PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτη σπαζοκεφαλιά με τον παλμογράφο...



JIM_6146B
30-04-09, 22:59
Πρώτη σπαζοκεφαλιά με τον παλμογράφο :

Έχουμε ανοιχτό τον παλμογράφο και κάνουμε χρήση του CH1 στην επιλογή AC αλλά και DC να είναι έχουμε το ίδο αποτελεσμα .

Βάζουμε το Probe του CH1 στην γείωση γειτονικής μπρίζας ή και τις ίδιας πρίζας που παίρνει τάση ο παλμογράφος .

Ρυθμίζουμε το VOLT/DIV στα 5mV , το ΤΙΜΕ/DIVE στα .2 μS

Παρατηρώ στην οθόνη

1) ένα σταθερό σήμα Ημίτονο (σαν της εναλασόμενης τάσης) που το μήκος της περιόδου είναι 0,7 τετράγωνο οθόνης .
2) Το ύψος της τάσης από κορυφή σε κορυφή είναι 1 τετράγωνο οθόνης



Γιατι συμβαίνει αυτό και αν υπολογίσω την συχνότητα την βγάζω ( έβαλα και ενα χαζό συχνόμετρο που την βγάζει περίπου 10MHz)

0,0000002 * 0,7 = 0,00000014 => 1/Τ = 7142857 ΗΖ ???? δηλαδή 7MHz ???

κάτι συμβαίνει με τον παλμογράφο ή
υπάρχει παρεμβολή στο δίκτυο ΔΕΗ ή
εχω κακή γείωση σε σήματα RF ή
κάτι κάνω λάθος .. ή
έτσι είναι !

Επίσης ανοιξα καταναλώσεις ψυγεία πλυντήρια TV το σήμα παρέμενε το ίδιο ...

μπορεί κάποιος να κάνει το ίδιο στον παλμογράφο του και να μου πει τι γίνεται ?????

Τα σχόλια σας …

Ευχαριστώ προκαταβολικά

H3
01-05-09, 10:01
Πρώτη σπαζοκεφαλιά με τον παλμογράφο :

Έχουμε ανοιχτό τον παλμογράφο και κάνουμε χρήση του CH1 στην επιλογή AC αλλά και DC να είναι έχουμε το ίδο αποτελεσμα .

Βάζουμε το Probe του CH1 στην γείωση γειτονικής μπρίζας ή και τις ίδιας πρίζας που παίρνει τάση ο παλμογράφος .

Ρυθμίζουμε το VOLT/DIV στα 5mV , το ΤΙΜΕ/DIVE στα .2 μS

Παρατηρώ στην οθόνη

1) ένα σταθερό σήμα Ημίτονο (σαν της εναλασόμενης τάσης) που το μήκος της περιόδου είναι 0,7 τετράγωνο οθόνης .
2) Το ύψος της τάσης από κορυφή σε κορυφή είναι 1 τετράγωνο οθόνης



Γιατι συμβαίνει αυτό και αν υπολογίσω την συχνότητα την βγάζω ( έβαλα και ενα χαζό συχνόμετρο που την βγάζει περίπου 10MHz)

0,0000002 * 0,7 = 0,00000014 => 1/Τ = 7142857 ΗΖ ???? δηλαδή 7MHz ???

κάτι συμβαίνει με τον παλμογράφο ή
υπάρχει παρεμβολή στο δίκτυο ΔΕΗ ή
εχω κακή γείωση σε σήματα RF ή
κάτι κάνω λάθος .. ή
έτσι είναι !

Επίσης ανοιξα καταναλώσεις ψυγεία πλυντήρια TV το σήμα παρέμενε το ίδιο ...

μπορεί κάποιος να κάνει το ίδιο στον παλμογράφο του και να μου πει τι γίνεται ?????

