώμα και να φανεί ο χαλκός!!

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το διάλυμα μετά την χρήση το πετάμε σε κήπο (ο τριχλωριούχος σίδηρος κάνει καλό στα φυτά) ή στην λεκάνη της τουαλέτας και τραβάμε το καζανάκι 2-3 φορές. Ποτέ σε νεροχύτη ή νιπτήρα. ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση μην ακουμπήσετε το διάλυμα με τα χέρια, ούτε και την πλακέτα αν πρώτα δεν την ξεπλύνετε με άφθονο νερό!!!

Καλή επιτυχία!!!

TheKostis
08-06-11, 18:50
Τί λέτε;;;

TheKostis
08-06-11, 18:51
Silas σε ευχαριστώ

AlexSm
08-06-11, 19:19
Tελικά το δικό μου τυπωμένο, το πρώτο που δοκίμασα γενικώς, ήταν αποτυχία δυστυχώς.
Κατ' αρχάς στο μαγαζί που το εκτύπωσα μου έδωσαν μεν glossy χαρτί αλλά έχω την εντύπωση δε ότι δεν ήταν τόσο λεπτό όσο περιοδικού και εκεί εστιάζω το θέμα της αποτυχίας.
Επίσης, το σίδερο το είχα γύρω στα 10-12 λεπτά πάνω στην πλακέτα και όχι 5, αυτό προκαλεί κάποιο πρόβλημα στο χαλκό;
Γιατί αν όχι, τότε πιθανόν αν το κρατούσα ακόμα 5-6 λεπτά να έμενε όλο το τόνερ πάνω στην πλακέτα.

Θα επανέλθω με φωτογραφίες όταν μπορέσω.

paul333
09-06-11, 03:49
Tελικά το δικό μου τυπωμένο, το πρώτο που δοκίμασα γενικώς, ήταν αποτυχία δυστυχώς.
Κατ' αρχάς στο μαγαζί που το εκτύπωσα μου έδωσαν μεν glossy χαρτί αλλά έχω την εντύπωση δε ότι δεν ήταν τόσο λεπτό όσο περιοδικού και εκεί εστιάζω το θέμα της αποτυχίας.
Επίσης, το σίδερο το είχα γύρω στα 10-12 λεπτά πάνω στην πλακέτα και όχι 5, αυτό προκαλεί κάποιο πρόβλημα στο χαλκό;
Γιατί αν όχι, τότε πιθανόν αν το κρατούσα ακόμα 5-6 λεπτά να έμενε όλο το τόνερ πάνω στην πλακέτα.

Θα επανέλθω με φωτογραφίες όταν μπορέσω.

το θεμα ειναι καθαρα το χαρτι και εγω χρησιμοπειο απο περιοδικο ποτε δεν ειχα προβλημα, και το σιδερο δεν θελει 5 λεπτα ειναι αναλογος τη θερμοκρασια ποσο δυνατα πατας το σιδερο εγω 3-4 λεπτα σιδερωνω.

ο χαλκος δεν παθαινει τιποτα απλα πριν το σιδερωσεις θελει καλο καθαρισμα.

TheKostis
09-06-11, 13:25
και εγω με αυτο τον τροπο φτιαχνω πλακετες γρηγορα και ωραια.. μαλιστα εχω και τον ιδιο εκτυπωτη lazer με τον tomhel... (ηταν ο ποιο φτηνος λαζερ που ειχα βρει τοτε:001_tt2: αλλα σκυλη βγηκε)
και αποχαλκωση κανω με χλωριουχο νατριο + λιγο καθαρο οξυζενε (περιτρολ) θελει να εχεις κονε με φαρμακειο για να μπορεσεις να βρεις...
σε 20λεπτα απο την ωρα τις εκπτυπωσης εχω ετοιμη την πλακετα για τρυπημα

πόσο τον αγόρασες αυτόν τον εκτυπωτή;;;

-nikos-
23-09-11, 21:40
ηθελα να φτιαξω τεσσερις πλακετες και ξεκινησα
την κλασικη μεθοδο του σιδεροματος,,και αφου τυποσα
σε λειζερ εκτυποτη δυπλα αντιγραφα του ενχειρηματος
οι προτες αποτυποσεις ειχαν δυο τρεις ατελειες
σκευτομαι ''δεν τα ξανασιδερωνω μηπως και βγουν καλυτερες??''
ε η δευτερη ηταν χειρωτερη,,,,,ξανα σβυσιμο ξανα πλυσιμο με ασετον,,,,,,,
ξανα φωτοτυπιες σε ιλουσρασιον χαρτι,,,,,,,
ξανα σιδερομα ΞΑΝΑ ΑΤΕΛΕΙΕΣ, !!!!!!!!!:cursing::cursing::cursing:
!
τριψιμο με συρμα κατσαρολας-ασετον-ασετον
ξανασιδερομα ΠΑΛΙ Γ@,,,,,,<<< ,παλι ξεβαψιμο.
και ξαφνικα Η ΕΜΠΝΕΥΣΗ :thinking:
-το φλουξ και γρηγορα,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
απλοσα φλουξ σε ολη την πλακετα
την αφυσα 5 λεπτα και μετα
πλυσιμο ΜΕ ΝΕΡΑΚΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ουτε ασετον ουτε τιποτα μονο νερο,,,,
και μετα [εδω ειναι το καλυτερο]με το θερμοπιστολο
ζεστανα παραπολυ την πλακετα που μολις ειχα πλυνει με νερο
και οπως ηταν καυτη εβαλα επανω την φωτοτυπια
και ΚΟΛΙΣΕ απο μονη της πανω στην πλακετα [εβαλα και το σιδερο μετα για πιεση]
και οριστε τα αποτελεσματα.
2377123772καθωμουν και εξυνα τις νισιδες
αδικα ομως γιατι
κατα την αποχαλκοση με ενα πινελακι
φυγαν ολα [ναι καλα καταλαβατε,τις εξυσα μεσα στο περιντρολ]
και οριστε το τελικο αποτελεσμα μετα την αποχαλκοση
[ολες με το ιδιο υγρο η μια μετα την αλλη]
23775:laugh::laugh::laugh:
τυφλα ναχουν οι φωτοευεσθητες......
-
και μετα την επικασιτερωση
23780αυτη με τις πολλες νισιδες θα ξαναφτιαχθει.

thanasis 1
27-09-11, 22:35
Παιδια δηλαδη εγω που εχω inkjet εκτυπωτη αν τυπωσω σε μια διαφανια το κυκλωμα και το κανω με αυτην τη μεθοδο(σιδερωμα)δεν θα εχω αποτελεσμα?Θελει αναγκαστικα laser εκτυπωτη?

mariosm
27-09-11, 23:12
Εννοειται πως δεν θα εχεις κανενα αποτελεσμα. Και φυσικα δεν τυπωνεις σε διαφανεια αν θελεις να κανεις πλακετα με σιδερωμα. Διαβασε καλυτερα τα θεματα που αναφερωνται στην εκτυπωση με σιδερωμα για να καταλαβεις τη διαδικασια

thanasis 1
27-09-11, 23:43
Οταν λεω διαφανια εννοω τετοια:
http://img813.imageshack.us/img813/8769/60264475.png (http://imageshack.us/photo/my-images/813/60264475.png/)
Ουτε?

makoulis
28-09-11, 00:08
Όχι για σιδέρωμα θες οπωσδήποτε laser εκτυπωτή

thanasis 1
28-09-11, 00:11
Οκ ευχαριστω.

stav
16-10-11, 20:37
που μπορω να βρω την κενει πλακετα ???????/

Nikos Anagnostou
16-10-11, 20:54
σε καταστηματα ηλκετρονικων,αλλα εσυ βλεπω οτι μενεις n.y .........:blink:

stav
16-10-11, 22:22
μιπως ξερεις με τη ονομα να τη ψαξο ???

paul333
17-10-11, 01:25
αν εισαι απο n.y

FR4 copper clad board

απο ελλαδα

πλακετα χαλκου απλη

:biggrin::biggrin:

technikos
14-11-11, 14:32
καλησπέρα
Γνωρίζετε κάποιο κατάστημα, κατασκευής τυπωμένων, που να έχετε δοκιμάσει; και με τι κόστος;
κάποτε είχα δει μέσα στο φόρουμ σχετική συζήτηση, αλλά ψάχνω 2 ώρες και δεν μπορώ να το βρω

Εχω βρεί τα παρακάτω καταστήματα, έχει ψωνίσει κανείς απο αυτά;
Κατασκευαστές PCB
-------------------------------------------------------------------------------------------------
HEL.PRO PCB
Γραφεία :Ηροδότου 1, Αχαρναί ...Τηλ. 210 2409619 Fax: 210 2409620
http://www.pcb.gr/
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Project Line
Σολωμού 35, Πλ. Κάνιγγος Αθήνα ...Τηλ.210 3818208 Fax. 210 3818203
http://www.projectline.gr/homepage_gr.html
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Σπύρος Αρτόπουλος
Αγ. Παύλου 27, Περιστέρι, Αθήνα ...Τηλ. 210 5750750 Fax: 210 5738474
http://www.pcbart.gr/component/optio...mid,1/lang,gr/ (http://www.pcbart.gr/component/option,com_frontpage/Itemid,1/lang,gr/)
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Μαρία Κυρ. Ζηκίδου & ΣΙΑ Ε.Ε.
Πηνελόπης 36, Iλιον (περιόχη Ρίμινι) ...Τηλ. 210 2638509 Fax: 210 2638510
http://www.plaketes.com/new/production.php
-------------------------------------------------------------------------------------------------

SV1EDG
14-11-11, 14:48
Μικρή εμπειρία αλλά καλή εντύπωση

http://www.kesaris.com.gr/index2.html

technikos
14-11-11, 14:54
Μικρή εμπειρία αλλά καλή εντύπωση

http://www.kesaris.com.gr/index2.html

από τιμές; για να πάρω μια ιδέα... σε μονη όψεως και π.χ 10χ15 περίπου

mariosm
14-11-11, 14:59
Νικο σε ολα αυτα τα καταστηματα αλλα και γενικοτερα το κοστος εχει παντα σχεση με την ποσοτητα. Απ'οτι βλεπω αυτοι εχουν και φορμα προσφορας οποτε μπορεις να δοκιμασεις.
Το μεγαλυτερο δικο μου προβλημα στη συνεργασια μου με Ελληνες ηταν παντα ο χρονος παραδοσης τον οποιο δεν τηρει κανεις.

technikos
14-11-11, 15:13
Μάριε έχεις δίκιο, τηλεφώνησα πριν λίγο στο παρακάτω και
για 6χ9 μονής 21€ περίπου (μία πλακέτα)---- 6χ9 μονής 26,5€ (δύο πλακέτες) επικασσιτερωμένες.
και ο χρόνος 1-2 εβδομάδες
Project Line
Σολωμού 35, Πλ. Κάνιγγος Αθήνα ...

το κόστος περίπου σε ανάλογη DIY φωτοευαίσθητη ποιο είναι; ασ πούμε με υπεριώδης λάμπες ή λεντ

mariosm
14-11-11, 15:23
Αν σου λεει για μια τοσο αστεια πλακετα (χωρις μασκα) σου λεει 1-2 εβδομαδες να εισαι σιγουρος οτι δουλευει φουλ ...κινεζος στην παραγωγη.
Κοστος για DIY αν δεν εχεις ξανακανει θα ειναι μεγαλυτερο αν υπολογισεις και τα ...καντηλια που θα κατεβασεις επειδη ξεκινησες το πρωι και το βραδυ δεν καταφερες τιποτα ακομα.

technikos
14-11-11, 15:33
Αν σου λεει για μια τοσο αστεια πλακετα (χωρις μασκα) σου λεει 1-2 εβδομαδες να εισαι σιγουρος οτι δουλευει φουλ ...κινεζος στην παραγωγη.
Κοστος για DIY αν δεν εχεις ξανακανει θα ειναι μεγαλυτερο αν υπολογισεις και τα ...καντηλια που θα κατεβασεις επειδη ξεκινησες το πρωι και το βραδυ δεν καταφερες τιποτα ακομα.
αυτά θέλω να αποφύγω γιατί δεν έχω πολύ χρόνο αυτό το διάστημα


Αρχικό μήνυμα από SV1EDG
Μικρή εμπειρία αλλά καλή εντύπωση

http://www.kesaris.com.gr/index2.html


τηλεφώνησα και στον Καίσαρη ....2 πλακέτες περίπου 10χ 15 10€!!!
και μου είπε συμφέρει καλύτερα από 5 πλακέτες και πάνω..

mariosm
14-11-11, 15:35
τηλεφώνησα και στον Καίσαρη ....2 πλακέτες περίπου 10χ 15 10€!!!

Αυτος σιγουρα θα τις κανει μονος του σε σχεση με τον αλλο που θελει 1-2 εβδομαδες

technikos
14-11-11, 15:45
Αυτος σιγουρα θα τις κανει μονος του σε σχεση με τον αλλο που θελει 1-2 εβδομαδες


μην αδικούμε και τον πρώτο... μου είπε οτι για πλακέτες "δείγματα" φτιαχνει 1 φορά την εβδομάδα συγκεντρώνει παραγγελίες και τις στέλνει στο "εργοστάσιο"

αλλά η τιμή έχει μεγάλη διαφορά, σε σχέση με αυτή του Καίσαρη

mariosm
14-11-11, 21:02
μην αδικούμε και τον πρώτο
Ναι σωστα να μην τον αδικουμε αφου πηγε και εκτισε το εργοστασιο του στις ακτες του Ειρηνικου που να τρεχει καθε μερα. :lool:

nikknikk4
14-11-11, 22:00
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47510&page=7&highlight=kesaris (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47510&page=7&highlight=kesaris)

post:
#68


http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47510&page=8&highlight=kesaris

post:
#73
#74

technikos
21-11-11, 21:05
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47510&page=7&highlight=kesaris (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47510&page=7&highlight=kesaris)

post:
#68


http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47510&page=8&highlight=kesaris

post:
#73
#74

(ασχετο με το θέμα) παιδιά ποιος ειναι ο τρόπος ειδοποίησης στο θέμα που διαβάζουμε...γιατί τις απαντήσεις των φίλων τώρα τις είδα ψάχνοντας πάλι,

φίλε νικνικ4 διασταυρώθηκαν οι πληροφορίες

τηλεφώνησα και στον Καίσαρη ....2 πλακέτες περίπου 10χ 15 10€!!!
και μου είπε συμφέρει καλύτερα από 5 πλακέτες και πάνω..
ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!:001_rolleyes:

pousinis
21-12-11, 15:05
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι .. επειδή είμαι αρχάριος (έχω όρεξη και ας είμαι 15 χρονών) .. η διαδικασία αυτή γίνεται σε απλή ΕΠΟΞΙΚΉ πλακέτα ή σε φωτοευαίσθητη ;:001_smile:

SRF
21-12-11, 15:35
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι .. επειδή είμαι αρχάριος (έχω όρεξη και ας είμαι 15 χρονών) .. η διαδικασία αυτή γίνεται σε απλή ΕΠΟΞΙΚΉ πλακέτα ή σε φωτοευαίσθητη ;:001_smile:

Απλή, αν μιλάμε για 'σιδέρωμα'...

pousinis
21-12-11, 15:38
Απλή, αν μιλάμε για 'σιδέρωμα'...

που μπορώ να βρω μια ? (δείξτε μου σε κάποιο e-shop) :)

citakis
08-02-12, 14:02
που μπορώ να βρω μια ? (δείξτε μου σε κάποιο e-shop) :)

Εδώ (http://www.acdcshop.gr/cooperpcb-c-88_91_121.html?osCsid=9j2di58hsrqdv9fuduua9ei4v1) θα βρεις πλακέτες χαλκού σε διάφορα μεγέθη και πάχη

pousinis
09-02-12, 22:14
Ευχαριστώ πολύ !

edgar
13-02-12, 15:46
Για τον καθαρισμο του τονερ μετα την αποχαλκωση τι χρησιμοποιούμε? Εχω ακουσει για ασετον και καθαρο οινοπνευμα...Το φωτιστικο οινοπνευμα κανει δουλεια η να μην το δοκιμασω καν?

Panoss
13-02-12, 18:38
Γιατί να μην το δοκιμάσεις; Δεν νομίζω να κάνει και πολλά πάντως.
Εγώ πάντως, χρησιμοποιώ ασετόν από χρωματοπωλείο, 3,5 ευρώ ο λίτρο.

alfadex
13-02-12, 19:41
σύρμα κατσαρόλας, θέλει λίγο τρίψιμο παραπανω αλλά βγαίνει

Panoss
13-02-12, 19:47
Το σύρμα όμως φθείρει το χαλκό, κάνει γρατζουνιές.
Ενώ το ασετόν, τρίβεις με μια χαρτοπετσέτα κι ούτε γρατζουνιές ούτε τίποτα.

jomor
02-03-12, 19:41
Τι έχω κάνει λάθος?

χαρτί από κατάλογο του Πλαισίου, σιδέρωμα σε μεσαία θερμοκρασία για 5 λεπτά

30037

gnt
02-03-12, 21:05
Εγώ χαρτι παιρνω από περιοδικά, κοβω ενα κομματι λιγο πιο μεγαλο απο το pcb και το κολλαω με χαρτοκολλα σε ενα Α4 εκει που θα τυπωθεί. Το αφήνω με βάρος πάνω να μη κανει ζάρες από την κόλλα ωπου να κολλήσει κ το βάζω από το manual feeder του εκτυπωτή.
Μετά το σιδερώνω με δύναμη κ σχεδον τερμα το σίδερο, μεχρι το χαρτι να παρει λιγο χρωμα απο το σιδερο (οχι επειδη καιγεται, επειδη εχω ενα αρχαιο σιδερο γι αυτη τη δουλεια κ "γράφει" το μέταλο). Πρέπει να σιδερωθεί παντού κ καλά. Μετά ωσπου να κρυώσει το αφήνω πάλι με βάρος πάνω να πατικώνεται. Μετα απλά θέλει να περιμένεις λίγο να λιώσει στο νερό κ αρχίζεις πολύ μαλακά να τρίβεις... Βασικά αυτή τη δουλειά κανω τωρα, περιμένω να μουλιάσει...

dikos
02-03-12, 21:14
Τι έχω κάνει λάθος?

χαρτί από κατάλογο του Πλαισίου, σιδέρωμα σε μεσαία θερμοκρασία για 5 λεπτά

30037

Πριν το σιδέρωμα θα πρέπει να τρίψεις την πλακέτα σου πολύ καλά με ένα λεπτό γυαλόχαρτο ώστε να φύγει από επάνω της η "μόνωση" που έχει. Για να μην οξειδωθεί ο χαλκός μέχρι να χρησιμοποιηθεί η πλακέτα την ψεκάζουν με ένα μονωτικό υλικό. Στην περίπτωση την δικιά σου αυτό συμβαίνει, τρίψτε την πολύ καλά και ξαναδοκίμασε.
Εγώ βάζω το σίδερο στο φούλ και όχι στην μεσαία θερμοκρασία.

gnt
02-03-12, 21:28
Σωστός ο Δήμος, ξέχασα να το γράψω. Εγώ το κάνω με λεπτό συρμα για πιάτα κ μετά το περνάω κ ενα flux off, κ δε μενει τιποτα. Επίσης αν δε βγει καλα μη την αποχαλκωσεις, καθαρισε κ ξανατυπωσε...

jomor
02-03-12, 22:38
την έτριψα για να καθαρίσει, ανέβασα την θερμοκρασία του σίδερου σχεδόν στο max, φρόντισα να πατήσει παντού το σίδερο με πίεση χρησιμοποιώντας το μπροστινό μέρος του (πριν το κράταγα ακινητο πάνω απο την πλακέτα και προφανώς στο μέσο της δεν πατήθηκε καλά) και έγινε σχεδόν άψογο. Κάνα δυο σημεία χρειάστηκε να περάσω με τον μαρκαδόρο αλλά φαινεται πολύ καλό.

Ευχαριστώ για τις οδηγίες.

Επόμενη απορία: πόσο αποχαλκωτικό να βάλω? η πλακέτα είναι 8cm x 4 cm. Πχ σε ένα κεσεδάκι λίγο μεγαλύτερο από την πλακέτα, βάζω δυο δάχτυλα νερό, τι ποσότητα αποχαλκωτικού χρειάζεται ? για πόση ώρα? να βάλω και μια λάμπα πυρακτώσεως από πανω για ζέστη ή δεν χρειάζεται ?

dikos
02-03-12, 23:05
την έτριψα για να καθαρίσει, ανέβασα την θερμοκρασία του σίδερου σχεδόν στο max, φρόντισα να πατήσει παντού το σίδερο με πίεση χρησιμοποιώντας το μπροστινό μέρος του (πριν το κράταγα ακινητο πάνω απο την πλακέτα και προφανώς στο μέσο της δεν πατήθηκε καλά) και έγινε σχεδόν άψογο. Κάνα δυο σημεία χρειάστηκε να περάσω με τον μαρκαδόρο αλλά φαινεται πολύ καλό.

Ευχαριστώ για τις οδηγίες.

Επόμενη απορία: πόσο αποχαλκωτικό να βάλω? η πλακέτα είναι 8cm x 4 cm. Πχ σε ένα κεσεδάκι λίγο μεγαλύτερο από την πλακέτα, βάζω δυο δάχτυλα νερό, τι ποσότητα αποχαλκωτικού χρειάζεται ? για πόση ώρα? να βάλω και μια λάμπα πυρακτώσεως από πανω για ζέστη ή δεν χρειάζεται ?

Δεν ξέρω τι αποχαλκωτικό χρησιμοποιείς, εγώ παίρνω μια σκόνη απο τον Φανό που είναι σε ένα μικρό ασημί σακουλάκι και βάζω το μισό για διαστάσεις σαν την δικιά σου πλακέτα. Θα βράσεις το νερό σε ένα μπρίκι και θα το ρίξεις στο κεσεδάκι σου, φρόντισε η ποσότητα του νερού να καλύπτει την πλακέτα. Λάμπα δεν χρειάζεται καθόλου, εκτός αν δεν έχεις φώς και δεν βλέπεις:001_rolleyes:. Για να αποχαλκωθεί σχετικά γρήγορα χρειάζεται ανακάτεμα, και σίγουρα θα σου πάρει πάνω απο 1-2 ώρες με ανακάτεμα.
Δεν χρειάζεται να ανακατεύεις και τις 2 ώρες, απλά σε τακτά διαστήματα ρίχνεις και ένα ανακάτεμα.

jomor
03-03-12, 19:28
Αποχαλκωτικό έχω πάρει αυτό:

http://www.acdcshop.gr/chemicalagentetcherferricchlorideplasticcontainer2 50g-p-10465.html

Μου φάνηκε αρκετά ισχυρό.
Εβαλα σε ενα κεσεδάκι από ...τυρί cottage ενα δάχτυλο νερό και μια κουταλιά της σούπας αποχαλκωτικό. Εβαλα και μια λάμπα για ζέστη. Σε μιά ώρα ο χαλκός εξαφανίστηκε και άρχισε να ψιλοτρώει και τις πίστες. Εχω και μια διακοπή σε ένα σημείο αλλά θα το διορθώσω. Για πρώτη φορά καλά δεν είναι? Η μέθοδος πάντως μου φάνηκε εξαιρετική.

30088

TheKostis
08-06-12, 17:45
Μόλις τώρα εκανα την πρώτη μου αποχάλκωση και δεν ανακάτεψα σχαδόν καθόλου αντε 5 φορές επιδή είχα πάει να δω την εξέληξη της αποχάλκωσης. Το μείγμα με την πλακέτα το είχα αφήσει στον ήλιο(για να έχει κάποια σχετική θερμοκρασία) μόνο του και μέσα σε λιγότερο από μια ώρα ήταν έτοιμο!!!!!!
Ολυτε κόπο ούτε τίποτα......μόνο τρόπο!!!!

Spaniolas
25-07-12, 16:31
Ξεκηνώντας κατά τις 7 το απόγευμα και τελειώνοντας κατα της 1:30 το βράδυ, έφτιαξα την πρώτη μου πλακέτα κι εγώ. μετα από αρκετές δοκιμές, όπου χάλασα 7-8 κομμάτια πλακέτας 10χ5cm, κάμποσα φύλλα ιλλουστρασιόν, και πολλά καντήλια:cursing:.
Για το σιδέρωμα το σιδερο στο τέρμα, μία μπλούζα μακό ματαξύ σίδερου και χαρτιού (για να μην χαλάσει η πλάκα του σίδερου) και ένα κομάτι ερταλόν από κάτω, που ως σκληρή και επίπεδη επιφάνεια βοήθαγε στο να πατηθεί καλά και ομοιόμορφα το χαρτί στην πλακέτα. Μετά 5 λεπτών ρίξιμο απευθείας σε λεκάνη με νερό για κάνα 10 λεπτο καο το χαρτί βγήκε από μόνο του, αν και στα σημεία που είχε το τόνερ άφησε μια λαμτή στρώση που το έκανε να μιάζει με σουέτ, το οποίο και δεν επιρέασε καθόλου την αποχάλκωση.

Στην αποχάλκωση 1 μέρος προντρόλ, 4 μέρη υδροχλωρικό οξύ και 2 μέρη νερό και σε 4-5 λεπτά η πλακέτα ήταν έτοιμη.


:001_smile::001_smile::001_smile::001_smile::001_s mile:

cdesp
25-07-12, 17:02
Έχω κάνει αρκετές πλακέτες με την συγκεκριμένη μέθοδο και επειδή το σιδέρωμα θέλει πολύ κόπο πίεση κλπ βρήκα στο δίκτυο μια άλλη μέθοδο που χρησιμοποιεί laminator αυτό που είναι για τις πλαστικοποιήσεις.
Περνάς την πλακέτα αρκετές φορές από το laminator διαγώνια και κάθετα και μετά από μερικά λεπτά είναι έτοιμο.
Σχετικά βίντεο έχει στο youtube.
Απλά το αναφέρω ως εναλλακτική επειδή με αυτό έχω βγάλει και πολυ λεπτές γραμμές σημάτων χωρίς πρόβλημα και εύκολα, με το σιδέρωμα δεν τα πάω καλά :001_smile:.

TheKostis
27-07-12, 01:11
Έχω κάνει αρκετές πλακέτες με την συγκεκριμένη μέθοδο και επειδή το σιδέρωμα θέλει πολύ κόπο πίεση κλπ βρήκα στο δίκτυο μια άλλη μέθοδο που χρησιμοποιεί laminator αυτό που είναι για τις πλαστικοποιήσεις.
Περνάς την πλακέτα αρκετές φορές από το laminator διαγώνια και κάθετα και μετά από μερικά λεπτά είναι έτοιμο.
Σχετικά βίντεο έχει στο youtube.
Απλά το αναφέρω ως εναλλακτική επειδή με αυτό έχω βγάλει και πολυ λεπτές γραμμές σημάτων χωρίς πρόβλημα και εύκολα, με το σιδέρωμα δεν τα πάω καλά :001_smile:.

Τι εννωείς για περιέγραψε με περισσότερη λεπτομέρια (αν αυτο γίνεται) τη διαδικασία και το αποτέλεσμα.....Ευχαριστώ!!!

edgar
27-07-12, 03:55
http://myweb.cableone.net/wheedal/pcbconstruct/laminator.jpg

περναει την πλακετα μεσω συσκευης που κανει πλαστικοποιησεις. αυτη η συσκευη δουλευει με θερμοτητα, οποτε και το τονερ απο το χαρτι περναει κατευθειαν πανω στην πλακετα.

teknoman2
27-07-12, 11:35
καλημέρα στο forum.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το σιδέρωμα πλακέτας.

(Χρησιμοποιώ semi glossy χαρτί-φωτογραφικό της hp, σιδερώνω κανονικά για 2-3 λεπτά χωρίς ατμό και βάζω τη πλακέτα στο νερό για να φύγει το χαρτί του.
Εκει εμφανίζεται το πρόβλημα όποτε προσπαθώ να τρίψω το χαρτί, αφού έχει βγεί μια στρώση του χαρτίου όταν προσπαθώ να βγάλω τις λεπτομέριες τοτε φεύγει και το toner.)

Μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση στον laser εκτυπωτή?

Το σχέδιο είναι αυτό που θέλω να τυπώσω.
35822

cdesp
28-07-12, 13:52
Χρησιμοποιησε χαρτι απο διαφημιστικα φυλλάδια αυτα τα γυαλιστερα και δεν θα εχεις προβλημα.
Κανε δοκιμες με διαφορα χαρτια γιατι δεν ειναι ολα ιδια.

mariosinsuex
28-07-12, 14:23
Κύριοι,γνωρίζω ότι είναι λάθος(δικό μου.....).
Απλά προσπαθώ να το ανιχνεύσω......!
Όσες φορές προσπάθησα να χρησιμοποιήσω,ΟΤΙ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΌ χαρτί υπάρχει,(από ότι έντυπο υπάρχει,+αγόρασα και φωτογραφικό,semi glossy-glossy-ultra glossy-super duper extra παναγία βόηθα glossy....
ΚΑΘΕ...MA ΚΑΘΕ φορά...το χαρτί κολλούσε επάνω στην πλάκα του σίδερου.....
Οι δοκιμές έγιναν με 2 διαφορετικές συσκευές με πεντακάθαρη επιφάνεια θέρμανσης.(η μία εκ των οποίων ξεσφραγισμένη από το κουτί.)
Οι εκτυπώσεις έγιναν από τον HP 4200n,με πλήρη-μέτρια-χαμηλή ποιότητα εκτύπωσης.
Που εστιάζεται το !@#$%^&* πρόβλημα.....;
Φυσικά δεν το ξαναπροσπάθησα,
Συνεχίζω να το κάνω με τον uv θάλαμο, και μια χαρά....
Αλλά είναι το γαμώτο....τι διάολο.....;

cdesp
28-07-12, 16:48
εννοεις οτι δεν εβαζες καποιο υφασμα αναμεσα στο σιδερο και στο χαρτί;

mariosinsuex
28-07-12, 17:46
Όσες φορές έβαλα ύφασμα,δεν είχε καλό αποτέλεσμα στην αποτύπωση του μελανιού,πάνω στην πλακέτα,οπότε η λύση που βρήκα είναι η λαδόκολα-λαδόχαρτο.
Στην μέγιστη θερμοκρασία,ακόμη δεν είχα καλό αποτέλεσμα.
Κάποιο διάδρομοι δεν είχαν εμφανιστεί σωστά,και έπρεπε να το ξαναπεράσω με μαρκαδόρο.

cdesp
28-07-12, 20:22
http://www.youtube.com/watch?v=whIsDraCf3I&feature=related

δες αυτό με χρήση laminator εγώ πήρα ένα από τα lidl και χωρις μετατροπή δουλεύει μια χαρά έτσι γλιτώνεις και το σιδέρωμα.:lool:

85755
29-08-12, 20:40
Καλησπέρα. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια σας να κάνω την πρώτη μου πλακέτα. Η διαδικασία που ακολούθησα ήταν εκτύπωση σε χαρτί glossy φωτογραφικό σε laser και μετά εμφάνιση στην πλακέτα με χρήση laminator από το lidl (στο πιο ζεστό και περίπου 10 περάσματα). Στην συνέχεια για κανά τέταρτο σε ζεστό νερό με υγρό πιάτων για να φύγει το χαρτί. Τέλος σε διάλυμα πολύ ζεστού νερού με sodium persulfate (250μλ νερού και μισό σακουλάκι σκόνης των 250 γρ.). Και το αποτέλεσμα:
36577

alfadex
29-08-12, 21:13
σώπα ρε,κάνει τόσο καλή δουλειά αυτή η παπατζα του λιντλ και χωρις μετατροπή,μάλλον θα το χτυπήσω και εγω.Μήπως γράφει πουθενά στο κουτί σε τι θερμοοκρασία δουλεέυει?

85755
29-08-12, 23:00
αυτό που έχω εχει μόνο ζεστό-κρύο και μία ρύθμιση 80mls και 125mls

σώπα ρε,κάνει τόσο καλή δουλειά αυτή η παπατζα του λιντλ και χωρις μετατροπή,μάλλον θα το χτυπήσω και εγω.Μήπως γράφει πουθενά στο κουτί σε τι θερμοοκρασία δουλεέυει?

paul333
30-08-12, 00:10
εχεις κανει καμια μετρηση θερμοκρασιας απο 170-180 βαθμους ξεκιναει για πλακετα
δεν ειμαι σιγουρος οτι ο θερμοστατης του πλαστικοποιητη του lidl παει τοσο! μηπως εκανες καμια μετατροπη.

MitsoulasFm
30-08-12, 00:21
να κανω μια ερωτηση εγω που δεν εχω laser εκτυπωτη και θελω να εκτυπωσω ενα κυκλωμα σε φωτογραφικο χαρτι τι κανω παω σε εναν φωτογραφο του δινω το σχεδιο και μου το βγαζει για πειτε μου??

85755
30-08-12, 00:22
οχι δεν έκανα τίποτα. όπως ήταν το μηχανημα το έβαλα στο 125 και πέρασα την πλακέτα κάπου 10 φορές και από τις δύο πλευρές.
εχεις κανει καμια μετρηση θερμοκρασιας απο 170-180 βαθμους ξεκιναει για πλακετα
δεν ειμαι σιγουρος οτι ο θερμοστατης του πλαστικοποιητη του lidl παει τοσο! μηπως εκανες καμια μετατροπη.

paul333
30-08-12, 00:52
τωρα ειδα την πλακετα στην φωτογραφια μια χαρα βγηκε αλλα αμα θελεις πχ με smd πλακετα εκει δεν θα βγαινει τοσο ευκολα διαβασε εδω να καταλαβεις βεβαια θελει προσοχη και οταν κανεις μετατροπη θελει να βγαλεις εντελος τα πλαστικα μην αρχιζουν και λιωνουν.
http://www.hw2sw.com/2011/09/23/turn-a-common-laminator-into-a-pcb-laminator/2/
οι γερμανοι φιλοι μας μεχρι θερμοστατη απο σιδερο εχουν χρησιμοποιηση
http://www.mikrocontroller.net/topic/39028

MitsoulasFm
30-08-12, 01:07
εμενα θα με απαντησει κανεις

TheKostis
06-09-12, 13:41
εμενα θα με απαντησει κανεις

Ναι, κάτι τέτοιο 8α κάνεις, ή μπορείς να το δώσεις σε κάποιον φίλο που να έχει εκτυπωτή laser, kai se κάποιο βιβλιοπωλίο, αρκεί να γίνει με εκτυπωτή lazer
(σου έδωσα μερικές ιδέες!!!!)

MitsoulasFm
06-09-12, 15:31
σε απλο χαρτι ομως??

picdev
06-09-12, 15:41
όχι απλό χαρτί, δεν κάνει, στη τελική τύπωσε του σε χαρτί περιοδικού, που ειναι γυαλιστερό

MitsoulasFm
06-09-12, 16:06
εκτυπωτη ομως???

Danza
06-09-12, 16:17
Πήγαινε σε ενα βιβλιοπωλείο και πες του να στο εκτυπώσει σε glossy χαρτί φωτογραφίας σε εκτυπωτή LAZER.

Με 0.50Ε θα έχεις καθαρίσει.

spirakos
06-09-12, 16:19
Ολη η μαγκια ειναι στο σιδερωμα
Οποτε προσεξε τι γυναικες βαζεις στο σπιτι σου
Αν ειναι ζηλιαρες, καλη πλακετα δε θα δεις

picdev
06-09-12, 16:23
άντε όλα τα παμε , το απόγευμα πήγαινε να πάρεις αυτά που είπαμε στο πμ και εμφάνισε τη πλακέτα
περιμένουμε φωτογραφίες, όλο το φορουμ για σένα δουλεύει

SRF
06-09-12, 16:29
Ολη η μαγκια ειναι στο σιδερωμα
Οποτε προσεξε τι γυναικες βαζεις στο σπιτι σου
Αν ειναι ζηλιαρες, καλη πλακετα δε θα δεις

Το ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ!!! :biggrin:

MitsoulasFm
07-09-12, 00:20
άντε όλα τα παμε , το απόγευμα πήγαινε να πάρεις αυτά που είπαμε στο πμ και εμφάνισε τη πλακέτα
περιμένουμε φωτογραφίες, όλο το φορουμ για σένα δουλεύει

οκ οκ οκ θα παω

Panοs
23-10-12, 09:01
γινετε να εκτυπωσω τυπομενο για να το αποτυπωσω στην πλακετα με εκτυπωτη ξηρασ κενωσεωσ?

-nikos-
23-10-12, 09:11
ξηρασ κενωσεωσ?



δεν ξερω τι εκτυποτης ειναι αυτος αλλα αν εχει τονερ κανει

αν εχει μελανια δεν κανει.

apollonic
14-12-12, 09:32
θα το δοκιμάσω με το σίδερο σήμερα
θα πάω να παρω μια πλακετούλα για δοκιμή και τριχλωριούχο
να δοκιμάσω με σελίδα περιοδικού ή με glossy?

