PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέφυρα μέτρησης στασίμων-ισχύος : Παράδοξo;



PARKER
15-05-09, 10:41
Κατά πόσο μπορεί να υπάρχει απόκλιση μετρήσεων μεταξύ δύο γεφυρών?
Χρησιμοποιώ μια zetaggi 102 και μια diamond sx-200.
Μετράω με τη μια γέφυρα και παίρνω στάσιμα 1,5 και με την άλλη 1,9.
Θα περίμενε κανείς ότι πιό αξιόπιστη είναι η Diamond, η οποία μου δείχνει το 1,9.
Μετρώντας την ισχύ με την ίδια γέφυρα παίρνω 65 watt.
Το παράδοξο είναι ότι το τρανζίστορ εξόδου (2n6083) βγάζει στην καλύτερη περίπτωση 30 watt.
Τώρα εγώ όσον αφορά τα στάσιμα, μια και η zetaggi δεν μετρά ισχύ, τι να πιστέψω? την Diamond (που είναι και καινούγια) ή την ταπεινή και φτηνή zetaggi που την πήρα και μεταχειρισμένη???
(Παρεπιτπόντως τα ρημάδια τα στάσιμα δεν πέφτουν με τίποτα με ground plane :cursing::cursing: )
Έχετε κάποια άποψη??
Ευχαριστώ

JIM_6146B
15-05-09, 13:28
Βάλε τεχνητό φορτίο 50Ω και βάλε τις γέφυρες σε σειρά .

Το καλώδιο που θα είναι ενωμένες οι γεφυρες , μεταξύ τους να είναι όσο το δυνατόν μικρό .

δές τις ενδείξεις τους και πές μας τι βλέπεις ...

PARKER
15-05-09, 13:39
Βάλε τεχνητό φορτίο 50Ω και βάλε τις γέφυρες σε σειρά .

Το καλώδιο που θα είναι ενωμένες οι γεφυρες , μεταξύ τους να είναι όσο το δυνατόν μικρό .

δές τις ενδείξεις τους και πές μας τι βλέπεις ...
Προς το παρόν όμως, δεν εχω τεχνητό φορτίο, θα φτειάξω κάποια στιγμή, αλλά όχι άμμεσα. Τι θα πρέπει, ή μάλλον τι θα περιμένω να δω???

JIM_6146B
15-05-09, 14:03
Τις γέφυρες ονόμασε της Α και Β

Θα βάλεις πομπό -> την Α γεφυρα -> μετά την Β γεφυρα -> τενητό φορτίο

Θα γράψεις της ενδείξεις των οργάνων σε χαρτί .

Μετά αλλάζεις τις γέφυρες όπου ήταν η Α βάζεις την Β και όπου ήταν η Β βάζεις την Α

Θα γράψεις της ενδείξεις των οργάνων σε χαρτί .

Συγκρινε τις τιμές και πές μας .

Πιστευω οτι δεν πρεπει να δείχνει στάσιμα και τα watt σε όποια θέση βάλεις τις γέφυρες θα πρέπει να είναι ίδια σε κάθε γέφυρα ανεξάρτητα απο την θέση της ....


Την αντιμετάθεση των γεφυρων την είπα σε περίπτωση που έχεις τρελές ενδείξης σε καμιά γέφυρα και λέω μήπως φταίει η θέση της ...

Περιμένω το πείραμα ...

PARKER
15-05-09, 14:07
Τις γέφυρες ονόμασε της Α και Β

Θα βάλεις πομπό -> την Α γεφυρα -> μετά την Β γεφυρα -> τενητό φορτίο

Θα γράψεις της ενδείξεις των οργάνων σε χαρτί .

Μετά αλλάζεις τις γέφυρες όπου ήταν η Α βάζεις την Β και όπου ήταν η Β βάζεις την Α

Θα γράψεις της ενδείξεις των οργάνων σε χαρτί .

Συγκρινε τις τιμές και πές μας .

Πιστευω οτι δεν πρεπει να δείχνει στάσιμα και τα watt σε όποια θέση βάλεις τις γέφυρες θα πρέπει να είναι ίδια σε κάθε γέφυρα ανεξάρτητα απο την θέση της ....

Περιμένω το πείραμα ...

Θα το δοκιμάσω, βέβαια δεν έχω dummy load όπως προείπα και μάλλον η δοκιμή θα γίνει στη κεραία. Α, η zetaggi δεν μετρά ισχύ, μόνο στάσιμα.

JIM_6146B
15-05-09, 14:11
Θα το δοκιμάσω, βέβαια δεν έχω dummy load όπως προείπα και μάλλον η δοκιμή θα γίνει στη κεραία. Α, η zetaggi δεν μετρά ισχύ, μόνο στάσιμα.


Οι δοκιμές συγκρισης μόνο με τενητό φορτιο αλλιώς δεν μπορείς να βγαλεις συμπεράσματα΄με χρήση κεραίας για την λειτουργία - πιστότητα δυο γεφυρών

stom
15-05-09, 14:26
Και οσο για την ισχυ, εκτς απο dummy load πρεπει να βρεις και καμμια bird να συγκρινεις.
Αλλιως ολα ειναι στο ΠΟΛΥ περιπου...

PARKER
15-05-09, 14:31
Και οσο για την ισχυ, εκτς απο dummy load πρεπει να βρεις και καμμια bird να συγκρινεις.
Αλλιως ολα ειναι στο ΠΟΛΥ περιπου...

Αμ έλα που είναι πανάκριβη όμως!!!!!!
Αν και σε μια δοκιμή που κάναμε σ ενα εργαστήριο, με bird και dummy load, έδειξε 50watt, πως εξηγείται αυτό όμως, αφού το 2N6083 βγάζει 30 watt?

SV1EDG
15-05-09, 14:45
Εχω τσεκάρει την SX200 με ένα πολυόργανο της IFR2965A.Συχνότητες ελέγχου από 3,5ΜΗΖ-88ΜΗΖ.Το μέσο σφάλμα που μέτρησα ήταν από 3-5% που είναι αποδεκτό και σύμφωνα με τον κατασκευαστή (Diamond).Αυτό σχετικά με δοκιμές ισχύος.Αυτές ήταν από 14-100W.Μόλις βρω κανένα εξασθενητή θα δοκιμάσω και στα χαμηλά τι κάνει.Επίσης σε έμμεσες δοκιμές για τα στάσιμα (δηλαδή μετρηση Vf-Vr) δείχνει ικανοποιητική ακρίβεια στα βραχέα.

jeik
15-05-09, 18:20
Σταθη μην ξεχνας και την εμμεση προσθεση που κανει η γεφυρα στα απεσταλμενα με τα ανακλωμενα και σου βγαινει μια σουμα βαττ οτι ναναι , καποτε μετρουσα κι εγω με διπολο 75 ωμ ενα λινεαρ με το 6084 (40 βαττ) , με bird μαλιστα , και μου δειχνε 55 !!! αφου ειχε μπολικα στασιμα.