PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαγορευση κυκλοφοριας σε δασικες εκτασεις



weather1967
14-05-09, 23:26
Τους καλοκαιρινους μηνες και οταν ο κινδυνος πυρκαγιάς ειναι αυξημενος αποφασιστηκε,επιτελους πιά τοσο σκεψη ηθελε αυτο ? απο χρονια επρεπε να υπηρχε απαγορευση κυκλοφοριας με μπλόκα και δια ροπαλου ,σε δασικες εκτασεις τους μηνες με υψηλη επικυνδινοτητα πυρκαγιάς.

http://www.nada.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=248&Itemid=230

Nemmesis
14-05-09, 23:37
χαχα. καλα τι μλκια ειναι αυτη?? δλδ εγω αν γουσταρο να παω το καλοκαιρι μια βολτα στο βουνο θα με αφησουν να την κανω την βολτα μου μονο αν βρεχει???? καλα... μη αναφερθω καν για το ποσο πραγματοποιησημη ειναι αυτη η απαγορευση... ποιος θα κανει τα μπλοκα? καλα τοσους αστηνομικους εχουμε που σε καθε κορφοβουνι να ειναι και απο ενας να μας περιμενει? χαχα... σε λιγο θα εχουμε και φυλακα εξω απο της δημοσιες τουαλετες για να ελενχει να τραβιξαμε το καζανακι...(βασικα τωρα που το ξανασκευτομε αυτο θα ηταν καλο...) :001_tt2::001_tt2::001_tt2:

weather1967
14-05-09, 23:52
χαχα. καλα τι μλκια ειναι αυτη?? δλδ εγω αν γουσταρο να παω το καλοκαιρι μια βολτα στο βουνο θα με αφησουν να την κανω την βολτα μου μονο αν βρεχει???? καλα... μη αναφερθω καν για το ποσο πραγματοποιησημη ειναι αυτη η απαγορευση... ποιος θα κανει τα μπλοκα? καλα τοσους αστηνομικους εχουμε που σε καθε κορφοβουνι να ειναι και απο ενας να μας περιμενει? χαχα... σε λιγο θα εχουμε και φυλακα εξω απο της δημοσιες τουαλετες για να ελενχει να τραβιξαμε το καζανακι...(βασικα τωρα που το ξανασκευτομε αυτο θα ηταν καλο...) :001_tt2::001_tt2::001_tt2:


Κατα πρωτον μαθε να γραφεις πιο κόσμια


Κατά δεύτερον θα πας στο βουνο σε μερα μη επικυνδινοτητας πυρκαγιάς ,και οταν αναφερει μερα επικυνδινοτητας εννοει με αυξημενη ζεστη και ισχυρους ανεμους .
Καλυτερα ετσι ,παρα να μην υπαρχει δασος και να μην μπορεις να πας καθολου ..............

Κατα πασα πιθανοτητα Αστυνομια και στρατός ,οπως τα ειχαν κανει και το 2007 στην Αττικη ,αλλα προς το τελος της περιοδου .Aν υπαρχει θεληση ολα γινονται ,μην ξεχνας στους Ολυμπιακους αγωνες που καθε στενο ειχε και Αστυνομια και Στρατο

pointer
14-05-09, 23:56
Η αληθεια είναι πως κάτι τέτοιο ακούγεται χαζομάρα,αλλά αν σκεφτείς πως το 98% των ελλήνων είναι απέρισκεπτοι.Πάνε βόλτα στο βουνό,πετάνε σκουπίδια,τσιγάρα κτλ και δεν τους νοιάζει αν θα γίνει κάτι-κάποια ζημιά. Αν όπως δεν βάλουν περιπολίες(είτε από θυροφύλακες,δασικούς υπάλληλους κτλ)το μέτρο αυτό είναι ανούσιο.


Για να λέμε όμως και κάποιες αλήθειες μερικές πυρκαγιές(ελεγχόμενες,για να μην παρεξηγηθώ)είναι αναγκέες.

moutoulos
15-05-09, 00:00
Παναγιώτη προκειμένου να κρατηθούν τα δάση, όπως είναι, και αφού δεν βάζουμε
μυαλό, και να καταλάβουμε οτι τα δάση είναι ζωή, το μέτρο πολύ "ελαφρύ" είναι.

Όντως ακούγεται χαζομάρα, αλλά σκεφτείτε πόσοι απο αυτούς που επισκέπτονται
τα δάση είναι συνειδητοποιημένοι και προσεκτικοί, και πόσοι οι "ζαμάν" ...

weather1967
15-05-09, 00:03
Η αληθεια είναι πως κάτι τέτοιο ακούγεται χαζομάρα,αλλά αν σκεφτείς πως το 98% των ελλήνων είναι απέρισκεπτοι.Πάνε βόλτα στο βουνό,πετάνε σκουπίδια,τσιγάρα κτλ και δεν τους νοιάζει αν θα γίνει κάτι-κάποια ζημιά. Αν όπως δεν βάλουν περιπολίες(είτε από θυροφύλακες,δασικούς υπάλληλους κτλ)το μέτρο αυτό είναι ανούσιο.


Για να λέμε όμως και κάποιες αλήθειες μερικές πυρκαγιές(ελεγχόμενες,για να μην παρεξηγηθώ)είναι αναγκέες.

Για να γινει σε σωστη βαση αυτο Σταυρο δεν φτανει μονον οι θυροφυλακες και οι δασικοι υπαλληλοι ,αυτο θελει πολλα ατομα για να φυλαχτει σωστά .
Εξάλου δεν θα ειμαστε οι πρωτοι και η Τσεχοσλαβακια το εφαρμοσε απο οτι διαβασα,και σε συζητησεις με Πολωνους εδω στην Ελλαδα μου λεγανε οτι εκει τα δαση τα φυλανε ,και οτι σε μερες με επικινδινοτητα απαγορευεται η διελευση.

pointer
15-05-09, 00:14
¶μα υπάρχει φύλαξη,σωστή και όχι πλυμελής τότε ναι!Αλλά όπως είπα δεν είναι μόνο η φύλαξη.Πρέπει και όσοι τα "χρησιμοποιούν" να προσέχουν πολύ και όχι να μας φάει αυτός ο ωχαδερφισμός και το "δεν βαριέσαι,εγώ θα αλλάξω τον κόσμο".Τα δάση και γενικότερα τα βουνά είναι κτήμα όλων και για αυτό πρέπει να τα σεβόμαστε.Εγώ τουλάχιστον που δραστηριοποιούμαι στα βουνά ως κυνηγός φροντήζω να μην αφύνω σκουπίδια.