περιμένω...

ironda19
14-12-12, 11:25
Με σελίδα περιοδικού και όσο πιο λεπτή γίνεται. Μην τυπώσεις στο εξώφυλλο
Πάρε την πλακέτα και τρίψε την καλά να γυαλίσει με την άγρια μεριά καινούριου σφουγγαριού (για να είναι άγριο) την πράσινη που πλένουμε τα πιάτα.
Πλύνε την να φύγουν τα υπολείμματα και στέγνωσέ την πολύ καλά
Τύπωσε το κύκλωμά σου σε λεπτή γυαλιστερή σελίδα περιοδικού.Ελέγχουμε την πλακέτα και όπου χρειάζεται περνάμε τις γραμμές του κυκλώματος με ανεξίτηλο μαρκαδόρο.
39878



Τοποθέτησε την τυπωμένη σελίδα πάνω στην πλακέτα και στις άκρες κόλλησέ την με χαρτοταινία για να μην κουνιέται .Η πλακέτα να είναι λίγο μεγαλύτερη από το κύκλωμα
Το σίδερο στη φουλ θερμοκρασία και το πιέζουμε καλά με δύναμη σε διάφορα σημεία ώστε να πιάσει όλη την πλακέτα για 5 με 8 λεπτά. Μην ξεκολλήσεις το χαρτί από την πλακέτα ακόμη.
39879 39880



Όταν τελειώσουμε αφήνουμε να κρυώσει την πλακέτα και κατόπιν την μουλιάζουμε με χλιαρό νερό τρίβοντας για να φύγει το χαρτί. Αν χρειάζεται τρίβουμε με μια οδοντόβουρτσα
39881 39883 39882



ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΧΗΜΙΚΆ .ΧΡΕΙΆΖΟΝΤΑΙ ΓΑΝΤΙΑ, ΓΥΑΛΙΆ, ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΌ ΧΩΡΟ .

Για την αποχάλκωση χρησιμοποίησα Περυντρόλ καθαρότητας 50% και διάλυμα υδροχλωρικού οξέως με καθαρότητα 15% κοινώς το ακουα φόρτε.

Η δική μου αναλογία ήταν 1/3 του μπουκαλιού άκουα φόρτε και 2 καπάκια περυντρόλ .Εσείς επειδή η συσκευασία ενδέχεται να διαφέρει χρησιμοποιήσετε ανάλογα τα υλικά.Αν περάσουν 3 λεπτά και δεν έγινε τίποτα ρίξτε ένα καπάκι περυντρολ΄ .Ρίχνουμε σε ΠΛΑΣΤΙΚΟ δοχείο πρώτα το ακουα φόρτε και έπειτα το περυντρολ. Βάζουμε την πλακέτα στο υγρό και κουνάμε το δοχείο να κάνει κυματισμό .Προσωπικά την ανασήκωνα λίγο με μια πλαστική βέργα. Για παν ενδεχόμενο να έχετε κοντά και έναν κουβά νερό αν συμβεί οτιδήποτε το νερό είναι ένα καλός διαλύτης
39884
Σε 5 λεπτά έγινε η αποχάλκωση.Κατόπιν πρώτα ξεπλένουμε την πλακέτα με μπόλικο νερό και και μετά καθαρίζουμε το τόνερ με διαλυτικό από χρωματοπωλείο ή με ασετόν από χρωματοπωλείο (Των νυχιών δεν κάνει τίποτα μην το δοκιμάσετε).
39885 39886
Επίσης αν η πλακέτα μας είναι μονής όψης μπορούμε στην τελείως αποχαλκωμένη πλευρά να αποτυπώσουμε και τα υλικά που θα τοποθετήσουμε , πάλι με την παραπάνω διαδικασία.Τύπωμα , σιδέρωμα και ξέπλειμα.Προς θεού μην την βουτήξετε στο διάλυμα με περυντρολ δεν χρειάζεται :biggrin: (αστειάκι) και να το αποτέλεσμα .
39887
Οι πλακέτες είναι για έναν λαμπάτο που ετοιμάζω , του οποίου η σχεδίαση ανήκει στον Tomhel.

ironda19
14-12-12, 11:28
Παιδιά ξέχασα, για όσους δεν το γνωρίζουν αυτό είναι το περυντρόλ.
39888

apollonic
14-12-12, 16:15
3989439895
λίγο το βιάστηκα - παιδί κιεγώ - και δεν το ζέστανα πολύ, τωρα θα το ξανακάνω.
δεν βρίσκω 3χλωριούχο σίδερο στον Μουτσιούλη - θεσ/νικη, υπάρχει κάπου αλλού?
το λεπτό φύλο το εσωτερικό το τσαλάκωσε ο πριντερ, μετά δοκίμασα με ένα αλλο εξώφυλλο, από το ΑΡΔΗΝ που το έκοψα λίγο για να γίνει Α4 και το τύπωσε αλλά ακόμη δεν το ειδα τελειωμένο

ironda19
14-12-12, 16:24
Εγώ χρησιμοποιώ Περυντρόλ.Πάρε περυντρολ.

apollonic
14-12-12, 16:24
τόκανα πάλι με το εξωφυλλο αλλά δεν τόβγαλε το σχέδιο, αντιθέτως κόλλησε το χαρτί και δεν βγαίνει. Κάπου έλεγε το σίδηρο στο 40% του maximum, εσυ λες στο φουλ? πριν το είχα στο 1,5 απο τα 3 *** και βγήκε κάπως καλύτερα. Θα δοκιμάσω με εσωτερικό φύλλο του ΑΡΔΗΝ Α4 και πιο χλιαρό
Μήπως να τυπώσω σε glossy?

apollonic
14-12-12, 16:25
Εγώ χρησιμοποιώ Περυντρόλ.Πάρε περυντρολ.
που το πουλάνε? στα χημικά?

ironda19
14-12-12, 16:26
Μην ξεκολλάς το χαρτί αμέσως άσε να κρυώσει η πλακέτα και μετά μούλιασε την με χλιαρό νερό κα βγάλε το χαρτί.

ironda19
14-12-12, 16:34
Στο φαρμακείο για περυντρολ. Δεν χρησιμοποιούμε το εξώφυλλο επειδή είναι αρκετό πιο χοντρό από τα εσωτερικά φύλλα.

Φουλ θερμοκρασία στο σίδερο και πολύ πίεση σε διάφορα σημεία της πλακέτας και περισσότερη ώρα πάνω στην πλακέτα .Τις δικές μου τουλάχιστον έτσι τις έφτιαξα. Το αποτέλεσμα με τα δικά μου δεδομένα, το θεωρώ ικανοποιητικό

apollonic
14-12-12, 16:37
πάντως πρέπει να ομολογήσω πως ότι τυπώνει, το τυπώνει καλά. Δεν βγαίνει με τίποτα, με τρίψιμο, οινόπνευμα. Πως βγαίνει?

-τόβγαλα πολύ δύσκολα με ένα ξυράφι από κοπίδι με τις δύο άκρες, θα το τρίψω τώρα με σύρμα κουζίνας, ψιλό για να γίνει λείο

έτσι μπορούμε να κάνουμε και έργα τέχνης, σαν πυρογραφίες
ή τις προσόψεις από τις κατασκευές με τα προγράμματα που σχεδιάζουν που λέτε αλλού.
ή και πινακίδες, πάνω σε αλουμίνιο.

ironda19
14-12-12, 16:45
Με διαλυτικό ή με ασετόν (όχι των νυχιών ).Τα προμηθεύεσαι από χρωματοπωλείο

ironda19
14-12-12, 16:48
Δεν ξέρω αν διάβασες τον δικό μου οδηγό.Στην πλευρά που μπαίνουν τα υλικά , εκεί αποτύπωσα με τον ίδιο τρόπο και τα υλικά για να μην κοιτάω το σχέδιο σε χαρτί

ironda19
14-12-12, 17:03
Δες τι εννοώ
3990939910

apollonic
14-12-12, 18:43
39917 αυτό είναι
τέλειο όχι, ας πούμε 90%, θέλει λίγο ρετουσάρισμα με τον μαρκαδόρο.
παρήγγειλα και 3χλωριούχο από τον Μαρκίδη, ελπίζω να έχει να μου τον στείλει, γιατί αυτόν ξέρω να δουλεύω.
μάλλον θέλει το σίδερο στο 2 (το μισό) και να σιδερώνεις γιατί μπορεί να μην κάνει καλή επαφή αν το έχεις σε ένα μέρος και να πατάς.
περίπου 5 λεπτά νομίζω είναι εντάξει. Μετά το αφήνεις να κρυώσει και το βουτάς ένα μισάωρο στο νερό και το ξύνεις σιγά σιγά με το νυχι ή με ένα ξυλάκι
39919after retouch

apollonic
14-12-12, 18:44
οκ. τόπιασα
άρα κολλάει το τόνερ σε οποιαδήποτε σκληρή επιφάνεια
σε γυαλί δοκίμασες?

apollonic
14-12-12, 19:36
to admin: δεν υπάρχει δυνατότητα ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ μηνύματος μου

ironda19
14-12-12, 20:29
Σε γυαλί δεν δοκίμασα .Το απλό γυαλί αν δεν σπάσει από την θερμοκρασία θα σπάσει από την πίεση. Σε λαμαρίνα πάντως βγαίνει μια χαρά. Και συγκεκριμένα σε πλαϊνή λαμαρίνα από υπολογιστή

TheKostis
19-12-12, 13:59
Τριχλοριούχος σίδηρος: http://www.acdcshop.gr/pcbetchingchemicals-c-88_103.html

maouna
25-12-12, 19:51
ειπα να πειραματιστω και γω με αυτη τη μεθοδο και να αφησω τις φωτοευαισθητες για λιγο.το μόνο προβλημα που αντιμετοπίζω είναι οτι σε κάποια σημεία καθως ετριβα το χαρτι με το δαχτυλο για να φυγει,ξεκολησε και ο διαδρομος......το χαρτι που χρησιμοποιω δεν ειναι απο περιοδικο .ειναι πιο χοντρο.

ironda19
25-12-12, 20:52
Πάνο καλησπέρα .Χρόνια πολλά και υγεία εύχομαι σε ΄σενα και σε όλα τα παιδιά του Forum.Διάβασε αν θες post 149 .Εγώ αυτά που έγραψα εφαρμόζω και μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος. Πάρε τα ενδιάμεσα φύλλα από περιοδικό που είναι αρκετά πιο λεπτά όχι το εξώφυλλο και ξαναδοκίμασε. Πίεσε πολύ δυνατά και σιδέρωνε όλα τα σημεία. Στο φουλ η θερμοκρασία.Μην απογοητεύεσαι θα το πετύχεις

maouna
25-12-12, 22:45
Ευχαριστω Βαγγέλη.Και σε σενα χρόνια πολλα με υγεία πανω απόλα καθως επίσης και σε όλους τους συμφορουμιτες και τους ανθωπους της γης. Εχω 100 φύλλα απο αυτο το χαρτί γιαυτο και επιμένω αν και ειναι πολυ πιο χοντρο.καταλαβαινω πως με το λεπτο φυλλο απο τις σελιδες διασπατε πολυ πιο ευκολα το χαρτι. εγω το ξεφλουδιζω σιγα σιγα μεχρι να μεινει λεπτη στρωση. αν ειχα δικο μου εκτυπωτη εννοειται πως θα εβαζα λεπτο.δεν απογοητευομαι εμφανισα κανα 2 πλακετες αρκετα καλες αλλα θελω να τις κανω τελειες

ironda19
25-12-12, 23:32
Υπομονή Πάνο και θα το πετύχεις σίγουρα

TheKostis
09-01-13, 13:52
Είναι συμαντικό να αφήσεις τη πλακέτα μετά το συδέρωμα να κρυώσει( να φτάσει σε θερμοκρασία δωματίου) ώστε να κρυώσει το toner. Μετά άσε την να μουλιάσει μέσα σε μια λεκάνη με νερό(η πλακέτα να είναι βηθισμένη στο νερό), αφού μουλιάσει αρκετά τότε άρχισε να "ξεφλουδίζεις" τη πλακέτα από το χαρτί.
Επίσεις, συμαντικό είναι στο συδέρωμα, η πίεση και η μέτρια θερμοκρασία, όπως πολύ σωστά λένε και τα παιδιά πιο πάνω. Μη το παρακάνεις με τη θερμοκρασία και το χρόνο συδερώματος γιατί τότε το toner θα αρχίσει να απλώνει και σε ορισμένα σημεία οι πίστες θα ενωθούν μεταξύ τους. Με κάποιες δοκιμές θα βρεις μόνος σου τη σωστή αναλογία.

Αν ακολουθήσεις τα παραπάνω θα μειώσεις συμαντικά τις πιθανότητες να μην ξεκωλήσουν οι πίστες που διμιουργούνται από το toner πάνω στο χαλκό.

