PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΣΕΠ Ηλεκτρονικων εκπαιδευτικων



dalai
01-06-09, 00:24
Σε 15 μερες θα Διεξαχθει ο γραπτος διαγωνισμος του ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικους και μεσα στου υποψιφιους ειμαι και του λογου μου.
Με πτυχιο ηλετρονικου εκανα τα χαρτια μου το νοεμβριο και τωρα διεκδικω μια απο τις 29 θεσεις καθηγητων με ειδικοτητα ηλεκτρονικου.
Η μεγαλη μου απορια ειναι η συγην υχθυος που επικρατει για το θεμα...
Ωρες ωρες νιωθω οτι δινω μονος μου :P
Να τονισω εδω οτι οσοι ειναι υποψιφιοι δεν πρεπει να νιωθουν ανταγωνιστικα. Τα θεματα του προηγουμενου διαγωνισμου (2002) ηταν τοσο δισκολα για τους ηλεκτρονικους που αν εγραφες πανω απο τη βαση διοριζοσουν. Πιστευω λοιπον και το μονο που θελω ειναι να γραψω πανω απο τη βαση.Μετα μα σε 1 μα σε 2 μα σε 5 χρονια θα μας παρουν απο τους επιλαχοντες.
Δινει κανεις αλλος ρε παιδια?
Εχουμε κανενα παλιο υποψιφιο απο το 2003 να μας πει εντυπωσεις και αποτελεσματα?
Εχουμε κανα εκπαιδευτικο στη παρεα να μας πει τι δουλεια ειναι αυτη ?
Ευχαριστω!

ALAMAN
01-06-09, 00:51
Κάθε πότε διεξάγεται ο διαγωνισμός ΑΣΕΠ για ηλεκτρονικούς?

dalai
01-06-09, 00:56
οπως γραφω 2 φορες εχει γινει .2002 και τωρα

aeonios
01-06-09, 09:52
To είχαμε ξανασυζητήσει και παλιότερα.....http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=39859&highlight=%C1%D3%C5%D0

Να ευχηθώ καλή επιτυχία στον Dalai και στους άλλους υποψήφιους φίλους του φόρουμ!

tomka
01-06-09, 16:31
Καλησπερα....

Τις προαλες συναντησα εναν φιλο μου ο οποιος ειναι ηλεκρονικος και διδασκει σε τεχνικο λυκειο. Και μου ειπε το εξης... Στα τεχνικα λυκεια μειωσαν κατα πολυ τα μαθηματα ειδικοτητας και τα εργαστηρια και βαλανε περισσοτερες ωρες μαθηματα γενικης παιδειας. Το αποτελεσμα... Υπεραριθμοι καθηγητες σε ειδικοτητες οπως ηλεκτρονικοι, πληροφορικης κτλ. οι οποιοι δεν κανουν τιποτα....

Xarry
01-06-09, 16:37
Επειδη ειμαι σε τεχνικο λυκειο να σας πω οτι στην ειδοκοτητα μας οι καθηγητες μας ειναι σχεδον οσοι ειμαστε οι μαθητες. Οσον αφορα τις ωρες τωρα τη βδομαδα εχουμε 35 διδακτικες απο τις οποιες στην Β' ταξη οι μισες ειναι ειδοκοτητα (9 θεωρια και 9 εργαστηρια)

Τρελός Επιστήμονας
01-06-09, 21:44
Επειδή δίδαξα κάποια χρόνια σε Τεχνικό Λύκειο στην ειδικότητα των Ηλεκτρονικών, σας λέω ότι, δυστυχώς, η ειδικότητα αυτή δεν έχει πια ιδιαίτερη ζήτηση. Είχαμε 8-10 μαθητές στο τμήμα και στην Γ τάξη (Β Κύκλος) είχαν μείνει 7! Στην περιοχή που εργάζομαι τώρα, το αντίστοιχο ΕΠΑΛ δεν έχει τμήμα Ηλεκτρονικών. Κάποτε, τη δεκαετία του '80 το ίδιο σχολείο είχε 3 τμήματα ηλεκτρονικών σε κάθε τάξη... O tempora, o mores... (ώ καιροί, ώ ήθη...)