anger
15-05-09, 02:29
¶ποψη μου οτι ό,τι μετρα και να παρθούν άν δε τιμωρηθούν οι καταπατητές και όσοι εκμεταλλεύονται καμένες εκτάσεις ,πυρκαγιές θα έχουμε κάθε χρόνο.Και θα το δούμε όλοι οτι και φέτος κάτι εκτάσεις ''φιλέτα '' θα γίνουν στάχτη!!!όσο φύλαξη και να έχεις ότι και να κάνεις είναι αδύνατον να ελέγξεις τόσες δασικές εκτάσεις.και μή ξεχνάμε οτι τα δάση ποτέ δέν καθαρίζονται απο γυαλιά και ό,τι μπορεί να προκαλέσει μία σπίθα και κυριότερο οτι η τεχνολογια είναι γνωστή καί σε εμπρηστές οπότε κάποιος δέ χρειάζετε να πάει να βάλει φωτιά σε περίοδο που φυλάσετε μιά περιοχη αλλά θα έχει τοποθετήσει το μηχανισμό του πιο πριν πυροδοτώντας των όποτε αυτός θέλει!!!!
Μακάρι να μήν έχουμε ούτε ένα μέτρο δάσους καμένο φέτος!όλα είναι προσωπική μου άποψη και δέν αποτελεί κανόνα!!

antonis_p
15-05-09, 07:54
το άρθρο είναι 2 ετών!
πιστεύω πως καλά θα κάνουν να απαγορεύσουν την προσέγγιση σε δάση όπου αυτό είναι εφικτο. Μόλις ξεκινήσουν οι φωτιές θα πρέπει να ενεργοποιηθεί τέτοιο μέτρο. Για να υπάρχουν δάση τον φθινόπωρο να κάνουν βολτούλες οι φίλοι του δάσους, ας πάνε σε καμια παραλία μεσα στο καλοκαίρι...
Υπάρχουν ιδιαίτερες συνθήκες και αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό.

Συπληρωματικά θα ήθελα να είναι κακούργημα η δασική πυρκαγια, ακόμα και αν είναι αποτέλεσμα βλακείας, και η βλακεία κακούργημα είναι!

aeonios
15-05-09, 08:01
το άρθρο είναι 2 ετών!
πιστεύω πως καλά θα κάνουν να απαγορεύσουν την προσέγγιση σε δάση όπου αυτό είναι εφικτο. Μόλις ξεκινήσουν οι φωτιές θα πρέπει να ενεργοποιηθεί τέτοιο μέτρο. Για να υπάρχουν δάση τον φθινόπωρο να κάνουν βολτούλες οι φίλοι του δάσους, ας πάνε σε καμια παραλία μεσα στο καλοκαίρι...
Υπάρχουν ιδιαίτερες συνθήκες και αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό.

Συπληρωματικά θα ήθελα να είναι κακούργημα η δασική πυρκαγια, ακόμα και αν είναι αποτέλεσμα βλακείας, και η βλακεία κακούργημα είναι!

Γεια σου Αντώνη με τα ωραία σου!Πράγματι το νέο είναι λίγο παλιό όμως είναι απόλυτα εύστοχο:

Απαγόρευση κυκλοφορίας σε δρυμούς και δάση της Αν. Αττικής

Με απόφαση του Νομάρχη Ανατ. Αττικής Λ. Κουρή αποφασίστηκε η απαγόρευση κυκλοφορίας αυτοκινήτων και πεζών σε εθνικούς δρυμούς, δάση και ευπαθείς περιοχές στις περιπτώσεις που ο ημερήσιος δείκτης επικινδυνότητας εκδήλωσης δασικών πυρκαγιών είναι πολύ υψηλός, (4) και άνω.
Συγκεκριμένα με την απόφαση προβλέπεται η απαγόρευση αδικαιολόγητης κυκλοφορίας αυτοκινήτων και πεζών ως εξής:
1. Σε όλους τους δρόμους των εθνικών δρυμών Πάρνηθας και Σουνίου
2. Στον δρόμο Τατοϊου-Κρυονερίου
3. Στον δρόμο Πηγή Φυλής-Μπόρσι
4. Στο δρόμο Τατοϊου-Κατσιμίδι-Αγίου Μερκουρίου
5. Σε όλους τους δρόμους των θέσεων «Παπόκαμπος», «Κοκκινόβραχος» και «Αγία Τριάδα» της Κοινότητας Αφιδνών
6. Στο δρόμο Σφενδάλης-Μαλακάσας (Από γέφυρα Σφενδάλης)
7. Σε όλους τους δρόμους των θέσεων «Μεγάλη Βρύση» και «Αντλιοστάσιο» του Δήμου Αυλώνα. Επίσης στο δρόμο ο οποίος έχει αφετηρία από τη γεώτρηση υδροδότησης του δήμου Αυλώνα στη θέση «Σκάλεζα» και δια μέσω των περιοχών «Βίλλια» και «Μπρέντεζα» των διοικητικών ορίων του, καταλήγει στην Κοινότητα Μαλακάσας.
8. Στο δρόμο ¶νω Σούλι-Προφήτη Ηλία
9. Σε όλους τους δρόμους της θέσης «Χάος» της περιοχής Αγίου Κωνσταντίνου Λαυρίου
10. Στον δρόμο στη θέση «Βίλλα Κανέλλου» του Δήμου Λαυρίου
11. Στους δρόμους του Δήμου Κερατέας, που οδηγούν από Κακιά Θάλασσα προς Πρισιλίμες, από Κακιά Θάλασσα προς Διόνυσο και από κατασκήνωση Διονύσου προς Ευαγγελίστρια
12. Στο δρόμο στη θέση «Χαμολιά» του Δήμου Μαρκοπούλου Μεσογαίας που διέρχεται από τις κατασκηνώσεις.
13. Στον δρόμο που ενώνει τη Μερέντα με την Κοινότητα Κουβαρά.
14. Στον δρόμο που οδηγεί από τη θέση «Τζαρούλι» στη θέση «Λυκόβρυση».
15. Στον δρόμο που οδηγεί από Πλάκα προς Μονή Αγ. Παύλου-Διψέλιζα
16. Στους δρόμους από Κορωπί προς ραντάρ Υμηττού και από Κορωπί προς Σέσι.
17. Στον δρόμο από Σπήλαιο Παιανίας προς Γλυκά Νερά και προς Καισαριανή και Παπάγου
18. Στους δρόμους πέριξ του Γερμανικού Νεκροταφείου Πεντέλης, καθώς και τους χωματόδρομους, που ενώνουν τη Ραπεντώσα με τη Μονή Νταού Πεντέλης.
19. Στους δρόμους του Αγίου Στεφάνου:
α) Από τη Λεωφόρο Λίμνης Μαραθώνος προς την Αγία Τριάδα
β) Από την πλατεία του Πευκόφυτου προς το νεκροταφείο Πευκόφυτου
γ) Οδός Πλάτωνος από Βρυσάκι.
20. Στους δρόμους επάνω από τα θερμοκήπια του Μαραθώνα (περιοχή Βράνα), που οδηγούν προς Σταμάτα και Αγριλίκι.
21. Στο πευκοδάσος του Σχινιά του Δήμου Μαραθώνος
22. Από την Ιερά Μονή Παναγίας Φανερωμένης προς το εξωκλήσι του Αγ. Ιωάννη και το νέο κοιμητήριο της Κοινότητας Ροδόπολης
23. Από την Ιερά Μονή Παναγίας Φανερωμένης όπου αρχίζει η Κοινοτική Οδός και καταλήγει στην πίστα Μοντελισμού, Κοινότητας Σταμάτας
24. Στους δρόμους του Δήμου Βούλας προς Πευκωτό, προς Λόφο Τασιανής, στο δρόμο μετά το Νεκροταφείο προς Πανόραμα, στην οδό Υμηττού (από την οδό Μπέλλες και πάνω) και στην οδό Διστόμου (από την οδό Θηβών και πάνω).
25. Στο πρώην Δάσος ΣΑΑΚ εντός των διοικητικών ορίων της Κοινότητας ¶νοιξης
26. Στον δρόμο Υμηττού προς δασάκι Σαρωνίδας
27. Στον Δήμο Βουλιαγμένης:
α) Λόφος Εθνικής Ενότητας (ΛΟΚ):
· Είσοδος χωματόδρομου από Κρόνου
· Είσοδος από Καβουρίου (πλησίον Λεωφόρου)
· Είσοδος προς μνημείο ΛΟΚ
β) Λόφος Αλεξ. Παπαναστασίου
· Είσοδος προς κοινόχρηστο χώρο (έναντι γηπέδου)
γ) Μεγάλο Καβούρι
· Κάθοδος προς όρμο Νηρηϊδων (Βάκχου)
· Οδός ¶υρας
· Οδός Ακτής
· Αυγής (προς Ζεφείρου)-δύο σημεία
· Αυγής (προς χώρο εγκαταστάσεων Ορφανοτροφείου)
δ) Κεντρική Βουλιαγμένη
· Είσοδοι προς πευκόφυτο χώρο παρά την οδό Μαυρολέοντος προβολή Αμαρυλλίδος
· Παραλιακή Αθηνών, Ιάσωνος, Δαιδάλου, Διονύσου ως Παναγούλη, Ήρας και Διός
ε) Περιοχή Νεκροταφείου
· Προσβάσεις προς λόφο Φασκομηλιάς
28. Στις περιοχές του Δήμου Βάρης:
α) Οδός Τριπόλεως, δεξιά είσοδος για το βουνό «Μπαρόκο»
β) Κτήμα «Κανελλόπουλος»
γ) Νηπιαγωγείο Διλόφου
δ) Όρια Βούλας-Βάρης οδός Παπανικολή και Αμοργού (Δίλοφο)
ε) Πίσω από τις πολυκατοικίες οδού Γραβιάς (Δίλοφο)
στ) Φρυνίχου (Βάρκιζα)
ζ) Μετά την τρύπα του Καραμανλή (θέση Λουμπάρδα προς Μπαρόκο)
29. Στους δρόμους του Περιαστικού Δάσους Κοινότητας Ανθούσας το οποίο συνορεύει: Δυτικά με το κεντρικό ρεύμα Ανθούσας-Παλλήνης και τις Αθλητικές Εγκαταστάσεις της κοινότητας Ανθούσας, Βόρεια με το Δήμο Πεντέλης, Νότια με το Δήμο Παλλήνης και Ανατολικά με το Δήμο Πικερμίου
30. Σε όλη την περιοχή του Πάνειου Όρους του Δήμου Καλυβίων και συγκεκριμένα στη δασική οδό που οδηγεί στην κορυφή του.
31. Στο δρόμο που οδηγεί από Πόρτο Ράφτη στον Κουβαρά.