Τα σχόλια σας …

Ευχαριστώ προκαταβολικά


Δες λιγο εδω ,
http://www.ceid.upatras.gr/faculty/alexiou/dig_design/index_files/fylladio/oscilator.pdf
θα παρεις αρκετες πληροφοριες ,και θα σου λυσει καποιες αποριες

JIM_6146B
01-05-09, 10:46
Δες λιγο εδω ,
http://www.ceid.upatras.gr/faculty/alexiou/dig_design/index_files/fylladio/oscilator.pdf
θα παρεις αρκετες πληροφοριες ,και θα σου λυσει καποιες αποριες

Ευχαριστώ για την απάντηση αυτό και πολλά άλλα τα έχω διαβάσει ...απο θεωρία πονοκεφάλιασα και εχω διαβάση πολλά για αυτό έχω πάει και στην πράξη-εμπειρία που εκεί νομίζω είναι ή ουσία τις χρήσης του παλμογράφου ...

Το ερώτημα μου γιατί να εμφανίζεται αυτό το σήμα στην γείωση όπως το περιγράφο ....

Παρακτικά το σήμα αυτόεμφανίζεται και σε άλλους παλμογράφους - γειωση σπιτιου ???

her
01-05-09, 11:05
Δηλαδή συνδέεις τον παλμογράφο στην γείωση τις πρίζας? Αν το κάνεις έτσι τότε την γείωση του παλμογράφου που την ενώνεις?
Φαντάζομαι ότι έχεις σύνδεση τον ‘’κεντρικό αγωγό’’ του παλμογράφου στην γείωση και το – του παλμογράφου στον αέρα. Αν έχεις κάνει κάτι τέτοιο είναι λογικό να σου δείχνει ότι να ναι. Ουσιαστικά αυτό που μετράς είναι ο θόρυβος.
Διόρθωσε με αν κατάλαβα λάθος.

JIM_6146B
01-05-09, 11:13
Βάζω την ψύχα του probe στην γείωση τις μπρίζας που τροφοδοτίται ο παλμογράφος . Το σήμα είναι καθαρό ....


Παρατήρηση

1) αν κρατήσω στο χέρι την ψύχα του probe τότε παρουσιάζεταο θόρυβος και ενα σήμα που κινήται συνέχεια δεν μπορεί να το ακινητοποιήση ο παλμογράφος (triger) η συχνότητα με συχνόμετρο πολυμέτροy είναι 50Hz.

2) Αν τώρα όπως λέω στην αρχή πάρω την ψύχα και την ακουμπίσω στην γείωση τις μπρίζας παρουσιάζεται σήμα ακίνητο και σταθερό με τα χαρακτηριστικά που αναφέρω στην αρχή .

Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι για αυτό ρωτάω αλλά αν ήταν θόρυβος δεν θα έπρεπε να κινήται συνέχεια το σήμα ??? εδώ το κάνει triger και είναι πολύ σταθερό΄????

her
01-05-09, 11:21
Την ψίχα την βάζεις στην γείωση. Τον ‘’κεντρικό αγωγό’’ που τον συνδέεις?

JIM_6146B
01-05-09, 11:26
Την ψίχα την βάζεις στην γείωση. Τον ‘’κεντρικό αγωγό’’ που τον συνδέεις?


Ψύχα λέω το μεσαίο που έχει την ακίδα .

Το αλλο που είναι το - του ακροδεκτη είναι στον αέρα .

Αν είναι θόρυβος γιατί έχει σταθερή συχνότητα περίπου 10MHz και δεν έπερεπε να είναι σήμα μή μετρήσημο ...

Τα σταθερά Mhz που βλέπω απο που λαμβάνονται δηλ. το σήμα απο που προέρχεται ??? ο θόρυβος τον 50Hz τον καταλαβένω ΔΕΗ κ.λ.π.

Εχεις παλμογράφο να κανεις το ίδιο για να δω συμεριφορά άλλου παλμογράφου ??

