PDA

Επιστροφή στο Forum : JBL MPX300



jenarios
29-05-09, 16:24
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Καλό καλοκαίρι να έχουμε και να περνάμε καλά.

Στο θέμα τώρα. . . μου έχουν φέρει για επισκευή έναν ενισχυτή JBL MPX300. Το αριστερό κανάλι δεν δουλεύει καθόλου (δεν ακούγεται το ρελέ) και ανάβει το Protect. Τα τρανζίστορ όλα είναι ΟΚ αλλά δεν πολώνονται. Εχω μετρήση όλα τα ανταλλακτικά αλλά χωρίς σχέδιο δεν βγάζω άκρη. Η εταιρία λέει ότι είναι παρεμπόριο και δεν τον αναλαμβάνει.
Μήπως έχει κανένας φίλος σχέδιο ή πού μπορώ να το βρώ ? Στο Google δεν βρήκα τίποτα, μόνο την πλακέτα με τα LED στην πρόσοψη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:confused1::saad:

sakis
31-05-09, 10:14
υπαρχει ενας πολυ απλος τροπος να κανεις μια διαγνωση αν δεν εχεις σχεδιο ....

συνηθως οταν μετρας με το πολυμετρο βαζεις τον αρνητικο ακροδεκτη στη γη και το θετικο πχ σε ενα τρανσιτορ για να δεις την ταση που εχει κλπ κλπ

μια εναλλακτικη μεθοδος για να σου εντοπισει μια βλαβη ειναι να βαλεις τον αρνητικο ακροδεκτη στην αντισταση ταδε στο καναλι που δουλευει και τον θετικο στην αντιστοιχη αντισταση στον ενισχυτη που δεν δουλευει ....αν εκει βρεις μερκια μιλιβολτ τοτε ειναι καλα .... αν ομως βρεις μεγαλη διαφορα δυναμικου τοτε σε αυτο το σημειο εντοπιζεις προβλημα ....

δοκιμασε ...

olympus2009
31-05-09, 20:12
Ευχαριστώ Πάρα πολύ

jenarios
31-05-09, 20:17
Ευχαριστώ,
αλλά τα εξόδου δεν πολώνοντε, βάση - εκπομπός 0 volt. Οι τάσεις στους συλλέκτες είναι κανονικά +71 στα NPN και -71 στα PNP. Επίσεις και στα drive βάση εκπομπός 0 volt. Από κει και πέρα δεν βγάζω άκρη - διπλό τυπωμένο - και γίνεται ένα μπέρδεμα στο κύκλωμα. Εχω αλλάξει θέση στα IC μήπως και.... αλλά τίποτα. Επίσεις έχει και θερμικά 2 NTC μέσα στον μετασχηματιστή τροφοδοσίας που ελέγχουν την θερμοκρασία του, μέσω κάποιου κυκλώματος. Μπορεί να φταίει και αυτό, αλλά δεν βγάζω άκρη.

Πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.