NAFTEMPORIKI.GR Πέμπτη, 14 Μαϊου 2009 11:11


http://www.naftemporiki.gr/news/static/09/05/14/1663979.htm

anger
15-05-09, 14:37
:lool::lool::lool:!!!!!!Καλο!!!!!

leosedf
15-05-09, 19:13
Κι εμείς που δουλεύουμε στα βουνά τί θα κάνουμε?
Προσέξτε οτι έχει μόνο δάση στην Αθήνα λωλ α ρε Αθηναίοι.

Nemmesis
15-05-09, 21:29
μακαρι αν και ειμαι βεβαιος οτι αυτο το μετρο δεν θα κρατησει μακρια τους εμπριστες... ισα ισα που ετσι θα ειναι και ποιο ευκολα τα πραγματα γιατι τοτε σιγουρα δεν θα ειναι κανεις εκει για να τους δει και ο τοπος που θα ειναι τα μπλοκα θα μαθευτει μεσα σε λιγες μερες... ποιο λογικο δεν ειναι να μεινουν κανονικα ανοιχτα τα βουνα για ολους και αντι για χιλιαδες φυλακες-αστινομικους να τους σκορπισει απο εδω κια απο εκει να βαλει καμια 10ρια πυροσβεστικα να πετανε και να κανουν περιπολια ετοιμα να ριξουν στο ξεκινημα της φωτιας? γιατι δεν υπαρχει περιπτωση ολο και καποια φωτια θα βαλουν... μεχρι να το παρουν χαμπαρι(ποσο μαλλον αν δεν αφησουμε και κανεναν στο βουνο).. να ειδοπιησουν να ετοιμαστουν οι πιλοτοι να πανε για ανεφοδιασμο και τελικα να πανε στην φωτια παει το χασαμε το αμπελι... βαλε και καμια περιπολια με κανα 4χ4 στους χωματοδρομους και αυτο ειναι...
τοτε μετα την 11Σεπτεμβριου δεν εμπενε κανενας στα αεροδρομια??

και στο κατο κατο εγω στο βουνο μπορει να θελω να παω στο βουνο μια "μερα επικυνδινοτητας" δλδ μια μερα με αυξημενη ζεστη και ισχυρους ανεμους για ηλιοθεραπια και να πεταξω τον χαρταετο μου... θα με σταματισουν εμενα λογο του οτι δεν μπορουν να κανουν κατι που θα ενοχλει μονο τον εμπριστη?

antonis_p
15-05-09, 22:30
το canadair θα πετα φορτωμένο σε περιπολία;
Πόσα canadair υπάρχουν διαθέσιμα για να περιπολούν κιόλας;
Σε τί ύψος πετά το canadair και τί εικόνα έχει από εκει;

Προφανώς δεν το γνωρίζεις το θέμα....

Δηλαδή θα πετάξεις τον χαρταετό σου τον Ιούλιο;
Και να απλώσεις την πετσέτα σου στην ξαπλώστρα στην Πάρνηθα;

Σε μια μέρα επικίνδυνη αντί να επανδρώσεις εθελοντικά ένα σταθμό πυροπροστασίας,
εσύ θα πετάξεις αετό και θα κάνεις ηλιοθεραπεία;

Υπάρχει δυνατότητα να πετούν αεροπλάνα που έχουν θερμική απεικόνηση
και οροφή τα 35.000 πόδια, άρα βλέπουν μια ολόκληρη περιοχή.
Εχω την εντύπωση πως αυτό γίνεται και από δορυφόρο
αλλά δεν ξέρω τις διαδικασίες....
Πάντως με αεροπλάνο γίνεται και αύριο.

