PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλαβη σε Μητρικη Albatron PX875P Pro



jeik
01-05-09, 21:48
Παιδια εχω ενα πισι ,αναβει αλλα το ολοκληρωμενο που βρισκεται στην γωνια της μητρικης , κοντα στα πινς διακοπτων power,reset κλπ ζεματαει !!!!:confused1: Ειναι το FW 82801 EB-F422 NB63 - SL73 Z.

Παει για πεταμα ?

Εσβησε το πισι μολις κουμπωσα στο USB εναν εξωτερικο σκληρο.

billtech
01-05-09, 22:13
φιλε μου ενας κολλητος μου ειχε παρει Albatron και εκαψε την καρτα ηχου.την εστειλε με την εγυηση και του δωσαν τα λευτα του γιατι η Albatron δεν μπορουσε λεει να του την φτιαξει η να του στειλει αλλη.τι να σου πω.εγγυηση εχεις?

jeik
01-05-09, 22:45
Oxi εγγυηση , ειναι παλια :001_huh:.

billtech
01-05-09, 22:48
αρα οι κανεις το κανεις μονος σου η το πας και αν φτιαχνει που το πιθανοτερον να σου πουν δεν φτιαχνει για να παρεις αλλο...δεν αναιβαζεις και καμια φωτογραφια καλη να το δουμε?

KOKAR
02-05-09, 11:50
Παιδια εχω ενα πισι ,αναβει αλλα το ολοκληρωμενο που βρισκεται στην γωνια της μητρικης , κοντα στα πινς διακοπτων power,reset κλπ ζεματαει !!!!:confused1: Ειναι το FW 82801 EB-F422 NB63 - SL73 Z.

Παει για πεταμα ?

Εσβησε το πισι μολις κουμπωσα στο USB εναν εξωτερικο σκληρο.

εκτός από το ότι ζεσταίνετε τι ακριβώς σου κάνει?
ποια είναι η δυσλειτουργία του motherboard ?

Xarry
02-05-09, 12:14
Οταν λες ζεματαει πανω απο 50-60 βαθμους;

HFProject
02-05-09, 12:33
Αποσύνδεσες τον σκληρό ;
Το PC δουλεύει ;
Αν ναι, αν βάλεις USB Stick το "βλέπει" ;
Το ολοκληρωμένο αυτό είναι o Communications Controller, αν είναι καμμένο τότε δεν πρέπει να δουλεύει τίποτα.

jeik
02-05-09, 15:17
Να το αναλυσω λιγο παραπανω , δεν αναβε καθολου , με τον διακοπτη μπροστα , μετα του βραχυκυκλωσα το πρασινο καλωδιο του τροφοδοτικου με το μαυρο και πηρε ρευμα η μητρικη.Απο κει και περα αρχισε να αναβει κανονικα απο τον διακοπτη.Αναβουν κανονικα τα φουρφουρια , αλλα τα dvd-flopy disc κλπ μετα απο 1 δευτερολεπτο σταματανε.Νιωθω τον σκληρο να γυρναει αλλα δεν μπουταρει , η οθονη εβγαλε κατι καθετα χρωματα.αργοτερα δεν εδειχνε τιποτα ''οχι σημα''.Δεν βγαζει την εικονα σε BIOS.
Εννοειται οτι ξεκουμπωσα ολα τα περιφερειακα αλλα εξακολουθει να ζεματαει

HFProject
02-05-09, 15:47
Δεν νομίζω ότι ήταν η τυχερή σου μέρα.
:(
Σκέψου ότι θα κάνεις "έμμεση" αναβάθμιση .... Think Positive


Το ολοκληρωμένο αυτό είναι o Communications Controller, αν είναι καμμένο τότε δεν πρέπει να δουλεύει τίποτα.

pointer
02-05-09, 16:21
Μήπως είναι πρόβλημα τροφοδοτικού???Γιατί αυτά τα ριμάδια φυαίνε σε πολλές περιπτώσεις.

h@ris
02-05-09, 16:39
Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε μια Albatron px915 σε ένα pc που έχω. Δεν έχω κάτσει να το ψάξω αλλά νομίζω πως η μητρική πάει για αλλαγή. Δεν έχω τσεκάρει βέβαια το τροφοδοτικό. Αύριο αν έχω χρόνο θα το ψάξω λίγο παραπάνω και θα ενημερώσω...

Το pc δεν ανοίγει καν πλέον. Παλιά άνοιγε και μετά από λίγο έκλεινε. Κατά ένα 90% είναι η μητρική...

jeik
02-05-09, 17:09
Παιδια , ευχαριστω για τις απαντησεις , λετε γενικως να ειναι προβληματικες αυτες οι μητρικες ? αν βρω οικονομικα την ιδια θα κανω δουλεια ή τσαμπα ο κοπος ?Ο επεξεργαστης που φοραει κανει σε αλλη μητρικη αραγε ?

Xarry
02-05-09, 17:14
Ο επεξεργαστης θα παιζει και σε αλλη μητρικη μονο που αν ειναι σε 478 socket ενδεχωμενως να μη βρεις μητρικη καθως εχουν αποσυρθει απο την αγορα.

HFProject
02-05-09, 17:15
Κοίτα, αν το "θέμα" ξεκίνησε από τον σκληρό δίσκο (φορτίο ή βραχυκύκλωμα), τότε μπορεί το ίδιο matherboard να έχει πάλι "θέμα" κάποια στιγμή στο μέλλον.

Αυτό έχει Socket 775, Intel, άρα οποιοδήποτε με τα ίδια χαρακτηριστικά θα σου κάνει. Κοίτα επίσης και όλα τα χαρακτηριστικά του συγκριτικά με κάποιο άλλο.

Albatron PX915 (http://www.albatron.com.tw/English/product/mb/pro_detail.asp?rlink=Specification&no=198)

pointer
02-05-09, 17:18
Επειδή δεν είδα τι CPU έχεις απλά σου λέω ότι άμα αλλάξεις τελικά μητρική και κρατήσεις το επεξεργαστή θα πρέπει να προσέξεις τι επεξεργαστή έχεις και ανάλογα να αγοράσεις μητρική.Αν τώρα έχεις παλιά CPU τότε πάς μάλλον για καμιά μεταχειρισμένη γιατί τώρα κυκλοφορούν μόνο μητρικές που υποστηρίζουν τους καινούργιους επεξεργαστές.

h@ris
03-05-09, 10:20
Η δικιά σου μητρική px875 είναι socket 478 οπότε υποθέτω έχεις pentium4.

Μπορείς να βάλεις κάποια άλλη μητρική και να παίζει, το πρόβλημα όμως θα είναι με τα windows αφού κατά την εγκατάστασή τους στήνονται βάση κάποιου συγκεκριμένου υλικού. Οπότε αν εσύ πάρεις κάποια διαφορετική μητρική, είναι πολύ πιθανόν να πρέπει να ξαναβάλεις τα windows....

h@ris
03-05-09, 11:41
Μετά από ψάξιμο μήπως φταίει κάτι άλλο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι φταίει η μητρική. Αύριο πάω να πάρω κάποια αλλη...

h@ris
06-05-09, 10:05
Τελικά αυτό ήταν! Η μητρική. Την άλλαξα εδώ και δυο μέρες και πάει μια χαρά τώρα...

billys7
06-05-09, 20:19
Πάντως έγω έχω μια μητρική Albatron εδώ και αρκετά χρόνια, από τότε που τις πρωτοέφερε το Πλάισιο, και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

Xarry
06-05-09, 21:55
Ε δεν σημαινει οτι ολες οι Albatron βγαζουν και προβληματα.