PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΥΚΛΩΜΑ (Διακόπτης που κλείνει οταν πέσει η τάση?)



giorgos
20-05-09, 10:18
Μηπως ξέρει κάποιος πως μπορώ να φτιάξω ενα κύκλωμα που όταν πέσει η τάση κάτω απο 0.5 βολτ η στα 0 βόλτ να επιτρέπει να περάσει το ρεύμα απο μια αλλη πηγη προς ενα λεντ?

βασικά το είδα ανοίγοντας ένα κινέζικο ηλιακό φωτιστικό καθώς δεν είχε καθόλου φωτοδιακόπτη αλλά με το που έπεφτε η τάση κάτω απο 0.5 βόλτ αναβε ενα λέντ.
Η πλακέτα είχε επάνω 2 τρανζίστορ 3 αντιστάσεις 2 πηνία και ένα πυκνωτη (φακής).
Οπότε σκέφτομαι αν μποεί κάποιος να μου πεί ενα σχεδιο που να δουλεύει με τρανζίστορ σαν διακόπτη.
Βασικα αυτο δουλεύει με μια επαναφορτιζόμενη 1.2 βολτ και εγω θέλω να φτιάξω ενα ηλιακο φωτιστικο με 3.6 βολτ οποτε δεν ξέρω αν θα μου έκανε να αντιγραψω την ίδια.
Παρακάτω βλέπεται τη φωτο απο την πλακέτα (δεν μπορουσα να βγάλω πιο καθαρή) αυτα τα πράσινα είναι πηνια?
και με τον κώδικα χρωμάτων δηλωνουν ποσα ηενρυ είναι?
γιατι στη πλακέτα επανω τα έχει ζωγραφισμένα για πηνια

leosedf
20-05-09, 11:32
Θα μπορούσες να αντιγράψεις το ίδιο σχέδιο εφ' όσον είναι τόσο απλό.
Αν μπορείς βγάλε μια καθαρή φωτογραφία γιατι τώρα δεν φένεται τίποτα. Απ' όσο βλέπω είναι πηνια πάντως.

giorgos
20-05-09, 15:40
Βασικά το κυκλωματάκι μοιάζει πολυ σαν αυτο..... http://www.joulethief.com/kit.php εχει τα ίδια υλικά μονο που εγώ εχω ένα πηνιο παραπάνω και μια δίοδο. Απλή σύμπτωση?η εξυπηρετεί και στην περιπτωση μου τον ίδιο σκοπο?
Αν ναι αυτό δεν έχει καμια σχέση με διακόπτη όμως σωστα?αΠΛΆ ΛΕΩ ΜΉΠΩς βοηθήσει κάπου αυτό στην κατανόησησ της λειτουργίας του.

δέν κοίταξα αν οι συνδέσεις είναι ετσι στο κάτω μέρος της πλακέτας απλα αναφέρω για τα εξαρτήματα που είναι σχεδόν κοινα.

σε κάθε περίπτωση όταν μπορέσω θα δοκιμάσω να το δουλέψω απο το φωτοβολταικό μου απο τη μία και 3 μπαταρίες 1.2 βολτ=3. απο την άλλη όπως το βρήκα συνδεμένο αλλα στα 1.2 βολτ.\

αν και το πιο πιθανό να καεί κατι.......(ενοείται θα βάλω λεδ των 3,6 βολτ λουξεον

GR_KYROS
20-05-09, 21:10
προφανώς ζητάς ένα κύκλωμα επιτηρητή τάσης 3,6v
ώστε να το συνδέσεις σε Φώτο-βολταϊκό αντί για αισθητήρα νυκτός
πέφτοντας η τάση του Φώτο-βολταϊκού στα 0,5v υποθέτει ότι είναι νύκτα
και περνά την τάση της μπαταρίας σε φωτιστικό led
εφικτό και εύκολο αλλά δώσε τιμές βασικών στοιχείων

πάντως το link που έδωσες αναφέρετε σε κύκλωμα flashing led από μπαταρία 1,5v με
υποτυπώδη ανύψωση τάσης (άσχετο)

giorgos
20-05-09, 21:43
Αυτό ακρ5ιβώς θέλω.....το λεντ μου θα είναι ενα λουξεον 3.6 - 4.0 βολτ στα 350 ma .
το φωτοβολταικο μου έχει 5.5 βολτ 300 ma
και οι μπαταρίες μου θα είναι 3 των 1.2 βολτ 2500ma συνδεδεμένες σε σειρα οπότε θα μου δίνουν τα απαραίτητα 3.6 βολτ για το λαμπάκι.

Και ακριβώς αυτό θέλω όταν πέφτει η τάση η καλύτερα αν είναι εφικτό όταν γίνεται 0 να παίρνει το λέντ τροφοδοσία από τις μπαταρίες και να ανάβει

*Στο κύκλωμα που δίνεις παραπάνω βλέπω μόνο μια τάση 1.5 βολτ (αν υπθέσω οτι είναι της μπαταρίας) η τάση η δεύτερη του φωτοβολταϊκού πού μπαίνει για παράδειγμα?