Νεμμεσισ, φυσικά και έμπαινε όποιος ήθελε στα αεροδρόμια,
φυσικά με πρωτόγνωρες διαδικασίες ασφάλειας
και φυσικά, αν θυμασαι αλλάχτηκαν όλες οι πόρτες στα cockpits
τως αεροσκαφων που ταξίδευαν στις ΗΠΑ

weather1967
15-05-09, 23:12
Να συμφωνησω απολυτα με τον Αντωνη που με καλυψε 100 %
Αντωνη υπαρχουν δορυφορικες απο την ΝΑΣΑ με τρομερες αναλυσεις που βλεπουν ακομα και τον καπνο ,αλλα δεν βγαινουν σε τακτα χρονικα διαστηματα παρα 1-2 την ημερα δυστυχως (δεν ξερω βεβαια αν αυτο ισχυει στο ελευθερο νετ,και αν καποιες υπηρεσιες μπορουν να τις παιρνουν ανα ωρα η και λιγοτερο)
Σου δινω ενα λινκ για να καταλαβεις για τι τρομερες αναλυσεις μιλαμε.
Τα παρακατω σημερα ειναι συνεφα βεβαια χαμηλων και υψηλων στρωματων ,αλλα ο καπνος το καλοκαιρι περισσυ και προπερσυ φαινοταν παρα πολυ καλα και διαχωριζε απο τα λιγοστα νεφη απο το σχημα του και την <ουρα > που ειχε

http://rapidfire.sci.gsfc.nasa.gov/subsets/?subset=AERONET_Thessaloniki.2009135.terra.250m

Nemmesis
15-05-09, 23:56
το canadair θα πετα φορτωμένο σε περιπολία;
Πόσα canadair υπάρχουν διαθέσιμα για να περιπολούν κιόλας;
Σε τί ύψος πετά το canadair και τί εικόνα έχει από εκει;

Προφανώς δεν το γνωρίζεις το θέμα....

γιατι ειπα πουθενα οτι το ξερω καλα το θεμα? εστω οτι δεν ειναι canadair αλλα οτι αλλο θες... ποιο πολυ θα κοστισει απο τους φρουρους?



Δηλαδή θα πετάξεις τον χαρταετό σου τον Ιούλιο;
Και να απλώσεις την πετσέτα σου στην ξαπλώστρα στην Πάρνηθα;


κοιτα αυτο ηταν απλα ενα παραδειγμα... αλλα στο κατο κατο ποιος μπορει να πει σε καποιον οτι δεν μπορει να απλωσει την πετσέτα του στην Πάρνηθα ο καθενας κανει οτι θελει οποτε θελει ακρει να μην ενοχλει... οποτε κανω οτι θελω. σωστα?




Σε μια μέρα επικίνδυνη αντί να επανδρώσεις εθελοντικά ένα σταθμό πυροπροστασίας,
εσύ θα πετάξεις αετό και θα κάνεις ηλιοθεραπεία;


καλα σοβαρολογεις τωρα? για να παει καποιος στο βουνο πρεπει να ειναι μονο εθελοντης? και γιατι μου το λες προσωπικα λες και εγω ειμαι ο κακος εδω μεσα?



Νεμμεσισ, φυσικά και έμπαινε όποιος ήθελε στα αεροδρόμια,
φυσικά με πρωτόγνωρες διαδικασίες ασφάλειας
και φυσικά, αν θυμασαι αλλάχτηκαν όλες οι πόρτες στα cockpits
τως αεροσκαφων που ταξίδευαν στις ΗΠΑ

ακριβως αυτο θελω να πω... οτι ακομα και τοτε σε μια κατασταση ποιο δυσκολη δεν κλεισαν τα αεροδρομια αλλα καναν αλλες κινησεις... τωρα γιατι να κλεισουν τα βουνα απο ολους?

ωραια το παραδειγμα με τον αετο και την πετσετα (χαχα σαν ανεκδοτο ακουγετε) δεν επιασε.. πες οτι εγω ειμαι μοντελιστης και θελω να παω να πεταξω το βεζινοκινητο μου ελικοπτερο θα με μπουζουριασουν επειδη θα κουβαλαω ενα μπετονι βενζινη? εδω πες οκ υπαρχη προβλημα με κανα ατυχημα και κατι παει στραβα οποτε καλα θα κανουν και δεν θα με αφησουν να πεταξω το ελικοπτερακι μου τις δυσκολες μερες του καλοκαιριου... αλλα πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως θα αφαιρεσουν το δικαιωμα απο ολους να παν στο βουνο...

jeik
16-05-09, 00:22
Παναγιώτη , εσυ μπορει τελικα να καταφερεις να πας στο βουνο , ακομη και αν εφαρμοστουν τα μετρα , σιγουρα υπαρχουν κενα , το θεμα ομως ειναι να μην βρεθεις σε λαθος μερος τη λαθος στιγμη , αντε μετα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.
Καποτε στα μερη σου , πηγαμε με εναν φιλο στο βουνο βραδακι για να δοκιμασουμε εναν αυτοσχεδιο δεκτη για τους 5,3 ΚΗΖ (υποτιθεται η συχνοτητα που αντανακλαει ο χρυσος) , για κακη μας τυχη δεχτηκαμε ελεγχο απο περιπολικο που τυχαια περνουσε απο τα μερη εκεινα που δεν ηταν και τοσο ''αθωα'' απ οτι καταλαβαμε.Ο δεκτης μας εμοιαζε με αυτοσχεδιο τηλεχειριζομενο εκρηκτικο μηχανισμο διοτι ειχε για κεραια ενα ματσακι φεριτες τυλιγμενους με λεπτο πηνιοσυρμα σαν δυναμιτης ενα πραγμα.Μετα απο αναλυσεις επι αναλυσεων την σκαπουλαραμε , αφου γραφτηκαν τα στοιχεια μας , ετσι για τυπικους λογους.Αν ομως τυχαινε εκεινο το βραδυ κατι σε κεινη την περιοχη σιγουρα την επομενη θα βρισκομασταν στην ασφαλεια για ''περαιτερω'' εξηγησεις , οπότε αστο καλυτερα , μακρυα απο τετοια :001_rolleyes:.Καλυτερα στη θαλασσα να πλατσουριζω , μακρυα απο βουνα και δαση :001_smile:.

KOKAR
16-05-09, 09:17
Όλα αυτά είναι ημίμετρα.
η μόνη λύση για να σταματήσει το καλοκαιρινό φαινόμενο των πυρκαγιών
είναι κατά την γνώμη μου μια, Να μην μπορεί ΚΑΝΕΝΑΣ και σε ΚΑΜΙΑ
περίπτωση να χτίση πάνω σε καμμένη γη, γιατί το μεγαλύτερο ποσοστό
των πυρκαγιών είναι από καταπατητές.

weather1967
16-05-09, 12:55
γιατι ειπα πουθενα οτι το ξερω καλα το θεμα? εστω οτι δεν ειναι canadair αλλα οτι αλλο θες... ποιο πολυ θα κοστισει απο τους φρουρους?

Aλλο να πεταει ενα Αεροπλανο η ενα ελικοπτερο απο μια περιοχη και να φευγει,και αλλο να ειναι επιτοπου Αστυνομια και Στρατος ,κατα την γνωμη μου και ιπταμενη υποστηρηξη και πεζοπορα τμηματα πρεπει να ειναι

κοιτα αυτο ηταν απλα ενα παραδειγμα... αλλα στο κατο κατο ποιος μπορει να πει σε καποιον οτι δεν μπορει να απλωσει την πετσέτα του στην Πάρνηθα ο καθενας κανει οτι θελει οποτε θελει ακρει να μην ενοχλει... οποτε κανω οτι θελω. σωστα?

