PDA

Επιστροφή στο Forum : Με πόση τάση πρέπει να φορτισω τις μπαταρίες



giorgos
09-05-09, 02:06
Γειά σας θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει εάν έχω κάποιες επαναφορτιζόμενες μπαταρίες για παράδειγμα 3.6 βολτ η 9 βόλτ
υπάρχει κάποιος τύπος(ποσοστό) επι του μεγέθους των βολτ που είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο για να φορτίσει η μπαταρία?επίσης ποιο είναι το ελάχιστο?

Δηλαδή των 9 βόλτ μπορώ όταν την φορτίζω να δέχεται τάση 12 βόλτ?
μπορεί και παραπάνω?το ελάχιστο?

Απλά λέω μήπως υπάρχει κάτι εμπειιρικό της μορφής για παράδειγμα το 110% του 9 βόλτ ας πούμε

Xarry
09-05-09, 02:13
Eξαρταται απο τον τυπο των μπαταριων.
Μπορει να φορτιζονται με σταθερη ταση μπορει και με σταθερο ρευμα. Με καθε επιφυλαξη παντως το λεω καπου το ειχε παρει το ματι μου και δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα.

giorgos
09-05-09, 12:16
Το ρέυμα δεν έχει να κάνει με τη χωρητικότητα της μπαταρίας?
δηλαδή αν έχω μια μπαταρία 9βολτ 1500mah και τη φορτίζω με 9βολτ (αν και λογικά θέλει λίγο παραπάνω αν δεν κάνω λάθος αλλα δεν ξέρω μέχρι πόσο) και 500 mah ρεύμα θα κάνει να φορτίσει 3 ώρες αν ήταν τελείως άδεια?

Ας δώσει κάποιος τα φώτα του......

nikkos
09-05-09, 18:06
θεωρητικά το καλύτερο φόρτισμα στις μπαταρίες NiCd / NiMh γίνεται με την ονομαστική της τάση πχ. 9V και με ρεύμα το 10% της χωρητικότητάς της. Δηλαδή για μπαταρία 9V 1500mAh, φορτίζεις με 9V και 150mA. H φόρτιση θα κρατήσει κοντά στο 8ωρο βέβαια. Μπορείς να αυξήσεις το ρευμα μέχρι το 30% λογικά χωρίς πρόβλημα για τη μπαταρία αλλά να προσέχεις να μην υπερθερμανθεί

maleas
09-05-09, 19:46
Καλησπέρα και από μένα.Να ρωτήσω και εγώ κάτι
Αυτό που είπε ο nikkos με τα ποσοστά (10%-30%) ισχύουν και για μπαταρίες μολύβδου;

Γαληνίτης
10-05-09, 21:18
Οι μπαταρίες που αναφέρεις είναι προφανώς μπαταρίες νικελίου-καδμίου (NiCd), αφού η ονομαστική τάση τους είναι πολλαπλάσιο του 1.2V (ονομαστική τάση του ενός στοιχείου).
Αυτού του είδους οι μπαταρίες φορτίζονται κανονικά με σταθερό ρεύμα και όχι με σταθερή τάση. Η συνήθης, φυσιολογική φόρτιση γίνεται με περίπου το 1/10 της χωρητικότητας (0.1C) για 14-15 ώρες. H γρήγορη φόρτιση, με ανάλογα μεγαλύτερο ρεύμα για 3-5 ώρες π.χ. (ανάλογα με τη σχέση του ρεύματος φόρτισης με τη χωρητικότητα) αλλά με προσοχή (πχ. με "έξυπνους" ταχυφορτιστές). Ενώ για αργή-συνεχή φόρτιση (trickle charge) το ρεύμα φόρτισης δεν πρέπει να υπερβαίνει το 1/20 της χωρητικότητας (0.05C). Η τάση τροφοδοσίας του φορτιστή πρέπει να υπερβαίνει την τάση της μπαταρίας τουλάχιστον κατά 1V. Ο απλούστερος φορτιστής μπορεί να είναι μια αντίσταση (περιορισμού ρεύματος) σε σειρά, μεταξύ τροφοδοτικού και μπαταρίας.
Οι μπαταρίες μολύβδου φορτίζονται κανονικά με σταθερή (περιορισμένη) μέγιστη τάση, περίπου 2.3 V ανά στοιχείο (13.8 V για 12 βολτη μπαταρία). Η τάση μπορεί να φτάσει τα 2.4 V ανά στοιχείο (14.4V).

