PDA

Επιστροφή στο Forum : Reverse engineering η πιο απλά από PCB σε σχηματικό



ArtifexEfr
29-04-09, 23:26
'Έχω μια πλακέτα (με τα υλικά επάνω) και θέλω να κάνω το σχηματικό...
Είναι λίγο πολύπλοκη και νομίζω είναι 2 επιπέδων με λίγους όμως αγωγούς στην κάτω όψη.
Θα ήθελα συμβουλές αν υπάρχουν η κάποια μεθοδολογία γιατί λίγο που ασχολήθηκα μου φαίνεται ότι θα πάρει πολλές ώρες...

Επίσης να ρώτησω αν μπορώ να την πάω σε κάποιο κατάστημα η κάποιον ειδικό και πόσο περίπου θα μου κοστίσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Υ.Σ 'Ακουσα και για μια μέθοδο με φωτογραφίες(πάνω και κάτω όψη πλακέτας) και μετά photoshop,το έχει κάνει κανείς?

lastid
29-04-09, 23:46
Να σου πώ τί έχω δοκιμάσει με επιτυχία:
-Σκανάρω (με κλασσικό επιτραπέζιο scanner) και τις δύο πλευρές.
-Σε Photoshop ή αντίστοιχο πρόγραμμα, κάνω με fill έντονες τις γραμμές του χαλκού.
-Αντιστρέφω την μία από τις δύο εικόνες και τις βάζω δίπλα δίπλα.
-Παίρνω μεγάλο χαρτί και στυλό και αρχίζω το σχέδιο. Χρησιμοποιώ μπλε-κόκκινο στυλό για γραμμές-εξαρτήματα.
-Όποιο εξάρτημα ή όποια γραμμή χαλκού μεταφέρω στο χαρτί, την μαρκάρω κάνοντάς την fill με άλλο χρώμα.
- Όπου υπάρχει ασάφεια (κρυμμένος χαλκός κάτω από εξαρτήματα), ελέγχω με πολύμετρο στην πλακέτα.
- Αφού τελειώσω, ξανακάνω το σχέδιο πιο συμμαζεμένο στο τελικό χαρτί ή σε πρόγραμμα σχεδίασης.

gsmaster
30-04-09, 00:06
Έχω κάνει και τους δύο τρόπους που λες, και έχω να πω:

Με τον πρώτο είναι εύκολο να κάνεις κάποιο λάθος στην μεταφορά απο την πλακέτα στο θεωρητικό, αλλά η πλακέτα-αντίγραφο που θα βγάλεις απο το θεωρητικό μπορείς να την κάνεις όπως θες, και δεν έχεις πρόβλημα με διαστάσεις αποστάσεις.

Με τον δεύτερο τρόπο με φωτογραφίες+photoshop που λες, είναι δύσκολο να κάνεις λάθος, και η πλακέτα θα βγεί όπως και η αρχική. Επειδή είναι διπλής όψης πρέπει να προσέξεις τα σημεία που ενώνεται το πάνω με το κάτω επίπεδο, και τις αποστάσεις για τα ολοκληρωμένα. Καλύτερα να το κάνεις με scanner για να έχεις πιο καθαρή εικόνα και χωρίς παραμορφώσεις στις γωνίες.

Πρώτα απ όλα δες αν μπορείς να βρείς όλα τα υλικά και αν έχει προγραμματιζόμενα ολοκληρωμένα πάνω, αλλιώς τσάμπα θα παιδευτείς.

ArtifexEfr
30-04-09, 00:09
Ευχαριστώ πάρα πολύ Δημήτρη!!!
Θα το δοκιμάσω αύριο...γιατί δεν έχω σκάνερ...για την ώρα :)

ArtifexEfr
06-05-09, 18:17
Ευχαριστω πολύ Gsmaster & Lastid με βοήθησαν πραγματικά οι συμβουλές σας!Τελιώσα με το σχηματικό εκτός απο μια μικρή λεπτομέρια,το άκρο μιας αντίστασης δεν 'φαίνεται' να συνδέετε πουθενά(και μετά απο έλεγχο με το πολύμετρο...)
Υπάρχει περίπτωση να είναι στον 'αέρα' δηλαδή ασύνδετο?

lastid
06-05-09, 22:34
Θεωρητικά ναι, μπορεί να το έχει κάνει ο σχεδιαστής για να μπερδέψει τους αντιγράφοντες.
Στην πράξη δεν νομίζω, πρέπει να επιμείνεις και να βρεις που πάει.
Φυσικά η πλακέτα πρέπει να είναι ΟΚ και όχι καμένη, έτσι?