GR_KYROS
20-05-09, 22:17
το κύκλωμα παραπάνω εσύ το έδωσες :001_smile:
εγώ δίνω το παρακάτω κύκλωμα που δουλεύει, ίσως με μερικές αλλαγές.

giorgos
21-05-09, 02:56
λοιπόν έκανα το κύκλωμα απο την πλακέτα στο γουορκμπενσ και αφου ξεκόλλησα και μέτρησα τα εξαρτήματα (εκτός απο τα πηνία που τα υπολόγισα βάση του χρωματικού κώδικα των αντιστάσεων (σε pf νομίζω ισχύει αυτό).

Επίσης στη δεύτερη πλακέτα ιδια που έχω ενω το έβαλλα και δούλευε παρατήρησα το εξής....
οτι όταν το φωτοβολταικο δέν έδεινε τάση (βραδυ) το λαμπάκι άναβε με τάση 1βολτ και ρεύμα περίπου 5 ma όταν το φωτοβολταικό έδινε τάση (με ήλιο ημερα δηλαδή) στα άκρα του το λέντ είχε ξανα 1 βολτ αλλα δέν πέρναγε καθόλου ρεύμα....
Οπότε μιλάμε για διακόπτη ρεύματος.
Το κύκλωμα που μού πρότεινεις κύρο απο ότι βλέπω παίζει με την τάση και με αρκετό εύρος τιμών τάσης του φωτοβολταικού θεωρητικά πάντα στο πρόγραμμα οπότε ισως χρειαζόμαστε κάτι άλλο.
Τέλος να προσθέσω οτι αυτό που έφτιαξα στο πρόγραμμα δεν επαιζε ακριβώς όπως στην πραγματικότητα καθώς με τάση απο το φ/β μου έδεινε ρευμα 0 ενω χωρίς ταση απο το φ/β έδεινε ρεύμα na πολυ μικρο βεβαια....
Αλλα όπως επρεπε η τάση ηταν και της 2 περιπτώσεις σταθερή 1.2 βολτ
Να σημειώσω οτι το κύκλωμα κανονικα έχει 2 s8050 τρανζίστορ αλλα δεν τα βρήκα και έβαλα στο πρόγραμμα 2 pnp αλλα.

giorgos
21-05-09, 02:58
Αυτό είναι το σχέδιο της πλακέτας

giorgos
21-05-09, 22:50
Πάντως το κύκλωμα που το δοκιμάζω τώρα το έφτιαξα σε bredboard (me ta s8050) και είναι ακριβώς όπως το έχω ανεβάσει στο σχέδιο καθώς δουλεύει στα 1.2 η 1.5 βόλτ.(oxi me ta bd237 den doyleyei)

δυστηχ.ως στα 3 βολτ ενώ ανάβει το λέντ, όταν δίνω 3 βόλτ απο την πλευρά του φωτοβολταικού δεν σβήνει ,παρα μόνο χαμηλώνει ελάχιστα,,,,,,,,

Tο δικό σου κύρο δουλεύει απο μια πρώτη δοκιμη και παίζωντας με τις αντιστάσεις των 5 κιλοωμ ρυθμίζω το ρεύμα στο λεντ....
το μ'ονο θέμα είναι η ψύκτρες τώρα καθώς ζεσταίνεται και το τρανζίστορ αρκετα.

Αν δεν κάνω λάθος το μέγιστο ρεύμα του τρανζίστορ που μπορεί να περάσει για να δφουλέψει είναι 600μα?
ευχαριστω

GR_KYROS
22-05-09, 08:58
Καλύτερα βαλε αντιστάσεις εν σειρά στα led και μην πειράζεις τις 5k αφού αυτές πρέπει να καθορίζουν μονό το κατώφλι ενεργοποίησης.
Έτσι θα μειωθεί και το ρεύμα στο τρανζίστορ, αν όχι ψάξε για ισχυρότερο.

giorgos
22-05-09, 09:43
Το θέμα είναι οτι με το κύκλωμα οπως είναι επιτρέπει ρεύμα 45 ma περίπου μόνο να περνάει απο ενα λούξεον που έβαλα ενω εγώ θέλω να το δουλέψω πολύ παραπάνω. το ρεύμα λειτουργίας του ειναι εώς 350μα.
Με αντίσταση σε σειρά θα το μειώσω οπότε τι μπορώ να κάνω για να το αυξήσω?
Πρατήρησα οτι αυτό γίνεται μικραίνοντας την τιμή των 5κ αντιστάσεων α΄λλά αν δεν ενδύκνειται για το κύκλωμα υπάρχει αλλος τρόπος?

GR_KYROS
22-05-09, 18:27
τότε χρησιμοποίησε fet

giorgos
23-05-09, 01:46
1) Σε έχω κουράσει με τις ερωτήσεις αλλα ελπίζω να είναι η τελευταία αποροια μου στο θέμα.....σε κάθε περίπτωση και στα 2 κυκλώματα που μου έχεις δώσει μπορώ να καθορίσω το ρεύμα λειτουργίας του λεντ εγω?μεταβάλλοντας ποιο στοιχείο?

