PDA

Επιστροφή στο Forum : κουνουποδιώχτης



Hatrick
26-05-09, 21:20
Για τυχόν τσιμπήματα δεν φέρω ευθύνη..

eleozz
26-05-09, 23:36
ο λαος απαιτεί περισσοτερες πληροφοριες:001_tt2:

maleas
27-05-09, 00:05
Βάλε κανένα σχεδιάκι Μάνο γιατί άρχισαν να με τσιμπάν τα κουνούπια:lool::lool:

Zener_
27-05-09, 00:20
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=42497

Hatrick
27-05-09, 01:12
Το κυκλωμα ειναι στο λινκ που εδωσε ο Ζενερ..

electrifier
27-05-09, 15:13
Ναι αλλά φτιάχνει ακουστές συχνότητες, άρα θα ενοχλεί και τον άνθρωπο...

Hatrick
27-05-09, 21:39
Ειναι μεχρι να το συνηθισεις..

terys2
27-05-09, 23:23
Δεν κοιμάσαι καθόλου :001_cool:

dbsjro
27-05-09, 23:26
εχω την εντυπωση πως αυτα του εμποριου δεν βγαζουν ακουστικες συχνοτητες ετσι δεν ειναι?

electrifier
28-05-09, 02:15
Ειναι μεχρι να το συνηθισεις..
Δε συμφωνώ καθόλου, αντίθετα το βρίσκω πολύ κακή ιδέα να ηχορυπαίνεις το χώρο σου.

Πάντως ένας κουνουποδιώκτης που είχα φτιάξει πολύ παλιότερα από ένα σχέδιο δημοσιευμένο στο Ελέκτορ, παράγει μια σειρά υπερήχων. Βέβαια δεν τον δοκίμασα ποτέ (ήμουν πολύ μικρός τότε και τα έφτιαχνα κυρίως για να βρίσκω δουλειά να κάνω). Αμφιβάλλω πάντως αν κάνουν δουλειά.

FM1
28-05-09, 03:33
Eπειδή τυχαίνει να το έχω κατασκευάσει,ο κουνουποδιώκτης στα 9V βγάζει ένα λεπτό "τσίρισμα" που στην κυριολεξία σου τρυπάει τα αφτιά:001_unsure:
Για να τον κάνω να ηχεί πιο λίγο "επαιζα" από 3-9V και έβρισκα το πιό ήσυχο σημείο του.
Φοβερά πάντως αποτέλεσματα δεν είδα:001_unsure:

terys2
28-05-09, 15:43
Από ότι είδα μιας και το έχω κατασκευάσει και εγώ το schematic σου FM1 κάνει ένα "τσίριγμα" αλλά έχεις μία φωτογραφία από smart kit μέσα και εκείνο το κυκλωματάκι έχει τάση λειτουργείας 1.5v και επίσης έχει το tweeter μεταξύ των δύο collectors των τρανζίστορ :confused1: Λές να έχει καλύτερα αποτελέσματα αν μειώσω βέβαια της 560κ και βάλω το tweeter μεταξύ των δύο collectors?

FM1
28-05-09, 16:10
Φίλε Νίκο μπορείς να ακολουθήσεις και αυτό που σκέφτεσαι:wiink:(γιατί όχι,μπορεί και να λειτουργεί).
Επίσης μαζί με κάποιες αλλαγές τιμών στους πυκνωτές και στις αντιστάσεις 560ΚΩ,σε συνδυασμό με άλλο tweeter και μείωση της τάσης μπορεί να γίνει πιο "φρόνιμο".
Πάντως και ένας έτοιμος κουνουποδιώκτης πρίζας που έχω σφυρίζει αλλά όχι τόσο έντονα όσο το κύκλωμα!

tzitzikas
28-05-09, 16:12
εχω δοκιμασει το κυκλωμα της σμαρτ που ειχε δημοισευσει παλια ενα τευχος του περιοδικου Ηλεκτρονικες επιλογες αλλα μουφα. τσιμπαγαν οπως πριν.

