PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικό για EL504



ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
02-06-09, 18:12
θέλω να φτιάξω ένα τροφοδοτικό για το αυτοταλάντωτο μηχάνημα με την EL504.Το είχα φτιάξει το 1987 το τροφοδοτικό είναι με ανόρθωση δικτύου.Μια και το βρήκα στις κούτες μέσα είπα να του φτιάξω ένα νέο τροφοδοτικό με μετασχηματιστή μονό και μόνο για ασφάλεια.Τι τάσεις προτείνετε ας πούμε 2χ250V με δυο διοδάκια ή 250V με γέφυρα ανόρθωσης;

KOKAR
02-06-09, 19:50
δεν υπάρχει διαφορά γιατί και τα 2 κάνουν πλήρη ανόρθωση.

drPanos
02-06-09, 20:05
εγω χρησιμοποιώ γέφυρα ανόρθωσης για να ειναι ποιο "μαζεμενο" :001_smile:

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
02-06-09, 20:50
Από αυτά τα δυο σχέδια τροφοδοτικών ποιο να προτιμήσω τουλάχιστον σε θέμα μετασχηματιστή;

drPanos
02-06-09, 20:56
Από αυτά τα δυο σχέδια τροφοδοτικών ποιο να προτιμήσω τουλάχιστον σε θέμα μετασχηματιστή;

ειναι σχεδον τα ιδια μονο που στην 6146 εχει 3 παραπανω ηλεκτρολυτικoύς γιατι η ταση ειναι μαγαλήτερη... τωρα αμα δουλεψεις την 504 στα 350v(dc) ακολούθησε το τροφοδοτικο τις 6146 αμα την δουλεψεις στα 250v (dc) βαλε 2 ηλεκτρολυτικoύς 50+50m να εχεις το κεφαλι σου ησυχο... :001_smile:

KOKAR
03-06-09, 12:49
Στο σχέδιο βλέπω ότι έχει ένα πυκνωτή ηλεκτρολυτικό 470μF
στο εναλλασσόμενο,
αφαίρεσε τον πυκνωτή η αν θέλεις να έχεις DC στα νήματα τότε
βαλε και μια ανόρθωση και ένα σταθεροποιητή LM317 και
ρύθμισε το να έχεις 6,3ν στην έξοδο
αν τώρα δεν βάλεις σταθεροποιητή αλλά θέλεις να έχεις DC στα
νήματα τότε βάζοντας μια γέφυρα στον μετασχηματιστή των
νημάτων η τάση DC θα είναι 6,3*1,41 =8,9ν άρα θα πρέπει να
υπολογίσεις και μια αντίσταση που να «τρώει» την παραπανίσια τάση

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=9468&d=1243964992

sakis18
03-06-09, 13:29
Στο σχέδιο βλέπω ότι έχει ένα πυκνωτή ηλεκτρολυτικό 470μF
στο εναλλασσόμενο,
αφαίρεσε τον πυκνωτή η αν θέλεις να έχεις DC στα νήματα τότε
βαλε και μια ανόρθωση και ένα σταθεροποιητή LM317 και
ρύθμισε το να έχεις 6,3ν στην έξοδο
αν τώρα δεν βάλεις σταθεροποιητή αλλά θέλεις να έχεις DC στα
νήματα τότε βάζοντας μια γέφυρα στον μετασχηματιστή των
νημάτων η τάση DC θα είναι 6,3*1,41 =8,9ν άρα θα πρέπει να
υπολογίσεις και μια αντίσταση που να «τρώει» την παραπανίσια τάση



Δεν βάζουμε dc τάση στά νήματα kokare :wiink:,πού τό είδες αυτό ? σε κανά όραμα ? :lool:
Στό σχέδιο ο ηλεκτρολυτικός 470 μF καθώς καί τό πηνίο L είναι άχρηστα ,κατευθείαν εναλασσόμενα τα 6,3 volt στά νήματα

drPanos
03-06-09, 13:32
Δεν βάζουμε dc τάση στά νήματα kokare :wiink:,πού τό είδες αυτό ? σε κανά όραμα ? :lool:
οτι θελεις μπορεις να βαλεις στα νηματα... νήματα ειναι αυτα και με dc και με ac αναβουν...! :001_smile:

sakis18
03-06-09, 13:34
οτι θελεις μπορεις να βαλεις στα νηματα... νήματα ειναι αυτα και με dc και με ac αναβουν...! :001_smile:

Kαλύτερα είναι εναλασσόμενο πάντος

drPanos
03-06-09, 13:36
γιατι???????????????

KOKAR
03-06-09, 13:38
Δεν βάζουμε dc τάση στά νήματα kokare :wiink:,πού τό είδες αυτό ? σε κανά όραμα ? :lool:
Στό σχέδιο ο ηλεκτρολυτικός 470 μF καθώς καί τό πηνίο L είναι άχρηστα ,κατευθείαν εναλασσόμενα τα 6,3 volt στά νήματα

Καλά άσε εμένα, αλλά λες να έχει λάθος και ο κακόμοιρος
Ο κατασκευαστής της λάμπας?

