PDA

Επιστροφή στο Forum : μπλε χρώμα(φως) σε λυχνίες



antonis_x
24-04-09, 19:20
Γειας..Εχω μια απορία, σε εναν ενισχυτή με 2 EL504 τελικές,οι λυχνίες εκτός απο το πορτοκαλί φως(το κλασικό τελος παντως) που βγάζουν τα νήματα,μέσα της βγάζει ένα μπλε φως..εντονο.
Οχι μωβ ή κοκκινο κλπ, αλλα καθαρό μπλε..Υποδεικνήει κάτι αυτό?είναι πρόβλημα?
Εκανα μια πρόχειρη αναζήτηση και απ ότι είδα λένε ότι το μπλε φως δεν δειχνει κάποιο πρόβλημα, αντίθετα με το κόκκινο..
Αλλά θέλω όσοι και αν γνωρίζετε να μου πείτε..

ευχαριστώ..

Thanos10
24-04-09, 19:39
Το μπλε φως που βλεπεις οφειλεται απο καποια αερια που μπορει να εχει η λυχνια μεσα παραδειγμα η 6L6 το φαινομενο αυτο ειναι πολυ εντονο.

antonis_x
24-04-09, 20:18
Ευχαριστώ φίλε Θάνο για την απάντηση..άρα δεν υπάρχει πρόβλημα?
Κάτι που δεν ενέφερα πριν:εδώ και 2 μέρες που έφτιαξα τον ενισχυτή και τον δούλεψα δοκιμαστικά το μόνο φως που έβγαζαν οι λάμπες(οι el504,γιατί στις ecc83 που έχω στην προενίσχυση-οδήγηση το μόνο φως που βλέπω είναι αυτό των νημάτων),ήταν αυτό των νημάτων, σήμερα μετά από κάποιες αλλαγές που έκανα τον ξαναδοκίμασα μου βγαλε και το μπλε φως..παρολ αυτά δούλευε κανονικά..επίσης πριν την δοκιμή όπου είδα και το μπλε φως καταλάθος το φορτίο (ηχείο 8ωμ) συνδέθηκε μεταξύ της εξόδου 4ωμ και 8 ωμ του ενισχυτή..αν και δε νομίζω να φταιξε αυτό..
τέλος ο ενισχυτής δουλεύει κανονικά..αλλά αυτό το μπλε φως με ανησύχησαι..

FM1
24-04-09, 22:22
Μπλέ χρώμα είχα παρατηρήσει και εγώ σε μία PL504 όταν έβαζα στην πρίζα ένα πομπό!,το μπλέ φώς δεν ήταν σταθερό αλλά έντονοι μπλέ στιγμιαίοι σπηνθιρισμοί στα νήματα της λυχνίας.

Εννοείται πως την έκλεισα αμέσως και κατά πάσα πιθανότητα οφειλόταν σε ένα μικρό τσοκάκι δακτυλίου που το είχα τοποθετήσει σε σειρά με τα 24VAC του Μ/Σ μήπως και κόψει τίποτα θόρυβο,αλλά μάλλον μόνο σπινθήρες δημιουργούσε και το αφαίρεσα,έκτοτε όλα οκ.

Για την ιστορία και μόνο,μου είχε πεί ένας παλιός ασυρματιστής του στρατού ότι κάθε φορά που πατούσε το κλειδί του μόρς για να εκπέμψει, αναβόσβηνε μια ταλαντώτρια λυχνία με έντονο μπλέ χρώμα στο κάτω μέρος του rack όπου εκεί υπήρχε ένα τζαμάκι για να παρακολουθούν την λειτουργία της.

