PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρυσταλλικά ακουστικά πού θα βρώ ?



Triton
17-05-09, 01:31
Αγαπητοί φίλοι. Πρίν 30 χρόνια εφτιαχνα κρυσταλλικούς δέκτες και υπεραναδράσεως .Χρησιμοποιούσα κρυσταλλικά ακουστικά.

Πριν κάνα δυο χρόνια έψαξα στα μαγαζιά αλλά δεν βρήκα τέτοια ακουστικά.
Πήρε το μάτι σας πουθενά ???

KOKAR
17-05-09, 09:13
εδώ...
http://www.ccrane.com/radios/radio-accessories/crystal-earphones.aspx

Triton
17-05-09, 10:48
Ευχαριστώ Κώστα.
Βρήκα από maplin : crystal ear piece only £1.99
Order Code: LB25C
αλλά λέω μήπως βρώ απο Ελλάδα... στέλνω μια κούριερ και πατ-κιούτ,απ ότι φαίνεται όμως Visa ...

Κάτι άλλο τώρα.
Μιας και υπάρχει το "μπουγαδόσυρμα" για τα 160m λέω να φτιάξω ένα ωραίο κρυσταλλικό δέκτη για το καθιστικό μου.
Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω κρυσταλλοδίοδο,αλλά γαληνίτη και επειδή το Λαύριο πέφτει λιγάκι μακριά :saad: ψάχνομαι...

Γαληνίτης = θειούχος μόλυβδος
και θυμάμαι σε ένα άρθρο του ελεκτορ που έδινε οδηγίες πως να φτιάξεις ένα τέτοιο κρύσταλλο αν θυμάμαι καλλά ελειωνε μολύβι και θειάφι και μετά το έσπαγε με χτύπημα αυτό που προέκειπτε ήταν κοματάκια που είχαν ιδιότητα φωρατή.

Αν κανένα μεγάλο παιδί ξέρει κάτι επ αυτού ας ρίξει καμιά ιδέα.
Τι ψάχνω τώρα...Ευχαριστώ

FM1
17-05-09, 11:18
Xρήστο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτόν εδώ τον ενισχυτή στην έξοδο του δέκτη (αν θέλεις να έχεις μεγαφωνάκι)

(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35708)

Triton
17-05-09, 11:42
Xρήστο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτόν εδώ τον ενισχυτή στην έξοδο του δέκτη (αν θέλεις να έχεις μεγαφωνάκι)

(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35708)

Ηλία στο παρελθόν τα τροφοδότησα με αλατόνερο,και δοκίμασα διάφορα ενυσχητάκια
Μπορώ επίσης να βάλω μετ/τή προσαρμογής και ακουστικά pc Αλλά θέλω να το φτιάξω παραδοσιακό από ότι κατάλαβες.

KOKAR
17-05-09, 11:43
μια διαφορετική προσέγγιση στο project Galena...
δώστε βάση στον μεταβλητό πυκνωτή !!!


http://www.creative-science.org.uk/radio.html

sv9cvk
17-05-09, 12:00
μια διαφορετική προσέγγιση στο project Galena...
δώστε βάση στον μεταβλητό πυκνωτή !!!


http://www.creative-science.org.uk/radio.html

Με αυτον στην αναγκη ψηνεις και καμια ομελετα!!!!

Τρελός Επιστήμονας
17-05-09, 12:20
Στην Αθήνα έχει ο Καραχρήστος στον Άγιο Δημήτριο (Μπραχάμι) με 2,50€ το ένα. Βρίσκεται στην οδο Νοταρά και Αγ. Δημητρίου, κοντά στο Δημαρχείο. Πάντως, πολύ μου άρεσε ο συντονισμός, φίλε KOKAR! Στρίβεις το χερούλι της κατσαρόλας και αλλάζεις σταθμό! Στα "Αρχεία-eBooks" υπάρχουν διάφορα βιβλία για τέτοιους δέκτες.

