PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεραια σαν yagi ?



dalai
19-05-09, 23:59
εχει πεσει στα χερια μου μια κεραια οπως στη φωτο που επισηναπτω, και αν και μοιαζει με yagi με μπερδευει το διπολο της .ολη η κατασκευη ειναι μεταλικη και διαθετει μονο ενα διπολο το οποιο στην ακρη του ενωνεται με τη γειωση. Τι ειδους κεραια ειναι αυτη και που μπορω να διαβασω για αυτην ?

dalai
20-05-09, 00:05
τοσες μερες ψαχνω και λεω να μην ρωτησω και να το βρω μονος μου.
και μολις το ποσταρα το ερωτημα , σε 1 λεπτο το βρηκα οτι ειναι gamma...
Τι να πω... Τζαπα σας ταλαιπωρω...
Αν θελετε σβηστε το για να μην γεμιζουμε με αχρηστα θεματα

leosedf
20-05-09, 10:01
Οντως είναι gamma match. Μια απλή yagi είναι. :)

Γαληνίτης
21-05-09, 02:02
Σωστά.
Ακριβέστερη περιγραφή:
Φορητή πτυσσόμενη κατευθυντική κεραία δέσμης (beam) τύπου Yagi 3 στοιχείων με προσαρμογή Γάμμα (gamma match).
Είναι φανερό ότι είναι φορητή, γιατί έχει λαβή.

Ίσως είναι ραδιοερασιτεχνική κεραία 2mVHF για "κυνήγι αλεπούς" ("fox hunting")-αναζήτηση κρυμμένου πομπού-. Ραδιοερασιτεχνικό "σπορ" πολύ δημοφιλές στο εξωτερικό, αλλά όχι ακόμα στη χώρα μας.
Κατάλληλη και για φορητή κεραία για πεζούς, ορειβάτες κλπ.

Πηγή της εικόνας ;

FM1
21-05-09, 02:31
Α γειά σου!!!.μια τέτοια κεραία έψαχνα που μαζί με έναν μικροπομπό φυτεμένο στα ρούχα της γιαγιάς μου θα ησυχάσουμε για μια ζωή!
Ξέρεις τι είναι τώρα να κάνεις όλη μέρα τον ιχνηλάτη για να ψάχνεις να την βρείς μες στο χωριό???
Στο δευτερόλεπτο σου λέω την χάνεις σαν τον μασούρα,ενώ με το σύστημα αυτό θα εντοπίζω το στίγμα της και θα την τσακώνω,εκεί να δείς κυνήγι!:wiink:

Ευχαριστώ πολύ τους φίλους dalai,leosedf & Γαληνίτη:001_smile:

WIZARD
21-05-09, 22:46
Αμα θελεις,μια χαρα την κανεις σταθερη.....

Γαληνίτης
22-05-09, 01:00
WIZARD: Αμα θελεις,μια χαρα την κανεις σταθερη..... Γιατί να την κάνουμε σταθερή;

Το να μετατρέψεις μια σταθερή κεραία σε πτυσσόμενη, ώστε να γίνει φορητή, αξίζει τον κόπο. Ενώ με το αντίθετο εξουδετερώνεις το πλεονέκτημα να είναι φορητή και πτυσσόμενη.


dalai: εχει πεσει στα χερια μου μια κεραια οπως στη φωτο που επισηναπτω, και αν και μοιαζει με yagi με μπερδευει το διπολο της .ολη η κατασκευη ειναι μεταλικη και διαθετει μονο ενα διπολο το οποιο στην ακρη του ενωνεται με τη γειωση. Τι ειδους κεραια ειναι αυτη και που μπορω να διαβασω για αυτην ?Aπό πού έχει ληφθεί η παρατιθέμενη εικόνα; (ποιά είναι η πηγή).

jeik
22-05-09, 01:38
Σωστά.

Ίσως είναι ραδιοερασιτεχνική κεραία 2mVHF για "κυνήγι αλεπούς" ("fox hunting")-αναζήτηση κρυμμένου πομπού-. Ραδιοερασιτεχνικό "σπορ" πολύ δημοφιλές στο εξωτερικό, αλλά όχι ακόμα στη χώρα μας.

Πηγή της εικόνας ;

Αυτο το σπορ μαλιστα , ακουγεται πολυ ενδιαφερον :001_smile: ,( νιωθεις κατι σε υπαλληλος της ΕΕΤΤ :001_smile:).

Πρεπει να εισαι αδειουχος ραδιοερασιτεχνης για να συμμετεχεις ?

aeonios
22-05-09, 09:37
Nαι πρέπει να είσαι ραδιοερασιτέχνης και.... όχι υπάλληλος της ΕΕΤΤ :lool:.

Το είχαμε ξανασυζητήσει παλιότερα εδώ:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=38141

KOKAR
25-05-09, 13:34
Α γειά σου!!!.μια τέτοια κεραία έψαχνα που μαζί με έναν μικροπομπό φυτεμένο στα ρούχα της γιαγιάς μου θα ησυχάσουμε για μια ζωή!
Ξέρεις τι είναι τώρα να κάνεις όλη μέρα τον ιχνηλάτη για να ψάχνεις να την βρείς μες στο χωριό???
Στο δευτερόλεπτο σου λέω την χάνεις σαν τον μασούρα,ενώ με το σύστημα αυτό θα εντοπίζω το στίγμα της και θα την τσακώνω,εκεί να δείς κυνήγι!:wiink:

Ευχαριστώ πολύ τους φίλους dalai,leosedf & Γαληνίτη:001_smile:

Ηλία, μήπως να έβαζες ένα GPS για μεγαλύτερη ακρίβεια ???

dalai
26-05-09, 15:54
να μην ανοιγω καινουργιο θεμα..
αυτη στις φωτογραφιες ειναι η κεραια που εχω .
Το γαμμα macth ειναι 10εκ το διπολο ειναι 32 εκ και τα υπολοιπα τα βλεπετε και στις φωτογραφιες...
στα ποσσα ειναι συντονισμενη αυτη η κεραια?
Εγω βασικα θελω να την συντονισω για την κινητη τηλεφωνια (900 και 1800 ΜHz) . Εχει καποιος σας εναν ευκολο τροπο να την συντονισω πιο ψιλα?
Επισης απο οτι ειδα και οι ανακλαστιρες μπορουν να βγουν και αν κανω καινουργιες τρυπες να τους βαλω σε αλλη θεση...