PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί ups εχουμε,τι φορτιο χρησιμοποιούμε -χρονος αυτονομιας



weather1967
02-05-09, 21:27
Καλησπερα
Θα προτινω αν δεν εχετε αντιρρηση να ανοιξουμε ενα θεμα τι ups τι φορτιο εχουμε πανω του, και ποση ωρα εχει αυτονομια.
Για να ξερουμε και εμεις ,αλλα και νεοι φιλοι που θελουν να κανουν καποια μελλοντικη αγορα τι να διαλεξουν .

Προσωπικα εχω ενα ΜGE ellipse 500 VA το εχω τρια χωρις ακομα αλλαγη μπαταριας .
Φορτιο ενα pc με τροφοδοτικο 380 watts Amd Athlon x2 4200 ,μια οθονη 17 tft ,μια εξωτερικη καρτα ηχου usb ,ενα modem .
Και κραταει καπου 9 min μεχρι να κλειση το pc ,οταν ηταν νεο κραταγε και 13-15 min
Απροβληματιστη λειτουργια μεχρι στιγμης,εκτος τωρα τελευταια σε κατι μικρες στιγμιαιες διακοπες ,(οχι σε ολες) καπου βλεπω οτι δεν τις πιανει και κλεινη ,μαλλον αρχιζει να θελει αλλαγη μπαταριας,το τεσταρω μετα βγαζοντας και βαζοντας παλι το φις στην μπριζα γρηγορα και βλεπω κραταει την ταση,και δουλευει κανονικα.

chs
03-05-09, 00:46
γεια σας και απο εμενα
ειπες οτι εχεις ενα ups 500VA και εχεις εκει απανω ενα pc με τροφοδοτικο 380Watt κανονικα το φορτιο που εχεις στο ups σου ειναι μεγαλο ή ειναι στα ορια του μεγαλου...
ενα παραδειγμα φαινεται εδω... http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=UPS&category2=LINE%20INTERACTIVE
μπορεις να δεις οτι τα Watt που αποδιδει ειναι πολλες φορες το 35,40,50% λιγοτερο απο τα VA του..........:blink:

weather1967
03-05-09, 09:53
γεια σας και απο εμενα
ειπες οτι εχεις ενα ups 500VA και εχεις εκει απανω ενα pc με τροφοδοτικο 380Watt κανονικα το φορτιο που εχεις στο ups σου ειναι μεγαλο ή ειναι στα ορια του μεγαλου...
ενα παραδειγμα φαινεται εδω... http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=UPS&category2=LINE%20INTERACTIVE
μπορεις να δεις οτι τα Watt που αποδιδει ειναι πολλες φορες το 35,40,50% λιγοτερο απο τα VA του..........:blink:

Η ονομαστικη ισχυς ενος τροφοδοτικου ,δεν συνεπαγετε οτι η καταναλωση του ειναι και 380 watts ,παιζει ρολο τι εχεις επανω στο pc αν εχεις μονο τα βασικα η πραγματικη καταναλωση μπορει να ειναι και 100-150 watts μονο.
Το MGE pulsar ellipse 500 VA που εχω ειναι 280 watts και σηκωνει ανετα τα παραπανω που εχω ,απλα το θεμα ειναι οτι θελει νεα μπαταρια τωρα ,γιαυτο τωρα τελευταια μου κανει νουμερα στις στιγμιαιες διακοπες ρευματος.
Οσο για το τελευταιο συμφωνω

Τρελός Επιστήμονας
03-05-09, 10:37
Στην εργασία μου έχω υπολογιστή με τροφοδοτικό 300W και οθόνη CRT. Χρησιμοποιώ UPS 1kVA με δυο μπαταρίες 12V/7,2Ah διότι το προηγούμενο UPS που ήταν 500VA είχε μετασχηματιστή που άντεχε μόλις 105W (ο υπολογισμός βάσει τυπολογίου μετασχηματιστών). Η ονομαστική ισχύς των UPS που κυκλοφορούν στην αγορά δεν έχει και πολύ μεγάλη σχέση με την πρραγματικότητα. Αυτο που βάλαμε αναφέρει ότι δεν αντέχει εκτυπωτή Laser, έτσι δεν έχω συνδέσει τον εκτυπωτή αλλά μόνο PC-οθόνη.

weather1967
03-05-09, 13:46
Στην εργασία μου έχω υπολογιστή με τροφοδοτικό 300W και οθόνη CRT. Χρησιμοποιώ UPS 1kVA με δυο μπαταρίες 12V/7,2Ah διότι το προηγούμενο UPS που ήταν 500VA είχε μετασχηματιστή που άντεχε μόλις 105W (ο υπολογισμός βάσει τυπολογίου μετασχηματιστών). Η ονομαστική ισχύς των UPS που κυκλοφορούν στην αγορά δεν έχει και πολύ μεγάλη σχέση με την πρραγματικότητα. Αυτο που βάλαμε αναφέρει ότι δεν αντέχει εκτυπωτή Laser, έτσι δεν έχω συνδέσει τον εκτυπωτή αλλά μόνο PC-οθόνη.

