PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ!!ΝΕΟΣ!! (τηλεκατευθυνόμενο όχημα)



φοιτητης_06
13-05-09, 14:03
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!!ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΑΠΛΑ ΦΟΒΕΡΗ Η ΣΕΛΙΔΑ!!!ΛΟΙΠΟΝ,ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΕΝΑ ΤΗΛΕΚΑΤΕΥΘΗΝΟΜΕΝΟ ΟΧΗΜΑ ΜΕ ΕΡΠΥΣΤΡΙΕΣ,ΘΑ ΣΑΣ ΔΕΙΞΩ ΣΧΕΔΙΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΟΡΕΞΗ ΑΛΛΑ ΛΙΓΗ ΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ Μ ΠΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΡΠΥΣΤΡΙΕΣ,ΤΟ ΚΙΤ ΤΗΛΕΚΑΤΕΥΘΗΝΣΗΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΓΝΩΜΟΝ!!


Σε παρακαλώ επεξεργάσου το μήνυμα σου γράφοντας με ελληνικούς & πεζούς χαρακτήρες!
Στην γλώσσα του internet τα κεφαλαία γράμματα δείχνουν οτι φωνάζεις!

KOKAR
13-05-09, 14:32
Καταρχήν καλώς ήρθες
δευτερον γιατί φωνάζεις ??? ( κεφαλαία σημαίνουν ότι φωνάζεις )
Και τώρα στο ψητό !
Για δες το link και πες μου αν σου κάνει
http://www.rctankcombat.com/tanks/T005/index.cgi

φοιτητης_06
14-05-09, 20:36
ευχαριστω πολυ φιλε.πολυ ωραιο το λινκ αλλα ειναι πολυ για μενα σκεφτομουν κατι πιο απλο.

φοιτητης_06
14-05-09, 20:45
YouTube - rc snow crawler
βασικα ενδιαφερομαι για κατι σαν αυτο.κα θα ηθελα πιο πολυ βοηθεια για την το ηλεκτρικο κομματι παρα το κατασκευαστικο.ευχαριστω πολυ!!!!!!!!

George_b
14-05-09, 23:14
Εχοντας ελευθερο χρονο πριν 3 χρονια κατασκευασα ή καλυτεα τροποποιησα το παρακατω αρμα.

Δυστηχως δεν το ελενχω μεσο Η/Υ αλλα με remote control.

Ειναι caterpillar ερπυστριοφορο κοινως και δεν μασαει τιποτα.

Η ταχυτητα του φτανει τα 15 χιλιομετρα/ωρα.

Η τηλεκατ/νση που διαλεξα ειναι RF και η εμβελεια του 500 μετρα.

Εχουν προσαρμοστει μικροκαμερα, προβολεας με leds.

Εχω φτιαξει και κατι αλλο απο Lego που θα το δειξω παρακατω.

φοιτητης_06
16-05-09, 13:01
φοβερο φιλε.απλα ψαχνομαι πως θα φτιαξω τον μπομπο κ τον δεκτη.υπαρχει ετοιμο κιτ η απο σχεδια να τα κατασκευασω μονος μ??δεν μ νοιαζει να εχει κ τρομερα μεγαλη εμβελεια.κ επισησ μπορς να βρς απο καπου σετ με επυστριεσ κ διαφορα τετοια??αυτεσ ειναι οι βασικεσ μ αποριες.ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!!κ συγγνωμη για τα πολλα λογια!!!!

φοιτητης_06
16-05-09, 13:54
αυτο ειναι ενα προχειρο σχεδιο για το πωσ το σκεφτομαι.

φοιτητης_06
16-05-09, 14:04
αυτο ειναι ενα προχειρο σχεδιο για το πωσ το σκεφτομαι

SV1EDG
16-05-09, 14:54
Γιώργο συγχαρητήρια.Φαίνεται φοβερό.

George_b
19-05-09, 01:39
check this out:

YouTube - mechatronics

YouTube - MACHATRONICS ROBO


Για να μην λέμε και ξελέμε να και το lego που είπα..

Τίποτα το ιδιαίτερο απλά χαβαλές να γίνεται


Όσο για τις ερώτησης σου φιλε νομίζω ότι μπορώ να σου απαντήσω σε μια όσων αφορά τις ερπύστριες..
Ψάξε να βρείς από lego σαν αυτές του video(απλά είναι τέλειες)!

modelist98
01-02-11, 23:25
εγω θελω να φτιαξω ενα τηλεκατευθινομενο αμαξι και θα ηθελα οποιος γνωριζει να μου δωσει συμβουλες ή καλυτερα ενα link

modelist98
19-02-11, 17:49
παιδι εγω θελω να κατασκευασω ενα τηλεκατευθηνομενο ηλεκρικο αμαξακι:001_smile:και θα ηθελα να μου δωσετε links με σχεδια και οτι αλλο που θα μπορουσε να με βοιθησει καθε βοιθηα δεκτη please help!!!!!!!!:001_rolleyes:

-nikos-
19-02-11, 18:02
θα πατε σε ενα παιχνιδαδικο και θα παρετε ενα φθινο τηλεκατευθινομενο
[βαρκακι-αεροπλανακι]και θα παρετε και ενα ελπιστριοφορο με μπαταριες
της αρεσκια σας [κατευθινση με καλοδιο] και θα τροποποιησετε τον
τηλεχειρισμο στο ελπιστριοφωρο αφερωντας οτι δεν χρειαζεστε και κρατωντας
μονο τον μηχανισμο και τις ελπιστριες,βαζωντας επανω οτι θελετε [καμερα-φωτα-κανονακια-γανζους-ρομποτικα χερια]

modelist98
20-02-11, 09:06
εγω θελω να το φτιαξω απο το 0:001_rolleyes:και χρειαζομαι links:lool::laugh:

vaggelis25
13-04-11, 16:46
Εγώ δεν μπορώ να βρω τρόπο , πως να τροποποιήσω τον τηλεχειρσμό έτσι ώστε να προσθέσω έναν διακόπτη στη τηλεχεισιστήριο και να ανοίγω τον προβολέα στο τηλεκατευθυνόμενο

Κοπρίτης
15-04-11, 22:09
Τα πράγματα είναι απλά !
Πρέπει να ορίσεις πόσα κανάλια χειρισμού χρειάζεσαι. Η λύση του έτοιμου κινέζικου είναι καλή καθώς γλυτώνεις λεφτα και κόπο. ΑΝ θες να πας στη λύση του καλου έτοιμου συστήματος ετοιμάσου γia περίπου 300 ευρώ χωρίς τα σερβο.
Ετσι κι αλλιώς θα σερβο θα τα αγοράσεις !!
Από σχεδιο, τσιπάκια κλπ, δοκίμασε στη National Semiconductor
ΑΠό ερπύστριες τροχούς κλπ δες στη Σερρων, παραλληλη στην Λ. Αθηνών, στο ύψος της Σπ. Πάτση σε όσους πουλάνε οδωντωτούς ιμάντες και O ring