PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση δύο τηλεφώνων διαφορετικών γραμμών PSTN



troxaio
23-04-09, 01:04
Είναι εφικτό να συνδέσει κανείς δύο γραμμές τηλεφώνου για να γίνει συνομιλία μεταξύ τους;
Είτε μέσω τηλεφωνικών συσκευών είτε κατευθύαν.

Προσπάθισα να συνδέσω από το ακουστικό των συσκευών έτσι:
Α ακουστικό > Β μικρόφωνο
Α μικρόφωνο > Β ακουστικό
Αλλά γίνεται μικροφωνισμός λόγο κύκλου.

Τι θα προτείνατε στην περίπτωση αυτή;

Ευχαριστώ

HFProject
23-04-09, 07:37
Εννοείς δύο γραμμές ΟΤΕ ?

210xxxxxxx
και
210xxxxxxx

και να μιλάς δίχως κλήση ;

troxaio
23-04-09, 10:06
Εννοείς δύο γραμμές ΟΤΕ ?

210xxxxxxx
και
210xxxxxxx

και να μιλάς δίχως κλήση ;

Ακριβώς αυτό. Υπάρχει λύση;

troxaio
23-04-09, 11:58
...ούτε κάποιο σχέδιο κάτι. Δεν έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο, ή εγώ δεν το έχω περιγράψει σωστά.
Είμαι σίγουρος ότι εδώ θα βρώ απάντηση από τους γνώστες.

anger
23-04-09, 13:14
Φίλε μου Χρονια Πολλα χριστος Ανεστη.Αυτο που θες να κάνεις ειναι απ'οτι κατάλαβα να καλει κάποιος στη μία γραμμη και να απάντας στην άλλη;Υπάρχει η υπηρεσία εκτροπής απο τον ΟΤΕ.
Ή θές να έχεις μια ανοιχτή κοινή γραμμη δλδ την Α στη Β;
Συγνώμη αν ρωτω απλά μάλλον δε θα κατάλαβα καλά.
Αν θες να κάνει conference (συνδιάσκεψη) μπορείς να το κάνει μέσω ΟΤΕ ή να βάλεις μία συσκευη που το κάνει αυτό ,άν στο χώρο σου καταλήγουν οι δύο γραμμές, http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17958&cat=267&bestseller=Y
,ή να βάλεις δύο συσκευές με ανοιχτή ακρόαση!Δέ θα χεις όμως καλά αποτελέσματα.
Όσο για τον τρόπο που περιέγραψες δέν είναι τόσο καλός (όπως είπες έχεις πρόβλημα).
Δέ ξέρω άν ευτα που λεώ ειναι κάτι που θές να κάνεις απλά έτσι το καταλαβαίνω!

troxaio
23-04-09, 14:24
Χρόνια πολλά.
Γνωρίζω τις υπηρεσίες του ΟΤΕ και για διάφορους λόγους δεν με ικανοποιούν.

Εξηγώ την λειτουργία που θέλω να κάνω.
Έχουμε 2 γραμμές PSTN και θέλω να υπάρχει αμφίδρομη επικοινωνία μεταξύ των δύο αυτών γραμμών.
π.χ. εάν σηκώσω το ακουστικό από την μία γραμμή, θα ακούσω το σήμα του ΟΤΕ της γραμμής που σήκωσα και εάν στην συνέχεια σηκώσω το ακουστικό της άλλης γραμμής θα ακούω και τα δύο σήματα μαζί, είτε από το ένα ακουστικό είτε από το άλλο.

Ο λόγος που θέλω να δουλεύει έτσι είναι ο εξής:
Θέλω όταν καλεί κάποιος στην γραμμή Α, υπάρχει κύκλωμα που ανοίγει την γραμμή Β και καλεί έναν αριθμό. Όταν απαντήσει αυτός που καλούμε από την γραμμή Β τότε θα μπορέσει να συνομιλήσει με αυτόν που είναι στην γραμμή Α.

Γνωρίζω ότι υπάρχει αυτό ακριβως από υπηρεσία στον ΟΤΕ, αλλά μας ενδιαφέρει να γίνεται με αυτόν τον τρόπο για συγκεκριμένους λόγους.

Αυτό που δυσκολεύομαι είναι η ένωση των ήχων (κάνει μικροφωνισμό όπως εξηγώ στην αρχή).

Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να κάνω.
Ευχαριστώ.

Pefres
23-04-09, 14:45
αγορασε ενα φτηνο τηλεφωνικο κεντρο,
νομιζω οτι της τελε κανουν περιπου 50 Ευρα....

troxaio
23-04-09, 14:57
Το τηλεφωνικό κέντρο δεν βολεύει στην περίπτωσή μου αφενώς και αφετέρου μήπως είσαι υπερβολικός για τα 50 ευρώ.
Υπάρχει τηλ κέντρο με 50 ευρώ; χμ δεν νομίζω.

weather1967
23-04-09, 15:34
Μηπως ηταν καλυτερο να ειχες μια γραμμή ISDN και να εκανες τα παρακατω που αναφερεις ? στην ουσια 2 γραμμες ειναι σε καλει καποιος μιλας μαζι του και αν σε καλεσει και δευτερη γραμμη σηκωνεις και το αλλο τηλεφωνο (τηλ συσκευη διπλα στην αλλη) και μιλας παραλληλα με τους 2 δεν χανεις καμμια γραμμη .
Παρα να εχεις 2 γραμμες ξεχωριστες με 2 παγγια .
Και δεν ξερω το κατα ποσο ειναι νομιμον να (σκαλιζεις) εντος εισαγωγικών τα τηλεφωνα και να κανεις πειραματα,αν ακουγετε η μια γραμμη με την αλλη.
Στο φιναλε οικονομικά μπορεις να παρεις και ενα φτηνο ασυρματο τηλεφωνο συνδεσε το παραλληλα πατα το 1 να σταματισει ο ηχος κλησεις και μιλα αμφιδρομα δωρεαν ,γιατι καταλαβα σε ενδιαφερει να εχεις αμφιδρομη συνομηλια δωρεαν ,κατι τετοιο αν καταλαβα καλα ψαχνεις.
Η καλυτερα αν δεν σε καλυψε κανεις παρε ενα τηλεφωνο το 134 και ρωτησε τον ΟΤΕ αυτο που θελεις να κανεις αν ειναι εφικτον.

plouf
23-04-09, 15:58
ο μόνος τρόπος να γίνει σωστά εινα ιμε τηλεφωνικό κέντρο,
η να κατασκευάσεις "μικρό τηλεφωνικό κέντρο"

http://www.tele.gr/html/45.HTM κάποια φτηνά

chs
23-04-09, 18:10
παρε δυο πυκνοτες 1μF στα 400V και εναν δυπλο διακοπτη on/off και συνδεσε οπος σου διχνω στο συνημενο
νομιζω οτι θα δουλεψει το εχω βαλει και εχει δουλεψει οχι για ακριβος οτι το θες εσυ αλλα εχεις πολες ελπιδες............:confused1:
οταν θα μιλας σε ενα απο τα δυο τηλεφωνα και χτιπισει το αλλο τοτε θα σικωσεις το δευτερο τηλ και αν θες να τα μιξαρεις τοτε γιρνας τον διακοπτι δεν πρεπει ομως να κλεισεις το τηλ
δοκιμασετο και πεσμου τα αποτελεσματα
ισος να μπορουμε να το κανουμε και χωρις 2ο τηλεφωνο

troxaio
24-04-09, 18:36
Καθυστέρισα λόγω φόρτου εργασίας, αλλά τελικά άξιζε τον κόπο που απευθυνθηκα εδώ.
Τελικά chs έχεις απόλυτο δίκιο, δουλεύει τέλεια.
Μόνο που δεν βρήκα πυκνωτές 400V αλλά 250V, ελπίζω να μην υπάρξει μελοντικό πρόβλημα.
Παντως με τον απλούστατο τρόπο αυτό ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΛΕΙΑ.
Ευχαριστώ.

chs
24-04-09, 21:10
καποτε ειχα φτιαξει ενα τετιο συστημα και μπορουσα να μιλαω δωρεαν με ολη την ελλαδα αλλα μεγιστι διαρκια 1,5 λεπτα βεβεα μολις ηρθαν τα ψιφιακα αυτα τελιωσαν
τελος παντον σημασια εχει οτι δουλεψε οσο για τα 400volt ειναι υπερβολη, εχεις δικεο αλλα...