Triton
17-05-09, 15:36
Στην Αθήνα έχει ο Καραχρήστος στον Άγιο Δημήτριο (Μπραχάμι) με 2,50€ το ένα. Βρίσκεται στην οδο Νοταρά και Αγ. Δημητρίου, κοντά στο Δημαρχείο. Πάντως, πολύ μου άρεσε ο συντονισμός, φίλε KOKAR! Στρίβεις το χερούλι της κατσαρόλας και αλλάζεις σταθμό! Στα "Αρχεία-eBooks" υπάρχουν διάφορα βιβλία για τέτοιους δέκτες.

Νά σαι καλλά Τρελέ επιστήμονα.
Θα ψάξω για το τηλ. γιατί είμαι επαρχιώτης.
Σε ευχαριστώ.

Triton
17-05-09, 15:41
ΚΑΡΑΧΡΗΣΤΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ Ν
Κατάστημα Ηλεκτρονικών

ΑΓ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Ναυάρχου Νοταρά 53
¶γ Δημήτριος
17343

2109701700

Γαληνίτης
18-05-09, 02:07
Όπως δείχνει και το ψευδώνυμο που διάλεξα για εδώ, ο γαληνίτης για μένα -όπως και για πολλούς άλλους, παλιότερους ή και νεότερους- έχει ιδιαίτερη και πολύ μεγάλη σημασίακαι του οφείλω πολλά.
Τον βλέπω με αγάπη, συγκίνηση, νοσταλγία, θαυμασμό, σεβασμό και δέος και μου φέρνει αξέχαστες αναμνήσεις.
Ήταν το "έναυσμα" για να ασχοληθώ με το χόμπυ των ηλεκτρονικών, της RF και του ραδιοερασιτεχνισμού.
Έφτιαξα το πρώτο μου ραδιόφωνο με γαληνίτη το 1953, σε ηλικία 11 ετών και βαθμιαία πέρασα στις λάμπες, την κρυσταλλοδίοδο γερμανίου, τα τρανζίστορ, τα ολοκληρωμένα κλπ. Ποτέ όμως δεν ξεχνώ ούτε υποτιμώ τον γαληνίτη και τον ρόλο του.
Το κρυσταλλικό ακουστικό το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ πολύ και η τελευταία φορά που προμηθεύτηκα μερικά, μαζί με αρκετές κρυσταλλοδιόδους, ήταν από τον Μπουριώτη στη Γλάδστωνος. Αναφέρθηκα σ'αυτό και αλλού:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=304550&highlight=%EA%F1%F5%F3%F4%E1%EB%EB%E9%EA%FC+%E1%EA %EF%F5%F3%F4%E9%EA%FC#post304550
Η τελευταία φορά που προμηθεύτηκα γαληνίτη και σιδηροπυρίτη ήταν πριν λίγα χρόνια από έναν πλανόδιο που πουλούσε κρυστάλλους πετρωμάτων στο Μοναστηράκι, καθώς και σε ένα κατάστημα με πετρώματα κλπ. στο πάρκινγκ της Κεντρικής Αγοράς Αθηνών. Εκεί άκουσα για πρώτη φορά πως το όνομά του οφείλεται στο ότι στην αρχαιότητα πιστευόταν πως προκαλεί γαλήνη!

FM1
18-05-09, 03:09
Σε άλλα videos ώς φώραση χρησιμοποιούν μια μύτη μολυβιού που ακουμπά σε ένα λαμάκι ξυραφιού (αφού το θερμάνουν με καμινέτο για να αποκτήσει αρνητική αντίσταση).
Tο λεπτό σπειροειδές συρματάκι της φώρασης με γαληνίτη το ονομάζουν γενικά "catwhisker" (το διόρθωσα τώρα)

Eδώ ένας δέκτης με γαληνίτη για φώραση!

YouTube - Crystal Radio

Γαληνίτης
18-05-09, 12:33
Μερικά ενδεικτικά κομμάτια γαληνίτη, από το συρταράκι μου με την επιγραφή "Γαληνίτες".

Γαληνίτης
18-05-09, 12:57
Σε άλλα videos ώς φώραση χρησιμοποιούν μια μύτη μολυβιού που ακουμπά σε ένα λαμάκι ξυραφιού (αφού το θερμάνουν με καμινέτο για να αποκτήσει αρνητική αντίσταση).
Tην όλη αυτή διάταξη της φώρασης την ονομάζουν γενικά "catwhisker"...