Aυτο Δημητρη ειναι αποριας αξιον με τα ups λενε π.χ 600 VA 360 watts
Δηλαδη αν το ακουσει καποιος που εχει τροφοδοτικο στο pc θα πει ααααα δεν μου κανει γιατι εχω τροφοδοτικο 400 watts ,και αν το βαλει επανω θα δουλευει μια χαρα .
Ενα αλλο τωρα που θελει προσοχη γιατι οι πωλητες στα καταστηματα λενε αλλα νταλων αν δεν γνωριζει καποιος.
Π.Χ πηγα μια βολτα απο ενα μεγαλο πολυκαταστημα την περασμενη βδομαδα και ειχε προσφορα 59 ευρώ ενα ups Belkin 400 VA 200 watts.
Γνωριζω πολυ καλα οτι αυτα που εχω εγω για φορτιο ,απλα δεν θα τα σηκωσει και με την διακοπη του ρευματος θα κλατάρει το pc και η οθονη ,
Ηθελα να δοκιμασω τον πωλητη και του λεω εχω αυτο και αυτο θα τα σηκωσει ? ναι μου λεει αλλα πιο λιγη ωρα θα κρατησει απο ενα αλλο στα 600 VA 300 Watts .Μυθος η δουλεια οχι πιο λιγη ωρα αλλα καθολου δεν θα τα σηκωσει ειναι απλα η απαντηση .
Αρα για καποιον αδαή θα το πηγαινοφερνει και θα τα αλλαζει .
Οντως μπερδεψουρα η κατασταση με τα ups με τις 2 ονομαστικες ισχύς που εχουν.

xifis
03-05-09, 14:03
μια ερωτηση γενικα:500 VA δεν ειναι ισα με 500 Watt σε καταναλωτη με συνφ=1 (αμιγως ωμικο)?

αρα η ισχυς που λενε τα ups εχει να κανει με το συνφ των φορτιων,κ λογικο.

electron
03-05-09, 15:42
Xifis αυτό που αναφέρεις είναι απόλυτα σωστό. Αρκετοί μπερδεύουν τις 2 αυτές εννοιες της ισχύος. Άλλο να λέμε φαινόμενη ισχύς που εκφράζεται με VA και άλλο πραγματική ισχύς που είναι το γινόμενο V x A x cosφ. Όπου cosφ o συντελεστής ισχύος, ο οποίος για συσκευές με επαγωγικό φορτίο είναι μικρότερος της μονάδας.
Στην περίπτωση λοιπόν που οι συσκευές μας είναι επαγωγικές δεν μπορούμε να πούμε ότι η φαινόμενη είναι ίση με την πραγματική ισχύς.
Επίσης κάτι άλλο σημαντικό που πρέπει να προσέχουμε στην επιλογή ενός ups είναι αν έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα σε ένα stand by ή σε ένα line interactive.
Το πρώτο τροφοδοτεί τις συσκευές μας απ ευθείας από το δίκτυο και απλώς <βλέπει> μια ενδεχόμενη διακοπή, ενώ το δεύτερο εκτός από την αποστολή του να παρέχει αυτονομία, φιλτράρει και σταθεροποιεί την τάση του δικτύου.
Παρόμοια λειτουργία εκτελούν και τα on line ups με την διαφορά ότι τροφοδότηση των συσκευών τους γίνεται διαμέσω εσωτερικού κυκλώματος φιλτραρίσματος και σταθεροποίησης. Αυτά είναι και τα ακριβότερα.
Ακόμη ένας σημαντικός παράγοντας για την επιλογή ups είναι η μορφή εξόδου που βγάζουν να είναι καθαρού ημίτονου και όχι τετραγωνικής μορφής. Βέβαια το τετραγωνικό σήμα δεν αποτελεί προβλημα για τα παλμοτροφοδοτικα, αλλά για συσκευες με μετασχηματιστή στο τροφοδοτικό τους είναι γιατί έχουμε απώλεια ισχύος με την μορφή θερμότητας στους μετασχηματιστές.

chs
03-05-09, 16:14
σας στελνω μερικες φωτο απο ενα on line ups που εγκαταστησαμε πριν απο κανα δυο βδομαδες στην ΒΙΠΕ λαμιας ειναι τριφασικο 40000VA εχει 114 μπαταριες τον 12volt 7,2Ah
ζυγιζει γυρω στον 1,5 τονο και κοστιζει 10000 ευρω
οσο για την αλλαγη των μπαταριων θελει γυρω στα 2000 ευρω...