Μάλλον θα δουλέψω το λεντ κάπου στα 150μιλιαμπερ με 250 το πολύ αν είναι εφικτο....

2) στο πρώτο κύκλωμα αντέχει τοσο το τρανζίστορ?αν ναι πως το πετυχαίνω και στο δεύτερο επίσης.

3) *An τελικά καταλήξω σε φωτοδιακόπτη έχουμε κανένα κυκλωματάκι που δουλεύει στα 3.6 (η πρέπει και στα 5.5 βολτ?) γιατί αυτο http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36199 δουλεύει στα 12...?

4) Και κάτι αλλο έχω βρεί αυτα.... http://cgi.ebay.com/10pcs-Aluminium-Heatsinks-for-3W-LUXEON-LED-Cooling_W0QQitemZ250426178131QQcmdZViewItemQQptZLH _DefaultDomain_0?hash=item3a4e903a53&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1240|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A13 18|301%3A1|293%3A1|294%3A50 (http://cgi.ebay.com/10pcs-Aluminium-Heatsinks-for-3W-LUXEON-LED-Cooling_W0QQitemZ250426178131QQcmdZViewItemQQptZLH _DefaultDomain_0?hash=item3a4e903a53&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1240%7C66%3A2%7C65%3A12%7C39%3A1%7C 240%3A1318%7C301%3A1%7C293%3A1%7C294%3A50)

αυτό σημαίνει οτι βάζοντας το λέντ σε αυτη τη ψύκτρα μπορώ να το δουλεύω για ώρες στο κανονικο ρεύμα λειτουργίας του? Οπως σημβαίνει και με τους επεξεργαστές στα πισι?(εγω έχω 1βατ λουξεον και αυτό λεω οτι είναι μέχρι και για 3 βατ)

αυτα ευχαριστω

GR_KYROS
23-05-09, 20:02
για τόσα mA προτείνον το κύκλωμα με το fet
εάν θες να μυώσεις το ρεύμα των led's τοποθέτησε
εν σειρά σε αυτά αντίσταση.
τα συγκεκριμένα led δεν τα έχω δουλέψει.

giorgos
28-05-09, 02:17
Όλα καλά με το κύκλωμα έτσι δείχνει στο breadboard......
Θα μπορουσα να συνδέσω στην έξοδο του κυκλώματος που μου έδωσες το κύκλωμα που έχει εδω....? http://t-h.wikispaces.com/fotovoltaika
Φυσικά για προστασία όταν φορτίσουν οι μπαταρίες πλήρως μην συνεχίζεται η φόρτιση?
Δηλαδή να συνδέσω τα άκρα του κ1 στην έξοδο προς τις μπαταρίες και τα ακρα του κ2 στις μπαταρίες.?

Να σημειωθεί πως μιλάμε παντα για 3 μπαταρίες των 1.2 βολτ (3χ1.2 = 3.6βολτ) nimh 2500mah.....

Αν μου κάνει τελικά αυτό αν μπορείς βοήθησε με στο ποιες μπορεί να είναι οι τιμές των Αντιστάσεων του κυκλώματος γιατι δεν φαίνονται....

ευχαριστω ξανα.....

giorgos
29-05-09, 15:13
>Καμιά βοήθεια κυρος....η καποιος αλλος..../?
Βασικά ποσο μπορεί να αντέξει μια μπαταρία οταν εχει φορτίσει και συνεχιζεται η φορτιση?
Αν και στην περιπτωση μου θα αποφορτίζεται πληρως λογικα και όταν την ημέρα ξεκινάει καινούργιος κύκλος φόρτισης θα είναι αδειες οι μπαταρίες και επειδη είναι 2500 mah δεν θα προλαβέναι να φορτίσει 100% την ημέρα αλλά θα ήθελα να βάλω και ένα κυκλωμα προστασίας

GR_KYROS
30-05-09, 19:42
φίλε μου αυτό το κύκλωμα δεν μου αρέσει, άλλωστε θα πρέπει να αλλάξουν αρκετές τιμές εξαρτημάτων για να προσαρμοστεί στις ανάγκες σου.
θα μπορούσα να σου βρω κάτι σχετικό από την βιβλιοθήκη μου μα αυτήν την περίοδο βρίσκομαι εκτός Ελλάδος, συγγνώμη.
βέβαια τα παιδιά εδώ ίσως έχουν κάποια γνώμη, αν και μπορεί να μην χρειάζεται κύκλωμα υπερφόρτισης εφόσον κάθε μέρα οι μπαταρίες αποφορτίζονται.

giorgos
31-05-09, 01:59
Μαλλον θα το βάλω ετσι για αρχη και βλέπω και εγω έτσι νομίζω πως δεν θα χρειάζεται λογικα....
ευχαριστω