Gant
10-05-09, 21:43
Συμφωνώ απόλυτα με τον γαληνίτη. Το κάθε είδος μπαταρίας έχει το δικό του τρόπο φόρτισης.

Giorgos, για να σου δώσουμε μια καλύτερη απάντηση, ίσως βοηθούσε να μας πεις ακριβώς τί μπαταρίες θέλεις να φορτίσεις (Tύπο, τάση, χυειτικότητα κτλ.)

maleas
10-05-09, 21:47
Οι μπαταρίες μολύβδου φορτίζονται κανονικά με σταθερή (περιορισμένη) μέγιστη τάση, περίπου 2.3 V ανά στοιχείο (13.8 V για 12 βολτη μπαταρία). Η τάση μπορεί να φτάσει τα 2.4 V ανά στοιχείο (14.4V).

Κώστα μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό γιατί δεν το κατάλαβα.Σε μία μπαταρία μολύβδου 12V 7,2Α ποιο θεωρείς στοιχείο και έβγαλες αυτές τις τάσεις;

Γαληνίτης
10-05-09, 22:44
Η μπαταρία 12V/7.2AH είναι η γνωστή "στεγανή" (κλειστού τύπου) μπαταρία μολύβδου που χρησιμοποιείται σε συναγερμούς, UPS κλπ. Όπως κάθε 12βολτη μπαταρία μολύβδου, αποτελείται από 6 στοιχεία, συνδεδεμένα εν σειρά. Κάθε στοιχείο έχει ονομαστική τάση 2V και (στη συγκεκριμένη μπαταρία) χωρητικότητα 7.2 ΑΗ.
Η λέξη μπαταρία δηλώνει συστοιχία από 2 ή περισσότερα ηλεκτρικά στοιχεία (cells).
Στην περίπτωσή μας πρόκειται για "δευτερογενή" (επαναφορτιζόμενα) ηλεκτρικά στοιχεία.

giorgos
10-05-09, 23:02
Βασικά έχει να κάνει με τις απλές μπαταρίες τις επαναφορτιζόμενες και απλά σκέφτομαι τι επιλογές έχω και πως μπορώ να τα συνδιάσω σχετικά με τα φωτιστικά κήπου που υπάρχει σε ένα ανάλογο ποστ που φορτίζουν απο ηλιακές κυψέλες.
Και επειδή θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές και βρίσκω πάνελ (http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=mini+solar+panel&_sacat=See-All-Categories) με διάφορα βολτ θέλω να δώ με πόσες μπαταρίες των 1.2 βολτ και με ποσα μιλιαμπερ με συμφέρει να τα συνδιάσω.
Φυσικά ανάλογα τα λέντ που έχω αλλα και εκεί θέλω λιγο να παίξω βάζοντασ σε σειρά για παράδειγμα κάποια για λεντ star luxeon πάντα μιλάω.
Αλλά ας μήν σας μπλέκω περισσότερο απλά θέλω να δώ τι παίζει με τις μπαταρίες και τη φόρτιση τους αυτο βασικά.

giorgos
11-05-09, 13:34
τελικά βρήκα μια αντιστοιχία........

storage battery .....solar panel
1.2V ..... 2-2.5V
2.4V ..... 3.5-4V
3.6V ..... 5-6V
6V .....7.5-9V
12V ..... 15-18V