PDF της 6146
http://www.n6wk.com/kenwood/6146W%20RCA.pdf

KOKAR
03-06-09, 13:39
γιατι???????????????

γιατι το λεει ο Σακης !
ακου γιατι :glare:

drPanos
03-06-09, 13:40
γιατι το λεει ο Σακης !
ακου γιατι :glare:
σωστα... :)

sakis18
03-06-09, 13:46
γιατι???????????????

Γιατί απλά γλυτώνεις υλικά,και διοδάκια και ηλεκτρολυτικό
Εφόσον μπορεις να κανεις τήν δουλειά σου μέ εναλασσόμενο μιά χαρά ,γιατί νά καθεσε νά μετατρέπεις τα 6,3 volt ac σε dc που 6,3 Χ 1,41 = 8,883 και μετά άντε βάλε αντίσταση η regulator νά τά φέρεις στά 6,3 volt dc
Εσένα δέν σού ακούγετε ποντιακό ? εφοσον κανεις τήν δουλειά σου με ac νά κάθεσε νά κάνεις αυτήν τήν βαβούρα

KOKAR
03-06-09, 13:49
Γιατί απλά γλυτώνεις υλικά,και διοδάκια και ηλεκτρολυτικό
Εφόσον μπορεις να κανεις τήν δουλειά σου μέ εναλασσόμενο μιά χαρά ,γιατί νά καθεσε νά μετατρέπεις τα 6,3 volt ac σε dc που 6,3 Χ 1,41 = 8,883 και μετά άντε βάλε αντίσταση η regulator νά τά φέρεις στά 6,3 volt dc
Εσένα δέν σού ακούγετε ποντιακό ? εφοσον κανεις τήν δουλειά σου με ac νά κάθεσε νά κάνεις αυτήν τήν βαβούρα

Εξαρτάτε από την υλοποίηση που θες να κάνεις.

KOKAR
03-06-09, 13:51
Άσε που άλλαξες πλώρη…..
Στην αρχή είπες αν το είδα σε κανένα όραμα και τώρα
Ότι βάζεις AC για να γλιτώσεις υλικά
Αποφάσισε επιτέλους

drPanos
03-06-09, 13:51
Γιατί απλά γλυτώνεις υλικά,και διοδάκια και ηλεκτρολυτικό
Εφόσον μπορεις να κανεις τήν δουλειά σου μέ εναλασσόμενο μιά χαρά ,γιατί νά καθεσε νά μετατρέπεις τα 6,3 volt ac σε dc που 6,3 Χ 1,41 = 8,883 και μετά άντε βάλε αντίσταση η regulator νά τά φέρεις στά 6,3 volt dc
Εσένα δέν σού ακούγετε ποντιακό ? εφοσον κανεις τήν δουλειά σου με ac νά κάθεσε νά κάνεις αυτήν τήν βαβούρα

οχι δεν μου φαίνεται καθόλου "ποντιακο" ισα ισα ειναι και καλύτερο από το εναλλασομενο ειναι το συνεχες.. και ας θελει περισσοτερα υλικα... και δεν ειναι δυσκολο να μπει μια αντισταση και 2+ διοδακια.. :001_smile:
(ΚΟKAR τελικα κατι ξερει)

sakis18
03-06-09, 13:54
Εξαρτάτε από την υλοποίηση που θες να κάνεις.

H υλοποιήση ειναι γνωστή γιά λυχνία 6146 ,τοτε γιατι μπερδεύεις κόσμο μικρέ γίγαντα ?:001_rolleyes: μέ αντιστασεις,ηλεκτρολυτικους,διοδακια ,regulator ? κ:blink:

KOKAR
03-06-09, 13:56
H υλοποιήση ειναι γνωστή γιά λυχνία 6146 ,τοτε γιατι μπερδεύεις κόσμο μικρέ γίγαντα ?:001_rolleyes: μέ αντιστασεις,ηλεκτρολυτικους,διοδακια ,regulator ? κ:blink:

Κουράστηκα ……
Μόλις μπήκες σε ignore list να ησυχάσω

drPanos
03-06-09, 13:57
sakis18 ενα απλο πραγμα θα σε ρωτησω..
εχεις δοκιμασει να φτειαξεις μηχανημα που στα νηματα να βαλεις dc?

sakis18
03-06-09, 13:57
Άσε που άλλαξες πλώρη…..
Στην αρχή είπες αν το είδα σε κανένα όραμα και τώρα
Ότι βάζεις AC για να γλιτώσεις υλικά
Αποφάσισε επιτέλους

Δεν άλλαξα πλώρη μικρέ γίγαντα :lool:,απλά το όλο σκεπτικό μού τό είδε ποντιακό να στέλνεις καποιον απο Αθήνα Κόρινθο μέσω Λαμίας

Y.Γ καλά ο driver fm am τί κάνει ? τόν αναμεταδότη ? λές νά μήν ξέρω κάποια βασικά πράγματα ? Mr driver fm am ? :wiink:

sakis18
03-06-09, 15:36
sakis18 ενα απλο πραγμα θα σε ρωτησω..
εχεις δοκιμασει να φτειαξεις μηχανημα που στα νηματα να βαλεις dc?