Λαθος δεν κανει ο καθενας οτι γουσταρει ,υπαρχουν και νομοι ,αλλοιμονο να εκανε οτι ηθελε ο καθενας θα ειμαστε ζουγκλα.
Εχεις εν μερει ενα δικιο ,αλλα εφοσον υπαρχουν και αρρωστα μυαλα και βαζουν φωτιες τοτε τους παιρνει η μπαλλα ολους και αυτους που θελουν αγνα να κανουν ενα πικ-νικ στο βουνο,δεν παει κανεις επανω και τελειωνει το θεμα σε μερες επικινδινοτητας .


καλα σοβαρολογεις τωρα? για να παει καποιος στο βουνο πρεπει να ειναι μονο εθελοντης? και γιατι μου το λες προσωπικα λες και εγω ειμαι ο κακος εδω μεσα?


ακριβως αυτο θελω να πω... οτι ακομα και τοτε σε μια κατασταση ποιο δυσκολη δεν κλεισαν τα αεροδρομια αλλα καναν αλλες κινησεις... τωρα γιατι να κλεισουν τα βουνα απο ολους?

Για να εχεις δασος αυριο και μεθαυριο ,δυστυχως ειναι η μονη λυση

ωραια το παραδειγμα με τον αετο και την πετσετα (χαχα σαν ανεκδοτο ακουγετε) δεν επιασε.. πες οτι εγω ειμαι μοντελιστης και θελω να παω να πεταξω το βεζινοκινητο μου ελικοπτερο θα με μπουζουριασουν επειδη θα κουβαλαω ενα μπετονι βενζινη? εδω πες οκ υπαρχη προβλημα με κανα ατυχημα και κατι παει στραβα οποτε καλα θα κανουν και δεν θα με αφησουν να πεταξω το ελικοπτερακι μου τις δυσκολες μερες του καλοκαιριου... αλλα πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως θα αφαιρεσουν το δικαιωμα απο ολους να παν στο βουνο...

Ουτε που να το σκεφτεσε αυτο μπετονι βενζινης ? για το ελικοπτερο ? πανω στο βουνο ?σε μερες επικινδινοτητας :cursing:
Τοσες πεδιαδες υπαρχουν να πας να το πεταξεις στο βουνο θα πας ? και μαλιστα με ευφλεκτα υλικα ?

weather1967
16-05-09, 13:03
Όλα αυτά είναι ημίμετρα.
η μόνη λύση για να σταματήσει το καλοκαιρινό φαινόμενο των πυρκαγιών
είναι κατά την γνώμη μου μια, Να μην μπορεί ΚΑΝΕΝΑΣ και σε ΚΑΜΙΑ
περίπτωση να χτίση πάνω σε καμμένη γη, γιατί το μεγαλύτερο ποσοστό
των πυρκαγιών είναι από καταπατητές.

Δεν ειναι μονο καταπατητες μην τα βλεπουμε ολα μονο στους καταπατητες,υπαρχουν και αυτοι βεβαια ,αλλα υπαρχουν και αρρωστοι που τους αρεσει να βαζουν φωτιες απλα για να το ευχαριστιουνται ,υπαρχει και ο δολος ,υπαρχουν και οι βλακες οπως προειπε ο Αντωνης π.χ ο παππους που θελει να καψει τα ξερα χορτα του ,και οχι μονο, υπαρχει και αυτος που κανει περιφραξη και με ηλεκτροκοληση του φευγουν σπινθηρες και γινετε μετα μπουρλοτο η περιοχη .
Αλλα το κυριοτερο για μενα ειναι ο νομος πρεπει να γινει υπερ του δεοντος αυστηροτερος ,για ολους ,ειτε ειναι παππους η σιδεράς που κανει περιφραξη απο αγνοια και βλακεια ,ειτε ειναι δολος,ειτε οτιδειποτε χαλαει και ενα τετραγωνικο μετρο πρασινου.
Γιατι ολοι αυτοι οι ανεγκεφαλοι στερουν χρονια απο εμας και τα παιδια μας στο αμεσσο μελλον.

dalai
16-05-09, 13:44
Ελλαδαρα τις ελευθεριας και τως χουντικων προκαταληψεων!
Θελουμε την "ελευθερια" μας να κανουμε οτι γουσταρουμε ,να μην μας ενοχλουν,να υπαρχουν παντου καποιοι που θα ελεγχουν τους αλλους γιατι εμεις εχουμε δικιο και να το κανουν και σωστα.
Το Ερωτημα ειναι αν καταπατητε η ελευθερια μας και η δημοκρατια ,με την απαγορευση εισοδου σε δαση. Εσεις τι λετε ? Αν ειναι ετσι να επιτρεψουμε και την εισοδο μας στα νοσοκομεια, τα οπλοστασια, τις φυλακες... Δεν θα κανουμε τιποτα κακο.Μια βολτα ειπα να κανω και θα φυγω...
Το μετρο πιστευω οτι θα βοηθησει για ενα απλο λογο. Δεν θα χρειαζεται το μπλοκο να ελενχει 300 αμαξια το βραδυ που πανε στο βουνα να "αγαπηθουν" ;)
Εστω και 1 αμαξι να περασει θα φαινεται σαν τη μυγα μες το γαλα που λεμε.Οποτε σιγουρα αυτο αποθαρηνει ενα ψυχακια (που δεν μπορει λογω βλακειας να σκεφτει σαν κομαντο και να ξεφυγει τα μπλοκα). Και για τους πονηρους ειναι καλο γιατι αυξανονται πολυ οι πιθανοτητες "καποιος τους παρει ματι" και αυτοι δεν το διακυνδινευουν.
Μη ξεχνατε οτι μια βολτα μεσα σε δασικη περιοχη κραταει χαλαρα 2-3 ωρες,αρα δεν μπορεις ευκολα να δικαιολογηθεις ,και οταν εισαι μονο εσυ κινεις υποψιες.

KOKAR
16-05-09, 15:04
Δεν ειναι μονο καταπατητες μην τα βλεπουμε ολα μονο στους καταπατητες,υπαρχουν και αυτοι βεβαια ,αλλα υπαρχουν και αρρωστοι που τους αρεσει να βαζουν φωτιες απλα για να το ευχαριστιουνται ,υπαρχει και ο δολος ,υπαρχουν και οι βλακες οπως προειπε ο Αντωνης π.χ ο παππους που θελει να καψει τα ξερα χορτα του ,και οχι μονο, υπαρχει και αυτος που κανει περιφραξη και με ηλεκτροκοληση του φευγουν σπινθηρες και γινετε μετα μπουρλοτο η περιοχη .
Αλλα το κυριοτερο για μενα ειναι ο νομος πρεπει να γινει υπερ του δεοντος αυστηροτερος ,για ολους ,ειτε ειναι παππους η σιδεράς που κανει περιφραξη απο αγνοια και βλακεια ,ειτε ειναι δολος,ειτε οτιδειποτε χαλαει και ενα τετραγωνικο μετρο πρασινου.
Γιατι ολοι αυτοι οι ανεγκεφαλοι στερουν χρονια απο εμας και τα παιδια μας στο αμεσσο μελλον.

Σίγουρα υπάρχουν οι ανεγκέφαλοι παππούδες που αποφασίζουν να κάψουν
τα ξερόχορτα τους σε μέρα υψηλής επικινδυνότητας
Σίγουρα υπάρχουν οι ανεγκέφαλοι που αποφασίζουν να κόψουν με τροχό -
κολλήσουν με ηλεκτροκολληση σε μέρα υψηλής επικινδυνότητας
Σίγουρα υπάρχει και η ΔΕΗ με το δίκτυο της να περνά μέσα από δέντρα
( βλέπε Υμηττός και όχι μόνον )
Σίγουρα υπάρχουν και τα κ@λοπαιδα που δεν έχουν με τι άλλο να παίξουν
Σίγουρα υπάρχουν και οι απρόσεκτοι με τα τσιγάρα και της ψησταριές
αλλά σίγουρα υπάρχουν και οι καταπατητές φίλε μου

αλήθεια γιατί δεν εφαρμόζουν το παρακάτω ??
(PC WORLD τευχος 31 - ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2007 σελιδα 12 )
http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9220&stc=1&d=1242475295

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9221&stc=1&d=1242475295

KOKAR
16-05-09, 15:05
ακόμα ένα ενδιαφέρον link.....
http://www.ecocrete.gr/index.php?option=content&task=view&id=3867

Τρελός Επιστήμονας
16-05-09, 17:16
Στον πίνακα των απαγορευμένων περιοχών δεν είδα το δάσος του Υμηττού. Γιατι εξαιρέθηκε; Δεν κάηκε ένα τμήμα του πρόπερσι; Μήπως ετοιμάζεται κατασκευή δρόμων και ανισόπεδων διαβάσεων όπως διάβασα κάπου;

KOKAR
16-05-09, 18:57
κάτι ανάλογο είχε συζητηθεί και εδώ ! (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45543)

Τρελός Επιστήμονας
16-05-09, 18:59
Δυστυχώς, είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

KOKAR
16-05-09, 19:05
εμ τι νόμισες αμελέτητα θα ήταν ? ......όλα είναι μελετημένα !

KOKAR
16-05-09, 19:29
και άλλα μελετημένα στο παρακάτω λινκ

http://indy.gr/newswire/parnitha-ksekinise-to-3c7tisimo-sta-kammena

http://anadasosi.blogspot.com/2007/07/blog-post_23.html

μιλάμε ότι θέλουνε πολλές κλοτσιές ......

KOKAR
16-05-09, 19:34
θέλω να πω ότι οι φώτο από τα παραπάνω λινκ δεν με έπεισαν αλλά
το κείμενο για την παραχώρηση "μερικών στρεμμάτων" στο καζίνο
είναι αυτό που με εξόργισε και συγκεκριμένα το παρακάτω κείμενο
"
Στις 20 Ιουνίου, λίγο πριν την πυρκαγιά είχε δημοσιευτεί ήδη στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως η απόφαση του υπουργού Πολιτισμού Γ. Βουλγαράκη, με την οποία δίνεται άδεια ανοικοδόμησης κι επέκτασης στο καζίνο του «Μον Παρνές», μέσα στον πυρήνα του εθνικού δρυμού ενώ στη διαχείριση του Καζίνο έχουν παραχωρηθεί με σύμβαση 3.100 στρέμματα επίσης στον πυρήνα του Δρυμού, από το 2001.
Παρά τη θέση του Καζίνο στη κορυφή Μαυροβούνι, σε υψόμετρο 1100 μ. στον πυρήνα του εθνικού δρυμού, το όλο συγκρότημα δεν αναφέρεται καν στο πρόσφατο σχέδιο του προεδρικού διατάγματος της Πάρνηθας του ΥΠΕΧΩΔΕ. Η συνολική επένδυση για την ανοικοδόμηση και την επέκταση του καζίνο φθάνει τα 140 εκατομμύρια ευρώ. Είναι πολλά τα λεφτά..."

Γαληνίτης
16-05-09, 19:35
Στον πίνακα των απαγορευμένων περιοχών δεν είδα το δάσος του Υμηττού. Γιατι εξαιρέθηκε; Δεν κάηκε ένα τμήμα του πρόπερσι; Μήπως ετοιμάζεται κατασκευή δρόμων και ανισόπεδων διαβάσεων όπως διάβασα κάπου;
Δημήτρη δεν "εξαιρέθηκε". Απλά το κείμενο που παρουσιάστηκε πιο πάνω από τον aeonios αφορά, όπως γράφει ο τίτλος του, περιοχές δικαιοδοσίας της Nομαρχίας Ανατολικής Αττικής. Μήπως ο Υμηττός δεν ανήκει εκεί;

weather1967
16-05-09, 20:29
Εχει δικιο ο Κώστας
Το λινκ που πρωτοέδωσα εγω ειναι για την δυτικη Αττικη και αναφερει τις παρακατω περιοχες των οριων της :


Στα Γεράνεια Όρη: σε έκτακτες περιπτώσεις συνιστάται αποκλεισμός των δρόμων στις θέσεις Σταυρός (Κινέτα), Χάνι, Καβελάρης, Σώρα, Ντουράκο (Αλεποχωρίου), Καμαράκι, Γκούρα, Βαθύ Πηγάδι, Χάνι προς ΟΤΕ, Μάζι προς Aέρα.


Στο όρος Πατέρα: σε έκτακτες περιπτώσεις συνιστάται ο αποκλεισμός των δρόμων στις θέσεις Καντήλι προς Ραντάρ (Αγία Τριάδα) και προς Μελετάκι, Παλαιοκούνδουρα προς Πατέρα, Ψάθα προς Μεγάλο Βαθυχώρι και Πύργους, Αλεποχώρι προς το παλιό Δρόμο Αλεποχωρίου - Ψάθας, Παναγιά Κούτσιθι προς Γάκη, Φίχθι, Λούμπα, Βένιζα προς Μικρό Βαθυχώρι, Μεγάλο Κρύφτη, Πεδίο βολής προς Μικρό Κρύφτη, Μπότζικα, Καλύβια Πάνου, Ασκαλί.


Στο όρος Κιθαιρώνα: σε περίπτωση υψηλού κινδύνου θα απαγορεύεται η δίοδος από τις θέσεις ¶γιο Νεκτάριο προς Κιθαιρώνα, Κιάφα, Φιλίππη και ¶γιος Ιωάννης.


Στο όρος Πάρνηθα: ισχύουν οι αποφάσεις απαγόρευσης κυκλοφορίας της Δ/σης Δασών Ανατολικής Αττικής


Στο Ποικίλο Όρος: για την προστασία του δάσους στα όρια της Νομαρχίας μας, συνιστάται η αυστηρή αστυνόμευση κατά τη διάρκεια της ημέρας, ενώ από τη δύση έως την ανατολή του ηλίου θα ισχύει η απαγόρευση της κυκλοφορίας με μπάρες σε όλους τους δρόμους που οδηγούν στο Ποικίλο όρος.


