PDA

Επιστροφή στο Forum : εκπομπη 2,4



βασιλης σαμος
01-06-09, 10:16
παιδια εχω ενα router boatek και εχω ενα μαγαζι στην παραλια πως θα μπορουσα να γραψω περισοτερες λεξεις στο SSID η με καποιο αλλο τροπο να περναω μηνυματα στα κοτερα που μπενουν στον κολπο παρακαλω απαντιστε μου ευχαριστω

dalai
01-06-09, 12:14
τι μαγαζι? καφε? θες να κανεις μια διαφυμιστικη σελιδα?

βασιλης σαμος
01-06-09, 18:06
οχι απλα οταν καποιος μπει μεσω του router μου που ειναι ξεκλειδωτο στο internet να του περνα μια διαφημηση για το μαγαζι η κατι τετοιο

HFProject
01-06-09, 19:01
Αυτό που ψάχνεις είναι ένα Captive Portal.

Κάθε φορά που κάποιος συνδέεται στο router σου, το οποίο είναι "ανοικτό", και όταν προσπαθήσει να μπει σε κάποια ιστοσελίδα, θα εμφανίζεται η δική σου.

βασιλης σαμος
02-06-09, 17:12
ευχαριστω φιλε μα δεν καταλαβαινω τη ειναι αυτο το Captive Portal. ειναι καποιο προγραμα διαβασα κατι μα δεν ξερω τι να κανω μια καλυτερη εξηγηση παρακαλω και τη πρεπει να κανω

dalai
02-06-09, 17:47
το Captive Portal ειναι πρακτικα να σινδεομαι σε σενα και μετα ΟΠΟΙΑ σελιδα και να χτυπαω στο ιντερνετ εxplorer να μου πεταει τη δικια σου σελιδα .Φυσικα δεν θα εχω ιντερνετ αλλα θα βλεπω τις διαφιμισεις σου.
Δεν το εχω ψαξει αν απο κατω μπορεις να ενεργοποιησεις εναν proxy server και αφου δουν την διαφημηση σου , να τους λες να βαλουν proxy και να κανουν κανονικο serfing....
To δοκιμασε κανεις?
Εγω ενα φεγγαρι στο κομβο μου (με λειτουργικο mikrotik) ειχα, εναν AP κομβο κανονικο και με τα ολα του, και στην ιδια κεραια ετρεχα ενα vitrual AP με Captive Portal που εδινε πληροφοριες για το κομβο...
Ginetai αλλα χρειαζεσαι mikrotik

HFProject
02-06-09, 21:22
Γίνεται. Με Password ή και χωρίς για τον χρήστη. Με χρονοδιακόπτη, ελεγχόμενη πρόσβαση και ελεγχόμενο Bandwidth.

δες: monowall στο google.

βασιλης σαμος
02-06-09, 23:54
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΩ ΘΑ ΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΨΑΞΙΜΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΕΖΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΑ

dalai
03-06-09, 06:00
Αν θες κατι πραγματικα απλο ,σηκωσε ενα μεγαλο πανο διπλα στη κεραια ,και οποιος συνδεεται που θα παει καποια στιγμη θα κοιταξει και στον οριζοντα :P
Οκ πιο απλο απο αυτα που σου ειπαμε δε γινεται . Και συνηθως απλα AP δεν μπαινουν σε τετοιεσ διαδικασιες... Αλλιως απευθυνσου σε ειδικους , ας πουμε...στη Νεα Τεχνολογια :)

HFProject
03-06-09, 07:32
ή ακόμα καλύτερα κάνε σήματα καπνού :)

ΟΚ, κοίτα, ρώτησες κάτι και γίνεται. Είναι ο ποιό απλός τρόπος. Ρώτα κάποιον τεχνικό δικτύων/Υπολογιστών στη γειτονιά σου.

Τι χρειάζεται να αγοράσεις :
(ενδεικτικές τιμές)
1. Access Point 60€
2. Κεραία ΟΜΝΙ 70€
ή
2. Κεραία κατευθυντική PANEL : 60€
3. PC : 300€

Το PC θα "τρέχει" το captive portal. Θα μπορούσε να είναι και μόνο μία μητρική με κάρτα δικτύου ενσωματωμένη και Solid State δισκάκι, (και τροφοδοτικό εννοείται) ακόμα και παλαιάς τεχνολογίας.

Τώρα ξέρεις και το πιθανό κόστος. Ρώτα κάποιον και φτιάξε το.