Οχι driver δέν είμαι κορόιδο ,νά χάνω χρόνο καί χρήμα,νά κάθομαι νά μετατρέπω το εναλασσόμενο σέ συνεχές καί ειδικά γιά τα νήματα :wiink:

Y.Γ : o kokareos τί λέει ? βγήκε καί όλας off από τό ηλεκτρονο-vτημπέητ χα χα χα !! κατι γιά ignore list πήρε τό αυτί μου ,τί είναι αυτό ? κανα καινούργιο πατσατζίδικο ? η καμμιά καινούργια χασαποταβέρνα :biggrin:

drPanos
03-06-09, 16:43
Ρε φιλε sakis18 εσυ εισαι καλος στο να φτιαχνεις σαλάτες, τι δουλεια εχεις με τα ηλεκτρονικα;;;;; Ανωρθονοντας τα νήματα μιας λυχνιας που την χρησιμοποιείς στα fm αποφευγεις κατα 30% την μετατοπιση συχνοτητας...

sakis18
03-06-09, 16:49
Ρε φιλε sakis18 εσυ εισαι καλος στο να φτιαχνεις σαλάτες, τι δουλεια εχεις με τα ηλεκτρονικα;;;;; Ανωρθονοντας τα νήματα μιας λυχνιας που την χρησιμοποιείς στα fm αποφευγεις κατα 30% την μετατοπιση συχνοτητας...

Χά χά χα ξερεις driver οτι μου αρέσει το καλό χιούμορ .:biggrin:
Αν όμως βάλεις σέ λυχνία συνεχή τάση στά νήματα καί τό μηχάνημα είναι χύμα στό κύμα ,δέν σέ σώνει από τήν κλωτσο-πατινάδα τίποτα ,πάλι θά κάνει τσουλήθρα καί θά τό μαζεύεις από εδώ καί απο εκεί:lool::wiink:

Triton
03-06-09, 17:54
Ρε φιλε sakis18 εσυ εισαι καλος στο να φτιαχνεις σαλάτες, τι δουλεια εχεις με τα ηλεκτρονικα;;;;; Ανωρθονοντας τα νήματα μιας λυχνιας που την χρησιμοποιείς στα fm αποφευγεις κατα 30% την μετατοπιση συχνοτητας...
Καλόόό βάλτο στην ενότητα ανέκδοτα :lool:
Προφανώς θα εννοούσες σταθεροποιώντας την τάση της ταλαντώτριας...

drPanos
03-06-09, 18:40
Χά χά χα ξερεις driver οτι μου αρέσει το καλό χιούμορ .:biggrin:
Αν όμως βάλεις σέ λυχνία συνεχή τάση στά νήματα καί τό μηχάνημα είναι χύμα στό κύμα ,δέν σέ σώνει από τήν κλωτσο-πατινάδα τίποτα ,πάλι θά κάνει τσουλήθρα καί θά τό μαζεύεις από εδώ καί απο εκεί:lool::wiink:


Καλόόό βάλτο στην ενότητα ανέκδοτα :lool:
Προφανώς θα εννοούσες σταθεροποιώντας την τάση της ταλαντώτριας...

Καλο δεν λες τίποτα...!!!!!!!! το θεμα ειναι οτι κανεις απο εσας τους 2 δεν εκπέμπει στα fm, μονο εγω και οι θεωρίες μου...!!!!

sakis18
03-06-09, 18:54
Καλο δεν λες τίποτα...!!!!!!!! το θεμα ειναι οτι κανεις απο εσας τους 2 δεν εκπέμπει στα fm, μονο εγω και οι θεωρίες μου...!!!!

Driver,o Triton μέ όλο τόν σεβασμό είναι παλιά καραβάνα στό κουρμπέτη καί ξέρει πιό πολλα από όσο νομίζεις ,καί έχει φτιάξει ουκ ολίγες κατασκευές ,καί μάλλον είναι και ραδιοερασιτέχνης .
Οσο γιά μένα ,άσε νά γνωρίζω καί εγώ κάτι .:wiink:
Τελικά οί θεωρίες σου εκπέμπουν στα FM ,όσο γιά σένα άσε νά τό γνωρίζουν οι φουκαριάρες οι λαμπίτσες σου που αν είχαν χέρια θά είχαν αρχίσει να χειροδικούν :lool:
Driver πάντα είμαι χωραταντζής ,καί ακροβατώ στά όρια τής πλάκας καί τής παρεξήγησης,απλά δεν ξεπερνώ τά όρια ποτέ ,άρα μήν παρεξηγηθης με τα παραπάνω :wiink:

drPanos
03-06-09, 19:11
Driver,o Triton μέ όλο τόν σεβασμό είναι παλιά καραβάνα στό κουρμπέτη καί ξέρει πιό πολλα από όσο νομίζεις ,καί έχει φτιάξει ουκ ολίγες κατασκευές ,καί μάλλον είναι και ραδιοερασιτέχνης .
Οσο γιά μένα ,άσε νά γνωρίζω καί εγώ κάτι .:wiink:
Τελικά οί θεωρίες σου εκπέμπουν στα FM ,όσο γιά σένα άσε νά τό γνωρίζουν οι φουκαριάρες οι λαμπίτσες σου που αν είχαν χέρια θά είχαν αρχίσει να χειροδικούν :lool:
Driver πάντα είμαι χωραταντζής ,καί ακροβατώ στά όρια τής πλάκας καί τής παρεξήγησης,απλά δεν ξεπερνώ τά όρια ποτέ ,άρα μήν παρεξηγηθης με τα παραπάνω :wiink:

Παρ' ολα αυτα το θεμα δεν αλλαζει.
Εγω με τις θεωριες μου, εκπεμπω στα fm και οχι μονο, εδω και 40 χρονια, ασε που οι θεωριες αυτες τις εφάρμοσαν πρωτοι οι Αμερικανοι στα στρατιωτικα τους μηχανηματα εικοσαετιας πριν, και την οποια εγω ειχα την τυχη εγω να τα επισκευαζω.

WIZARD
03-06-09, 19:29
Για να μην τσακωνεστε με τα νηματα,στις παλιες ασπρομαυρες τηλεορασεις για τροφοδοσια χρησιμοπουσαν εναλασομενο AC 6.3V n 26,5 v


Λυπαμε δεν εχω αυτην την στιγμη καποιο σχεδιο απο ασπρομαυρη τηλεοραση ,να το δειτε

KOKAR
03-06-09, 19:32
Αυτό που επιτυγχάνουμε με την DC τάση στα νήματα είναι να
αποφύγουμε τον θόρυβο των 50Hz και αυτό ισχύει είτε για
πομπούς είτε για audio.
Στο κάτω κάτω το κόστος είναι ανάξιο λόγου αν
το συγκρίνεις με το κόστος όλου του υπόλοιπου
μηχανήματος είτε για πομπό είτε για audio.

KOKAR
03-06-09, 19:35
Για να μην τσακωνεστε με τα νηματα,στις παλιες ασπρομαυρες τηλεορασεις για τροφοδοσια χρησιμοπουσαν εναλασομενο AC 6.3V n 26,5 v


Λυπαμε δεν εχω αυτην την στιγμη καποιο σχεδιο απο ασπρομαυρη τηλεοραση ,να το δειτε

Μα φίλε μου δεν είπαμε ότι οι λάμπες δεν δουλεύουν με AC
Αυτό το είδαμε και στο PDF που ανέβασα.
Ο ίδιος ο κατασκευαστής λέει ότι η λάμπα μπορεί να δουλέψει
είτε με AC είτε με DC.

WIZARD
03-06-09, 19:49
ΟΚ KOKAR :wiink:

Triton
03-06-09, 20:04
Η dc τάση στα νήματα όπως σωστά ειπώθηκε και απο τον ΚΟΚΑR, χρησιμοποιήτε για να μήν "αρπάζει" η κάθοδος το HUM απο τα νήματα.
Αυτό όμως απ όσο ξέρω γίνεται όπου υπάρχει πολύ μεγάλη ενίσχυση.
Παράδειγμα σε προενισχύτριες βαθμίδες μικροφώνου βελόνες πικ απ κτλπ.
Επίσης οι μουρλαμένοι με το hi-fi αγοράζουν προενισχυτες με επανφορ/νες μπαταρίες
Τώρα σε ένα αυτοταλάντωτο ????
Ασε που το σχέδιο με την 6146 πρέπει να είναι απο κουίζ "βρήτε το λάθος",
αμα δώσεις τάση στο κύκλωμα θα δείς να πετάγονται σερπαντίνες απο τον ηλεκτρολυτικό 470mf

sakis18
03-06-09, 20:04
Αυτό που επιτυγχάνουμε με την DC τάση στα νήματα είναι να
αποφύγουμε τον θόρυβο των 50Hz και αυτό ισχύει είτε για
πομπούς είτε για audio.
Στο κάτω κάτω το κόστος είναι ανάξιο λόγου αν
το συγκρίνεις με το κόστος όλου του υπόλοιπου
μηχανήματος είτε για πομπό είτε για audio.