To ξυραφάκι με την ξυσμένη μύτη μολυβιού (γραφίτη) χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά από Αμερικανούς στρατιώτες.
Η πολύ παραστατική ονομασία "catwhisker" (γατομούστακο) αναφέρεται στο λεπτό σύρμα, η μύτη του οποίου εφάπτεται σε κατάλληλο σημείο του κρυστάλλου γαληνίτη, που βρίσκεται πειραματικά για καλύτερη λήψη.
Στους φωρατές (κρυσταλλοδιόδους) σημειακής επαφής γερμανίου, ένα είδος γατομούστακου (ακίδα) εξακολουθεί να υπάρχει, αλλά είναι σταθερό και δεν χρειάζεται ρύθμιση.
Οι λέξεις "catwhisker" και "γαληνίτης" (galena) ανήκουν δικαιωματικά μόνο στον κρυσταλλικό φωρατή γαληνίτη.
Πολλοί συγχέουν λανθασμένα τον δέκτη κρυσταλλοδιόδου με "δέκτη γαληνίτη".

Τρελός Επιστήμονας
18-05-09, 15:31
Κάποια στιγμή θα ετοιμάσω ένα δέκτη γαληνίτη (ή κρυσταλλικό) αλλά ο μεταβλητός πυκνωτής θα είναι πατέντα! Θα το φωτογραφίσω και θα το ανεβάσω.

Γαληνίτης
18-05-09, 20:11
Κάποια στιγμή θα ετοιμάσω ένα δέκτη γαληνίτη (ή κρυσταλλικό) αλλά ο μεταβλητός πυκνωτής θα είναι πατέντα! Θα το φωτογραφίσω και θα το ανεβάσω.
Δημήτρη, για να ακριβολογούμε, προφανώς εννοείς "δέκτη γαληνίτη (ή κρυσταλλοδιόδου)".
Ο όρος "κρυσταλλικός" δέκτης (crystal set) δεν περιλαμβάνει μόνο τον δέκτη με κρυσταλλοδίοδο, αλλά κάθε δέκτη με κρυσταλλικό φωρατή, άρα και τον γαληνίτη.
Φτιάξτο και περιμένω με ενδιαφέρον να το δώ, ιδιαίτερα την "πατέντα" του μεταβλητού.
Ήδη υπάρχουν πολλές τέτοιες "πατέντες", πχ. με συρόμενες πλακέτες ή χαρτόνια με αλουμινόχαρτο κλπ. Όσο για την "πατέντα" με το μισό κατσαρολάκι, πολύ πριν δημοσιευθεί στο διαδίκτυο, το είχα δει στο Rad Com.
Eνδιαφέρον είχε και η "πατέντα" για τον πυκνωτή 2nF, (RF bypass) παράλληλα προς τα μαγνητικά ακουστικά Hi Z. Tον φτιάχναμε τυλίγοντας το αλουμινόχαρτο και το τσιγαρόχαρτο από πλακέ κουτί τσιγάρων "Καρέλια". Για κρυσταλλικό ακουστικό ο πυκνωτής αντικαθίσταται με μια αντίσταση, πχ. 100 ΚΩ.

Τρελός Επιστήμονας
18-05-09, 22:05
Η αντίσταση 68-100kΩ παράλληλα με το κρυσταλλικό ακουστικό είναι χρήσιμη ώστε να μειώνονται τα συνεχή δυναμικά και να γειώνονται τα ηλεκτρικά φορτία που διαταράσσουν την καλή λειτουργία του κρυσταλλικού ακουστικού (η πόλωση με DC προκαλεί τη συνεχή κάμψη του κρυστάλλου όσο εφαρμόζεται η τάση). Τα μαγνητικά ακουστικά δεν χρειάζονται αντίσταση διότι η εσωτερική τους αντίσταση είναι 4kΩ περίπου. Φορτώνουν όμως περισσότερο το συντονισμένο κύκλωμα μειώνοντας το Q και την επιλεκτικότητα.

