PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατάσταση Κεραίας Επίγειας &Δορυφορικής



Scout Boy
13-05-09, 19:58
Αγαπητοί Φίλοι
Θέλω να τοποθετήσω σε ένα διαμέρισμα αρκετά μεγάλο γύρω στα 400m μια κεραία για λήψη επίγειου και δορυφορικού σήματος αλλά έχω πρόβλημα να τρέξω το καλώδιο γιατί είναι γεμάτο αντίκες και αλλά που είναι αρκετά δύσκολο να μετακινηθούν.
Υπάρχει κάποια ιδέα και αν έχει κάποιος από σας δοκιμάσει την ασύρματη μετάδοση
Ευχαριστώ

anamprox
13-05-09, 21:24
εεμμμ!!! ναι. ασυρματη μεταδοση; τι να μεταδοσεις ασυρματα;ραδιοσυχνοτητες; ολο το φασμα συχνοτητων;επιγεια και δορυφορικα; λυπαμαι φιλε μου αυτο δεν γινεται.ασυρματη μεταδοση μπορει να γινει μονο ενα σημα εικονας-ηχου... για να καταλαβεις, πρεπει εκει που θα εχεισ την κεραια να εχεις βαλει δεκτες που θα βγαζουν εξοδο βιντεο και με video sender να το μεταδοσης απο εκει σε ενα μονο σημειο του σπιτιου.δεν θελω να ειμαι απολυτος... με πολλα λεφτα ολα γινονται!

anger
13-05-09, 21:41
Όπως είπε και ο anamprox (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=30773) κάτι ασύρματο είναι λιγο δύσκολο ..εξωτερικά έχεις δυνατότητα να το στρώσεις μέχρι τις πρίζες;;Λεω μήπως είναι πιο ευκολα.

chs
14-05-09, 00:44
αν υπαρχει καλωδιοση για τηλεοραση τοτε βαλε εναν μικτη tv-sat και στιλτα απο εκει και τα δυο...

betacord85
14-05-09, 01:04
αγαπητε αφου δεν εχεις γνωσεις πανω στο αθλημα και ειδικα πανω σε υψηλες συχνοτητες που ειναι δυσκολο φωναξε καποιον τεχνικο να σου βαλει ενα ασυρματο συστημα av να ξεμπερδευεις(αφου εχει αντικες μεςτο σπιτι δεν νομιζω να τσιγκουνευεσαι τα λεφτα?)ασε να βγαλουμε και εμεις οι τεχνικοι κανα φραγκο....betacord85 japan made.....

Nemmesis
14-05-09, 23:31
χαχα... μα ρε παιδια το site ειναι για να ρωταει ο κοσμος να μαθει η τουλαχιστον να προσπαθησει να φτιαξει κατι... δεν ρωταει για να του βρουμε τηλεφωνα για "μαστορες"