PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΑΚΤΙΚΗ!



Terikan
06-05-09, 11:01
Ελα Γιαννη, τι κανεις; δεν το ηξερα για τους αγγλικους χαρακτηρες... Ξερεισ τι, στη σχολη αυτα που βγαζει η Μελινα τουσ φορεις πρακτικης ασκησης ειναι αυτα που υποστιριζει το ΤΕΙ. παραδειγμα εγω που αρχικα ηθελα να ψαχτω στην πτολεμαιδα γιατι απο κει ειμαι δεν αναφερει τιποτα!!! Ξερεις ποθ μπωρω να βρω πληροφοριες για εταιριες στην περιοχη μου?? (ειχα παει χθες το πρωι στο νοσοκομειο της πτολεμαιδας και τουσ ειπα για πρακτικη και μου λεει: θα ερχεσαι κατα τις 8 θα φευγεις στις 2 και δουλεια δεν εχει... και απο μισθο κατα ψιχουλα! ...και οταν πηγα να φυγω με λεει αν εχεις να πας καπου αλλου θα σε συμβουλευα να μην ερχοσουν εδω!!!!!!!!!!!!!!!! πολυ μπερδεμα... δεν ξερω τι να κανω....

leosedf
06-05-09, 12:44
Sorry που στο λέω αλλα μην περιμένεις ακόμα δεν εχεις βγεί στην αγορά εργασίας και θέλεις να μπείς στο δημόσιο η να τα κονομήσεις στην πρακτική (κάτι που δε παίζει).
Αναγκαστικά θα φτύσεις αίμα όπως και οι περισσότεροι εδώ.

gsmaster
06-05-09, 14:24
Τα λεφτά της πρακτικής δεν πρόκειται να είναι πάνω απο 580 πουθενά. Τα μισά βάζει ο εργοδότης τα μισα τα δίνει ο ΟΑΕΔ. ΜΗΝ μπείς μέσω ΕΠΕΑΕΚ. Θα πάρεις τα λεφτά κανα χρόνο μετά, και είναι 250+250. Μέσω ΟΑΕΔ και πάλι αργά μπαίνουν τα λεφτά, αλλά τα παίρνει η εταιρία. Οπότε εσύ πληρώνεσαι κανονικά, και η εταιρία τα παίρνει απο τον ΟΑΕΔ. Έτσι τουλάχιστον έκανα εγώ.

Τώρα το πού θα κάνεις πρακτική είναι δικό σου θέμα. Σίγουρα αν μπορείς να βρείς κάτι να σε κρατήσουν και μετά είναι η καλυτερη λύση, αλλά να ξέρεις δεν θα στο πουν απο τώρα. Αν κατα την διάρκεια της πρακτικής σου, τους γίνεις απαραίτητος και δεν μπορούν να βρουν εύκολα άλλο για πρακτική τότε αν η εταιρία μπορεί θα σε κρατήσει.

Αν θες να μ ακούσεις ψάξε πρώτα για καμια σοβαρή εταιρία.

Δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα... τι να σου πώ, εσύ διαλέγεις. Στον ιδιωτικό θα είναι πιο τυπικά τα πράγματα, ωράριο κτλ, θα έχει τρέξιμο, μπορεί να μάθεις πέντε πράγματα, και μπορεί να μένεις και περισσότερες ώρες στη δουλειά.
Στο Δημόσιο είναι ακριβώς το αντίθετο.

Terikan
06-05-09, 14:40
Καλα μου τα λετε παιδες, απλα βλεπω οτι αν το ψαξεις καλα την βρισκεις την ακρη!!!! ενα ατομο απο την σχολη μας εκανε πρακτικη στην τραπεζα τελειωμενος απο στρατο και μετα τον κρατησαν εκει μονιμα! ασχολειτε με τα ΑΤΜ!!! καλα λεφτα και δεν φτυνει και αιμα...! και ξερω και αλλες περιπτωσεις... και εγω τωρα 12 Μαιου απολυομαι και γι αυτο αρχιζω να ψαχνομαι. να δουμε... ΑΑΑ! και κατι ακομα, τωρα εγω θα αρχισω πρακτικη απο οκτωμβριο η αν πω στην Μελινα οτι ημουν στρατο και απολυθηκα τωρα και βρω καπου να μπω θα με αφησει... ξερει κανεις ????:confused1:

briko
06-05-09, 14:56
Τα ΑΤΜ εχουν υποστυριξη απο τις εταιριες αγορας (Nixdorf NCR κτλ)τους και οχι απο τις τραπεζες......
καποιο λαθος κανεις

Terikan
06-05-09, 15:13
Δεν ξερω τι να σου πω.. εγω που τον ρωτησα με ειπε διορθωνει και καλα τα μηχανιματα αυτοματης αναληψης χρηματων της εθνικης!!! τωρα τι ακριβως κανει δεν ξερω...

dbsjro
06-05-09, 16:04
ΑΑΑ! και κατι ακομα, τωρα εγω θα αρχισω πρακτικη απο οκτωμβριο η αν πω στην Μελινα οτι ημουν στρατο και απολυθηκα τωρα και βρω καπου να μπω θα με αφησει... ξερει κανεις ????:confused1:

Δεν νομιζω οι συμβασεις εγιναν και ολα τα σχετικα χαρτια. Η πρακτικη ειναι 6 μηνες κ δεν νομιζω να υπαρχουν εξαιρεσεις. Βεβαια κ να την στειλεις mail δεν θα χασεις τπτ, την επομενη μερα θα σου απαντησει κιολας