Τώρα οσο αφορά το θέμα της φόρτισης αν η μπαταρία ειναι 2000mah έστω παίζει αυτό που είπε ο νίκος παραπάνω οτι μπορώ να την φορτίσω μεχρι και με 30% της χωρητικότητάς της ανα ώρα ?Δηλαδή μπορώ να φορτίζω με πάνελ των 500 ma ?Απο τι εξαρτάται η υπερθέρμανση? Μιλάμε πάντα για τις κοινές μπαταρίες του 1.2βολτ

maleas
11-05-09, 15:51
Η μπαταρία 12V/7.2AH είναι η γνωστή "στεγανή" (κλειστού τύπου) μπαταρία μολύβδου που χρησιμοποιείται σε συναγερμούς, UPS κλπ. Όπως κάθε 12βολτη μπαταρία μολύβδου, αποτελείται από 6 στοιχεία, συνδεδεμένα εν σειρά. Κάθε στοιχείο έχει ονομαστική τάση 2V και (στη συγκεκριμένη μπαταρία) χωρητικότητα 7.2 ΑΗ.
Η λέξη μπαταρία δηλώνει συστοιχία από 2 ή περισσότερα ηλεκτρικά στοιχεία (cells).
Στην περίπτωσή μας πρόκειται για "δευτερογενή" (επαναφορτιζόμενα) ηλεκτρικά στοιχεία.


Ευχαριστώ πολύ Κώστα ήσουν πολύ κατατοπιστικός.

Triton
11-05-09, 17:11
τελικά βρήκα μια αντιστοιχία........

storage battery .....solar panel
1.2V ..... 2-2.5V
2.4V ..... 3.5-4V
3.6V ..... 5-6V
6V .....7.5-9V
12V ..... 15-18V


Τώρα οσο αφορά το θέμα της φόρτισης αν η μπαταρία ειναι 2000mah έστω παίζει αυτό που είπε ο νίκος παραπάνω οτι μπορώ να την φορτίσω μεχρι και με 30% της χωρητικότητάς της ανα ώρα ?Δηλαδή μπορώ να φορτίζω με πάνελ των 500 ma ?Απο τι εξαρτάται η υπερθέρμανση? Μιλάμε πάντα για τις κοινές μπαταρίες του 1.2βολτ


Αυτό που πρέπει να κατανοείσεις Γιώργο είναι ότι :
1) Τα στοιχεία Ni-Cd ή συστοιχίες αυτών (μπαταρίες) φορτίζονται με σταθερό ρεύμα. Η δε τάση φόρτισης πρέπει να είναι τουλάχιστον 1,35V ανά στοιχείο.
Δλδ είτε 1,35v δώσεις είτε 30v είναι το ίδιο ΑΡΚΕΙ να περιορίζεις το ρεύμα φόρτισης στο 1/10 της χωρητικότητας .
Αυτό το πετυχαίνεις με την προσθήκη μιας αντίστασης μεταξύ μπαταριών και τροφοδοσίας με τέτοια τιμή που να περνάνε 200mA μέσα απο μια μπαταρία 2AH .Αυτή είναι η πιο απλή και μπακάλικη μέθοδος που συναντάς σε μινιατούρες επανφ/νους φακούς κτλπ.

Η σωστή μέθοδος είναι η κατασκευή μιας πηγής ρεύματος που θα σου δίνει σταθερό ρεύμα ανεξάρτητα από τις μεταβολές της τάσης.
παράδειγμα δες εδω (http://adamone.rchomepage.com/guide3.htm) το κύκλωμα με το LM317

2) Αν λοιπόν μια μπαταρία 2Ah φορτίζεται με 200mA για 16 ώρες
με 400mA θα φορτιστεί σε 8 ώρες.Άρα ναι μπορείς να φορτίσεις με το πάνελ σου 0,5Α σε 7 περίπου ώρες ηλιοφάνειας .