τομ
01-06-09, 22:03
Σε 15 μερες θα Διεξαχθει ο γραπτος διαγωνισμος του ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικους και μεσα στου υποψιφιους ειμαι και του λογου μου.
Με πτυχιο ηλετρονικου εκανα τα χαρτια μου το νοεμβριο και τωρα διεκδικω μια απο τις 29 θεσεις καθηγητων με ειδικοτητα ηλεκτρονικου.
Η μεγαλη μου απορια ειναι η συγην υχθυος που επικρατει για το θεμα...
Ωρες ωρες νιωθω οτι δινω μονος μου :P
Να τονισω εδω οτι οσοι ειναι υποψιφιοι δεν πρεπει να νιωθουν ανταγωνιστικα. Τα θεματα του προηγουμενου διαγωνισμου (2002) ηταν τοσο δισκολα για τους ηλεκτρονικους που αν εγραφες πανω απο τη βαση διοριζοσουν. Πιστευω λοιπον και το μονο που θελω ειναι να γραψω πανω απο τη βαση.Μετα μα σε 1 μα σε 2 μα σε 5 χρονια θα μας παρουν απο τους επιλαχοντες.
Δινει κανεις αλλος ρε παιδια?
Εχουμε κανενα παλιο υποψιφιο απο το 2003 να μας πει εντυπωσεις και αποτελεσματα?
Εχουμε κανα εκπαιδευτικο στη παρεα να μας πει τι δουλεια ειναι αυτη ?
Ευχαριστω!
Συγνώμη να ρωτήσω κατί? με πτυχιο ηλεκτρονικου και μονο δεν νομιζω να μπορεισ να διδαξεις??μαλλον θα εννοεις οτι τελειωσες την ασπαιτε.....

Xarry
01-06-09, 22:08
Ναι χωρις ΑΣΠΑΙΤΕ δεν γινεται να διδαξει καποιος.

dalai
01-06-09, 22:56
Οχι σε αυτο το διαγωνισμο δεν χρειαζεται ...
http://www.asep.gr/portal-files/dynamic/c276528/fek.file/530_15_10_08_el_GR.pdf
σελιδα 14980 στη 4η παραγραφο (iv)

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
03-06-09, 08:32
Οχι σε αυτο το διαγωνισμο δεν χρειαζεται ...
http://www.asep.gr/portal-files/dynamic/c276528/fek.file/530_15_10_08_el_GR.pdf
σελιδα 14980 στη 4η παραγραφο (iv)

Ναι, αλλά προτεραιότητα έχουν οι κάτοχοι πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας (ΑΣΠΑΙΤΕ)

Xarry
03-06-09, 13:06
Οπως αναφερεται πιο κατω εχουν γινει διαγωνισμοι προσληψης 2 φορες το 2002 και τωρα. Πριν το 2002 πως γινονταν οι προσληψεις με επετηριδα;
(http://deansos.uoa.gr/gr/tmimata.html)

dalai
03-06-09, 13:09
Ναι, αλλά προτεραιότητα έχουν οι κάτοχοι πιστοποιητικού παιδαγωγικής επάρκειας (ΑΣΠΑΙΤΕ)
Ναι βρε πετρο. Αλλα εχω δικαιωμα.. ΜΕτα παιζουν τα γνωστα μορια...Ας περασω εγω τι βαση και τιποτε αλλο δε θελω..

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
05-06-09, 08:57
Ναι βρε πετρο. Αλλα εχω δικαιωμα.. ΜΕτα παιζουν τα γνωστα μορια...Ας περασω εγω τι βαση και τιποτε αλλο δε θελω..

Σίγουρα το σημαντικό είναι να περάσεις. Εχεις το δικαίωμα. Ομως και 100 να γράψεις (άριστα), θα σου πάρει την θέση κάποιος με ΑΣΠΑΙΤΕ που έχει γράψει λίγο πιο πάνω από την βάση. Αυτό ήθελα να τονίσω.
Αν και για μένα θα έπρεπε να μπεί λίγο ο παράγοντας εργασιακή εμπειρία. Αλλιώς μπορεί να διδάξει ένας που έχει εργαστεί και αλλιώς ένας που μόλις βγήκε από την σχολή.
Παρεπιπτόντως δίνω και εγώ στο 2ο Πειραματικό Λύκειο Θεσ/κης & 1ο Γυμνάσιο, Κριεζώτου 2.
Καλή μας επιτυχία

dalai
05-06-09, 10:53
με το "πιοτικο" και "εντατικο" διαβασμα που κανω, θα ειναι ζητημα τα πιασω βαση :P
Αλλα ρε παιδι μου στο Ελλαδισταν ειναι must να εχεις δωσει τουλαχιστον ενα ΑΣΕΠ.Αλλιως τι Νεοελληνας εισαι ?

dalai
28-06-09, 16:47
Πως πανε τα αποτελεσματα παιδια ?
Εγω με το ζορι επιασα τη βαση στα ειδικοτητας (51%)
Περιμενω τη διδακτικη τωρα αν και δεν εχω ελπιδες , παρολα αυτα ειμαι πολυ ευχαριστημενος που επιασα τη βαση στα ειδικοτητας :)
Τα υπολοιπα παιδια που εδωσαν πως τα πηγαν ?

lordi
28-06-09, 17:21
Τι ρωτάνε!?!??!?!?!?!?!Τι τύπου είναι οι ερωτήσεις? Από περιέργεια ρωτάω!!

aeonios
28-06-09, 17:26
Εδώ είναι το γνωστικό αντικείμενο:
http://edu.klimaka.gr/edufiles/ASEP/2009/ASEP-5P-2009-THEMATA-PE1704-GNWSTIKO-HLEKTRONIKA-KLIMAKA.pdf

Η διδακτική:
http://edu.klimaka.gr/edufiles/ASEP/2009/ASEP-5P-2009-THEMATA-PE1206-PE1704-DIDAKTIKH-KLIMAKA.pdf

Και τα παιδαγωγικά που είναι κοινά για όλους:

http://edu.klimaka.gr/edufiles/ASEP/2009/ASEP-5P-2009-THEMATA-PAIDAGWGIKA-KLIMAKA.pdf


Καλή επιτυχία σε όλους τους υποψηφίους και με το καλό ο διορισμός :)

Τρελός Επιστήμονας
28-06-09, 19:21
Γενικά οι εξετάσεις του ΑΣΕΠ δεν πριμοδοτούν την εργασιακή πείρα αλλά είναι πιο εύκολες για υποψήφιους που μόλις αποφοίτησαν. Ο λόγος είναι ότι οι απόφοιτοι έχουν πιο πρόσφατα στη μνήμη τους τα ζητούμενα θέματα από κάποιους που εργάστηκαν 10 ή 15 χρόνια και ξέχασαν ένα μέρος από τις γνώσεις που απαιτούνται.

WIZARD
29-06-09, 00:41
παντως τα θεματα ειναι πολυ ζορικα,και πρεπει να θυμασε τα ,παντα...
απο μια ματια που τα εριξα,και θα πρεπει να τα απαντησεις σε συντομο χρονο:001_unsure:

Λυκιδευς
11-08-10, 11:19
Ξερουμε καθε ποτε περιπου γινεται ο ΑΣΕΠ για τους ηλεκτρολογους;

ntou
11-08-10, 11:50
ο ασεπ ηλεκτρολόγων όπως και όλων των τεχνικών ειδικοτήτων γινεται ανα 3-4 χρονάκια. δηλαδή μάλλον το 2012 να περιμένεις την προκυρηξη.

Οσον αφορά τα τελευταία θέματα των ηλεκτρονικών είναι σχεδόν τα περισσότερα από sedra smith παρμένα. Για το μάθημα επιλογής δηλαδή στα δίκτυα ή στις επικοινωνίες δεν μου φάνηκε κάτι δύσκολο. οι ερωτήσεις είναι ερωτήσεις κατανόησης ή απομνημόνευσης και όχι συνθεσης και αναλυσης που θα δυσκολευαν τους περισσότερους. Ο χρόνος είναι όντως ο παράγοντας που ξεχωρίζει τους καλά διαβασμένους από τους μέτρια, έχεις μόνο 3 λεπτά ανά ερώτηση όπως το υπολόγισα εγώ. Η δεύτερη ανάγνωση των ερωτήσεων βοηθάει αρκετά. Αν διαβάσεις κάνα εξάμηνο καλά και κάνεις σοβαρές επαναλήψεις ...πέρασες . Οι περισσότεροι δεν έχουν χρόνο η δεν το πιστεύουν για να στρωθούν.Από τους 240 ηλεκτρονικούς με πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ που θέλαν να γινουν καθηγητές μόνο 14 περάσαν τη βάση...