weather1967
03-05-09, 17:45
Σωστος ο φιλος Γιάννης και xifis ,αλλα βρε παιδια γιατι να εχουν δυο τιμες και να μπερδευουν τον απλο κοσμο, και να μην βαζουν απλα την πραγματικη ισχύ και οχι την φαινομενη ισχύ π.χ 360 watts (πραγματικη ισχύ) που αυτο ειναι το ζητουμενο, και οχι την φαινομενη ισχύ 650 VA
Στο παρακατω λινκ αναφερει με λεπτομερειες τα stand by,line interactive και on line ups

http://el.wikipedia.org/wiki/UPS

xifis
03-05-09, 18:08
ναι αυτο ειναι ενα θεμα,οπως επισης κ οι γεννητριες που δουλευουν με βενζινη επισης γραφουν την ισχυ τους σε VA.προφανως επειδη ο κατασκευαστης δεν ειναι σε θεση να ξερει τι φορτια θα του πεταξεις εσυ απανω,που μπορει να χουν συντελεστη ισχυος απο 0.95 μεχρι 0,60 σε μια κακη περιπτωση,αρα σου λεει το θεωρητικο μεγιστο με συντελεστη ισχυος 1.αν βαλεις πχ μια σομπα με αντισταση πανω.πρακτικα δεν εχει σημασια,αλλα αν δε κανω λαθος ο συντελεστης ισχυος των παλμοτροφοδοτικων ειναι γυρω στο 0,8.

Τρελός Επιστήμονας
03-05-09, 18:37
Παιδιά, άλλο είναι να υπολογίζεις συντελεστή ισχύος (συνφ) από 0,5-1 και άλλο είναι να έχεις μετασχηματιστή τροφοδοσίας (220V/12V) στα 100 βατ και να λες ότι το φορτίο σου είναι 500 VA! Δηλαδή υπολογίζουν με συντελεστή 0,2; Αυτό δεν είναι υπολογισμός αλλά επαγγελματική αλητεία και κοροϊδία! Ας είμαστε πιο προσεκτικοί στις προδιαγραφές των προϊόντων. Δηλαδή για μια εφαρμογή τηλεπικοινωνιών που χρειάζεται πχ 8 ώρες αυτονομία θα πέσουμε 100% έξω και από 8 ώρες θα έχουμε 2 ώρες; Όχι παιδιά, ανεξάρτητα από συντελεστές και φορτία υπάρχει πολλή κοροϊδία και απάτη στην πιάτσα. Με αυτή τη λογική πήρα το UPS που σας είπα πιο πρίν και υποθέτω ότι θα μπορεί να σηκώσει πραγματική ισχύ 200 βατ. Το δοκίμασα με τη μπαταρία μόνο περίπου 15 λεπτά και δούλεψε. Αργότερα που θα πέσουν οι μπαταρίες, βλέπουμε...

weather1967
03-05-09, 19:22
Δημητρη αυτο το ups εχεις ?
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701507
προσανατολιζομαι προς ACCUPOWER αλλα δεν ξερω τι λενε απο αξιοπιστια

electron
03-05-09, 19:25
Όχι παιδιά, ανεξάρτητα από συντελεστές και φορτία υπάρχει πολλή κοροϊδία και απάτη στην πιάτσα.
Δημήτρη για το λόγο αυτό ακριβώς, προσπαθούμε και εξηγούμε, ώστε και αυτοί που δεν γνωρίζουν ή που τα έχουν μπερδεμένα στο μυαλό τους, να μην πέφτουν θύματα ορισμένων πονηρών.

axel
04-05-09, 10:58
θέλω να βάλω ένα ups line interactive στο οποίο θα είναι συνδεμένα τα εξης:
-μια τηλεόραση 42'' ισχύος 200watt
-ενα pc με τροφοδοτικό 350watt
-ένα dreambox
το παρακάτω με καλύπτει?
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701531
μιας και δεν είχα μέχρι σήμερα ups θα ήθελα την γνώμη σας.με ενδιαφέρει η προστασιά των συσκευών και όχι τόσο η αυτονομία της μπαταρίας:001_rolleyes:

chs
04-05-09, 15:06
πιστευω πως σε καλιπτει και με το παραπανω αν τωρα θες μπωρεις να τσεκαρεις τον dreambox για την καταναλοση του και να εισαι συγουρος 100%

xlife
05-05-09, 19:24
Έχω ενα,,, μη γελάτε,,, PACO 1200VA απο TELE. 3 χρόνια δουλεύει αψογά με 2 υπολογιστές πάνω και τα συναφή τους. Η αυτονομία είναι 35 με 45 λεπτά αναλόγως τι είναι ανοικτό. Το πήρα γιατί εκείνη την εποχή ψώνιζα τα λεκτρονικά της TELE 40% φθηνότερα αλλά τελικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος