PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή τρανζίστορ και απλών ολοκληρωμένων στο σπίτι



chip
03-06-09, 10:23
'Αλλα κορίτσια φτιάχνουν σπιτίσια κουλουράκια και άλλα φτιάχνουν τρανζίστορ και απλά ολοκληρωμένα στο σπίτι!!!

Αναφέρομαι στην Jeri Ellsworth η οποία δεν ξέρω αν φτιάχνει κουλουράκια στο σπίτι αλλά σίγουρα φτιάχνει τρανζίστορ και απλά chip.
Το Internet και το yουtube έχει πολύ υλικό γι αυτήν (δυστυχώς όχι (νομίζω) video από την κατασκευή)
για τα τρανζίστορ της μπορείτε να πάρετε μια γεύση στο
http://www.flickr.com/photos/jeriellsworth/sets/
(βέβαια το καλύτερο θα ταν να την βλέπαμε από κοντα στο makerfaire festival όπου τα παρουσιάζει αυτές τις μέρες)
(αλλήθεια δεν θα μπορούσε να γίνεται και στην ελλάδα κάτι αντίστοιχο με το makerfaire? λένε... "ελλάδα έχεις ταλέντο" έχεις ή δεν έχεις?)
Επίσης, όσοι επιθυμούν μπορούν να γίνουν φίλοι της στο facebook όπου έχει πολύ υλικό για τα ενδιαφέροντα της....
χμ... αν μπορεί να φτιάχνει αυτή τρανζιστοράκια (η οποία είναι αυτοδίδακτη) δεν θα έπρεπε να φτιάχνουν και κάτι αντίστοιχο στα πανεπιστήμια μας... έστω για να κεντρίσουν το ενδιαφέρον τον φοιτητών/σπουδαστών? (ας αφήσουμε λοιπόν οτι δεν έχουμε λεφτά και εξοπλισμό)

Τρελός Επιστήμονας
03-06-09, 22:05
Ωραία ερώτηση για τα ταλέντα! Λοιπόν, όταν σπούδαζα στο Ενδεικτικό (Μεταπτυχιακό) Ηλεκτρονικής και Ραδιοηλεκτρολογίας, μια απορία μου ήταν γιατί δεν διδασκόμαστε ηλεκτρονικό σχέδιο. Η απάντηση "μεγάλου" καθηγητή ήταν ότι δεν χρειάζεται διότι μας προόριζαν για "ηλεκτρονικούς γραφείου"!!! Δηλαδή κάποιοι (η εξουσία και οι κλίκες) αποφάσισαν ότι στην Ελλάδα δεν θα παράγονται σοβαρά προϊόντα ηλεκτρονικής . Ο νοών νοείτω...

weather1967
03-06-09, 22:25
Πολύ ωραιο το αρθρο και μπραβο στην νεαρη κοπελλα .
Πολυ σωστη σκεψη : γιατι να μην γινετε κατι παρομοιο στα Ελληνικα πανεπιστημια,και γενικα συμφωνω με το ολο σκεπτικο του φιλου chip.
Αν ειναι Δημητρη ετσι ,ειμαστε τελικα αξιοι της μοιρας μας.

Τρελός Επιστήμονας
04-06-09, 10:14
Με την αποφοίτηση μου το '94, ήδη υπήρχε εργαστήριο μικροηλεκτρονικής αλλά τώρα δεν γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται.

chip
04-06-09, 10:36
Λογικά θα υπάρχουν 2-3 εργαστήρια μικροηλεκτρονικής που μπορούν να παράγουν αξιοπρεπή για ερευνητικούς σκοπούς προιόντα μικροηλεκτρονικής.
Όμως φαίνεται οτι η κατασκευή τρανζίστορ, αν υπήρχε το ενδιαφέρον, θα μπορούσε να γίνεται σε όλα τα σχετικά τμήματα (φυσικής, ηλεκτρονικής, ηλεκτρολόγους κλπ). Συνεπώς είναι θέμα του τι θέλουν να κάνουν και όχι του τη μπορούν.
(άλλο το να κατασκευάζεις τρανζίστορ για τους ερευνητικούς σκοπούς του εκπαιδευτικού ιδρύματος (που απαιτεί ανάλογο εργαστήριο) και άλλο το να κατασκευάζεις για εκπαιδευτικούς σκοπούς στα φοιτητικά εργαστήρια για να κεντρήσεις το ενδιαφέρον των φοιτητών (που η κοπέλα απέδειξε οτι μπορεί να γίνει με ελάχιστο εξοπλισμό))

Τρελός Επιστήμονας
04-06-09, 11:03
Είναι θέμα πολιτικών αποφάσεων με τη γενικότερη έννοια.

