PDA

Επιστροφή στο Forum : πως γινεται remote on-off σε σκληρο δίσκο???



johnymal
23-05-09, 03:08
Γεια σας αυτο ειναι το πρωτο μου post,
θα μπορουσα να μαθω πως γινεται ανοιγω και να κλεινω οποτε θελω εγω τον δευτερο δισκο που εχω για back up? π.χ. με ενα μικρο τηλεχειρηστηριο.
Εχω ακουσει οτι αυτο γινεται με εναν απλο προγραμματισμο plc??
Αν μπορουσε καποιος να βοηθουσει θα το εκτιμουσα αφανταστα ευχαριστω.

johnymal
23-05-09, 12:58
καμια βοηθεια ρε παιδια??

Xarry
23-05-09, 13:08
Μερικοι εξωτερικοι δισκοι μην πω σχεδον ολοι εχουν συστημα που οταν ειναι σε ανδρανεια τοτε κλεινουν αυτοματα.

johnymal
23-05-09, 13:20
ναι αλλα εγω θελω να το κανω αυτο με καποιο remote control!!

Zener_
23-05-09, 13:39
Αυτό μπορεί να γίνει με τηλεχειρισμό 12V ας ποιύμε που στην έξοδο έχει ρελέ και εκεί συνδέεις την τροφοδοσία του σκληρού. Τηλεχειρισμός τέτοιος κυκλοφορεί έτοιμος αλλά μπορείς και εσύ να φτιάξεις.

Όμως δεν θα πρέπει να τον ανοίγεις όταν λειτουργεί το pc. Πρώτα shutdown μετά ενεργοποιείς τον σκληρό και μετά ανοίγεις το pc(αν και νομίζω πως με τα sata γίνεται και καθώς λειτουργεί...)

johnymal
23-05-09, 13:48
θα μπορουσες να μου πεις κατι παραπανω για το πως θα το φτιαξω ή κανενα pdf να διβάσω??

Xarry
23-05-09, 15:12
Γιατι θες να το κανεις;

dbsjro
23-05-09, 15:14
Όμως δεν θα πρέπει να τον ανοίγεις όταν λειτουργεί το pc. Πρώτα shutdown μετά ενεργοποιείς τον σκληρό και μετά ανοίγεις το pc(αν και νομίζω πως με τα sata γίνεται και καθώς λειτουργεί...)

Εννοεις πως οταν ειναι ανοιχτο το PC δεν μπορω να συνδεσω εναν εξωτερικο δισκο? πχ USB?

plouf
23-05-09, 22:40
εξωτερικός USB ή eSATA σε mode AHCI ΚΑΙ ΜΟΝΟ υποστηρίζει hot-swap (αλε βγάλε με ανοικτό υπολογιστή)

ο εξωτερικός σκληρός αυτός μπορείς να προσθέσεις σύστημα τηλεχειρισμού ανοιγοκλέινοντας ουσιαστικά την τροφοδοσία του.....

Triton
24-05-09, 00:47
Δέν είναι ακριβώς αυτό πού ζητάς,αλλά γίνεται.Πάρε μια ιδέα.
SATA δίσκοι

χμμ δεν γίνεται για backup απλά επιλέγεις με πιο σκληρό θα ξεκινήσεις το pc.

papalevies
24-05-09, 02:44
Απο περιέργεια, ηπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που θέλεις να τον ανοιγοκλείνεις αντί να τον έχεις πάντα ανοιχτο και μάλιστα να το κάνεις με τηλεχειρισμό;

johnymal
26-05-09, 23:57
Ναι υπαρχει , πως αλλοι κανουν overclocking εγω θελω ενα δισκο που να κλεινει.

HFProject
27-05-09, 06:15
Αν ο δίσκος είναι εξωτερικός, τότε σε ποια απόσταση βρίσκεται από το PC ?

Αν ο δίσκος είναι εσωτερικός δεν θα γλυτώσεις το restart εκτός από τις περιπτώσεις Hot Swap που σου ανέφερε άλλος συνάδελφος.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνεις με τηλεχειρισμό, μα κανένας.

pointer
29-05-09, 12:17
Εμένα δεν μπορώ να πω ότι μου φαίνεται ενδιαφέρων ή ότι δεν μου φαίνεται χρήσιμο(τουλάχιστον στην παρούσα φάση που είμαι).Ένα σύνολο από H.D.D ή έστω και ένας σκληρός εσωτερικός πάντα που να αγγίζει το 1GB μου φτάνει και μου περισεύει....