Triton
20-05-09, 01:05
Τι να πω... Αυτό το forum είναι το κάτι άλλο.
Είμαι γραμμένος και σε άλλα φόρα αλλά τέτοια ποιότητα δεν ξαναείδα.
Και η ποιότητα είσαστε όλοι εσείς.
Να είναι άραγε τυχαίο το ότι οι καλύτεροι μου φίλοι,άνθρωποι που δέθηκα μαζί τους(με μερικούς έχω χαθεί),
είναι άτομα που μας συνέδεε το κοινό ενδιαφέρον για τα ηλεκτρονικά???
Φίλοι που ξημεροβραδιαζομασταν πάνω από μια κατασκευούλα να την κάνουμε να δουλέψει.
Μιας και κατοικοεδρεύω σε ένα νησί του Αιγαίου,η μόνη μου πληροφόρηση στά 16 μου ήταν ο μικρός επιστήμονας και η τεχνική εκλογή.Εκεί λοιπόν είδα μια διαφήμισή του πολυκυκλωματιστή.Από εδώ την είχα απο κεί την είχα την έψησα τη μάννα μου και μου τον αγόρασε.
Αυτό ήταν...Στα 17 αγοράζω κολλητήρι και αυτό άναβε κάθε μέρα.
Ενα κρυσταλλικό ράδιο έπαιζε μέρα νύχτα και έπειανε δυο σταθμούς .Αργότερα διαπίστωσα πώς σέρνοντας λιγάκι πρός τα έξω τον φερρίτη έπειανα και κάτι άλλο που ροτόντας έμαθα ότι λέγεται παράκτιος .
Κάποια χρονική στιγμή πού δεν μπορώ να θυμηθώ...Ίσως να ήταν τότε που πέταγαν απο αεροπλάνα φειγ βολάν (ναι στο σύνταγμα) ήρθε ένα ασυρματοφόρο τζιπ στη πλατεία του χωριού και έτρεξα να το δώ.
Την επόμενη μέρα άκουσα τον ασύρματο στο ραδιοφωνάκι μου.Απο τότε έφτιαξα πολλά πολλά ραδιοφωνάκια
κάποια στιγμή πέρασα και ένα τριμελές (δεν θα ξεχάσω τον δοιηκητή του αστ.τμήματος να χτυπάει το χέρι του στο τραπέζι και να ουρλιάζει ...και ποιός μου λέει εμένα πως δεν θα βγεις να φωνάζεις ζήτω ο κομουνισμός - αναρχία -κατακρημνισμός)
Πήγα στρατιώτης και πήρα μαζί μου με καρδιοχτύπι ένα peflex AM ραδιάκι σε μέγεθος σπιρτόκουτου.
Εκεί στεναχωρήθηκα γιατί έσβησε το κολλητήρι,χάρηκα όμως όταν μετά από δυο μήνες στην Τρίπολη έφευγα για το καβούρι σαν μηχανικός ραντάρ.Γίνονται εθνικές εκλογές και οι στράβακες πάνε φρουρά εκλ.κέντρων.Εγώ έτυχε να πάω στο Μπραχάμι στον Ασύρματο.Μετα καταλήγω σε μια βουνοκορφή μέσα σε ένα μπαλόνι.
Εκεί με ένα αυτοταλάντοτο που έφτιαξα ...
Περιττό να σας πώ πως στα κρυφά κάναμε σκοποβολή με τα καραμπινακια σε 12ΑΤ7,12ΑΧ7,6L6,807 για τους γκαβούς,5763 και ένα σωρό λαμπογυάλια που δέν θυμάμαι.
Ετσι στη πορεία μου εφτιαξα ένα σωρό κατασκευές με έμφαση σε εκπομπή και λήψη λαμπάτες και τρανζιστορικές.
Τα τελευταία χρόνια και πλησιάζοντας τα 50 και βλέποντας τα νέα παιδιά εδώ μέσα τις γνώσεις που έχουν,τα χαίρομαι κάνω σύγκριση το τότε με το σήμερα, την απέραντη δύναμη της πληροφορικής,είναι άλλο να περιμένεις να βγει ο μήνας για να κυκλοφορήσει το επόμενο περιοδικό (που τις πιο πολλές φορές σε απογοήτευε)και άλλο να ψάξεις στο ιντερνετ τώρα.