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου .

her
01-05-09, 12:29
Η μέτρηση η οποία κάνεις δεν είναι σωστή. Όποτε και τα σήματα τα οποία μετράς είναι λάθος. Το σήμα που μετράς μπορεί να προέρχεται και από πολλούς παράγοντες. (συμπεριφορά καλωδίων ως κεραία, παρεμβολή κάποια συσκευής πιθανών να μην είναι και δικαία σου). Πάντα η σωστή μέτρηση προϋπόθετη και σύνδεση το – του παλμογράφου. Αλλιώς τα σήματα που μετράς δεν είναι τα πραγματικά αλλά είναι θόρυβοι κ.α
Δεν έχω εδώ που βρίσκομαι παλμογράφο.

H3
01-05-09, 15:39
Η μέτρηση η οποία κάνεις δεν είναι σωστή. Όποτε και τα σήματα τα οποία μετράς είναι λάθος. Το σήμα που μετράς μπορεί να προέρχεται και από πολλούς παράγοντες. (συμπεριφορά καλωδίων ως κεραία, παρεμβολή κάποια συσκευής πιθανών να μην είναι και δικαία σου). Πάντα η σωστή μέτρηση προϋπόθετη και σύνδεση το – του παλμογράφου. Αλλιώς τα σήματα που μετράς δεν είναι τα πραγματικά αλλά είναι θόρυβοι κ.α
Δεν έχω εδώ που βρίσκομαι παλμογράφο.


Συμφωνω ,Το οτι ειναι γειωση δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να αναπτυχθουν διαφορες τασεις ,ειδικα εαν το καλωδιο εχει αρκετο μηκος μεχρι την γη ,μπορει ευκολα να εχει μηκος κυματος ,η υποπολαπλασιο ακομα και για HF ,η
MW συχνοτητες, οποτε μπορουν επανω του να αναπτυχθουν μεγαλες τασεις ,η γειωση στα σπιτια ετσι οπως ειναι φτιαγμενη δουλευει καλα (εαν δουλευει ) για ρευματα 50 ΗΖ .
Στο lινκ που σου εστειλα στα σημεια 15,16 και 29 αναφερει σχετικα με θεση "Cal " ,ειναι βασικο για να ξερεις τελικα τι μετρας (πλατος παλμου ,αποσταση παλμων )
Παντως ετσι οπως εχεις τον παλμογραφο το - ειναι Float ,οποτε μαλλον oi μετρησεις σου δεν ειναι σωστες

JIM_6146B
01-05-09, 17:16
Εδώ έιχε αλλα γραμμένα και τα έσβησα κατα λάθος ...


Συμφωνώ με όσα μου γράφετε παραπάνω .

Απλός προσπαθώ να μάθω πώς φαίνεται στην οθόνη ο θόρυβος και γενικότερα τι συμβαίνει ...


Πρόσεξα οτι το (-) του probe είναι ενωμένο άμεσα με την γείωση της τροφοδοσίας του παλμογράφου άρα όπου συνδέσεις το (-) ατην πραγματικότητα γειώνεις το σημείο εδώ κάτι δεν μου αρέσει ...

Αν συνδέσεις κατα λάθος το (-) στο μείων μίας συμμετρικής τάσης θα υπάρξει σοβαρό προβλημα ίσως και καταστροφή εξοπλισμού ....

Υπάρχει κάπιος τρόπος ασφαλούς χρήσης του (-) του probe πχ σύνδεση μέσο πυκνωτή κ.λ.π.

Επίσης αν δεν έχεις καταλάθος γείωση στην μπρίζα σου όλη η τάση που θα δείνεις στο (-) του probe απο το κυκλωμα που μετράς θα είναι στο σασι του παλμογράφου !!!!!!

Το σχόλιο σας ....

Δεν μπορεί κάποιο κύκλωμα απομόνωσεις θα υπάρχει για το (-) probe του παλμογράφου ???

H3
01-05-09, 20:51
[QUOTE=JIM_6146B;305454]Εδώ έιχε αλλα γραμμένα και τα έσβησα κατα λάθος ...


Συμφωνώ με όσα μου γράφετε παραπάνω .

Απλός προσπαθώ να μάθω πώς φαίνεται στην οθόνη ο θόρυβος και γενικότερα τι συμβαίνει ...