Υ.Γ. Μην ανχώνεσαι περιοδικά υπάρχουν, η σπατάλη toner δεν ειναι μεγάλη ανα εκτύπωση και ο χαλκός με λίγο τρίψημο είναι έτοιμος για ένα επόμενο συδέρωμα, αρκεί να υπάρχει θέληση και χρόνος.....καλή επιτυχία!!!

maouna
09-01-13, 15:32
Kαλή χρονιά.Χρονια πολλά.οπως ειπα και πριν δε χρισιμοποιω σελιδες απο περιοδικο γιατι δεν εχω δικο μου εκτυπωτη.παω στο βιβλιοπωλειο και τα εκτυπώνω σε glossy χαρτι οχι φωτογραφικο ομως ,το οποιο ειναι σα χαρτονι χοντρο.το μουλιάζω και το ξεφλουδιζω σιγα σιγα,στις αρχες μεχρι να βρω την σωστη αναλογια πιεσης και θερμοκρασιας τη μια ξεκολαγε το τονερ την αλλη απλωνε και κλεινανε οι δρομοι αλλα τωρα νταξει ειμαι σε καλο δρομο. εχω εμφανισει 3 πλακετες αλλα στην μια ενω το τονερ ηταν μια χαρα,μετά την αποχαλκωση φαγωθηκε και μια επιφανεια που ειχε τονερ.ισως εφτεγε οτι για να βγαλω ολα τα υπολειματα του χαρτιου,χρησιμοποιησα οδοντοβουρτσα και γδαρθηκε...

navar
10-01-13, 09:24
θέλει μεγάλη θερμοκρασία για να κολήσει καλά το toner , το σίδερο στο τέρμα και καλό σιδέρωμα όλης της πλακέτας !
επίσης να σκέφτεστε οτι το σίδερο στην πλάκα του δεν έχει την ίδια υψηλή θερμοκρασία παντού , οπότε πρέπει με το κέντρο ( συνήθως εκεί έχει την μεγαλύτερη θερμοκρασία ) απο το σίδερο να περάσετε και να πατήσετε καλά όλη την επιφάνεια !

dade
10-01-13, 10:13
Kαλή χρονιά.Χρονια πολλά.οπως ειπα και πριν δε χρισιμοποιω σελιδες απο περιοδικο γιατι δεν εχω δικο μου εκτυπωτη.παω στο βιβλιοπωλειο και τα εκτυπώνω σε glossy χαρτι οχι φωτογραφικο ομως ,το οποιο ειναι σα χαρτονι χοντρο.το μουλιάζω και το ξεφλουδιζω σιγα σιγα,στις αρχες μεχρι να βρω την σωστη αναλογια πιεσης και θερμοκρασιας τη μια ξεκολαγε το τονερ την αλλη απλωνε και κλεινανε οι δρομοι αλλα τωρα νταξει ειμαι σε καλο δρομο. εχω εμφανισει 3 πλακετες αλλα στην μια ενω το τονερ ηταν μια χαρα,μετά την αποχαλκωση φαγωθηκε και μια επιφανεια που ειχε τονερ.ισως εφτεγε οτι για να βγαλω ολα τα υπολειματα του χαρτιου,χρησιμοποιησα οδοντοβουρτσα και γδαρθηκε...
Και να μην φύγουν όλα τα χαρτια δεν πειράζει. Όπου βλέπεις ότι υπάρχουν κενά στο τονερ πέρνα το με μαρκαδόρο περμανεντ

Nikolaskn
10-01-13, 10:34
ουπς λαθος ποστ...σορρυ

maxmad
20-01-13, 04:53
ειπα να δοκιμασω σημερα τον τροπο σιδερωματος μηπως με βολεψει και αρχισω να χρησιμοποιω αυτον.
Συμπερασματα:

Σε ολους αυτους που λετε για σιδερο στο τερμα, τοσο αδυναμα σιδερα εχετε??
το βαζω στο τερμα, και σε ουτε 30 δευτερολεπτα πιεση, πηρα ψητη πλακετα στο χερι με γαρνιτουρα απο ψημενο χαρτι!

Ακουσα σκασιματα του χαλκου να αποκολαει απο τον βακελιτη και μια πλακετα με βουνα και πεδιαδες σαν αποτελεσμα!

toner δεν μεταφερθηκε ουτε για πλακα... (δλδ κατι αμελητεα σημαδια αλλα σε καμια περιπτωση δεν το λες μεταφορα). να σημειωσω οτι χρησιμοποιησα απλο χαρτι.

Κατεβαζω την θερμοκρασια γυρω στο 2.5 (max 3+). σιδερωνω κανα 10 λεπτο+ ... η πλακετα δεν ψηθηκε αλλα παλι μεταφορα δεν εγινε... απο τον τροπο που ειδα το χαρτι
ημουν πεπεισμενος οτι και περισσοτερο να το κρατουσα η μελανι δεν θα αποχωριζοταν. φαινοταν να κολλουσε περισσοτερο στο χαρτι με τη θερμοτητα παρα στο χαλκο.

πως γινεται να σας πετυχαινει με απλο χαρτι? το σιδερωνετε απευθειας και δεν προλαβαινει να στεγνωσει? εμενα ηταν 2-3 ωρες που το ειχα τυπωσει...


Βρισκω στα κιταπια μου κατι διαφανειες 20+ χρονων... λεω να δοκιμασω μ αυτες...
δεν ηταν τυπωμενες σε εντονο μαυρο αλλα το αποτελεσμα μου αρεσε.

με το σιδερο καπου στο 2- εγινε καλη μεταφορα στο χαλκο.
θα δοκιμασω απο βδομαδα με φρεσκιες εντονες διαφανειες και με αλλα ηδη χαρτιου.

μου κανει εντυπωση παντως πως ξεκολατε την μελανι απο το απλο χαρτι... καθως και πως δεν τα ψηνεται ολα με το σιδερο στο full.... :confused1:

alfadex
20-01-13, 13:17
ΜΗ ΒΆΛΕΙς ΔΙΑΦΑΝΕΙΕΣ ΣΤΗ ΠΛΑΚΕΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΗΔΕΡΩΣΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!! ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΦΩΤΙΑΑΑΑΑ
Δε θέλει απλό χαρτι που βάζεις,θέλει χαρτί γυαλιστερό απο περιοδικό
Δεν εκτυπώνουμε το κύκλωμα σε εκτυπωτη με μελάνι ,αλλά σε ετυπωτή με τονερ
Ποσα βατ είναι το σιδερο σου

maxmad
20-01-13, 17:30
οπως εγραψα, χρησιμοποιησα ηδη διαφανειες και το αποτελεσμα ηταν αρκετα καλο οσον αφορα την αποτυπωση.
παρελειψα τα ευκολως εννοουμενα οτι δλδ χρησιμοποιησα πανι πανω απο την διαφανεια και σαφως ολα ηταν τυπωμενα σε laser.

Διαβασα ολες τις σελιδες απο οτι σχετικο με μεταφορα toner υπαρχει στο hlektronika.
υπηρχουν αναφορες για επιτυχια σε απλο χαρτι και με το σιδερο στο τερμα.... :confused1:

το δικο μου ειναι 1000 watt

SV2IPW
24-02-13, 22:58
Το σχέδιο, θα πρέπει να είναι σε αρνητικό-negative, πριν το τυπώσεις ????

mariosm
24-02-13, 23:27
Το σχέδιο, θα πρέπει να είναι σε αρνητικό-negative, πριν το τυπώσεις ????

Οχι πρεπει να ειναι κανονικο

Apostolh
17-10-16, 21:33
Καλησπέρα μία ερώτηση έχω όταν σχεδιάσεις το κύκλωμα στο Eagle και μένα φτιάχνω το PCB τη πρέπει να κάνω για να το εκτυπωσω για την πλακέτα που θα το κάνω με την μέθοδο του σιδερώματος?

thanasis 1
17-10-16, 21:36
Δεν καταλαβα την ερωτηση.
Ειδες τον οδηγο στην πρωτη σελιδα??

Edit:
Μαλλον καταλαβα τι θες,οταν φτιαξεις το τελικο κυκλωμα πας στο file-->export-->image και ετσι εχεις το κυκλωμα που θα εκτυπωσεις στο χαρτι.Αυτο ηθελες??

alfadex
18-10-16, 16:39
Καλησπέρα μία ερώτηση έχω όταν σχεδιάσεις το κύκλωμα στο Eagle και μένα φτιάχνω το PCB τη πρέπει να κάνω για να το εκτυπωσω για την πλακέτα που θα το κάνω με την μέθοδο του σιδερώματος?

πρέπει να το κανεις mirror

eleCtroAsxetos
14-02-18, 11:49
Καλημέρα συμφορουμίτες!
Ειπα και εγω χθες αργα τη νυχτα να δοκιμάσω την μέθοδο του σιδερώματος! Δοκίμασα 15 διαφορετικά χαρτα, διαφημιστικα, περιοδικά, lild, praktiker, μεχρι και φωτογραφικο χαρτί glossy fujifilm. Δοκίμασα και 2 διαφορετικά σίδερα γιατι σίγουρα το ενα είχε πολύ χαμηλά το θερμοστάτη.
Αποτελεσμα πλήρης αποτυχία. Παντα λίγο τόνερ εμενε στο χαρτί οπως το τραβούσα, και αν δεν το τραβούσα και βουτούσα την πλακέτα μαζι με το χαρτί στο νερό να μαλακώσει εφευγε το τονερ μαζι με το φουσκωμενο απο το νερό χαρτί οπως προσπαθούσα να το αφαιρέσω. Γενικα το τονερ δεν επιανε με τιποτα νομίζω στο χαλκό οποτε κάθε προσπάθεια απο εκει και πέρα ήταν μάταιη. Επιανε σε καποια σημεια αποτελεσματικά αλλα σε καποια αλλα καθολου...
Μεταξυ καθε προσπάθειες καθαριζα την πλακετα με ασετον και την ετριβα με συρματακι κουζινας και απορρυπαντικο. Το τονερ μου ειναι επαναγεμισμένο...:001_rolleyes:

kioan
14-02-18, 12:00
Δοκίμασε αν έχει στις επιλογές του εκτυπωτή σου να βάλεις την μέγιστη ποιότητα εκτύπωσης. Αυτή αυξάνει την ποσότητα του τόνερ που αφήνει στο χαρτί για να είναι πιο έντονα τα μαύρα.

Θέλει καλή πίεση με το σίδερο. Εγώ αφότου άφηνα όλη την επιφάνεια της πλακέτας να ζεσταθεί ομοιόμορφα πιέζοντάς την με το σίδερο, στη συνέχεια άρχιζα να περνάω όλη την επιφάνεια βάζοντας την περισσότερη δύναμη στην περιοχή της μύτη του σίδερου.

Ως χαρτί έχω χρησιμοποιήσει μόνο γυαλιστερό από περιοδικά.

elektronio
14-02-18, 12:11
Όλα φαίνεται να τα έκανες καλά. Μάλλον θα θέλει περισσότερο ψήσιμο και πάτημα με το σίδερο, πόση ώρα το κρατάς; Επίσης θερμοκρασία στο full.

Στο νερό θέλει οπωσδήποτε να το αφήσεις αρκετή έως πολλή ώρα. Τράβηγμα πολύ απαλά, εγώ το αναδιπλώνω στη γωνία το έχω κάτω από την βρύση και το τρίβω απαλά και προχωράει σιγά σιγά η αποκόλληση του χαρτιού. Βάζω χαρτί ειδικό το κίτρινο από τους Κινέζους και το αποτέλεσμα είναι καλό. Σπάει καμμιά γραμμή οπότε δουλεύει και λίγο ο μαρκαδόρος.

Γενικά την χρησιμοποιώ για πλακέτες με απλά κυκλώματα και χοντρές γραμμές, για πιο λεπτοδουλειά χρησιμοποιώ φωτοευαίσθητη.

eleCtroAsxetos
14-02-18, 12:12
Δοκίμασε αν έχει στις επιλογές του εκτυπωτή σου να βάλεις την μέγιστη ποιότητα εκτύπωσης. Αυτή αυξάνει την ποσότητα του τόνερ που αφήνει στο χαρτί για να είναι πιο έντονα τα μαύρα.

Θέλει καλή πίεση με το σίδερο. Εγώ αφότου άφηνα όλη την επιφάνεια της πλακέτας να ζεσταθεί ομοιόμορφα πιέζοντάς την με το σίδερο, στη συνέχεια άρχιζα να περνάω όλη την επιφάνεια βάζοντας την περισσότερη δύναμη στην περιοχή της μύτη του σίδερου.

Ως χαρτί έχω χρησιμοποιήσει μόνο γυαλιστερό από περιοδικά.
Σε ευχαριστω Kioan! Αν και στην κανονικη ποιοτητα το τονερ στο γυαλιστερο χαρτι φαινοταν παχυ και πολύ σωστο με οξυς ακμες και πολυ ωραια τυπωμενο (εντυπωσιαστηκα απο την ποιοτητα που βγαζει ο laser πολυ καλυτερη απο τον ινκτζετ μου...) ειχα παντα επιλεγμενο το βελτιστη ποιοτητα και στην καρτελα εξοικονομησης γραφιτη της samsung ειχα απενεργοποιησει την εξοικονομηση.