3)Οι μπαταρίες υπερθερμαίνονται όταν α) υπερφορτίζονται για αυτό πρέπει να είναι πάντα άδιες πριν τις φορτίσουμε σε συγκεκριμένο χρόνο. β) όταν τις φορτίζουμε σε υπερταχείες φορτίσεις 1/2 - 1 ώρα δηλ πολύ ρεύμα σε λίγο χρόνο για αυτο τον λόγο υπάρχουν ειδικοι τύποι μπαταριών που επειδέχωνται αυτους τους χρόνους φόρτισης

ελπίζω να βοήθησα. :wiink:

Ηλιας Α
12-05-09, 02:24
:001_tt2:
Να αναφέρω και εγώ μερικά για τους συσσωρευτές από ότι θυμάμαι
[Δεν έχω πρόχειρα βιβλία ] παρακαλώ να με διορθώσετε για πιθανά
λάθη μου.
1.. Συσσωρευτές Καδμιονικελίου
α] Χαρακτηριστικό πλήρους φορτίσεως είναι η ΗΕΔ 1,2 ? volt / στοιχείο
β] Έχουν μεγάλη r
γ] Ηλεκτρολύτης Αλκάλια

Συσσωρευτές Μόλυβδου
α] Χαρακτηριστικό πλήρους φορτίσεως είναι η πυκνότητα του
ηλεκτρολύτη 1,280 gm / κυβ εκατοστό ***
β] Έχουν μικρή r
γ] Ηλεκτρολύτης διάλυμα οξέος
Τώρα ότι αφορά τη τάση φόρτισης και στις δύο περιπτώσεις.
ΗΕΔπ =ΑΗΔσ + [ r π * Ι ] + [ rσ * Ι ]
ΗΕΔπ = τάση πηγής χωρίς κατανάλωση
ΗΕΔσ = :::::: συστοιχ :::::: :::::::::::::::::::
rπ = εσωτ αντισ πηγής
rσ = ;;;;;;; ;;;;;; συστοιχίας
Ι = ένταση φόρτισης
*** Στην πράξη όμως αν βάναμε μια άδεια συστοιχία μολυβ για φόρτιση στην αρχή τραβά μεγάλη ένταση αυτό είναι κάτι που δεν το έχω καταλάβει ?? :001_smile:

George_b
15-05-09, 01:24
καλησπερα παιδια , με προβληματισε λιγο το θεμια μιας και φορτιζω παντα τις μπαταριες μου με το τροφοδοτικο λογου χρονου.

Στο Πανεπιστημιο θυμαμαι οτι μας συμβουλεψαν να φορτιζουμε μια 12V Μπαταρια μολυβδου(αν δεν κανω λαθος) με ταση πανω κατω 13.7V και ρευμα οσα Αmpere ειχε το τροφοδοτικο (2Α τα συγκεκριμενα).

εγω φορτιζω τις μπαταριες μου με τερμα τα Ampere στο τροφοδοτικο και η ταση πανω κατω 13.7V.



Για πειτε , κανω λαθος?

Γαληνίτης
15-05-09, 18:17
Όχι, δεν κάνεις λάθος. Μια 12βολτη μπαταρία μολύβδου μπορεί να συνδεθεί μόνιμα σε σταθεροποιημένο τροφοδοτικό 13.8V οσωνδήποτε Α (floating charge). Aρκεί βέβαια το τροφοδοτικό να προστατεύεται από ανάστροφες τάσεις !

George_b
15-05-09, 18:48
Ευχαριστώ για την απάντηση

Xarry
01-06-09, 22:03
Πηρα σημερα ενα φορτιστη ο οποιος λεει οτι φοτριζει τις ΑΑ με ρευμα 160μΑ το προβλημα μου ειναι οτι δεν σταματαει αυτοματα η φορτιση. Βαζοντας λοιπον μπαταριες 2700μΑ θα εχω χρονο φορτισης περιπου 16,5 ωρες. Σε περιπτωση που μου ξεφυγει και μεινει παραπανω τι επιπτωσεις θα εχει για τις μπαταριες;

ppan
02-06-09, 08:02
Πηρα σημερα ενα φορτιστη ο οποιος λεει οτι φοτριζει τις ΑΑ με ρευμα 160μΑ το προβλημα μου ειναι οτι δεν σταματαει αυτοματα η φορτιση. Βαζοντας λοιπον μπαταριες 2700μΑ θα εχω χρονο φορτισης περιπου 16,5 ωρες. Σε περιπτωση που μου ξεφυγει και μεινει παραπανω τι επιπτωσεις θα εχει για τις μπαταριες;

Προφανως αναφερεσαι σε μπαταριες Νι-ΜΗ 2700mA (και οχι 2700μΑ) και ο φορτιστης σου φορτιζει με ρευμα 160mA (και οχι 160μΑ). Σε αυτην την περιπτωση μπορεις να τις αφησεις εως 24 ωρες χωρις προβλημα.
Προυποθεση βεβαια οι μπαταριες να ειναι πληρως εκφορτισμενες οταν τις βαλεις για φορτιση (ταση 1.1 Volt ανα στοιχειο.)