"Πρόσεξα οτι το (-) του probe είναι ενωμένο άμεσα με την γείωση της τροφοδοσίας του παλμογράφου άρα όπου συνδέσεις το (-) ατην πραγματικότητα γειώνεις το σημείο εδώ κάτι δεν μου αρέσει ..."

Δεν βλεπω καποιο προβλημα εκτος εαν βαλεις το - στην φαση των 220V

"Αν συνδέσεις κατα λάθος το (-) στο μείων μίας συμμετρικής τάσης θα υπάρξει σοβαρό προβλημα ίσως και καταστροφή εξοπλισμού ...."

To - μιας συμμετρικης τασης εχει διαφορα δυναμικου μονο με το + της ιδιας πηγης , η με το 0 της ιδιας πηγης ,δεν εχει διαφορα δυναμικου με το σασσι του παλμογραφου που ειναι γειωμενο στην πριζα των 220V εκτος και εαν ενωσεις το 0 της πηγης αυτης στην γειωση των 220V

"Υπάρχει κάπιος τρόπος ασφαλούς χρήσης του (-) του probe πχ σύνδεση μέσο πυκνωτή κ.λ.π."

DC πως θα μετρησεις με πυκνωτη ?

"Επίσης αν δεν έχεις καταλάθος γείωση στην μπρίζα σου όλη η τάση που θα δείνεις στο (-) του probe απο το κυκλωμα που μετράς θα είναι στο σασι του παλμογράφου !!!!!!"

Υσχυει οτι ειπα περι συμμετρικης τροφοδοσιας

JIM_6146B
01-05-09, 21:01
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Εγώ συνεχίζω και ανακαλύπτω πώς μετράς ορθά , τι βλέπεις στην οθόνη , θόρυβος κ.λ.π.

Εχω ενα όργανο που μετράει πυκωτές και πηνία για την μέτρηση βγάζει τετράγωνο ή ημίτονο και σε τάσης 150mv και συχνότητα 900Hz και 90Hz.

Σύνδεσα τους ακροδέκτες στον παλμογράφο ....

Τέλειο μέτρησα και την συχνότητα και τα volt και είμαι ευχαριστημένος + οτι είδα και που πρέπει να είναι τα ποτεσιόμετρα ευαισθησίας VOLT για σωστή μέτρηση .... :lool::lool:


Ευχαριστώ και πάλι .

H3
01-05-09, 21:15
Εγω τον εχω για μετρηση διαμορφωσης σε πομπο ΑΜ

JIM_6146B
01-05-09, 21:19
Εγω τον εχω για μετρηση διαμορφωσης σε πομπο ΑΜ


Είναι εύκολο να μου πώς το κάνεις δηλαδή τι είκονα πρέπει να έχεις στον παλμογράφο πριν την διαμόρφωση και τι εικόνα μετά και πώς κρίνεις οτι η διαμόρφωση είναι σωστή .???:001_huh:

Φιλικά

Δημήτρης

H3
01-05-09, 21:41
[

[QUOTE=Είναι εύκολο να μου πώς το κάνεις δηλαδή τι είκονα πρέπει να έχεις στον παλμογράφο πριν την διαμόρφωση και τι εικόνα μετά και πώς κρίνεις οτι η διαμόρφωση είναι σωστή .???:001_huh:

Φιλικά

Δημήτρης[/QUOTE]


θα πρεπει να δεις λιγο για Amplitude modulation για να παρεις μια ιδεα πως ειναι το παλμογραφημα ,ο ελενχος γινεται με εισαγωγη αντι για μουσικη στο σημα του πομπου , Ακουστικου σηματος γνωστης κυματομορφης και συγκριση των δυο κυματομορφων ,αυτα χονδρικα γιατι υπαρχουν και διαφορες αλλες μετρησεις που γινονται

JIM_6146B
01-05-09, 22:13
θα πρεπει να δεις λιγο για Amplitude modulation ......


Το βρήκα : http://en.wikipedia.org/wiki/Amplitude_modulation