@ electronio Μαρκο σε ευχαριστω...Μαντεψε τι προσπαθω να τυπωσω σημερα. Το τροφοδοτικο της DDS generator :wiink:. Ηρθε τις προαλλες ο Atmega16 μετα απο3 μηνες...

θα δωσω ακομα μια ευκαιρια στη μεθοδο το βραδυ, εχω ηδη μαζεψει οτι διαφημιστικη σαβουρα ειχε στην εισοδο:001_tt2:
Αν δε δουλεψει θα παιξει φωτοευαισθητη!

electron
14-02-18, 12:23
Κάποτε υπήρχαν και οι διαφάνειες Press n peel που μου είχε στείλει ο Κωνσταντίνος (leosedf), μου είχαν δώσει καλό αποτέλεσμα, αλλά δεν ξέρω αν ακόμα έχει τον τρόπο να τις φέρνει.

maouna
14-02-18, 12:56
κολλησε το χαρτι με το τονερ στη πλακετα με χαρτοταινια μικρα κομματακια.ασε το σιδερο να ζεσταθει πρωτα.βαλε το σιδερο πανω στην πλακετα με το χαρτι ασε το κανα 1-2 λεπτα χωρις πιεση να καψει η πλακετα.μετα ξεκινα πανω κατω να κανεις κινισεις να πιεζεις με τις ακρες του σιδερου.εγω εκτυπωνω σε glossy αλλα ειναι λιγο χοντρο 210g/m2 και εχει μια φασαρια να το ξεκολλισω αλλα ολα καλα.

eleCtroAsxetos
14-02-18, 14:52
κολλησε το χαρτι με το τονερ στη πλακετα με χαρτοταινια μικρα κομματακια.ασε το σιδερο να ζεσταθει πρωτα.βαλε το σιδερο πανω στην πλακετα με το χαρτι ασε το κανα 1-2 λεπτα χωρις πιεση να καψει η πλακετα.μετα ξεκινα πανω κατω να κανεις κινισεις να πιεζεις με τις ακρες του σιδερου.εγω εκτυπωνω σε glossy αλλα ειναι λιγο χοντρο 210g/m2 και εχει μια φασαρια να το ξεκολλισω αλλα ολα καλα.
αυτο το tip να μην πιεζω απο την αρχη θα το δοκιμασω γιατι μεχρι τωρα μολις ακουμπουσα το χαρτι με το τονερ...ανεβαιναι αμεσως πανω στο σιδερο με ολο μου το βαρος !

ΜαστροΤζεπέτο
14-02-18, 17:30
Μιά από τα ίδια κι εγώ !!! Τυχαία, απογοητευμένος από το φωτοευαίσθητο φιλμ, βλέπω μια εκτύπωση σε μια διαφάνεια και την βάζω πάνω και την σιδερώνω !!! Τέλεια σχεδόν κατά 95 % !!! Κάθομαι ετοιμάζω σε powerpoint τις νέες σελίδες μου πάω σε φωτοτυπάδικο, ζητάω πυκνό τόνερ, γυρίζω πίσω .... 98% αποτυχία !!! Τίποτα δεν γύρισε στην πλακέτα !!! Τι να έφταιγε ;;; Η διαφάνεια ;;; οι δικές μου έχουν μια σαγρέ και μια γυαλιστερή πλευρά (είχα κάνει λάθος πλευρά ;;) Του μαγαζιού το τόνερ δεν ήταν πυκνό ;;; μα δεν γύρισε τίποτα στον χαλκό !!! Έχασα όλο μου το απόγευμα έτσι. Bungard η τέλεια λύση !!! Πιό πολλά λεφτά και χρόνο έχω χάσει σε πειραματισμούς !!!
Είχα προμηθευτεί Peridrol 50% και Υδροχλωρικό οξύ 33% , τα αραίωσα λίγο, έβαλα και ζεστό μπανάκι στο ταπεράκι μου ... 2 μόλις δευτερόλεπτα !!! Παραλίγο να τα χάσω όλα !!! Αλλά ήταν η δικαίωση !!! Παρεπιπτόντως επειδή κατοπτρική εκτύπωση δεν υποστηρίζουν πάντα καποιοι εκτυπωτές να σας δώσω εδώ ένα προγραμματάκι που κάνει τα πάντα και αρνητικό (Negative) και λύνει τα χέρια. photopad image editor της nch http://www.nchsoftware.com/photoeditor/index.html
και από το μενού filters επιλέγετε Negative. Αποθηκεύστε το ως .jpg και καλή δουλειά !!!!

ironda19
14-02-18, 21:30
Καλημέρα συμφορουμίτες!
Ειπα και εγω χθες αργα τη νυχτα να δοκιμάσω την μέθοδο του σιδερώματος! Δοκίμασα 15 διαφορετικά χαρτα, διαφημιστικα, περιοδικά, lild, praktiker, μεχρι και φωτογραφικο χαρτί glossy fujifilm. Δοκίμασα και 2 διαφορετικά σίδερα γιατι σίγουρα το ενα είχε πολύ χαμηλά το θερμοστάτη.
Αποτελεσμα πλήρης αποτυχία. Παντα λίγο τόνερ εμενε στο χαρτί οπως το τραβούσα, και αν δεν το τραβούσα και βουτούσα την πλακέτα μαζι με το χαρτί στο νερό να μαλακώσει εφευγε το τονερ μαζι με το φουσκωμενο απο το νερό χαρτί οπως προσπαθούσα να το αφαιρέσω. Γενικα το τονερ δεν επιανε με τιποτα νομίζω στο χαλκό οποτε κάθε προσπάθεια απο εκει και πέρα ήταν μάταιη. Επιανε σε καποια σημεια αποτελεσματικά αλλα σε καποια αλλα καθολου...
Μεταξυ καθε προσπάθειες καθαριζα την πλακετα με ασετον και την ετριβα με συρματακι κουζινας και απορρυπαντικο. Το τονερ μου ειναι επαναγεμισμένο...:001_rolleyes:

Η μέθοδος λειτουργεί και όχι μόνο σε πλακέτες . ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ. Εγώ την χρησιμοποιεί και σε άλλες επιφάνειες και σε πρόσοψη συσκευών. Χαρτί από περιοδικό του lidl για μένα έχει άριστα αποτελέσματα. Υψηλή θερμοκρασία στο σίδερο και ΠΙΕΣΗ. Μετά από 5 λεπτά πίεσης έχει κολλήσει πλέον το χαρτί με το σχέδιο , πάνω στην επιφάνεια που μας ενδιαφέρει. ΔΕΝ τραβάμε να ξεκολλήσουμε το χαρτί . Αφού κρυώσει το βρέχουμε να μαλακώσει και απαλά το τρίβουμε με τα δάχτυλα . Για του λόγου το αληθές ορίστε από μια πρόσφατη κατασκευή ενός τροφοδοτικού Τα γράμματα είναι φτιαγμένα με την παραπάνω μέθοδο.


72457 72458

alefgr
14-02-18, 23:03
Καλημέρα συμφορουμίτες!
Ειπα και εγω χθες αργα τη νυχτα να δοκιμάσω την μέθοδο του σιδερώματος! Δοκίμασα 15 διαφορετικά χαρτα, διαφημιστικα, περιοδικά, lild, praktiker, μεχρι και φωτογραφικο χαρτί glossy fujifilm. Δοκίμασα και 2 διαφορετικά σίδερα γιατι σίγουρα το ενα είχε πολύ χαμηλά το θερμοστάτη.
Αποτελεσμα πλήρης αποτυχία. Παντα λίγο τόνερ εμενε στο χαρτί οπως το τραβούσα, και αν δεν το τραβούσα και βουτούσα την πλακέτα μαζι με το χαρτί στο νερό να μαλακώσει εφευγε το τονερ μαζι με το φουσκωμενο απο το νερό χαρτί οπως προσπαθούσα να το αφαιρέσω. Γενικα το τονερ δεν επιανε με τιποτα νομίζω στο χαλκό οποτε κάθε προσπάθεια απο εκει και πέρα ήταν μάταιη. Επιανε σε καποια σημεια αποτελεσματικά αλλα σε καποια αλλα καθολου...
Μεταξυ καθε προσπάθειες καθαριζα την πλακετα με ασετον και την ετριβα με συρματακι κουζινας και απορρυπαντικο. Το τονερ μου ειναι επαναγεμισμένο...:001_rolleyes:

Και εγώ ασχολήθηκα κάποιο διάστημα με την μέθοδο αυτή, με χαρτί από διαφημιστικά του Lidl και είχα πλήρη αποτυχία. Μετά όταν το έψαξα περισσότερο σε διάφορα forums, ανακάλυψα ότι το πρόβλημα ήταν ότι το τόνερ που χρησιμοποιούσα στον εκτυπωτή δεν ήταν το αυθεντικό. Απ’ ότι λέγανε τα μη γνήσια τόνερ θέλουν υψηλότερες θερμοκρασίες, αλλά στις υψηλότερες θερμοκρασίες αρχίζει να φουσκώνει ο χαλκός και πηγαίνει για πέταμα η πλακέτα. Έτσι την παράτησα την μέθοδο αυτή και ξαναγύρισα στην φωτογραφική.

kioan
14-02-18, 23:21
Πριν καταφύγεις σε φωτοευαίσθητη και μιας και έχεις laser εκτυπωτή, μπορείς να δοκιμάσεις και την μέθοδο cold toner transfer με μείγμα οινοπνεύματος και ασετόν.

eleCtroAsxetos
15-02-18, 00:43
Πριν καταφύγεις σε φωτοευαίσθητη και μιας και έχεις laser εκτυπωτή, μπορείς να δοκιμάσεις και την μέθοδο cold toner transfer με μείγμα οινοπνεύματος και ασετόν.
Εχω δοκιμασει ολες τις μεθοδους εκτος απο αυτην που αναφερεις τωρα. Απο οσες εχω δοκιμασει τωρα βασει προσωπικης εμπειρας μπορω να πω οτι θεωρω φθηνοτερη την αρνητικη εμφανιση με επικολλουμενο φιλμ και αυτην χρησιμοποιω συχνοτερα. Πιο ευκολη θεωρω την θετικη εμφανιση με ετοιμη φωτοευαισθητη πλακετα που εχει πολυ μικρα περι8ωρια αποτυχιας.

@alefgr αυτο που ειδα εγω στο επαναγεμισμενο τονερ μου (βεβαια καθε επαναγεμισμενο εχει το δικο του κινεζικης προελευση τονερ-μιγμα) ηταν οτι το τονερ δεν ειχε καμια διάθεση να επικολληθει στο χαλκο, πως να το πω επιστημονικα...Ενω εβλεπα την πλακετα να βγαζει φωτιες και το χαρτι που ειχε το τονερ σχεδον να γινεται καφε απο την θερμοκρασια, το τονερ δεν ειχε συναφεια με το χαλκο....την ωρα που ειμαι σιγουρος οτι ειχε ερ8ει σε τετοια θερμοκρασια που με ενα βαμβακι στεγνο θα μπορουσα να το παρω απο το χαρτι.

Panoss
15-02-18, 09:55
θεωρω φθηνοτερη την αρνητικη εμφανιση με επικολλουμενο φιλμ
Τι είναι το επικολλούμενο φιλμ; Πρώτη φορα ακούω γι αυτή τη μέθοδο.

eleCtroAsxetos
15-02-18, 10:41
Τι είναι το επικολλούμενο φιλμ; Πρώτη φορα ακούω γι αυτή τη μέθοδο.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=84137

Ισως την εχεις ακουσει και διαβάσει αλλα όχι όπως την ονομάζω εγω.

elektronio
15-02-18, 10:43
Τι είναι το επικολλούμενο φιλμ; Πρώτη φορα ακούω γι αυτή τη μέθοδο.

Προφανώς εννοεί κάτι τέτοιο https://www.ebay.com/itm/30cm-x-5M-Photosensitive-Dry-Film-For-PCB-Circuit-Production-Photoresist-Sh-G0H6/292384426135?epid=11009238010&hash=item4413784897:g:nxIAAOSwdnZaQeJv

Εφαρμόζεται πάνω στην πλακέτα με θερμότητα, συνήθως με πλαστικοποιητή και την μετατρέπει σε φωτοευαίσθητη. Κατά την άποψή μου δεν αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία αφού οι έτοιμες πλακέτες επικαλυμμένες με φωτοευαίσθητο φιλμ είναι φτηνές.