Αρχαιολογικός Χώρος Ελευσίνας: συνιστάται η αστυνόμευση του μονοπατιού στη βορειοδυτική περίμετρο του αρχαιολογικού χώρου, από την οδό Γκιόκα έως την κορφή του λόφου του Αγίου Νικολάου.
Σημειώνεται ότι από 1/5/2007 έως 31/10/2007 απαγορεύεται σε οποιονδήποτε ιδιώτη να ανάψει φωτιά χωρίς άδεια της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και η μη συμμόρφωση επισύρει κυρώσεις.

Πηγη : Nομαρχια δυτικης Αττικής
http://www.nada.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=248&Itemid=230

jeik
17-05-09, 02:00
Παιδια , τα λογια στερεψαν πανω σ' αυτα τα θεματα , το εχουμε κανει δαντελα.Ενα καμενο δασος φερνει την καταστροφη μετα απο μερικα χρονια , ειτε το εκανε ενα ''χαμενο παρταλι'' για πλακα ή κερδος ή δεν ξερω τι αλλο , το θεμα ειναι οτι πρεπει να ριξει ο θεος μια φωτια , να μας καψει σχεδον ολους (ας κρατησει μερικους κατα την κριση του) κι αντε φτου απ την αρχη , αν θελουμε να επιβιωσει κατι σωστο στην γη.
Ειμαι πολυ τσατισμενος γιατι σημερα , για πολλοστη φορα σαν οδηγος ειδα κατι που με εβαλε αμεσα σε κινδυνο και οχι μετα απο χρονια , και εξηγώ ........ φτανω σε διασταυρωση και πανω ακριβως στην ΓΩΝΙΑ εχει παρκαρει ο αλλος-αλλη (το χαμενο το παρταλι) το ΙΧ και με αναγκαζει να βγω ολος στο αντιθετο ρευμα για να στριψω , ηθελα εκεινη τη στιγμη να εχω ενα συρομενο και στριβοντας να του το παρω ''καροτσακι'' γ@μωτο , και να ερχοταν να μου ζητουσε το λογο και να του σπαζα και τα κοκαλα .ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΖΗΜΙΑ-ΕΝΟΧΛΕΙ-ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ-ΣΚΟΤΩΝΕΙ.........τελος , ειμαστε για μπουνιδια και πεταμα στη φωτια.

weather1967
17-05-09, 09:47
Tά 400 χρονια σκλαβιάς φταινε Δημητρη μου,μας κανανε ζωντόβολους :saad:

antonis_p
17-05-09, 10:10
δεν φταινε αυτά,
και άλλοι πέρασαν απο την ιδια ακριβως κατασταση
αλλά έγιναν ανθρωποι...

KOKAR
17-05-09, 11:02
δεν φταινε αυτά,
και άλλοι πέρασαν απο την ιδια ακριβως κατασταση
αλλά έγιναν ανθρωποι...

+1000 !!!!!!
απλά μπροστά στο προσωπικό κέρδος μερικοί δεν υπολογίζουν τίποτα

weather1967
17-05-09, 13:26
δεν φταινε αυτά,
και άλλοι πέρασαν απο την ιδια ακριβως κατασταση
αλλά έγιναν ανθρωποι...

Ποιος περασε 400 χρονια σκλαβιάς και δη απο βάρβαρους κατοχείς ? αλλα εγινε ανθρωπος ? οι Αγγλοι ? οι Γερμανοι ? οι Γάλλοι ? οι Ιταλοί ? οι Αμερικανοι ? κ.τ.λ (υπολοιποι Ευρωπαιοι ) , για πες μου να μαθω και εγω ο αδαής λοιπόν

antonis_p
17-05-09, 13:51
Δημήτρη οι Τούρκοι σταμάτησαν στην Βιέννη,
από εκεί και κάτω όλοι έγιναν μέρος της οθωμανικής αυτοκρατορίας,
η οθωμανική αυτοκρατορία συνόρευε με αυστρο-ουγγαρία και Ιταλία (μέχρι την σημερινή Πολωνία έφτασαν)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6a/Ottoman_1683.png

επειδή βλεπω πως θέλεις να μάθεις και αναρωτιέσαι αν οι αμερικάνοι ηταν μέρος της οθωμανικής αυτοκρατορίας, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια μηχανή αναζήτησης πχ google και να δεις τα συνορά της. Ή να πατήσεις κάποια από τα παρακάτω links:
http://www.lib.utexas.edu/maps/historical/shepherd/ottoman_empire_1481-1683.jpg
http://2.bp.blogspot.com/_ITzJ0-BM-5w/SV5ZEQJox4I/AAAAAAAABZ0/Mx0C-SidoRM/s400/Ottoman+Empire,+peak.gif

για πες μου να μαθω και εγω ο αδαής λοιπόνφαντάζομαι να σε βοήθησα.

KOKAR
17-05-09, 13:53
Ποιος περασε 400 χρονια σκλαβιάς και δη απο βάρβαρους κατοχείς ? αλλα εγινε ανθρωπος ? οι Αγγλοι ? οι Γερμανοι ? οι Γάλλοι ? οι Ιταλοί ? οι Αμερικανοι ? κ.τ.λ (υπολοιποι Ευρωπαιοι ) , για πες μου να μαθω και εγω ο αδαής λοιπόν

κανένας φίλε μου, κανένας !
μήπως είναι όμως καιρός να το προσπεράσουμε και να κοιτάξουμε
μπροστά σαν λαός ?
ΓΕΝΙΚΑ πάσχουμε από σοβαρή έλλειψη παιδείας και αυτό ισχύει από τους
απλούς πολίτες έως αυτούς που μας κυβερνάνε

weather1967
17-05-09, 14:08
Eλα Κώστα καλο μεσημερι
Παρεπιπτοντος γνωριζω απο ιστορια καποια πραγματα,και οταν εννοουσα για Αμερικη δεν εννοουσα κατακτηση της απο τους Τουρκους :001_rolleyes:.
Αλλα απο καποια βαρβαρη φυλη κατοχης τους για 400 χρονια ,πραγμα που δεν συνεβη ποτε .
Οσο για τη Αυστρια δεν μπηκαν οι Τουρκοι μεσα και ουτε ειχε κατοχή,ουτε και η Ιταλία .Οσο για το πρασινο που εχει ο χαρτης απο τα βορεια ,τα βαλκανια βλεπω μεσα ,που και εκεινοι δεν διαφερουν απο εμας .
Και στα λινκ καποια μερη απο νοτια Πολωνια και Ουγγαρια ,αλλα λιγοτερα χρονια κατοχης απο εμας .