Ο βόμβος τών νημάτων είναι αμελητέος στό εναλασσόμενο απειροελάχιστες οι διαφορες ,όσο γιά τήν μείωση τής ολίσθησης στήν συχνότητα,δέν το βλέπω θεωρητικά εφικτό

KOKAR
03-06-09, 20:07
Στο σχέδιο βλέπω ότι έχει ένα πυκνωτή ηλεκτρολυτικό 470μF στο εναλλασσόμενο,
αφαίρεσε τον πυκνωτή η αν θέλεις να έχεις DC στα νήματα τότε
βαλε και μια ανόρθωση και ένα σταθεροποιητή LM317 και
ρύθμισε το να έχεις 6,3ν στην έξοδο
αν τώρα δεν βάλεις σταθεροποιητή αλλά θέλεις να έχεις DC στα
νήματα τότε βάζοντας μια γέφυρα στον μετασχηματιστή των
νημάτων η τάση DC θα είναι 6,3*1,41 =8,9ν άρα θα πρέπει να
υπολογίσεις και μια αντίσταση που να «τρώει» την παραπανίσια τάση


Η dc τάση στα νήματα όπως σωστά ειπώθηκε και απο τον ΚΟΚΑR, χρησιμοποιήτε για να μήν "αρπάζει" η κάθοδος το HUM απο τα νήματα.
Αυτό όμως απ όσο ξέρω γίνεται όπου υπάρχει πολύ μεγάλη ενίσχυση.
Παράδειγμα σε προενισχύτριες βαθμίδες μικροφώνου βελόνες πικ απ κτλπ.
Επίσης οι μουρλαμένοι με το hi-fi αγοράζουν προενισχυτες με επανφορ/νες μπαταρίες
Τώρα σε ένα αυτοταλάντωτο ????
Ασε που το σχέδιο με την 6146 πρέπει να είναι απο κουίζ "βρήτε το λάθος",
αμα δώσεις τάση στο κύκλωμα θα δείς να πετάγονται σερπαντίνες απο τον ηλεκτρολυτικό 470mf

Χρήστο, όταν το πρώτα πράγμα που είπα...

sakis18
03-06-09, 20:08
Η dc τάση στα νήματα όπως σωστά ειπώθηκε και απο τον ΚΟΚΑR, χρησιμοποιήτε για να μήν "αρπάζει" η κάθοδος το HUM απο τα νήματα.
Αυτό όμως απ όσο ξέρω γίνεται όπου υπάρχει πολύ μεγάλη ενίσχυση.
Παράδειγμα σε προενισχύτριες βαθμίδες μικροφώνου βελόνες πικ απ κτλπ.
Επίσης οι μουρλαμένοι με το hi-fi αγοράζουν προενισχυτες με επανφορ/νες μπαταρίες
Τώρα σε ένα αυτοταλάντωτο ????
Ασε που το σχέδιο με την 6146 πρέπει να είναι απο κουίζ "βρήτε το λάθος",
αμα δώσεις τάση στο κύκλωμα θα δείς να πετάγονται σερπαντίνες απο τον ηλεκτρολυτικό 470mf

Oύτε συνεννοημένοι νά είμαστε μέ τόν Χρήστο στό επακριβώς γράψαμε :001_smile:
Συμφωνώ απόλυτα ,όχι μόνο σερπαντίνες αλλά καί τερμίτες φτερωτοί θά αρχίζουν νά βγαίνουν από τόν ηλεκτρολυτικό :lool:

Triton
03-06-09, 20:10
Ο βόμβος τών νημάτων είναι αμελητέος στό εναλασσόμενο απειροελάχιστες οι διαφορες ,όσο γιά τήν μείωση τής ολίσθησης στήν συχνότητα,δέν το βλέπω θεωρητικά εφικτό
Ετσι ακριβώς.

itta-vitta
03-06-09, 21:22
θέλω να φτιάξω ένα τροφοδοτικό για το αυτοταλάντωτο μηχάνημα με την EL504.Το είχα φτιάξει το 1987 το τροφοδοτικό είναι με ανόρθωση δικτύου.Μια και το βρήκα στις κούτες μέσα είπα να του φτιάξω ένα νέο τροφοδοτικό με μετασχηματιστή μονό και μόνο για ασφάλεια.Τι τάσεις προτείνετε ας πούμε 2χ250V με δυο διοδάκια ή 250V με γέφυρα ανόρθωσης;
----------------------------------------------------------------------
Νίκο δεν ζητάς και τίποτε δύσκολο. Θα περάσω αύριο το απόγευμα από το μαγαζί να τα πούμε. Άντε βγες να κάνουμε συνομιλίες εκτός μπάντας φμ, κάτω από τους 88. Το ντέγκεν το ραδιόφωνο που έχεις πάει μέχρι τους 75 ή κάπου εκεί.

jeik
04-06-09, 00:01
Θυμαμαι κι εγω την ιστορια με την ανορθωση των 6,3 για τον βομβο, δεν ειχα βαλει καν αντισταση ,δεν θυμαμαι να εκαψα τα νηματα.
Βεβαια μου βγηκε ο κουκος αηδονι προσθετοντας τη διοδο και τον πυκνωτη :001_smile: , αλλα χαλαλι , ευτυχως δεν αγορασα και γεφυρα ανορθωσης , ακομα θα πληρωνα :001_tt2: :001_tt2: :001_tt2:.