Capacitor
05-06-09, 09:38
Kαι μετα λεμε οτι οι γυναικες ειναι μονο για να πλενουν πιατια.Κουνια που μας κουναγε

KOKAR
07-06-09, 11:37
YouTube - Interview de Jeri Ellsworth - DTV64

Capacitor
07-06-09, 19:03
COMMODORE 64 Τι μου θυμησες τωρα?
Αρχαιοκαπηλος

lordi
07-06-09, 19:56
Θεά! Άλλη μια απόδειξη ότι αν το έχεις δεν θες ούτε σχολεία ούτε πανεπιστήμια ούτε τπτ!

Gant
07-06-09, 21:25
χμ... αν μπορεί να φτιάχνει αυτή τρανζιστοράκια (η οποία είναι αυτοδίδακτη) δεν θα έπρεπε να φτιάχνουν και κάτι αντίστοιχο στα πανεπιστήμια μας... έστω για να κεντρίσουν το ενδιαφέρον τον φοιτητών/σπουδαστών?

Απορίας άξιο γιατί δεν μαθαίνουμε στο σχολείο/πανεπιστήμιο να φτιάχνουμε απλές, ηλεκτρολυτικές φωτοβολταϊκές κυψέλες πχ. από χαλκό και νεράκι από τη θάλασσα...

chip
09-06-09, 11:49
στις 24 ιουνίου θα ανεβάσει στο δίκτυο λεπτομέρειες για την κατασκευή του τρανζίστορ!

eebabs2000
21-06-09, 13:48
Παίδες, επειδή έχουν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, αν κάποιος ξέρει καλά ξένες γλώσσες θα μπορούσε να μεταφράσει στο περίπου τα λόγια στα video? Θα τους προσθέσω εγώ τους υπότιτλους και θα ξανανεβάσω το video επεξεργασμένο για να καταλαβαίνουν και αυτοί που δεν είναι καλοί στις ξένες γλώσσες (όπως εγώ για παράδειγμα)...

edgar
21-06-09, 14:43
Μια γρηγορη μεταφραση απο μενα.


Πηρε το commodore 64 απο τα 80's και το ξαναεκανε δημοφιλες αλλα η νεα εκδοση ερχεται σε μια πολυ μικροτερη συσκευασια.
Στο εργαστηριου του σπιτιου της η 30χρονη jeri ellsworth ξαναεφευρισκει το παρελθον.

-"Κατασκευασα το ολοκληρωμενο το οποιο βρισκεται κατω απο αυτο το στρωμα απο epoxy (δειχνει πλακετα)"

Πηρε τον δυο δεκαετιων υπολογιστη commodore 64 και τον αναδιαταξε σε ενα μικροσκοπικο chip το οποιο χωραει σε αυτο το ρετρο joystick.Το παιχνιδι απλα συνδεεται στην τηλεοραση και με το πατημα ενος κουμπιου , ξαναζωντανευει το παρελθον.

-"Παιχνιδια οπως το uridium και impossible mission και tower toppler."

Μια καταπληκτικη εφευρεση , αλλα ισως το πιο εντυπωσιακο ειναι το πως η Ellsworth εμαθε να το φτιαχνει.Εχοντας παρατησει το λυκειο , λεει οτι ηταν ενθουσιωδης για τα ηλεκτρονικα απο τοτε που ηταν παιδι.

-"Οταν ημουν 7 ,8 χρονων παντα διελυα ολα τα παιχνιδια που ο πατερας μου αγοραζε."

Στην αρχη των 80's ο πατερας της της αγορασε εναν commodore 64 και η Ellsworth "κολλησε".

-"Οι υπολογιστες ηταν κατι το μαγικο για μενα."

Αλλα αντι να μαθει σε ενα τεχνολογικα προηγμενο περιβαλλον, το εκανε με τον πατροπαραδοτο τροπο.

-"Διαβασα τονους απο βιβλια."

Και μετα , λιγα χρονια πριν , ειχε μια ιδεα

-"Ειμαι αρκετα νοσταλγικη για τις πaλιες μερες που επαιζα στον commodore."

Αποφάσισε να το σμικρυνει.Κατι που ξεκινησε σαν χόμπι, σύντομα πηρε διαστασεις. Σε λιγες εβδομαδες το καναλι τηλεπωλησεων QBC πουλησε πανω απο 250000 c64 joysticks. H Ellsworrth απολαμβανει την επιτυχια αλλα δεν ξεχναει απο που ξεκινησε.

