PDA

Επιστροφή στο Forum : Λεντακια και αντιστασεις!



diesel
21-04-09, 22:11
Δεν γνωριζω πολλα απο ηλεκτρονικα ωρολογιες κ.τ.λ αλλα εχω φαει κολλημα με φωτισμους λεντ!

Εχω παρει κατι λεντ κοκκινα 33000 mcd και θελω να τα συνδεσω σε σειρα με παροχη 4.8βολτ μπορει καποιος να με διαφωτισει και να μου πει τη αντιστασεις χρειαζομαι!

moutoulos
21-04-09, 22:22
Γιώργο καλως ήρθες !!!!
Με αυτή τη τάση για κάθε LED, θες μια αντίσταση σε σειρά με το LED περίπου150-180ohm.
Επειδή όμως είπες οτι θες να τα βάλεις σε σειρά, σου λέω πως πάνω απο δυο LED δεν μπορείς να
βάλεις (παίρνοντας σαν δεδομένο οτι τα κόκκινα LED δουλεύουν με 2VDC, και περίπου 20mA),
και αυτό γιατί θα έπρεπε να έχεις 6VDC για να συνδέσεις 3 σε σειρά. Αν λοιπόν αφήσεις τα δύο
σε σειρά, θέλουν μια αντίσταση 47-68ohm.

diesel
21-04-09, 22:26
Αρα προτεινεις να την κανω παραλληλη τη συνδεση με μια αντισταση 150 με 180 για καθε λεντακι!

moutoulos
21-04-09, 22:37
Θες να μου πείς τι θες να φτιάξεις ??.

Θέλω να διευκρινήσεις αυτό γιατί αν τροφοδοτηθούν απο μπαταρία
πας 2LED 1R (λιγότερη κατανάλωση). Αν είναι απο τροφοδοσία δικτύου
1LED 1R.

diesel
21-04-09, 22:45
Εχω ενα ετοιμο πλαισιο σαν απο φακο με 12 υποδοχες για 5 χιλιοστα λεντ και θελω να τα συνδεσω ολα και να παρο 4.8 βολτ τροφοδοσια απο μπαταρια nimh!

KOKAR
21-04-09, 23:10
Δεν γνωριζω πολλα απο ηλεκτρονικα ωρολογιες κ.τ.λ αλλα εχω φαει κολλημα με φωτισμους λεντ!

Εχω παρει κατι λεντ κοκκινα 33000 mcd και θελω να τα συνδεσω σε σειρα με παροχη 4.8βολτ μπορει καποιος να με διαφωτισει και να μου πει τη αντιστασεις χρειαζομαι!

κανονικά πρέπει να ξέρεις και το πόσα mA "τραβάει" το κάθε led καθώς και την τάση
όταν μάθεις αυτά τα στοιχεία μπορείς να τα βάλεις στο παρακάτω λινκ
http://led.linear1.org/led.wiz

moutoulos
21-04-09, 23:25
Αφού είναι με μπαταρία θές 6 αντιστάσεις και ασφαλώς τα 12LED.
2LED σε σειρά και 1R.

diesel
21-04-09, 23:33
voltage 1.9 kai max 2.3

20mA

KOKAR
21-04-09, 23:54
βάλε τα στοιχεία στο λινκ που σου έδωσα ποιο πάνω και θα πάρεις
την απάντηση σου.

antonis_p
01-05-09, 19:40
κάπου αναφέρθηκαν φωτιστικά led
από το εμπόριο,
μάλιστα κάποιος αγόρασε κάποια απο Κινα
και έμεινε ευχαριστημένος, αλλά δεν μπορώ να βρω την συζήτηση.

Έχει κάποιος κανένα link για οικονομικές led λαμπες από το εξωτερικο;
γιατί στην Ελλάδα τις βρίσκω σε 2πλάσιες ή 3πλάσιες τιμές από αυτες του ebay.

mariosm
01-05-09, 22:17
Με αφορμη το μυνημα του antonis_p θα ηθελα να εκφρασω μια απορια που εχω εδω και πολυ καιρο. Μεσα σε ολο το forum κυκλοφορει μια "μαγικη" λεξη που ειναι "ebay".
Η απορια μου ειναι πως ειναι δυνατον το ebay να ειναι σημειο αναφορας για συγκριση τιμων προιοντων που υπαρχουν στην αγορα;
Εγω βλεπω οτι στο ebay ο καθενας πουλαει οτι εχει στην ...αποθηκη του.
Εγω π.χ. εχω στοκ 100 μετασχηματιστες και τους βγαζω στο ebay με 1 ευρω, αυτη θα ειναι η τιμη αναφορας για να ψαξουν στην αγορα αν υπαρχει καποιο καταστημα που πουλαει φθηνοτερα απο 1 ευρω;

nikkos
02-05-09, 00:28
o antonis μάλλον αναφέρεται σε οικονομικές λάμπες όσον αφορά την κατανάλωση. Αλλά και απο τιμές, αν βρω κατι στο ebay πιο φτηνό, γιατί να μην το πάρω? το έχω κάνει πολλές φορές και μου εχει βγει σε καλό ;)

antonis_p
02-05-09, 04:02
Εγω βλεπω οτι στο ebay ο καθενας πουλαει οτι εχει στην ...αποθηκη του.
Εγω π.χ. εχω στοκ 100 μετασχηματιστες και τους βγαζω στο ebay με 1 ευρω, αυτη θα ειναι η τιμη αναφορας για να ψαξουν στην αγορα αν υπαρχει καποιο καταστημα που πουλαει φθηνοτερα απο 1 ευρω;

και αλλού ετσι γίνεται: ο καθένας πουλαει οτι έχει στην αποθήκη του...
Το ebay δεν είναι μόνο δημοπρασίες αλλά και αγορές.
Τελικα αγόρασα, μια εξάδα με 28 ευρώ (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130301884839) (λάμπες + μεταφορικά) από αγγλία

gsmaster
02-05-09, 12:58
Αντώνη θα με ενδιέφερε να δω πως οδηγούνται τα λεντ απο τα 230V. Αν κάποια στιγμή κάποια λάμπα απο αυτές τα παίξει, θα με ενδιέφερε να δώ το εσωτερικό της.

Όσο για το e-bay, δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου τα e-bay stores τα οποία πολλές φορές είναι κανονικά μαγαζιά απο πίσω.

KOKAR
02-05-09, 14:04
Αντώνη θα με ενδιέφερε να δω πως οδηγούνται τα λεντ απο τα 230V. Αν κάποια στιγμή κάποια λάμπα απο αυτές τα παίξει, θα με ενδιέφερε να δώ το εσωτερικό της.

Όσο για το e-bay, δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου τα e-bay stores τα οποία πολλές φορές είναι κανονικά μαγαζιά απο πίσω.

click εδώ.. (http://www.elecfree.com/electronic/mains-voltage-indicator-with-a-led/)

antonis_p
02-05-09, 14:25
Αντώνη θα με ενδιέφερε να δω πως οδηγούνται τα λεντ απο τα 230V. Αν κάποια στιγμή κάποια λάμπα απο αυτές τα παίξει, θα με ενδιέφερε να δώ το εσωτερικό της.

Όσο για το e-bay, δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου τα e-bay stores τα οποία πολλές φορές είναι κανονικά μαγαζιά απο πίσω.

αν τα παίξει κάποια απο αυτες που παράγγειλα, θα την έχεις,
αν όμως ισχύουν τα περί 40-50000 ώρες λειτουργίας
θα αργήσει πολύ αυτό.

Απο ebay store αγόρασα, πάει ο παλιος καλός καιρός που το ebay ήταν μόνο ότι μεταχειρισμένο πουλούσε ο καθένας.

moutoulos
02-05-09, 15:09
Αντώνη θα με ενδιέφερε να δω πως οδηγούνται τα λεντ απο τα 230V. Αν κάποια στιγμή κάποια λάμπα απο αυτές τα παίξει, θα με ενδιέφερε να δώ το εσωτερικό της.

Όσο για το e-bay, δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου τα e-bay stores τα οποία πολλές φορές είναι κανονικά μαγαζιά απο πίσω.


Γιάννη βρήκα αυτό που επισύναψα, δεν ξέρω βέβαια αν σε "καλύπτει".