KOKAR
04-06-09, 00:32
Θυμαμαι κι εγω την ιστορια με την ανορθωση των 6,3 για τον βομβο, δεν ειχα βαλει καν αντισταση ,δεν θυμαμαι να εκαψα τα νηματα.
Βεβαια μου βγηκε ο κουκος αηδονι προσθετοντας τη διοδο και τον πυκνωτη :001_smile: , αλλα χαλαλι , ευτυχως δεν αγορασα και γεφυρα ανορθωσης , ακομα θα πληρωνα :001_tt2: :001_tt2: :001_tt2:.

έλα ντε !
όχι να χρεοκοπήσουμε κιόλας ! :lool:

Triton
04-06-09, 01:09
Στο σχέδιο βλέπω ότι έχει ένα πυκνωτή ηλεκτρολυτικό 470μF
στο εναλλασσόμενο,
αφαίρεσε τον πυκνωτή

Ναι βρέ Κωστή απλα έβαλα λίγη μαγιονέζα :001_rolleyes:


αν τώρα δεν βάλεις σταθεροποιητή αλλά θέλεις να έχεις DC στα
νήματα τότε βάζοντας μια γέφυρα στον μετασχηματιστή των
νημάτων η τάση DC θα είναι 6,3*1,41 =8,9ν άρα θα πρέπει να
υπολογίσεις και μια αντίσταση που να «τρώει» την παραπανίσια τάση
Μια ιδέα :w00t:
Μιας και η αντίσταση θα είναι "τουβλάκι" καλό και χρήσιμο θα ήταν να τοποθετηθεί σε προσβάσιμο σημείο στο πάνω μέρος του σασί.
Έτσι θα μπορεί να τοποθετήσει πάνω της μια ταμπλέτα για τα κουνούπια.
Και τις νύχτες του καλοκαιριού θα κάνει πρόγραμμα και θα έχει και εντομοαπωθητική προστασία :001_smile:

petros1967
04-06-09, 09:22
Η dc τάση στα νήματα όπως σωστά ειπώθηκε και απο τον ΚΟΚΑR, χρησιμοποιήτε για να μήν "αρπάζει" η κάθοδος το HUM απο τα νήματα.
Αυτό όμως απ όσο ξέρω γίνεται όπου υπάρχει πολύ μεγάλη ενίσχυση.
Παράδειγμα σε προενισχύτριες βαθμίδες μικροφώνου βελόνες πικ απ κτλπ.
Επίσης οι μουρλαμένοι με το hi-fi αγοράζουν προενισχυτες με επανφορ/νες μπαταρίες
Τώρα σε ένα αυτοταλάντωτο ????
Ασε που το σχέδιο με την 6146 πρέπει να είναι απο κουίζ "βρήτε το λάθος",
αμα δώσεις τάση στο κύκλωμα θα δείς να πετάγονται σερπαντίνες απο τον ηλεκτρολυτικό 470mf

To sχεδιο ειναι καλα μελετιμενο σου λεει ο κατασκευαστης αμα σε περιπτωση δεν εχει σαμπανια το παιδι που θα το φτιαξει του την εχω ετοιμη εγω:biggrin: μεσο του 470mf
Παιδες ac στα νηματα πομπος fm και dc για την el504 δε λεει δε πιστευω οτι χρησιμευει σε κατι

Γιώργος Ανώνυμος
04-06-09, 16:01
Πέταξε της τα μάτια όξω της 504!!! Αν κάτι με ενοχλεί από αυτά που δεν το έκανα εγώ την χρυσή για μένα 10-ετία των 80's που ασκούσα το σπορ είναι αυτό. Τη σεβόμουν την π... και ας το έδινε αλλού (με τα κατάλληλα ζορίσματα βεβαίως βεβαίως...)!!!

Ρίξτης 630-710 V στην κεφάλα (π.χ. 2-σμός τάσης δικτύου) να το ευχαριστείς, έτσι ή αλλιώς μέχρι το WC θα ακούγεσαι και με παρεμβολή...!!! Απλά στα σκρην μην χρησιμοποιείς τούβλο από αυτήν την τάση: καλύτερα πάρε 310V από απλή ανόρθωση με αντίσταση έως 2,7KΩ επιθυμητά στα 17watt. Εκτός αν θέλεις να δεις το κεφάλι της μέσα στο σώμα της...!!! Γενικά δεν καίγεται από άνοδο... Θα ευχαριστηθείς την απόδοση αν μπορείς να το δουλέψεις άγονη γραμμή (καλοκαίρι έρχεται!!!)...