Xarry
02-06-09, 08:57
Ναι ειναι mA και οχι μΑ. Που να αλλαζω το πλξκτρολογιο τωρα:001_rolleyes:

Ευχαριστω για την απαντηση

Panoss
03-06-09, 13:28
Προυποθεση βεβαια οι μπαταριες να ειναι πληρως εκφορτισμενες οταν τις βαλεις για φορτιση (ταση 1.1 Volt ανα στοιχειο.)
Χρησιμοποιώ επαναφορτιζόμενη σε ένα mp3 player.
Πλήρως φορτισμένη, μετράω 1,29 volt.
Όταν αποφορτιστεί (σταματήσει το mp3 player να δουλεύει) μετράω 1,22 Volts.
Θα πρέπει να την αποφορτίσω μέχρι 1,1 Volts πριν τη φορτίσω ξανά;

dalai
03-06-09, 13:55
Όταν αποφορτιστεί (σταματήσει το mp3 player να δουλεύει) μετράω 1,22 Volts.

Οταν σταματησει να δουλευει το mp3 δεν υπαρχει πλεον φορτιο στη μπαταρια,οποτε η μπαταρια μπορει να διχνει οτι νανε.
Η σωστη μετρηση ειναι λιγο πριν σβησει το mp3 .Εκεινη την ωρα μετρας τη μπαταρια,και την ωρα που δουλευει.Σιγουρα θα σου δειξει πολυ λιγοτερο απο 1,22 βολτ

Panoss
03-06-09, 15:19
Τότε πολύ δύσκολο να το μετρήσω. Εξ' άλλου το πολύμετρό μου δεν είναι ακριβείας, οπότε χλωμό να μάθω τι ακριβώς γίνεται.

Panoss
04-06-09, 12:38
Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα διάφορα sites που λένε ότι το φαινόμενο μνήμης δεν ισχύει για τις NiMH αλλά για τις NiCD.
Τις NiMH μπορούμε να τις φορτίσουμε χωρίς να έχουν αποφορτιστεί πλήρως, οπότε είμαι οκ.
π.χ; εδώ (http://www.energizerrecharge.eu/el/recharge-the-facts/faq) .

KOKAR
04-06-09, 12:52
Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα διάφορα sites που λένε ότι το φαινόμενο μνήμης δεν ισχύει για τις NiMH αλλά για τις NiCD.
Τις NiMH μπορούμε να τις φορτίσουμε χωρίς να έχουν αποφορτιστεί πλήρως, οπότε είμαι οκ.
π.χ; εδώ (http://www.energizerrecharge.eu/el/recharge-the-facts/faq) .

Αυτό ισχύει στην μπαταρίες ιόντων λιθιου (Li-Ion)
και όχι στις NiMH...

Panoss
04-06-09, 14:53
Έτσι λέει στο λινκ που παραθέτω στο προηγούμενο ποστ μου.

Σε άλλο λινκ (http://www.myphone.gr/library/article-9.html) αναφέρεται:
Οι μπαταρίες NiCd ήταν παλιά, ιδιαίτερα επιρρεπείς στο συγκεκριμένο φαινόμενο (μνήμης), έτσι οι χρήστες τους έπρεπε πριν τις φορτίσουν, να τις αποφόρτιζαν πλήρως (φαινόμενο που ονομάστηκε conditioning). Οι μπαταρίες Ni-MH ήταν λιγότερο επιρρεπείς στο φαινόμενο μνήμης, παρόλα αυτά, μία ή δύο φορές το μήνα έπρεπε να υποστούν το ...μαρτύριο του conditioning και αυτές.

