PDA

Επιστροφή στο Forum : που να βρω pwm εννητρια?



panikas1984
25-04-09, 16:07
γεια σας παιδια. κανω την πτυχιακη μ. το θεμα της ειναι : ελεγχος στροφων κινητηρα dc διεγερσης σειρας με igbt. λοιπον εχω τα παντα εκτοσ απο το controller που θα δινει pwm στο igbt opto drive (http://www.pcti.com/App_Data_Sheet_Opto_IGBT_Drive.pdf ) εδω ειναι το manual του igbt opto drive. δεν θελω να κατσκευασω αλλα να βρω ενα μαγαζι που να πουλαει το συγκεκριμενο εξαρτημα.

gsmaster
25-04-09, 18:45
Δεν νομίζω να το βρείς έτοιμο σαν συσκευή. Υπάρχει απ όσο ξέρω το TL494 αλλά αν δεν το βρείς μπορείς να φτιάξεις με ένα 555.

panikas1984
25-04-09, 23:01
εχιες τπτ στα υποψειν? καπιο ετοιμο δλδ το 555 δινει τετοιο ειδους παλμο?

panikas1984
25-04-09, 23:03
παιζει το ενδεχομενο να δωσω απο παραληλη? το πειραμα αυτο εχει ξαγινει αλλα δουλευε με ms-dos και δεν εβγαζα ακρη. απο την παραληλη εδινε τον παλμο. αυτο το προγραμμα λεγοταν fire.bas

gas_liosia
04-05-09, 23:00
Έχω κάνει αυτό που θες για ένα dc ανεμιστηράκι με το SG3524. Έχει στο manual του κάποιο κύκλωμα στο οποίο έχω κάνει μια μικρή επέμβαση και είναι αυτό παρακάτω με Mosfet. Εσύ αντί για το Mosfet μπορείς να βάλεις ένα optocoupler αν θες.

panikas1984
11-05-09, 14:31
Έχω κάνει αυτό που θες για ένα dc ανεμιστηράκι με το SG3524. Έχει στο manual του κάποιο κύκλωμα στο οποίο έχω κάνει μια μικρή επέμβαση και είναι αυτό παρακάτω με Mosfet. Εσύ αντί για το Mosfet μπορείς να βάλεις ένα optocoupler αν θες.




ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ PCB ΜΗΠΩΣ?

KOKAR
11-05-09, 15:27
Φιλική συμβουλή
Αφιέρωσε λίγο χρόνο και κάνε και κάτι μόνος σου…
Πρόκειται για το μέλλον σου !

Υ.Γ
Αν ψάξεις στο google για PWM controller θα βρεις χιλιάδες
πράγματα για να τελειώσεις την εργασία σου

panikas1984
12-05-09, 16:57
Φιλική συμβουλή
Αφιέρωσε λίγο χρόνο και κάνε και κάτι μόνος σου…
Πρόκειται για το μέλλον σου !

Υ.Γ
Αν ψάξεις στο google για PWM controller θα βρεις χιλιάδες
πράγματα για να τελειώσεις την εργασία σου



το igbt που εχω εχει switching frequency up to 30 kHz tl 494 εχει δυνατοτητες για αυτην την συχνοτητα φτανει μεχρι κει? θελω να ελεγχω τις στροφες ενος κινητηρα dc 230 VOLT ΚΑΙ 6 Α. ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΝΩ ΠΑΛΜΟ PWM ΣΤΟ IGBT. EXΒΕΒΑΙΑ Κ ΜΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΣΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ. ΕΙΝΑΙ OPTOCUPLER LEEIΟ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ Μ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ Κ Μ ΛΕΕΙ ΒΓΑΛΕ ΑΚΡΗ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΣΕΡΩ ΓΩ? Κ ΤΩΡΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ............:angry:

gas_liosia
13-05-09, 00:30
Έχω ένα pcb αλλά δε θα κάνεις δουλειά διότι εμένα ήταν συνδιαστικό με τελεστικούς για σύνδεση σε labview. Είναι πολύ απλό κύκλωμα, δε θα δυσκολευτείς να το φτιάξεις. Απλά πρέπει να αλλάξεις το κομμάτι που έχω εγώ το mosfet με την dc τροφοδοσία.

gas_liosia
13-05-09, 00:54
Απλά πρέπει να αλλάξεις το κομμάτι που έχω εγώ το mosfet με την dc τροφοδοσία.

Sorry... νόμιζα ότι είχες AC moter... Το κύκλωμα που σου έδωσα εγώ παράγει pwm στα pin12-13 το οποίο ρυθμίζεις από το trimmer των 10Κ στο pin2. Βασικά πρέπει να διαβάσεις το manual του IGBT σου να δεις πως δουλεύει.