Ο σκοπός της τάσης στα νήματα είναι η θέρμανσή τους και επομένως δεν έχει σημασία αν θα είναι εναλασσόμενο ή συνεχές το ρεύμα που τα διαρρέει. Βεβαίως επειδή το θερμαντικό αποτέλεσμα της ίδιας στάθμης ρεύματος είναι διαφορετικό στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να ρυθμιστεί η τάση DC που αντιστοιχεί στα ονομαστικά 6,3VAC. Για ανόρθωση γέφυρας από ΜΣ 6,3 η συνεχής τάση συνεχούς είναι 8,9VDC οπότε αν η κατανάλωση των νημάτων είναι 200ma θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί μία βαττική αντίσταση 44,5Ohm. Και σε αυτήν την περίπτωση βέβαια το θερμαντικό αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο γιατί η θερμαντική ισχύς υπολογίζεται βάσει της ενεργού ισχύος της εναλλασσόμενης που λαμβάνει υπόψη τον συντελεστή ισχύος (γνωστό και ως cosΘ), άρα θεωρητικά είναι μικρότερη της αντίστοιχης του συνεχούς.

Σε συνέχεια λοιπόν της παραπάνω αμπελοφιλοσοφίας, καταλήγω πως η όποια διακύμανση τάσης λόγω AC στο πλάτος της τάξης των 6 ή 10V δεν έχει κανένα ακουστό ή μετρήσιμο αποτέλεσμα και δεν αξίζει να ασχοληθείτε.

Διπλή ανόρθωση έχω στην περίπτωση που ο ΜΣ διαθέτει μεσαία λήψη με το πλεονέκτημα ότι στον ίδιο ΜΣ με χρήση γέφυρας (και μη χρήσης της μεσαίας λήψης ως γης) μπορούμε να έχουμε τη διπλή τάση της διπλής ανόρθωσης. Τέλος στην απλή ανόρθωση ή πολλαπλασιασμό της τάσης από το δίκτυο η σωστή πολικότητα όσον αφορά την φάση και τον ουδέτερο είναι... μονόδρομος.

Φιλιά
Γιώργος

weather1967
04-06-09, 21:25
Γειά σου Γιώργο

Μού επιτρέπεις νά διαφωνήσω για την υψηλη ταση ανοδου 630 - 710 volt στην ΕL 504,την θεωρω ακραια ταση για αυτην την λαμπα το πολυ μεχρι 500 volt,στις τασεις που αναφερεις σιγουρα θα γινετε παπαρουνα η λαμπα :001_smile:.Και σε εκπομπες πολυωρες θα εχει πολυ λιγο χρονο ζωης

Συμφωνω σε ολα τα υπολοιπα που γραφεις ,απλα στην τελευταια παραγραφο σου αν απο ενα M/T με μεσαια ληψη βαλουμε γεφυρα και συνδεσουμε αυτη στα δυο ακρα ,τοτε το ρευμα του M/T θα πεσει στο μισο.

Και η ανορθωση δικτυου και η μονη και η διπλη και η τριπλη ,εχω κανει και τριπλη παρεπιπτοντος(και κακος βεβαια) ,θελει εμπειρα χερια ,ειδαλως ειναι επικυνδινη.

WIZARD
04-06-09, 22:52
Γειά σου Γιώργο

Και η ανορθωση δικτυου και η μονη και η διπλη και η τριπλη ,εχω κανει και τριπλη παρεπιπτοντος(και κακος βεβαια) ,θελει εμπειρα χερια ,ειδαλως ειναι επικυνδινη.
Ναι,πραγματικα θελει πολυ καλες μονωσεις, αλλιως ΜΠΟΥΜ



ΥΓ σε ενα εταιρο που ειχα , "εριξα'' στην 504 μεχρι 630V απο διπλασιασμο δικτυου,
εβγαλε μια τρελη ισχυ για λιγο ,αλλα την προλαβα πριν "κελαιδησει"..
καλα ειναι και τα ~ 310 volt στην ανοδο

Γιώργος Ανώνυμος
05-06-09, 11:04
Τη σεβόμουν την π...

