PDA

Επιστροφή στο Forum : RS232 to TTL με TX, RX, DTS, RTS.



PsychotIC_N4n0b0t
24-04-09, 00:56
Καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι να κατασκευάσω μια πολύ μικρή πλακέτα μετατροπής σημάτων της RS232 θύρας σε TTL. Μέχρι στιγμής σε project που είχα υλοποιήσει μου χρειάζονταν τα κανάλια TX και RX άντε να αναφέρω και την GND αναφοράς μεταξύ PC και πλακέτας. Οπότε ένα MAX232 ήταν αρκετό.

Τώρα χρειάζομαι αυτό το μετατροπέα για ένα DIP Blutooth module της Spark-Fun μέσω PC από την RS232 για να το "configurάρω" μέσω ΗΤ. Δεν του είναι αρκετά όμως τα 2 αυτά κανάλια (TX, RX) αλλά θέλει και τα DTS, RTS. Με ένα ΜΑΧ 232 δεν μπορώ να το κάνω απ' ότι είδα, καθώς υπάρχουν άλλοι μετατροπείς για τα υπόλοιπα σήματα: DTR, DSR, DCD, DTS, RTS. Τουλάχιστον εγώ τα 2 τελευταία θέλω να χρησιμοποιήσω.

Ξέρει μήπως κανείς ποιός μετατροπέας μου χρειάζεται και αν ναι, μήπως έχει κανείς κάποιο schematic για να δω την συνδεσμολογία; Ευχαριστώ πολύ!

Υ.Γ.: Ξέρω ότι συνδέοντας τα DTS, RTS μεταξύ τους μπορώ να "ξεγελάσω" το terminal έτσι ώστε ο έλεγχος να δίνει πάντα θετικό αποτέλεσμα. Όμως, το module που θέλω να "configurάρω" τρέχει λειτουργικό με bluetooth stack όπου κατά τον προγραμματισμό μπορεί να εντοπίσει συσκευή και το configuration να διακοπεί, οπότε θα χρειάζομαι κάποιου είδους ειδοποίηση στο τερματικό, επομένως μου είναι αναγκαία η χρήση των 2 αυτών σημάτων.

mariosm
24-04-09, 01:34
Προφανως θα εννοεις RTS και CTS (οχι DTS).
Χρειαζεσαι MAX233 και το σχεδιο δες το εδω
http://www.compsys1.com/workbench/On_top_of_the_Bench/Max233_Adapter/max233_adapter.html
Ειναι το Model AD233BK

PsychotIC_N4n0b0t
24-04-09, 03:38
Ευχαριστώ πολύ mariosm για το ενδιαφέρον. Η αλήθεια είναι ότι κοίταξα αρκετά (2 ώρες) στο ίντερνετ πριν ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα και πέραν του ότι δεν βρήκα άκρη, επισκεύθηκα και την συγκεκριμένη σελίδα.

Δεν μπορώ να διακρίνω καθόλου την συνδεσμολογία και πέραν τούτου κάπου διάβασα ότι στο chip δεν χρειάζεται να βάλω σε κάποια pins του πυκνωτές όπως είναι απαραίτητο στο 232. Βρήκα το datasheet αλλά και αυτό είναι λίγο χαοτικό αφού αναφέρεται σε όλα τα MAX της Maxim, κολλάει πολύ στις χαρακτηριστικές και στο 233 μόνο δύο εικόνες δίνει όπου κάποια pins λέει ότι δεν χρησιμοποιούνται, κάποια λέει ότι πρέπει να βραχυκυκλωθούν μεταξύ τους και έχει 2 κατηγορίες, τις εισόδους και τις εξόδους - ούτε RTS, TX... κ.α. ονομασίες.

Επειδή δεν θέλω να κάψω καμιά θύρα στο mobo μου και επειδή ο χρόνος με πιέζει λίγο για το project, μήπως είναι εύκολο σε κάποιον που ξέρει να μου ανεβάσει ένα schematic για το πως θα πρέπει να είναι η συνδεσμολογία; Ή έστω κάποιο link βρε παιδιά που ξέρετε γιατί έχω οργώσει το ίντερνετ!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Να και μια εικόνα του MAX233:
http://img16.imageshack.us/img16/6396/newbitmapimageeat.jpg

mariosm
24-04-09, 11:23
Αφου εχεις το σχεδιο του MAX233 το θεμα ειναι απλο.
α) Βραχυκυκλωσε τα pin 12-17, 11-15, 10-16.
β) στο D9 βυσμα του υπολογιστη οι συνδεσεις ειναι:
pin2 (RX) - pin5 MAX233
pin3 (TX) - pin4 MAX233
pin7 (RTS) - pin18 MAX233
pin8 (CTS) - pin19 MAX233

γ) TTL RX - pin3 MAX233
TX - pin2 MAX233
RTS - pin1 MAX233
CTS - pin20 MAX233
Ελπιζω να καταλαβεις τι γραφω. Σχηματικο δεν μπορω να κανω αυτη τη στιγμη λογω χρονου:saad:

gsmaster
24-04-09, 13:42
Και με το MAX232 μπορείς να κάνεις δουλειά. Έχει 2+2 μετατροπείς, οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις γι αυτό που θελεις.

PsychotIC_N4n0b0t
24-04-09, 14:37
mariosm: Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και ευχαριστώ επίσης και για την συνδεσμολογία. Εντάξει, δεν έχω πλέον κάποια απορία όσον αφορά το ΜΑΧ233.

gsmaster: Το είχα σκεφτεί αυτό το ενδεχόμενο αλλά δεν ήξερα αν τα CTS και RTS είναι διαφορετικά σήματα απ'τα TX, RX. Πχ αν για -16V είσοδο πρέπει να έχω 0V στην έξοδο αντί για 1, ή πχ αν δεν έχουν ίδια τάση με τα TX, RX ή αν πρέπει να βάλω άλλους πυκνωτές... μπλα μπλα μπλα... Για να λες ότι μπορώ, μάλλον ΜΑΧ232 θα χρησιμοποίησω. Ευχαριστώ για τον χρόνο και τη συμβουλή σου!