Panoss
15-02-18, 10:57
Α, οκ, με μπέρδεψε η ονομασία.

kostisf
14-03-18, 15:43
Δείτε εδώ την ψυχρή μέθοδο κατασκευής PCB ενός καλού φίλου. Τέλειο αποτέλεσμα, γρήγορο και πάμφθηνο. Ούτε λάμπες για φώτισμα, ούτε φωτοευαίσθητες πλακέτες ούτε δύσκολα χημικά. Από τότε που την δοκίμασα ξέχασα όλα τα άλλα. http://www.circuits.gr/index.php/topic,2150.0.html

Panoss
14-03-18, 17:18
Ξαναβάζω αυτά που έγραψε ο Βαγγέλης (ironda19) γιατί νομίζω είναι πολύ σημαντικά:

Η μέθοδος λειτουργεί και όχι μόνο σε πλακέτες . ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ. Εγώ την χρησιμοποιεί και σε άλλες επιφάνειες και σε πρόσοψη συσκευών. Χαρτί από περιοδικό του lidlγια μένα έχει άριστα αποτελέσματα. Υψηλή θερμοκρασία στο σίδερο και ΠΙΕΣΗ. Μετά από 5 λεπτά πίεσης έχει κολλήσει πλέον το χαρτί με το σχέδιο , πάνω στην επιφάνεια που μας ενδιαφέρει. ΔΕΝ τραβάμε να ξεκολλήσουμε το χαρτί . Αφού κρυώσει το βρέχουμε να μαλακώσει και απαλά το τρίβουμε με τα δάχτυλα .

1. Χαρτί από περιοδικό του lidl. Δοκίμασα και κάτι χαρτιά από ebay που, υποτίθεται, είναι ειδικά γι αυτή τη μέθοδο. Κατώτερα από χαρτί από περιοδικό του lidl.
Όπως και ό,τι άλλο έχω δοκιμάσει (π.χ διάφορα φωτογραφικά χαρτιά). Μου φαίνεται ότι τελικά το Lidl φτιάχνει αυτά τα περιοδικά ειδικά για να τα χρησιμοποιούμε γι αυτή τη μέθοδο! :lool:
2. "ΔΕΝ τραβάμε να ξεκολλήσουμε το χαρτί . Αφού κρυώσει το βρέχουμε να μαλακώσει και απαλά το τρίβουμε με τα δάχτυλα". Και αυτό είναι πολύ σημαντικό για να βγει απολύτως σωστό το αποτέλεσμα.

Την ψυχρή μέθοδο μεταφοράς του τόνερ δεν την έχω δοκιμάσει, θα τη δοκιμάσω και θα σας πω.
Επίσης, το τόνερ μου είναι επαναγεμισμένο, αλλά δεν εχω κάποιο θέμα, μάλλον ήμουνα τυχερός και μου βάλανε κάποιο που λιώνει σε σχετικά χαμηλή θερμοκρασία.

ΜαστροΤζεπέτο
14-03-18, 18:14
Κάπου είχα διαβάσει τη μέθοδο αυτή και ίσως να θέλει 3 μέρη ασετον με 8 οινόπνευμα (Δεν είμαι σίγουρος). Το ασετόν διαλύει πολύ εύκολα το τονερ οπότε θέλει λίγο για να μην το διαλύσει και το σκορπίσει παντού, αλλά αργά αργά να το μεταφέρει στον χαλκό. Το οινόπνευμα είναι βοηθητικό στη διαδικασία για να αραιώσει το ασετόν.

lepouras
14-03-18, 23:05
το έχω δοκιμάσει. τελικά οι αναλογίες είναι σχετικές. δοκίμασα σε διάφορες αναλογίες μέχρι και 50-50 και παρόλα αυτά δεν έχουν εμφανή διαφορά. το οινόπνευμα από ότι κατάλαβα είναι περισσότερο να καθυστερήσει την διαδικασία μέχρι να εξατμιστεί και να δράσει το ασετον.
παντός έχει πολύ καλά και γρήγορα αποτελέσματα.


https://www.youtube.com/watch?v=HBIxvwZ_0og

eleCtroAsxetos
15-03-18, 10:31
Ουσιαστικα το περιθωριο σφαλματος αυτης της μεθοδου (χωρις να την εχω δοκιμασει) ειναι νομιζω εκει στη χρυση τομη του ποσο 8α αραιώσεις το ασετον με οινοπνευμα ετσι ώστε και να μην αραιώσει πολύ και ουσιαστικα δεν κανει τιποτα, και να μην αραιωσει λιγο οποτε θα ειναι πολύ ισχυρό θα διαλύσει το τονερ χωρις οικτο και θα προκαλέσει και διαχυση του στον χαλκο χαλώντας την αναλυση και τις διαδρομες προκαλωντας ενα κακο χαμο.
Αν βρει καποιος θεωρω αυτη τη χρυση τομη για ενα συγκεκριμένο τονερ θεωρω οτι θα εχει πολύ καλα αποτελέσματα. Παντως παλι τα χημικά δεν τα γλιτωνουμε καθως οι ατμοι της ακετονης σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο και τα πραγματικα επικινδυνα αερια ειναι στην επομενη μεθοδο της αποχαλκωσης αν γινει με οξυ-υπεροξειδιο.

Panoss
15-03-18, 11:41
Χρήσιμο θα ήταν όσοι κάνατε πλακέτα με τη μέθοδο της ψυχρής μεταφοράς τόνερ, να αναφέρετε μάρκα - μοντέλο εκτυπωτή και την αναλογία ασετόν - οινοπνεύματος που σας πέτυχε.
Και μιας κι έχω HP 1020 (αν και επαναγεμισμένο τόνερ, όχι το γνήσιο), μπας κι έχει δοκιμάσει κανείς με αυτό τον εκτυπωτή να μου πει αναλογία;

Panoss
19-03-18, 19:32
Δοκίμασα την μέθοδο ψυχρής μεταφοράς οινόπνευμα και ασετόν 3:1, μετά 1:1. Δεν δούλεψε.
Μετά δοκίμασα σκέτο ασετον και βγήκε αρκετά καλό!
Ίσως φταίει το ότι έχω επαναγεμισμένο τόνερ ή το ότι έχω το ασετόν πολύ καιρό και ίσως έχει ξεθυμάνει ή το οινόπνευμα που απ' ότι γράφει περιέχει και γλυκερίνη (Αλκοολούχος λοσιόν, οινόπνευμα 93°, άρωμα λεμόνι, ΓΛΥΚΕΡΙΝΗ).
Που, απ' ότι διαβάζω εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=HBIxvwZ_0og):

glycerine is oily and not volatile. I suspect it won't work !ο»Ώ
Θα δοκιμάσω αύριο με 'φρέσκο' ασετόν και μπλε φωτιστικό οινόπνευμα.
Αν και σκέτο ασετόν αν είναι η τελική 'συνταγή' δε με χαλάει καθόλου, ίσα ίσα!

ΜαστροΤζεπέτο
19-03-18, 20:16
Θα δοκιμάσω αύριο με 'φρέσκο' ασετόν και μπλε φωτιστικό οινόπνευμα.
Αν και σκέτο ασετόν αν είναι η τελική 'συνταγή' δε με χαλάει καθόλου, ίσα ίσα!
Το σκέτο ασετόν μπορεί να τα διαλύσει όλα και να χάσεις το αποτέλεσμα. Γιαυτό αραιωμένο να έχει λίγο αργή δράση.

lepouras
19-03-18, 20:22
Πάνο θέλει καθαρό οινόπνευμα. Δεν ξέρω αν το μπλε αφήνει κάποιο λεκέ.
Το οινόπνευμα όπως είπα είναι για να καθυστερήσει λίγο την διαδικασία μέχρι να μπει σωστά η εκτύπωση στην θέση της. Φυσικά και με σκέτο ασετον μπορεί να γίνει αλλά μπορεί να σου κουνηθεί και να απλώσει.
Και εγώ δεν έχω γνήσιο τόνερ.

kostisf
21-03-18, 22:15
Δοκίμασα την μέθοδο ψυχρής μεταφοράς οινόπνευμα και ασετόν 3:1, μετά 1:1. Δεν δούλεψε.
Μετά δοκίμασα σκέτο ασετον και βγήκε αρκετά καλό!
Ίσως φταίει το ότι έχω επαναγεμισμένο τόνερ ή το ότι έχω το ασετόν πολύ καιρό και ίσως έχει ξεθυμάνει ή το οινόπνευμα που απ' ότι γράφει περιέχει και γλυκερίνη (Αλκοολούχος λοσιόν, οινόπνευμα 93°, άρωμα λεμόνι, ΓΛΥΚΕΡΙΝΗ).
Που, απ' ότι διαβάζω εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=HBIxvwZ_0og):

Θα δοκιμάσω αύριο με 'φρέσκο' ασετόν και μπλε φωτιστικό οινόπνευμα.
Αν και σκέτο ασετόν αν είναι η τελική 'συνταγή' δε με χαλάει καθόλου, ίσα ίσα!


Άφηστε το μπλε οινόπνευμα στον ήλιο για αρκετή ώρα μέχρι να καθαρίσει από την μπλεδίλα. 3 μέρη ασετόν 1 μέρος οινόπνευμα είναι οι αναλογίες που χρησιμοποιώ εγώ με επαναγεμισμένο τόνερ. Ο εκτυπωτής μου είναι SAMSUNG ML-2010PR. Το χαρτί να είναι γυαλιστερό, ILLUSTRATION λέγεται 80 έως 100 γραμμάρια. Μπορείτε να πάτε σε κάποιο τυπογραφείο και να πείτε στον τυπογράφο να σας δώσει μερικά φύλλα Α4, ή να χρησιμοποιήσετε γυαλιστερό χαρτί από περιοδικό. Βάλτε το ασετόν και το οινόπνευμα σε ένα μπουκαλάκι με ψεκαστήρα. Καθαρίστε καλά την πλακέτα με σύρμα για τα πιάτα, ψεκάστε την ελαφρά, ακουμπήστε με προσοχή το τυπωμένο στην πλακέτα πιέζοντάς το απαλά για να κολλήσει χωρίς να σας κουνηθεί και ξαναψεκάστε μέχρι να ποτίσει το χαρτί του τυπωμένου. Βάλτε επάνω του χαρτί κουζίνας και τοποθετήστε την πλακέτα ανάμεσα σε δύο κομμάτια νοβοπάν. Τοποθετήστε επάνω κάποιο βάρος και αφήστε την εκεί μέχρι να στεγνώσει. Ίσως χρειαστεί να ξαναψεκάσετε. Για να βγεί το χαρτί από την πλακέτα βάλτε την σε χλιαρό έως καφτό νερό με λίγο απορρυπαντικό για τα πιάτα. Αφού μουσκέψει, αν δεν φύγει μόνο του, τρίψιμο με το χέρι. Προσοχή η αποχάλκωση με περιντρόλ και ακουαφόρτε σε ανοιχτό περιβάλλον.

paul333
30-03-18, 22:57
Στειλτε τα gerber στην κινα να τελειωνετε δεν αξιζει πλεον.

Τα χημικα που θα αναπνευσεις ειναι κινδυνος θανατος
και σε ανοιχτο χωρο ακομα παλι θα αναπνευσης δεν θα πας απο επανω να δεις αν αποχαλκωθηκε?
εγω τουλαχιστον καθε δεκα λεπτα πηγαινα και το κοιταγα γιατι θελει και λιγο ανακατεμα αμα το αφησεις ετσι θελει κανα τριωρο.

Να πω οτι εδω και 5χρονια υποφερω απο υπερ-θυρεοειδισμο βεβαια δεν γνωριζω αν εγινε απο την χρηση τον χημικον
αλλα μετα απο περιπου εξι μηνες αρχισα να παρουσιαζω συμπτωματα.

Panoss
30-03-18, 23:10
Το σιδέρωμα σου δίνει πλακέτα σε μισή ώρα.
Η Κίνα σε κάτι μήνες ή, αν είσαι τυχερός, σε εβδομάδες.
Επομένως, μη συγκρίσιμα.

paul333
30-03-18, 23:17
θα περιμενεις αλλα ρισκαρεις την υγεια σου για τον χρονο!! αμα ηξερες το τη περναω πιστευω οτι θα ελεγες χιλιες φορες
κινα.

Δεν ειναι απλος υπερ-θυροειδισμος αλλα ονομαζετε νοσος graves

ΜαστροΤζεπέτο
30-03-18, 23:47
θα περιμενεις αλλα ρισκαρεις την υγεια σου για τον χρονο!! αμα ηξερες το τη περναω πιστευω οτι θα ελεγες χιλιες φορες
κινα.Δεν ειναι απλος υπερ-θυροειδισμος αλλα ονομαζετε νοσος graves
Επίτρεψε μου (ως νοσηλευτής) να παρέμβω. Αν η διαδικασία των χημικών σε αγχώνει τότε καλά κάνεις και δεν κάνεις μόνος σου την αποχάλκωση κλπ. Τα χημικά αυτά ναι μεν είναι επικίνδυνα για το αναπνευστικό, το δέρμα και τα μάτια αλλά δεν έχουν προκαλέσει αυτά τέτοια βλάβη. Σαφώς και πρέπει να μειώσεις κάθε τι που πιθανά σε αγχώνει γιατί έχει άμεσες συνέπειες στη νόσο. Αν έχεις τέτοια οργάνωση και μπορείς να περιμένεις τότε κάνε αυτό με την Κίνα. Χαλάρωσε και διασκέδασε αυτό που κάνεις, θα σε βοηθήσει περισσότερο.

paul333
30-03-18, 23:57
Δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι απο τα χημικα γιατι εκανα κακη διατροφη με σουβλακια,πιτσες,μπυρες,τσιγαρα,ξενυχτια
που πιστευω οτι ειναι και αυτος ενας απο τους λογους αλλα να μην ξεχναμε οτι ολλα λειτουργουν αθροιστικα.

ΜαστροΤζεπέτο
31-03-18, 00:06
Δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι απο τα χημικα γιατι εκανα κακη διατροφη με σουβλακια,πιτσες,μπυρες,τσιγαρα,ξενυχτια
που πιστευω οτι ειναι και αυτος ενας απο τους λογους αλλα να μην ξεχναμε οτι ολλα λειτουργουν αθροιστικα.
Ούτε αυτά φταίνε αλλά όταν έχεις ένα θέμα καλύτερα να τα προσέχεις και αυτά !!! Μπορείς να μου γράψεις σε προσωπικό μήνυμα αν θες κάτι να μάθεις, να μην χαλάμε εδώ το κύριο θέμα.

cdesp
31-03-18, 14:58
Το δοκίμασα με 3 δόσεις ασετόν και 1 καθαρό οινόπνευμα πολύ γρήγορο και πολύ καλά αποτελέσματα.
Με το glossy paper που έβαλα ναι μεν βγήκε το χαρτί αλλά άφησε μια λεπτή στρώση από πάνω το οποίο ακόμη και με πολύ τρίψιμο δεν έβγαινε. Μόνο με το κατσαβίδι αν το έξυνα φαινόταν η διαφορά μεταξύ του καθαρού χαλκού και της στρώσης αυτής.
Τελικά δεν το διακινδύνευσα και το ξαναέκανα με χαρτί από διαφημιστικά και βγήκε σχεδόν τέλειο.

Panoss
31-03-18, 19:16
Με το glossy paper που έβαλα ναι μεν βγήκε το χαρτί αλλά άφησε μια λεπτή στρώση από πάνω το οποίο ακόμη και με πολύ τρίψιμο δεν έβγαινε.



Τελικά δεν το διακινδύνευσα και το ξαναέκανα με χαρτί από διαφημιστικά και βγήκε σχεδόν τέλειο.

Χρήστο για κάτσε γιατί με μπέδρεψες.
Και το χαρτί από διαφημιστικά (π.χ. του Λιντλ) glossy είναι (γυαλιστερό δηλαδή).
Εκτός αν σαν 'glossy paper' εννοείς το 'glossy photo paper' (γυαλιστερό χαρτί για φωτογραφίες).
Πάντως δεν υπάρχει λόγος να παίρνεις κανένα περίεργο χαρτί.
Το καλύτερο (κατά τη γνώμη μου φυσικά) είναι από τα διαφημιστικά του Λιντλ.
(για μας τα φτιάχνουνε οι γερμανοί http://www.4troxoi.gr/phpBB3/images/smilies/shifty.gif)

Σχετικά με τους κινδύνου περί υγείας, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να εισπνεύσει τα αέρια από τις διάφορες χημικές αντιδράσεις, απλό είναι: εκτός σπιτιού τα κάνεις και είσαι μια χαρά. Νόμιζα ότι είναι αυτονόητο.
Όπως και να 'χει περαστικά εύχομαι.

cdesp
31-03-18, 19:36
Χρήστο για κάτσε γιατί με μπέδρεψες.
Και το χαρτί από διαφημιστικά (π.χ. του Λιντλ) glossy είναι (γυαλιστερό δηλαδή).
Εκτός αν σαν 'glossy paper' εννοείς το 'glossy photo paper' (γυαλιστερό χαρτί για φωτογραφίες).
.

Ναι glossy photo paper έβαλα στην αρχή για inkjet εκτυπωτές.

ΜαστροΤζεπέτο
31-05-18, 04:38
Λοιπόν δοκιμάζοντας όλες τις τεχνικές που έχουν συζητηθεί μέχρι τώρα, την προηγούμενη βδομάδα δανείστηκα έναν πλαστικοποιητή από ένα φίλο για να κάνω την μέθοδο του φωτοευαίσθητου φίλμ. Εκτύπωσα στον Laser της δουλειάς ξεχνόντας να την κάνω αρνητική και πάνω στο μπέρδεμα είπα να δοκιμάσω την μεταφορά τόνερ από την διαφάνεια που είχα εκτυπώσει. 1η προσπάθεια 85% , 2η 30%, 3η 65% ... σήμερα με την μία 98% επιτυχία !!! Πιθανόν η φορά αποκόλλησης της διαφάνειας να παίζει ρόλο σημαντικότερο από ότι νομίζαμε. Για την καθαριότητα της πλακέτας χωρίς δακτυλικά αποτυπώματα κλπ ούτε λόγος .... Σε σχέση με το χαρτί και τα νερά είναι πολύ πιο εύκολη διαδικασία. Επειδή είναι επαναγεμισμένο το τόνερ αλλά ο εκτυπωτής με μεγάλη ακρίβεια, συνήθως πετυχαίνω δεύτερη εκτύπωση πάνω στην πρώτη για πιό δυνατό τόνερ. Αν η διαφάνεια έχει την μια πλευρά σαγρέ (για μελάνι) χρησιμοποιώ την γυαλιστερή πλευρά. Το αποτέλεσμα άξιζε πολλά και σας το δείχνω.
Αριστερά η τυπωμένη διαφάνεια, κέντρο ότι απέμεινε , δεξιά η πλακέτα μετά από υπερβολικό ρετούς λόγω ψυχαναγκαστικού χαρακτήρα.
74042
Μένει πάνω στον χαλκό ως πλαστικό φιλμ !!!!!

ThanosR
31-05-18, 16:58
Να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου στην κουβέντα...
Αν δεν τολμάτε να πλησιάσετε το σίδερο για το φόβο... παντόφλας, γίνεται και με τοστιέρα η δουλειά!
Έχω μία που σπάσανε πολλά πλαστικά και δεν την έκρινα ασφαλή για οικιακή χρήση, αλλά για τις πλακέτες στο εργαστήριο είναι μιά χαρά.

Να σημειώσω εδώ ότι πλακέτα από την αρχή (σχέδιο) μέχρι το τέλος (αποχάλκωση/τρύπημα) έχω χρόνια να φτιάξω.
Οπότε ότι σας παρουσιάσω μην το θεωρήσετε δεδομένο οτι παράγει άψογες πλακέτες, πρακτικά έφτασα μέχρι τη μέση.

Στη δουλειά αγοράζουμε πολύ συχνά αυτοκόλλητα διαφόρων διαστάσεων, που είναι τοποθετημένα σε φύλλα Α4 .
Αφού χρησιμοποιήσουμε τα αυτοκόλλητα, το γυαλιστερό χαρτί που μένει, είναι αυτό που χρησιμοποιώ.

Κατά τα γνωστά εκτύπωση σε σπιτικό εκτυπωτή laser (Samsung) στην πιό σκούρα ρύθμιση.
Κόβω το χαρτί και το τοποθετώ στην πλακέτα που θέλω να φτιάξω. Πάνω από την πλακέτα, βάζω μία άλλη με το χαλκό προς το χαρτί ώστε η θερμότητα να απλωθεί όσο γίνεται πιό ομοιόμορφα. Αφού κάνω προθέρμανση, Το τοποθετώ σαν... τοστ στην τοστιέρα ανάμεσα σε δύο επίπεδα κομμάτια ξύλο για να ασκείται ομοιόμορφη πίεση. Το αφήνω για πέντε λεπτά. Παραθέτω φωτό από την καλύτερη απεικόνιση ως τώρα.
74045

Στο τέλος αφήνω την πλακέτα να κρυώσει για ένα λεπτό.
Το χαρτί που αναφέρω ξεκολάει χωρίς σαπούνι / νερό / ασετόν / οινόπνευμα. Απλά το τραβάς.
Ενδεχομένως να δουλεύει το ίδιο καλά και το κίτρινο χαρτί που περισσεύει από τα θερμικά αυτοκόλλητα.

Panoss
31-05-18, 17:21
Στη δουλειά αγοράζουμε πολύ συχνά αυτοκόλλητα διαφόρων διαστάσεων, που είναι τοποθετημένα σε φύλλα Α4 .
Αφού χρησιμοποιήσουμε τα αυτοκόλλητα, το γυαλιστερό χαρτί που μένει, είναι αυτό που χρησιμοποιώ.

Σε προηγούμενο ποστ μου είχα πει ότι τα κινέζικα κίτρινα χαρτιά από ebay δεν μου 'χαν δουλέψει καλά...
ΑΚΥΡΟΝ! Δουλεύουν τέλεια (δεν παίζουν τα κινεζάκια :closedeyes:, τα αδίκησα).
Μάλλον τις προηγούμενες φορές δεν είχα καθαρίσει καλά τις πλακέτες.
Και πρέπει να είναι το χαρτί που αναφέρει ο Θάνος, το γυαλιστερό χαρτί που μένει από αυτοκόλλητα...

Fido
13-06-18, 23:22
Ερώτηση...
Αν γίνει εκτύπωση με τον εκτυπωτή και αφήσουμε το χαρτί για την επόμενη μέρα να κάνουμε τη διαδικασία υπάρχει πρόβλημα?
Πρέπει να γίνει αμέσως μετά τη εκτύπωση η διαδικασία?

elektronio
14-06-18, 08:52
Πρόσφατα έκανα μια πλακέτα με διαστάσεις περίπου 10 Χ 13 cm. Η προσφιλής μου μέθοδος είναι η φωτοευαίσθητη πλακέτα. Επειδή όμως λόγω μεγέθους άλλαξα την απόσταση της λάμπας και δεν πέτυχε η εμφάνιση για να μην πάει άχρηστη η πλακέτα και ο κόπος μου έτριψα την αποτυχημένη εκτύπωση με ψιλό σύρμα κουζίνας και έκανα την πλακέτα ξανά χρήσιμη.
Είχα πάρει παλιότερα από την Κίνα φύλλα κίτρινα για θερμική μεταφορά τόνερ. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ φύλλα από τα διαφημιστικά φυλλάδια οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση αλλά τα φύλλα που έχω από την Κίνα κάνουν πολύ καλή δουλειά.
Παραθέτω φωτογραφίες από την πλακέτα κατά τις φάσεις εκτύπωσης, μετά την μεταφορά τόνερ, μετά την αποχάλκωση και έτοιμη πλακέτα.
74199 74198 74197

Γενικά προσπάθησα να αποφύγω την διέλευση γραμμών ανάμεσα από ποδαράκια αλλά δύο γραμμές που άφησα τελικά βγήκαν άψογες χωρίς να μου τις φάει η αποχάλκωση και χωρίς να ακουμπάνε αριστερά δεξιά.

elektronio
14-06-18, 09:02
Ερώτηση...
Αν γίνει εκτύπωση με τον εκτυπωτή και αφήσουμε το χαρτί για την επόμενη μέρα να κάνουμε τη διαδικασία υπάρχει πρόβλημα?
Πρέπει να γίνει αμέσως μετά τη εκτύπωση η διαδικασία?

Λογικά δεν θα έχει καμία διαφορά. Το τόνερ κρυώνει και σταθεροποιείται σε δεύτερα. Όταν το σιδερώσεις ή όταν το μεταφέρεις χημικά ουσιαστικά το λειώνεις ξανά και κολλάει και στις δύο επιφάνειες.

maouna
11-10-18, 12:11
Εγω πηγαινα σε ενα βιβλιοπωλειο για να μου κανει την εκτυπωση στο χαρτι και το toner εβγαινε πυχτο και ωραιο..αναγκάστηκα να αλλάξω βιβλιοπωλείο και στο καινουργιο που πήγα το τονερ εβγαινε αραιο αχνο κ η αποχαλκωση δεν γινοταν καλη...του ειπα να βαλει υψηλη αναλυση στην εκτυπωση κ οχι καποια λειτουργια εξοικωνομησης τονερ...παλι αχνο και οχι πυκνο το τονερ στην εκτυπωση.μηπως εχει να κανει με την επιλογη χαρτιου στις ρυθμίσεις? πχ αν επιλεξει photo paper γιατι εχω την εντυπωσει οτι επελεγε thick paper..