PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί Αναλογικό παλμογράφο ....



JIM_6146B
26-04-09, 23:46
Γειά σας ...

Αγόρασα εναν αναλογικό παλμογράφο 2 χ 20 Mhz κλασικός αναλογικός ...

Εχω κάποια ερωτήματα :blush:

1) Υπάρχει απλό κύλωμα που να βάζεις στην είσοδο του 40mhz και να το κάνει 20mhz χωρίς αλλιώσεις στο σήμα ή να βάζεις 100 mhz και να το διαιρει δια 5 να το κάνει 20 mhz ????

Απλός για να αυξήσω τα mhz του παλμογράφου ...


2) Υπάρχει κάποιο βιβλίο περί χρήσεις παλμογράφων αλλά να είναι κατανοητώ ?? τηλέφωνο απο που το αγοράζουμαι και πως το ζητάμε ??

Να έχει τον τρόπο χρήσεις των δυνατοτήτων του παλμογράφου με παραδείγματα .

3) Εχει το δικό του ακροδεκτη που είναι χ1 και χ10 μπορώ να το κάνω χ100 και πώς ??

το χ1 έχει 100Ω αντίσταση σε σειρά
το χ10 έχει 9ΜΩ αντίσταση σε σειρά

ο πυκνωτής που έχει το άκρο τoυ το bnc βλυσμα είναι 140pf περίπου

4) Εχει μία έξοδο κανιού ch1 που λέει frequncy counter υπάρχει κάποιο συχνόμετρο για αυτήν μόνο την δουλειά δηλ . απο 1Hz .... 20Mhz και να το έχω συνδεμένο μόνημα στον παλμογράφο άς είναι και με μπαταρία ??

5) Σχεδιο που να μπορώ να μετρώ διάφορα δίοδους κ.λ.π. βρήκα αρκετά αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόπηστα αν υπάρχει καποιο δοκιμασμένο θα το ήθελα ..

ουφ αυτά προς το παρόν :blushing:

Ευχαριστώ προκαταβολικά

φιλικά Δημήτρης

chip
28-04-09, 11:09
Για να δεις παραπάνω εύρος ζώνης σε αναλογικό παλμογράφο δύο τρόποι υπάρχουν.
Ο ένας είναι να κάνεις μετακίνηση της συχνότητας που μετράς προς τα κάτω κατά όπως κάνουν τα ραδιόφωνα, δηλαδή κάνωντας μήξη με μία σταθερή συχνότητα (οπότε προκύπτει το άθροισμα και η διαφορά συχνοτήτων) και στη συνέχεια οδηγούμενο σε ένα χαμηλοπερατό φίλτρο για να μείνει μόνο η διαφορά. (λογικά θα βρείς στο δίκτυο κυκλώματα με το S042P -- υπήρχε ένα KIT της NUOVA electronica πριν χρόνια (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα)) (έφτανε σε συχνότητες κάπου πάνω από τα 100Μ αν θυμάμαι καλά. (το όριο του S042P είναι τα 200Μ)

Ο δεύτερος τρόπος είναι πιο σύνθετος και πέρνει πολλά δείγματα από το σήμα και συνθέτει την εικόνα. Λογικά θα το βρείς ψάχνωντας σαν sampling probe αλλά είτε θα είναι πολύ δύσκολο να κατασκευαστεί είτε δεν θα είναι κάτι πολύ λειτουγικό και αξιόπιστο. Τα sampling probe πάνε σε ποιο μεγάλες συχνότητες.

stom
28-04-09, 12:22
Ψαξε για prescaler.

JIM_6146B
28-04-09, 14:20
Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας :biggrin:

Αυτές τις μέρες τα έχω παίξει με το ψάξιμο .. εχω κατεβάσει απο το Internet ελληνικά και ξενα σαιτ με τρόπους μέτρησης , τρόπους λειτουργίας κ.λ.π.

Εχω φτιάξει σαν μικρό μαθητούδη κυκλωματάκια μικρά για να δώ πώς παίζει ....

