Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : PIC στο Breadboard



viper
27-05-09, 15:53
Εχω κατασκευάσει το εξής πολύ απλό πρόγραμμα στον PIC16F877A σε Mikrobasic το οποίο στο development board EASYPIC4 δουλεύει άψογα.

program Test

main:
TRISB=0
PORTB=%11111111
END.

Οταν όμως τοποθετώ τον mcu σε ένα breadboard δέν λειτουργεί σωστα. Η PORTB ανάβει για ένα δευτερόλεπτο και μετα σβύνει.!!!

Για την τροφοδοσία χρησιμοποιώ L7805 όπου με το πολύμετρο βλέπω πως τροφοδοτεί τον mcu 5V.
To MCLR pin του 16F877A το έχω συνδέσει με την τροφοδοσία που εξάγεται απο το L7805.
Σαν τροφοδοτικό χρησιμοποιώ ενα STABILISED 6V/0,5A

Κοντεύω να τρελαθώ! Τι κάνω λάθος?????

SV1EDG
27-05-09, 16:42
Δοκίμασε να βάλεις τουλάχιστον 9V στον σταθεροποιητή σου.Τα 6 μου φαίνονται λίγα.Αφού δουλεύει στο development board τότε δεν είναι software.Τσεκάρισε το πόσο καλά πατάει ο μικρο στη πλακέτα.Εν ανάγκη έλεγξε τις γραμμές με πολύμετρο.Αλλαξε και θέση στα εξαρτήματα μήπως και υπάρχει πρόβλημα στο board.Δεν έχω δουλέψει pic οπότε δεν μπορώ να σου πω για το MCLR.

fmav
27-05-09, 17:25
Καταρχήν, ρολόι έβαλες? Και αν ναι, είσαι σίγουρος ότι δουλεύει? Βεβαιώσου πρώτα για αυτό!

viper
27-05-09, 17:31
Καταρχήν, ρολόι έβαλες? Και αν ναι, είσαι σίγουρος ότι δουλεύει? Βεβαιώσου πρώτα για αυτό!

Αν εννοείς κρύσταλλο έχω βάλει. Μαζί με τους απαραίτητους πυκνωτές όπως ακριβώς προτείνει και το manual του EASYPIC4. Σκέφτηκα μήπως ήταν ελλατωματικός ο κρύσταλλος και τον αντικατέστησα με έναν ιδιο αλλα χωρίς αποτέλεσμα.

Δεν έχει τύχει σε κανέναν κατι παρόμοιο?

fmav
27-05-09, 22:41
Πρέπει να βεβαιωθείς ότι ο κρύσταλλος οδηγείται σωστά από τον μικροελεγκτή και παράγει ρολόι. Μπορείς να το δεις με παλμογράφο, αν δε διαθέτεις όμως μπορείς και με πολύμετρο. Απλά θα μετρήσεις τα pins XTALout ΚΑΙ XTALin του μικροελεγκτή, και αν το ρολόι δουλεύει, θα δείχνει μια μη μηδενική dc τάση <5V.
Υπενθυμίζω ότι για να οδηγηθεί ο κρύσταλλος πρέπει να γίνει κατάλληλη ρύθμιση στα configuration bits του ελεγκτή.

viper
30-05-09, 23:52
Το πρόβλημα λύθηκε. Χρειάζονται ορισμένοι πυκνωτές ώστε να μειώσουν τον θόρυβο.

fmav
31-05-09, 14:02
Το πρόβλημα λύθηκε. Χρειάζονται ορισμένοι πυκνωτές ώστε να μειώσουν τον θόρυβο.

Χρειάζονται ΤΙ πυκνωτές και ΠΟΥ, για να μειώσουν ΠΟΙΟ θόρυβο?
Καλό είναι να υπάρχει σαφήνεια στις απαντήσεις έτσι ώστε να βοηθούνται όσοι έχουν παρόμοια προβλήματα. Επιπλέον σε κάθε λύση πρέπει να βρίσκεται και η αντίστοιχη θεωρητική εξήγηση.

electroman
03-06-09, 23:16
Συμφωνώ μαζί σου! Έστω και αν το πρόβλημα μας λύθηκε θα πρέπει να γράφουμε τι λάθος υπήρχε έτσι ώστε να είναι χρήσιμο και για τους υπόλοιπους. Και εγώ το ξεχνάω πολλές φόρες!!!!

Ο φίλος Viper μάλλον θα μιλάει για τους πυκνωτές του 7805. Επειδή μου έτυχε και εμένα, με 20MHz υπήρχε μεγάλος θόρυβος στο supply και τελικά δεν δούλευε. Μόλις έβαλα τους πυκνωτές του 7805 (όπως λέει το datasheet του) δούλεψε μια χαρά αφού ο θόρυβος μειώθηκε. Στα 4MHz δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα λόγω της χαμηλής συχνότητας.

viper
15-06-09, 22:02
Συμφωνώ μαζί σου! Έστω και αν το πρόβλημα μας λύθηκε θα πρέπει να γράφουμε τι λάθος υπήρχε έτσι ώστε να είναι χρήσιμο και για τους υπόλοιπους. Και εγώ το ξεχνάω πολλές φόρες!!!!

Ο φίλος Viper μάλλον θα μιλάει για τους πυκνωτές του 7805. Επειδή μου έτυχε και εμένα, με 20MHz υπήρχε μεγάλος θόρυβος στο supply και τελικά δεν δούλευε. Μόλις έβαλα τους πυκνωτές του 7805 (όπως λέει το datasheet του) δούλεψε μια χαρά αφού ο θόρυβος μειώθηκε. Στα 4MHz δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα λόγω της χαμηλής συχνότητας.


Πολύ σωστά. Αναφερόμουν στους πυκνωτες στους οποίους αναφέρεσαι κι εσυ. Εμένα μου παρουσίασε πρόβλημα με 8Mhz κρύσταλλο. Επίσης το PIN MCLR πρέπει να είναι ενωμένο με +5V.

typografos
15-06-09, 22:59
Σαν τροφοδοτικό χρησιμοποιώ ενα STABILISED 6V/0,5AΑναρωτιέμαι τί voltage regulation κάνει το 7805 με 6 V DC στην είσοδό του...

Μήν ξεχνάτε ότι κάθε voltage regulator έχει ένα dropout voltage.
Επίσης να πω ότι το 7805 (με τους πυκνωτές στο πλάι του) σχεδιάστηκε για να λαμβάνει τάση εισόδου από μετασχηματιστή-γέφυρα-ηλεκτρολυτικό και όχι για να λαμβάνει ήδη σταθεροποιημένη τάση.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει. Γίνεται απλά κανονικά θα έπρεπε (σύμφωνα με τα datasheets του 7805) να το τροφοδοτήσεις με πάνω από 8 V dc.

Έχω δουλέψει άνετα σε breadboard 20ΜΗΖ χωρίς τους πυκνωτές...

Για του λόγου το αληθές βγάλε πυκνωτές, δώσε 9 v dc και πες μας αν δουλεύει...

Α να μην ξεχάσω ότι υπάρχουν και οι low dropout voltage regulators αν δεν θέλουμε να σηκώνουμε πολύ θερμοκρασία...

και για να μην σας μπλέκω πολύ δείτε και στη βικπέδια : http://en.wikipedia.org/wiki/Low_dropout_regulator