PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχει τρόπος δημιουργίας PCB μόνο μιας πλευράς?



Stergios_[.gr]
21-05-09, 12:58
Έχω ένα κύκλωμα, και αναρωτιέμαι αν μπορώ να το υλοποιήσω με PCB μίας πλευράς.

Επειδή είμαι νέος σε αυτά, ήθελα να ρωτήσω: υπάρχουν κυκλώματα που ΔΕΝ μπορούν να σχεδιαστούν σε μία μόνο πλευρά?

Στο EAGLE που χρησιμοποιώ, υπάρχει τρόπος να μου δείξει ΑΝ γίνεται υλοποίηση σε μόνο μία πλευρα?

Ευχαριστώ πολύ!

mariosm
21-05-09, 13:57
Υπαρχει τροπος. Οταν πατησεις Auto για να αρχισει ο σχεδιασμος της πλακετας στον πινακα που θα εμφανιστει στα αριστερα σου που γραφει Preferred directions στη θεση 1. Top επελεξε Ν/Α

lastid
21-05-09, 14:23
Εξαρτάται από:
- Tην τοπολογία και την πολυπλοκότητα του κυκλώματος. Ένα μεγάλο και πολύπλοκο κύκλωμα κατά κανόνα δεν μπορεί να σχεδιαστεί σε μία μόνο πλευρά.
- Την αρχική τοποθέτηση των εξαρτημάτων. Είναι πολύ σημαντικό θέμα να το βελτιστοποιήσεις πρώτα στο μυαλό σου, πριν ξαπλώσεις τα εξαρτήματα.
- Την επιλογή των ακροδεκτών, ειδικά αν έχεις microcontrollers και πύλες. Μπορεί να σχεδιάσεις αρχικά το κύκλωμά σου και κατόπιν να δεις ότι χρειάζεται να αντιμεταθέσεις (pin swap) κάποια σήματα για να βγει πιο εύκολα.
- Την πυκνότητα των εξαρτημάτων. Όσο μεγαλύτερα τα κενά μεταξύ τους, τόσο περισσότερες γραμμές μπορούν να περιδιαβαίνουν (και τόσο μεγαλύτερη όμως η πλακέτα).
- Το πόσο γάτα είσαι και πόσο χρόνο διαθέτεις. Θυμάμαι προσωπικά κάποια κυκλώματά μου που ενώ έλεγα στην αρχή "αποκλείεται να βγει σε μονή όψη", τελικά μετά από πολύ κόπο τα κατάφερνα.
- Το πόσα jumpers μπορείς ή θέλεις να βάλεις. Μπορείς στο Eagle να χρησιμοποιήσεις το Top Layer (κόκκινο) για τα jumpers.
- Το routing/autorouting. Κατά κανόνα, δεν επιλέγω το autoroute γιατί με απλό route (με το χέρι δηλαδή) τα αποτελέσματα είναι συνήθως πολύ καλύτερα. Το autoroute βολεύει όταν είναι μεγάλη η πλακέτα και έχεις διαθέσιμα αρκετά layers (2,4,8,16).

Κατά κανόνα και σύμφωνα με τα παραπάνω, το Eagle δεν μπορεί να σου δώσει μία απάντηση ως προς το πόσα layers χρειάζονται. Το θέμα είναι άκρως εμπειρικό.

Το hint που δίνει ο Μάριος είναι για να κάνεις autoroute σε μονή όψη. Αν γίνει autoroute και δεν μπόρεσε να συνδέσει πολλά, μάλλον πας για διπλή όψη. Όμως πρώτα να ελέγξεις τα παραπάνω, δηλαδή επανατοποθέτηση/περιστροφή εξαρτημάτων, αραίωσή τους, pin swap, jumpers, manual route.

Stergios_[.gr]
21-05-09, 14:33
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, παλεύω τώρα.. Απ'ότι κατάλαβα ΧΡΟΝΟΣ κ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ είναι το θέμα... Και επειδή δεν έχω ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ με βλέπω να λιώνω με τις ώρες!!

Μάριε, το τρικ που μου είπες βγάζει error:
Unreacheable smd-pad in Layer 1 (Top)
Κάποιο pad(?) έχω βάλει λάθος υποθέτω..

lastid
21-05-09, 14:41
Συνήθως (όχι πάντα) στις πλακέτες μονής όψης επιλέγουμε το bottom layer.
Αν έχεις βάλει εξάρτημα SMD στο top layer, μπορείς να το κάνεις move στο bottom layer (κάνεις move το εξάρτημα και όσο το κρατάς με το ποντίκι, χτυπάς ένα εικονίδιο που δείχνει κάτι σαν mirror).
Aν πάλι το εξάρτημα μπήκε κατά λάθος σαν SMD, το αντικαθιστάς με κανονικό.
Αν όμως θέλεις σώνει και καλά top layer και SMD, επιλέγεις Ν/Α για τη θέση bottom στο autoroute.