-"Εαν ο πατερας μου δεν μου ειχε παρει εκεινον τον commodore , δεν θα ηξερα που θα ημουν τωρα."

eebabs2000
21-06-09, 14:50
Μπράβο ρε φιλαράκι, επειδή είμαι φαντάρος και φεύγω τώρα γράψε αν θες και σε ποιο χρόνο περίπου ακούγονται αυτά στο video και αν πάω σε κάνα internet καφέ ή πάρω άδεια θα ανεβάσω το video μεταφρασμένο, γεια χαρά σε όλους.

edgar
21-06-09, 14:54
τα italics ειναι η εκφωνητρια και σε εισαγωγικα ειναι η jeri.
για τους χρονους δεν μπορω να σε βοηθησω (βασικα ψιλοβαριεμαι).Δες το βιντεο και βρες που ακριβως τα λεει, δεν ειναι και κατι το φοβερο

eebabs2000
21-06-09, 14:56
τα italics ειναι η εκφωνητρια και σε εισαγωγικα ειναι η jeri.
για τους χρονους δεν μπορω να σε βοηθησω (βασικα ψιλοβαριεμαι).Δες το βιντεο και βρες που ακριβως τα λεει, δεν ειναι και κατι το φοβερο

Ευχαριστώ πολύ!!!

lordi
02-07-09, 16:11
Jeri Ellsworth Lectures about the C64 & C-One at Stanford Uni.

Μην ζητήσει κανείς μετάφραση τον έφαγα!:001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2::001_tt2 ::001_tt2:

JIMKAF
02-07-09, 16:35
αναφορικά με αυτό που πολύ σωστά είπε ο κύριος Δημήτρης (τρελός επιστήμονας)
την Ελλάδα κάποιος την έχρισε τον σερβιτόρο της Ευρώπης, όχι ότι είναι υποτιμητική η δουλειά κάθε άλλο, υποτιμητικό και ανήθικο είναι το να κλέβεις ας πούμε...
αλλά κάποιοι είπαν και αποφάσισαν πως η Ελλάδα = τουρισμός και μεταπράτες

Ο κορυφαίος Ελληνας φυσικός Δημήτρης Νανόπουλος σε μια συνέντευξή του που έχω ανεβάσει στο blog μου λέει τα εξής:
"Χρειάζεται σύνδεση με τη βιομηχανία για να αναπτυχθεί η έρευνα;
Πιστεύω πως αυτό πρέπει να συμβεί και στο καινούριο νομοθετικό πλαίσιο που συζητάμε το θεωρούμε πολύ βασικό στοιχείο μεταξύ των τομών που κάναμε. Μάλιστα, μια μερίδα ανθρώπων μας επιτέθηκε επειδή «πάμε με τους βιομηχάνους». Κάτι τέτοιο δεν τίθεται αλλά δεν μπορείς να μην δουλέψεις με τις βιομηχανίες ένα μέρος της έρευνας. Νομίζω ότι αυτό είναι μονόδρομος, δεν μπορούμε να το αφήσουμε. Κάποιοι λένε: «θέλεις να παχύνουν οι τσέπες των βιομηχάνων», αυτά είναι σαχλαμάρες. Μην καταλήξει η Ελλάδα να είναι μόνο μεταπράτες, γιατί στο τέλος έτσι θα καταλήξει. Θα μας χρησιμοποιούν όπως χρησιμοποιεί η Αμερική το Πακιστάν και την Ινδία. Αυτό δεν προϋποθέτει μια αναδόμηση της εκπαίδευσης συνολικά;
Το έχω πει επανειλημμένα, δεν μπορεί να στηθεί έρευνα και τεχνολογία αν δεν έχεις σωστή Παιδεία. Είναι σαν να χτίζει ένα κτήριο, τον πρώτο και δεύτερο όροφο και να μην έχει δει τι γίνεται στο ισόγειο."


αυτό που ξέρω είναι πως αν θες κάτι να κάνεις ουσιαστικό με τα ηλεκτρονικά πρέπει να φύγεις από αυτόν τον τόπο, να πας σε άλλου τύπου πανεπιστήμια και να κυνηγήσεις την εκεί αγορά που είναι έτη φωτός μπροστά
εδώ είναι δύσκολα τα πράγματα γενικότερα και ότι προσπάθειες γίνονται , γίνονται με πολύ κόπο και ατελέσφορα τις περισσότερες φορές
τα πανεπιστήμιά μας σε σχέση με αυτά του εξωτερικού είναι πολύ πολύ πολύ χαμηλού επιπέδου στον τομέα μας, αυτό έχω να πω με την ελάχιστη μου ματιά στα πράγματα.

όποιο παιδί αυτή τη στιγμή είανι ακόμα στο σχολείο και ενδιαφέρεται για τα ηλεκτρονικά και έχει όνειρα και μπορεί εγώ αυτό που θα του πρότεινα είναι να φύγει κατ ευθείαν έξω, κυρίως Αμερική και Αγγλία...

είναι λυπηρό αλλά για μένα αυτή είναι η αλήθεια...