Βέβαια, το σωστό θα ήταν να αναλαμβάνει ο φορτιστής την αποφόρτιση, αυτόματα...

KOKAR
04-06-09, 15:35
Τα πρώτα κινητά είχαν NiMH
Αχ και να ήξερες ποσά χρήματα έχω φάει σε τετοιες μπαταρίες ….

Phatt
04-06-09, 15:41
Τι καλα που ημουν πιτσιρικας και δεν εφαγα φραγκο σε τετοιες μπαταριες...:001_rolleyes:

Panoss
04-06-09, 15:53
χαχα ωραίος ο Phatt!
Εντάξει, κι εγώ Erricsson 338 είχα κάποτε, με NiMH. Μια χαρά κράτησε η μπαταρία, 3 χρόνια νομίζω.

Γαληνίτης
04-06-09, 18:13
....Οι μπαταρίες NiCd ήταν παλιά, ιδιαίτερα επιρρεπείς στο συγκεκριμένο φαινόμενο (μνήμης), έτσι οι χρήστες τους έπρεπε πριν τις φορτίσουν, να τις αποφόρτιζαν πλήρως (φαινόμενο που ονομάστηκε conditioning). Οι μπαταρίες Ni-MH ήταν λιγότερο επιρρεπείς στο φαινόμενο μνήμης, παρόλα αυτά, μία ή δύο φορές το μήνα έπρεπε να υποστούν το ...μαρτύριο του conditioning και αυτές...
Το κύριο όμως πλεονέκτημα των μπαταριών νικελίου-υδριδίου του μετάλλου (NiMH) έναντι των νικελίου-καδμίου (NiCd) είναι ότι είναι απαλλαγμένες από το πολύ τοξικό και επικίνδυνο για ρύπανση του περιβάλλοντος στοιχείο κάδμιο (Cd).
Ένα άλλο πλεονέκτημα είναι ότι έχουν μεγαλύτερη πυκνότητα ενέργειας (περισσότερα mAh ανά μονάδα βάρους). Πχ. ένα τυπικό στοιχείο NiCd μεγέθους "C" έχει χωρητικότητα 20OO mAh, ενώ ένα αντίστοιχο NiMH 3800mAh.
Eίναι όμως λάθος ότι οι NiMH είναι "πανάκεια" και πάντα προτιμότερες από τις "άχρηστες και ξεπερασμένες πλέον" NiCd, τις οποίες "αντικατέστησαν".
Έχουν πλεονεκτήματα, αλλά και μειονεκτήματα. Π.χ. έχουν μεγαλύτερη εσωτερική αντίσταση και έτσι δεν μπορούν να δώσουν πολύ μεγάλα ρεύματα χωρίς σημαντική πτώση τάσης, όπως οι NiCd. Έχουν περίπου 2 -3 φορές γρηγορότερη αυτοεκφόρτιση και γιαυτό πρέπει να φορτίζονται πριν τη χρήση, μετά από κάπως μακρά περίοδο αχρηστίας. Είναι περισσότερο ευαίσθητες σε ακραίες συνθήκες θερμοκρασίας και χρήσης. Συνιστώνται για μακρές και όχι πολύ δυνατές εκφορτίσεις (με λιγότερο ρεύμα εκφόρτισης). Επίσης διαρκούν τελικά λιγότερο (χρειάζονται αντικατάσταση συχνότερα).

Triton
04-06-09, 22:52
Π.χ. έχουν μικρότερη εσωτερική αντίσταση και έτσι δεν μπορούν να δώσουν πολύ μεγάλα ρεύματα χωρίς σημαντική πτώση τάσης, όπως οι NiCd.
Εκ παραδρομής μάλλον έκανες Κώστα λάθος. Έχουν μεγαλύτερη εσωτερική αντίσταση.
Κατά τα άλλα είσαι πολύ καλά καταρτισμένος.

Γαληνίτης
04-06-09, 23:57
Σωστά! Μεγαλύτερη! Και σε ευχαριστώ για την άμεση και εύστοχη παρατήρηση και διόρθωση :001_smile:. Ήδη διόρθωσα την παραδρομή.