PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΠΤΗΡΕΣ-ΜΠΡΕΛΟΚ ΥΠΟ ΤΑΣΗ!!!



Terikan
31-05-09, 16:48
Γεια σας παιδια. Ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι ακριβως εχουν μεσα κατι αναπτηρες που πουλανε συνηθως οι κινεζοι και μολις πατησεις και καλα να αναψει... σε χτυπαει το ρευμα! Επισης κυκλοφορουν και κατι μπρελοκ που και καλα ειναι κλειδια αυτοκινητου και πατας το push-button για να πεταχτει το κλειδι αλλα και παλι μουδιαζει το δακτυλο σου. Ειχε μια φορα ενας φιλος μου αλλα δεν το ανοιξα να δω τι κυκλωμα εχει μεσα...:w00t:

Τρελός Επιστήμονας
31-05-09, 17:19
Πιεζοηλεκτρικό κρύσταλλο.

leosedf
31-05-09, 17:24
Nope... Ενα μεγάλο πηνίο με έλασμα, ο μισός αναπτήρας είναι πηνίο. Δεν θυμάμαι αν είχε πυκνωτή, θα δώ τον δικό μου.

Το πιεζοηλεκτρικο βαράει μια φορά, αυτό όσο το πατάς συνεχίζει.

xifis
31-05-09, 17:25
μπα ο φιλος δε λεει τους αναπτηρες που αναβουν πατωντας το κουμπι,αλλα κατι αλλα "παιχνιδακια" που τυχγανει να βγαινουν κ αναπτηρες.παλια ειχα δει δηθεν κουτακι τσιχλας στιμορολ πχ,που την τραβαγες κ σε βαραγε ενα καλο σοκ.μπορω να πω οτι ξεπερναει τα ορια του αστειου...

Γιώργος 231
31-05-09, 17:25
Πιεζοηλεκτρικό κρύσταλλο.

αν του βαλεις ταση, θα εχεις ταλαντωση, και το αναποδο

leosedf
31-05-09, 17:27
Πάντως αυτό που έχω εγώ ξεφορτώνει αρκετά κV. Μέχρι να αδειάσει τη μπαταρία.

Phatt
31-05-09, 18:46
Αυτα χωριζονται σε 2 ειδη.Αφ'ενος ειναι αυτα που εχουν κατι ιδιο με αυτο που κανει τον σπινθιρισμο για να αναψει ο αναπτηρας και κανει αυτο το κλασικο "κλακ" και τρως το σοκ και σταματαει εκει.Δε ξερω τι κυκλωμα ειναι, παντως δεν εχει μπαταρια.
Αφ'ετερου το δευτερο ειδος δινει συνεχομενο σοκ που ερχεται προφανως απο μπαταρια...

Terikan
31-05-09, 20:52
παιδια εγω με εδωσαν ενα μπρελοκ και καλα... κλειδι αθτοκινιτου. οταν πατησα το κουμπι να τιναχτει το κλειδι εκεινην την στιγμη μουδιασε αρκετα το χερι μου τωρα με χτυπησε ρευμα-ταση δεν ξερω... -παντως εγω πιστευω δεν εχει να κανει με πιεζοηλεκτρικο φαινομενο. θα εχει οπως ειπε ο φιλος παραπανω ενα πηνιο με καμια πλακετα που θα αυξανει την ταση.
γιατι αυτο λογικα θα περνει αυτες τις μικρες μπαταριες σαν αυτες του ρολογιου καπου στα 3 βολτ γιατι το μπρελοκακι ειχε και ενα λεντακι μπλε και λειζερ τα οποια αναβαν κανονικα πατοντας αλλο κουμπακι χωρις βεβαια αυτην τη φορα να σε χτυπησει ρευμα! -τωρα τι ακριβως παιζει δεν ξερω.............. ---αυτοι οι κινεζοι δεν παιζονται!!!