PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητό θερμόμετρο με θερμίστορ



teostran
25-04-09, 13:22
Καλησπέρα,
υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει σχετικα με μια κατασκευη που θελω να κανω?
προκειται για ενα φορητο θερμομετρο το οποιο θα το κατασκευασω σε ραστερ με τις εξης προδιαγραφες:

θερμόμετρο με χρήση θερμίστορ και τελεστικών ενισχυτών

Το θερμόμετρο θα πρέπει να λειτουργεί με μπαταρία 9V (απλή τροφοδοσία). Θα πρέπει να γίνει κατάλληλη επιλογή τελεστικών ενισχυτών χαμηλής κατανάλωσης ισχύος, έτσι ώστε η συνολική κατανάλωση του κυκλώματος να είναι όσο το δυνατόν μικρότερη. Η περιοχή μέτρησης θα πρέπει να είναι τουλάχιστον από 10 έως 90°C. Σαν όργανο ένδειξης της θερμοκρασίας να χρησιμοποιηθεί πολύμετρο σε κλίμακα 0‐2V το οποίο να απεικονίζει την μετρούμενη θερμοκρασία.
Π.χ. όταν μετράμε θερμοκρασία 50°C η ένδειξη του βολτομέτρου να είναι 500mV

οποιος εχει καποιο σχηματικο για το παραπανω κυκλωμα θα με βοηθουσε πολυ.
,ευχαριστω.

xampos
25-04-09, 15:51
Φίλε μου να μαντέψω ότι αυτό είναι εργασία στο ΤΕΙ ηλεκτρονικής Θεσσαλονίκης και συγκεκριμένα στο μάθημα ηλεκτρονικές μετρήσεις;

teostran
25-04-09, 15:56
ετσι ακριβως.....την εχεις κ εσυ?εχεις βρει τιποτα?

xampos
25-04-09, 16:22
Οχι εχω τελιωσει εγω. Πιστευω οτι πρεπει να κανεις ενα διαιρετη τασης με μια αντισταση ενα ποτεσιομετρο και μια σταθερη αντισταση. ετσι η αναλογα με τη θερμοκρασια μεταβαλεται και η αντισταση του θερμιστορ με αποτελεσμα να μεταβαλεται και η ταση στα ακρα του. ετσι λοιπον μετρας την θερμοκρασια. τωρα πρεπει να βρεις ενα τροπο να μετατρεπεις την ταση απο το θερμιστορ σε μια ταση απο 100 mV εως 900 mV (αν καταλαβα καλα απο την εκφωνηση) ωστε να την μετρασ με το πολυμετρο και μετα εσυ να την μεταφραζεις σε θερμοκρασια. οσο για το κυκλωμα αυτο κοιτα στο βιβλιο του σπασου (το μωβ) στις σελίδες 161 εωσ και 172. μαλον καπος ετσι θα το θελει πρωτα ενα πομπο ρευματος απο την ταση που περνουμε απο το διαιρετη τασης (εξαρταται απο την σταθερη αντισταση το θερμιστορ αλλα και απο την θεση του δρομεα στην μεταβλητηα αντισταση, την οποια σου λεω να την βαλεις για να ρυθμιζεις) και μετα μια βαθμιδα μεταροπης απο ρευμα σε ταση σαν αυτο στη σελιδα 170. ελπιζω να σε βοηθησα. ρωτα τον καθηγητη εκει πως πανω κατω το θελει δηλαδη αν το θελει ετσι η με καποιο ενισχυτη οργανολογιας η κατι αλλο και εδω ειμαστε παλι για βοηθεια.

dbsjro
25-04-09, 17:34
Π.χ. όταν μετράμε θερμοκρασία 50°C η ένδειξη του βολτομέτρου να είναι 500mV

Eμενα γιατι αυτο δεν μου φαινεται σωστο? Εκτος και αν δεν υπαρχει γραμμικοτητα ή κανω καποιο λαθος (Εγω το βρισκω 1,14V στους 50)