Όσο για το eBay, σχεδόν πάντα "πίσω από τα eBay stores,
βρίσκονται κανονικά καταστήματα.

antonis_p
02-05-09, 15:23
Όσο για το eBay, σχεδόν πάντα "πίσω από τα eBay stores, βρίσκονται κανονικά καταστήματα.το καλό με τα ebay stores είναι πως είναι εύκολα συγκρίσιμα μεταξύ τους, και όλα με το πατημα του κουμπιού. Και φυσικά οι τελικες τιμές είναι ιδιαιτερα ανταγωνιστικες σε σχεση με την Ελληνική πραγματικότητα. Επίσης εύκολα βλέπεις την αξιοπιστία τους.

gsmaster
02-05-09, 16:05
Μου είναι γνωστή η μέθοδος με τον πυκνωτή, εννοούσα για να οδηγήσεις power leds απο τα 230. Εκεί μιλάμε για ρεύμα 200mA+ που αν το πάρεις με πυκνωτή:
1ον: 200mA x 230V = 46Watt όχι και πολύ οικονομικό, και θα καταστρέφει και το συνημίτονο αφού είναι όλο χωρητικό φορτίο. Τα led τα θέλουμε για οικονομία υποτίθεται.
2ον: Για να τραβήξεις τα 200mA, θα χρειαζόταν ένας πυκνωτής 4700μF/250V AC που δεν νομίζω να υπάρχει, και να υπάρχει θα είναι τεράστιος για να μπει σε μια απλή λάμπα με led.

167vasgio
20-06-09, 17:52
φίλε diesel,τα συνήθη κόκκινα LED 5mm λειτουργούν στα 1,4 με 1,8 V και απαιτούν 20mA ρεύμα, τα LED (ειδικά αν είναι διαφορετικου χρώματος) συνδέονται πάντα σε σειρά ώστε εξασφαλίσουμε αυτα τα 20mA σε όλα. αν θές να υπολογίσεις την αντίσταση πρέπει να ακολουθήσεις την εξής λογική,.

αν έχεις ένα LED
έχεις μια τάση τροφοδοσίας 4,8v και θές να τροφοδοτίσεις ένα κόκκινο LED που έχει μια μέση τάση αγωγιμότητας 1,6v συνεπώς έχεις μια extra τάση 4,8v-1,6v=3,2v.Tώρα ξέρεις πως αυτό θές να λειτουργεί στα 20mA οπότε απο τον Νόμο του Ohm(αξιαγάπητος :p ) ισχύει R=V/I δηλαδή R=3,2V/20mA=160Ω.

Για περισσότερα LED
Ανάλογα με τον αριθμό των LED που θες να τροφοδοτήσεις (πχ 5) πολλαπλασιάζεις την τάση αγωγιμότητας του ενός με αυτό τον αριθμό(πχ κοκκινα:5*1.6V=8V)και ακολοθείς στην συνέχεια την ίδια διαδικασία.και αν η τάση τροφοδοσία σου δεν αρκεί τότε μπορείς να τοποθετήσεις 2 ή και περισσότερες σειρές σε σειρά συνδεδεμένων LED (πχ των 3ων)παράλληλες μεταξύ τους και να υπολογίσεις μια μόνο αντίσταση για κάθε μια απο αυτές τις σειρές.
μπορεί όπως είπες να μην ξέρεις πολλά απο ηλεκτρονικά αλλά οι υπολογισμοί είναι πολύ απλοί,ελπίζω να σε βοήθησα.

tnt_tuner
23-06-09, 03:24
ενδιαφερουσ η συζητηση για τα led εγς το ψηνω να παραγγιλω υπρηψιλης φοτινοτητας 1 κ 3w για φακους και εχω βρει κατι τουμπανα των 20w τα εχει χρισιμοποιησει κανενας?
φαινονται πολυ πρακτικα ιδικα τα μικρα που δν θελουν ψυξη!
αλλα ειναι και το αλλο.......
το φως αυτο δεν ειναι κ παραπολυ καταλιλο για να μας φωτιζει! λιπουν αρκετα μηκη κυματος και δεν ξερω αν κ καταποσο 8α πιραζε τα ματια μας
τα καλιτερα ειναι απο ολα σε 8εμα ποιοτητας φωτος ειναι οι λαμπες οικονομιας π λεμε και οι hid(δν το εχω ψαξει αληθια hid για οικιακο φοτισμο υπαρχει?)οι αλογονου κ οι κοινες πιρακτοσεως ειναι καλεσ αλλα απο οικονομια.. κ το καλοκαιρι ζεστη
τα led παντως εχουν ακομα κ τρελες τιμες....
ασ πεσουν πρωτα και μετα κατι γινεται... κ αν σκευτεις οτι κοστος παραγογης εχουν το 1/4 απο τις απλεσ λαμπες.......

Ulysses
24-06-09, 07:37
Τρελή ποικιλία σε led έχει το ακόλουθο site:

www.ledrise.com (http://www.ledrise.com)