Δημήτρη οι Τούρκοι σταμάτησαν στην Βιέννη,
από εκεί και κάτω όλοι έγιναν μέρος της οθωμανικής αυτοκρατορίας,
η οθωμανική αυτοκρατορία συνόρευε με αυστρο-ουγγαρία και Ιταλία (μέχρι την σημερινή Πολωνία έφτασαν)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6a/Ottoman_1683.png

επειδή βλεπω πως θέλεις να μάθεις και αναρωτιέσαι αν οι αμερικάνοι ηταν μέρος της οθωμανικής αυτοκρατορίας, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια μηχανή αναζήτησης πχ google και να δεις τα συνορά της. Ή να πατήσεις κάποια από τα παρακάτω links:
http://www.lib.utexas.edu/maps/historical/shepherd/ottoman_empire_1481-1683.jpg
http://2.bp.blogspot.com/_ITzJ0-BM-5w/SV5ZEQJox4I/AAAAAAAABZ0/Mx0C-SidoRM/s400/Ottoman+Empire,+peak.gif
φαντάζομαι να σε βοήθησα.

weather1967
17-05-09, 14:10
κανένας φίλε μου, κανένας !
μήπως είναι όμως καιρός να το προσπεράσουμε και να κοιτάξουμε
μπροστά σαν λαός ?
ΓΕΝΙΚΑ πάσχουμε από σοβαρή έλλειψη παιδείας και αυτό ισχύει από τους
απλούς πολίτες έως αυτούς που μας κυβερνάνε

Εδω συμφωνουμε και βεβαια ειναι θεμα παιδιας ,αλλα καποια καταλοιπα δυστυχως μενουνε .Οπως καταλαβαινεις 400 χρονια δεν ειναι και λιγα.Aν το εχει στο πετσι του ο αλλος να ειναι ζωντοβολος ,και η παιδεια δυστυχώς δεν θα τον κανει ανθρωπο .

jeik
17-05-09, 22:57
Λιγο ασχετο αυτο που θα γραψω αλλα εχει σχεση με το θεμα παιδειας.Πριν μερικα χρονια ο πιτσιρικας ειχε μια πλαστικη μπαλα , διπλα μας καθοταν ενα ζευγαρι τουριστες μεσηλικες απο σκανδιναυικη-πολιτισμενη-με αυστηρη παιδεια χωρα και το σκυλακι τους , καποια στιγμη το σκυλι τους δαγκωνε την μπαλα διαρκως ωσπου την εσκισε , αυτοι κοιτουσαν χαμογελαστοι σαν ηλιθιοι το βρωμισμα-σαλιωμα-καταστροφη της μπαλας και ο γιος μου κι εγω εκπληκτοι.Δεν ειπα τιποτα , περιμενοντας οτι τουλαχιστον θα ελεγαν ενα σορρυ , ή ακομη σωστοτερα να αγορασουν απο το περιπτερο (οι πολιτισμενοι) μια καινουρια , 3 ευρω ειχε !!!!
Τα πολιτισμενα μοσχαρια αφου τελειωσαν τον καφε τους εφυγαν σαν να μην τρεχει τιποτα :cursing: .Οποτε αμα εισαι μοσχαρι οτι και να εισαι , εισαι μοσχαρι.Αλλωστε πολλοι εδω μεσα αραγε δεν νιωθουμε μια υπερηφανεια οταν ο κανακαρης μας κανει μια ζημια ? ο λεβεντης ο τσολιας μας ???
Και ενα αλλο χαρακτηριστικο , ημασταν ζευγαρια σε τραπεζι με τα παιδια μας , ο λεβεντης του φιλου μου ειπε τα χιλια μυρια στην γυναικα μου με αποκορυφωμα την φραση ''θα σου ριξω μπουνια στα Β...α'' , τι αστειο :cursing: , ολο το διαστημα οι γονεις του περιοριζονταν σε συστασεις τυπου '' δεν ειναι σωστο , σταματα , τι πραγματα ειναι αυτα που λες , θα τιμωρηθεις'' , και τετοιες αηδιες.Δεν ειμαι υπερ του ξυλου αλλα να μη τι αλλο , τα χαιδευτικα λογακια κανουν το γαιδουρι ακομη μεγαλυτερο γαιδουρι , μου ηρθε να τους φερω το τραπεζι στο κεφαλι οικογενειακως :cursing:.Με κατι τετοιες νουθεσιες της πλακας πολλοι μεγαλωσαν και εχουν τωρα την μ@λ@κι@ στον εγκεφαλο για παιχνιδι , με ολα τα δυσαρεστα αποτελεσματα.

**μ@λ@κι@** = αρρωστια , βλ. Εκκλησια :001_smile: , (πασαν μ@λ@κι@ν)

weather1967
18-05-09, 16:00
Ετσι ειναι Δημητρη ,αν ειναι ζωντοβολος ο αλλος ,ειναι και με, και χωρις παιδία .
Οσο για τα παιδια τι να πεις ? για αυτο τα λενε παιδια εξαλλου γιατι δεν εχουν μυαλο.Το καλυτερο ειναι εφοσον σε εκνευριζουν και με το δικιο σου τα παιδια του φιλου σου ,μην τους ξανακανεις παρέα.
Οσο για το ξυλο σιγουρα δεν παιζει ρολο κανενα,προσωπικα στο δημοτικο οταν ημουν ,λογο οτι ημουν καλοπαιδο και ζωηροτατος ,την εποχη εκεινη ο δασκαλος ειχε μια βεργα και αν κατι καναμε μας ελεγε ελα εδω στην εδρα ,ανοιξε το χερι σου παρε την μια παρε και την αλλη ,προσωπικα καθε μερα ετρωγα ξυλο απο τον δασκαλο :lool:,αποτελεσμα ? το ειχα συνηθηση πια και ουτε μυαλο εβαζα να φοβηθώ και να ειμαι Αγιος και κατρουλής :lool:.
Απλα αν καμμια μερα δεν ετρωγα ξυλο ελεγα τι εγινε σημερα δεν τις εφαγα ? :lool:
Επιλογος δεν ειναι λυση το ξυλο ,αν ειναι καποιος ζωηρος πολυ δεν θα φοβηθη με το ξυλο να κατσει φρονημα ,και αν κατσει αντε μια -δυο μερες που θα το θυμαται ,μετα παλι θα κανει την διαολιά του :laugh:.Ολα ειναι θεμα χαρακτηρα πιστευω.

jeik
18-05-09, 23:46
Oυτε εγω ειμαι υπερ του ξυλου αλλα δεν κολαμε σ αυτο , παιδακι ειναι , αστο , οπως βλεπεις στην Ελλαδα ολοι θελουμε τον μπαμπουλα μας , μας εμεινε κι αυτο απο παλια , η νοοτροπια του υποδουλου , θελουμε βουρδουλα το σηκωνει ο οργανισμος μας.Να σου πω ενα παραδειγμα , πχ οταν ησουν φανταρος , παρατηρησες οτι πολλοι αφηναν τα σκουπιδια τους οπου καθοντουσαν ? ισως και καποιοι που διαβαζουν τωρα να ειναι μεσα , αυτο λοιπον ειναι μια ''μαγκια'' του Ελληνα να αφηνει τις βρωμιες του οπου του ρθει ,και το ηλιθιο ειναι οτι τα μαζευει παλι ο ιδιος μετα , και τις φωτιες που μπαινουν απο βλακεια και πονηρια τωρα θα τις λουστουμε εμεις οι ιδιοι μετα ,αλλα ποιος να το καταλαβει ? οι εξυπνοι νομιζουν οτι θα ερχεται αποκλειστικα γι αυτους οξυγονο απ την Σκανδιναβια :001_tt2:.