Οση βοηθεια θες αλλα πρωτα θα ξεκινησεις μονος σου. Δεν ειναι σωστο να το βρεις ετοιμο για πολλους και ευννοητους λογους
:001_smile:

gsmaster
25-04-09, 18:22
dbsjro (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37437), Το βολτόμετρο θα χρησιμοποιηθεί αντί για οθόνη, και για λόγους ευκολης ανάγνωσης, αν βάλεις και μια τελεία πρίν το ψηφίο των μονάδων, τα 100mV θα είναι 10,0 βαθμοί κελσίου και τα 500mV θα είναι 50,0 βαθμοί κελσίου. Θα δίνει 10mV ανα βαθμό κελσίου όπως ακριβώς δουλεύει και το LM35.

dbsjro
25-04-09, 21:03
dbsjro (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37437), Το βολτόμετρο θα χρησιμοποιηθεί αντί για οθόνη, και για λόγους ευκολης ανάγνωσης, αν βάλεις και μια τελεία πρίν το ψηφίο των μονάδων, τα 100mV θα είναι 10,0 βαθμοί κελσίου και τα 500mV θα είναι 50,0 βαθμοί κελσίου. Θα δίνει 10mV ανα βαθμό κελσίου όπως ακριβώς δουλεύει και το LM35.

Ναι αλλα θελει στους 10c να εχει 0V και οχι 100mV

lastid
25-04-09, 21:57
Εγώ πάλι από την εκφώνηση καταλαβαίνω ότι στους 10c θέλει 100mV ("πολύμετρο που να απεικονίζει την μετρούμενη θερμοκρασία","περιοχή τουλάχιστο από 10c έως 90c", "π.χ. στους 50c η ένδειξη να είναι 500mV").

GR_KYROS
25-04-09, 23:14
http://hbd.org/mtippin/thermometer.html

briko
25-04-09, 23:50
http://hbd.org/mtippin/thermometer.html
απανηση στον κυρο


Οση βοηθεια θες αλλα πρωτα θα ξεκινησεις μονος σου. Δεν ειναι σωστο να το βρεις ετοιμο για πολλους και ευννοητους λογους
:001_smile:

GR_KYROS
26-04-09, 10:22
briko προφανώς υπονοείς ότι έδωσα μασημένη τροφή.
δεν ξέρω κατά πόσο μασημένη είναι, αλλά με ένα ψάξιμο θα την εύρισκε και ο Θοδωρής.
ίσως δεν είναι σωστό να λύνουμε θέματα για λογαριασμό άλλων , (αν και έχω κάποιες ενστάσεις) αλλά μια παραπομπή σε μια διεύθυνση δεν είναι και το τρομερό. http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=304520#post304520

briko
26-04-09, 13:16
ακριβώς εκεί είναι το θέμα αν κάποιος δεν μπορεί να κάνει ένα απλό ψάξιμο για να βρει τίποτε (γιατί αυτό που ζητεί είναι σχεδόν τίποτε) τότε πως θα τον βοηθήσω εγώ -δίνοντας του όλη την άσκηση λυμένη ? δίνοντας του και τις μετρήσεις από το πολυμετρο? πρέπει να έχει κάποια γνώση για αν μου πει έχω φτάσει μέχρι εδω και κώλυσα μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει για το κάτι παρακάτω
εγώ γνωρίζω ότι εσύ έχεις γνώσεις λίγες-αρκετές το κρίνεις εσύ όπως και εγώ ξέρω πιστεύω 5 πράγματα. το θέμα όμως δεν είναι εσύ η εγώ αλλά αυτός που θέλει να πάρει ένα πτυχίο και πρέπει να στρωθεί στην δουλειά.
Εγώ όταν έφτιαχνα κάποιες κατασκευές δεν έβγαινα από το σπίτι για μέρες κάνοντας πειράματα και ψάχνοντας δεξιά και αριστερά.
Η συζήτηση πιστεύω είναι ευχάριστη και πιστεύω να μην υπάρξει καμιά παρεξήγηση μεταξύ μας αφού εκτιμώ τις γνώσεις σου

teostran
26-04-09, 14:27
Σας ευχαριστω πολυ ολους για την πολυτιμη βοηθεια σας και για την σημαντικη ωθηση που μου δινεται να ξεκινησω.

Οσο για το αν πρεπει καποιος εμπειροτερος να βοηθαει καποιον νεοτερο που τωρα ξεκιναει ειναι καθαρα θεμα ανθρωπου.Σιγουρα ακομα δεν εχω τις γνωσεις που απαιτουνται για να βγω στην αγορα αλλα δεν πιστευω οτι γεννηθηκε κανεις γνωριζοντας ηλεκτρονικα.''Ρωτωντας πας στην πολη'' λενε.Μπραβο στον briko (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33576) που διαιθεται τοσο πολυ χρονο για να ασχοληθει με τις εκαστοτε κατασκευες που εκανε,απλα εγω δεν εχω αυτη την ανεση χρονου γιατι δουλευω και σπουδαζω ταυτοχρονα.Ετσι σκεφτηκα και την λυση του forum.Επισης να σημειωσω οτι η εργασια που θελω να κανω ειναι προαιρετικη και οχι για να παρω το πτυχιο.
Συμφωνω απολυτα με την αποψη του GR_KYROS (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32768).

Και παλι ευχαριστω.

lastid
26-04-09, 14:48
Αρχικά όταν είδα τον Κύρο να δημοσιεύει το κύκλωμα, σκέφτηκα ότι σκέφτηκε και ο briko.
Όμως η συζήτηση αυτή έδειξε ότι υπάρχουν επιχειρήματα τόσο υπέρ όσο και κατά.
Επιπλέον θέλει ακόμη δουλειά. Πρέπει να μεγιστοποιηθούν οι αντιστάσεις για να ελαχιστοποιηθεί η κατανάλωση και πιθανώς να επιλεγεί άλλος τελεστικός.

briko
26-04-09, 17:36
πρέπει να έχει κάποια γνώση για αν μου πει έχω φτάσει μέχρι εδω και κώλυσα μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει για το κάτι παρακάτω

Προτού απαντήσουμε διαβάζουμε τι γράφει ο άλλος.



απλα εγω δεν εχω αυτη την ανεση χρονου γιατι δουλευω και σπουδαζω ταυτοχρονα.

Η δικαιολογία αυτή είναι η πιο άστοχη που θα μπορούσες να κάνεις .
Δηλαδή εάν ήσουν άτομο με ειδικές ανάγκες θα έπρεπε να σου στείλουμε το πτυχίο σπίτι?
Το ότι εργάζεσαι σίγουρα είναι στα συν σου αλλά δεν πρέπει να είναι δικαιολογία για να παρατήσεις τα πάντα στην καλή διάθεση άλλων για να πάρεις πτυχίο η να περάσεις ένα μάθημα

anamprox
28-04-09, 09:17
τυχαινει να εχω και εγω αυτη την εργασια αυτο το εξαμηνο. προαιρετικη ειναι αλλα βοηθα πολυ να παρεις εστω και μισο βαθμο σε ενα απο τα δυσκολοτερα μαθηματα της σχολης.ειμαι ενας απο τους εκατονταδες που το εχουν τελευταιο εργαστηριο.δεν ειναι τοσο αθωα τα πραματα.και να προσεχεις συναδελφε διοτι μπορει να σου γυρισει μπουμεραν.δεν ειναι βλακες οι διδασκοντες! μπορει και να διαβαζουν τι λεμε... κανε οτι μπορεις μονος σου και κανε συγκεκριμενες ερωτησεις, πχ τι γινεται με την γραμμικοτητα του θυριστορ κλπ.αλλωστε εχεις και την υλη του μαθηματος. απο εκει θα παρεις ολα τα κυκλωματα.διαβασε το pdf.

xampos
28-04-09, 12:33
Παιδια επειδη το θεμα της εργασιας το εχει βαλει στο e-μαθηση μπορει καποιος να ανεβασει το pdf. φιλε ρωτησες στο εργαστηριο αν αυτη η λυση που σου εδωσα ειναι δεκτη.