Stergios_[.gr]
21-05-09, 15:08
Βρήκα την λύση, είχα κάνει μαλακία με το TEST_POINT που είχα βάλει.. Μου πήρε μόνο 6 ώρες για 7 αντιστάσεις, 3 πυκνωτές και έναν OpAmp:head:..

Ευχαριστώ για την βοήθεια!! Το έκανε μόνο του τελικά με το Ν/Α στο top layer! THX!

lastid
21-05-09, 15:24
Σωστός.... :thumbup1:

Stergios_[.gr]
21-05-09, 16:41
:thumbup:

Ερώτηση: Γραμματάκια όπως βλέπουμε στις πλακέτες του εμπορίου, γίνεται να έχω??

mariosm
22-05-09, 00:05
Οχι μονο γραμματα μπορεις να βαλεις αλλα και σχεδια.
Δεν λες ομως ποια γραμματα εννοεις. Τις τιμες των εξαρτηματων, τα ονοματα των εξαρτηματων (R1,R2,C1 κλπ.) ή καποιο ονομα που θελεις να εμφανιζεται πανω στην πλακετα; Καθε ενα απο αυτα ειναι διαφορετικη διαδικασια

Stergios_[.gr]
22-05-09, 10:51
Θα ήθελα αν γίνεται να βάλω γραμματάκια με τα ονόματα και τις τιμές των εξαρτημάτων!

Υπάρχει κάποιος δοκιμασμένος οδηγός?

mariosm
22-05-09, 14:29
Δεν υπαρχει κανενας οδηγος. Ολες οι εργασιες που μπορουν να γινουν πανω σε μια πλακετα βρισκονται στην καθετη μπαρα στα αριστερα της οθονης σου στο EAGLE. Εκει βρισκεται το εικονιδιο Value για να βαλεις τις τιμες των υλικων, το εικονιδιο Name για να αλλαξεις τα ονοματα που εχει δωσει αυτοματα το Eagle στα υλικα σου. Για να μετακινησεις το ονομα του υλικου σε αλλη θεση αν τυχον πεφτει πανω σε αλλο πρεπει πρωτα να κανεις Smash το υλικο αυτο. Υπαρχει βεβαια και ULP που κανει Smash αυτοματα ολα τα υλικα της πλακετας.
Μια πολυ καλη ιδεα παντως θα ηταν να ριξεις μια ματια στο manual του EAGLE για να λυσεις και την ποιο μικρη απορια σου.

Stergios_[.gr]
22-05-09, 14:38
Εννοούσα από κατασκευαστική άποψη: πώς τα τυπώνουμε πάνω? αν βάλω όλες τις τιμές, αναγκαστικά θα πέσει πάνω σε διαδρομές, και απ'όσο καταλαβαίνω, δεν γίνεται να τα "τυπώσω" χάλκινα....
Στις πλακέτες του εμπορίου, που βλέπουμε πράσινο φόντο, και πάνω λευκά γράμματα, πώς γίνεται? Στο σπίτι, μπορώ να πετύχω κάτι τέτοιο?
Ευχαριστώ για την βοήθεια Μάριε!

lastid
22-05-09, 14:49
Τα λευκά γράμματα γίνονται με μεταξοτυπία (silkscreen). Στο Eagle είναι τα layers 21 (tPlace) και 22 (bPlace) για top και bottom αντίστοιχα.
Στο σπίτι γίνεται μάλλον δύσκολα εως πολύ δύσκολα.
Μπορείς να ρωτήσεις αυτούς που κάνουν διαφημιστικά (δώρα,στυλό,κλπ) ή ασχολούνται με επιγραφές,χαράξεις κλπ αν μπορούν να τυπώσουν πάνω στην πλακέτα σου, είναι το πιο ρεαλιστικό σενάριο.

mariosm
22-05-09, 14:53
Στο σπιτι αυτο δεν γινεται γιατι αυτο που βλεπεις με ασπρα γραμματα ειναι σε αλλο φιλμ (tPlace στο Eagle). Στα εργαστηρια που τυπωνονται οι πλακετες αυτο το φιλμ τυπωνεται παντα τελευταιο αφου γινουν ολα τα υπολοιπα.
Αν φυσικα εχεις γνωσεις απο τεχνικη εκτυπωσης μεταξοτυπιας αυτη η εκτυπωση γινεται (εγω την κανω αν μου χρειαστει) αλλα ειναι μια πολυ... πολυ...πολυ μεγαλη ιστορια:cursing:

Stergios_[.gr]
22-05-09, 15:31
(..) αλλα ειναι μια πολυ... πολυ...πολυ μεγαλη ιστορια:cursing:
Μάριε, Δημήτρη, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, οπότε ΧΩΡΙΣ ΓΡΑΜΜΑΤΑ!