Γιώργος 231
24-04-09, 22:56
Γειας..Εχω μια απορία, σε εναν ενισχυτή με 2 EL504 τελικές,οι λυχνίες εκτός απο το πορτοκαλί φως(το κλασικό τελος παντως) που βγάζουν τα νήματα,μέσα της βγάζει ένα μπλε φως..εντονο.
Οχι μωβ ή κοκκινο κλπ, αλλα καθαρό μπλε..Υποδεικνήει κάτι αυτό?είναι πρόβλημα?
Εκανα μια πρόχειρη αναζήτηση και απ ότι είδα λένε ότι το μπλε φως δεν δειχνει κάποιο πρόβλημα, αντίθετα με το κόκκινο..
Αλλά θέλω όσοι και αν γνωρίζετε να μου πείτε..

ευχαριστώ..

Φιλε μου, αυτο το μπλε φως ειναι η μαγεια των λυχνιων ...
Εχω χρονια να το δω, και πολυ μου λυπει
Σε ζηλευω .....

Thanos10
24-04-09, 23:06
6L6 φιλε Γιωργο για πολυ μπλε χρωμα.

ReFas
25-04-09, 00:15
Γειας..Εχω μια απορία, σε εναν ενισχυτή με 2 EL504 τελικές,οι λυχνίες εκτός απο το πορτοκαλί φως(το κλασικό τελος παντως) που βγάζουν τα νήματα,μέσα της βγάζει ένα μπλε φως..εντονο.
Οχι μωβ ή κοκκινο κλπ, αλλα καθαρό μπλε..Υποδεικνήει κάτι αυτό?είναι πρόβλημα?
Εκανα μια πρόχειρη αναζήτηση και απ ότι είδα λένε ότι το μπλε φως δεν δειχνει κάποιο πρόβλημα, αντίθετα με το κόκκινο..
Αλλά θέλω όσοι και αν γνωρίζετε να μου πείτε..

ευχαριστώ..

Δες και εδω (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=40511)

Γαληνίτης
25-04-09, 01:45
Tην εποχή των μεσαίων, στις συνομιλίες από αέρος μια πολύ συχνή έκφραση ήταν ότι η λυχνία εξόδου RF (πχ. 6L6, 807, EL34, EL504, EL509, EL519, 6146 κλπ.) "μπλεδιάζει".
Το "μπλέδιασμα" ήταν κάτι ευχάριστο, σε αντίθεση με το επικίνδυνο, βαθύ κεραμιδί, κοκκίνισμα της ανόδου από υπερθέρμανσή της, όταν η ισχύς δεν έφευγε προς την κεραία.
Δεν υπήρχαν τότε coaxial και γέφυρες SWR και ο συντονισμός (συνήθως με κύκλωμα Γ) γινόταν με γνώμονα τη βύθιση της ένδειξης του mAμέτρου της ανόδου, σε συνδυασμό με το κοκκίνισμα-μπλέδιασμα της λυχνίας ή και με κάποια λάμπα φθορισμού.

jan41
25-04-09, 03:05
http://www.jacmusic.com/html/articles/blueglow/blueglow.htm

PARKER
25-04-09, 10:18
Tην εποχή των μεσαίων, στις συνομιλίες από αέρος μια πολύ συχνή έκφραση ήταν ότι η λυχνία εξόδου RF (πχ. 6L6, 807, EL34, EL504, EL509, EL519, 6146 κλπ.) "μπλεδιάζει".
Το "μπλέδιασμα" ήταν κάτι ευχάριστο, σε αντίθεση με το επικίνδυνο, βαθύ κεραμιδί, κοκκίνισμα της ανόδου από υπερθέρμανσή της, όταν η ισχύς δεν έφευγε προς την κεραία.
Δεν υπήρχαν τότε coaxial και γέφυρες SWR και ο συντονισμός (συνήθως με κύκλωμα Γ) γινόταν με γνώμονα τη βύθιση της ένδειξης του mAμέτρου της ανόδου, σε συνδυασμό με το κοκκίνισμα-μπλέδιασμα της λυχνίας ή και με κάποια λάμπα φθορισμού.