Εχω διαβάσει manual άλλον παλμογράφων , ασκήσεις σχολών που τις έχουν βάλει στο ιντερνετ κ.λ.π

Εχω ξετρελαθεί ........:lool::lool:

απλός βλέπω οτι χρειάζεται ενα συχνόμετρο στην εξοδο "CH1 Frequency Counter" για να φαίνεται άμεσα η συχνότητα του σήματος που μετράτε .

Εχω βάλει στο ματι ενα πολύμετρο το UT-803 με πολλά καλούδια ... αλλά δεν υπάρχει το έχουν όλοι στα σαιτ τους ή στα προσπέκτους αλλά έχει τελειώσει !!!! στης αποθήκες λένεεεεεεεε !!!!!

Αν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο κάπου θα ήθελα να μου το πείτε τηλέφωνο κ.λ.π. .


Επίσης δεν το έχω βάλει στα 220 τα probe και ψάχνω για κανά κύκλωμα σαν προστασια για να μην τινάξω τον παλμογράφο στον αέρα ......καθώς τα πειράματα καμιά φορά κάνουν και μπάμ :lool:

chip
28-04-09, 14:58
ούτε για αστείο ο παλμογράφος στα 220V. Απαιτείται ειδικό probe για τέτοια χρήση (διαφορικό υψηλής τάσης)
Να θυμάσε πάντα οτι η γείωση του παλμογράφου είναι γειωμένη στην πρίζα

dbsjro
28-04-09, 15:40
Να θυμάσε πάντα οτι η γείωση του παλμογράφου είναι γειωμένη στην πρίζα

Αυτο σημαινει οτι θα περασει μεγαλο ρευμα?

kopla
28-04-09, 16:51
Αυτο σημαινει οτι θα περασει μεγαλο ρευμα?

Αυτό που φαντάζομαι είναι ότι ο chip εννοεί πως δεν υπάρχει απομόνωση μιας και η γείωση είναι κοινή. "Ολα τα watt τα τρως στη μάπα".
Απομόνωση γίνεται με μετασχηματιστές 1:1 (παιρνουν πχ 220v και βγάζουν παλι 220v, με χαληλότερη ισχύ και αλλη γείωση).

chip
28-04-09, 18:28
Για να κάνεις μέτρηση θα πρέπει το κροκοδειλάκι του probe να πιάσει στον ουδέτερα και η μύτη του probe στο καλώδιο με την τάση. Με τον τρόπο αυτό κινδυνεύει ο παλμογράφος γιατί θα είναι στα όρια του ή εκτός ορίων η τάση των 220V (310Vp) ενώ κινδυνεύει και ο χρήστης από το να χειρίζεται με το probe τέτοια τάση (το οποίο πιθανότατα να μήν είναι κατασκευασμένο για τέτοια τάση).
Αν τώρα πιάσει ανάποδα τότε η τάση των 220v θα πάει στο σασι του παλμογράφου. Αν Η γειώση του σπιτιού δεν είναι καλή θα πάθει ηλεκτροπληψία όποιος πιάσει τον παλμογράφο ή κάποιο σημείο του κυκλώματος υπό έλεγχο. Αν η γείωση είναι καλή θα κάνει ένα ΜΠΑΜ θα ρίξει τις ασφάλειες και πιθανόν να έχει και κάποια ζημιά στον παλμογράφο (το πιθανότερο κατεστραμένο Probe και ίσως κοννέκτορς στον παλμογράφο).
Φυσικά οι γειώσεις συνήθως είναι μέτριες (όχι σωστές) οποτε έχεις λίγο και από τα δύο.
Επίσης ποτέ δεν ξέρεις πώς ακριβώς σχεδιάστηκε ο παλμογράφος οπότε μπορεί να έχεις και χειρότερα. (πχ αν η γείωση του κυκλώματος του παλμογράφου συνδέεται με τη γείωση του καλδίου ρεύματος του παλμογράφου μέσω κάποιας ασφαλειοαντίστασης τότε θα έχουμε και χειρότερες απρόβλεπτες εξελίξεις και για τον παλμογράφο και για τον χειριστή του)

dbsjro
28-04-09, 20:55
Οκ παιδες ευχαριστω:001_cool: