PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακή Κάλπη



mirmidonas
10-05-09, 23:05
Παιδιά γεια σας!Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια πάνω σε μια εργασία.Το θέμα είναι το εξής Ζητείται η μελέτη και κατασκευή ενός κυκλώματος ψηφιακής κάλπης η οποία θα εξυπειρετεί τα μέλη ενός διοικητικού συμβουλίου 9 ατόμων.Το σύστημα θα περιλαμβάνει διακόπτες "ΝΑΙ" και "ΟΧΙ" για κάθε μέλος του συμβουλίου.Η εισαγωγή των ψηφών θα γίνεται μετά απο σήμα εκκινήσεων η οποία θα δίνεται απο τον πρόεδρο του συμβουλίου και θα γίνεται καταμέτρηση και καταγραφή των ψηφών σε πραγματικό χρόνο,δηλαδή η κάθε ψήφος θα καταμετρείται ΜΟΝΟ μια φορά και θα απεικονίζεται το συνολικό άθροισμα των "ΝΑΙ" και των "ΟΧΙ" σε δύο διαφορετικούς ενδείκτες επτά τομέων.Επίσης θα υπάρχουν δύο ενδεικτικά τα οποία έχουν ανατεθεί σε κάθε ενδείκτη επτά τομέων και οι οποίοι μετά το τέλος της ψηφοφορίας θα αναβοσβήνουν με συχνότητα 1Ηz και θα καταδεικνύουν το μεγαλύτερο απο τα δύο αποτελέσματα. ΔΙΕΥΚΡΥΝΗΣΗ Δν ζηταω την επίλυση της εργασιας αλλα μια βοηθεια για να ξεκινησω. Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!

stom
11-05-09, 16:52
Με mc ή με πύλες?

mirmidonas
11-05-09, 18:15
Με πύλες.Ευχαριστω για το ενδιαφερον

lordi
11-05-09, 21:52
Εγώ θα ήθελα να την δω όταν την τελειώσεις πάντως!Μου αρέσει!:)!

Εγώ θα ξεκινούσα σε ένα πιο λογικό επίπεδο σχεδίασης και στην συνέχεια θα υλοποιούσα επιμέρους υποσυστήματα! Επειδή θες να ψηφίζει κά8ε ένας μία φορά θες "μνήμη"! Flip flop μπορείς να χρησιμοποιήσεις (αν όχι φτιάξτο κατευθείαν με πύλες!) ?! Θες να μπορείς να κάνεις reset μετά απο κάθε ψηφοφορία κλπ...σχεδίασε και μετά υλοποίησε!! Χώρισε σε μικρότερα εύκολα υλοποιήσημα κομμάτια το σύστημά σου! Περιμένουμεεεεεεε!!! Καλή αρχή και καλή επιτυχία!

fmav
11-05-09, 22:36
Μια μικρή βοήθεια και από εμένα,

74LS161 μετρητής 4 bit - θα χρειαστούν δύο: ένας για να μετράει τα ΝΑΙ και ένας για να μετράει τα ΟΧΙ
74LS85 συγκριτής 4 bit - για τη σύγκριση των ΝΑΙ και των ΟΧΙ που έχουν μετρήσει οι μετρητές.

Καλή επιτυχία!!

pointer
11-05-09, 23:24
Μπορείται να δώσετε παραπάνω πληροφορίες για αυτό???Όπως σχέδια υλικά κτλ....μου φαινεται πολύ ενδιαφέρων!!!Ευχαριστώ εκ των προτέρων

lastid
11-05-09, 23:51
Για πύλες είναι ωραίο θέμα. Είχα υλοποιήσει κάτι παρόμοιο για συνέδρια με microcontroller πριν από χρόνια.
Βασικά υπάρχουν δύο σημεία που θέλουν προσοχή:
1) Το κύκλωμα για κάθε μέλος πρέπει να αποκλείει επανάληψη ψήφου.
2) Ακόμη και αν ψηφίσουν ταυτόχρονα δύο ή περισσότερα μέλη, δεν πρέπει να χαθεί καμία ψήφος.

mirmidonas
12-05-09, 01:50
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας,το εκτιμώ πολύ ειλικρινά.Φίλε Σταύρο δυστηχώς ο καθηγητής δεν μας δίνει κάποια άλλη πληροφορία.Να ρωτήσω και κάτι ακόμη,δεν θα χρειαστεί κάποιος πίνακα αληθείας για να επαληθεύσουμε αν το κύκλωμα δουλεύει σωστά?

mirmidonas
12-05-09, 01:58
Ναι μπορώ να χρησιμοποιήσω flip flop.Πιστεύεις οτι θα με διευκολήνει η χρήση flip flop??

lastid
12-05-09, 02:31
Μάλλον επιβάλλεται η χρήση flip-flop. Και να γιατί:
Εφ' όσον θέλουμε η κάθε ψήφος να μετράει μόνο μία φορά, χρειαζόμαστε ένα bit μνήμης για κάθε άτομο. Το bit αυτό θα κρατάει την κατάσταση ψήφου του: False=δεν ψήφισε ακόμη. True=ψήφισε.
Το κύκλωμα, ανάλογα με την κατάσταση του bit αυτού θα αποφασίζει αν θα πρέπει να λάβει υπ' όψιν του ή όχι τα κουμπιά ψήφου που θα πατάει το κάθε άτομο.
1 bit μνήμης = 1 flip-flop.

mirmidonas
14-05-09, 13:37
Δηλαδή θα χρειαστώ 9 flip flop για όλα τα μέλη.Να σε ρωτήσω και κατι άλλο.Μετά την ψηφοφορία θέλει τα αποτελέσματα των ΝΑΙ και ΟΧΙ να απεικονίζονται σε ενδείκτες επτά τομέων.Έχεις κάποια ιδέα για το πως μπορεί να γίνει αυτο??Ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφέρον σου.

fmav
14-05-09, 15:46
Όπως έγραψα και προηγουμένως, θα έχεις ένα 74LS161 (ή παρόμοιο) που θα μετράει τα NAI και ένα 74LS161 που θα μετράει τα ΟΧΙ. Οι έξοδοι του κάθε LS161 θα οδηγούνται σε ένα 74LS47 το οποίο είναι αποκωδικοποιητής/οδηγός ενδείκτη επτά τομέων (7 segment decoder/driver).

Θα πρέπει να βρεις ένα βιβλίο LS TTL Logic, ή να ψάξεις στο internet για πληροφορίες για τα εξαρτήματα αυτά.

mirmidonas
17-05-09, 21:13
Φίλε βρήκα πληροφορίες για τα ολοκληρωμένα που μου πρότεινες να χρησιμοποιήσω αλλά έχω μια απορία.Σε προηγούμενή σου απάντηση μου είχες πει οτι θα χρειαστώ και ένα 74ls85 για να συγκρίνω τα ΝΑΙ και τα ΟΧΙ.Αυτό σε ποιό στάδιο θα το βάλω?πριν το 74ls47?σε υπερευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.

fmav
17-05-09, 23:08
Η σύγκριση θα γίνεται μεταξύ των ΝΑΙ και των ΟΧΙ, δηλαδή στις εξόδους των δύο LS161. Όταν είναι ΝΑΙ>ΟΧΙ θα ενεργοποιείται μία ψηφιακή έξοδος, ενώ όταν είναι ΟΧΙ>ΝΑΙ τότε θα ενεργοποιείται μία άλλη έξοδος. Τώρα που θα χρησιμοποιηθούν αυτές οι έξοδοι, στο αφήνω για άσκηση για το σπίτι...:001_smile:

mirmidonas
19-05-09, 22:12
Φίλε Φάνη σήμερα μου είπε ο καθηγητής ότι τελικά θα είναι με 5 μέλη αντί για 9 δηλαδή θα χρειαστώ 5 flip flop.Θα αλλάξει κάτι στην δομή της εργασίας?
Και εκτός από αυτό για το τελευταίο κομμάτι της εργασίας (Επίσης θα υπάρχουν δύο ενδεικτικά τα οποία έχουν ανατεθεί σε κάθε ενδείκτη επτά τομέων και οι οποίοι μετά το τέλος της ψηφοφορίας θα αναβοσβήνουνμε συχνότητα 1Hz θα καταδεικνύουν το μεγαλύτερο από τα δύο αποτελέσματα.) μου είπε να χρησιμοποιήσω το LM555 (σαν ασταθής πολυδονητής).Το έχεις καθόλου υπόψην σου αυτό?

fmav
20-05-09, 08:04
Τα εξαρτήματα που σου πρότεινα (74LS161 και 74LS85 ) είναι των 4 bit, που σημαίνει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν για περιπτώσεις μέχρι
2^4-1=15 άτομα. Άρα δεν αλλάζει τίποτα. Ο αριθμός των flip-flop που ανέφερες (από 9->5) αλλάζει στο κύκλωμα εισόδου, όπου θα πρέπει να υπάρχει μια μνήμη για το ποιο μέλος ψήφισε και ποιο όχι, όπως ανέφερε και ο lastid, σε προηγούμενη απάντησή του.

Όσο αφορά το 555, εννοείται ότι θα πρέπει να υπάρχει ένας ασταθής πολυδονητής, ο οποίος θα παράγει χρονισμό 1Hz και θα αναβοσβήνει τις ενδείξεις. Θα πρέπει όμως να αναβοσβήνουν μόνο οι ενδείξεις με τον μεγαλύτερο αριθμό... Αυτό ήταν κομμάτι της άσκησης για το σπίτι :wiink:

lastid
20-05-09, 23:58
Ανακεφαλαίωση. Θέλεις λοιπόν:
- Ένα κύκλωμα για κάθε μέλος, με 1 τουλάχιστο flip-flop (μπορεί να γίνει και μόνο με πύλες ή και με κάποιο άλλο ολοκληρωμένο)
- 2 binary up counters με 3 τουλάχιστο bits ο καθένας για να αθροίσουμε τα yes και τα no (το μέγιστο άθροισμα θα είναι 5, άρα θέλουμε 3 τουλάχιστο bits)
- Ένα τρόπο να συνδέσεις τα δύο πιο πάνω (από τα κυκλώματα μελών προς τους counters)
- 1 συγκριτή με 3 τουλάχιστο bits που θα συγκρίνει τις εξόδους των δύο counters ( δηλαδή δύο binary αριθμούς των 3 bits έκαστος) και θα βγάζει 0 ή 1 (αναλόγως με το ποιος αριθμός είναι μεγαλύτερος)
- 2 7-segment encoders που θα παίρνουν τους δύο αριθμούς, θα τους μετατρέπουν σε 7-segment bits και θα οδηγούν τα 2 displays
- 1 555 που θα ταλαντώνει στο 1 Hz και με τη βοήθεια πυλών θα κάνει το ένα από τα δύο displays να αναβοσβύνει (αυτό που θα αντιστοιχεί στον μεγαλύτερο αριθμό)
- Έναν τρόπο για να γίνεται reset (στους μετρητές και στα flip-flops)

Ξεκίνα από το πιο δύσκολο, που είναι το πρώτο (το κύκλωμα για κάθε μέλος). Τα άλλα είναι παιχνιδάκι (τρόπος του λέγειν..).

Μία προσέγγιση για το κύκλωμα κάθε μέλους είναι η παρακάτω. Έχουμε τις εξής εισόδους και εξόδους:
ΕΙΣΟΔΟΙ
Button_yes: Γίνεται 1 όσο πατιέται το κουμπί "ΝΑΙ"
Button_no: Γίνεται 1 όσο πατιέται το κουμπί "ΟΧΙ"
Voted: Είναι 1 εαν έχει πατηθεί έστω και ένα κουμπί
Reset: Γίνεται 1 για να κάνει το bit Voted ίσο με 0
ΕΞΟΔΟΙ
Voted_yes: Γίνεται 1 όταν έχει πατηθεί το κουμπί "ΝΑΙ"
Voted_no: Γίνεται 1 όταν έχει πατηθεί το κουμπί "ΟΧΙ"
Voted: Γίνεται 1 όταν έχει πατηθεί έστω και ένα κουμπί. Γίνεται 0 όταν έχουμε reset

xristoslks
25-05-09, 00:24
Φίλε θαναση εχω και εγω ακριβως την ιδια εργασία..αλλά ακόμα δεν έχω κάνει σχεδόν τίποτα..πρώτα άπο όλα θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με το γράψιμο της θεωρίας που χρειάζεται..εχεις βρεί τι να γράψεις?εγώ οχι..αν μπορούσες να με βοηθήσεις σ'αυτό το σημείο θα σου ημουν ευγνόμων..τωρα σχετικά με την συνδεσμολογία στο ραστερ δεν νομιζς να είναι κάτι το ιδιαιτερα δυσκολο..τα παιδιά που έχουν απαντίσει και πρίν από μένα βοηθάνε πάρα πολύ..το μόνο πρόβλημα που αντιμετοπίχω συτή την στιγμή είναι που θα βρώ λογια για να γεμίσω 25 σελ.
ευχαριστώ εκ των προτέρων..

kostas91
06-05-10, 20:38
πο πο...τι ξεθαψα...
και εμενα μωλις μου ανατεθηκε ι ιδια εργασια..:lool:
ο φιλος εδω ειναι για κλαματα... σιγα το κυκλωμα :blush:
πολυ βαρεμαρα εχει η σημερινη νεολεα..

167vasgio
06-05-10, 21:48
μην κολάτε με μνήμες..θα τις χαρείτε στα Ψ2 .. σκεφτείτε οτι η ψήφος απο κάθε μέλος δεν χρειάζεται να δίνεται με push button μπορεί να γίνει και με switch ... και η διαφορά είναι πολύ μεγάλη...

kostas91
08-05-10, 13:43
εγω θα παω απο βδομαδα για διευκρινησεις απο τον καθηγητη..γιατι οπως γραφετε εδω..για μνημη ψηφου κλπ θα χρειαστω 3 ραστερ για να το φτιαξω και να το παραδωσω...

kostas91
13-05-10, 21:15
εγω σε αυτο το κομματι κωλησα .. πως θα πετιχω ωστε να μπορει να διαβασει μια φορα την ψηφο..
στην καταμετρητη ψηφων θα χρησιμοποιησω 2 απαρηθμητες 3 bit και τα υπολοιπα ειναι μετα ευκολα για τον ενδεικτη ..

167vasgio
13-05-10, 21:31
ένας μετρητής Ζ μετράει απο το 1 ως το χ , ένα κυκλωμα ελέγχει την έξοδο του μετρητή και δίνει με την σειρά την δυνατότητα σε κάθε μέλος απο τα χ να ψηφίσει, αυτό γίνεται με ένα LED που ανάβει στον μικροδιακόπτη που αντιστοιχει σε αυτό το μέλος ένω μεσω ενός 3state buffer ενεργοποιείται ,μεχρι να ψηφίσει, ο μικροδιακόπτης του...θέτει τον μικροδιακόπτη στην επιθυμητή κατάταση και πατάει ένα push button, μολις το κάνει αυτό ο Ζ αυξάνει κατά ένα και απενεργοποιεί το 3 state buffer του ένω ταυτόχρονα η ψήφος του οδηγείται σε δυο μετρήτες έναν για τα ναι "1" εναν για τα οχι "0"

kostas91
13-05-10, 21:50
εμενα δεν μου ηρθε καν να χρησημοποιιησω 3 state ... :D
thanks !!