Λυκιδευς
11-08-10, 14:14
πολλα ακογουνται για τον Α.Σ.Ε.Π. παντως οτι οι μισες θεσεις ειναι πιασμενες καθε φορα απο βυσματα κτλ...επισης εχω ακουσει πως καποια μεγαλα φροντιστηρια με το καταλληλο ποσο σου κλεινουν ''θεση''...

aeonios
11-08-10, 21:55
Παναγιώτη αυτά μπορεί να τα διαδίδουν και οι φροντιστηριάρχες για ευνόητους λόγους αλλά δεν πιστεύω πως ισχύουν.
Αν διαβάσεις μεθοδικά θα περάσεις, φτάνει να έχεις το υλικό για διάβασμα και δεν νομίζω πως χρειάζεσαι φροντιστήριο για κάτι τέτοιο.

Λυκιδευς
12-08-10, 00:32
Παναγιώτη αυτά μπορεί να τα διαδίδουν και οι φροντιστηριάρχες για ευνόητους λόγους αλλά δεν πιστεύω πως ισχύουν.
Αν διαβάσεις μεθοδικά θα περάσεις, φτάνει να έχεις το υλικό για διάβασμα και δεν νομίζω πως χρειάζεσαι φροντιστήριο για κάτι τέτοιο.

συμφωνω απολυτα...πιο απολυτα δεν γινεται..αν διαβασεις και αν ολες οι αλλες οι μη ελενξιμες παραμετροι ειναι ενταξει(ασθενειες κτλ)περνας.Ομως επειδη σαν γενια φοιτητων ειμαστε ημιμαθεις συμπεριλαμβανω και εμενα μεσα και επειδη ο χρονος που διαθετουμε στο ουσιαστικο διαβασμα ειναι λιγος και βασικα το 95% των φοιτητων διαβαζει μονο αυτα που βαζει ο εκαστοτε καθηγητης καθε φορα χωρις να εμβαθυνει ,ολα αυτα συντελουν στο να εχουμε αναγκη το φροντιστηριο...και απο εκει και περα ερχονται τα υπολοιπα...χωρις να θελω να θιξω τους ''φροντιστηριουχους''αν το μαθημα γινοταν σωστα και απο τους καθηγητες αλλα και απο τους μαθητες (ειναι αμφιδρομη διαδικασια)τοτε τα φροντιστηρια θα ειχαν ''πεθανει''

Hary Dee
31-12-10, 20:53
Ξέρει κανείς να μου πει αν απαιτείται πτυχίο αγγλικών (lower κλπ) για να δώσεις ΑΣΕΠ;

georgz
31-12-10, 21:40
Γίνεται ακόμα ΑΣΕΠ?? Και με τι πληρώνουν αυτούς που προσλαμβάνουν?? Δεν ξέρω αν απαιτείται αλλά θεωρείτε προσόν και παίρνεις επιπλέον μόρια.


Ερώτηση:
Η άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας αποδεικνύεται μόνο με το Proficiency του Cambridge;
Απάντηση:
Όχι μόνο. Για τον τρόπο απόδειξης της γλωσσομάθειας καθώς και για τα αποδεκτά ανά γλώσσα και επίπεδο γλωσσομάθειας πιστοποιητικά ο υποψήφιος μπορεί να ανατρέξει στη σχετική ενότητα που περιλαμβάνεται ως Παράρτημα σε όλες τις προκηρύξεις διαγωνισμών του ΑΣΕΠ. Προσοχή, όλοι οι τίτλοι σπουδών ξένης γλώσσας πρέπει να συνοδεύονται από επίσημη μετάφρασή τους στην ελληνική γλώσσα.

ΑΣΕΠ (http://www.asep.gr/asep/site/home/LC+Functions/FAQ/Genika.csp?tabId=0&lcmenuId=)

Hary Dee
31-12-10, 21:44
Χρήσιμα πράγματα... ευχαριστώ.

Λυκιδευς
31-12-10, 22:08
κατι άκουσα για τις ΠΕ 17ΧΧ θα αργησει πολυ