PDA

Επιστροφή στο Forum : 3pin--->usb



antonis_man
22-04-09, 02:42
Θέλω να φτιάξω ένα καλώδιο το οποίο θα παίρνει ρεύμα από την θύρα usb του laptop και θα έχει υποδοχή για βύσμα 3pin.
Είναι εφικτή αυτή η σύνδεση?
Αν ναι ποια καλώδια (χρώματα) πρέπει να συνδέσω και με ποια?
Μήπως υπάρχει κανένας έτοιμος αντάπτορας/μετατροπέας στο εμπόριο?
Ευχαριστώ.

xifis
22-04-09, 03:20
τι 3 πιν ρε φιλε?λιγο πιο λιανα μπορεις να το κανεις?τι θα συνδεεις εκει,τι εχεις στο μυαλο σου?

KOKAR
22-04-09, 09:01
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις 5ν 500mA max απο την
USB θηρα και ειναι τα καλωδια κοκκινο (+) και μαυρο (-)

http://andertorrado.wikispaces.com/file/view/patillaje_conector_USB.JPG

antonis_man
30-04-09, 22:57
Λοιπόν,αυτό που θέλω να κάνω είναι μαι αυτοσχέδια ψύκτρα για loptop με 3 ανεμιστήρια πάνω,τα οποία έχουν 3-pin supply. Τώρα, αυτό που με απασχολεί είναι η τροφοδοσία τους. θέλω να παίρνει ρεύμα με usb από τον υπολογιστή.
Βάζω μια φωτο για να δείτε πάνω κάτω τι εννοώ.Είναι βέβαια από custom κομμάτι αλλά η πλακέτα είναι αυτή που θέλω. Υπάρχει κάτι τέτοιο στο εμπόριο,έτοιμο? Είναι εύκολο να φτιαχτεί?

KOKAR
30-04-09, 23:24
στην φώτο που ανέβασες φαίνονται 2 καλώδια για το κάθε blower
το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις δεν είναι τα 3 καλώδια αλλά η τάση λειτουργίας
των blower και αυτό γιατί τα blower δουλεύουν με τάση 12ν
ενώ η usb εχει 5ν και μάλιστα 500mA max
αν τώρα βρεις blower 5ν μην σε πειράζει αν έχουν 3 καλώδια γιατί το κίτρινο
καλώδιο είναι ο sensor για τις στροφές και ενίοτε alarm
μπορείς δηλαδή να δώσεις ταση στο κόκκινο και στο μαύρο και το blower
να δουλέψει κανονικά

antonis_man
01-05-09, 00:30
Δηλαδή, απ'ότι κατάλαβα, μου λες να συνδέσω το κόκκινο του ανεμηστήρα με το κόκκινο από το usb και το ίδιο για το μαύρο. Σωστά? μπορώ να βάλλω και έναν διακόπτη στο ενδιάμεσο ε?

jim.ni
01-05-09, 02:36
όλα σωστά, αλλά δεν θα ήταν ποιο εύκολο να αγοράσεις ένα έτοιμο ?

PCMan
01-05-09, 07:26
Δηλαδή, απ'ότι κατάλαβα, μου λες να συνδέσω το κόκκινο του ανεμηστήρα με το κόκκινο από το usb και το ίδιο για το μαύρο. Σωστά? μπορώ να βάλλω και έναν διακόπτη στο ενδιάμεσο ε?
Σωστά, αλλά αν το κάνεις αυτό θα έχεις στο ανεμιστήρι 5V και όχι 12 που χρειάζεται.

KOKAR
01-05-09, 12:04
Δηλαδή, απ'ότι κατάλαβα, μου λες να συνδέσω το κόκκινο του ανεμηστήρα με το κόκκινο από το usb και το ίδιο για το μαύρο. Σωστά? μπορώ να βάλλω και έναν διακόπτη στο ενδιάμεσο ε?


όπως είπα και ποιο πάνω αν βρεις blower με τάση λειτουργίας 5ν μπορείς
να τα βάλεις άσχετα αν έχουν 3 αγωγούς...

antonis_man
01-05-09, 12:42
Ωραία,παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια...:biggrin:
Έχουμε τα 5V ανεμηστήρια,έχουμε το καλώδιο του usb, υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να φτιάξω μια πλακέτα μόνος μου για να βάλω πάνω τα καλώδια για να γλιτώσω το "κόψε-ράψε" με τα καλώδια?

@jim.ni Φίλε μου από το να δώσω 40Ε για να πάρω ένα έτοιμο πράμα μέ ότι νά'ναι φουφούρια πάνω που το κόστος τους είναι 5-6Ε, προτιμώ να δώσω τα 40 για να πάρω υλικά και να το φτιάξω μόνος μου....Άλλη χάρη έχει..!!:001_tt2:

KOKAR
01-05-09, 12:52
τι να την κάνεις την πλακέτα , είναι τόσα λίγα τα εξαρτήματα......
πάρε ένα USB καλώδιο, βάλε και ένα διακόπτη ανάμεσα και ένωσε το
με τα "φουρφουρια"

weather1967
01-05-09, 20:28
Καλησπερα και καλο μηνα σε ολους.
Aλλη χαρη βεβαια εχει η ιδιοκατασκευη και συμφωνώ .
Αλλα υπαρχουν φτηνοτερες βασεις laptop με 24 ευρω

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806609