PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΤΙΒΑΡΥΤΗΤΑ ,προσεγγισεις...



dalai
02-06-09, 00:42
Καμμια φορα σκεφτομαστε ποσο πολυ θα αλλαζε την ζωη μας μια τετοια ανακαλυψη, ομως ειμαστε πολυ μακρια ακομη...
Εχει καποιος απο εσας ασχοληθει με το θεμα για συζητησουμε για αυτο το θεμα;
Ισως καποια βιβλιογραφια...
Δεν θελω ομως αρθρα σχετικα με μαγνητικα πεδια και αλλες μορφες ενεργειας που αντιτιθενται στη βαρυντικη.
Θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει καποια σχετικη προοδο για καποια γενικα θεματα που διαβαζα για το βαρυτονιο.
Κατι περασε απο το ματι μου σχετικα με το χιγκς σωματιδιο που ερευνουν στο πειραμα του Σερν ,για την αμεση σχεση του με την υλη και την βαρυτητα...
Υπαρχει αραγε ενα φαινομενο παρατηρησημο στον κοσμο μας που να δειχνει την παρουσια αντιβαρυτητας? καποιο φυσικο φαινομενο...?

jeik
02-06-09, 00:58
Ελα ,θα κρυωσει ο καφες.


Λοιπον , δεν ξερω ποσο σχετικο ειναι αλλα το φαινομενο διπλα σου , στο ορος Παγγαιο , καταριπτεται ο νομος της βαρυτητας ,το ακουσα , δεν ξερω αν ειναι αληθεια , και δεν ξερω αν ειναι μαγνητικο πεδιο.

Γιώργος 231
02-06-09, 01:13
Ελα ,θα κρυωσει ο καφες.


Λοιπον , δεν ξερω ποσο σχετικο ειναι αλλα το φαινομενο διπλα σου , στο ορος Παγγαιο , καταριπτεται ο νομος της βαρυτητας ,το ακουσα , δεν ξερω αν ειναι αληθεια , και δεν ξερω αν ειναι μαγνητικο πεδιο.

Δημητρη, υπαρχει το "ιδιο φαινομενο" Στον Διονυσο της αττικης.
το ειχα δει το 1987, και ειχε πολυ πλακα. και μαλιστα, ηταν ενας περιεργος μαγνητισμος που "τραβαγε" ανοδικα ακομα και πλαστικες μπαλες.

Αν ομως βαλεις ενα αλφαδι, θα δεις τελικα οτι απλα ειναι μια φοβερη οφθαλμαπατη.

plouf
02-06-09, 04:09
Δημητρη, υπαρχει το "ιδιο φαινομενο" Στον Διονυσο της αττικης.


Σε ποιο σημείο το "υφίσταται" ?
επι τις λεωφ,Διονύσου ?

Γιώργος 231
02-06-09, 07:58
Σε ποιο σημείο το "υφίσταται" ?
επι τις λεωφ,Διονύσου ?

Οπως ερχεσε απο Νεα Μακρη, φθανεις στην κορυφη του Δονυσου (εκει που ειναι το Καφε) και στριβεις αριστερα προς Πεντελη.

Στα 800 μετρα μετα την στροφη, ειναι ενα κομματι δρομου, που ολα τσουλανε "αναποδα".

Σταματα με το ΙΧ, λυσε χειροφρενο, βγες εξω, και θα παθεις πλακα.
Το αμαξι θα φυγει προς τα "απανω"

Ειναι φοβερη η οφαθαλμαπατη.

ΥΓ
καποια στιγμη μετα απο χρονια, ειχε παει και η ομαδα Χαρδαβελα (](*,))
λεγαν λεγαν λεγαν, μονο που ξεχασαν να βαλουν ενα αλφαδακι :001_rolleyes:

T-1000
02-06-09, 14:56
Δηλαδή αυτή η συσκευή καταργεί τοπικά το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο της γης?

sakis18
02-06-09, 15:10
Ας πώ καί εγώ ο αδαής μιά άποψη γιά το πώς μπορεί νά γίνει.
Αν μπορουσε να κατασκευαστεί ένα μηχάνημα που σε κάποιο αεροσκάφος να μπορουσε τοπικα περιμετρικα του να διμιουργουσε ενα κενό αέρος πληρης κενό αέρος 100 %,τοτε πιστέυω οτι τα αεροπλανα θα μπορουσαν να κινιθουν σάν UFO.
Δέν είμαι φυσικός και δεν ξέρω αν στέκει αυτο που λέω,η άν είναι άτοπο.
Απλά αυτό σκέφτηκα σάν πρώτη λύση γιά να νικησουμε την βαρύτητα με ενα αεροπλάνο

Y.Γ Xάρη τά φώτα σου ,έχει καποια βάση αυτό πού είπα,η ειναι αλλού για αλλού ?:001_smile:

Nemmesis
02-06-09, 15:44
Ας πώ καί εγώ ο αδαής μιά άποψη γιά το πώς μπορεί νά γίνει.
Αν μπορουσε να κατασκευαστεί ένα μηχάνημα που σε κάποιο αεροσκάφος να μπορουσε τοπικα περιμετρικα του να διμιουργουσε ενα κενό αέρος πληρης κενό αέρος 100 %,τοτε πιστέυω οτι τα αεροπλανα θα μπορουσαν να κινιθουν σάν UFO.
Δέν είμαι φυσικός και δεν ξέρω αν στέκει αυτο που λέω,η άν είναι άτοπο.
Απλά αυτό σκέφτηκα σάν πρώτη λύση γιά να νικησουμε την βαρύτητα με ενα αεροπλάνο

Y.Γ Xάρη τά φώτα σου ,έχει καποια βάση αυτό πού είπα,η ειναι αλλού για αλλού ?:001_smile:

το κενο αερος απλα θα βοηθουσε στην τριβη του αερα... η βαρυτητα παλι θα υπηρχε...

dbsjro
02-06-09, 15:49
Αυτο με την οφθαλμαπατη τι ειναι? Για να πει καποιος γιατι ειχα ακουσει το φαινομενο αλλα δν ακουσα ποτε εξηγηση

kostas30
02-06-09, 16:20
για ψαξτε για τον John Searl λιγο:wiink::wiink:

plouf
02-06-09, 16:57
Ειναι φοβερη η οφαθαλμαπατη.

ΥΓ
καποια στιγμη μετα απο χρονια, ειχε παει και η ομαδα Χαρδαβελα (](*,))
λεγαν λεγαν λεγαν, μονο που ξεχασαν να βαλουν ενα αλφαδακι :001_rolleyes:

Γενικά μάλλον οφθαλμαπάτη είναι...

Αλλά. εάν θεωρήσουμε οτι υπάρχει πράγματι υπάρχει το παράδοξο,
εφόσον "ελκει" τα αντικέιμενα προς τα απάνω, θα έλεκι και το υγρό απο το αλφάδί εκτος του κέντρου της γής, αρα δεν ειναι και τόσο "απόδειξη"
.. σωστός ;;;;;

αρα για εμένα για να το μετρήσεις πρέπει να αλφαδιάσεις ένα μέτρο (μακρυ ευθύ κοντάρι) και να μετρήσεις δυο φορές μέσα στο "μαγνητικό πεδίο", με κάθετη βέργα πάνω στη πρώτη, να δείς τι υψος δείχνει στη βέργα....

ετσί "Ακυρώνεις" την έλξη μιας και η βέργα είτε δέχετε πίση προς πάνω η κάτω είτε όχι θα είναι ευθεία.....

dalai
02-06-09, 17:37
Γενικά μάλλον οφθαλμαπάτη είναι...

Αλλά. εάν θεωρήσουμε οτι υπάρχει πράγματι υπάρχει το παράδοξο,
εφόσον "ελκει" τα αντικέιμενα προς τα απάνω, θα έλεκι και το υγρό απο το αλφάδί εκτος του κέντρου της γής, αρα δεν ειναι και τόσο "απόδειξη"
.. σωστός ;;;;;

αρα για εμένα για να το μετρήσεις πρέπει να αλφαδιάσεις ένα μέτρο (μακρυ ευθύ κοντάρι) και να μετρήσεις δυο φορές μέσα στο "μαγνητικό πεδίο", με κάθετη βέργα πάνω στη πρώτη, να δείς τι υψος δείχνει στη βέργα....

ετσί "Ακυρώνεις" την έλξη μιας και η βέργα είτε δέχετε πίση προς πάνω η κάτω είτε όχι θα είναι ευθεία.....


Οχι μπερδευτικες .. αν εβαζα ενα αλφαδι σε ενα ανυφορικο δρομο η φουσκαλα δειχνει τιν ανυφορα. Αν ο ανιφορικος δρομος εχει αρκετες ΧΧΧ αντιβαριντικες ακτινες που κανουν την ανιφορα κατιφορα ,οι ιδιες ακτινες επρεπε να επιρεασουν και την φουσκαλα και να μου διχνει την κατηφορα .Ομως αυτο δε συμβαινει.Σε αυτο το δρομο οι μετρησεις δειχνουν αλλιως τον οριζοντα απο οτι τον αντιλαμβανεται ενας παρατηριτης οπτικα.
Τελος παντων απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει αυτο που ρωτισα ,πραγμα που με προβληματιζει για τον αν τελικα θα καταφερουμε να κατασκευασουμε ενα τετοιο πραγμα....

sakis18
02-06-09, 18:03
Καλησπέρα καί πάλι
Παναγιώτη εγώ έκανα αυτήν τήν σκέψη ορμώμενος από τό διάστημα πού δέν υπάρχει βαρύτητα λόγο μή ύπαρξη οξυγόνου
Αυτό εννοούσα καποια συσκευή πού νά τραβά τό οξυγόνο περιμετρικά από τό αεροσκάφος ούτε ώστε νά μήν υπήρχε βαρύτητα .

Η είπα πάλι κουταμάρα ? επειδή οι γνώσεις μου στήν φυσική είναι κάτω τού μετρίου ,ξέρω ότι όπου δέν υπάρχει οξυγονο δέν υπάρχει βαρύτητα π.χ μέσα στό νερό η στό διάστημα.
Απλά σκέφτηκα τήν παραπάνω ιδέα ,δέν ξέρω το κατά πόσο είναι υλοποιήσημη βέβαια αν σκέφτομαι έστω σωστά ,νά φτιαχτεί τέτοιο μηχάνημα

Thansavv
02-06-09, 18:12
Αυτό που απάντησες είναι............................................. ............Λάθος!
Άλλο η βαρύτητα (έλξη τη γης) και άλλο το κενό αέρος...

sakis18
02-06-09, 18:21
Αυτό που απάντησες είναι............................................. ............Λάθος!
Άλλο η βαρύτητα (έλξη τη γης) και άλλο το κενό αέρος...

Ευχαριστώ συνωνόματε ,προείπα ότι είμαι κάτου τού μετρίου,και ζητώ τήν κατανόηση σας,:biggrin:
Αλλά τότε κάτω από τό νερό και στό διάστημα πού δέν υπάρχει οξυγόνο γιατί δέν υπάρχει βαρύτητα (έλξη τής γής) ?

briko
02-06-09, 18:28
Ευχαριστώ συνωνόματε ,προείπα ότι είμαι κάτου τού μετρίου,και ζητώ τήν κατανόηση σας,:biggrin:
Αλλά τότε κάτω από τό νερό και στό διάστημα πού δέν υπάρχει οξυγόνο γιατί δέν υπάρχει βαρύτητα (έλξη τής γής) ?
ρε φιλε γινεσε γραφικος με αυτα που λες ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχει βαρυτητα
διαβασε κανενα βιβλιο πριν αρχησεις να κανεις καποιες ερωτησεις (γυμνασιου)

Nemmesis
02-06-09, 18:33
στο νερο πως δεν υπαρχει βαρυτητα? απλα η ανοση του νερου δλδ η πυκνωτητα του που ειναι λιγο ποιο μεγαλη απο την πυκνωτητα του ανθρωπου ειναι που μας κανει να νιωθουμε πιο ελαφροι... δλδ το λαδι εχει μικροτερη πυκνωτητα απο το νερο για αυτο και παντα ειναι απο πανω... τωρα εμεις σαν ανθρωποι εχουμε σχεδον την ιδια πυκνωτητα με το νερο οποτε ειναι σαν να εωρουμαστε οταν ειμαστε μεσα στο νερο... το ιδιο ειναι και με τα αερια... το ηλιο εχει μικροτερη πυκνωτητα και ειναι παντα ποιο ψιλα απο το οξυγονο. για αυτο και οταν το βαζουμε μεσα σε μπαλονια αυτο προσπαθει να παει ψιλα

Thansavv
02-06-09, 18:36
Φυσικά και κάτω από το νερό υπάρχει βαρύτητα. Εκεί επιδρά στο σώμα και η άνωση η οποία έχει αντίθετη φορά από τη βαρύτητα...
Όσο απομακρύνεται ένα σώμα από τη γη, η ελκτική δύναμη της γης προς αυτό το σώμα μειώνεται (τείνει στο 0)... Φυσικά, καί στο διάστημα υπάρχει βαρύτητα (έτσι δημιουργούνται και οι μαύρες τρύπες)..

Και εγώ στη φυσική (ακόμα και στη φυσική κατάσταση :biggrin:) κάτω του μετρίου είμαι...

Nemmesis
02-06-09, 18:38
στό διάστημα πού δέν υπάρχει οξυγόνο γιατί δέν υπάρχει βαρύτητα (έλξη τής γής) ?

στο διαστημα παλι εχει βαρυτητα, αυτη ειναι που κραταει του δορυφορους μας φυσικους και τεχνιτους και δεν τους αφινει να φυγουν..

sakis18
02-06-09, 18:51
ρε φιλε γινεσε γραφικος με αυτα που λες ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχει βαρυτητα
διαβασε κανενα βιβλιο πριν αρχησεις να κανεις καποιες ερωτησεις (γυμνασιου)

Μr briko ,λίγη ευγένεια δέν έβλαψε κανέναν,καί μήν είσαι απότομος και πετάγεσε σάν ψύλλος,αν βαριέσε ερωτήσεις γυμνασίου πρόσπέρασε με και κοίτα άλλα posts:wiink:
Πιστέυω ότι ένα thread δέν είναι μόνο πανεπιστημιακού επιπέδου,άν καποιος δέν ξέρει καί έχει καί τά κότσια νά ρωτήση καί νά μάθει καί κάτι απλό γιά κάποιους,δέν είναι καί ότι χειρότερο :wiink:.

Ευχαριστώ τούς φίλους πού απάντησαν

sakis18
02-06-09, 19:10
Νά πώ καί μιά άλλη σκέψη μου τότε απλά και εκλαικευμένα αρκετά χωρις επιστημονικούς όρους και ας με συγχωρήσουν οι φιλοι .

Αν η βαρύτητα λειτουργεί σαν ένα είδος μαγνήτη και τραβάει τά αντικείμενα στήν γή ,τότε δέν θά μπορούσαμε εμείς νά βάλουμε σέ ενα αντικειμενο πάνω από τήν γή,ένα μαγνητη μέ ανάστροφη φορά γιά νά μην έλκεται αυτό τό σώμα πρός τήν γή ?καί νά τό κρατάει σέ απόσταση ?
Η μέ κάτι σάν αντί-ηλεκτρομαγνητικό πεδίο μέ αντίθετα πρόσημα ιόντων ηλεκτρονίων

briko
02-06-09, 19:21
Μr briko ,λίγη ευγένεια δέν έβλαψε κανέναν,καί μήν είσαι απότομος και πετάγεσε σάν ψύλλος,αν βαριέσε ερωτήσεις γυμνασίου πρόσπέρασε με και κοίτα άλλα posts:wiink:
Πιστέυω ότι ένα thread δέν είναι μόνο πανεπιστημιακού επιπέδου,άν καποιος δέν ξέρει καί έχει καί τά κότσια νά ρωτήση καί νά μάθει καί κάτι απλό γιά κάποιους,δέν είναι καί ότι χειρότερο :wiink:.

Ευχαριστώ τούς φίλους πού απάντησαν

εγω ημουν ευγενικος σε χαρακτηρισα απλως γραφικο και θεωρω οτι καλο ειναι να διαβασεις λιγο ενα βιβλιο φυσικης γυμνασιου δεν κανει κακο
καποιοι αλλοι σε χαρακτηρισαν:

Και εγώ νομίζω ότι είσαι καραγκιόζης.

KOKAR
02-06-09, 19:28
Σάκη να στο πω απλά.
μόνος σου παραδέχτηκες σε άλλο thread ότι δεν διαβάζεις και είσαι
όλη μέρα στο net.Mε τα ηλεκτρονικά από ότι έχω καταλάβει (και μακάρι να κάνω λάθος) δεν έχεις καμία επαφή,από φυσική άστα να πάνε.....
και δεν φτάνει μόνο αυτό αλλά έχεις και άποψη πάνω σε θέματα που αγνοείς !
με τον ρυθμό που πας σε βλέπω σαν το coyote (εσένα) ,που προσπαθεί να
πιάσει τον roadrunner (πτυχίο).




http://img114.imageshack.us/img114/2290/roadr1hb0.jpg

nveli
02-06-09, 20:06
Νά πώ καί μιά άλλη σκέψη μου τότε απλά και εκλαικευμένα αρκετά χωρις επιστημονικούς όρους και ας με συγχωρήσουν οι φιλοι .

Αν η βαρύτητα λειτουργεί σαν ένα είδος μαγνήτη και τραβάει τά αντικείμενα στήν γή ,τότε δέν θά μπορούσαμε εμείς νά βάλουμε σέ ενα αντικειμενο πάνω από τήν γή,ένα μαγνητη μέ ανάστροφη φορά γιά νά μην έλκεται αυτό τό σώμα πρός τήν γή ?καί νά τό κρατάει σέ απόσταση ?
Η μέ κάτι σάν αντί-ηλεκτρομαγνητικό πεδίο μέ αντίθετα πρόσημα ιόντων ηλεκτρονίων

Αυτό που περιγράφεις ισχύει και συμβαίνει στο διάστημα σε σημεία που ονομάζονται Lagrange, αλλά αυτά είναι μόνο σημεία και όχι μεγάλες περιοχές. Οι απορίες που έχεις και φαίνονται στα άλλα μέλη του forum παιδικές πχ σχέση οξυγόνου-βαρύτητας λύνονται σε βιβλία εκλαϊκευμένης φυσικής που πρέπει κάποια στιγμή να τα διαβάσεις.

KOKAR
02-06-09, 20:14
σκηνές μια πιθανής πραγματικότητας.....
click εδώ ! (http://www.grapheine.com/bombaytv/movie-uk-95b4f245dfa6eb68123b642b2a5dc95b.html)

KOKAR
02-06-09, 20:29
Σκηνές από το κοντινό μέλλον
click εδώ (http://www.grapheine.com/bombaytv/movie-uk-a9d394757224208883d48e0ad17727ef.html)

dalai
02-06-09, 21:06
ωρες ωρες αναρωτιεμε αν ρωτησα για να λυσω την απορια μου ή ....για να απολαυσω τα βιντεακια του KOKAR :D :D

Phatt
02-06-09, 21:38
Σακη, 2 πραγματα απο μενα.Πρωτον μακαρι να ισχυε η σχεση του κενου αερους με την ελλειψη βαρυτητας, ποιος δε θελει οι λαμπες του ενισχυτη του να αιωρουνται;
Δευτερον για να μπορεσει να γινει αυτο που λες με τον απωθητικο μαγνητη, ο μαγνητης πρεπει να ειναι πιο μεγαλος απο οσο μπορεις να φανταστεις...

SV1EDG
02-06-09, 22:12
Kokar είσαι αστέρι !!! :laugh::laugh::laugh:

drPanos
02-06-09, 22:46
"έσκισες" παλι Κωστα!!! :biggrin::biggrin:

dbsjro
02-06-09, 23:14
Πρωτον μακαρι να ισχυε η σχεση του κενου αερους με την ελλειψη βαρυτητας, ποιος δε θελει οι λαμπες του ενισχυτη του να αιωρουνται;

Και εμενα εκει πηγε το μυαλο μου:lool::lool::lool:

xazopartalos
02-06-09, 23:14
1 video = 100000000 λεξεις!!!!!!!!!!!!!
:laugh::laugh::laugh:

KOKAR
02-06-09, 23:16
Σακη, 2 πραγματα απο μενα.Πρωτον μακαρι να ισχυε η σχεση του κενου αερους με την ελλειψη βαρυτητας, ποιος δε θελει οι λαμπες του ενισχυτη του να αιωρουνται;
Δευτερον για να μπορεσει να γινει αυτο που λες με τον απωθητικο μαγνητη, ο μαγνητης πρεπει να ειναι πιο μεγαλος απο οσο μπορεις να φανταστεις...

αν είναι να χρειάζεσαι από τώρα το κενό για
να .......ΑΙΩΡΟΥΝΤΑΙ οι λάμπες :wiink:
τότε το χάσαμε το κορμί πατριώτηηηηηη :lool::lool::lool:

spirakos
02-06-09, 23:18
βαρεθηκα να βλεπω ασχετους
μολις ειδα το startrek και μπορει να υπαρχει αιωρηση ακομα και αεικινητα
το ειπε καθαρα ο καπτεν απλα επρεπε να του το υποδει3ει ο ευτος του απο το μελλον
η αντιβαρυτητα υπαρχει

sakis18
02-06-09, 23:19
Καί επειδή ο φίλος μου ο kokareos βλεπω του αρέσει να ανεβάζει φωτός μέ πλακαδώρικο περιεχόμενο ,ειπα και εγώ να κλέψω λιγο από τήν τέχνη του .
Καί νά τού κάνω καί εγώ μέ τήν σειρά μου ένα αστείο στά μέτρα του.

Σκέφτετε ο kokareos :
Kαμμιά μπουγάτσα η κάνα τρίγωνο πανοράματος πού θά βρώ ρε παιδιά ?

Τώρα γιά τα άλλα μπορεί νά έχεις δίκιο ,αλλά γιά τις ώρες στό νέτ Κώστα δέν νομίζω ότι πάς πίσω ,κλεινουμε και οι δύο 24 ώρα :biggrin::wiink:

http://img25.imageshack.us/img25/2030/2291944222f287ffffdbo.jpg (http://img25.imageshack.us/my.php?image=2291944222f287ffffdbo.jpg)

KOKAR
02-06-09, 23:35
Καί επειδή ο φίλος μου ο kokareos βλεπω του αρέσει να ανεβάζει φωτός μέ πλακαδώρικο περιεχόμενο ,ειπα και εγώ να κλέψω λιγο από τήν τέχνη του .
Καί νά τού κάνω καί εγώ μέ τήν σειρά μου ένα αστείο στά μέτρα του.

Σκέφτετε ο kokareos :
Kαμμιά μπουγάτσα η κάνα τρίγωνο πανοράματος πού θά βρώ ρε παιδιά ?

Τώρα γιά τα άλλα μπορεί νά έχεις δίκιο ,αλλά γιά τις ώρες στό νέτ Κώστα δέν νομίζω ότι πάς πίσω ,κλεινουμε και οι δύο 24 ώρα :biggrin::wiink:

http://img25.imageshack.us/img25/2030/2291944222f287ffffdbo.jpg (http://img25.imageshack.us/my.php?image=2291944222f287ffffdbo.jpg)

με την μονή διαφορά ότι εγώ έχω τελειώσει εδώ και μερικές
δεκαετίες τις υποχρεώσεις μου ( σχολικές - φοιτητικές )
ενώ εσύ ΟΧΙ !!!

furtune
02-06-09, 23:39
Νά πώ καί μιά άλλη σκέψη μου τότε απλά και εκλαικευμένα αρκετά χωρις επιστημονικούς όρους και ας με συγχωρήσουν οι φιλοι .

Αν η βαρύτητα λειτουργεί σαν ένα είδος μαγνήτη και τραβάει τά αντικείμενα στήν γή ,τότε δέν θά μπορούσαμε εμείς νά βάλουμε σέ ενα αντικειμενο πάνω από τήν γή,ένα μαγνητη μέ ανάστροφη φορά γιά νά μην έλκεται αυτό τό σώμα πρός τήν γή ?καί νά τό κρατάει σέ απόσταση ?
Η μέ κάτι σάν αντί-ηλεκτρομαγνητικό πεδίο μέ αντίθετα πρόσημα ιόντων ηλεκτρονίων
Μπερδευεις το μαγνητικο πεδιο με το βαρυτικο.Το οτι εμεις παταμε πανω στη γη και η γη μας κραταει κατω δεν ειναι λογο του μαγνητικου πεδιου αλλα του βαρυτικου. Αν πας στο wiki και διαβασεις θα δεις οτι λεει οτι ολα σωματα στο συμπαν με μεγαλη μαζα ασκουν ενα βαρυτικο πεδιο στα γυρο σωματα.Και 2 ανθρωποι οταν ειναι κοντα ο ενας με τον αλλον ασκουν βαρυτικο πεδιο το θεμα ειναι οτι επιδη η μαζα μας ειναι ελαχιστη το βαρυτικο πεδιο ειναι σχεδον ανυπαρκτο και για να σου δωσω να καταλαβεις οσο μεγαλωνει η μαζα μεγαλωνει και το βαρυτικο πεδιο.πχ Το αν ενα σωμα εδ στη γη ζυγηζει 1 γραμμαριο αμα πας στον ηλιο εκει θα ζυγηζει 273 γραμμαρια, στη σελινη επισης υπαρχει βαρυτικο πεδιο αλλα ειναι οσο το 1/3 της γης γιατι πολυ απλα η σελινη εχει το 1/3 της μαζας της γης.

KOKAR
02-06-09, 23:43
αυτά είναι πολύ ψιλά γράμματα.....

sakis18
03-06-09, 11:47
Σέ ευχαριστώ Billy

Y.Γ : kokare κερνάω μπουγάτσα καί τρίγωνα πανοράματος :wiink:

plouf
04-06-09, 01:50
Οχι μπερδευτικες .. αν εβαζα ενα αλφαδι σε ενα ανυφορικο δρομο η φουσκαλα δειχνει τιν ανυφορα. Αν ο ανιφορικος δρομος εχει αρκετες ΧΧΧ αντιβαριντικες ακτινες που κανουν την ανιφορα κατιφορα ,οι ιδιες ακτινες επρεπε να επιρεασουν και την φουσκαλα και να μου διχνει την κατηφορα .Ομως αυτο δε συμβαινει.Σε αυτο το δρομο οι μετρησεις δειχνουν αλλιως τον οριζοντα απο οτι τον αντιλαμβανεται ενας παρατηριτης οπτικα.
Τελος παντων απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει αυτο που ρωτισα ,πραγμα που με προβληματιζει για τον αν τελικα θα καταφερουμε να κατασκευασουμε ενα τετοιο πραγμα....

γράφεις "Αν ομως βαλεις ενα αλφαδι, θα δεις τελικα οτι απλα ειναι μια φοβερη οφθαλμαπατη"

αυτό πιστεύω οταν το διαβάζει κάποιος αντιλαμβάνεται οτι εννοείς πως ενώ
φάινεται οπτικά ανηφόρα είναι κατηφόρα (εικ 3)
γιαυτό και η φουσκάλα δείχνει τη οπτική κατηφόρα.

όμως η φουσκάλα θα δείχνει την οπτική κατηφόρα ακόμα και όταν ισχυει το "φαινομενο" (εικ 2) δηλαδη ειναι πραγματική κατηφόρα αλλα απο τις ΧΧΧ ακτίνες όλα τα σώματα (μεταλλικά η μή) πάνε προς τα πάνω

aeonios
04-06-09, 03:25
Αυτά τα πειράματα αντιβαρύτητας μου φάνηκαν εντυπωσιακά δεν ξέρω αν μας δουλεύει ο επιστήμοντας αλλά και αν υποθέσουμε πως έχουν βάση δεν ξέρω αν είναι επιβλαβή για τους ανθρώπινους ιστούς...

http://video.google.com/videoplay?docid=-7027255937915952897

plouf
04-06-09, 11:26
Αυτά τα πειράματα αντιβαρύτητας μου φάνηκαν εντυπωσιακά δεν ξέρω αν μας δουλεύει ο επιστήμοντας αλλά και αν υποθέσουμε πως έχουν βάση δεν ξέρω αν είναι επιβλαβή για τους ανθρώπινους ιστούς...


Πιστεύω (όπως θεωρώ και κάθε λογικός επιστήμονας)

οτι τα λεγόμενα "UFO" στις ΗΠΑ/ΡΩΣΙΑ είναι πειράματα σε αυτά τα φαινόμενα,
και οι "εξωγήινοι" είναι "ανθρώπινα πειραματόζωα".
(παραμορφώσεις σώματος κτλ)

υ.γ. για να μην αρχίσουν απαντήσεις, δεν λεω οτι ΙΣΩΣ να υπάρχουν εξωγήινοι(και εχω ορεξη και εδώ για αυτό ;) ) , απλά οτι τα συγκερκιμένα πειράματα ειναι ανθρώπινες δραστηριότητες....