Ακριβώς, φίλε Κώστα.
Μπλέδιασμα και βύθισμα το μιλιαμπερομέτρου.
Η EL34 θυμαμαι έδινε ωραίο μπλε και η 6L6 ακόμη καλύτερο, και το πρωτάθλημα στο "παπαρούνιασμα" είχε η 807, όπου αν δεν πρόσεχες, "άνοιγε"!!!
Και χωρίς γέφυρες, απο τα πολλά στάσιμα, είχες και δωρεάν φωτισμό στο δωμάτιο απο τις λάμπες φθορισμού!!!

antonis_x
25-04-09, 16:01
Φιλε μου, αυτο το μπλε φως ειναι η μαγεια των λυχνιων ...
Εχω χρονια να το δω, και πολυ μου λυπει
Σε ζηλευω .....

Οντως Γίωργο,είναι πολύ ωραίο σαν θέαμα,τώρα που ξέρω ότι δεν είναι πρόβλημα είναι ακόμα πιο ωραίο :001_smile::biggrin:

Εχω δει και πράσινο φως σε εσωτερικό λυχνίας,πάλι el504 αν δεν κάνω λάθος,στην αρχή όταν συνδεόταν η τροφοδοσία(όχι η τάση των νημάτων) και μετά από λίγο έφευγε και έμενε μόνο το φως από τα νήματα..αυτό είναι κάτι διαφορετικό?



Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Τρελός Επιστήμονας
25-04-09, 18:23
Όπως γράφτηκε προηγουμένως, το μπλε φως προέρχεται από ιόντα αερίων που δεν αφαιρέθηκαν πλήρως κατά τη διαδικασία δημιουργίας του κενού μέσα στη λυχνία. Οι λυχνίες υψηλού κενού (πχ 4-400, 3-500Ζ) δεν παρουσιάζουν μπλε φως εκτός αν πάθουν βλάβη και απελευθερωθούν ιόντα από τα υλικά της λυχνίας. Το κοκκίνισμα της ανόδου οφείλεται σε υψηλή θερμοκρασία της ανόδου και χρειάζεται να γνωρίζουμε εκ των προτέρων αν η συγκεκριμένη λυχνία κοκκινίζει ή όχι στη μέγιστη ισχύ ανοδικής απώλειας. Πχ οι 807, 6146, EL34, El 504 και άλλες δεν κοκκινίζουν ενώ πχ η 100ΤΗ και η 250ΤΗ λευκοπυρώνονται. Άλλες, όπως η 810, κοκκινίζουν ελαφρά (cherry-red colour).
Η αυξομείωση της έντασης του μπλε φωτός αντιστοιχεί σε αυξομείωση του ανοδικού ρεύματος και οι παλιοί ερασιτέχνες την εκμεταλλεύονταν ως ένδειξη συντονισμού στους πομπούς διότι τα μιλιαμπερόμετρα ήταν πανάκριβα (παλιές καλές εποχές, πού είσαι θρυλικέ Όμικρον-έξι να συντονιστείς...).
Για το φίλο FM1, η λυχνία που αναβόσβηνε κάτω από το σασί μάλλον ήταν κάποια σταθεροποιήτρια τάσης αερίου (stabilovolt) του τύπου 0Β3, VR150 ή παρόμοια.

FM1
29-04-09, 17:18
Eνδιαφέρουσες είναι και οι λεγόμενες "tuning eye valves" που χρησιμοποιούνταν παλαιότερα στα ραδιόφωνα (ενδείκτρια συντονισμού & ενδείκτρια fm stereo)σε τριοδικούς ενισχυτές και σε μπομπινόφωνα.
Ένα είδος ματιού (display) στο πάνω μέρος της λυχνίας φώτιζε περισσότερο ή λιγότερο ανάλογα με την ενίσχυση που πραγματοποιούσε η λυχνία (ισχύς σήματος εξόδου).
Aργότερα αντικαταστάθηκαν από πιό εξελιγμένες λυχνίες ώσπου φθάσαμε στις neon ενδεικτικές λυχνίες.

Ένα σχετικό video:

YouTube - 6AF6 "Magic Eye" CRT with 6X4 Rectifier