Στην κατασκευή με το διπλασιασμό που είχα κάνει είχα χρησιμοποιήσει παραλληλισμένους πυκνωτές 100+100μF, δηλ. σαν να λέμε μονούς 200mF/400-450V γιατί στο στάδιο του διπλασιασμού έπρεπε να συνδεθούν δύο σε σειρά (για να αντέξουν στην τάση) και επομένως η χωρητικότητά τους έπεφτε στα 100mf (πριν και μετά το τσοκ εξομάλυνσης). Να σημειωθεί ότι λόγω του σχετικά υψηλού ρεύματος τυχόν μικρότερες χωρητικότητες δεν αρκούν να 'συγκρατήσουν' τη στάθμη της τάσης κατά την φάση της αποφόρτισης και αυτό στη μετάδοση 'βγαίνει' ως βόμβος που δεν εξαλείφεται με άλλο τρόπο (π.χ. πυκνωτές απόπνιξης 0.01nf και συναφή γιατροσόφτια) ακριβώς γιατί οφείλεται σε αυτό που ανέφερα. Η απομόνωση των παραπάνω πυκνωτών που ήταν με μεταλλικό περίβλημα γείωσης γινόταν με τα πλαστικά απομόνωσης επαφής της βάσης με το σασσί ενώ η σύνδεση με το σώμα του πυκνωτή μέσω μεταλλικού δακτυλιδιού πάνω στη μονωτική βάση. Η εν λόγω κατασκευή ήταν ότι έπρεπε για ρεύματα λαμπών δυνατότητας 504/6146 ενδεχομένως και μέχρι 829. Είχε δοκιμαστεί σε 504 μηχάνημα συναδέλφου δυστυχώς κατά τη δύση των δραστηριοτήτων από μένα, χωρίς καθόλου κοκκίνισμα και ακραίες συμπεριφορές. Μόνος ενδιασμός από εμένα σε μηχάνημα υπό συντονισμό... Κλειδί βέβαια εξακολουθώ να πιστεύω η 'χαμηλή' τάση στα σκρην που εξασφάλιζε ένα normal ρεύμα εκεί. Περιττό να αναφέρω ότι 'σκότωνε'...!!! Τρελλά σήματα που μας είχαν κάνει να αναρωτηθούμε τελικά τι έβγαζε πραγματικά το μηχάνημα. Η 504 δεν ήταν καμμιά σπουδαία (RCA, Sylvania) αλλά μία ταλαιπωρημένη ULTRON (και αν καιγόταν, καλό θα μας έκανε να αλλάξουμε λάμπα...)!!!

Δεν το ήξερα νωρίτερα αναρωτήθηκα να της τινάξω τα... πέταλλα, σύγνώμη νήματα εννοούσα...!!!

ΥΓ. Σωστό για το ρεύμα του ΜΣ: λογικό δεν είναι? αφού η τάση διπλασιάζεται και η συνολική ισχύς (δυναμικότητα του ΜΣ) παραμένει σταθερή το (μέγιστο) ρεύμα που μπορεί να παραχεθεί εκεί είναι το μισό!!!

Καλά μπάνια το 3-ήμερο!
Καλή ψήφο για όσους δεν έχουν τί να κάνουν!!
Κυριακή εκπέμπει και ο playboy στα ΑΜ...

Γιώργος

petros1967
05-06-09, 16:16
Γειά σου Γιώργο

Μού επιτρέπεις νά διαφωνήσω για την υψηλη ταση ανοδου 630 - 710 volt στην ΕL 504,την θεωρω ακραια ταση για αυτην την λαμπα το πολυ μεχρι 500 volt,στις τασεις που αναφερεις σιγουρα θα γινετε παπαρουνα η λαμπα :001_smile:.Και σε εκπομπες πολυωρες θα εχει πολυ λιγο χρονο ζωης

της εχω ριξει και 900 αλλα οχι για ωρες αλλα για λιγη το γουσταρει ειναι μαζοχα η κουφαλα :biggrin:
αλλα για διαρκια ζωης 310. 600 αμα δεν σε ενδιαφερει ο χρονος ζωης παει καλα και δουλευει κανονικα οταν λεμε κανονικα κανονικα οχι για τις μερες που λεει ο κατασκευαστης αλλα και ποιος κατασκευαστης επεσε μεσα σε αυτα που ελεγε :001_smile:

weather1967
05-06-09, 18:21
της εχω ριξει και 900 αλλα οχι για ωρες αλλα για λιγη το γουσταρει ειναι μαζοχα η κουφαλα :biggrin:
αλλα για διαρκια ζωης 310. 600 αμα δεν σε ενδιαφερει ο χρονος ζωης παει καλα και δουλευει κανονικα οταν λεμε κανονικα κανονικα οχι για τις μερες που λεει ο κατασκευαστης αλλα και ποιος κατασκευαστης επεσε μεσα σε αυτα που ελεγε :001_smile:

Πέτρο της αλλαξες τα φωτα που λεμε :biggrin:
Το καλο ειναι οτι ειναι αρκετα φτηνη λυχνια και επιδεχετε πειραματα,αν ηταν καμμια 6146 (πιο ακριβη) τοτε θα την φροντιζαμε δεοντος :001_smile:

Γιώργος Ανώνυμος
05-06-09, 23:11
Όλοι το ίδιο είμαστε, λαός (504) και Κολωνάκι (6146). Τα θέλουν τα βίτσια τους, για να μη πω πως οι Κολωνακιώτισες γουστάρουν πιο πολύ. Γιατί η λάμπα υπάρχει ακόμα και εγώ εγέρασα...!!!

Χαιρετισμούς

petros1967
01-07-09, 01:49
Όλοι το ίδιο είμαστε, λαός (504) και Κολωνάκι (6146). Τα θέλουν τα βίτσια τους, για να μη πω πως οι Κολωνακιώτισες γουστάρουν πιο πολύ. Γιατί η λάμπα υπάρχει ακόμα και εγώ εγέρασα...!!!

Χαιρετισμούς

χα χα καλο :biggrin: η τσεπη μου οντως τοτε ητανε του λαου