PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση πληκτρολογίου nokia 3510 με καλώδια



georgekouk
09-05-09, 16:31
καλησπερα σας
θέλω να συνδέσω το συγκεκριμένο κινητό με το αναπτυξιακό avr stk 500
και σε συγκεκριμένα πλήκτρα να συνδέσω καλώδια ώστε όταν δίνω ρεύμα στα καλώδια να λειτουργεί το "κουμπί" σαν να πάτας το κουμπί.
νομιζω οτι το στογγυλό το χρυσό είναι γείωση και μέσα πρέπει να είναι το +.
οριστε και μια φοτο http://img152.imageshack.us/my.php?image=09052009429.jpg

mariosm
09-05-09, 17:22
Προφανως Γιωργο κανεις καποιο λαθος. Δεν υπαρχει γειωση και (+) στο πληκτρολογιο και φυσικα δεν μπορεις να δωσεις ταση εκει. Το κουμπι φαινεται "πατημενο" οταν βραχυκυκλωσει ο εξωτερικος κυκλος με το εσωτερικο. Και το ποιο πιθανο ειναι οτι δεν υπαρχει καποιο κοινο σημειο ολων των κουμπιων πανω στο πληκτρολογιο για να το θεωρησεις ας πουμε σαν γειωση, γιατι ολα τα κουμπια πρεπει να ειναι σε συνδεσμολογια matrix. Οποτε καθε κουμπι πρεπει να θεωρηθει σαν μια ξεχωριστη επαφη που βραχυκυκλωνει ή οχι αναλλογα με το πατημα του κουμπιου

georgekouk
09-05-09, 18:48
πως θα μπορέσω να υλοποιήσω κύκλωμα που θα δίνω μέσω της πόρτας του αναπτυξιακού ρεύμα 5βόλτ, λογικά σε ρελέ για να προκαλεί βραχυκύκλωμα;

mariosm
09-05-09, 19:17
Αναλογα με το ποσα κουμπια θελεις να χρησιμοποιησεις επελεξε μια ή δυο πορτες απο τον επεξεργαστη σου και συνδεσε πανω τους ρελε μιας επαφης των οποιων τα ακρα της ανοιχτης επαφης (normal open) θα συνδεθουν στις στρογγυλες επαφες στο πληκτρολογιο του κινητου. Αν μαλιστα χρησιμοποιησεις read relay (φωτογραφια) τοτε δεν θα χρειαστεις και τρανζιστορ για την οδηγηση τους.

georgekouk
15-05-09, 13:34
Ευχαριστω Μαριε για τη βοηθεια το δοκιμασα αλλα δεν εχω βγαλει ακρη ακομα. μαλλον φταιει το κινητο θα το δοκιμασω κ σε αλλο αλλα κανονικα δεν θα επρεπε να δουλευει σε ολα;

mariosm
15-05-09, 14:28
Δοκιμασε να ενωσεις τα δυο καλωδια της επαφης ενος κουμπιου. Αν δουλεψει τοτε το προβλημα σου δεν ειναι στο τηλεφωνο.

georgekouk
15-05-09, 14:37
το εχω κανει αλλα δεν δουλευει ετσι και γιαυτο εχω φαει κολλημα. τα κανω τα 2 καλωδια επαφη αλλα τιποτα....

georgekouk
15-05-09, 14:45
μαλλον επεζε προβλιμα με το καλωδιο.εβαζα μονοκλονο κ μολισ εβαλα πολυκλωνο δουλεψε...ελπιζω να ειναι οκ

Nemmesis
15-05-09, 21:53
μαλλον επεζε προβλιμα με το καλωδιο.εβαζα μονοκλονο κ μολισ εβαλα πολυκλωνο δουλεψε...ελπιζω να ειναι οκ

μπα.. εγω στην φοτογραφια που ανεβασες ειδα τις κολλησεις σου καπως "αθλιες" και βρομικες (ειχες καθαρισει την σολδερινι?) οποτε μαλλον ειχες κατι σαν βραχηκυκλωμα και ηταν το κουμπι συνεχεια πατημενο

georgekouk
28-05-09, 16:44
το συγκεκριμενο κινητο δεν το δεχετε δοκιμασα σε αλλο κ το δεχετε δεν ειναι προβλημα κολλησης το ειχα δοκιμασει κ χωρισ κολληση αλλα δεν...
στο αλλο κινητο δουλευει μια χαρα