PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταπτυχιακο την γνωμη σας



billtech
29-05-09, 20:09
γεια σας παιδια.
αυτη τη φορα χρειαζομαι την βοηθεια σας οχι για καποιο ηλεκτρονικο κυκλωμα αλλα για το μεταπτυχιακο μου.

τελειωσα τωρα απο το ΤΕΙ και ηθελα να κανω μεταπτυχιακο.
εχω βρει το Master of Philosophy του πανεπιστημιου του Brunel και θα γινει με ερευνα στο ΤΕΙ που ημουν στη Ελλαδα και απλα θα πρεπει να παω αγγλια να παρουσιασω την ερευνα μου στους αγγλους.

εχω ομως ακουσει οτι το master of philosophy δεν ειναι καλο για εμας και ειναι μονο για οσοι θελουν να συνεχεισουν σαν ακαδημαικοι.
δηλαδη το master of philosophy δεν ειναι χρησιμο για οσους θελουν να πανε τεχνικοι σε καποιο μαγαζι η εταιρια η στο δημοσια ακομα.

ξερει κανεις αν ισχυει αυτο?η αν θα πηγαινε καποιος να πιασει δουλεια καπου και εδειχνε αυτο το master και αν θα του ελεγαν δεν μας κανεις γιατι το master σου δεν γραφει πχ master of electronics technician?

σας ευχαρστω πολυ παιδια.
ειναι κατι που προσπαθω να αποφασισω και δεν μπορω.παντου ακουω αλλες γνωμες και διαφορα σχολια.
σκεφτηκα να απευθυνθω σε εσας που ειστε σε αυτο το τομεα(ηλεκτρονικοι) και ξερετε περισοτερα.ειτε απο εμπειρια ειται απο βιωματα.
σας ευχαριστω.

VaGyver
29-05-09, 20:36
Καλησπέρα Βασίλη,

Δεν είμαι εντελώς σχετικός με το θέμα που λες, αλλά να σου πω τι γνωρίζω μέχρι τώρα.

Εγώ τελείωσα ηλεκτρονικός ΤΕΙ Αθήνας και το μεταπτυχιακό του Brunel "MSc in Data Communication Systems".

Λοιπόν ξεκινώντας ανάποδα να σου πω ότι για το δημόσιο αναγνωρίζεται κανονικά (ειδικά εαν είναι στο αντικείμενο).
Δεν ξέρω το 1ο σου πτυχίο τι είναι, αλλά το philosophy εαν είναι σε άλλο αντικείμενο από το πτυχίο σου, τότε αναγνωρίζεται απλά πιάνει λιγότερα μόρια.

Σε μεγάλη εταιρεία, (έχω καλή εικόνα σε αυτό) ζητάνε μεταπτυχιακό στο αντικείμενο. Αν υποθέσω ότι είσαι είτε ηλεκτρονικός ή ηλεκτρολόγος, μάλλον δεν νομίζω να σε βοηθήσει πολύ.

Όμως κάποιος μπορεί να βρει δουλειά ως προς το MSc του (αν όμως ενδιαφέρει όμως και εσένα).
Στην δική μου δουλειά π.χ. υπάρχουν ένα σωρό Φυσικοί με MSc σε τεχνικό θέμα και κάνουν δουλειά μηχανικού (δηλώνονται ως φυσικοί βέβαια).

Δηλαδή, σε μεγάλη εταιρεία υπάρχει μια μικρή ευελιξία.

Σε μεγαζί μικρό, δύσκολο το βλέπω.

Πάντως, εαν είσαι ηλεκτρον. ή ηλεκτρολ. και καλά θέλεις να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό σε άλλο αντικείμενο από αυτό του πτυχίου, θα σου πρότεινα να κάνεις σε οικονομικά ή MBA.
Μετά από λίγα χρόνια σε μια θέση, για να πας πιο πάνω (π.χ. προιστάμενος) χρειάζεται και κάτι τέτοιο. Κάποιες (κυρίως μεγάλες εταιρείες) μπορεί να το αξιολογήσουν θετικά αυτό.

Εσένα σε ενδιαφέρει αυτό (και σαν αντικείμενο) ή απλά είναι μια ευκαιρία που έχεις?

(υ.σ. σου λέω απλά την ταπεινή μου γνώμη)

billtech
29-05-09, 20:50
τελειωσα ηλεκτρονικος.
και η εργασια που θα γινει αν το κανω αυτο θα ειναι κατι πανω σε αυτοματισμους.
δηλαδη το πτυχιο μου τωρα ειναι ηλεκτρονικος απο ΤΕΙ και το master θα ειναι master of pholosophy με θεμα την εργασια την οποια εκανα.
ας πουμε καποια κατασκευη αυτοματισμου με επεξεργαστη.

billtech
29-05-09, 20:53
δηλαδη δεν καταλαβαινω.θα παω καπου να πιασωω δουλεια στο τομεα που θελουν και θα μου πουν δεν μας κανεις γτ το μαστερ σου ειναι philosophy με εργασια και οχι με μαθηματα?

Τρελός Επιστήμονας
29-05-09, 23:31
Η γνώμη μου είναι ότι οι εταιρείες ενδιαφέρονται περισσότερο για τις πωλήσεις και το κέρδος και λιγότερο για το επιστημονικό-τεχνικό μέρος. Αν το ζητούμενο είναι η καριέρα, τότε το Master στα οικονομικά είναι ιδιαίτερα χρήσιμο. Προσωπικά, επειδή απεχθάνομαι τα οικονομικά και τη διοίκηση επιχειρήσεων, έκανα το μεταπτυχιακό μου στην Ηλεκτρονική.

billtech
30-05-09, 17:28
ναι αλλα σε τι τομεα της ηλεκτρονικης?
εμενα η ερωτηση μου ειναι αν κανεις το Master of philosofy με εργασια θα ερθε καποιος απο καποιο μαγαζι η εταιρια να σου πει δεν μου κανεις?
μιλαμε για ατομο που πηρε πτυχιο ηλεκτρονικου και η εργασια του μαστερ ειναι πανω σε ηλεκτρονικα παλι.

dalai
30-05-09, 18:09
Εγω παλι δεν το καταλαβα αυτο το Master of philosofy... Ειναι πανω στο αντικειμενο ? θα εξηγεις δηλ. την "ψυχολογια που εχουν οι αυτοματισμοι"... Με εχει ψυλομπερδεψει...
Αν δεν εχει να κανει με το αντικειμενο τοτε σιγουρα ειναι αχρηστο και μετραει μονο στον ασεπ...
Υπαρχει και η μικρη περιπτωση να κανεις ψυχολογια σε σχεση με τεχνιτη νοημοσυνη (υποθεσεις κανω) και τοτε να ειναι χρησιμο σε ερευνιτικο επιπεδο...

billy
30-05-09, 18:22
Μάλλον θα εννοεί doctor of philosophy (PhD), το γνωστό διδακτορικό.

http://en.wikipedia.org/wiki/Doctor_of_Philosophy

billtech
30-05-09, 18:57
θα στο εξηγησω καλυτερα.
θα κανω μια εργασια-ερευνα πανω σε αυτοματισμους και θα παω να την παρουσιασω.
και θα παρω το master of philosophy.
δηλαδη ενα παραδειγμα να σου πω.
μια εργασια με καποιο μικροελεκτη να κανει κατι που να εχει σχεση με αυτοματισμους.και θα παω να τους την παρουσιασω.