KOKAR
28-05-09, 16:18
Πάντως εμείς , σε αντίθεση με τα κουνούπια, μπορούμε να
Ξεπεράσουμε το πρόβλημα των ενοχλητικών ήχων που παράγει ο
Κουνουποδιοκτης φορώντας ωτασπίδες ,
τα κουνούπια δεν μπορούν ……..:lool::lool::lool: ( να φορέσουν ωτασπίδες )
Και την κάνουν για αλλά μέρη !

terys2
28-05-09, 16:43
Καλή λύση θα το φουλάρω σε voltage να βαράει άκοπα :lool: Έχω και ένα σχέδιο που είναι περίπου σαν και αυτό αλλά είναι στο φάσμα των υπερύχων γύρω στα 22khz και δεν είναι ενοχλητικό αλλά δεν ξέρω αν κάνει δουλειά :confused1:

Telis123
28-05-09, 18:55
Και εγω που δοκιμασα ενα ετοιμο τετοιο κατασκευασμα της Telco (ΜR-001), τιποτα δεν εκανε.

chip
28-05-09, 21:31
υπάρχουν κάτι ωραίοι Insect killer.
έχουν μία λάμπα black light και ένα πλέγμα υψηλής τάσης (500-2500V).
Τα έντομα (και τα κουνούπια) πλησιάζουν την λάμπα και καίγονται πάνω στο πλέγμα.
Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λογικά θα δουλεύει καλά.
(μπορεί κάποιος να το κατασκευάσει αλλά καλύτερα να το αγοράσει έτοιμο)
(αναφέρομαι στους οικιακούς και όχι σε αυτούς που έχουν στα κρεοπωλεία

sakis18
29-05-09, 18:54
Πάντως εμείς , σε αντίθεση με τα κουνούπια, μπορούμε να
Ξεπεράσουμε το πρόβλημα των ενοχλητικών ήχων που παράγει ο
Κουνουποδιοκτης φορώντας ωτασπίδες ,
τα κουνούπια δεν μπορούν ……..:lool::lool::lool: ( να φορέσουν ωτασπίδες )
Και την κάνουν για αλλά μέρη !

Αυτό τό κύκλωμα τό έχω φτιάξει από τήν smart-kit ,καί είναι όντως ανυπόφορο στα αυτιά ,τώρα δέν είναι λύση οι ωτοασπίδες να βαράνε κουδούνια -τηλέφωνα καί να μην ακούμε τίποτα :lool:
Μιά είναι η λύση και σώθηκα ,χωρίς ηλεκτρονικούς κουνουποδιώχτες ,χωρίς κουνουπιέρες :lool:,χωρίς φιδάκια ,χωρίς εντομοαπωθητικά μπρίζας,
Νά μπούν στά σπίτια σέ όλα τα παράθυρα σίτες ,από τότε πού έβαλα σίτες ,no more pain από τά άτιμα τά στούκας :lool:

furtune
06-06-09, 23:51
Αμα το παμε στις ακουστικες συχνοτητες γιατι να μην βαλουμε ενα τεραστιο subwoofer να βαραει.Πιστευω την ιδια δουλεια θα κανει.

Telis123
07-06-09, 10:42
υπάρχουν κάτι ωραίοι Insect killer.
έχουν μία λάμπα black light και ένα πλέγμα υψηλής τάσης (500-2500V).
Τα έντομα (και τα κουνούπια) πλησιάζουν την λάμπα και καίγονται πάνω στο πλέγμα.
Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λογικά θα δουλεύει καλά.
(μπορεί κάποιος να το κατασκευάσει αλλά καλύτερα να το αγοράσει έτοιμο)
(αναφέρομαι στους οικιακούς και όχι σε αυτούς που έχουν στα κρεοπωλεία
Αστα, το εχω δοκιμασει στο εξοχικο μου και τιποτα δεν κανει