Εδώ και έναν χρόνο έσβησε το κολλητήρι.
Τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι στράβωσαν τα κουτάλια αααα θα το κάνω υπογραφή μου.
Ακούω για PIC μικροελεγκτές και μου φαίνονται βουνά.
Λέω να ξανά αρχίσω από την αρχή από κει που ξεκίνησα από το κρυσταλλικό ραδιόφωνο ελπίζω να τα καταφέρω

Σάς οφείλω ένα μεγάλο συγνώμη που σας κούρασα.Δεν θα επαναληφθεί.

kx5
20-05-09, 01:12
Ωραίες αναμνήσεις Χρήστο. Φυσικά και δε κούρασες :001_smile:

Τρελός Επιστήμονας
20-05-09, 15:09
Φίλε νά 'σαι καλά, δεν μας κούρασες! Κάπως έτσι ξεκινήσαμε οι περισσότεροι παλιοί. Και μένα μου φαίνονταν οι μικροεπεξεργαστές "βουνό" αλλά κατασκεύασα ένα προγραμματιστή http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=44697 και προγραμμάτισα δυο-τρεις και κατασκεύασα ένα συχνόμετρο http://ironbark.bendigo.latrobe.edu.au/~rice/newfm/newfm.html (http://ironbark.bendigo.latrobe.edu.au/%7Erice/newfm/newfm.html) . Του χρόνου ο γαληνίτης θα ενταχθεί στο σχολικό εργαστήριο μαζί με μια μεγάλη οριζόντια κεραία (30m + 10m κάθοδος)

niknikgr
29-05-09, 20:48
φιλε triton εχω σκαναρει και εχω διαθεσιμο σε pdf το βιβλιο του πολυκυκλωματιστη
καθως και pdf και με τα 52 (ολα) εξωφυλλα του μικρου επιστημονα
εαν σε ενδιαφερει πες μου που και πως να τα ανεβασω

Τρελός Επιστήμονας
29-05-09, 22:44
Φίλε niknikgr, pαρακαλώ επικοινώνησε μαζί μου και στείλε τα pdf του Μικρού Επιστήμονα να τα ανεβάσω στα "Αρχεία". Μην το αμελήσεις!!!

Triton
30-05-09, 18:34
Φίλε niknikgr,το βιβλιαράκι του πολυκυκλωματιστή το φυλάω ακόμη!!!
Τα pdf θα περιμένω να τα ανεβάσει στα "Αρχεία" ο Τρελός Επιστήμονας.
Να σαι καλά.

haris_216
05-12-13, 13:09
Λίγο παλιό τα θέμα αλλά είπα να μην δημιουργήσω νέο και να το επαναφέρω αφού έτσι και γλιτώνουμε πολλαπλά ίδια θέματα αλλά και δίνεται η ευκαιρία σε κάποιους που δεν το ήξεραν να διαβάσουν τα πολύ ενδιαφέροντα post που έχουν γράψει οι συνφορουμίτες.
Λοιπόν, το ερώτημα παραμένει το ίδιο με τον τίτλο.
Ο Καραχρήστος δεν έχει πλέον (μόλις επικοινώνησα), το ccrane που ανέφερε ο kokar το απορρίπτω καθώς (καλώς ή κακώς) αποφεύγω να μπλέκω με υπερατλαντικές αποστολές και το "ακτίνιον" που είδα ότι έχει (τουλάχιστον στο site του) το έχει 11,00 ευρώ (εντάξει, ξέρω ότι είναι είδος προς εξαφάνιση αλλά δεν με "καίει" και τόσο).
Αν κανείς έχει καμιά ιδέα είναι ευπρόσδεκτη

γάτος
05-12-13, 16:32
Γνώμη μου είναι ότι το "Ακτίνιον" είχε πάντα τιμές "αλλού" και πωλητές "γεια σου".
Ελπίζω να μην προσβάλω κανένα.

Panoss
05-12-13, 16:47
Συμφωνώ απολύτως Γιάννη.

haris_216
06-12-13, 09:20
Δεν έχει τύχει να πάρω τίποτα από εκεί μέχρι τώρα και άρα δεν μπορώ να έχω άποψη θετική ή αρνητική
Μάλλον όμως δεν πρόκειται και να αποκτήσω άποψη με τα νούμερα που ζητάνε (τουλάχιστον σε αυτή την περίπτωση)